برای امریه سربازی در سازمان های دولتی چه قوانینی وجود دارد؟

2 2,598

بسیاری از مشمولان متقاضی خدمت سربازی به عنوان سرباز امریه هستند. اما با توجه به عدم اطلاعات کافی موفق به پذیرش نمی شوند. پذیرش سرباز امریه دارای قوانینی می باشد. در ادامه سردار مهری در خصوص جزئیات قوانین خدمت سربازان امریه در دستگاه های دولتی توضیحاتی را می دهند.

قوانین خدمت سربازان امریه در دستگاه های دولتی

به گزارش باشگاه خبرنگاران، سردار تقی مهری رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در خصوص قوانین و ضوابط امریه بیان کرد: با توجه به ماده ۶۶ قانون نظام وظیفه عمومی، نیروهای مسلح باید برخی از سربازان را با توجه به نیاز دولت، در امور امدادی، تولیدی، جهاد کشاورزی، آموزشی، تحقیقاتی و پژوهشی، بهداشتی و درمانی در اختیار دولت قرار دهد. البته مشروط به این که به آمادگی رزمی نیروهای مسلح آسیبی وارد نشود.

سردار مهری در ادامه گفت: هدف از به کار گیری نیروی امریه، افزایش مشارکت در برنامه ها علی الخصوص در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشور می باشد. دستگاه هایی که سرباز امریه جذب می کنند فقط باید مشمولان فاقد غیبت سربازی و متخصص را با توجه به نوع وظایف و فعالیت های مورد نیاز بکار گیرند.

شرایط لازم برای امریه سربازی چیست؟

مشمولانی که متقاضی امریه سربازی هستند، علاوه بر دارا بودن تخصص مرتبط با نیاز دستگاه های دولتی، لازم است یکی از شروط اصیلی خدمت امریه را دارا باشند. این شروط بدین شرح است:

 • متاهل باشند.
 • معافیت از رزم داشته باشند.
 • عضو خانواده ایثارگران باشند.
 • افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) باشند.
 • مشمولان تحت پوشش بهزیستی باشند.
 • و …

چنانچه از خدمت سربازی غیبت کرده اید می توانید نحوه محاسبه غیبت از سربازی را بخوانید

نحوه اقدام برای پذیرش امریه سربازی چگونه است؟

سردار مهری رئیس سازمان نظام وظیفه عمومی در ادامه گفت: مشمولان متقاضی خدمت سربازی به عنوام امریه، به منظور پذیرش باید حداقل سه ماه پیش از پایان مهلت یک ساله تعیین تکلیف وضعیت نظام وظیفه خود، به منظور اعزام به خدمت، دفترچه خود را ارسال نمایند. این دسته از افراد می توانند با دریافت برگ آماده به خدمت فاقد غیبت سربازی، از طریق سایت فراخوان سازمان امریه دهنده و یا با مراجعه حضوری در آن سازمان، مراحل پذیرش خود را انجام دهند.

سردار گفت: دستگاه های دولتی مانند وزارت کشور، وزارت بهداشت،وزارت آموزش و پرورش و … با توجه به سهمیه ای که از سوی ستاد کل نیروهای مسلح به آنها ابلاغ می شود، اقدام به پذیرش مشمولان کنند. اسامی مشمولان دارای شرایط امریه، از طرف ستاد کل نیروهای مسلح به سازمان وظیفه عمومی جهت تعیین مراکز آموزش رزم مقدماتی اعلام می شود.

مدت خدمت سرباز امریه چقدر است؟

سردار فرحی در خصوص مدت خدمت امریه گفت: مدت زمان خدمت سربازان امریه ۲۴ ماه است. همچنین حقوق و مزایا و بیمه درمانی مشمولان امریه، در دوران آموزشی به عهده نیروی به کار گیرنده است. پس از پایان دوره آموزش رزم مقدماتی نیز، این امور به عهده سازمانی است که فرد در آن به عنوان نیروی امریه خدمت خواهد کرد.

سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا در پایان بیان کرد: پس از گذراندن دوران خدمت امریه اطلاعات سربازان امریه از سوی سازمان به کار گیرنده به نیروی مربوطه ارسال می شود. سپس اطلاعات آنان توسط یگان مورد نظر در سامانه مشترک نیروهای مسلح ثبت خواهد شد. سازمان نظام وظیفه عمومی پس از بررسی اطلاعات فرد و تایید آن، کارت هوشمند پایان خدمت را صادر می کند.

برای گرفتن امریه به کجا مراجعه کنیم؟

با توجه به توضیحاتی که سردار فرحی در خصوص امریه سربازی ارائه کردند می فهمیم که سازمان ها و نهاد های زیادی سهمیه گرفتن امریه دارند و این سهمیه سالانه مشخص می شود. هر وزارتخانه یا نهادی که سهمیه جذب دارد، شرایط خاص خود را برای پذیرش اعلام می کند. با توجه به اینکه شرایط شما مورد نیاز آن نهاد باشد، مراحل اخذ امریه را اقدام می کنید. وب سایت باران مشاوره برخی از این مراکز را به همراه لینک جزئیات کامل حذب برای شما آماده کرده است.

ردیفنام سازمان یا وزارتخانهردیفنام سازمان یا وزارتخانه
۱امریه آستان قدس رضوی۲طرح سرباز سازندگی
۳امریه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات۴امریه وزارت دفاع
۵امریه ستاد اجرایی فرمان امام(ره)۶امریه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
۷امریه سازمان ملی استاندارد۸امریه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)
۹امریه سازمان انرژی اتمی۱۰امریه صدا و سیما
۱۱امریه وزارت فرهنگ و ارشاد۱۲امریه سپاه
۱۳امریه وزارت راه و شهرسازی۱۴امریه سرباز معلم
۱۵امریه وزارت اقتصاد و دارایی۱۶امریه وزارت نفت
۱۷امریه وزارت کار۱۸امریه وزارت نیرو
۱۹امریه وزارت آموزش و پرورش۲۰امریه وزارت بهداشت
۲۱امریه وزارت صنعت، معدن و تجارت۲۲ امریه وزارت ورزش و جوانان
۲۳امریه وزارت جهاد کشاورزی۲۴امریه صاایران
۲۵امریه موسسه بیت الاحزان۲۵امریه ریاست جمهوری
۲۶امریه دانش بنیان

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 2 تا
 1. وحید :

  سلام وقت بخیر
  میبخشین من میخواستم شرایطمو خصوصی بتون بگم بعد راهنماییم کنین
  تو اینستا تلگرام یا ایمیل هرجا که صلاح میدونید‌؛ امکانش هس؟

  1. باران مشاوره :

   با خطوط مشاوره تماس بگیرید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: