قوانین نظام وظیفه نیاز به اصلاح دارند

0 1,004

خدمت سربازی یکی از مهمترین دغدغه های پسران جوان ایرانی است. خدمت سربازی اجباری است و در صورت نرفتن به خدمت سربازی، آینده شغلی و اجتماعی جوانان در کشور به خطر می افتد. اما با این وجود بسیاری از جوانان از خدمت سربازی غیبت می کنند و یا مرتکب فرار از خدمت سربازی می شوند.

قوانین نظام وظیفه نیاز به اصلاح دارند

ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف آباد ، تیران و کرون در گفت و گو با ایرنا گفت: قانون نظام وظیفه عمومی و سربازی اجباری برای کاهش جمعیت سربازان فراری و پرونده های این بخش، نیاز دارد که اصلاح شود. تعداد سربازهای غایب 2 میلیون و سربازهای فراری از پادگان 500 هزار نفر می باشد. بیشترین پرونده های دادگاه نظامی مربوط به سربازهای فراری و غایب است.

ابوالفضل ابوترابی بیان کرد: اصلاح قانون سربازی اجباری و تسهیل شرایط خدمت سربازی می تواند موجب کاهش پرونده ها و مشکلات شود و باید با اصلاح قوانین نظام وظیفه از این مسائل جلوگیری کرد. باید از تجربه های سایر کشورهای دنیا در قانون نظام وظیفه استفاده کنیم و جوانان را بر اساس نیاز کشور به خدمت سربازی اعزام نماییم..

ابوترابی ادامه داد: جوانان سرمایه های کشور به به حساب می آیند و باید از این ظرفیت فوق العاده برای رفع مشکلات کشور و نیروهای مسلح استفاده شود و حقوق و مزایای آن ها افزایش یابد. باید با هم اندیشی نمایندگان مجلس و ستاد کل نیروهای مسلح شرایط را در خدمت سربازی برای کاهش مشکلات خدمت سربازی دو ساله بهبود بخشید.

طرح اصلاح قوانین نظام وظیفه در کمیسیون مجلس

ابوترابی از برگزاری نشست های مشترک بین نیروهای مسلح و نمایندگان مجلس به منظور بهبود قانون نظام وظیفه خبر داد و بیان کرد: با نظرات کارشناسی بین مجلس و ستاد کل نیروهای مسلح، خدمت سربازی برای جوانان تسهیل و مشکل سربازهای فراری و غایب نیز رفع خواهد شد.

طرح اصلاح قانون نظام وظیفه به کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است و یک بار مورد بررسی قرار گرفته که ستاد کل نیروهای مسلح با این طرح مخالفت کرد. جلسات کارشناسی این طرح در حال برگزاری است که پس از تصویب در این کمسیون در صحن علنی مطرح خواهد شد. بر اساس این طرح از ظرفیت سربازان برای رفع نیازهای کشور استفاده می شود. حقوق سربازان افزایش خواهد یافت. افراد بی انگیزه نسبت به سربازی نیز باید به جای حضور در پادگان ها هزینه آن را پراخت نمایند.

انجام خدمت سربازی در محل سکونت یکی دیگر از بندهای اصلاحیه قانون نظام وظیفه است. در طرح اصلاحیه قانون آمده است که سربازها بر اساس قوانین وزارت کار حقوق دریافت نمایند و می توانند محل خدمتشان را خودشان انتخاب کنند. منابع درآمدی حقوق این افراد از کسانی که قصد دارند به خارج از کشور بروند یا کاندیدای انتخابات یا کارمند شوند تامین خواهد شد.این سه گروه باید سه برابر حقوق افرادی که به سربازی می روند پول پرداخت کنند.

فقط در 28 کشور دنیا خدمت سربازی اجباری اجرا می شود و در این بین معدود کشورهایی هستند که خدمت اجباری آنها بیش از یک سال است که این شیوه اجرا مشکلات عدیده ای را به همراه دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره سربازی بهره مند شوید.

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: