لغو خرید سربازی و دستگیری غایبین سربازی

2 2,649

سربازی برای همه ما واژه شناخته شده ای است. خانواده های دارای فرزند پسر بیشتر از بقیه با آن آشنا هستند. بسیاری از فعالیت های پسران از جمله تحصیل، اشتغال، خروج از کشور، برخی کارهای قانونی و… منوط به گذران دوره خدمت است و اگر کسی از آن امتناع کند مسلما با محدودیت های زیادی مواجه می شود.

سال هاست قانون جریمه مشمولان غایب منتفی است

به گزارش باران مشاوره به نقل از خبرگزاری فارس، سالیان قبل اگر کسی تا هشت سال از خدمت سربازی غیبت داشت، می توانست با پرداخت جریمه خود را از محرومیت ها رها کند. اگر چه همچنان شایعه هایی در این راستا منتشر می شود اما این قانون سال هاست منتفی شده است.

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح توضیحاتی در مورد تازه ترین اخبار در رابطه با اجرای طرح جریمه غیبت سربازی در آینده، محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی که شامل حال مشمولان غایب می شود، آخرین اخبار در ارتباط با اعزام سربازان در شرایط بحران کرونا در استان‌های قرمز، تعداد سربازانی که به کرونا مبتلا شده اند و جزئیان شرکت در کنکور سراسری برای مشمولان ارائه داده است.

طرح جریمه مشمولان غایب ناعادلانه بود

دریادار دوم غلامرضا رحیمی پور با اشاره به ناعادلانه بودن اجرای طرح جریمه مشمولان غایب گفت: ستاد کل قصد اجرای مجدد این طرح را ندارد. اجرای این طرح به منظور کم کردن آمار مشمولان غایب و افراد بلاتکلیف بود.

طبق آمار از آن جا که تعدای از مشمولان به انگیزه استفاده از این طرح غیبت خود را ادامه دار کردند، تعداد مشمولان غایب بیشتر از قبل شد. به این ترتیب ادامه اجرای این طرح برای ستاد کل مثبت نبود و با پیگیری های سال 97 باعث حذف احرای این طرح از قانون بودجه شدیم.

اصل موضوع جریمه مشمولان غایب از نظر بنده ناعادلانه بود. چون عموم به این باور رسیده بودند که سرمایه داری می‌تواند دلیل معاف شدن باشد. ‌در نهایت ستاد کل هم به این نتیجه رسید و طرح جریمه مشمولان غایب را حذف کرد.

غیبت از خدمت محدودیت به همراه دارد

دریادار دوم رحیمی پور در راستای این که بسیاری از مشمولان غایب همچنان امید به اجرای طرح جریمه مشمولان غایب دارند توصیه کرد: مشمولان غایب هر چه زودتر خود را معرفی کنند و اقدامات لازم برای اعزام را انجام دهند تا به وضعیت خدمتشان رسیدگی شود. آن ها منتظر اجرای مجدد طرح جریمه مشمولان غایب نباشند.

وی درباره محدودیت ها و ممنوعیت های مشمولان غایب گفت: محدودیت ها و ممنوعیت های کسانی که به خدمت سربازی نرفتند طبق قانون در ماده 10,62 و 63 قانون خدمت وظیفه عمومی مشخص شده اند. این قوانین تغییری نداشتند و در سال 99 با پیگیری های ما جدی تر اجرا می شوند.

محدودیت‌ها در این موارد اعمال می شوند:

 •  خروج از کشور
 • استخدام در دستگاه‌های دولتی و خصوصی
 • تجدید و تعویض گواهینامه (مطابق قانون دریافت گواهینامه برای مشمولان غایب مشکلی ندارد اما حین تعویض گواهینامه، شناسایی، جلب و دستگیر می شوند.)

در سال 99 برای جلب و دستگیری‌ها پیگیری های بیشتر انجام می شود.

مشمولان غایب دستگیر می شوند

ناجا با توجه به خدماتی که از مراکز خود دریافت می کند، جلب و دستگیری مشمولان غایب را در دستور کار خود قرار داده است. این کار در حال حاضر انجام می گیرد اما تعداد دستگیر شدگان در حد اعلام کردن نیست و اعلام آن می تواند باعث ایجاد نا امنی شود. سازمان وظیفه عمومی ناجا، کلانتری‌ها و پلیس پیشگیری در حال انجام این دستگیری ها موضوع هستند.

وی در راستای سرنوشت مشمولان غایب بعد از دستگیری گفت: آن ها بعد از شناسایی، جلب و دستگیری به مراجع قضایی معرفی می شوند و سپس به مراکز آموزشی می روند.

سه ماه اضافه خدمت سنواتی در انتظار مشمولانی است که تا یکسال غیبت کرده باشند. افرادی که بیش از یکسال غیبت داشته باشند، به دادگاه می روند تا به وضعیت سربازی شان رسیدگی شود، همچنین 6 ماه اضافه خدمت سنواتی برایشان در سامانه ثبت می‌شود.

مشمولان غایب بیمار قلبی به زودی اعزام می شوند

مشمولی که غیبت داشته باشد نمی تواند کسر خدمت بگیرد، امکان استخدام در هیچ کجا را ندارد، خروج از کشور و ادامه تحصیل هم برایش ممنوع است. به محض ثبت غیبت مشمول در سامانه وظیفه عمومی استفاده از کسر خدمت ایثارگری برایش تحریم می شود.

وی در خصوص تعیین تکلیف اعزام مشمولان غایب دارای بیماری قلبی و ریوی افزود: یک هفته تا ده روز دیگر تکلیف این عده روشن می شود و در اولین فرصت اعزام می شوند. با توجه به بحران کرونا و در نظر داشتن وضعیت سلامت این مشمولان، اعزام آنها صلاح نبود.‌ اما در یک هفته تا 10 روز آتی طی جلساتی که با مراکز تخصصی ستادکل داریم وضعیت این افراد مشخص و در اولین فرصت اعزام خواهند شد.

او در راستای اعزام های استان های قرمز بیان کرد: اعزام ها در استان هایی مانند خوزستان و گیلان که در وضعیت قرمز قرار گرفته اند، یک دوره تمدید شد. برای روشن بودن وضعیت این استان ها در دوره بعدی منتظریم تا شرایط کرونا را در آن زمان بسنجیم. ممکن است در اعزام های ما تغییر ایجاد شود و برخی مراکز آموزشی برای جایی خاص در نظر گرفته شود.

او تأکید کرد جای نگرانی نیست و در ارتباط با پروتکل های بهداشتی گفت: پادگان‌ها و مراکز آموزشی از نظر امنیت بهداشتی امن هستند. از نظر اجرای پروتکل‌های بهداشتی مشکلی نیست، پس چرخه اعزام‌ها و آموزش‌ها متوقف نخواهد شد.

آخرین آمار حاکی از تعداد اندک مبتلایان و افراد مشکوک به کرونا در میان سربازان است، بنابراین جای نگرانی برای خانواده ها نیست.

پروتکل های بهداشتی در پادگان ها رعایت می شود

رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با ذکر این مطلب که تا کنون هیچ مورد فوتی به خاطر کرونا نداشتیم، در راستای آمار مبتلایان گفت: به دلیل تجهیزات کامل بیمارستان ها و بهداری ها تا کنون مشکلی در زمینه بستری، درمان و قرنطیه سربازان نداشتیم و تعداد مبتلایان و مشکوکین اندک است.

از 3 تا 5 درصد آمار مبتلایان کشور، نیم درصد سهم سربازان و کارکنان تحت آموزش است. اکثرا هم مبتلایان به آنفولانزا بودند.

وی در خصوص این که در ابتدای شیوع کرونا ظرفیت مراکز آموزشی برای پذیرش نصف شد، گفت: مراکز آموزشی با رعایت فاصله گذاری و پروتکل های بهداشتی در حال فعالیت هستند. نصف شدن پذیرش برای همه مراکز نیست و تعدادی از مراکز پذیرش سرباز را به نیم رساندند.

او در راستای چگونگی شناسایی افراد مبتلا و جلوگیری از انتشار بیماری افزود: نمایندگی‌ها یا معاونت‌های اعزام و احضار استان‌ها تمام مشمولان را غربالگری و از اعزام فرد بیمار یا مشکوک به کرونا خودداری می کنند.

پس از اعزام برای همه مشمولین وظیفه در ورود به مراکز آموزشی معاینه دقیق پزشکی، روانشناسی و آزمایشات پزشکی انجام می شود. افراد مشکوک از بقیه جدا می شوند و مورد آزمایش‌های تخصصی قرار می گیرند و اگر بیمار باشند حتما قرنطینه می شوند.

تمام مراکز آموزشی مجهز به بهداری هستند و به طور شبانه‌ روزی پزشک معاین دارند، این مراکز حتی مجهز به روانپزشکی هستند و تشخیص شخصیت انجام می‌ دهند. پس جای نگرانی برای مشمولان و خانواده ها نیست. در حوزه بهداشت امنیت کامل داریم و می توان گفت تا کنون هیچ مشکلی نداشتیم. مبتلایان به کرونا ناچیز بودند و اکثرا به دلیل تجمع در مرکز دچار آنفولانزا می شوند که این موضوع هم با رعایت پروتکل ها قابل حل است.

ضد عفونی پادگان سربازی باران مشاوره

به کنکوری ها فرصت مجدد داده شده است

رحیمی پور در راستای تعویق اعزام مشمولین کنکوری گفت: تمام مشمولینی که سال 98 مدرک گرفته اند چه کسانی که فرصت یک ساله برای شرکت در کنکو ر داشتند چه آنها که باید اعزام می شدند، امسال به دلیل شرایط خاص و تعویق کنکور از جانب ستاد کل مهلت دارند تا در کنکور شرکت کنند. این افراد بعد از کنکور حداکثر یک هفته فرصت دارند تا خودشان را به پلیس + 10 معرفی کنند تا اعزام شوند.

این دسته از مشمولان بعد از یک هفته توقف اگر خودشان را معرفی نکنند مشمول غایب محسوب می‌شوند و بعد از اعلام نتایج کنکور در صورت قبولی نمی‌توانند وارد دانشگاه بشوند و برای ثبت‌نام و ادامه تحصیل با مشکل مواجه می شوند،پس باید در مهلت یک هفته‌ای بعد از آزمون حتما خود را معرفی کنند و برای اعزام آماده شوند.

فارغ التحصیلان یک سال فرصت دارند در آزمون شرکت کنند

غلامرضا رحیمی پور گفت: اگر سربازان در حین خدمت در کنکور سراسری قبول شوند، از خدمت ترخیص و وارد دانشگاه می‌شوند. این فرصت خاص دیپلمه هاست و شامل کنکورهای دکترا، ارشد و ناپیوسته نمی‌شود. فارغ‌التحصیلان، مطابق قانون بعد از اتمام یک سال مهلتشان باید به سربازی بروند و می‌توانند در حین سربازی در کنکور شرکت کنند.

برای همه مشمولان وظیفه در هر مقطعی که فارغ‌التحصیل شده‌اند، برای شرکت در هر آزمونی یکسال مهلت در نظر گرفته شده است. در پایان یکسال باید وارد چرخه اعزام شوند و خود را به پلیس +10 معرفی کنند. اگر این اتفاق نیفتد و طی یک سال خود را معرفی نکنند مشمول غایب محسوب می شوند و محدودیت‌ها و محرومیت‌هایی همچون خروج از کشور و استخدام شامل حالشان می شود.

جوانان کنکوری هم اکنون درگیر درس و مطالعه هستند و اخبار را پیگیری می‌کنند. برای آنان جهل به قانون و تاریخ اعزام نباید بهانه ای باشد که خود را دچار مشکل کنند. ما هم نمی‌توانیم از قوانین سرپیچی یا دائماً‌ آنها را عوض کنیم. مواردی که به کل کشور ابلاغ می‌شود باید اجرا شود و نمی‌توان آنها را نادیده گرفت.

بنابراین الزامی است که داوطلبان کنکور به این موضوع توجه و در پایان فرصت یک هفته‌ای بعد از آزمون سراسری خود را به پلیس +10 معرفی کنند تا از مشمولان غایب محسوب نشوند.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چنانچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 2 تا
 1. محمدرضا :

  ببخشید ایا این خبری که گذاشتید واقعا صحت داره یا فیکه ؟

  1. باران مشاوره :

   منبع خبر را ذکر کرده ایم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: