قوانین معافیت ماده 6 بهزیستی در سال 98

28 5,843

بسیاری از شما مشمولان در خصوص معافیت ماده 6 بهزیستی سوالاتی دارید. مدیر بهزیستی استان قزوین در خصوص انواع تسهیلات معافیت سربازی برای مشمولان که خانواده ایشان تحت پوشش بهزیستی هستند، توضیحاتی را ارائه داد. در ادامه به شرایط دریافت معافیت ماده 6 بهزیستی می پردازیم.

 قوانین معافیت ماده 6 بهزیستی

به گزارش خبرگزاری بسیج قزوین، علیرضا وارثی مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: از سال 1382 بر اساس توافق نامه ای بین سازمان بهزیستی و سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا، فرزند سالم خانواده های دارای معلول می تواند از تسهیلات سربازی بهره مند شود. هدف از این توافق نامه این است که فشار ناشی از نگهداری فرد معلول در منزل برای خانواده های دارای معلول کمتر شود.

 • در واقع می توانیم بگوییم معافیت ماده 6 بهزیستی به نوعی جز معافیت کفالت است.

معافیت ماده 6 بهزیستی برای خانواده های دارای معلول

علیرضا وارثی در ادامه گفت: از جمله این امتیازات قانون جامع حمایت از حقوق معلولان است که بر اساس ماده 6 این قانون، یکی ازفرزندان مذکر اولیائی که دارای ناتوانی و معلولیت هستند از خدمت سربازی معاف شود. همچنین اگر حداقل دو نفر از فرزندان مجرد اولیا ناتوان و معلول باشند، یک فرزند سالم از خدمت سربازی معاف می شود. همچنین مشمولانی که دارای زن ناتوان و معلول باشند، تا زمانی که سرپرستی همسر ناتوان خود را بر عهده داشته باشند نیز از خدمت سربازی معاف می باشند.

معافیت مشمولان دارای همسر معلول

با توجه به این قانون، مشمولانی که با معلول دارای معلولیت جسمی حرکتی ازدواج می کنند، در صورتی که فاقد غیبت باشند به طور موقت از خدمت سربازی معاف می شوند. این معافیت موقت از سربازی تا مدت 5 سال می باشد و بعد از تداوم ازدواج و سپری شدن این مدت، برای این دسته از مشمولان معافیت دائم صادر می شود.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چناچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ticker_background=”#fe8989″ ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

معافیت مشمولان دارای مادر فاقد همسر

علیرضا وارثی گفت: بر اساس دستورالعمل دفتر توانمندسازی خانواده، اگر مادر فاقد شوهر (همسر فوت کرده باشد یا طلاق رسمی گرفته باشد) و تحت پوشش بهزیستی باشد، یکی از فرزندان ذکور وی از خدمت سربازی معاف می شود. همچنین مشمولانی که دارای حداقل یک فرزند معلول در خانواده باشند، می توانند بر اساس این توافق نامه از خدمت سربازی معاف شوند.

شرط بهره مندی از معافیت ماده 6 بهزیستی

علیرضا وارثی مدیرکل بهزیستی استان قزوین در پایان گفت: هدف از بهره مندی فرد مشمول از معافیت سربازی در این قانون، توانمند سازی خانواده ها در مراقبت از فرد یا افراد معلول در منزل می باشد. بنابر این اگر فرد یا افراد معلول در مراکز شبانه روزی تحت پوشش سازمان بهزیستی نگهداری شود، فرد مشمول نمی تواند از معافیت سربازی بهره مند شود.

برای اطلاعات تکمیلی در این زمینه حتما از سیر تا پیاز معافیت ماده 6 بهزیستی را بخوانید.

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 28 تا
 1. سیدابوالحسن یوسفی شریک آباد :

  سلام خدمت مشاوران باران مشاوره پدر من معلولیت ذهنی شدیددارند تحت پوشش بهزیستی شهربابک است برای معافیت ماده۶بهزیستی اقدام کردم از طریق بهزیستی اقدام کردم کمیسیون پزشکی بهزیستی استان کرمان معافیت کفالت پدرم را تایید کرده است ولی حوزه نظام وظیفه سیرجان معافیت کفالت پدرم را تایید نکرده است به خاطراینکه ضریب هوشی پدرت 50متوسط هسته مشکلی ندارد پرونده معافیت کفالت پدرم را رئیس نظام وظیفه شهربابک فرستاده به نظام وظیفه کرمان برای بررسی مجددپرونده پزشکی معافیت کفالت پدرم به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه کرمان معافیت کفالت پدرم را تایید می کند یانه 1399/03/31دیپلم گرفتم از معافیت تحصیلی دانش آموزی داخلی هم استفاده کردم تاریخ پایان معافیت تحصیلی دانش آموزی داخلی ام تا 1400/10/09غیبت خوردم دانشگاه هم رفتم علاقه نداشتم به رشته ام انصراف دادم 1400/08/09غیبت خوردم کلا چندماه غیبت خوردم داخل سامانه سخا هم نوشته بود وضعیت مشمول مشمول یعنی باید کارهای اعزام به خدمتت را انجام بدم یا صبر کنم پدرم را کمیسیون پزشکی نظام وظیفه کرمان ببرم مادرمن نمی گذارد من کارهای اعزام به خدمت سربازی ام را انجام بدم میگه صبر کن درست میشه من به مادرم میگم نظام وظیفه سیرجان کمیسیون پزشکی اش تایید نکرده معافیت کفالت پدرم را نظام وظیفه کرمان هم تایید نمی کند چون نظام وظیفه سیرجان تایید نکرده پرونده پزشکی پدرم را که نظام وظیفه سیرجان تایید نکرده رئیس نظام وظیفه شهربابک فرستاده نظام وظیفه کرمان روی همین جواب نظر می دهند احتمالش چنددرصد که نظام وظیفه کرمان معافیت کفالت پدرم را تایید کندبرادرم هم 9سال مشکلی پیش نمی آید برادرم کوچک است

  1. باران مشاوره :

   سلام.برای معافیت ماده 6 بهزیستی وجود برادر حتی بالای 18 سال هم برای شما ممانعتی ایجاد نمی کند ولی غیبت شما باعث ممانعت در گرفتن معافیت ماده 6 بهزیستی می گردد.رای کمیسیون مرکز استان هرچه باشد غیبت سربازی برای شما مشکل ساز خواهد بود مگر اینکه از توجیه غیبت سربازی بهره ببرید و به تایید نظام وظیفه برسد تا مورد غیبت شما رو در گرفتن معافیتتون دخالت ندهند.

 2. hamid :

  سلام، برادری دارم که معلویت خیلی شدید دارد. اگر پدرم معلولیت متوسط داشته باشد می توانم برای کفالت برادر اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   حمید جان این ها شرایط اولیه معافیت بهزیستی هستند. باید دید از نظر کمیسیون متوسط به چه معنی است.

 3. نقی :

  سلام من ی خواهر معلول ذهنی شدیددارم وتحت پوشش بهزیستی و مادر هم فوت نموده بانامادری زندگی میکنیم آیا میتونم معاف بشم یا معلول جسمی حرکتی باشه.
  ۲.اون موقع مادر هم زنده بوده برادر بزرگترمعاف شده و ازدواج نموده مادروخواهر تحت پوشش بودن الان بنده هم میتونم معاف بشم یان ازطریق خواهرم .ممنونم میشم پاسخ بدهید

  1. باران مشاوره :

   چون پدر شما در قید حیات است سرپرست خواهرتان شما محسوب نمی شوید. در ثانی یکبار کفالت داده شده است.

 4. حسن :

  سلام پدر ومادر من تحت پوشش بهزیستی هستن حدود دوساله من باید اعزام میشدم نشدم ایا من میتونم از این ماده استفاده کنم و معافیتم رو بگیرم البته یه برادر در حین خدمت دارم با تشکر

  1. باران مشاوره :

   حسن آقا اگر قبل از اینکه وارد غیبت شده باشید پدر مادرتان تحت پوشش بهزیستی از نوع شدید باشند و سابقه ایشان زیاد باشد می توانید علارقم وود غیبت نیز برای معافیت اقدام کنید.

 5. مرتضی :

  باسلام.پدرم چندسالیه فوت کردن ومن معافیت تحصیلی دارم و باخواهرومادرم زندگی میکنم.برادرم معافیت کفالت پدرروقبل فوتشون گرفتن وچندسالیه ازدواج کردن.خواهرم١٠سالشه و معلولیت خفیف بهزیستی داره ودرجه معلولیت مادرهم قبلا شدید بود ولی الان شده متوسط.بااین شرایط میتونم معافیت بگیرم یانه.ممنون ومتشکر

  1. باران مشاوره :

   آقا مرتضی بنا بر قانون هر خانواده فقط یک کفیل دارد. همچنین با توجه شدید نلودن معلولیت مادرتان بعید می دانم باز هم معافیت به شما تعلق بگیرد. در کل شما اقدام کنید ضرر ندارد.

 6. کامران :

  با سلام
  پدر من سکته مغزی کرده و یک دست و پاش به طور کامل فلج شده. اما بالای هفتاد سال سن داره. آیا ماده 6 شامل حال من میشه؟

  1. باران مشاوره :

   کامران جان اگر پدرتان عضو بهزیستی باشند بله به احتمال زیاد شامل حالتان می شود.

 7. مسعود :

  سلام من پدرم به خاطر معلوليت از سال ها پيش زير پوشش بهزيستي بوده و كارتشو داره ايا معافيت ميتونه شامل حال من بشه!؟

  1. باران مشاوره :

   در صورتی که معلولیت شدید باشد و غیبت نداشته باشید می توانید برای معافیت اقدام کنید.

 8. امیر :

  سلام معلولیت همسر بنده ازطرف بهزیستی شدید خورده.ملاک شدتی که بهزیستی میزنه هست یا خود نظام وظیفه برای شدت معلولیت کمیسیون میزاره و خودش شدتشو اعلام میکنه؟

  1. باران مشاوره :

   امیر جان ملاک کمیسیون پزشکی نظام وظیفه است.

 9. مصطفی :

  سلام.خانوم بنده دارای معلولیت متوسط بود که باهاش ازدواج کردم. یعنی معافیت برای من صادر نمیشه؟ هیچ راهی نداره؟

  1. باران مشاوره :

   آقا مصطفی معلولیت ایشان باید از نظر بهزیستی شدید اعلام شود.

 10. رضا :

  سلام
  روزتون بخیر
  یه خونواده ۴ نفره ایم، داداش کوچیکترم سندرم داون داره و تحت پوشش بهزیستی.
  پدرمم خب مشغول به کار هستن و متولد ۱۳۵۰.
  الان بنظرتون معافیت شامل حال من میشه.
  میدونم ماده ۶ مطابقت نداره کامل، گفتم شاید تبصره ای چیزی…

  1. باران مشاوره :

   آقا رضا متاسفانه شامل شما نمی شود.

 11. رضا :

  تو سایت نظام وظیفه گفته ازدواج با جانباز 25درصد به بالا معافیت داره اما برای معولین درصد نگفته.برای معلولین هم همین درصده؟

  1. باران مشاوره :

   آقا رضا ملاک نوع معلولیت و شدت است.

 12. محمد :

  باید با معلول جسمی حرکتی 25درصد به بالا ازدواج کرد؟و هر نوع معلولیت جسمی حرکتی باشه درسته؟چون یکی میگف کوتاهی پا شاملش نمیشه.

  1. باران مشاوره :

   محمد عزیز معلولیت باید شدید باشد در حدی که فرد در زندگی نیاز به کمک داشته باشد.

 13. علی :

  معافیت ازدواج با جانباز یا معلول؟چون تو سایت نظام وظیفه زده معافیت ازدواج با جانباز و اشاره ای به معلول نکرده

  1. باران مشاوره :

   علی آقا تفاوتی نمی کند.

 14. Saber :

  با سلام
  من یک خواهر تحت پوشش بهزیستی دارم و برادرم دیابت دارد ولی تحت پوشش بهزیستی نیست ایا ماده ۶ شامل من می شود؟

  1. باران مشاوره :

   صابر جان سلام
   برای ماده 6 بهزیستی باید دو نفر از خوار برادر های شما تحت پوشش بهزیستی باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: