معافیت سربازان فراری

آیا سربازان فراری می توانند از خدمت معاف شوند؟

400 23,941

نحوه معافیت سربازان فراری همواره پرسشی بوده است که مشمولین نظام وظیفه را به درگیر کرده است. بسیاری از مشمولان سربازی می توانند از انواع تسهیلات معافیت سربازی استفاده کنند و به خدمت سربازی نروند.

اما عده از مشمولان نه تنها شرایط معاف شدن ندارند بلکه به خدمت سربازی نمی روند و دچار غیبت می شوند و یا از خدمت سربازی فرار می کنند. این افراد نیز به دنبال راهی می گردند که از ادامه سربازی معاف شوند و یا از مجازات غیبت سربازی و یا فرار از خدمت رهایی پیدا کنند.

در این مقاله قصد داریم در خصوص راه کارهایی جهت معافیت سربازان فراری بیشتر توضیح دهیم.

چه کسانی سرباز فراری محسوب می شوند؟

بهتر است قبل از هر چیز نسبت به سرباز فراری و یا سرباز غایب بیشتر آشنا شویم. بسیاری از افراد زمانی که به سن مشمولیت می رسند جهت اعزام به خدمت سربازی اقدام می کنند. در صورتی که فرد نسبت به اعزام به خدمت اقدامی نکند غایب محسوب می شود.

مطابق با ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی مشمولان تا مدت مشخصی غایب محسوب می شوند. اگر مدت غیبت مشمول از حد خاصی بیشتر شود این شخص سرباز فراری محسوب خواهد شد.

گاهی نیز برخی افراد در حین انجام خدمت سربازی، از ادامه خدمت منصرف شده و در حین خدمت سربازی غیبت می کنند. این افراد در ابتدا سرباز غایب محسوب می شوند و در صورت تداوم این غیبت به عنوان سرباز فراری محسوب می شوند.

معافیت سربازان فراری ممکن است؟

در صورتی فردی به عنوان سرباز فراری محسوب شود همچون سرباز غایب از دریافت خدمات اجتماعی محروم می شود. در واقع باید این گونه بگوییم سرباز فراری یا سرباز غایب نمی توانند به راحتی در جامعه زندگی کنند. فرد به ناچار یا باید خود را به نظام وظیفه معرفی کند و یا باید راهی برای معافیت سرباز فراری پیدا کند.

در واقع در قانون فردی که از خدمت سربازی فرار کرده است مشمول مجازات هایی می شود. برای اینکه فرد بتواند از معافیت سرباز فراری استفاده کند دو حالت وجود دارد. که در ادامه مقاله بیان می کنیم. اما قبل از آن بهتر است در خصوص مجازات های فرار از خدمت سربازی کمی بیشتر بدانیم.

مجازات فرار از خدمت سربازی

قوانین مربوط به فرار از خدمت سربازی با توجه به علت فرار از خدمت سربازی مشخص می شود. اگر فرار سرباز از خدمت موجه باشد، در دادگاه نظامی علت فرار فرد از خدمت سربازی بررسی می شود. نوع مجازات فرار از خدمت سربازی با توجه به دلایل موجود تعیین می شود که یا منجر به حبس و یا منجر به اضافه خدمت می شود و البته گاهی هم به دلیل وجود دلایل موجه مورد بخشودگی قرار می گیرد.

با توجه به ماده ۶۰ قانون جرایم نظامی اگر فرد بعد از فرار از خدمت، خود را معرفی نماید و برای اولین مرتبه فرار کرده باشد، نهایتا مدت سه ماه اضافه خدمت برایش لحاظ می شود. در صورتی که فرد سابقه فرار بیش از ۶۰ روز داشته باشد، بین ۲ الی ۶ ماه زندان برایش در نظر گرفته می شود. گاهی نیز با نظر قاضی و بررسی دلایل فرار و سوابق فرد مدت حبس به جریمه نقدی یا اضافه خدمت تبدیل می شود.

راه های معافیت سرباز فراری

همانگونه که گفته شد راه هایی را در قانون گاهی در نظر می گیرند که سرباز های فراری یا غایب بتوانند از تسهیلاتی همچون معافیت سرباز فراری و یا بخشودگی غیبت و … استفاده کنند.

یکی از راه های معافیت سربازان فراری یا غایب از خدمت سربازی، پرداخت جریمه غیبت از خدمت سربازی می باشد. با توجه به قانون افرادی که بیش از ۸ سال از غیبت سربازیشان یا فرار از خدمتشان گذشته باشند می توانند با پرداخت جریمه نقدی از کارت معافیت سربازی استفاده کنند. یکی دیگر از راه های معافیت سربازان فراری یا سرباز غایب این است که بر اساس قانون افرادی که بیش از ۵۰ سال سن دارند از خدمت سربازی معاف می شوند.

قانون جریمه ریالی فرار از خدمت یربازی و خرید آن تا پایان سال ۹۷ می باشد و پس از آن دیگر امکان خرید خدمت سربازی وجود ندارد

آیا سربازان فراری می توانند معافیت پزشکی بگیرند؟

چون گذراندن دوره خدمت سربازی نیاز به آمادگی جسمانی مناسب دارد، پس منطقی است که در صورت فردی از توانایی لازم بر خوردار نباشد از معافیت سربازی استفاده کند. در صورتی که سربازی از خدمت فرار کرده باشد باز هم می تواند شامل قانون معافیت پزشکی بشود. اما اخذ معافیت پزشکی برای سربازان فراری دارای شرایط بسیار خاصی است.

اگر خواهان استفاده از این نوع معافیت خدمت هستید خواندن معافیت پزشکی را از دست ندهید.

مشاوره معافیت سربازی

با توجه به قوانین نظام وظیفه و پیچیدگی های موجود پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی با مشاوران مجرب، سوالات و مشکلات خود را در میان بگذارید. گاهی افرادی با توجه به مشکلات زندگی ناچار به فرار از خدمت سربازی می شوند.

گاهی نیز دولت بنا بر دستور فرماندهی کل قوا تمام مجازات های غیبت سربازی و یا فرار از خدمت سربازی را مورد بخشش قرار می دهد. در هر صورت معافیت سرباز فراری راه هایی دارد که اگر با مشاورین مجرب نظام وظیفه مشورت کنید می توانند راه های درست را به شما پیشنهاد دهند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 400 تا
 1. وحید :

  سلام ،روزبخیر کسی که به مدت ۱۳ سال سربازی نرفته الان با پرداخت جریمه مدرک دیپلم بعد از پرداخت که کارت سربازی میدهند؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   جمله بندیت نامفهومه
   اما اگه منظورت اینه که با ۱۲ سال غیبت بری خدمت رو بخری و جریمشو بدی همچین قانونی وجود نداره

   1. وحید :

    سلام ،نه خرید از سال ۹۷ خرید برداشته شد یعنی بعد از ۱۲ سال جریمه پرداخت شود و کارت سربازی دریافت شود. ایا بعد از سالها جریمه وجود دارد ؟

    1. باران مشاوره :

     من سوالتو متوجه نمیشه
     واضح نیست
     جریمه چی پرداخت بشه؟؟
     به چه دلیلی باید به شما کارت داده بشه؟
     یکبار سوالتون رو از ابتدا تا انتها واضح بنویسید. اگر نوشتن براتون دشواره زنگ بزنید دفتر بپرسید

     1. وحید :

      جریمه برای غیبت سربازی ،من مطلبی خواندم که نوشته کسانی که بیش از ۸ سال غیبت دارند جریمه پرداخت میکنند کارت پایان خدمت دریافت میکنند این موضوع صحت دارد یا خیر

     2. باران مشاوره :

      خیر
      این قانون تصویب شد یه سریم جریمه دادن و کارت گرفتن و سه ساله که دیگه اجرا نمیشه

 2. احسان :

  سلام بنده ۱۶ سال از خدمت فرار کردم بیماری اعصاب وروان وتعادل زیادی ندارم پدرومادرم فوت شدن نامه پزشکی دارم وپرونده هم دارم معاف میشوم

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما برای بررسی مورد پزشکی در کمیسیون پزشکی باید به پادگان محل خدمتتون بازگردید تا بعد از مشخص میزان جریمه مربوط به فرارتون در دادگاه نظام و برگشت به خدمت از طریق بهداری یگانتون اقدامات لازمه رو انجام دهید.

 3. حمید :

  سلام و وقت بخیر شما که هر سوالی دوستان میپرسن جوابتون اینه که باید برن یگان محل خدمت خودشومو معرفی کنن. پس این چه مشاوره ای هست.این که همه برن یگان خودشونو معرفی کنن اینو که همه میدونیم.این که چه راهکاری هست واسه کسی که چندسال میگذره سنش بالا رفته یا زن داره یابچه با هزارجور گرفتاری حالا ی اشتباهی هم قبلا کرده الان چکارکنه که از کارو زندگی نیفته.بااین همه مشکلات طرف کارو زندگی و زن و بچرو ول کنه با سن بالا بره دوباره خدمت کنه؟ انصاف کجاست؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   برادر عزیز
   ما اینجا صرفا اطلاع رسانی می کنیم. قانون رو کس دیگری تعیین کرده. وقتی یه سرباز فراری میپرسه من فراریم برای ادامه خدمتم باید چه کاری انجام بده ما باید چه جوابی بدیم؟ قانون میگه باید بیاد یگان خودش رو معرفی کنه. برای شما و همه مشمولای عزیز ارزوی موفقیت داریم

 4. سعید :

  سلام من مدت ۱۰سال هست از خدمت فرار کردم آیا بعد ۱۰ سال امکان معافیت هست اگر امکانش هست باید چیکار کنم.

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه عذری برای معافیت داری باید برگردی یگان ار اونجا اقدام کنی

   1. پرهام موسوی :

    چگونه اعتراض شورا پزشکی انجام بدم راهنمایی کنید راهنمایی کنید

    1. باران مشاوره :

     سلام با دفتر تماس بگیرید

 5. وحید :

  باسلام واحترام
  من سال ۸۸از خدمت سربازی فرار کردم چون فقط بخاطر مالی خانواده ام
  الان هم ازدواج کردم دات‌اکو هم بچه دارم
  سال ۹۱ هم یک عمل جراحی کردم اهدای پیوندکلیه الان هم بایک کلیه دارم میتونم معافیت پزشکی بگیرم یا نه
  لطفا راهنمایم کنید

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر.مگر اینکه در عملکرد یک کلیه دیگرتون مشکل ایجاد کنه.

 6. آرش نعمانی :

  با سلام و خسته نباشید.
  – من ۱ سال و ۸ ماهه که به دلیل مشکلاتی از سربازی فرار کردم.
  – حدود ۳۵ سال سن دارم که دیگه سن کمی نیست.
  – به بیماری همورویید مبتلا هستم و ۵ گواهی تایید بیماری از بیمارستان خانواده ارتش دارم ( در بیمارستان گفتن برای همورویید کمیسیون پزشکی تشکیل نمیشه )
  – سن پدرم ۶۵ سال و پدرم مبتلا به به بیماری قند خون و فتق روده جراحی شده و بهبود نیافته هستش و نیاز به مراقبت و رسیدگی داره.
  حالا من دو سوال دارم :
  یک : اگه من خودمو معرفی کنم و دادگاه برام تشکیل بشه آیا با ارائه دادن این مدارک بیماری و با توجه به سن بالای ۳۰ سال فرار از سربازیم عذر موجه میشه؟
  دو : میتونم در دادگاه بخاطر سن بالای ۳۰ سال خودم و بیماری همورویید خودم و بیماری پدرم به قاضی بگم دیگه قادر به ادامه خدمت سربازی نیستم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.هیچ موردی بعنوان توجیه فرار از خدمت پذیرفته نمی شود .عنوان این موارد شاید تنها در میزان جریمه ای که قاضی برای شما در نظر گرفت تاثیر گذار باشد.معافیتی مبنی بر سن شما نداریم در مورد بیماری پدرتون هم اگه غیبت سنواتی پشت دفترچه ای و برادر بالای ۱۸ سال دیگر نداشته باشین میتونین برای معافیت از طریق کفالت پدر اقدام کنید. برای بیماری بواسیر(هموروئید) هم بعد از برگشت به محل خدمتتون از طریق بهداری یگان خدمتی تون میتونین اقدام کنید. بواسیر ها :
   الف) بواسیرهای داخلی و خارجی با درجه ۲و ۳ : معاف ازخدمات رزمی
   ب) بواسیرهای داخلی و خارجی با درجه بیش از ۳ با عود بیش از دو بار پس از عمل جراحی و عارضه دار : معاف دائم

 7. آرمان :

  سلام من ۱ سال هست ک از خدمت فرار کردم مشکل پیدا کردم هم مشکل روحی هم یه مدت دستگاه سون بهم وصل بود برا همین ترس از خدمت دارم نمیتونم خدمت کنم مادرم طلاق گرفته خودمم شرایط خدمت ندارم هم افسردگی گرفتم ترس از خدمت دارم بعداز اون مشکلی ک ب وجود اومد برام میخوام معاف شم باید چیکار کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.برای هر نوع معافیت چه پزشکی و چه کفالت اگه قصد اقدام داشته باشین باید ابتدا خودتون رو پادگان محل خدمتتون معرفی کنید و پس از رسیدگی به مورد فرارتون در دادگاه نظام برای ادامه خدمت به محل خدمتتون برگردید و سپس برای اقدامات بعدی تون از طریق یگان خدمتی تون مراحل رو طی کنید.

   1. محمد :

    سلام یه سوال داشتم من سال ۹۱ اظام به خدمت داشتم رفتم جدید دوره شدم فرستادم خراسان جنوبی من دیگه نرفتم بعد احداء حضو داشتم بهم گفتن معاف هستین الان کل کاراشو‌ کردم بعد داخل سیستم زدن فضعیت در حال برسی دارین گفتن برید نظام فضیفه درخواست شمارو لغو کنند گفتن باید برین اون نظامی که معرفی شدین اونجا پزشک ببینتون بعد دادگاهی میشین دوباره درخواست میدن برای معافیت میخواستم بدونم باید چکار کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

    1. باران مشاوره :

     سلام
     اول باید بری به یگانی که ازش فرار داشتی اونجا بررسی میکنن و میفرستن دادسرا
     به تشخیص قاضی جریمه یا یه بازداشت جزیی میدن و بعدش میتونی از یگانت پیگیری کنی و درخواست کمیسیون بدی

 8. فتحی :

  سلام من ۸ سال پیش دچار قصور پزشکی شدم پزشک خود یگان خدمت بعد از اون برنگشتم یگان خدمتم پیگیری هم نکردم میتونم برای معافیت اقدام کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله باید بری یگان اقدام کنی

 9. سرباز :

  سلام من الان سرباز هستم و دو ماه دارم خدمت میکنم
  غیبت هم داشتم به مدت ۴ سال
  ولی فراری نیستم و فقط مشمول غایب بودم و بعدش رفتم خدمت دفترچه پست کردم
  برادر بزرگترم در حال گرفتن معافیت هست و از نوعی که نمیتونه کفالت مادرمو بگیره و خرج بده، یعنی از لحاظ قانونی معاف از خرج دادن و کار کردن میشه
  پدر مادرم طلاق گرفتن و با مادرم زندگی میکنیم
  میخواستم بدونم با این شرایط که پشت دفترچه ای دارم و درحال خدمتم و برادرم از هر لحاظ معاف میشه، من میتونم الان اقدام به گرفتن کفالت مادرم انجام بدم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   حتی اگه برادر هم از کار افتاده باشه چون غیبت داری کفالت نمیدن بهت

 10. موید عوفی :

  من سال ۹۷سرباز بودم ۱۱ماه خدمت کردم وبقیه بدلیل اعتیاد مواد مخدر نتونستم خدمت تموم کنم والان نیاز به کارت پایان خدمت دارم چیکار باید بکنم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   باید بری یگان و خدمتتو تموم کنی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: