غیبت سربازی

محرومیت های غیبت سربازی و مجازات مشمولان غایب چیست؟

526 49,987

بر اساس قوانین کشورمان تمامی افراد مذکر بین ۱۸ الی ۵۰ سال مشمول سربازی هستند. این افراد در صورت عدم حضور در سربازی و یا تعیین وضعیت نظام وظیفه خود، به عنوان غایب سربازی محسوب می شوند. در صورتی که فردی که مشمول نظام وظیفه باشد و مرتکب غیبت سربازی شود از تسهیلات اجتماعی محروم می گردد. در این مقاله قصد داریم در خصوص انواع غیبت از سربازی و شناخت بیشتر آن توضیحاتی را ارائه دهیم.

به چه کسی مشمول غایب می گویند؟

در واقع غیبت سربازی به دو بخش تقسیم می شود:

 • غیبت اولیه سربازی
 • غیبت در حین انجام خدمت سربازی (نهست)

غیبت اولیه سربازی

بر اساس قانون در صورتی که فرد به سن مشمولیت برسد و خود را جهت تعیین وضعیت نظام وظیفه معرفی نکند، مرتکب غیبت اولیه سربازی شده است. فردی که مرتکب غیبت اولیه باشد به عنوان مشمول غایب محسوب می شود.

غیبت در حین انجام خدمت سربازی (نهست)

در صورتی که فرد مشمول به خدمت سربازی اعزام شود و در حین انجام خدمت سربازی به مرخصی برود و در موعد مقرر خود را به محل خدمت معرفی نکند تا مدتی به عنوان مشمول غایب محسوب می شود. این نوع غیبت را در حین خدمت سربازی نهست نیز می نامند.

غیبت سربازی از چه زمانی شروع می شود؟

در صورتی که افراد در فرصت های تعیین شده از سوی سازمان نظام وظیفه برای پیگیری امور خدمت سربازی، خود را معرفی نکنند، به عنوان مشمول غایب محسوب می شوند. بر اساس آیین نامه سازمان نظام وظیفه به مشمولان در شرایط زیر به غیبت تعلق می گیرد:

 • تمامی دانش آموزان، دانشجویان و … داخل و خارج از کشور که حداکثر یک سال پس از تاریخ اتمام و فراغت از تحصیل همچنان خود را معرفی نکرده اند مشمول غیبت سربازی می باشند.
 • در صورتی که فرد قبل از سن مشمولیت از تحصیل انصراف دهد، پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی، ظرف ۶ ماه خود را جهت تعیین وضعیت معرفی نکند غایب سربازی محسوب می شود.
 • کسی که مراحل اعزام به خدمت را انجام داده باشد و در زمان تعیین شده برای اعزام حاضر نشود، غیبت تعلق می گیرد.
 • مشمولینی که نسبت به معافیت اقدام کنند و معافیت موقت دریافت کنند. این افراد فقط ۱ ماه پس از پایان معافیت موقت فرصت دارند تا خود را معرفی کنند. در صورت عدم معرفی غایب محسوب می شوند.
 • اتباع خارجی که تابعیت تحصیلی دریافت کنند و ۶ ماه پس از دریافت تابعیت، خود را معرفی نکنند مشمول غایب محسوب می شوند.
 • مشمولانی که در مقاطع مختلف تحصیلی بیشتر از سقف مجاز ادامه تحصیل داده باشند، در صورت عدم معرفی خود غایب محسوب می شوند.

سربازان فراری

امکان دارد برای برخی از مشمولان نظام وظیفه تشخیص فراری بودن یا غایب بودن سخت باشد. لازم است بدانید اگر فرد مشمول دفترچه اعزام به خدمت را ارسال کند و در موعد مقرر در محل اعزام حاضر نشود،  در ابتدا به عنوان سرباز فراری محسوب نمی شود و پس از اینکه مدت غیبت از حد خاصی بیشتر شد فراری تلقی می گردد.

همچنین در صورتی که سرباز در حین خدمت سربازی، با هماهنگی قبلی از محل خدمت خارج شود و در زمان تعیین شده به پادگان برنگردد، نیز سرباز فراری محسوب نمی شود.

در صورتی که فرد در حین انجام خدمت سربازی، بدون هماهنگی از محل خدمت خود خارج شود سرباز فراری محسوب می شود. همچنین در صورتی که سرباز در حین انجام خدمت سربازی به مرخصی برود و در موعد مقرر به محل خدمت خود بازنگردد، تا مدتی مشخص به عنوان سرباز غایب و پس از آن به عنوان سرباز فراری محسوب می گردد.

 

محرومیت های غیبت سربازی و مجازات غیبت چیست؟

بر اساس ماده ۱۰ قانون نظام وظیفه عمومی در صورتی که فرد مشمول نظام وظیفه نسب به تعیین وضعیت سربازی خود اقدام نکند مرتکب غیبت سربازی می باشد. مشمول غایب از خدمات اجتماعی محروم می گردد که شامل موارد زیر است:

 • عدم دریافت هر گونه وام از طریق بانک‌ها و وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی.
 • عدم صلاحیت جهت کاندید شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر شوراها و انجمن‌های قانونی.
 • عدم تحویل اصل گواهینامه یا پایان نامه دوره‌های تحصیلی دیپلم و بالاتر.
 • عدم صدور مجوز کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکت‌های تعاونی.
 • عدم دریافت مستمری از سازمان‌های دولتی و وابسته.
 • عدم استخدام در تمام نهادهای دولتی و غیر دولتی و مشاغل آزاد.
 • عدم صدور گذرنامه یا مجوز خروج از کشور.

همچنین بر اساس قوانین نظام وظیفه، مشمولانی که با تاخیر و غیبت خود را جهت تعیین وضعیت نظام وظیفه معرفی می نمایند، در صورت اعزام به خدمت سربازی علاوه بر اضافه خدمت سربازی از برخی تسهیلات مانند انواع کسری های خدمت سربازی، انواع معافیت های سربازی و … محروم می شوند.

مشمولان دارای غیبت سربازی نمی توانند از معافیت سربازی استفاده کنند و تنها معافیتی که به مشمولان غایب تعلق می گیرد معافیت پزشکی است

غیبت سربازی مشمولان متاهل

همان گونه که می دانید بیشترین غیبت از سربازی مربوط به مشمولان متاهل است. مشمولان متاهل به دلیل تعهد به خانواده و تامین نیازهای خانواده برای گذراندن خدمت سربازی شرایط سختی را دارند.

به همین منظور در قوانین نظام وظیفه شرایط خدمت سربازی مشمولان متاهل کمی آسانتر می باشد. در خصوص غیبت سربازی مشمولان متاهل نیز قوانین مربوط به غیبت کمی آسانتر است. در واقع مشمولانی که متاهل بوده و دارای غیبت سربازی هستند، در صورتی که به خدمت سربازی اعزام شوند می توانند از تسهیلات کسری خدمت سربازی به ازای هر فرزند بهره مند شوند.

مدت اضافه خدمت غیبت سربازی

بر اساس ماده ۵۸ قانون نظام وظیفه عمومی، در صورتی که مشمول با غیبت به خدمت سربازی اعزام شود، به وی اضافه خدمت سربازی تعلق می گیرد. میزان اضافه خدمت غیبت سربازی با توجه به مدت غیبت به شرح زیر می باشد:

 • در صورت داشتن سه ماه غیبت اولیه سربازی در زمان صلح سه ماه اضافه خدمت تعلق می گیرد.
 • اگر مدت غیبت بیشتر از سه ماه تا یک سال در زمان صلح باشد، شش ماه اضافه خدمت شامل فرد می شود.

جریمه ریالی غیبت سربازی

با مصوبه مجلس شورای اسلامی، از سال ۱۳۹۳ مشمولانی که بیش از ۸ سال دارای غیبت از خدمت باشند، می توانند با پرداخت جریمه ریالی غیبت سربازی، کارت معافیت سربازی را دریافت کنند.

پرداخت جریمه ریالی غیبت نظام وظیفه دارای شرایط خاصی می باشد و میزان جریمه ریالی غیبت سربازی متفاوت است. در واقع میزان جریمه ریالی مشمولانی که بیشتر از ۸ سال غیبت سربازی داشته باشند، با توجه به مدرک تحصیلی و مدت زمان غیبت سربازی، متفاوت است. این قانون تا آخر سال ۹۷ اجرا می شود.

آیا می توان غیبت سربازی را توجیه کرد؟

با وجود تمام سخت گیری هایی که در قوانین نظام وظیفه وجود دارد، تمامی مشمولانی که دارای غیبت سربازی هستند، می توانند غیبت خود را با دارا بودن شرایطی موجه کنند. در صورتی که مشمولان غایب غیبت خود را موجه کنند می توانند از تمام تسهیلات سربازی مانند انواع کسری های خدمت سربازی و انواع معافیت های سربازی بهره مند شوند.

مشاوره غیبت سربازی

همان گونه که گفته شد مدت غیبت سربازی با توجه به قوانین برای هر فرد مشمول متفاوت است. با توجه به اینکه در صورت دارا بودن غیبت از خدمت برخی تسهیلات نظام وظیفه به فرد مشمول تعلق نمی گیرد، لازم است قبل از هر اقدامی از میزان غیبت سربازی خود و همچنین راه های توجیه غیبت سربازی مطلع باشید.

مشاورین مجرب گروه مشاوران باران به شماره تماس ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه نظام وظیفه به شما مشمولان می باشند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 526 تا
 1. فرشاد :

  سلام
  ببخشید غیبت سربازی جرم محسوب میشه؟(قبل از معرفی خود به سازمان نظام وظیفه)
  یعنی مجازات داره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   پالای یکسال غیبت فراری محسوب میشی. و وقتی خودتو معرفی کنی میفرستن دادسرا و حسب مورد بازداشت یا جریمه نقدی برات میبرن. ضمن اینکه ممکنه ممنوع الخدماتت کنن

 2. پوریا :

  سلام وقت بخیر داداش من سرباز است الان در دوره آموزشی است ۴ روز است که به خانه آماده است الان در دوره ی ۲ ماه آموزشی است الان تجدید دوره شده است

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه مدت غیبت ایشون بیشتر از ده روز شود تجدید دوره خواهند شد.

 3. amir :

  سلام خسته نباشید. من پدرم به رحمت خدا رفته وفقط یه برادر ۱۵ ساله دارم و مادرم که خانه دار هستش و داخل پاش پلاتینه و شرایط کار کردن نداره
  خودم هم ۳ ماه غیبت سربازی دارم .چون پدرم تو این ۳ ماه بیمار بود و برای مراقبت از پدرم و خرج خونه… که بر عهده ام بود نتونستم برم خدمت. حالا الان میخام کفالت مادرم رو از سربازیم بگیرم
  البته اینم بگم که ۱۰ روز مانده بود به اتمام معافیت تحصیلیم؛ به نظام وظیفه مراجعه کردم و ۱۵ روز .معافیت تحصیلیم رو تمدید کردن که دیپلمم رو بگیرم
  ولی چون پدرم بعدش بیمار شدن. هم از پدرم مراقبت میکردم و هم سرکار میرفتم… به خاطر همین شرایطم مناسب نبود و نتونستم دوباره برم نظام وظیفه اعلام کنم
  آیا میتونم کفالت بگیرم و معاف از سربازی بشم یا نه؟

  تشکر از وقتی که برای جواب سوالم میزارید♡♡♡

  1. باران مشاوره :

   سلام
   به غایب کفالت نمیدن مگه اینکه بتونی ئتوجیه کنی
   مدارک بیماری پدرتو ببر برای توجیه

   1. amir :

    از یه نفرپرسیدم گفتن . اگه غیبت زیره ۶ ماه باشه
    کفالت میدن . این درسته؟

    1. باران مشاوره :

     خیر
     حتی با یک روز غیبت دفترچه ای هم کفالت نمیدن

 4. مهران :

  سلام وقت بخیر من تاریخ برگه معافیتم ۱۴۰۱/۳/۲۲هست ولی خرداد دیپلوم میگیرم و برای کنکور اسم نوشتم باید چکار کنم که این چند روز غیبت نخورم با تشکر…

  1. باران مشاوره :

   سلام
   دفترچه پست کن و بعد کنکور بده
   اگه قبول شدی اعزامت ابطال میشه
   حتی اگه حین خدمت باشی ترخیص میشی

 5. علی :

  سلام وقت بخیر ببخشید من ۲۰سالم هست و در پیام نور ثبت نام کردم اگه برای تحصیل به خارج از کشور برم غایب محسوب میشوم و بعد از پایان تحصیلم اگه برگردم ایران نمیتونم ارشد بخونم و باید برم سربازی؟ممنون

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه خارج از کشور در دانشگاهی که مورد تایید وزرات علوم یا بهداشت باش به تحصیل بپردازین و روال قاونی پذیرش این نوع دانشگاه ها رو طی کنین مشکلی وجود نخواهد داشت در غیر اینصورت و تحصیل در دانشگاه هایی که مورد تایید نباشن بعدا از مدت زمان مشخص وارد غیبت سربازی می شوید و بعنوان سرباز غایب با شما برخورد خواهد شد این گونه مشمولین اجازه ادامه تحصیل-خروج از کشور و … را نخواهند داشت.

 6. محمد :

  سلام خسته نباشید من دیپلم ندارم و آخرین مدرک تحصیلی هم سال ۹۵_۹۶هستش و من الان ۶سال غیبت خوردم ولی خودمو معرفی نکردم. اگر تیم نظامی فوتبال جور بشه میتونم بازی کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر سرباز غایب پذیرش نمیکنن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: