قوانین جدید نظام وظیفه برای فارغ التحصیلان داخل و خارج از کشور

2 1,491

بسیاری از فارغ التحصیلان و حتی دانشجویان داخل کشور و خارج از کشور همواره در خصوص سربازی نگرانی و دغدغه هایی دارند. سردار کریمی جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی در خصوص راه های سپری کردن دوران خدمت سربازی برای فارغ التحصیلان و نخبگان توضیحاتی را ارائه داد.

مشمولان غایب خارج از کشور

سردار ابراهیم کریمی درباره جدیدترین تصمیمات و قوانین نظام وظیفه در گفتگوی تلویزیونی گفت: با توجه به اینکه تا پایان سال 97 طرح جریمه ریالی مشمولان غایب به پایان خواهد رسید. افرادی که در خارج از کشور هستند و دارای حداقل 8 سال غیبت سربازی هستند در ورود به کشور مشکلی ندارند، اما برای خروج ازکشور باید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کنند. فرصت کمی برای این افراد باقیمانده است و باید نسبت به تعیین وضعیت خدمت خود اقدام کنند.

توقف طرح جریمه مشمولان غایب در سال 98

سردار کریمی با بیان اینکه در سال 98 جریمه مشمولان غایب متوقف می شود، گفت: در مدت 4 سال گذشته به اندازه کافی برای داوطلبان این طرح فرصت ارائه شده است، این موضوع در لایحه بودجه 98 حذف گردیده و این تصمیم درستی است. افرادی که کمتر از 8 سال غیبت دارند و در خارج کشور هستند تا سال 1400مجوز دارند که بتوانند به کشور وارد شود و هیچ محدودیتی برای آن ها وجود نخواهد داشت.

البته باید 3 سال اقامت در آن کشور خارجی داشته باشند و حداکثر دو بار در طول هر سال می توانند به کشور تردد کنند، اما مدت توقف این افراد در این دو بار مراجعه نباید از 3 ماه بیشتر باشد. افرادی که دارای معافیت تحصیلی هستند هیچ محدودیتی در ورود و خروج ندارند، چون پس از اتمام تحصیل می توانند وارد کشور شوند.

پروژه کسری خدمت سربازی برای مشمولان فارغ التحصیل

جانشین رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفت: برای محققانی که انجام کار تحقیقی ضرورت دارد، قانونگذار پیش بینی کرده که این افراد در دوره کارشناسی ارشد تحقیقاتی برای نیروی مسلح انجام دهند و در ازای آن از کسر خدمت پروژه سربازی بهره مند شوند. محدودیتی برای گرفتن کسر خدمت برای این افراد وجود ندارد. اما اگر میزان کسری از ۹ ماه بیشتر باشد موضوع باید در شورای مرکزی بنیاد نخبگان نیرو های مسلح تایید شود.

خدمت سربازی برای نخبگان

نخبگان مورد تایید بنیاد ملی نخبگان نیز می توانند برای ساختار نیرو های مسلح تحقیقاتی را انجام دهند و به جای خدمت سربازی از تحقیقات استفاده نموده و فقط دوره آموزشی را سپری کنند. در طرح سرباز معلم نیز هر سال تصمیم گیری می شود که چه تعداد سرباز معلم در اختیار مناطق محروم قرار گرفته و خدمت خود را سپری کنند.

فرصتی برای افرادی که شرکت دانش بنیان دارند نیز در نظر گرفته شده است که این افراد و شرکت ها با تایید سازمان نخبگان نیروهای مسلح بتوانند خدمت خود را در آن شرکت سپری کنند.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چناچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ticker_background=”#fe8989″ ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 2 تا
 1. حسینخانی :

  سلام پدر من سال ۹۷ در اثر تصادف ضایع نخایی شد و قادر ب راه رفتن نیست من پسر دوم خانواده ام یک داداش بزرگتر دارم ولی اون خدمت رفته سره زندگیشه من یکسال غیبت دارم میخواستم بدونم میتونم معاف بشم

  1. باران مشاوره :

   سلام آقای حسینخانی
   خیر، به دلیل دارا بودن غیبت و برادر بزرگتر معافیت شامل شما نمی شود. مگر اینکه تحت پوشش بهزیستی باشید و غیبت بعد از تصادف باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: