مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند

199 13,868
۳.۴/۵ - (۸ امتیاز)

هر ساله تعداد زیادی از جوانان مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه می شوند. عده نیز با استفاده از انواع معافیت های نظام وظیفه، از خدمت معاف می شوند. یکی از این معافیت ها، معافیت مددجویان است. مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند. معاون حمایت و سلامت کمیته امداد در این باره توضیحاتی را بیان کرد.

اگر تحت پوشش کمیته امداد هستید حتما معافیت کمیته امداد را مطالعه کنید.

مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند

علی کریمی معاون حمایت و سلامت کمیته امداد درباره قانون ۴۴ معافیت سربازی گفت:

این قانون در خصوص معافیت از سربازی فرزندان خانواده های تحت پوشش کمیته امداد می باشد و دارای دو بخش است:

 • بخش اول در خصوص خانواده هایی است که تحت پوشش کمیته امداد هستند و مادر سرپرست خانواده است.

در صورت فوت پدر خانواده، باید ارائه گواهی فوت پدر را ارائه کرد. پس انجام بررسی های لازم مشروط بر اینکه حداقل ۶ ماه از تحت پوشش بودن مادر در کمیته امداد گذشته باشد، یک پسر مشمول خانواده از خدمت سربازی معاف خواهد شد.

در صورتی که مادر مطلقه باشد، باید حداقل ۳ سال از تاریخ طلاق گذشته باشد. همچنین مادر باید حداقل ۱ سال تحت پوشش کمیته امداد باشد. پس از ارائه مدارک و بررسی های لازم، یک پسر مشمول در این خانواده از خدمت سربازی معاف می شود.

در معافیت کفالت مادری که تحت پوشش کمیته امداد است، تک پسر بودن ملاک نیست. در صورتی که تعداد پسرها در این خانواده بیش از یک نفر باشد به انتخاب مادر یکی از فرزندان پسر می تواند از خدمت سربازی معاف شود.

 • بخش دوم در خصوص خانواده هایی است که تحت پوشش کمیته امداد هستند و در آن ها یک فرزند پسر و حداقل سه فرزند دختر وجود دارند.

در این خانواده ها نیز فرزند پسر از خدمت سربازی معاف می شود.

در صورت نداشتن این دو شرط معافیت مددجویان تعلق نخواهد گرفت؟

اگر خانواده تحت پوشش کمیته امداد هیچ یک از این دو شرایط را نداشته باشند باز هم تسهیلاتی برای خدمت سربازی به این خانواده تعلق خواهد گرفت. چناچه فرزند پسر مشمول نظام وظیفه باشد و شرایط معافیت سربازی را نداشته باشد، در صورت اعزام به خدمت، به نزدیکترین یگان به محل سکونت خانواده اعزام خواهد شد و خدمت سربازی خود را در آنجا سپری خواهد کرد.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

تکلیف مشمولان مددجویی که غیبت دارند چیست؟

مشمول باید از قبل سن ۱۸ سالگی تحت پوشش کمیته امداد باشد. چناچه این مشمول غیبت سربازی داشته باشد، وضعیت فرد توسط کمیته امداد بررسی و سعی می شود غیبت فرد را موجه کند تا بتواند از تسهیلات معافیت یا کسری خدمت سربازی استفاده کند.

در صورتی که فرد تحت پوشش کمیته امداد در حین تحصیل از سنوات تحصیلی خود استفاده کرده باشد و دیگر مجاز به ادامه تحصیل نباشد، به ایشان سنوات ارفاقی تعلق خواهد گرفت و برای او نیز غیبت نظام وظیفه لحاظ نخواهد شد.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 199 تا
 1. احمد :

  با سلام پدر من دو تا زن دارد و ۸۵ سال سن دارد و هم پدرم و هم مادرم تحت پوشش کمیته امداد هستند و پدرم دارای الزایمر و نارسایی ریه و فتق شکم و پارسال هم عمل جراحی پروستات کرده است.سه برادر دارم که برادر بزرگترم در سال ۸۸ کفالت پدرم را گرفت و اکنون به بیماری ام اس دچار شده و فلج است و متاهل و سه بچه دارد…برادر دومیم خدمت رفته و از مادر دیگر است و شرف ازدواج است آیا می توانم با توجه به بند ۶ درخواست معافیت بدم؟!

  1. باران مشاوره :

   سلام. در صورتی که برادر و پدرتون تحت پوشش بهزیستی باشن میتونین برای معافیت بند ۶ بهزیستی اقدام کنید.در غیر اینصورت وجود برادر دیگر برای شما ممانعت ایجاد خواهد کرد.

 2. امیر :

  سلام ۲۰ سالمه و دانشجو هستم پدرم ۵۷ سالشه و تحت پوشش کمیته امداد هستیم تک فرزندم پدرم دچار بیماری پوستی و ریوی هست. آیا می‌شود کفالت پدرم را برای معافیت بگیرم؟
  دانشجو هم هستم.!
  واور تعلق بگیرد داعم هست یا..

  1. باران مشاوره :

   سلام.تنها در صورتی که طبق نظر کمیسیون پزشکی پدرتون رو نیازمند مراقبت(برای کارهای شخصی خودش هم نیاز به کمک داشته باشد) تشخیص بدن شما میتونین از طریق کفالت پدر معافیت دائم را اخذ کنید.

 3. mehdi :

  سلام ۱۹ سالم پدرم تحت پوشش بهزیستی است ۶ سال است من یه سال گواهی اشتغال به تحصیل گرفتم تنها پسر خانواده هستم ویه خواهر بزرگ تر از خودم دارم پدرم ۵۰ سال است توانای کار کردن را نداردآیا میتوانم معافیت بگیرم

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه شما وارد غیبت سربازی نشده باشین و توسط کمیسیون پزشکی نظام وظیفه به جهت بیماری پدرتون ایشون رو نیازمند مراقبت (برای کارهای شخصی خودش هم نیاز به کمک داشته باشد) تشخیص بدن میتونین از معافیت کفالت پدر استفاده کنید.

 4. ابوالفضل :

  سلام وقت بخیر من سرباز هستم و ۱۰۱۴کلیومتر از شهرمون فاصله دارم تک فرزند هم هستم پدرمم ۶ساله فوت کرده و تحت پوشش کمیته امداد هم هستیم و از سربازی فرار کردم چون بخاطر اینکه من خرج خونه رو میدم آیا میشه تو شهر خودمون درخواست کفالت کنم بخاطر مشکلاتم نمیتونم برم خدمت خواهشا جواب بدین ممنونم

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر باید از طریق یگانی که در آن مشغول به خدمت بودید اقدام کنید.

 5. Bnn :

  سلام من ۲۶سالمه ی برادر بالای ۱۸سال دارم وپدرومادرم تحت پوشش کمیته امداد هستن چون پدرم نمیتونه کارکنه برادرم دانشجوی خرج۳نفرشون بامنه آیا میتونم معاف بشم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 6. علیرضا :

  سلام وقت بخیر
  بنده ۲۲سن سال دارم دانشجو و معافیت تحصیلی دارم هم بدون غیبت و همه خانواده ما تحت پوشش کمیته امداد هستیم پدر ومادرم وخواهرم ۳تاخواهر دارم واز تحت پوشش کمیته ۶ماه گذشته ایا امکانش هست برای معافیت اقدام کنم واز چه طریقی

  1. علیرضا :

   ,تک پسر خانواده هم هستم

  2. باران مشاوره :

   سلام.بله شما میتونین از طریق پلیس+۱۰ و تکمیل فرم های مروبطه درخواست معافیت کفالت سه خواهری رو داشته باشین. ولی بهتره بذاری از کمیته امداد مادر یکسال بگذره ممکنه با ۶ ماه بهت نامه ندن یا سازمان قبول نکنه

 7. امید :

  سلام. پدر من ۸۵سالشه بیمار ووضعیت خوبی نداره وتحت پوشش کمیته امداد هستیم ویک برادر کوچکتر از خودم دارم که ۱۰سالشه و من مجبورم کارکنم وخرج خانه و به امور خانواده رسیدگی کنم استشهاد محلی هم گرفتم ایا معاف میشم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. اگه شما فاقد غیبت سربازی باشین میتونین با توجه به کبر سنی پدرتون از طریق کفالت پدر معاف دائم بشین.

 8. هادی :

  سلام خسته نباشید بنده ۶ماه صنواتی خدمت دارم پدرم فوت شده ومنو مادرم تحت پوشش کمیته امداد هستیم ولی برادر بزرگ ترم ازدواج کرده الان من برای اقدام توجیه صنواتی برم پلیس +۱۰صنواتی۶ماه بنده رو میبخشن ۱۰ماه کسری ایثارگری هم دارم خواهش میکنم میشه به سوالم جواب بدین راهنماییم کنین؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. تنها در صورتی که بتونین مدارک مستندی برای توجیه غیبتتون به نظام وظیفه ارائه کنید و مورد تائیید نظام وظیفه قرار بگیره میتونین از کسری ایثارگری استفاده کنین در غیر اینصورت خیر.

 9. Ehsan :

  سلام دوستان بنده تازه تو سنی قرار گرفتم ک باید برم خدمت دوتا از برادرام هم سربازی رفتن و‌تموم یکی دیگش هم الان سربازه متاسفانه تو همی سه چهار ماه گذشته هم مادرمونو از دست دادیم برادر بزرگم ک زن بچه داره جداس بعدی هم در حال گذروندن یه دورس یه خواهر مجرد تو خونه داربم و پدرمم ۶۳ سالشه و وضیت روحی خوبی نداره منم الان بابد کنار خانواده باشم و کسی نداریم ک ب امورات خانه رسیدگی کنه..کسی هست منو راهنمایی کنه آیا میتونم معاف بشم یا ن

  1. باران مشاوره :

   سلام. معافیت به شما تعلق نمیگیرد. در زمان مشخص باید اعزام به خدمت بشین.

 10. Hhh :

  سلام ببخشید من پدر و مادر بزرگم عضو کمیته امداد هستن یه دخترو چهار تا پسر داره همگی زنو بچه دارن نمیتونن ازشون مراقبت کنن من نوه شون هستم به سن سربازی رسیدم میتونم از این تریق معافیت بگیرم ازشون نگهداری کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   حیر

 11. بهروز خسروی :

  سلام. ۲۳ سالمه ۵ سال غیبت دارم تنها پسر خانواده هستم چهار خواهر دارم پدر و مادرم زیر ۶۰ سال سن دارم بعلت معلولیت پدرم تحت پوشش کمیته امداد هستیم. آیا معافیت از سربازی شامل اینجانب میشود؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. اگه مورد معلولیت پدرتون قبل از زمانی بوده باش که شما وارد غیبت سربازی شده باشین و حد این معلولیت به گونه ای باش که پدرتون برای انجام کارهای شخصی شون به مشکل بربخوره مورد تایید کمیسون پزشکی نظام وظیفه قرار بگیره رای معافیت دائم برای کفالت پدر برای شما صادر خواهد شد.

 12. مهدی :

  سلام من تازه به سن سربازی رسیده ام و پدرم زیر پوشش کمیته امداد است و یک چشمم نابیناست و چشم دیگرشم عمل کرده است و بخاطر عمل چشمش نمیتونه سر کار برود می خواستم بدونم میتوانم معافیت کافلت بگیرم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه معلولیت شدید براش بزنن میتونی

   1. مهدی :

    کجا باید پیگیر بشوم

    1. باران مشاوره :

     پلیس بعلاوه ۱۰ درخواست معافیت کفالت میدی و از بهزیستی برای از کار افتادگی پدرت نامه میگیری

 13. میلاد :

  باسلام و احترام
  بنده سه خواهر دارم که متاهل هستن و تک پسر خانواده هستم.
  پدر و مادر و خودم بیش از ۳ ساله که تحت پوشش کمیته امداد هستیم.
  غیبت سربازی هم ندارم.سن پدرومادرم بیش از ۶۰ ساله.آیاشرایط معافیت رو دارم یانه؟ و اینکه پدر حتما باید ازکارافتاده یا معلولیت داشته باشه یا نه؟پدرم درسته مدرکی باعنوان اثبات ازکارافتادگی نداره ولی چون دیسک کمرداره و عمل کردیم کار نمیتونه بکنه.ممنون میشم جوابمو بدین.
  باتشکر

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خانواده های تحت پوشش می تونن از معافیت سه خواهری استفاده کنن و حال جسمی پدر ملاک نیست

 14. ... :

  سلام برادر خانمم سال ۹۳ یکهفته رفت تو شهر دیگه خدمت ولی بعلت شرایط سخت پدرش نتونست بمونه واومد دیگه نرفت ۷ سال غیبت داره وتکپسر ذکور خونواده هست دوتا خواهر داره الانم پدرش گواهی دکتر که بدلیل ساویدگی وانحراف زانوهتش از کارافتادست موجوده کمیته هم گفته نامه میده استشهاد مهلی هم کرده حالا راهی هست بتونم از طریق دادسرانظام وارد عمل بشه برای معافیت؟چون خرج اور خونست وبدون اون زندگیشون دچار مشکله

  1. باران مشاوره :

   سلام
   با قوانین موجود که معاف نمیشه ولی چون شرایطش خیلی خاصه ممکنه کمیسیون تصمیم بر معافیت بگیره

 15. xabat :

  سلام خسته نباشین من تازه ۱۸سالم شده میخوام خدمت ثبت نام کنم پدرم ۶ ساله فوت کرده داداش بزرگم پی پروندش نرفت معاف نشد سه برادر هم از خودم کوچیک تر دارم بنظرت میتونم در شهر خودم خدمت کنم یعنی شانس دارم

  1. باران مشاوره :

   سلام. با جمع کردن استشهاد محلی و ذکر شرایط مربوط به زندگی تون به محل نیروی انسانی پادگان آموزشی تون مراجعه کنید در صورت وجود شرایط امکانش هست

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: