معافیت تحصیلی دانشجویان دانشگاه پیام نور

20 929

برای مشمولان خدمت سربازی که تمایل به ادامه تحصیل دارند، تدابیری اندیشیده شده است تا بتوانند تحصیلات خود را ادامه دهند و خدمت وظیفه، دلیلی برای محرومیت آن ها از تحصیل نشود.

تفاوتی نمی کند مشمول قصد ادامه تحصیل در کدام دانشگاه کشور را دارد. همه دانشگاه ها از جمله دانشگاه پیام نور این امکان را برای مشمولین فراهم کرده اند تا در صورت تمایل، خدمت را معوق گذاشته و به ادامه تحصیل بپردازند.

ترخیص از سربازی برای ادامه تحصیل

به گزارش باران مشاوره به نقل از ایسنا، مشمولان خدمت سربازی یا سربازان مشغول به خدمت که در حال تحصیل هستند، در صورت پذیرفته شدن در دانشگاه از خدمت ترخیص می شوند. سربازان محصل در دانشگاه پیام نور نیز مانند دیگر دانشگاه ها در صورت قبولی می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور گفت: شرایط معافیت تحصیلی در دانشگاه پیام نور مانند سایر دانشگاه ها و بر طبق ابلاغ حوزه نظام وظیفه است. ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از طریق مراجع مربوطه با مدت اعتبار یک سال بعد از صدور گواهی اتمام تحصیلات در هر مقطع، برای صدور معافیت تحصیلی الزامی است.

شرایط استفاده از معافیت تحصیلی

دکتر مرتضی محسنی تصریح کرد: حداکثر معافیت تحصیلی برای مقاطع تحصیلی مختلف فرق می کند.

 • کارشناسی پیوسته، پنج سال
 • کارشناسی ارشد، سه سال
 • دکترای تخصصی در دانشگاه پیام نور، شش سال

آیا ترخیص سربازان برای ادامه تحصیل در دانشگاه پیام نور امکان پذیر است؟

سربازان وظیفه مشغول به خدمت، در صورت قبولی در مقطع کارشناسی و بالاتر، در صورت نداشتن غیبت اولیه برای تحصیل در دانشگاه، از خدمت ترخیص می شوند.
مشمولان در طی مدت تحصیل خود از دیپلم تا دکتری فقط یک بار می توانند از تحصیل انصراف و مجددا با پذیرفته شدن در دانشگاه به ۴ شرط ادامه تحصیل دهند.

۴ شرط ایست خدمت برای برای دانشگاه پیام نور

 1. بیش از یکسال از تاریخ انصراف نگذشته باشد
 2. قبل از اتمام سنوات تحصیلی مصوب انصراف داده باشد و در سنوات ارفاقی نباشد
 3. انصراف از تحصیل در مقطع، با اخذ مدرک تحصیلی پایین تر نباشد
 4. مقطع جدید تکراری نباشد و نباید قبلا از این مقطع فارغ التحصیل شده باشد

حتما بخوانید: ایست خدمت برای تحصیل

آیا دانشپذیرها معافیت تحصیلی می گیرند؟

محسنی بیان داشت: در دوره دانشپذیری فرد به عنوان دانشجوی دانشگاه شناخته نمی شود. بنابراین معافیت تحصیلی به مشمولین خدمت سربازی تعلق نمی گیرد. وضعیت مشمول از زمان قبولی قطعی و دانشجویی وی بررسی و در صورت داشتن شرایط، معافیت تحصیلی برایش صادر می شود.

دانشجویان اخراجی مجاز نیستند تا پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم، ادامه تحصیل دهند. مشمولین، امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی را ندارند.

دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیل می کنند و در سنوات اولیه تحصیل نتوانستند از تحصیل فارغ شوند، با شرایطی می توانند از طریق پلیس +۱۰ حداکثر به مدت یک سال از سنوات ارفاقی استفاده کنند. شرایط از این قرارند:

 • در صورت تصویب کمیسیون موارد خاص دانشگاه
 • با اخذ مجوز سنوات ارفاقی حداکثر ظرف مدت ۳ ماه از اتمام سنوات تحصیلی یعنی پیش از آغاز آزمون پایان نیمسال

یک سال مهلت معرفی در سنوات ارفاقی

دانشجویان مشمولی که در سنوات ارفاقی فارغ التحصیل می شوند، یک سال مهلت معرفی دارند. درصورت پذیرش در مقاطع بالاتر، معافیت تحصیلی شامل حال آن ها می شود.

اگر دانشجو تا پایان یک سال سنوات ارفاقی هم نتواند فارغ التحصیل شود، فقط با داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی با وجود شرایطی می تواند به مدت حداکثر یک نیم سال بدون لحاظ غیبت مجوز ادامه تحصیل برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی دریافت کند.

شرایط لازم برای این منظور، درخواست دانشگاه و ثبت درخواست در دفاترخدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+۱۰) است. این افراد در صورت قبولی در مقاطع بالاتر امکان ادامه تحصیل ندارند.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 20 تا
 1. Mmd :

  سلام وقتتون بخیر و شادی
  ببخشید من میخواستم سال سوم هم کنکور بدم ولی خب دیپلم نتونستم بگیرم
  می‌خوام دانشگاه آزاد یا پیام نور ثبت نام کنم ک بتونم معافیت بگیرم;سوالم اینه ک میتونم جوری بدون دیپلم ثبت نام کنم تو دانشگاه آزاد ?ینی شرط داره ک ی ترم مرخصی بده من دی آزمون بدم و بتونم دیپلممو بدم به دانشگاه?

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر شما تنها تا سن ۲۰ سالگی مجاز هستین که در مقطع دیپلم فارغ التحصیل بشین و بعد برای مقاطع بالاتر اقدام کنید.

 2. محمدامین قدیمی :

  سلام وقت بخیر
  بنده دانشجوی دانشگاه دولتی و پیام نور باهم هستم میخواستم ببینم من اگه از دولتی انصراف بدم و برم سربازی میتونم در کنارش پیام نورمو ادامه بدم یا نه اینم بگم مدرک اصلی دیپلم و پیشدانشگاهیم دست دانشگاهددواتب هست و معافیت تحصیلی دادم به دانشگاهپیام نور

  1. باران مشاوره :

   سلام
   کلا ادامه تحصیل در کنار سربازی امکانپذیر نیست

 3. جواد :

  دانشگاه پیام‌نور ثبت نام کنیم برای معافیت سربازیی میتوانیم ترمیم معدل نهاییرو دی ماه بدیم یا دانشگاه مانع هست

  1. باران مشاوره :

   سلام
   متاسفانه هنوز آیین نامه اجرایی برای این موضوع نیومده که بشه دقیق پاسخ داد
   ولی اگر بخوان عاقلانه تصمیم بگیرن باید اجازه ترمیم رو به دانشجویانی که قصد انصراف و کنکور مجدد دارن بدن

 4. علیرضا :

  سلام من انتخاب رشته کردم و شهریور یا مهر جوابش میاد ولی ۱۴۰۱/۶/۱برگه اعزام دارم میتونم اموزشیمو نرم دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم تا اموزشی و خدمت نرم؟اجه اضافه خدمت بخورم میتونم دانشگاه ثبت نام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیلی دیر سوال کردی باید حداقل دو هفته قبل ار اعزام میرفتب درخواست تعویق میدادی

 5. علیرضا :

  سلام،من فارغ التحصیل خرداد ۱۴۰۰ هستم و توی برگه معافیت تحصیلیم ذکر شده که تا ۱۴۰۲/۰۵/۲۵ معافیت دارم، خاستم بدونم اگر من رشته ای قبول شم و شهریور۱۴۰۲ پذیرفته بشم چون یکماه از اون تاریخه معافیتم گذشته پذیرفته میشم در دانشگاه؟؟؟؟؟
  کمکم کنید مدیونتون میشم

  1. باران مشاوره :

   سلام.بعد از فارغ التحصیلی در هر مقطعی معافیت قبلی شما لغو خواهد شد و شما تنها یکسال از زمان فارغ التحصیلی فرصت خواهید داشت تا شرایط خدمتی خودتون رو مشخص کنین. با این موردی که شما اعلام کردید تنها تا خرداد سال ۱۴۰۱ معافیت خواهید داشت.

 6. سعید :

  سلام روز بخیر من خرداد ۱۴۰۰ دیپلم گرفتم و تا ۱۴۰۲/۴/۶ معافیت تحصیلی دارم و متولد ۱۳۸۲/۴/۶ هستم ، آیا لازمه که دانشگاه پیام نور ثبت نام کنم یا مشکلی پیش نمیاد ؟
  چون میخام کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما زمانی که فارغ التحصیلی میشین معافیت تحصیلی قبلی تون لغو میشه و از تاریخ فراغت از تحصیلی تون به شما یکسال معافیت داده میشه تا وضعیت خدمتی تون رو مشخص کنید.

 7. علی :

  سلام
  برای ارشد مجازی( الکترونیکی) پیام نور هم معافیت تحصیلی تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که دانشگاه مورد تایید وزارت علوم باشد شامل معافیت تحصیلی می گردد.

 8. میکاییل :

  با سلام من در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم که بتونم کنکور شرکت کنم بنظرتون با ثبت نام در دانشکاه چند کنکور دیگه میتونم شرکت کنم و اینکه اگه من انتخاب وpاد کنم و واحد iا رو پاس نکنم دانشگاه اخراجم نمیکنه و مشکلی در کنکئر دادن من پیش نمیاد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. شما ممنوعیتی برای شرکت در آزمون کنکور در مقطعی که دارای معافیت تحصیلی هستین ندارید بعد از قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظرتون برای ثبت نام در اون دانشگاه باید از این دانشگاهی که درآن درحال تحصیل هستین انصراف بدین.

 9. محمد :

  من الان فارغ‌التحصیل از کارشناسی شدم و قصد دارم یک دانشگاه پیام نور برای ارشد ثبت نام کنم و بعد از چند ماه انصراف بدم تا چند ماه بیشتر معافیت تحصیلی داشته باشم. و قصد دارم با گرفتن پذیرش تحصیلی برای مقطع ارشد یا دکتری مستقیم از کشور خارج بشم آیا نظام وظیفه مشکلی با این موضوع نداره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   نه یکبار انصراف مشکلی نداره و بعدش یکسال مهلت معرفی داری

 10. sina :

  سلام
  من دانشگاه رفتم و یک برگه کوچیک بهم دادن داخلش نوشته شده از تاریخ ۱۰ مهر ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۵ معافیت تحصیلی داده شده .میخواستم بدونم این همون معافیت تحصیلی دانشگاه هستش؟

  1. باران مشاوره :

   اره ولی برو پلیس ۱۰ بام پیگیری کن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: