غیبت سربازی

محرومیت های غیبت سربازی و مجازات مشمولان غایب چیست؟

457 49,180

بر اساس قوانین کشورمان تمامی افراد مذکر بین ۱۸ الی ۵۰ سال مشمول سربازی هستند. این افراد در صورت عدم حضور در سربازی و یا تعیین وضعیت نظام وظیفه خود، به عنوان غایب سربازی محسوب می شوند. در صورتی که فردی که مشمول نظام وظیفه باشد و مرتکب غیبت سربازی شود از تسهیلات اجتماعی محروم می گردد. در این مقاله قصد داریم در خصوص انواع غیبت از سربازی و شناخت بیشتر آن توضیحاتی را ارائه دهیم.

به چه کسی مشمول غایب می گویند؟

در واقع غیبت سربازی به دو بخش تقسیم می شود:

 • غیبت اولیه سربازی
 • غیبت در حین انجام خدمت سربازی (نهست)

غیبت اولیه سربازی

بر اساس قانون در صورتی که فرد به سن مشمولیت برسد و خود را جهت تعیین وضعیت نظام وظیفه معرفی نکند، مرتکب غیبت اولیه سربازی شده است. فردی که مرتکب غیبت اولیه باشد به عنوان مشمول غایب محسوب می شود.

غیبت در حین انجام خدمت سربازی (نهست)

در صورتی که فرد مشمول به خدمت سربازی اعزام شود و در حین انجام خدمت سربازی به مرخصی برود و در موعد مقرر خود را به محل خدمت معرفی نکند تا مدتی به عنوان مشمول غایب محسوب می شود. این نوع غیبت را در حین خدمت سربازی نهست نیز می نامند.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط غیبت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

غیبت سربازی از چه زمانی شروع می شود؟

در صورتی که افراد در فرصت های تعیین شده از سوی سازمان نظام وظیفه برای پیگیری امور خدمت سربازی، خود را معرفی نکنند، به عنوان مشمول غایب محسوب می شوند. بر اساس آیین نامه سازمان نظام وظیفه به مشمولان در شرایط زیر به غیبت تعلق می گیرد:

 • تمامی دانش آموزان، دانشجویان و … داخل و خارج از کشور که حداکثر یک سال پس از تاریخ اتمام و فراغت از تحصیل همچنان خود را معرفی نکرده اند مشمول غیبت سربازی می باشند.
 • در صورتی که فرد قبل از سن مشمولیت از تحصیل انصراف دهد، پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی، ظرف ۶ ماه خود را جهت تعیین وضعیت معرفی نکند غایب سربازی محسوب می شود.
 • کسی که مراحل اعزام به خدمت را انجام داده باشد و در زمان تعیین شده برای اعزام حاضر نشود، غیبت تعلق می گیرد.
 • مشمولینی که نسبت به معافیت اقدام کنند و معافیت موقت دریافت کنند. این افراد فقط ۱ ماه پس از پایان معافیت موقت فرصت دارند تا خود را معرفی کنند. در صورت عدم معرفی غایب محسوب می شوند.
 • اتباع خارجی که تابعیت تحصیلی دریافت کنند و ۶ ماه پس از دریافت تابعیت، خود را معرفی نکنند مشمول غایب محسوب می شوند.
 • مشمولانی که در مقاطع مختلف تحصیلی بیشتر از سقف مجاز ادامه تحصیل داده باشند، در صورت عدم معرفی خود غایب محسوب می شوند.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

سربازان فراری

امکان دارد برای برخی از مشمولان نظام وظیفه تشخیص فراری بودن یا غایب بودن سخت باشد. لازم است بدانید اگر فرد مشمول دفترچه اعزام به خدمت را ارسال کند و در موعد مقرر در محل اعزام حاضر نشود،  در ابتدا به عنوان سرباز فراری محسوب نمی شود و پس از اینکه مدت غیبت از حد خاصی بیشتر شد فراری تلقی می گردد.

همچنین در صورتی که سرباز در حین خدمت سربازی، با هماهنگی قبلی از محل خدمت خارج شود و در زمان تعیین شده به پادگان برنگردد، نیز سرباز فراری محسوب نمی شود.

در صورتی که فرد در حین انجام خدمت سربازی، بدون هماهنگی از محل خدمت خود خارج شود سرباز فراری محسوب می شود. همچنین در صورتی که سرباز در حین انجام خدمت سربازی به مرخصی برود و در موعد مقرر به محل خدمت خود بازنگردد، تا مدتی مشخص به عنوان سرباز غایب و پس از آن به عنوان سرباز فراری محسوب می گردد.

 

محرومیت های غیبت سربازی و مجازات غیبت چیست؟

بر اساس ماده ۱۰ قانون نظام وظیفه عمومی در صورتی که فرد مشمول نظام وظیفه نسب به تعیین وضعیت سربازی خود اقدام نکند مرتکب غیبت سربازی می باشد. مشمول غایب از خدمات اجتماعی محروم می گردد که شامل موارد زیر است:

 • عدم دریافت هر گونه وام از طریق بانک‌ها و وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی.
 • عدم صلاحیت جهت کاندید شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی و سایر شوراها و انجمن‌های قانونی.
 • عدم تحویل اصل گواهینامه یا پایان نامه دوره‌های تحصیلی دیپلم و بالاتر.
 • عدم صدور مجوز کسب و اجازه اشتغال و عضویت در شرکت‌های تعاونی.
 • عدم دریافت مستمری از سازمان‌های دولتی و وابسته.
 • عدم استخدام در تمام نهادهای دولتی و غیر دولتی و مشاغل آزاد.
 • عدم صدور گذرنامه یا مجوز خروج از کشور.

همچنین بر اساس قوانین نظام وظیفه، مشمولانی که با تاخیر و غیبت خود را جهت تعیین وضعیت نظام وظیفه معرفی می نمایند، در صورت اعزام به خدمت سربازی علاوه بر اضافه خدمت سربازی از برخی تسهیلات مانند انواع کسری های خدمت سربازی، انواع معافیت های سربازی و … محروم می شوند.

مشمولان دارای غیبت سربازی نمی توانند از معافیت سربازی استفاده کنند و تنها معافیتی که به مشمولان غایب تعلق می گیرد معافیت پزشکی است

غیبت سربازی مشمولان متاهل

همان گونه که می دانید بیشترین غیبت از سربازی مربوط به مشمولان متاهل است. مشمولان متاهل به دلیل تعهد به خانواده و تامین نیازهای خانواده برای گذراندن خدمت سربازی شرایط سختی را دارند.

به همین منظور در قوانین نظام وظیفه شرایط خدمت سربازی مشمولان متاهل کمی آسانتر می باشد. در خصوص غیبت سربازی مشمولان متاهل نیز قوانین مربوط به غیبت کمی آسانتر است. در واقع مشمولانی که متاهل بوده و دارای غیبت سربازی هستند، در صورتی که به خدمت سربازی اعزام شوند می توانند از تسهیلات کسری خدمت سربازی به ازای هر فرزند بهره مند شوند.

مدت اضافه خدمت غیبت سربازی

بر اساس ماده ۵۸ قانون نظام وظیفه عمومی، در صورتی که مشمول با غیبت به خدمت سربازی اعزام شود، به وی اضافه خدمت سربازی تعلق می گیرد. میزان اضافه خدمت غیبت سربازی با توجه به مدت غیبت به شرح زیر می باشد:

 • در صورت داشتن سه ماه غیبت اولیه سربازی در زمان صلح سه ماه اضافه خدمت تعلق می گیرد.
 • اگر مدت غیبت بیشتر از سه ماه تا یک سال در زمان صلح باشد، شش ماه اضافه خدمت شامل فرد می شود.

جریمه ریالی غیبت سربازی

با مصوبه مجلس شورای اسلامی، از سال ۱۳۹۳ مشمولانی که بیش از ۸ سال دارای غیبت از خدمت باشند، می توانند با پرداخت جریمه ریالی غیبت سربازی، کارت معافیت سربازی را دریافت کنند.

پرداخت جریمه ریالی غیبت نظام وظیفه دارای شرایط خاصی می باشد و میزان جریمه ریالی غیبت سربازی متفاوت است. در واقع میزان جریمه ریالی مشمولانی که بیشتر از ۸ سال غیبت سربازی داشته باشند، با توجه به مدرک تحصیلی و مدت زمان غیبت سربازی، متفاوت است. این قانون تا آخر سال ۹۷ اجرا می شود.

آیا می توان غیبت سربازی را توجیه کرد؟

با وجود تمام سخت گیری هایی که در قوانین نظام وظیفه وجود دارد، تمامی مشمولانی که دارای غیبت سربازی هستند، می توانند غیبت خود را با دارا بودن شرایطی موجه کنند. در صورتی که مشمولان غایب غیبت خود را موجه کنند می توانند از تمام تسهیلات سربازی مانند انواع کسری های خدمت سربازی و انواع معافیت های سربازی بهره مند شوند.

مشاوره غیبت سربازی

همان گونه که گفته شد مدت غیبت سربازی با توجه به قوانین برای هر فرد مشمول متفاوت است. با توجه به اینکه در صورت دارا بودن غیبت از خدمت برخی تسهیلات نظام وظیفه به فرد مشمول تعلق نمی گیرد، لازم است قبل از هر اقدامی از میزان غیبت سربازی خود و همچنین راه های توجیه غیبت سربازی مطلع باشید.

مشاورین مجرب گروه مشاوران باران به شماره تماس ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه نظام وظیفه به شما مشمولان می باشند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 457 تا
 1. Ali :

  سلام من الان ۲۲سالمه میتونم واسه کفالت پدر اقدام کنم پدرم نیاز ب مراقبت داره یا ن
  یک توضیح کوچک راجع بهش بدید ممنونم

  1. باران مشاوره :

   علی جان سوال شما کلی هست برای پاسخت مقاله معافیت کفالت پدر رو بخون.

 2. رضا :

  سلام سوالی داشتم من اعزام خدمت ۱/۶بودم که رفتم یک ماه اموزشیمو تموم کردم و برای تقسیم شدن دیگه ب یگان نرفتم بخاطر مشکل پدرم خاستم ببینم اگه نرم چی میشه اخه پدرم پاش قط شده نمیدونم اصلا معافیت میدن برام مشکلم یا نه فقط میخام که نرم هی دنبالم نیان یا اینکه برم سر خدمتم ممنون

  1. باران مشاوره :

   شما سرباز فرارری میشی و دستگیرت می کنن.

 3. amir :

  سلام وقت بخیر. من خدمتمو تموم کردم ولی هنوز سه ماه که تصفیه نکردم. میخواستم بدونم که الان آیا اضافه برام حساب میشه یا نه….
  خیلی ممنون که وقت میزارین برا پاسخ دهی

  1. باران مشاوره :

   امیر جان باید با نیرو انسانیت صحبت کنی و ببینی چه تصمیمی گرفتن.

 4. نریمان :

  سلام من دوره آموزشی رو تموم کردم و بعد از تقسیم شدن دیگه نرفتم به یگان خدمتی. بعد از یک ماه از نرفتنم، حقوق به حسابم واریز شده. میخواستم بپرسم میتونم از این پول استفاده کنم یا تبعات قانونی داره برام؟

  1. باران مشاوره :

   سلام نریمان جان
   می تونی پول رو خرج کنی ولی هر زمان بری خدمت و بخوای ادامه بدی یا معافیت بگیری باید پس بدی یا از حقوق های بعدیت کم می کنن.

 5. علی :

  سلام. پس از فارغ التحصیلی دانشگاه در داخل سنوات مجاز باید تا ۳۱ شهریور تصویه حساب دانشگاه انجام بشه یازبعد از آن یک سال وقت داریم واسه تصویه و بعد معرفی خدمت سربازی؟ دانشگاه آزاد

  1. باران مشاوره :

   سلام علی جان
   تسویه و فراغت از تحصیلت رو باید زود انجام بدی و بعدش از تاریخ فراغت یک سال مهلت معرفی داری

 6. ایمان :

  سلام وقت بخیر من تاریخ فارغ شدنم از لیسانس بیست و پنجم شهریور سال ۹۹ بوده که با توجه به اینکه بعد از فراغت یک سال فرصت برای معرفی هست من برای ارشد خودندم و امسال هم قبلول میشم ولی به خاطر عقب افتادن کنکور مجبور شدم دفترچمو پست کنم ولی روی برگه اعزامم زده ۳ ماه غیبت در صورتی که فرصت ۱ سال معرفی من تا ۲۵ شهریور هست . به نظرتون مشکل سیستمی هستش ؟

  1. باران مشاوره :

   نظام وظیفه با تاریخ اعلامی دانشگاه کار داره نه تاریخی که شما فکر می کنید فارغ التحصیل شدین. اگه حس می کنین اشتباهی رخ داده حضوری برید وظیفه عمومی.

 7. Humuru :

  سلام
  من فراغت از تحصیلم تا ۱۹ مهر ۱۴۰۰ تمام میشه
  امسال کنکور ارشد دادم و بخاطر کرونا عقب افتاده و احتمالا هفته اخر مهر یا اوایل آبان بتونم دانشگاه ثبت نام کنم
  برای من غیبت طده میشه برای این چند روز؟
  چکار کنم بهتره؟

  1. باران مشاوره :

   هومن جان برات غیبت ثبت بشه باید قید ادامه تحصیل رو بزنی و بری سربازی.

 8. پرک :

  سلام
  بنده تاریخ ۱۳۹۹/۶/۱۵ فارغ التحصیل شدم تا تاریخ ۱۴۰۰/۶/۱۵ معافیت تحصیلیم تمام میشه بنده تاریخ ۱۴۰۰/۶/۱ دفترچه معافیت پزشکی ارسال کردم و گفتن از بیمارستان برایتان پیام میاد برای معاینه اگه تاریخ معاینه بیمارستان از تاریخ معافیت تحصیلیم ۱۴۰۰/۶/۱۵ گذشته باشه من غیبت نمیخورم که ؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام امین جان
   شما باید جوری زمانبندی می کردی که کارهات قبل از اتمام مهلتت تموم بشه. اگه کارهای معافیت پزشکیت طول بکشه برات غیبت ثبت می شه.

 9. علی :

  سلام من پنج سال غیبت دارم دقیقا چقدر اضافه خدمت میخورم؟؟

  1. باران مشاوره :

   شش ماه اضافه داری.

 10. محمد :

  سلام. من برای گرفتن امریه دفترچه پست کردم اما نتونستم امریه رو دریافت کنم، یک سال مهلت قانونی من هم گذشته و پارسال لیسانس گرفته بودم. حالا اگر مهرماه که تاریخ اعزامم هست نرم آموزشی، سرباز فراری حساب میشم یا صرفا غایب؟

  1. باران مشاوره :

   به طور کلی بعد از یک سال غیبت شما سرباز فراری محسوب میشی. معمو.لا این مدل سرباز فراری رو دستگیر نمی کنن. البته روز به روز داره سختگیری ها بیشتر میشه.

 11. یحیی پاشایی :

  سلام؛

  سال ۹۰ بعد از ۵ ماه خدمت، با استفاده از معافیت تحصیلی برای ارشد و بعد دکتری تحصصی، ترخیص شدم. هم اکنون اگر بعد از اتمام مهلت معرفی، بیش از ۱ سال غیبت کنم آیا فراری محسوب شده و دستگیر میشوم؟

  1. باران مشاوره :

   از نظر قانونی حق دستگیری شما رو دارن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: