غیبت سربازی در حین خدمت (نهست)

آیا غیبت سربازی در حین خدمت (نهست) جریمه دارد؟

120 13,790

بنابر قانون مشمولانی که به خدمت سربازی نروند غایب نظام وظیفه محسوب می شوند. در نظام وظیفه غیبت دو حالت دارد.

 • حالت اول مشمولانی هستند که در موعد مقرر خود را اعزام به خدمت به نظام وظیفه عمومی معرفی نمی کنند.
 • حالت دوم مشمولانی هستند که به سربازی می روند و در حین انجامک خدمت سربازی، به مرخصی رفته و پس از پایان مرخصی در محل خدمت حضور پیدا نمی کنند (غیبت سربازی در حین خدمت (نهست))

نهست سربازی چیست؟

سردار کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح درباره نهست سربازی اینگونه بیان کرد: افرادی که در حین خدمت سربازی مرتکب غیبت شوندبه آن نهست می گویند. اگر فرد سرباز برای مرتبه اول و به مدت ۶۰ روز غیبت داشته باشد، فراری محسوب نمی شود و به دادگاه معرفی نخواهد شد.

جریمه غیبت سربازی در حین خدمت (نهست)

سردار کمالی افزود: اگر سرباز در حین خدمت سربازی مرتکب غیبت شود، به ازای هر روز غیبت، ۲ روز اضافه خدمت می گیرد. این اضافه خدمت نیز نباید بیشتر از ۳ ماه شود. اگر سرباز دچار مشکل شود و بابت آن مرتکب غیبت شده باشد، فرمانده او می تواند با صلاحدید خود مدتی از غیبت سرباز را موجه تشخیص دهد. اگر فرمانده مربوطه در طول مدت خدمت سرباز، از رفتار وی راضی باشد، می تواند با تشکیل کمیسیون اضافه خذمت سرباز را ببخشد.

مجددا متذکر می شوم بابت هر روز نهست سرباز، مدت ۲ روز اضافه خدمت برایش لحاظ می شود.

اگر سرباز مرتکب غیبت شود، حقوق نیز دریافت نخواهد کرد. سربازهایی که بیش از ۲ ماه غیبتشان طول می کشد و یا برای مرتبه دوم مرتکب غیبت شوند فراری تشخصی داده می شوند. در صورت تشخیص به فراری بودن سرباز پرونده ایشان به دادسرا ارجاع داده خواهد شد. دادسرا نیز حداقل ۲ ماه برای سرباز زندان لحاظ خواهد کرد.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 120 تا
 1. Mohammad :

  سلام من ۱۵ روز استعلاجی گرفتم بعد مرخصی گروهان اگه فرارمو رد کرده باشه فرارم ثبت میشه یا نه

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما مرخصی استعلاجی خودتون رو ابتدا باید به تایید بهداری یگان برسانید در صورت موافقت بهداری برای مدت زمانی که آنها تایید میکنند از طریق فرمانده گروهان خودتون برگه مرخصی دریافت کنید و در زمان مشخص در برگه به پادگان برگردین در غیر اینصورت بعد از دو هفته نهست پشت سر هم گروهان نامه فرار شما رو برای نیروی انسانی یگان ارسال خواهد کرد.

 2. محمد :

  سلام.روزهای تعطیل مثل جمعه.یا تاسوعا و عاشورا در صورت غیبت سربازی آیا نهست رد میشه یا خیر ؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله
   بدون برگه مرخصی غیبت ثبت میشه

   1. محمد :

    من یگان های خدمتیم داخل شهر کرمانشاه هس ولی حدود ۱۶.۱۷ ماه از خدمتم رو در مناطق عملیاتی به صورت سرباز مامور گذروندم.ک حدود۱۲ماه حضور ثابت در منطقه داشتم.میخاستم ببینم میزان کسری برای سربازان مامور با سربازان ثابت منطقه تفاوت داره؟؟فکر کنم الان سربازان منطقه عملیاتی ک‌به صورت ثابت منطقه هستن به ازای هر ماه۵ روز کسری رد میشه براشون.‌.برا من هم همین میزان هس با متغیره..ممکنع بگین این۱۲ماه ثابت منطقه ک حدود۳۷۰روز هست ب صورت دقیق چقد کسری شاملم میشه.؟؟

    1. باران مشاوره :

     سلام.در صورتی که یگان برای شما حکم ماموریت در مناطق عملیاتی رو زده باشد به ازای هر ماه حضور شما در این مناطق تقریبا ۱۲ روز کسری تعلق خواهد گرفت.

 3. اریان سعیدی :

  سلام من اموزشی ارتش هستم و ۲۰روز نهس دارم تجدید دوره میشم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.بله

 4. reza :

  سلام من در حین‌ خدمت دارم کار های معافیت رو انجام میدم و منتظر جواب معافیت خودم هستم ولی با خاطر این که پادگان میرم نمیتونم به بقیع کارهای اداری برسم اگر من نهست کنم مشکلی برای نامه معافیت من پیش میاد یا نع ممنون میشم راهنمایم‌ کنید

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما بابت هر روز غیبت سه روز اضافه خدمت جریمه خواهید شو و در صورتی که غیبت های متوالی شما بیش از ۱۴ روز باشد بعنوان سرباز فراری محسوب خواهید گردید.غیبت شما تاثیری در معافیت شما نمیگذارد ولی اگه وارد فرار شوید حتما به دادگاه نظام معرفی خواهید شد.

 5. علیرضا :

  سلام وقت بخیر
  من افتادم نیرو انتظامی کرونا گرفتم نرفتم میخوام تمدید کنم اگه با نانه کرونا موافقت نکنن چه عواقبی خواهد داشت؟
  با تشکر

  1. باران مشاوره :

   سلام.جریمه مربوط به غیبت سربازی شامل حال شما خواهد شد.

   1. پیمان :

    این جریمه که به مدت ۳ ماهه خلا حساب میشه یا اضاف پشت دفترچه ای؟

    1. باران مشاوره :

     سلام بله تجدید دوره خواهید شد.شما ۲۰ روز خلا خدمتی و برای هر روز غیبت ۲ روز جریمه خواهید داشت.

 6. علی :

  سلام من سرباز نیروی هوایی هستم من بالای ۳۰ ماه کسری دارم اما هنوز دارم خدمت میکنم و تازه بعد از ۳ ماه خدمت اقدامات لازم برای معافیت انجام دادم ولی بهم مرخصی نمیدن که پیگیر ادامه کار ها شوم آیا به نظر شما مشکلی نداره ۲ هفته غیبت کنم و کار هایم تمام کنم و بعد از ۲ هفته بروم پادگان البته اینو هم بگویم که به من گفتند تایید معافیتم بعد از ۲ هفته میاد و الان یک هفته گذشته به نظر شما هفته آینده غیبت کنم مشکلی برایم پیش می آید یا خیر؟؟ یا امکان دارد بخاطر اضاف حین خدمت نتوانم خودم را معاف کنم؟؟ لطفا جواب دهید

  1. باران مشاوره :

   سلام.اضافه خدمت تاثیری در معافیت شما نخواهد داشت ولی غیبت بیشتر از دو هفته شما رو بعنوان سرباز فراری رد خواهند کرد ک بعد از برگشت به خدمتتون ابتدا باید تکلیف آن را مشخص کنید.

 7. حمید :

  سلام خسته نباشید من سرباز نیروی انتظامی هستم به صورت شیفتی ۲۴و۲۴ و حدود یک هفته ست که پام رو متخصص ارتوپد گچ گرفته و میگه که شکسته ولی بهداری قبول نمیکنه و داره برام غیبت رد میشه و از طرفی پام تو گچه و نمیتونم در یگان حضور پیدا کنم تکلیف من چیه؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما تنها با تاییده بهداری یگان خدمتی تون میتونین از استراحت پزشکی استفاده کنین در غیر اینصورت برای شما غیبت رد خواهد شد.بهتر هست با همین شرایط در یگان حاضر بشین تا برای شما غیبت رد نکنن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: