مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند

208 16,593

هر ساله تعداد زیادی از جوانان مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه می شوند. عده نیز با استفاده از انواع معافیت های نظام وظیفه، از خدمت معاف می شوند. یکی از این معافیت ها، معافیت مددجویان است. مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند. معاون حمایت و سلامت کمیته امداد در این باره توضیحاتی را بیان کرد.

اگر تحت پوشش کمیته امداد هستید حتما معافیت کمیته امداد را مطالعه کنید.

مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند

علی کریمی معاون حمایت و سلامت کمیته امداد درباره قانون 44 معافیت سربازی گفت:

این قانون در خصوص معافیت از سربازی فرزندان خانواده های تحت پوشش کمیته امداد می باشد و دارای دو بخش است:

 • بخش اول در خصوص خانواده هایی است که تحت پوشش کمیته امداد هستند و مادر سرپرست خانواده است.

در صورت فوت پدر خانواده، باید ارائه گواهی فوت پدر را ارائه کرد. پس انجام بررسی های لازم مشروط بر اینکه حداقل 6 ماه از تحت پوشش بودن مادر در کمیته امداد گذشته باشد، یک پسر مشمول خانواده از خدمت سربازی معاف خواهد شد.

در صورتی که مادر مطلقه باشد، باید حداقل 3 سال از تاریخ طلاق گذشته باشد. همچنین مادر باید حداقل 1 سال تحت پوشش کمیته امداد باشد. پس از ارائه مدارک و بررسی های لازم، یک پسر مشمول در این خانواده از خدمت سربازی معاف می شود.

در معافیت کفالت مادری که تحت پوشش کمیته امداد است، تک پسر بودن ملاک نیست. در صورتی که تعداد پسرها در این خانواده بیش از یک نفر باشد به انتخاب مادر یکی از فرزندان پسر می تواند از خدمت سربازی معاف شود.

 • بخش دوم در خصوص خانواده هایی است که تحت پوشش کمیته امداد هستند و در آن ها یک فرزند پسر و حداقل سه فرزند دختر وجود دارند.

در این خانواده ها نیز فرزند پسر از خدمت سربازی معاف می شود.

در صورت نداشتن این دو شرط معافیت مددجویان تعلق نخواهد گرفت؟

اگر خانواده تحت پوشش کمیته امداد هیچ یک از این دو شرایط را نداشته باشند باز هم تسهیلاتی برای خدمت سربازی به این خانواده تعلق خواهد گرفت. چناچه فرزند پسر مشمول نظام وظیفه باشد و شرایط معافیت سربازی را نداشته باشد، در صورت اعزام به خدمت، به نزدیکترین یگان به محل سکونت خانواده اعزام خواهد شد و خدمت سربازی خود را در آنجا سپری خواهد کرد.

تکلیف مشمولان مددجویی که غیبت دارند چیست؟

مشمول باید از قبل سن 18 سالگی تحت پوشش کمیته امداد باشد. چناچه این مشمول غیبت سربازی داشته باشد، وضعیت فرد توسط کمیته امداد بررسی و سعی می شود غیبت فرد را موجه کند تا بتواند از تسهیلات معافیت یا کسری خدمت سربازی استفاده کند.

در صورتی که فرد تحت پوشش کمیته امداد در حین تحصیل از سنوات تحصیلی خود استفاده کرده باشد و دیگر مجاز به ادامه تحصیل نباشد، به ایشان سنوات ارفاقی تعلق خواهد گرفت و برای او نیز غیبت نظام وظیفه لحاظ نخواهد شد.

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 208 تا
 1. فرهاد :

  سلام. بنده چند وقت پیش مشاوره تلفنی از شما گرفتم اما یک سوال یادم رفت بپرسم.
  در مورد معافیت کمیته ، شما نوشتید که اگر فرد مشمول قبل ۱۸ سالگی ، خانوادش تحت حمایت کمیته بوده باشه میتونه از این طرح استفاده کنه. یعنی الان من که ۲۰ سالم هست و مادرم به تازگی تحت حمایت کمیته قرار گرفته ، نمیتونم در ۲ الی ۳ سال دیگه از این طرح استفاده کنم؟ (لازم به ذکر هست که درسته بنده ۲۰ سالم هست اما در این ۲ سال از معافیت تحصیل استفاده کردم و تا ۳ سال دیگه هم فرصت دارم)

 2. حسام :

  سلام من پدر و مادرم جداشدند و هردو ازدواج کردن منم خودممو خودم معاف میشم

  1. باران مشاوره :

   سوالتون واضح نیست

 3. مهرشاد :

  سلام من ۱۸ سالمه و وقت خدمتمه ولی سرپرست خانوار هستم و مادرم ۴ ساله طلاق گرفته و ۲ ساله عضو کمیته امداده و یه برادر دوقلو هم دارم میتونم معافیت کفالت از مادر بگیرم کجا باید برم

  1. باران مشاوره :

   سلام.برای اخذ کفالت مادر شما باید سه شرط(1-مادر فاقد شوهر2-مشمول فاقد غیبت سربازی3-مشمول تنها فرزند ذکور بالای 18 سال مادر باشد) رو داشته باشید. با اخذ گواهی از کمیته امداد مادرتون میتونه وجود فرزند ذکور بالای 18 سال دیگر رو توجیه کنه.بعد از تایید سه شرط یاد شده توسط کارشناسان نظام وظیفه برای بررسی نهایی کفالت مادر به کمیسیون نظامک وظیفه معرفی خواهید شد.

   1. Imenhossein@gmail.com :

    سلام وقت تون بخیر.
    مادر من تحت حمایت کمیته امام هست و پدرم فوت شدن.
    ی برادر کوچیک از خودم دارم، سربازی نرفته و غیبت داره. من معافیت تحصیلی داشتم و تازه فارغ التحصیل شدم خواستم بدونم میتونم کفالت مادرمو بگیرم و معاف بشم؟

    1. باران مشاوره :

     شما شرایط اولیه معافیت رو دارین

 4. javad :

  سلام. من پدرم تحت پوشش کمیته امداده و ۴ تا خواهر دارم ک ۳ تاشون ازدواج کردن.
  من بعد از این ک لیسانس گرفتم بخاطر کمک خرج خونه باشم و شرایط قسط و وام و این چیزا نتونستم برم خدمت. الان تو غیبتم.اگه بخوام برم خدمت شرایطش هست ک تو شهر خودم باشم ک بشه حواسم ب خونوادم باشه؟؟ یا اضافه خدمت میخورم با این شرایط ک غیب دارم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما از زمانی که وارد غیبت میشوید قطعا اضافه خدمت سربازی خواهید خورد ک بسته به مدت غیبتتون 3 و 6 ماه خواهد بود.در هنگام ارسال دفترچه سربازی گواهی که تحت پوشش کمیته امداد هستین رو بر ای نظام وظیفه ارسال کنید تا در صورت امکان برای بعد از دوره آموزشی به ارگان خدمتی تون ک در شهر محل زندگی تون باش منتقل بشین.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: