مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند

107 12,463

هر ساله تعداد زیادی از جوانان مشمول خدمت سربازی نظام وظیفه می شوند. عده نیز با استفاده از انواع معافیت های نظام وظیفه، از خدمت معاف می شوند. یکی از این معافیت ها، معافیت مددجویان است. مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند. معاون حمایت و سلامت کمیته امداد در این باره توضیحاتی را بیان کرد.

اگر تحت پوشش کمیته امداد هستید حتما معافیت کمیته امداد را مطالعه کنید.

مشمولان مددجو کمیته امداد از خدمت سربازی معاف می شوند

علی کریمی معاون حمایت و سلامت کمیته امداد درباره قانون ۴۴ معافیت سربازی گفت:

این قانون در خصوص معافیت از سربازی فرزندان خانواده های تحت پوشش کمیته امداد می باشد و دارای دو بخش است:

 • بخش اول در خصوص خانواده هایی است که تحت پوشش کمیته امداد هستند و مادر سرپرست خانواده است.

در صورت فوت پدر خانواده، باید ارائه گواهی فوت پدر را ارائه کرد. پس انجام بررسی های لازم مشروط بر اینکه حداقل ۶ ماه از تحت پوشش بودن مادر در کمیته امداد گذشته باشد، یک پسر مشمول خانواده از خدمت سربازی معاف خواهد شد.

در صورتی که مادر مطلقه باشد، باید حداقل ۳ سال از تاریخ طلاق گذشته باشد. همچنین مادر باید حداقل ۱ سال تحت پوشش کمیته امداد باشد. پس از ارائه مدارک و بررسی های لازم، یک پسر مشمول در این خانواده از خدمت سربازی معاف می شود.

در معافیت کفالت مادری که تحت پوشش کمیته امداد است، تک پسر بودن ملاک نیست. در صورتی که تعداد پسرها در این خانواده بیش از یک نفر باشد به انتخاب مادر یکی از فرزندان پسر می تواند از خدمت سربازی معاف شود.

 • بخش دوم در خصوص خانواده هایی است که تحت پوشش کمیته امداد هستند و در آن ها یک فرزند پسر و حداقل سه فرزند دختر وجود دارند.

در این خانواده ها نیز فرزند پسر از خدمت سربازی معاف می شود.

در صورت نداشتن این دو شرط معافیت مددجویان تعلق نخواهد گرفت؟

اگر خانواده تحت پوشش کمیته امداد هیچ یک از این دو شرایط را نداشته باشند باز هم تسهیلاتی برای خدمت سربازی به این خانواده تعلق خواهد گرفت. چناچه فرزند پسر مشمول نظام وظیفه باشد و شرایط معافیت سربازی را نداشته باشد، در صورت اعزام به خدمت، به نزدیکترین یگان به محل سکونت خانواده اعزام خواهد شد و خدمت سربازی خود را در آنجا سپری خواهد کرد.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

تکلیف مشمولان مددجویی که غیبت دارند چیست؟

مشمول باید از قبل سن ۱۸ سالگی تحت پوشش کمیته امداد باشد. چناچه این مشمول غیبت سربازی داشته باشد، وضعیت فرد توسط کمیته امداد بررسی و سعی می شود غیبت فرد را موجه کند تا بتواند از تسهیلات معافیت یا کسری خدمت سربازی استفاده کند.

در صورتی که فرد تحت پوشش کمیته امداد در حین تحصیل از سنوات تحصیلی خود استفاده کرده باشد و دیگر مجاز به ادامه تحصیل نباشد، به ایشان سنوات ارفاقی تعلق خواهد گرفت و برای او نیز غیبت نظام وظیفه لحاظ نخواهد شد.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 107 تا
 1. عدنان :

  سلام خسته نباشد تومتن بالازدین ۶ ماه اشتباهه؟باید دوسال تحت پوشش باشه مادر؟

  1. باران مشاوره :

   عدنان جان از نظر کمیسیون کمیته امداد باید ۲ سال سابقه داشته باشیدو وظیفه عمومی این شرط را ندارد.
   این مطلب هم توسط تیم تحریریه نوشته نشده و خبری بوده است که منتشر کرده ایم.

 2. عماد :

  سلام من ۲۱سالمه بابام ۵۳ساله و مادرم ۵۴ساله پدر و مادرم مریض هستن ومن ودوتا داداشام بزرگتر از خودم هستن که دوتاشون به رحمت خدا رفتن تک پسرم و یه خواهر دارم و تحت کمیته امداد هستیم بابام ۱۸ماه جبهه داره آیا امکان معاف شدن هست من خرج خانوادم میدم.

  1. باران مشاوره :

   عماد جان معاف نمی شوید مگر آنکه پدرتان از نظر وظیفه عمومی از کارافتاده باشد.

 3. امیر :

  سلام من ۴ ماه خدمت کردم و بعد از یگان فرار کردم ، الان ۱۰ ماهی میشه که فرار کردم .
  مادرم تحت پوشش کمیته هست و شرایط معاف بودن از نظر کمیته را دارم .
  چه اقدامی بایست انجام بدم ؟
  ممنون

  1. باران مشاوره :

   ابتدا قاضی باید وشعیت فرار شما را رسیدگی کند سپس با گواهی اشتغال به خدمت برای معافیت اقدام کنید.

 4. علی :

  سلام تک فرزند هستم پدر( ۶۱ ساله) مادرم تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی هستند، پدرم از کار افتاده است و نیاز به مراقبت داره از شورای اسلامی تایید شده هست شرایط بد اقتصادی ما ایا میتونم کفالت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان اگر از نظر کمیسیون نظام وظیفه از کار افتاده تشخصی داده شوند معاف می شوید.

 5. عظیم :

  سلام .خسته نباشید .ببخشید من ۲۵ سالمه . پدرم هفت هشت سالی میشه فوت کرده . مادرمم پیر و مریضه و شیش سالی میشه تحت پوشش کمیته امدادیم
  و یه داداش بزرگتر از خودم دارم که اونم سربازی نرفته . آیا میتونم معاف شم ؟

  1. باران مشاوره :

   عظیم جان خدا پدرتان را رحمت کند. یکی از شروط معافیت کمیته در نظام وظیفه این است که کسی غیبت نداشته باشد. باز هم این موضوع را از وظیفه عمومی پیگری کنید.

 6. امیرحسین :

  سلام من ۱۸ سال دارم پدرم ۶۰ ساله است و مادرم ۵۵ و زیر پوشش کمیته امداد هستن دو خواهر هم دارم ک ازدواج کردن و خودم تک پسرم ایا شرایط معافی رو دارم؟

  1. باران مشاوره :

   امیر حسین معافیت کمیته امداد به سربازانی تعلق می گیرد که مادرشان فاقد همسر باشند.

 7. افشین :

  سلام ببخشید سنم۱۸ پدرم شصت سال سن داره مادرمم ۵۲ تحت پوشش کمیته ایم آیا معافیتی به من داده میشه یه خواهر و برادر از خود بزرگتر دارم

  1. باران مشاوره :

   خیر افشین جان معاف نمی شوید.

 8. علی :

  تو سایت نظام وظیفه خوندم که گفته بودن یه برادر میتونه از هر چند برادری که باشن از طریق کمیته امداد که پدر بالای ۷۰سال دارن معافیت بگیرن ولی شما گفتین که نمیشه الان چجوریاست؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان پدر باید در قید حیات نباشد یا از مادر طلاق گرفته باشد. مادر بیش تر از دو سال تحت پوشش کمیته امداد باشد و تبصره ۱۴ نباشد و …

 9. ali :

  سلام خسته نباشید، پدرم ۶۳سالشه و مادرم ۵۹ سه سالی میشه تحت پوشش کمیته امدادهستند و من بعد اتمام درسم خارج شدم دو برادر متاهل دارم که خدمت انجام داده اند درضمن پدرم بیماری هپاتیت هم دارد،ایا میتونم معافیت بگیرم؟اگه خیر چه امتیازات دیگه ای دارم؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان چون پدرتان در قید حیات است و مادرتان مطلقه نیست معاف نمی شوید. ممکن است بتوانید در شهر خود یا شهر های نزدیک خدمت کنید.

 10. ناشناس :

  پدرم فوت شده ۶ساله، ۵ساله من و مادر تحت پوشش کمیته امدادیم و مادرم هم ازدواج نکرده، داداشمم سربازی رفته، معاف میشم؟

  1. باران مشاوره :

   خدا پدرتان را رحمت کند. بله اکر تبصره ۱۴ نباشید معاف می شوید.

 11. علی :

  سلام میخواستم شرایط کسری خدمت از طریق کمیته امداد رو بدونم

  1. باران مشاوره :

   کسری تحت عنوان “کسری خدمت کمیته امداد” وجود ندارد.
   کمیته امدادی ها تهسیلاتی همچون معافیت از سربازی، بخشش اصافه خدمت (تحت رضایت فرمانده)، و خدمت سربازی در شهر خود را دارند.

 12. علی :

  سلام من پدر و مادرم عضو کمیته امداد هستن پدرم ۷۶ سالشه و سه تا برادر دارم که دوتا شون متاهلا و کارت پایان خدمت دارن و برادر سومم مجرده و یک ساله که سرباز معلمه میخواستم بدونم که من از سربازی معاف میشم یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   خیر علی آقا پدرتان اگر تحت پوشش بهزیستی می بودند معاف می شدید.

 13. محمد :

  باسلام بنده پدرو مادرم تحت پوشش کمیته امداد هستن من و برادر کوچکم دانشجو هستیم میخواستم بدونم من بعد دریافت کارشناسی میتونم درشهر نزدیک به خانواده خدمت کنم چون پدرو مادرم پبر واز کار افتاده هستند..و داداشم هم محصل و دور از خانواده..ممنون میشم دقیق پاسخ دهید

  1. باران مشاوره :

   محمد جان با توجه به مددجو بودن شانس تان زیاد است.

 14. نوری :

  سلام ببخشید پدرم ۸۰سالش هس عضو پوشش کمیته امداد هس ۵تا هم داداش دارم ازدواج کردن از پیششون رفتن فقط من موندم پیششون بهشون کمک میکنم خرجشونو خودم میدم پدرمم از کار افتادس مادرم هم همینطورپدرم تنگی نفس داره خودمم ۲۴سالمه راهی داره ک بتونم سربازیمو بگیرم ممنون میشم جواب بدین

  1. باران مشاوره :

   آقای نوری اگر غیبت نداید می توانید از طرق معافیت مددجویی بهزیستی معافیت بگیرید.

 15. هومن :

  سلام من پدرم در قید حیات نیس تحت پوشش هستیم برادر بزرگم به علت بیماری پدرم کفالت گرفتن الان بعد ۱۳ سال خودش سلامتی جسمانی نداره یک پاش حس نداره و کمرش دو تا مهره اش پلاتینه من میتونم کفالت برای مادرم بگیرم مادرم بالای ۶۰ سال سن داره و احتیاج به مراقبت داره

  1. باران مشاوره :

   هومن جان با توجه به این موارد برای معافیت اقدام کنید.

 16. arash :

  سلام پدرم ۶۲ سالشه مادرم ۵۳ ساشه یه خواهر بزرگتر از خودم دارم تحت پوشش کمیته هستیم خودم ۲۳ سالمه غیبت دارم من خرجشون میدم آیا میشه از راهی معاف بشم

  1. باران مشاوره :

   آرش جان شما شرایط معافیت مددجویی را ندارید.

 17. مهرداد :

  سلام من مادرم چندسالی هست عضوپوشش کمیته امداد پدرمم فوت شده.خودمم رفتم خدمت چندماه خدمت کردم اما به دلیل نیاز مالی و خرج خانواده مجبوربه فرار شدم آیا معافیت شامل من میشود درضمن مادر من از ازدواج اولش یه برادر دارم کا با پدرش زندگی میکنه و اصلا با ما در ارطبات نیست

  1. باران مشاوره :

   مهرداد جان اگر قبل از فرار از خدمت فرار کردید شانس معافیت دارید. ابتدا باید قاضی وضعیت فرارتان را مشخص کند.

 18. رسول :

  سلام محصلم مادرم تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی هستش پدرم فوت کرده طبق قانون جدید معاف میشم.اگه شرایطی هست بفرمائید

  1. باران مشاوره :

   رسول جان فقط باید حداقل دوسال مادرتان تحت پوشش دائمی کمیته باشند.

 19. حمید رضا :

  سلام مادر من بیش از یک سال است تحت پوشش کمیته امداد است واز پدرم بیش سه سال است طلاق گرفته است و مادرم از ازدواج قبلی خود یک پسر بالای ۱۸ سال دارد که ازدواج کرده است ومن خودم هم دادنشجو هستم آیا من میتوانم از طریق کمیته امداد معافیت کفالت بگیرم

  1. باران مشاوره :

   حمیدرضا عزیز اگر شما دارای یک برادر ناتنی از مادر هستید نمی توانید معافیت کفالت بگیرید مگر اینکه مادرتان برای حداقل بیش از دوسال عضو دائمی کمیته باشند. غیبت هم نباید داشته باشید.

 20. محمد علی :

  سلام من ۲۱ سالمه دانشجو هستم فعلا
  پدرم ۷۴ ساله مادرم۶۵ تقریبا که تحت پوشش کمیته امدادن برادر دارم ولی همشون ازدواج. کردن وفقط من. با پدر و مادرم هستم. دوتاشون مریضن پدرم. مدارک. پزشکی هم زیاد دارنکه بیماریشونو ثابت میکنه میشه معافیت تکفلی بگیرم لطفا جواب بدین

  1. باران مشاوره :

   محمد علی سوالتون رو خوب ننوشتید. به طور کلی غیبت نداشته باشید، تحت پوشش کمیته برای دو سال باشید و برادرنتان نیز غیبت نداشته باشند معاف می شوید.

 21. حسن :

  با سلام
  من ۲۱ سالمه و سال آخر دانشگاه هستم و یک برادر بزرگتر از خودم دارم پدر ما وقتی من ۱۴ سال و برادرم ۱۸ سال داشت فوت کردن برادرم همون سالها کفالت من رو گرفت چون سنم کمتر از ۱۸ سال بود و از خدمت معاف شد و او الان ازدواج کرده است من و مادرم بخاطر مشکلات مالی حدود یک سال است که تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته ایم و من خرج خانه را می دهم آیا میتوانم برای کفالت اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   حسن آقا قبلا یک نفر در خانواده شما با استفاده از قانون کفالت معاف شده است لذا به شما معافیت نمی دهند. درکل درخواست بدهید ضرر ندارد ولی بعید می دانم موافقت شود.

 22. یونس :

  با عرض سلام فراری هستم وسرپرست خانواده هستم پدرم چند ساله فوت کرده وتحت پوشش کمیته امداد هستم یه برادرم خدمت کرده وبرادر دیگریم معاف کفالت پدرم گرفته ولی ازما جداست می توانم کفالت مادرم را بگیرم واسه معافیت

  1. باران مشاوره :

   خیر یونس جان نمی توانید معاف شوید.

 23. رسول :

  سلام من خانوادم عضو کیته امداد هستن ۱۰ سالی میشود، اما خودم بعد ۱۸ سالگی از عضویت کمیته امداد بیرون امدم الان من و پدرو مادر و یه خواهرم که ازدواج نکرده باهم زندگی میکنیم خواهرم هم ۴۶ سالش هس پدرم هم ۷۴ سال هس ایا من شرایط معافیت رو دارم غیبت هم ندارم و دانشجو هستم

  1. باران مشاوره :

   خیر رسول جان
   معافیت کمیته امداد وقتی داده می شود که پدر در قید حیات نبوده یا از مادر طلاق گرفته باشد.

  2. محمد خالدی :

   سلام من سه خواهر مجرد دارم و پدرم ومادرم تحت پوشش کمیته هستند .آیا ب من معافیت تعلق میگیرد.شرایطمالی زیر صفر

   1. باران مشاوره :

    آقای خالدی تا غیبت نخورده اید برای معافیت سه خواهری اقدام کنید.

 24. Amin :

  سلام ببخشید من خودم ۱۹ سال دارم و درحال تحصیل در دانشگاه میبیاشم . من پدرم خیلی وقت پیش فوت کرده است و با مادرم تنها زندگی میکنم .چندتا برادر بزرگ تر از خودمم دارم ولی انها ازدواج کرده اند. میخاستم ببینم ایا الان من میتوانم کفالت سرپرستی مادرم را بگیرم و اینک اگر به من کفالت بدهند ایا از حمایت کمیته امداد بیرون خواهیم شد خود من و مادرم یانه ممنون میشم پاسخ بدهید

  1. باران مشاوره :

   امین جان در شبکه های اجتماعی این پرسش را مطرح کردید و به شما پاسخ دادیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: