مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند

164 13,556

هر ساله تعداد زیادی از جوانان مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه می شوند. عده نیز با استفاده از انواع معافیت های نظام وظیفه، از خدمت معاف می شوند. یکی از این معافیت ها، معافیت مددجویان است. مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند. معاون حمایت و سلامت کمیته امداد در این باره توضیحاتی را بیان کرد.

اگر تحت پوشش کمیته امداد هستید حتما معافیت کمیته امداد را مطالعه کنید.

مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند

علی کریمی معاون حمایت و سلامت کمیته امداد درباره قانون ۴۴ معافیت سربازی گفت:

این قانون در خصوص معافیت از سربازی فرزندان خانواده های تحت پوشش کمیته امداد می باشد و دارای دو بخش است:

 • بخش اول در خصوص خانواده هایی است که تحت پوشش کمیته امداد هستند و مادر سرپرست خانواده است.

در صورت فوت پدر خانواده، باید ارائه گواهی فوت پدر را ارائه کرد. پس انجام بررسی های لازم مشروط بر اینکه حداقل ۶ ماه از تحت پوشش بودن مادر در کمیته امداد گذشته باشد، یک پسر مشمول خانواده از خدمت سربازی معاف خواهد شد.

در صورتی که مادر مطلقه باشد، باید حداقل ۳ سال از تاریخ طلاق گذشته باشد. همچنین مادر باید حداقل ۱ سال تحت پوشش کمیته امداد باشد. پس از ارائه مدارک و بررسی های لازم، یک پسر مشمول در این خانواده از خدمت سربازی معاف می شود.

در معافیت کفالت مادری که تحت پوشش کمیته امداد است، تک پسر بودن ملاک نیست. در صورتی که تعداد پسرها در این خانواده بیش از یک نفر باشد به انتخاب مادر یکی از فرزندان پسر می تواند از خدمت سربازی معاف شود.

 • بخش دوم در خصوص خانواده هایی است که تحت پوشش کمیته امداد هستند و در آن ها یک فرزند پسر و حداقل سه فرزند دختر وجود دارند.

در این خانواده ها نیز فرزند پسر از خدمت سربازی معاف می شود.

در صورت نداشتن این دو شرط معافیت مددجویان تعلق نخواهد گرفت؟

اگر خانواده تحت پوشش کمیته امداد هیچ یک از این دو شرایط را نداشته باشند باز هم تسهیلاتی برای خدمت سربازی به این خانواده تعلق خواهد گرفت. چناچه فرزند پسر مشمول نظام وظیفه باشد و شرایط معافیت سربازی را نداشته باشد، در صورت اعزام به خدمت، به نزدیکترین یگان به محل سکونت خانواده اعزام خواهد شد و خدمت سربازی خود را در آنجا سپری خواهد کرد.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

تکلیف مشمولان مددجویی که غیبت دارند چیست؟

مشمول باید از قبل سن ۱۸ سالگی تحت پوشش کمیته امداد باشد. چناچه این مشمول غیبت سربازی داشته باشد، وضعیت فرد توسط کمیته امداد بررسی و سعی می شود غیبت فرد را موجه کند تا بتواند از تسهیلات معافیت یا کسری خدمت سربازی استفاده کند.

در صورتی که فرد تحت پوشش کمیته امداد در حین تحصیل از سنوات تحصیلی خود استفاده کرده باشد و دیگر مجاز به ادامه تحصیل نباشد، به ایشان سنوات ارفاقی تعلق خواهد گرفت و برای او نیز غیبت نظام وظیفه لحاظ نخواهد شد.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 164 تا
 1. مجید :

  چرا سوال من رو‌جواب نمیدین هیچوقت معذرت میخوام

  1. باران مشاوره :

   از خطوط مشاوره استفاده کنید.

 2. مجید مرادی :

  سلام وقت بخیر من ۲۶ سالمه سه خواهر داشتم دوتا ازدواج کردن و یکی دیگ مجرده و الان شیش ماهه که دارم خدمت میکنم ولی چون از سن دوازده سالگی خرج خانواده میدادم ب دلیل اعتیاد پدرم الان شصت و یک سالشه،
  میخواسم ببینم تحت پوشش کمیته باشیم کسری یا معافی ب من تعلق میگیره

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله می تونی اقدام کنی

 3. مجید مرادی :

  سلام وقت بخیر من ۲۶ سالمه سه خواهر داشتم دوتا ازدواج کردن و یکی دیگ مجرده و الان شیش ماهه که دارم خدمت میکنم ولی چون از سن دوازده سالگی خرج خانواده میدادم ب دلیل اعتیاد پدرم الان شصت و یک سالشه،
  میخواسم ببینم تحت پوشش کمیته باشیم کسری یا معافی ب من تعلق میگیره یا خیر.
  ممنون

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بلی میتونی اقدام کنی

 4. حسین هستم :

  سلام مادرم زیر نظر کمیته هست پدرم ۷ساله فوت شده پنج فرزند پسر هستیم یکی خدمت کرده یکی معافیت رهبری دارد سنمونم از ۴۰ به بالاست ایا میتوانم معاف شوم به دلخواه مادرم

  1. باران مشاوره :

   حسین جان به مقاله معافیت مددجویی مراجعه کنید.

 5. حسن :

  باسلام من ۳۴سال سن دارم متاهل وسرپرست خانواده می‌باشم وتحت پوشش کمیته امداد امام خمینی ره هستم و مستاجر هستم سه تا فرزند کوچک شیر خوار دارم و۱۱ ساله خدمت نرفتم بخاطر شرایط سخت زندگیم آیا شامل بنده خواهد شد خیلی ممنون از راهنماییتون

  1. باران مشاوره :

   حسین جان مقاله معافیت مددجویی رو بخون.

 6. علی :

  سلام . راجب تحت پوشش بودن پدر ، باید ۳ خواهر مجرد باشند یا متاهل بودنشون مشکلی نداره

  1. باران مشاوره :

   علی جان تاهل خواهر ها مانع نیست.

 7. سجاد :

  سلام وقت بخیر بنده شامل کفالت مادر میشم ولی گفتند که معافیت موقت سی ماهه میشم. ایا با معافیت موقت میتونم در ازمون استخدامی شرکت کنم. بهم کارت نمیدن؟
  اگه نمیشه شامل معافیت پزشکی ام میشم بهتر نیست پزشکی اقدام کنم

  1. باران مشاوره :

   معافیت موقت یعنی شما تا پایان مهلت معافیت موقت قرار نیست سرباز بشی بقیش بر عهده سازمان استخدام کننده هست.

 8. امیر :

  با سلام و خسته نباشید بنده بیست سالمه پدرم فوت شده یه برادر بزرگتر دارم مادرم تحت پوشش کمیته امداد هست آیا امکان معافیت هست؟

  1. باران مشاوره :

   لطفا ار پرسش سوال تکراری پرهیز کنید ممکنه شما اسپم شناخته بشید.

 9. قاسم :

  سلام من مددجوکمیته امدادهستم ولیسانس حقوق دارم ایا امکانش هست که تومنطقه وشهرستان خودم خدمت کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سربازان مددجو از تسهیلاتی مثل خدمت در شهر خود (حدالامکان) بهره مند می شن.

 10. Y :

  سلام تحت پوشش کیمته امدادیم پدرم فوت شده و میتونم کفالت بگیرم ولی کمیته امداد میگه غیبت داری من دانشجو بودم ۳ خرداد اخراج شدم و تازه رفتم دنبال معافیت

  1. باران مشاوره :

   به غایب کفالت نمیدن. اگه قبل از اینکه وارد غیبت شده باشی شرایط کفالت داشته بودی می تونی الان اقدام کنی.

 11. محسن :

  سلام من پدرم فوت کرده و مادرم مددجوی بهزیستی هست برادر بزرگترم معاف شده میدونم من معاف نمیشم سوالم اینه آیا راهی هست که من داخل شهر خودم روزبرگ بشم با توجه به اینکه برادرم ازدواج کرده قبلا؟

  1. باران مشاوره :

   شانس داری داخل شهر خودت بیفتی اما روزبرگ شدن دست فرمانده هست.

 12. ابوالفضل :

  سلام . خانواده من تحت پوشش کمیته امداد هستن . خواستم بپرسم اگه من برای معافیت سه خواهری اقدام کنم مستمری کمیته قطع میشه ؟

  1. باران مشاوره :

   نظام وظیفه درخواستی برای قطع شدن مستمری نداره این موضوع رو باید از کمیته پیگیری که مستمری می مونه یا نه.

 13. محسن :

  سلام،
  من ۲۴ سالمه مادرم به مدت ۱۰ سال طلاق گرفته و حدود ۵ ساله که تحت پوشش کمیته امداد است، دوتا برادر بزرگتر دارم ، اولی سربازی اش بطور کامل رفته و متاهل می باشد ، دومی به مدت پنج سال غیبت داره و مجرد است
  من خودم هیچگونه غیبتی ندارم
  آیا میتونم با توجه به اینکه یک برادر بزرگتر دارم ،کفالت مادرم رو بگیرم

  1. باران مشاوره :

   محسن جان شرایط اولیه رو داری.

 14. حسن :

  سلام
  خیلی بدشانسی اوردم من توی سربازی
  موقعی که طرح سه برداری بود داداشام رفتن نوبت به من رسید برداشته شد بعدش پدر بالای ۶۰ باشه اونم کردن ۷۰ حالام عضو کمیتن میگن باید در قید حیاط نباشه .
  یه تار موی بابامو به کل کمیتشون نمیدم.

  بنظرتون چیکار کنم عجله هم دارم؟

  1. باران مشاوره :

   حسن جان متاسفانه راه چاره ای نداری.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: