مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند

136 13,430

هر ساله تعداد زیادی از جوانان مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه می شوند. عده نیز با استفاده از انواع معافیت های نظام وظیفه، از خدمت معاف می شوند. یکی از این معافیت ها، معافیت مددجویان است. مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند. معاون حمایت و سلامت کمیته امداد در این باره توضیحاتی را بیان کرد.

اگر تحت پوشش کمیته امداد هستید حتما معافیت کمیته امداد را مطالعه کنید.

مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند

علی کریمی معاون حمایت و سلامت کمیته امداد درباره قانون ۴۴ معافیت سربازی گفت:

این قانون در خصوص معافیت از سربازی فرزندان خانواده های تحت پوشش کمیته امداد می باشد و دارای دو بخش است:

 • بخش اول در خصوص خانواده هایی است که تحت پوشش کمیته امداد هستند و مادر سرپرست خانواده است.

در صورت فوت پدر خانواده، باید ارائه گواهی فوت پدر را ارائه کرد. پس انجام بررسی های لازم مشروط بر اینکه حداقل ۶ ماه از تحت پوشش بودن مادر در کمیته امداد گذشته باشد، یک پسر مشمول خانواده از خدمت سربازی معاف خواهد شد.

در صورتی که مادر مطلقه باشد، باید حداقل ۳ سال از تاریخ طلاق گذشته باشد. همچنین مادر باید حداقل ۱ سال تحت پوشش کمیته امداد باشد. پس از ارائه مدارک و بررسی های لازم، یک پسر مشمول در این خانواده از خدمت سربازی معاف می شود.

در معافیت کفالت مادری که تحت پوشش کمیته امداد است، تک پسر بودن ملاک نیست. در صورتی که تعداد پسرها در این خانواده بیش از یک نفر باشد به انتخاب مادر یکی از فرزندان پسر می تواند از خدمت سربازی معاف شود.

 • بخش دوم در خصوص خانواده هایی است که تحت پوشش کمیته امداد هستند و در آن ها یک فرزند پسر و حداقل سه فرزند دختر وجود دارند.

در این خانواده ها نیز فرزند پسر از خدمت سربازی معاف می شود.

در صورت نداشتن این دو شرط معافیت مددجویان تعلق نخواهد گرفت؟

اگر خانواده تحت پوشش کمیته امداد هیچ یک از این دو شرایط را نداشته باشند باز هم تسهیلاتی برای خدمت سربازی به این خانواده تعلق خواهد گرفت. چناچه فرزند پسر مشمول نظام وظیفه باشد و شرایط معافیت سربازی را نداشته باشد، در صورت اعزام به خدمت، به نزدیکترین یگان به محل سکونت خانواده اعزام خواهد شد و خدمت سربازی خود را در آنجا سپری خواهد کرد.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

تکلیف مشمولان مددجویی که غیبت دارند چیست؟

مشمول باید از قبل سن ۱۸ سالگی تحت پوشش کمیته امداد باشد. چناچه این مشمول غیبت سربازی داشته باشد، وضعیت فرد توسط کمیته امداد بررسی و سعی می شود غیبت فرد را موجه کند تا بتواند از تسهیلات معافیت یا کسری خدمت سربازی استفاده کند.

در صورتی که فرد تحت پوشش کمیته امداد در حین تحصیل از سنوات تحصیلی خود استفاده کرده باشد و دیگر مجاز به ادامه تحصیل نباشد، به ایشان سنوات ارفاقی تعلق خواهد گرفت و برای او نیز غیبت نظام وظیفه لحاظ نخواهد شد.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 136 تا
 1. Ali :

  با سلام بنده ۲۰ سال سن دارم دانشجو هستم معافیت تحصیلی دارم پدرم سال پیش فوت کردند دو تا برادر بالای ۱۸ سال دارم مادرم تحت پوشش کمیته امداد هستن آیا می توانم از معافیت کفالت مادر استفاده کنم

  1. باران مشاوره :

   اگه مادر شما دو سال بیشتر تحت پوشش کمیته هست و عضو دائمی هستین شانس داری.

 2. قاسم :

  سلام قاسم هستم من خیلی کمردرد دارم دکتررفتم گفت دیسک داری ولی ضعیفه مشکل قلبی هم دارم ولی دکترنرفتم هنوز وتحت پوشش کمیته امدادهم هستم ایا من معاف دائم میشم یاخیر؟

  1. باران مشاوره :

   قاسم جان اینکه مددجو هستین، مشکل دیسک دارین، عارضه قلبی دارین، هر کدام جداگانه بررسی میشه و تجمیع این موارد معافیت نداره.

 3. عبدالله سپاهی :

  سلام. میخواستم بپرسم. همراه با پدر و مادرم تحت پوشش کمیته امداد هستم، الانم امریه سرباز معلمی گرفتم، آیا کمیته میتواند بهم گواهی برای اموزش پرورش بده که افزایش حقوق داشته باشم؟
  اگر چنین قانونی هست لطفا راهنمایی کنید. متشکر

  1. باران مشاوره :

   فرقی بین قوانین حقوق سرباز امریه با سرباز عادی وجود نداره. همانطور که مددجو بودن باعث افزایش حقوق سرباز عادی میشه حقوق سرباز امریه رو هم افزایش میده.

 4. صالح :

  سلام خسته نباشین میخواستم بپرسم پدرم و سه تا خواهر و مادرم تحت پوشش کمیته امداد هستن منم نزد پدرم هستم شیش ما اضافه خدمت دارم میخواستم بپرسم می تونم از شرایط کمیته امداد استفاده کنم ممنون میشم راهنماییم کنیین

  1. باران مشاوره :

   صالح جان گاها کمیته امداد برای توجیه غیبت سربازی کمک می کند.

 5. مجتبی :

  سلام خسته نباشید اگر پدر و مادر از هم جدا شده باشن دلی مدت جدایی کمتر از یک سال باشه و مادر زیر نظر کمیته امداد باشه میشه گواهی موقت برای معافیت گرفت و بعد تبدیل به دایم کرد و اینکه تحقیقات محلی چقدر سختگیری میکنن؟

  1. باران مشاوره :

   خیر آقا مجتبی گواهی نمیدن. در حال حاضر خیلی سخت می گیرن.

 6. منصور :

  سلام وقت بخیر..
  من پدرم سال ۹۴ به رحمت خدا رفته..
  داداشم سرباز بود و معافش کردن بخاطر بابام ، الان ازدواج کرده جدا شده..
  اگه من و مادرم تحت پوشش کمیته امداد باشیم از سربازی معاف میشم؟
  غیبت هم ندارم

  1. باران مشاوره :

   یکبار از کفالت مادر شما گرفته شده این کفالت باطل نمیشه و شما نمی تونی معاف بشی.

   1. منصور :

    آخه برادر من از کفالت مادر استفاده نکرده ، در واقع کفیل من شده

 7. حسین :

  با سلام و عرض خسته نباشید .میخواستم بدونم اگه مادر مدت زیادی عضو کمیته امداد باشد اما خود فرزند پسر بالای هجده سال را به خاطر اینکه پدر در قید حیات باشد از عضویت خارج کرده باشند .اما پدر نیز دارای شرایط پدری کردن نباشد و خانواده دیگری داشته باشد و خرجی برای پسر و همسر ندهد وهمچنین با دردست داشتن ورقه های شکایت دو طرف از هم و پرونده داشتن در دادگاه و اختلاف شدید زنو وشوهر وهمچنین تا به امروز ندیدن پدر برای دو بار و شهادت افراد محل ایا میتوان برای کفالت مادر اقدام کرد .با تشکر

  1. باران مشاوره :

   حسین جان تو ایین نامه شروط اولیه اومده که یکی از اونا فاقد شوهر بودن مادر و بیشتر از دوسال تحت پوشش بودن ایشون هست و بقیه موارد مربوط میشه به بخش تحقیقات محلی که به هزار و یک دلیل ممکنه معافیت ندن بهت.

 8. سجاد :

  سلام من پدرم تحت پوشش کمیته هست تنها پسر مجرد خانواده هستم پدر و مادرم ۶۰ سال به بالا دارند پدرم کهولت سن داره میتونم معافیت کفالت بگیرم یا خیر ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   سجاد جان چون پدرت در قید حیاته باید کفالت ایشون رو بر عهده بگیری و چون داداش داری بهت نمیدن. اگه مادرت فاقد سرپرسن بود اون موقع شانس داشتی.

   1. سجاد :

    تشکر بابت جوابتون ، اگه پدرم مشکل پزشکی زانو داشته باشه چطور؟

    1. باران مشاوره :

     شرایطش همونی هست که بهتون گفتم

 9. احسان :

  سلام بنده پدرم ۷ سال که زندان هستش و مادرم زیرنظر کمیته امداد میباشد.بنده الان دو ماه که اومدم خدمت تا غیبت نخورم آیا میتونم معافیت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   احسان عزیز اگه محکومیت پدرتون بیشتر از ۱۰ سال باشه، ۵ سال معافیت موقت میگیری و بعدش اگه حداقل سه سال از مدت حبس باقی بمونه کفالت بهت میدن. البته نباید برادر بالای ۱۸ سال داشته باشی

 10. محمد یاسین :

  با سلام بنده ۲۳ سال دارم پدرم هیچ دارایی ندارد مستجریم دو تا خواهر کوچیک دارم پدرم کاریگر است و بخشی از مخارج خانواده را من تامین میکنم پدرم تحت پوشش کمیته است و ۵۴ سال دارد ایا میتوانم معاف شوم؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   نهایتا شهر خودت بیفتی محمد جان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: