غیبت سربازی در حین خدمت (نهست)

آیا غیبت سربازی در حین خدمت (نهست) جریمه دارد؟

90 13,551
۴/۵ - (۲ امتیاز)

بنابر قانون مشمولانی که به خدمت سربازی نروند غایب نظام وظیفه محسوب می شوند. در نظام وظیفه غیبت دو حالت دارد.

 • حالت اول مشمولانی هستند که در موعد مقرر خود را اعزام به خدمت به نظام وظیفه عمومی معرفی نمی کنند.
 • حالت دوم مشمولانی هستند که به سربازی می روند و در حین انجامک خدمت سربازی، به مرخصی رفته و پس از پایان مرخصی در محل خدمت حضور پیدا نمی کنند (غیبت سربازی در حین خدمت (نهست))

نهست سربازی چیست؟

سردار کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح درباره نهست سربازی اینگونه بیان کرد: افرادی که در حین خدمت سربازی مرتکب غیبت شوندبه آن نهست می گویند. اگر فرد سرباز برای مرتبه اول و به مدت ۶۰ روز غیبت داشته باشد، فراری محسوب نمی شود و به دادگاه معرفی نخواهد شد.

جریمه غیبت سربازی در حین خدمت (نهست)

سردار کمالی افزود: اگر سرباز در حین خدمت سربازی مرتکب غیبت شود، به ازای هر روز غیبت، ۲ روز اضافه خدمت می گیرد. این اضافه خدمت نیز نباید بیشتر از ۳ ماه شود. اگر سرباز دچار مشکل شود و بابت آن مرتکب غیبت شده باشد، فرمانده او می تواند با صلاحدید خود مدتی از غیبت سرباز را موجه تشخیص دهد. اگر فرمانده مربوطه در طول مدت خدمت سرباز، از رفتار وی راضی باشد، می تواند با تشکیل کمیسیون اضافه خذمت سرباز را ببخشد.

مجددا متذکر می شوم بابت هر روز نهست سرباز، مدت ۲ روز اضافه خدمت برایش لحاظ می شود.

اگر سرباز مرتکب غیبت شود، حقوق نیز دریافت نخواهد کرد. سربازهایی که بیش از ۲ ماه غیبتشان طول می کشد و یا برای مرتبه دوم مرتکب غیبت شوند فراری تشخصی داده می شوند. در صورت تشخیص به فراری بودن سرباز پرونده ایشان به دادسرا ارجاع داده خواهد شد. دادسرا نیز حداقل ۲ ماه برای سرباز زندان لحاظ خواهد کرد.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 90 تا
 1. م ه :

  سلام من یک ماه نرفتم پادگان بعد از چند روز سرباز فراری محصوب میشم و وقتی خودمو معرفی کنم زندانی یا جریمه نقدی دارد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.معمولا پس از گذشت دو هفته غیبت متوالی رکن ۱ گروهان نامه فرار شما را برای نیروی انسانی آن یگان ارسال خواهد کرد.طبیعتا با اعلام فراری بودن شما ابتدا قاضی نظام برای شما میزان جریمه غیبتتون رو مشخص خواهد کرد و سپس به محل یگان خدمتتی تون برای انجام مابقی دوره خدمت برخواهید گشت.معولا اولین فرار رو زندانی در نظر نخواهند گرفت ولی بستگی به تشخیص قاضی دارد.

 2. پویا :

  سلام من۱۳ روز نهست دارم
  چند روز باید اضافه خدمت کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما ۱۳ روز خلا و ۲۶ روز اضافه خدمت خواهید داشت.

 3. امیر :

  سلام ببخشید من الان ۱۵ روزه غیبت کردم اضافه خدمت میخوردم اگ حضور بزنم یا خلع میکشم ۱۵ روز آخرش بعدش الان من حضورم بزنم داد سرا ک نمیرم

  1. باران مشاوره :

   سلام.پادگان ه معمولا دو هفته غیبت متوالی را بعنوان فرار تلقی می کنند.در اینصورت بعد از برگشت به پادگان شما رو به دادسرا نظام معرفی خواهند کرد و قاضی جریمه مورد شما را تعیین خواهد کرد.در حال حاضر شما ۱۵ روز خلا دارید و ۳۰ روز اضافه خدمتی بابت جریمه غیبتی که داشتین.

   1. علی :

    سلام من درطول خدمت یه چندروزی که رفتم مرخصی باغیبت برگشتم ایاغیبتم بخشیدمیشه ولی فرارنخوردم

    1. باران مشاوره :

     سلام
     خلا میکشی و دوبرابرش هم اضافه

 4. محمد :

  سلام من ۲۵روز غیبت دارم می‌خوام خلع کنم که بشه همون ۲۵روز باید چیکار کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام.هر روز عدم حضور در پادگان یک روز خلع حضور و دو روز اضافه خدمت بعنوان جریمه بابت غیبت به شما خواهد خورد.بخشش اضافه خدمت شما هم تنها در اختیار فرمانده یگانتون می باشد.

 5. saeednarooi1263@gmail.com :

  سلام من ۱۴۰روز نخست دارم آیا راهی برای بخشش هست

  1. باران مشاوره :

   سلام.دراختیار فرمانده یگانتون در جایگاه سرتیپ دومی به بالا هست.

 6. کازرون :

  سلام بازگشت به فرار داخل سیستم اعزام به خدمت ثبت میشه؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 7. کازرون :

  خلا خدمتی یهنی چه
  کجا باید پیگیری کنیم چند روز خلاخدمتی ثبت شده؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خلا خدمتی یعنی تعداد روزهایی که شما باید به خدمت میپرداختین ولی در محل خدمت حضور نداشتین.از نیروی انسانی یگانتون پیگیر باشید.

 8. مسعود :

  سلام
  من به علت دیسک کمرم یکماه نتونستم به پادگان برم حالا تازه میتونم راه برم باید چیکار کنم که این یکماه اقلا یه بخشیشو ببخشن؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. شما تنها در صورتی که به یکی از پزشکان معتمد نظام وظیفه یا مراکز درمانی نظامی مراجعه کرده باشید و براتون استراحت پزشکی در نظر بگیرن میتونین از مبحث مرخصی استعلاجی استفاده کنین در غیر اینصورت برای شما جریمه و خلا این یکماه غیبت را در نظر خواهند گرفت.

 9. محمد سینا :

  سلام‌ من در حین خدمت ۹ ماه اضاف خوردم یعنی در حین خدمت غیبت کردم ۷۵ روز خلع خدمتی نحوه بخشش و یا درخواست بخشش به چگونه است

  1. باران مشاوره :

   سلام
   باید به فرمانده درخواست بدی برای بخشش

 10. عباس :

  سلام من الان ۶ماه خدمتم ۲۴ماه هستم میخواستم بدونم اگه انتقالی بگیرم شهرستان ۲۱ماه میشم چون کسری دارم ۱۵ ماه خدمت دارم بازم ۳ ماه آر من کم میشه.

  1. باران مشاوره :

   سلام
   به نسبت زمانی که در غیر بومی فعالیت میکنی کسری میگیری
   مثلا اگه نصفشو غیر بومی هستی نصف کسریشو میگیری

  2. یاسر فنجانی :

   سلام خسته نباشید بنده تاریخ ۱۴۰۱/۱/۲
   خدمت قانونیم تمام شده، سه ماه اضافه خدمت داشتم که دو ماهشو بخشیدن یک ماهشم تمام کردم یعنی تاریخ ۱۴۰۱/۱/۳۱ تاریخ ترخیص گرفتم، برای همه هم خدمتیها حقوق واریز شد اما برای من نه، میگن یک ماه رو اضافه خدمت بوده حقوق شامل نمیشه!!! از کجا بایستی پیگیری کنم آیا حقوق در یک ماه اضافه خدمت به من تعلق میگیره؟ با تشکر از سایت خوبتون باران مشاوره

   1. باران مشاوره :

    سلام.بله تا زمانی که شما مشغول خدمت سربازی باشید از حقوق و مزایای آن بهرمند میشوید.به قسمت مالی نیروی انسانی یگانتون مراجعه کنید و مورد رو پیگیری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: