مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند

67 6,955

هر ساله تعداد زیادی از جوانان مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه می شوند. عده نیز با استفاده از انواع معافیت های نظام وظیفه، از خدمت معاف می شوند. یکی از این معافیت ها، معافیت مددجویان است. مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند. معاون حمایت و سلامت کمیته امداد در این باره توضیحاتی را بیان کرد.

اگر تحت پوشش کمیته امداد هستید حتما معافیت کمیته امداد را مطالعه کنید.

مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند

علی کریمی معاون حمایت و سلامت کمیته امداد درباره قانون ۴۴ معافیت سربازی گفت:

این قانون در خصوص معافیت از سربازی فرزندان خانواده های تحت پوشش کمیته امداد می باشد و دارای دو بخش است:

 • بخش اول در خصوص خانواده هایی است که تحت پوشش کمیته امداد هستند و مادر سرپرست خانواده است.

در صورت فوت پدر خانواده، باید ارائه گواهی فوت پدر را ارائه کرد. پس انجام بررسی های لازم مشروط بر اینکه حداقل ۶ ماه از تحت پوشش بودن مادر در کمیته امداد گذشته باشد، یک پسر مشمول خانواده از خدمت سربازی معاف خواهد شد.

در صورتی که مادر مطلقه باشد، باید حداقل ۳ سال از تاریخ طلاق گذشته باشد. همچنین مادر باید حداقل ۱ سال تحت پوشش کمیته امداد باشد. پس از ارائه مدارک و بررسی های لازم، یک پسر مشمول در این خانواده از خدمت سربازی معاف می شود.

در معافیت کفالت مادری که تحت پوشش کمیته امداد است، تک پسر بودن ملاک نیست. در صورتی که تعداد پسرها در این خانواده بیش از یک نفر باشد به انتخاب مادر یکی از فرزندان پسر می تواند از خدمت سربازی معاف شود.

 • بخش دوم در خصوص خانواده هایی است که تحت پوشش کمیته امداد هستند و در آن ها یک فرزند پسر و حداقل سه فرزند دختر وجود دارند.

در این خانواده ها نیز فرزند پسر از خدمت سربازی معاف می شود.

در صورت نداشتن این دو شرط معافیت مددجویان تعلق نخواهد گرفت؟

اگر خانواده تحت پوشش کمیته امداد هیچ یک از این دو شرایط را نداشته باشند باز هم تسهیلاتی برای خدمت سربازی به این خانواده تعلق خواهد گرفت. چناچه فرزند پسر مشمول نظام وظیفه باشد و شرایط معافیت سربازی را نداشته باشد، در صورت اعزام به خدمت، به نزدیکترین یگان به محل سکونت خانواده اعزام خواهد شد و خدمت سربازی خود را در آنجا سپری خواهد کرد.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی باران امروز تعطیل است. شما می توانید با مطالعه مقالات و دیدگاه های سایت، پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

تکلیف مشمولان مددجویی که غیبت دارند چیست؟

مشمول باید از قبل سن ۱۸ سالگی تحت پوشش کمیته امداد باشد. چناچه این مشمول غیبت سربازی داشته باشد، وضعیت فرد توسط کمیته امداد بررسی و سعی می شود غیبت فرد را موجه کند تا بتواند از تسهیلات معافیت یا کسری خدمت سربازی استفاده کند.

در صورتی که فرد تحت پوشش کمیته امداد در حین تحصیل از سنوات تحصیلی خود استفاده کرده باشد و دیگر مجاز به ادامه تحصیل نباشد، به ایشان سنوات ارفاقی تعلق خواهد گرفت و برای او نیز غیبت نظام وظیفه لحاظ نخواهد شد.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۹۸)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 67 تا
 1. محمد علی :

  سلام من ۲۱ سالمه دانشجو هستم فعلا
  پدرم ۷۴ ساله مادرم۶۵ تقریبا که تحت پوشش کمیته امدادن برادر دارم ولی همشون ازدواج. کردن وفقط من. با پدر و مادرم هستم. دوتاشون مریضن پدرم. مدارک. پزشکی هم زیاد دارنکه بیماریشونو ثابت میکنه میشه معافیت تکفلی بگیرم لطفا جواب بدین

  1. باران مشاوره :

   محمد علی سوالتون رو خوب ننوشتید. به طور کلی غیبت نداشته باشید، تحت پوشش کمیته برای دو سال باشید و برادرنتان نیز غیبت نداشته باشند معاف می شوید.

 2. حسن :

  با سلام
  من ۲۱ سالمه و سال آخر دانشگاه هستم و یک برادر بزرگتر از خودم دارم پدر ما وقتی من ۱۴ سال و برادرم ۱۸ سال داشت فوت کردن برادرم همون سالها کفالت من رو گرفت چون سنم کمتر از ۱۸ سال بود و از خدمت معاف شد و او الان ازدواج کرده است من و مادرم بخاطر مشکلات مالی حدود یک سال است که تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته ایم و من خرج خانه را می دهم آیا میتوانم برای کفالت اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   حسن آقا قبلا یک نفر در خانواده شما با استفاده از قانون کفالت معاف شده است لذا به شما معافیت نمی دهند. درکل درخواست بدهید ضرر ندارد ولی بعید می دانم موافقت شود.

 3. یونس :

  با عرض سلام فراری هستم وسرپرست خانواده هستم پدرم چند ساله فوت کرده وتحت پوشش کمیته امداد هستم یه برادرم خدمت کرده وبرادر دیگریم معاف کفالت پدرم گرفته ولی ازما جداست می توانم کفالت مادرم را بگیرم واسه معافیت

  1. باران مشاوره :

   خیر یونس جان نمی توانید معاف شوید.

 4. رسول :

  سلام من خانوادم عضو کیته امداد هستن ۱۰ سالی میشود، اما خودم بعد ۱۸ سالگی از عضویت کمیته امداد بیرون امدم الان من و پدرو مادر و یه خواهرم که ازدواج نکرده باهم زندگی میکنیم خواهرم هم ۴۶ سالش هس پدرم هم ۷۴ سال هس ایا من شرایط معافیت رو دارم غیبت هم ندارم و دانشجو هستم

  1. باران مشاوره :

   خیر رسول جان
   معافیت کمیته امداد وقتی داده می شود که پدر در قید حیات نبوده یا از مادر طلاق گرفته باشد.

 5. Amin :

  سلام ببخشید من خودم ۱۹ سال دارم و درحال تحصیل در دانشگاه میبیاشم . من پدرم خیلی وقت پیش فوت کرده است و با مادرم تنها زندگی میکنم .چندتا برادر بزرگ تر از خودمم دارم ولی انها ازدواج کرده اند. میخاستم ببینم ایا الان من میتوانم کفالت سرپرستی مادرم را بگیرم و اینک اگر به من کفالت بدهند ایا از حمایت کمیته امداد بیرون خواهیم شد خود من و مادرم یانه ممنون میشم پاسخ بدهید

  1. باران مشاوره :

   امین جان در شبکه های اجتماعی این پرسش را مطرح کردید و به شما پاسخ دادیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: