معافیت اهدای عضو یا قطع عضو

آیا معافیت سربازی از طریق اهدا عضو یا قطع عضو صحت دارد؟

4 5,093

گرفتن معافیت از طریق اهدای اعضا جز یکی از متداول ترین پرسش های مشمولان خدمت سربازی است. معافیت از طریق اهدای کلیه، معافیت سربازی از طریق اهدای خون و … در صدر سوالات مشمولان سربازی قرار دارد. در این مقاله سعی داریم تا صحت معافیت سربازی از طریق اهدای عضو و معافیت قطع عضو را بررسی کنیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

اهدای عضو در اثر مرگ مغزی یکی از راه هایی است که می تواند جان هزاران بیمار نیازمند را نجات داده و هزینه های سنگین اداره این بیماران را کاهش دهد. برای افزایش و گسترش فرهنگ این کار خیر، نیاز به فرهنگ سازی و مشوق های لازم می باشد. یکی از این مشوق های می تواند معافیت از خدمت سربازی اهدا کننده اعضا باشد.

چند نوع اهدای عضو داریم؟

قبل از اینکه وارد بحث معافیت سربازی از طریق اهدای اعضا شویم بهتر است انواع اهدای عضو را بشناسیم چرا که نوع اهدای عضو برای گرفتن معافیت از سربازی مهم است. به طور کلی ما دو نوع اهدای عضو دارم.

 1. در حالت اول شما از روی خیرخواهی و … یکی از اعضای بدن خودتان مثل کلیه یا … را به شخص دیگری اهدا می کنید.
 2. در حالت دوم یکی از اعضای خانواده شما دچار مرگ مغزی شده و تحت رضایت خانواده شما اعضای این فرد به افراد دیگر اهدا می شود.

آیا با اهدای عضو معاف می شوم؟

اهدای عضو در شرایطی منجر به معافیت شما می شود که بعد از اهدا مشکلاتی برای شما بوجود آمده باشد. بنا بر گفته های جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح درباره معافیت اهدا کنندگان عضو از خدمت سربازی، معافیت تنها وقتی لحاظ می شود که اهدای عضو سبب از کار افتادگی شود.

پس با اهدای کلیه معافیت سربازی می گیرم؟

به طور کلی اگر شما تنها یک کلیه داشته باشید و کلیه دیگر شما از کار افتاده باشد شانش معافیت پزشکی بسیار زیاد است. اما اگر از روی خیرخواهی یا … یکی از کلیه های خود را اهدا کرده باشید، معافیت به شرطی صادر می شود که اهدای عضو سبب از کار افتادگی شما شده باشد.

معافیت سربازی از طریق اهدای عضو | باران مشاوره 70703025 021

طرح معافیت از سربازی برای یکی از اعضای خانواده های اهدا کننده چیست؟

مسئله اهدای اعضای کسی که دچار مرگ مغزی شده بسیار اهمیت دارد زیرا می تواند به نجات زندگی چندین نفر منجر شود. در همین رابطه نمایندگان مجلس در اقدامی جالب طرح حمایتی از بازماندگان اهدا کنندگان را در دستور کار خود قرار دادند.

نمایندگان مجلس معقدند که برای اهدای عضو باید فرهنگ سازی بیشتری شود و همچنین مشوق هایی برای خانواده هایی که به اهدای عضو رضایت داده اند در نظر گرفته شود. معافیت از سربازی جز یکی از این مشوق هاست. مجلس قصد دارد تا سازمان نظام وظیفه را مکلف کند با اجازه رهبری یکی از فرزندان ذکور خانواده ای که یکی از فرزندان آنها در اثر مرگ مغزی داوطلبانه اهدای عضو داشته را از خدمت سربازی معاف کنند.

وضعیت طرح معافیت از سربازی برای یکی از اعضای خانواده های اهدا کننده عضو

در روز بیست و پنج آذر سال نود و هشت طرح مذکور توسط نمایندگان مجلس به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی داده شد. قرار بر این است تا پس از تصویب کلیات این طرح، جزئیات طرح نیز در کمیسیون های تخصصی مورد بررسی قرار گیرد.

در تاریخ سی و دی سال نود و هشت این طرح به تصویب کمیسیون رسید. براساس این مصوبه سازمان نظام وظیفه مکلف است پس از استیذان مقام معظم رهبری یکی از فرزندان ذکور خانواده‌ای که یکی از فرزندان آنها در اثر مرگ مغزی داوطلبانه اهدای عضو داشته است، از خدمت سربازی معاف نماید.

تصویب کامل این طرح منوط به رای آن در شورای امنیت ملی، صحن علنی مجلس و در نهایت در شورای نگهبان است.

برای پیگیری تصویب و زمان اجرایی شدن این طرح توصیه می کنیم در کانال خبری سربازی باران مشاوره عضو شوید تا در سریع ترین زمان ممکن از وضعیت طرح معافیت از سربازی برای یکی از اعضای خانواده های اهدا کننده عضو مطلع شوید.

معافیت سربازی پیوند عضو

تا اینجا مقاله نحوه معافیت سربازی عضو دهنده را بررسی کردیم. اما وضعیت سربازی عضو گیرنده چگونه است؟ آیا با گرفتن عضو از سربازی معاف می شویم؟

معمولا کسی که عمل پیوند عضو انجام داده شرایط حادی داشته است. عضو گیرنده ها نیاز به مراقبت و … زیادی دارند. چنانچه عضو پیوند داده شده جز اعضای حساس باشد که نیازمند به مراقبت ویژه داشته باشد، شما می توانید از معافیت سربازی عضو گیرنده بهره مند شوید.

معافیت قطع عضو

با پیشرفت علم هنوز هم گاها قطع عضو (Amputation) برای نجات جان بیمار انجام می شود. همچنین ممکن است قطع عضو به دلیل تصادف و … اتفاق افتاده باشد. برنابر آیین نامه سازمان نظام وظیفه فقدان هر یک از اندام ها معافبت دائم را به همراه دارد. در مورد فقدان انگشتان و بند ها نوع معافیت با توجه به شدت و مدرک تحصیلی تعیین می شود.

 • یکی از سوالات متداول مشمولان این است که آیا فقدان انگشت شصت شامل معافیت می شود؟

معافیت قطع انگشتان از سربازی

در معافیت های پزشکی مدرک تحصیلی نقش مهمی را ایفا می کند. هرچه مدرک تحصیلی بالاتر باشد شانس اخذ معافیت سخت تر می شود. این موضوع در مورد معافیت سربازی از طریق قطع انگشتان دست نیز صادق است.

تعداد انگشتان قطع شده دیگر شرط مهم معافیت قطع انگشتان است. در حالت عادی قطع سه انگشت باعث معافیت دائم می شود. اما چنانچه تحصیلات شما از حدی بیشتر باشد شرایط معافیت برایتان سخت تر می شود. در این صورت باید بیشتر از سه انگشت شما قطع شده باشد و یا انگشتان خاصی را نداشته باشید.

آیا قطع بند انگشت معافیت دائم دارد؟

قطعی بند انگشت صرفا معافیت از رزم را به همراه دارد. پس اگر یک بند انگشت سبابه یا شست و یا بیش از دو بند در سایر انگشتان یک دست قطع شده باشد معافیت از رزم برای شما صادر می شود. اگر از مزایای معافیت از رزم مطلع نیستید حتما انواع معافیت پزشکی به همراه تفاوت ها را بخوانید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 4 تا
 1. رضا :

  سلام
  من حین خدمتم یکی از اشنا ها به کبد نیاز دلره ازمایش و تست انجام دادیم ایا بعد اهدا من معاف میشوم یا ۶ ماه موقت میدن به من

  1. باران مشاوره :

   سلام
   معافیت دائم نداره

 2. سعید :

  اهدا کبد معافی دارد؟

  1. باران مشاوره :

   فعلا برای اهدای عضو معافیتی در نظر گرفته نشده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: