غیبت سربازی

محرومیت های غیبت سربازی و مجازات مشمولان غایب چیست؟

407 46,259

بر اساس قوانین کشورمان تمامی افراد مذکر بین ۱۸ الی ۵۰ سال مشمول سربازی هستند. این افراد در صورت عدم حضور در سربازی و یا تعیین وضعیت نظام وظیفه خود، به عنوان غایب سربازی محسوب می شوند. در صورتی که فردی که مشمول نظام وظیفه باشد و مرتکب غیبت سربازی شود از تسهیلات اجتماعی محروم می گردد. در این مقاله قصد داریم در خصوص انواع غیبت از سربازی و شناخت بیشتر آن توضیحاتی را ارائه دهیم.

به چه کسی مشمول غایب می گویند؟

در واقع غیبت سربازی به دو بخش تقسیم می شود:

 • غیبت اولیه سربازی
 • غیبت در حین انجام خدمت سربازی (نهست)

غیبت اولیه سربازی

بر اساس قانون در صورتی که فرد به سن مشمولیت برسد و خود را جهت تعیین وضعیت نظام وظیفه معرفی نکند، مرتکب غیبت اولیه سربازی شده است. فردی که مرتکب غیبت اولیه باشد به عنوان مشمول غایب محسوب می شود.

غیبت در حین انجام خدمت سربازی (نهست)

در صورتی که فرد مشمول به خدمت سربازی اعزام شود و در حین انجام خدمت سربازی به مرخصی برود و در موعد مقرر خود را به محل خدمت معرفی نکند تا مدتی به عنوان مشمول غایب محسوب می شود. این نوع غیبت را در حین خدمت سربازی نهست نیز می نامند.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط غیبت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

غیبت سربازی از چه زمانی شروع می شود؟

در صورتی که افراد در فرصت های تعیین شده از سوی سازمان نظام وظیفه برای پیگیری امور خدمت سربازی، خود را معرفی نکنند، به عنوان مشمول غایب محسوب می شوند. بر اساس آیین نامه سازمان نظام وظیفه به مشمولان در شرایط زیر به غیبت تعلق می گیرد:

 • تمامی دانش آموزان، دانشجویان و … داخل و خارج از کشور که حداکثر یک سال پس از تاریخ اتمام و فراغت از تحصیل همچنان خود را معرفی نکرده اند مشمول غیبت سربازی می باشند.
 • در صورتی که فرد قبل از سن مشمولیت از تحصیل انصراف دهد، پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی، ظرف ۶ ماه خود را جهت تعیین وضعیت معرفی نکند غایب سربازی محسوب می شود.
 • کسی که مراحل اعزام به خدمت را انجام داده باشد و در زمان تعیین شده برای اعزام حاضر نشود، غیبت تعلق می گیرد.
 • مشمولینی که نسبت به معافیت اقدام کنند و معافیت موقت دریافت کنند. این افراد فقط ۱ ماه پس از پایان معافیت موقت فرصت دارند تا خود را معرفی کنند. در صورت عدم معرفی غایب محسوب می شوند.
 • اتباع خارجی که تابعیت تحصیلی دریافت کنند و ۶ ماه پس از دریافت تابعیت، خود را معرفی نکنند مشمول غایب محسوب می شوند.
 • مشمولانی که در مقاطع مختلف تحصیلی بیشتر از سقف مجاز ادامه تحصیل داده باشند، در صورت عدم معرفی خود غایب محسوب می شوند.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

سربازان فراری

امکان دارد برای برخی از مشمولان نظام وظیفه تشخیص فراری بودن یا غایب بودن سخت باشد. لازم است بدانید اگر فرد مشمول دفترچه اعزام به خدمت را ارسال کند و در موعد مقرر در محل اعزام حاضر نشود،  در ابتدا به عنوان سرباز فراری محسوب نمی شود و پس از اینکه مدت غیبت از حد خاصی بیشتر شد فراری تلقی می گردد.

همچنین در صورتی که سرباز در حین خدمت سربازی، با هماهنگی قبلی از محل خدمت خارج شود و در زمان تعیین شده به پادگان برنگردد، نیز سرباز فراری محسوب نمی شود.

در صورتی که فرد در حین انجام خدمت سربازی، بدون هماهنگی از محل خدمت خود خارج شود سرباز فراری محسوب می شود. همچنین در صورتی که سرباز در حین انجام خدمت سربازی به مرخصی برود و در موعد مقرر به محل خدمت خود بازنگردد، تا مدتی مشخص به عنوان سرباز غایب و پس از آن به عنوان سرباز فراری محسوب می گردد.

 

محرومیت های غیبت سربازی و مجازات غیبت چیست؟

بر اساس ماده ۱۰ قانون نظام وظیفه عمومی در صورتی که فرد مشمول نظام وظیفه نسب به تعیین وضعیت سربازی خود اقدام نکند مرتکب غیبت سربازی می باشد. مشمول غایب از خدمات اجتماعی محروم می گردد که شامل موارد زیر است:

 • عدم دریافت هر گونه وام از طریق بانک‌ها و وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی.
 • عدم صلاحیت جهت کاندید شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر شوراها و انجمن‌های قانونی.
 • عدم تحویل اصل گواهینامه یا پایان نامه دوره‌های تحصیلی دیپلم و بالاتر.
 • عدم صدور مجوز کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکت‌های تعاونی.
 • عدم دریافت مستمری از سازمان‌های دولتی و وابسته.
 • عدم استخدام در تمام نهادهای دولتی و غیر دولتی و مشاغل آزاد.
 • عدم صدور گذرنامه یا مجوز خروج از کشور.

همچنین بر اساس قوانین نظام وظیفه، مشمولانی که با تاخیر و غیبت خود را جهت تعیین وضعیت نظام وظیفه معرفی می نمایند، در صورت اعزام به خدمت سربازی علاوه بر اضافه خدمت سربازی از برخی تسهیلات مانند انواع کسری های خدمت سربازی، انواع معافیت های سربازی و … محروم می شوند.

مشمولان دارای غیبت سربازی نمی توانند از معافیت سربازی استفاده کنند و تنها معافیتی که به مشمولان غایب تعلق می گیرد معافیت پزشکی است

غیبت سربازی مشمولان متاهل

همان گونه که می دانید بیشترین غیبت از سربازی مربوط به مشمولان متاهل است. مشمولان متاهل به دلیل تعهد به خانواده و تامین نیازهای خانواده برای گذراندن خدمت سربازی شرایط سختی را دارند.

به همین منظور در قوانین نظام وظیفه شرایط خدمت سربازی مشمولان متاهل کمی آسانتر می باشد. در خصوص غیبت سربازی مشمولان متاهل نیز قوانین مربوط به غیبت کمی آسانتر است. در واقع مشمولانی که متاهل بوده و دارای غیبت سربازی هستند، در صورتی که به خدمت سربازی اعزام شوند می توانند از تسهیلات کسری خدمت سربازی به ازای هر فرزند بهره مند شوند.

مدت اضافه خدمت غیبت سربازی

بر اساس ماده ۵۸ قانون نظام وظیفه عمومی، در صورتی که مشمول با غیبت به خدمت سربازی اعزام شود، به وی اضافه خدمت سربازی تعلق می گیرد. میزان اضافه خدمت غیبت سربازی با توجه به مدت غیبت به شرح زیر می باشد:

 • در صورت داشتن سه ماه غیبت اولیه سربازی در زمان صلح سه ماه اضافه خدمت تعلق می گیرد.
 • اگر مدت غیبت بیشتر از سه ماه تا یک سال در زمان صلح باشد، شش ماه اضافه خدمت شامل فرد می شود.

جریمه ریالی غیبت سربازی

با مصوبه مجلس شورای اسلامی، از سال ۱۳۹۳ مشمولانی که بیش از ۸ سال دارای غیبت از خدمت باشند، می توانند با پرداخت جریمه ریالی غیبت سربازی، کارت معافیت سربازی را دریافت کنند.

پرداخت جریمه ریالی غیبت نظام وظیفه دارای شرایط خاصی می باشد و میزان جریمه ریالی غیبت سربازی متفاوت است. در واقع میزان جریمه ریالی مشمولانی که بیشتر از ۸ سال غیبت سربازی داشته باشند، با توجه به مدرک تحصیلی و مدت زمان غیبت سربازی، متفاوت است. این قانون تا آخر سال ۹۷ اجرا می شود.

آیا می توان غیبت سربازی را توجیه کرد؟

با وجود تمام سخت گیری هایی که در قوانین نظام وظیفه وجود دارد، تمامی مشمولانی که دارای غیبت سربازی هستند، می توانند غیبت خود را با دارا بودن شرایطی موجه کنند. در صورتی که مشمولان غایب غیبت خود را موجه کنند می توانند از تمام تسهیلات سربازی مانند انواع کسری های خدمت سربازی و انواع معافیت های سربازی بهره مند شوند.

مشاوره غیبت سربازی

همان گونه که گفته شد مدت غیبت سربازی با توجه به قوانین برای هر فرد مشمول متفاوت است. با توجه به اینکه در صورت دارا بودن غیبت از خدمت برخی تسهیلات نظام وظیفه به فرد مشمول تعلق نمی گیرد، لازم است قبل از هر اقدامی از میزان غیبت سربازی خود و همچنین راه های توجیه غیبت سربازی مطلع باشید.

مشاورین مجرب گروه مشاوران باران به شماره تماس ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه نظام وظیفه به شما مشمولان می باشند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 407 تا
 1. مهران :

  با سلام من یکساله نیم از دانشگاه اخراج شدم و هنوز خودم را معرفی نکردم آیا به دادگاه معرفی میشم

  1. باران مشاوره :

   مهران جدیدا می خواهند سخت گیری ها را بیشتر کنند به طوری که مشمول با یک سال غیبت را علاوه بر اضافه خدمت به دادسرا نظامی معرفی کنند.

 2. محمد :

  سلام من متولد۷۹ام ولی الان معافیتم تموم شده گفتم میتونم برم دانشگاه بعدبرم سربازی پیام نورام شرکت نکردم

  1. باران مشاوره :

   محمد جان شرط ادامه تحصیل عدم سابقه غیبت است.

 3. علی :

  سلام ممنون می شوم پاسخ این سوال من رو بدهید سوالم اینکه اگه شخصی یه تا چهار سال بعد از ۱۸سالگی و یا با گذشت زمان بیشتر از یکسال بعد از فارق التحصیلی دانشگاه (مثلا سه و یا چهار سال)غیبت کند و به سربازی نرود (یعنی اصلا دفترچه پست نکرده باشد)
  اگر بخواهد به سربازی برود تنها مجازاتش شش ماه اضافه خدمت خواهد بود و یا علاوه بر اضافه خدمت ، دادگاه نیز برای چینین فردی تشکیل خواهد شد و مجازات زندان خواهد داشت؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان اگر خود معرف بروید دادگاه نخواهید داشت.

   1. ali :

    سلام مجدد، میشه منظورتون رو از خود معرف بیان کنید اون چیزی که من فهمیدم یعنی اینکه فردی که تا االان دفترچه پست نکرده و به خدمت نرفته باگذشت مثلا سه چهار سال اگر خودش الان به پلیس +۱۰ مراجعه کنه و خودش را برای رفتن به خدمت سربازی معرفی کنه فقط همان شش ماه اضافه خدمت برایش در نظر گرفته می شود و چون خودش به صورت خود خواسته برای خدمت اعلام امادگی کرده مجازاتی دیگری از قبیل دادگاه و زندان ندارد و عملا دادگاهی برای چنین فردی تشکیل نمی شود، ایا برداشت من درست است؟
    ممنون میشوم پاسخ من را در همین پیام بدهید.

    1. باران مشاوره :

     دقیقا درست است.

 4. محمد :

  سلام من متولد ۲۵ خرداد ۸۰ هستم و تا ۲۵ خرداد ۱۴۰۰معافیت موقت تحصیلی گرفتم از اونجا که ۱۴۰۰ کنکور دارم و معمولا کنکور در تیر و مرداد برگزار میشه ایا از ۲۵ خرداد تا زمان کنکور غایب محسوب میشم؟ایا اصلا میتونم کنکور بدم؟ ممنون میشم این سوالمو جواب بدید.

  1. باران مشاوره :

   محمد جان خبر مهلت مشمولان کنکور ۹۹ را بخوانید.

 5. پوریا :

  سلام خسته نباشید من متولد فروردین ۷۹ هستم و سال ۹۷ از پایه پیش دانشگاهی فارق التحصیل شدم و امسال سومین باره که میخوام کنکور بدم
  میخواستم بدونم با توجه به اینکه برای سربازی اقدام نکردم غایب محسوب میشم؟
  و اینکه برای شرکت در کنکور ۹۹ مشکلی ندارم و اگر قبول بشم میتونم وارد دانشگاه بشم یاخیر؟

  1. باران مشاوره :

   پوریا جان هر چه سریع تر بع پلیس +۱۰ بروید و از آنجا استعلام بگیرید.

 6. محمد :

  سلام یکسال از فارغ التحصیلیم گذشته و دفترچه پست نکردم آیا بعد از یکسال غیبت سرباز فراری میشم و میان دنبالم؟

  1. باران مشاوره :

   سرباز فراری محسوب می شوید منتها فعلا به ندرت پیش می آبد که کسی را به خاطر این نوع فرار جلب کنند.

 7. Amir :

  سلام.من تیر ۹۸ فرجه اتمان کارشناسیم شروع شد .متاسفانه پیگیری نکردم تا الان.الان هم دانشگاهی نمیتونم ثبت نام کنم .و من نامزدم نمیتونم برم سربازی و نمیخوام اضافه خدمت بخورم .راهی وجود داره؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   امیر خان هیچ راه چاره ای ندارید.

 8. نوید :

  باسلام،بنده فارغ التحصیل کارشناسی متولد۱۳۷۶تاریخ فارغ التحصیلی ۹۹.۰۲.۱۷ایا میتونم امتحان ارشد بدم مهر ماه ارشد بخونم یا باید خودمو معرفی کنم؟تاشهریور ۱۴۰۰هم معافیت دارم

  1. باران مشاوره :

   آقا نوید به پلیس +۱۰ بروید و از فرجه معرفی خود مطلع شوید. در شرایط عادی یک سال فرصت دارید.

 9. Ali :

  سلام من ۱۲ ماه خدمت کردم به دلیلی نزدیک ۲ ماهه توی غیبتم
  میخاستم بپرسم الان برم سر خدمتم یا بذارم بیشتر از ۲ ماه بشه؟چون میگن بیشتر از‌دوماه ک بشه بعدش جریمه میکنن و خلا ۲ ماهو میکشی درسته این قضیه؟ بنظر شما چیکار کنم الان

  1. باران مشاوره :

   علی آقا معمولا فرمانده ها تا دو ماه نامه فرار شما را رد نمی کنند و برایتان غیبت حین خدمت لحاظ می شود. اگر نامهفرارتان زده شود سرباز فراری می شوید و قاصی تکلیف شما را مشخص می کند.

 10. یوسف :

  سلام من ۳.۳ رفتم آموزشی روز اول آموزشی فرار کردم چ اتفاقی پیش می آید؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   تجدید دوره می شوید. توصیه می کنم هر چه سریع تر خودتان را معرفی کنید چون سرباز فراری ها بر اساس رای دادگاه تکلیف شان مشخص می شود.

 11. امیر :

  سلام چرا کامنت گذاشتم وشما جواب دادین ولی جواب روپیدانمیتونم بکنم

  1. باران مشاوره :

   چون ایمیل تان را اشتباه وارد کرده اید و جواب را پیدا نمی کنید.

 12. امیر :

  سلام.من ۳سال پیش از آموزشی فرار کردم.الان که ۳سال گذشت میتونم‌ دوباره دفترچه اعزام پست کنم؟؟

  1. باران مشاوره :

   امری جان قبلا موضوع فرارتان را مطرح کردید و پاسخ دادیم.

 13. سید محمد حسین رفیعی پور علوی علویجه :

  با سلام تولد من ۵/۵/۱۳۸۱هست اگر بخواهم دانشگاه بدون کنکور ثبت نام کنم آیا باید دفترچه پرکنم مراحل بعدش رو هم بگید که چه کار کنم ممنون

  1. باران مشاوره :

   اگر قبل از اتمام فرجه معرفی به دانشگاه بروید نیازی به ارسال دفترچه نیست.

 14. Pop000 :

  سلام. من متولد ۱ /۶/ ۱۳۸۰ هستم و خرداد ۹۸ دیپلم خودم رو گرفتم که میشه فارغ التحصیلی قبل از ۱۸ سالگی.پلیس+۱۰ هم میگه که معافیت تحصیلی بهم تعلق نمیگیره. و الان من پشت کنکوری‌ام. سوال این هست که با توجه به اینکه معافیت تحصیلی ندارم آیا امسال میتونم برم دانشگاه‌؟!
  اگه لازمه اقدامی کنم لطفا ذکر کنید

  1. باران مشاوره :

   قبل از اینکه غیبت بخورید دفترچه پست کنید. در صورت قبولی در دانشگاه می توانید از ایست خدمت استفاده کرده و ادامه تحصیل دهید.

 15. محمدرضا مومنی :

  سلام من دفترچه پست کردم برا معافیت پزشکی ولی معاف ازرزم شدم خلاصه محل مرکز آموزش برام اس ام اس شد وروز اعزام نرفتم الان من سرباز غایبم یا فراری ایا بعد مدتی از غیبت من دستگیر میکنن

  1. باران مشاوره :

   شما سرباز غایب محسوب می شوید. یک سال بعد از غیبت سربازی، شما مشمول قانون سرباز فراری می شوید. معمولا این طور سربازی فراری ها را جلب نمی کنند.

 16. رسول :

  سلام من ۱۳۹۷.۷.۱ مدرک کارشناسی گرفتم و دنبال مدرکمم نرفتم ، نزدیک یک سال و ۶ ماه از معافیت تحصیلی گذشته و من اقدامی برای نظام وظیفه نکردم ،علاوه بر آن من مادر ۷۰ ساله دو تا خواهر مجرد دارم ،بردارم شیش تا هستن همشون پی زندگیشون و خانواده تشکیل دادن حتی یه کمکم نمی کنن، من خرجی خانواده رو میدم من آیا می تونم کفالت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   آقا رسول نه تنها معاف نمی شوید بلکه اضافه خدمت هم خواهید داشت.

 17. محمد :

  سلام ۱۹ سال یه ماه هستم متولد ۱۳۷۹ دارم برای بار دوم کنکور میدم
  میخواستم بدونم مشمول معافیت سربازی میشم؟

  1. باران مشاوره :

   محمد جان به مقاله راه های معافیت سربازی مراجعه کنید.

 18. ارش :

  سلام. من متولد۱۳۸۹ و یک بردار بزرگتر متولد۱۳۷۴ دارم که ازدواج کرده.پدرم متولد۱۳۳۰و کارمند بازنشسته هستن و هیچ مشکل جسمی ندارن و سالم هستن.(اعضای خانواده مون من وپدر و مادر ویک خواهر مطلقه هستن) . ایا میتونم تحت عنوان کفالت معافیت بگیرم ؟

  1. باران مشاوره :

   آرش جان با توجه به سالم بودن پدر و برادرتان، شما کفیل محسوب نمی شوید.

 19. علی :

  سلام من متولد ۷۵ هستم مستقیم تو اولین کنکور سال ۹۴ دانشگاه قبول شدم بعد از ده ترم یعنی امسال (شهریور ۹۹)فارغ التحصیل میشم بعد از اتمام شهریور ۹۹ که پایان معافیت تحصیلی من می باشد چقدر وقت دارم برای پست کردن دفترچه؟؟

  1. باران مشاوره :

   اگر کارشناسی را ۱۰ ترمه گرفته باشید از تاریخ اخذ مدرک یکسال فرصت دارید. بازهم با پلیس +۱۰ این موضوع را بررسی کنید.

   1. مهدی :

    من متولد ۷۵ هستم. کارشناسی پیوسته رو مستقیم قبول شدم و ورودی مهر ۹۴ بودم. تاریخ ۱۰ تیر ۹۸ تاریخ دقیق فارغ التحصیلی من هست. بنابه دلایلی نتونستم به پلیس + ۱۰ مراجعه کنم. ۱۰ ام تیر ۹۹ باتعدادی از مدارک مراجعه کردم و به من گفتن تا شریور ۹۹ فرصت تکمیل دفترچه رو دارم. من امسال ارشد ۹۹ رو ثبت نام کردم و ۳ مرداد آزمون دارم.
    الان موضوعی که هست اینه که مگر حداکثر یک سال بعد از فراغت تحصیل نباید معرفی کرده باشم خودم رو؟ پس چرا گفتن هنوز هم فرصت هست؟

    1. مهدی :

     به نظام‌وظیفه شهر خود هم مراجعه کردم‌گفتند فارغ التحصیلان تیر ۹۸ تا تاریخ ۳۱ شهریور ۹۹ مهلت معرفی دارند.

    2. باران مشاوره :

     مهدی چان فرجه معرفی از تاریخ فارق التحصیلی محاسبه می شود. ممکن است دانشگاه این تاریخ را دیرتر اعلام کرده باشد و این موضوع به نفع شما شده. باز هم دقیق تر پیگری کنید.

     1. مهدی :

      ۱۱ تیر ۹۹ به نظام وظیفه مرکزی شهر خودمون رو رفتم ی آقایی گفتن اگر تیرماه ۹۸ فراغت از تحصیل گرفتین، طبق بخشنامه جدید تا ۳۱ شهریور ۹۹ مهلت ارسال دفترچه دارین.
      برای اطمینان سه تا پلیس +۱۰ هم رفته بودم قبلش چنین صحبتی رو مطرح کردن.
      دیگ دقیق تر از این نمیدونم چیکار کنم.
      اگر ممکنه چنین بخشنامه ای رو بررسی کنید.

     2. باران مشاوره :

      برای کنکور پایه دوازدهم همه کنکوری ها که غیبت نخورده بودند می توانند تا یک هفته پس از کنکور برای اعزام اقدام کنند.

     3. مهدی :

      از نظام وظیفه یکی از شهرستان های اطرافمون هم پرسیدم گفتن تا ۳۱ شهریور فرصت دارم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: