معافیت تحصیلی دانشجویان دانشگاه پیام نور

42 4,511

برای مشمولان خدمت سربازی که تمایل به ادامه تحصیل دارند، تدابیری اندیشیده شده است تا بتوانند تحصیلات خود را ادامه دهند و خدمت وظیفه، دلیلی برای محرومیت آن ها از تحصیل نشود.

تفاوتی نمی کند مشمول قصد ادامه تحصیل در کدام دانشگاه کشور را دارد. همه دانشگاه ها از جمله دانشگاه پیام نور این امکان را برای مشمولین فراهم کرده اند تا در صورت تمایل، خدمت را معوق گذاشته و به ادامه تحصیل بپردازند.

ترخیص از سربازی برای ادامه تحصیل

به گزارش باران مشاوره به نقل از ایسنا، مشمولان خدمت سربازی یا سربازان مشغول به خدمت که در حال تحصیل هستند، در صورت پذیرفته شدن در دانشگاه از خدمت ترخیص می شوند. سربازان محصل در دانشگاه پیام نور نیز مانند دیگر دانشگاه ها در صورت قبولی می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور گفت: شرایط معافیت تحصیلی در دانشگاه پیام نور مانند سایر دانشگاه ها و بر طبق ابلاغ حوزه نظام وظیفه است. ارائه گواهی اشتغال به تحصیل از طریق مراجع مربوطه با مدت اعتبار یک سال بعد از صدور گواهی اتمام تحصیلات در هر مقطع، برای صدور معافیت تحصیلی الزامی است.

شرایط استفاده از معافیت تحصیلی

دکتر مرتضی محسنی تصریح کرد: حداکثر معافیت تحصیلی برای مقاطع تحصیلی مختلف فرق می کند.

 • کارشناسی پیوسته، پنج سال
 • کارشناسی ارشد، سه سال
 • دکترای تخصصی در دانشگاه پیام نور، شش سال

آیا ترخیص سربازان برای ادامه تحصیل در دانشگاه پیام نور امکان پذیر است؟

سربازان وظیفه مشغول به خدمت، در صورت قبولی در مقطع کارشناسی و بالاتر، در صورت نداشتن غیبت اولیه برای تحصیل در دانشگاه، از خدمت ترخیص می شوند.
مشمولان در طی مدت تحصیل خود از دیپلم تا دکتری فقط یک بار می توانند از تحصیل انصراف و مجددا با پذیرفته شدن در دانشگاه به 4 شرط ادامه تحصیل دهند.

4 شرط ایست خدمت برای برای دانشگاه پیام نور

 1. بیش از یکسال از تاریخ انصراف نگذشته باشد
 2. قبل از اتمام سنوات تحصیلی مصوب انصراف داده باشد و در سنوات ارفاقی نباشد
 3. انصراف از تحصیل در مقطع، با اخذ مدرک تحصیلی پایین تر نباشد
 4. مقطع جدید تکراری نباشد و نباید قبلا از این مقطع فارغ التحصیل شده باشد

حتما بخوانید: ایست خدمت برای تحصیل

آیا دانشپذیرها معافیت تحصیلی می گیرند؟

محسنی بیان داشت: در دوره دانشپذیری فرد به عنوان دانشجوی دانشگاه شناخته نمی شود. بنابراین معافیت تحصیلی به مشمولین خدمت سربازی تعلق نمی گیرد. وضعیت مشمول از زمان قبولی قطعی و دانشجویی وی بررسی و در صورت داشتن شرایط، معافیت تحصیلی برایش صادر می شود.

دانشجویان اخراجی مجاز نیستند تا پایان خدمت یا اخذ معافیت دائم، ادامه تحصیل دهند. مشمولین، امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی را ندارند.

دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیل می کنند و در سنوات اولیه تحصیل نتوانستند از تحصیل فارغ شوند، با شرایطی می توانند از طریق پلیس +10 حداکثر به مدت یک سال از سنوات ارفاقی استفاده کنند. شرایط از این قرارند:

 • در صورت تصویب کمیسیون موارد خاص دانشگاه
 • با اخذ مجوز سنوات ارفاقی حداکثر ظرف مدت 3 ماه از اتمام سنوات تحصیلی یعنی پیش از آغاز آزمون پایان نیمسال

یک سال مهلت معرفی در سنوات ارفاقی

دانشجویان مشمولی که در سنوات ارفاقی فارغ التحصیل می شوند، یک سال مهلت معرفی دارند. درصورت پذیرش در مقاطع بالاتر، معافیت تحصیلی شامل حال آن ها می شود.

اگر دانشجو تا پایان یک سال سنوات ارفاقی هم نتواند فارغ التحصیل شود، فقط با داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی با وجود شرایطی می تواند به مدت حداکثر یک نیم سال بدون لحاظ غیبت مجوز ادامه تحصیل برای تعیین تکلیف وضعیت خدمتی دریافت کند.

شرایط لازم برای این منظور، درخواست دانشگاه و ثبت درخواست در دفاترخدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) است. این افراد در صورت قبولی در مقاطع بالاتر امکان ادامه تحصیل ندارند.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چنانچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 42 تا
 1. رضا :

  دانشجويان انصرافي استفاده كننده از معافيت تحصيلي حق استفاده مجدد از معافيت تحصيلي پس از پذيرفته شدن مجدد در آزمون سراسري و يا فراگير را ندارند.” یعنی چه الان من میخوام انصراف بدم آموزش دانشگاه میگه اگه انصراف بدم سرباز میشم پیام واسه کنکور 403میخوام بخونم اگه انصراف بدم سرباز میشم ؟

  1. باران مشاوره :

   از نظر نظام وظیفه تو کل دوران تحصیل در داشنگاه یک بار فرصت انصراف از تحصیل تو سنوات مجاز تحصیلی رو دارین

 2. حسن اکبری :

  سلام وقتتون بخیر ببخشید اینکه میگن واسه مقطع تحصیلی که مثل قبلیت باشه معافیت صادر نمیشه یعنی چی ؟ مثلا من کارشناسی تربیت بدنی پیام نورم اگه کارشناسی پرستاری دولتی قبول بشم پس از انصراف برام معافیت جدید تمدید نمیشه؟

  1. باران مشاوره :

   یعنی شما نمی تونی دو بار لیسانس بگیری

 3. فاطمه حسینی :

  سلام وقتتون بخیر ببخشید من الان تربیت بدنی پیام نور میخونم اگه پزشکی در کنکور قبول بشم معافیتم طبق پزشکی جدیدصادرمیشه ؟
  درضمن ترم ۶انصراف میخوام بدم مشکلی پیش نمیاد؟
  لطفاپاسخگو باشید خیلی ذهنم درگیرشده

  1. باران مشاوره :

   برای پاسخ به سوال شما نیازمند اطلاعات بیشتری هستیم

 4. تاجویی :

  سلام وقت بخیر من خرداد ماه فارغ‌التحصیل میشم و اینکه میتونم تیر ماه یا مرداد ماه یا حتی شهریور ماه برم آموزش سربازی ام رو بگذرونم یا اینکه یک سال صبر کنم تا تیرماه سال بعدی برسه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   بعد از تاریخ فارغ التحصیلی اگه سنوات ارفاقی نظام وظیفه رو نگرفته باشی یک سال مهلت داری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: