محرومیت ها و مجازات مشمولان غایب و کارفرماهایشان

0 1,661

در زندگی موارد بسیاری پیدا می شود که به دلخواه ما نیست. قانون خدمت سربازی ممکن است یکی از این دست موارد باشد. عده ای از پسرها بعد از سن 18 سالگی به دلیل سهل انگاری و مشکلات شخصی و … وضعیت سربازی خود را مشخص نمی کنند. مطابق با قانون مشمولان غایب تا زمانی که وضعیت سربازی شان را مشخص نکنند با محرومیت هایی مواجه خواهند بود.

موارد 58 و 62 قانون برای مشمولان غایب

به گزارش باران مشاوره و به نقل از ایسنا، بر اساس مواد 58 و 62 قانون خدمت وظیفه عمومی مشمولانی که وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص نکرده و از سربازی غیبت کرده باشند با تشدید محرومیت ها و محدودیت ها مواجه می شوند. عدم استفاده از هرگونه تسهیلات دولتی، کار در کارگاه های دولتی و خصوصی و اشتغال در سازمان ها جز محرومیت های غایبین سربازی است.

اگر هنوز نمی دانید از خدمت سربازی غیبت کرده اید یا خیر، می توانید با نحوه استعلام گرفتن از غیبت سربازی آشنا شوید.

مشمولان غایب از چه تسهیلات دولتی محروم هستند؟

به گفته سردار تقی مهری رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، هرگونه استفاده مشمولان غایب خدمت سربازی بر اساس ماده 10 قانون وظیفه عمومی در امور زیر منوط به تعیین وضعیت سربازی این افراد است.

 • دریافت وام
 • کسب پروانه کار
 • استخدام به هرصورت (رسمی، پیمانی، قراردادی و روزمزد)
 • کاندید شدن برای انتخابات مجلس شورای اسلامی

قانونی نبودن بکارگیری مشمولان غایب در کسب و کار

گاها دیده شده که صاحبان کسب و کار بدون توجه به این قانون مشمولان غایب را به کار می گیرند. بر اساس گفته های رئیس سازمان وظیفه عمومی ناجا، آن دسته کارفرمایانی که از میان مشمولان غایب در کارخانجات، شرکت ها، مغازه ها و … استفاده می کنند اعمال مجازت خواهند شد. بر اساس ماده 63 مکرر قانون خدمت وظیفه عمومی این کارفرمایان به دستگاه های قضائی معرفی می شوند.

برای مشمولان غایب، قرارگاهی جهت احضار و اعزام در نیروی انتظامی تشکیل شد و کسانی که از سربازی غفلت می کنند باید آماده تعیین تکلیف خود باشند.

مجازات کارفرمایان خاطی بکار گیری مشمولان غایب

کارفرمایان بر اساس بند های زیر جریمه و مجازات خواهند شد.

 1. اگر کارفرما برای بار اولین بار مرتکب بکارگیری مشمول غایب خدمت شده باشد باید هزینه سالانه یک سرباز به مبلغ حدود 130 میلیون ریال را پرداخت کند.
 2. تخلف بکارگیری مشمولان غایب برای دفعات دوم و بیشتر منجر به پرداخت هزینه سالانه سه سرباز محاسبه خواهد شد.

اگر از سربازی غیبت کرده اید ممکن است تحت شرایطی بتوانید علت غیبت خود را موجه کنید. برای این کار باید مدارک توجیه کردن غیبت از سربازی را تهیه کنید.

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: