معافیت سربازان فراری

آیا سربازان فراری می توانند از خدمت معاف شوند؟

128 20,896

نحوه معافیت سربازان فراری همواره پرسشی بوده است که مشمولین نظام وظیفه را به درگیر کرده است. بسیاری از مشمولان سربازی می توانند از انواع تسهیلات معافیت سربازی استفاده کنند و به خدمت سربازی نروند.

اما عده از مشمولان نه تنها شرایط معاف شدن ندارند بلکه به خدمت سربازی نمی روند و دچار غیبت می شوند و یا از خدمت سربازی فرار می کنند. این افراد نیز به دنبال راهی می گردند که از ادامه سربازی معاف شوند و یا از مجازات غیبت سربازی و یا فرار از خدمت رهایی پیدا کنند.

در این مقاله قصد داریم در خصوص راه کارهایی جهت معافیت سربازان فراری بیشتر توضیح دهیم.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازان فراری و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

چه کسانی سرباز فراری محسوب می شوند؟

بهتر است قبل از هر چیز نسبت به سرباز فراری و یا سرباز غایب بیشتر آشنا شویم. بسیاری از افراد زمانی که به سن مشمولیت می رسند جهت اعزام به خدمت سربازی اقدام می کنند. در صورتی که فرد نسبت به اعزام به خدمت اقدامی نکند غایب محسوب می شود.

مطابق با ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی مشمولان تا مدت مشخصی غایب محسوب می شوند. اگر مدت غیبت مشمول از حد خاصی بیشتر شود این شخص سرباز فراری محسوب خواهد شد.

گاهی نیز برخی افراد در حین انجام خدمت سربازی، از ادامه خدمت منصرف شده و در حین خدمت سربازی غیبت می کنند. این افراد در ابتدا سرباز غایب محسوب می شوند و در صورت تداوم این غیبت به عنوان سرباز فراری محسوب می شوند.

معافیت سربازان فراری ممکن است؟

در صورتی فردی به عنوان سرباز فراری محسوب شود همچون سرباز غایب از دریافت خدمات اجتماعی محروم می شود. در واقع باید این گونه بگوییم سرباز فراری یا سرباز غایب نمی توانند به راحتی در جامعه زندگی کنند. فرد به ناچار یا باید خود را به نظام وظیفه معرفی کند و یا باید راهی برای معافیت سرباز فراری پیدا کند.

در واقع در قانون فردی که از خدمت سربازی فرار کرده است مشمول مجازات هایی می شود. برای اینکه فرد بتواند از معافیت سرباز فراری استفاده کند دو حالت وجود دارد. که در ادامه مقاله بیان می کنیم. اما قبل از آن بهتر است در خصوص مجازات های فرار از خدمت سربازی کمی بیشتر بدانیم.

مجازات فرار از خدمت سربازی

قوانین مربوط به فرار از خدمت سربازی با توجه به علت فرار از خدمت سربازی مشخص می شود. اگر فرار سرباز از خدمت موجه باشد، در دادگاه نظامی علت فرار فرد از خدمت سربازی بررسی می شود. نوع مجازات فرار از خدمت سربازی با توجه به دلایل موجود تعیین می شود که یا منجر به حبس و یا منجر به اضافه خدمت می شود و البته گاهی هم به دلیل وجود دلایل موجه مورد بخشودگی قرار می گیرد.

با توجه به ماده ۶۰ قانون جرایم نظامی اگر فرد بعد از فرار از خدمت، خود را معرفی نماید و برای اولین مرتبه فرار کرده باشد، نهایتا مدت سه ماه اضافه خدمت برایش لحاظ می شود. در صورتی که فرد سابقه فرار بیش از ۶۰ روز داشته باشد، بین ۲ الی ۶ ماه زندان برایش در نظر گرفته می شود. گاهی نیز با نظر قاضی و بررسی دلایل فرار و سوابق فرد مدت حبس به جریمه نقدی یا اضافه خدمت تبدیل می شود.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

راه های معافیت سرباز فراری

همانگونه که گفته شد راه هایی را در قانون گاهی در نظر می گیرند که سرباز های فراری یا غایب بتوانند از تسهیلاتی همچون معافیت سرباز فراری و یا بخشودگی غیبت و … استفاده کنند.

یکی از راه های معافیت سربازان فراری یا غایب از خدمت سربازی، پرداخت جریمه غیبت از خدمت سربازی می باشد. با توجه به قانون افرادی که بیش از ۸ سال از غیبت سربازیشان یا فرار از خدمتشان گذشته باشند می توانند با پرداخت جریمه نقدی از کارت معافیت سربازی استفاده کنند. یکی دیگر از راه های معافیت سربازان فراری یا سرباز غایب این است که بر اساس قانون افرادی که بیش از ۵۰ سال سن دارند از خدمت سربازی معاف می شوند.

قانون جریمه ریالی فرار از خدمت یربازی و خرید آن تا پایان سال ۹۷ می باشد و پس از آن دیگر امکان خرید خدمت سربازی وجود ندارد

آیا سربازان فراری می توانند معافیت پزشکی بگیرند؟

چون گذراندن دوره خدمت سربازی نیاز به آمادگی جسمانی مناسب دارد، پس منطقی است که در صورت فردی از توانایی لازم بر خوردار نباشد از معافیت سربازی استفاده کند. در صورتی که سربازی از خدمت فرار کرده باشد باز هم می تواند شامل قانون معافیت پزشکی بشود. اما اخذ معافیت پزشکی برای سربازان فراری دارای شرایط بسیار خاصی است.

اگر خواهان استفاده از این نوع معافیت خدمت هستید خواندن معافیت پزشکی را از دست ندهید.

مشاوره معافیت سربازی

با توجه به قوانین نظام وظیفه و پیچیدگی های موجود پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی با مشاوران مجرب، سوالات و مشکلات خود را در میان بگذارید. گاهی افرادی با توجه به مشکلات زندگی ناچار به فرار از خدمت سربازی می شوند.

گاهی نیز دولت بنا بر دستور فرماندهی کل قوا تمام مجازات های غیبت سربازی و یا فرار از خدمت سربازی را مورد بخشش قرار می دهد. در هر صورت معافیت سرباز فراری راه هایی دارد که اگر با مشاورین مجرب نظام وظیفه مشورت کنید می توانند راه های درست را به شما پیشنهاد دهند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 128 تا
 1. مصطفی :

  سلام خسته نباشید.
  برادر من ۱۵ ساله سرباز فراریه و یک ساله ام اس گرفته و امپول میزنه .میشه معافیت بگیره

  1. باران مشاوره :

   اول باید بره دادسرای نظامی خودش رو معرفی کنه وضعیت فرارش مشخص شه، بعدش برای معافیت پزشکی اقدام کنه

 2. مجید :

  سلام من سرباز کهریزک هستم من دستم و پاهایم عرق میکند معاف از رزم شدم رفتم سربازی ۴ روز ماندم مرخصی دادن اومدم و نرفتم ایا فراری حساب میشوم
  اگر جواب بدین ممنون میشم

  1. باران مشاوره :

   مجید جان معمولا تا دو ماه نهست رو فرمانده ها فرار تلقی نمی کنند. هر چه سریع تر برین محل خدمتتون

 3. Mahyar :

  سلام‌سال ۹۶ بهمندفرار کردم ۱۷ ماه خدمت بودم تک پدرم حمله قلبی دست داد دیگه مجبور شدم برم خونه چون سرپرست خانواده بودم

  1. باران مشاوره :

   مهیار جان ابتدا باید قاضی وضعیت فرارتان را مشخص کند.

 4. امیر :

  سلام.بنده سال ۹۳واریکوسل شدید داشتم جراحی کردم.و دوباره عود کرد.بعدش رفتم اموزشی و توی اموزشی فرار کردم.الان۳سال از فرارم از اموزشی گذشت.الان هم واریکوسل شدید برای بار دوم گرفتم.برای معافیت پزشکی چیکارکنم.چون فراریم

  1. باران مشاوره :

   لمیر جان شما چنید بار است که یک سوال را با عناوین مختلف مطرح می کنید و باران مشاوره پاسخ می دهد. لطفا از تکرار این عمل بپرهیزید ممکن است به عنوان اسپم شناخته شوید.

 5. فردین :

  سلام من نقطقه صفرمرزی سرباز بودم ۵سال پیش پدرومادرم جداشدن داداشم ضربه مغزی شده میتونم کفالت مادروبرادرموبگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   آقا فردین ابتدا باید وضعیت فرار شما توسط قاضی مشخص شود.

 6. شهاب :

  سلام من سه ماه تویگان بودم الان ۳ساله که فرار کردم بعد پدرم هم مریضی عصب روان داره هم بازنشسته هستش من تگ پسرم ولخرج خانواده رومیدم میخواستم بدونم میشه معافی بگیرم

 7. مجید :

  سلام من در ۲ ماه در یگان خدمت کردم و الان ۲ ساله فرار کردم بخاطر اینکه مادرم تنها بود و سیاتیک داره نمیتونه زیاد کاراشو خودش بکنه پدرم جانباز ۲۵درصد بود داداش بزرگتر دارم ازجانبازی پدرم معاف شد و تو یه شهر دیگ ازدواج کرده و ۲۱ ماه جبهه بوده پدرم
  الان راهی هست ک‌معاف بشم‌

  1. باران مشاوره :

   مجید جان شما شرایط معافیت کفالت را ندارید ام می توانستید از کسری ایثارگری پدرتان استفاده کنید چون برادرتان صرفا از جانبازی استفاده کرده بود.

 8. محمد :

  سلام وقت بخیر. من بعداز اموزشیم وقتی به یگان رفتم فرار کردم حدود ۷ ساله فراری هستم. الان مشکل دندان دارم. تعداد دندان هام کمتر از ۱۸ تاس. ایا از معافیت تعداد دندان کلا دیگه نمیشه استفاده کرد یا هنوز میشه؟

  1. باران مشاوره :

   محمد جان وضعیت تکلم و بلع شما در تعیین معافیت پزشکی دهان و دندان تاثیرگذار است. هیچ حدسی نمی توان زد. باید ابتدا به وضعیت فرار شما رسیدگی شود سپس برای معافیت مپزشکی اقدام کنید.

  2. mehdi :

   سلام اقا یه سوال داشتم میدونم جاش نیس تا حالا اقدام کردن برا دستگیریتون؟ اگه به عقب برگردید بازم فرار میکنید؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: