معافیت سربازان فراری

آیا سربازان فراری می توانند از خدمت معاف شوند؟

318 23,329
۳.۹/۵ - (۱۱ امتیاز)

نحوه معافیت سربازان فراری همواره پرسشی بوده است که مشمولین نظام وظیفه را به درگیر کرده است. بسیاری از مشمولان سربازی می توانند از انواع تسهیلات معافیت سربازی استفاده کنند و به خدمت سربازی نروند.

اما عده از مشمولان نه تنها شرایط معاف شدن ندارند بلکه به خدمت سربازی نمی روند و دچار غیبت می شوند و یا از خدمت سربازی فرار می کنند. این افراد نیز به دنبال راهی می گردند که از ادامه سربازی معاف شوند و یا از مجازات غیبت سربازی و یا فرار از خدمت رهایی پیدا کنند.

در این مقاله قصد داریم در خصوص راه کارهایی جهت معافیت سربازان فراری بیشتر توضیح دهیم.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازان فراری و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

چه کسانی سرباز فراری محسوب می شوند؟

بهتر است قبل از هر چیز نسبت به سرباز فراری و یا سرباز غایب بیشتر آشنا شویم. بسیاری از افراد زمانی که به سن مشمولیت می رسند جهت اعزام به خدمت سربازی اقدام می کنند. در صورتی که فرد نسبت به اعزام به خدمت اقدامی نکند غایب محسوب می شود.

مطابق با ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی مشمولان تا مدت مشخصی غایب محسوب می شوند. اگر مدت غیبت مشمول از حد خاصی بیشتر شود این شخص سرباز فراری محسوب خواهد شد.

گاهی نیز برخی افراد در حین انجام خدمت سربازی، از ادامه خدمت منصرف شده و در حین خدمت سربازی غیبت می کنند. این افراد در ابتدا سرباز غایب محسوب می شوند و در صورت تداوم این غیبت به عنوان سرباز فراری محسوب می شوند.

معافیت سربازان فراری ممکن است؟

در صورتی فردی به عنوان سرباز فراری محسوب شود همچون سرباز غایب از دریافت خدمات اجتماعی محروم می شود. در واقع باید این گونه بگوییم سرباز فراری یا سرباز غایب نمی توانند به راحتی در جامعه زندگی کنند. فرد به ناچار یا باید خود را به نظام وظیفه معرفی کند و یا باید راهی برای معافیت سرباز فراری پیدا کند.

در واقع در قانون فردی که از خدمت سربازی فرار کرده است مشمول مجازات هایی می شود. برای اینکه فرد بتواند از معافیت سرباز فراری استفاده کند دو حالت وجود دارد. که در ادامه مقاله بیان می کنیم. اما قبل از آن بهتر است در خصوص مجازات های فرار از خدمت سربازی کمی بیشتر بدانیم.

مجازات فرار از خدمت سربازی

قوانین مربوط به فرار از خدمت سربازی با توجه به علت فرار از خدمت سربازی مشخص می شود. اگر فرار سرباز از خدمت موجه باشد، در دادگاه نظامی علت فرار فرد از خدمت سربازی بررسی می شود. نوع مجازات فرار از خدمت سربازی با توجه به دلایل موجود تعیین می شود که یا منجر به حبس و یا منجر به اضافه خدمت می شود و البته گاهی هم به دلیل وجود دلایل موجه مورد بخشودگی قرار می گیرد.

با توجه به ماده ۶۰ قانون جرایم نظامی اگر فرد بعد از فرار از خدمت، خود را معرفی نماید و برای اولین مرتبه فرار کرده باشد، نهایتا مدت سه ماه اضافه خدمت برایش لحاظ می شود. در صورتی که فرد سابقه فرار بیش از ۶۰ روز داشته باشد، بین ۲ الی ۶ ماه زندان برایش در نظر گرفته می شود. گاهی نیز با نظر قاضی و بررسی دلایل فرار و سوابق فرد مدت حبس به جریمه نقدی یا اضافه خدمت تبدیل می شود.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

راه های معافیت سرباز فراری

همانگونه که گفته شد راه هایی را در قانون گاهی در نظر می گیرند که سرباز های فراری یا غایب بتوانند از تسهیلاتی همچون معافیت سرباز فراری و یا بخشودگی غیبت و … استفاده کنند.

یکی از راه های معافیت سربازان فراری یا غایب از خدمت سربازی، پرداخت جریمه غیبت از خدمت سربازی می باشد. با توجه به قانون افرادی که بیش از ۸ سال از غیبت سربازیشان یا فرار از خدمتشان گذشته باشند می توانند با پرداخت جریمه نقدی از کارت معافیت سربازی استفاده کنند. یکی دیگر از راه های معافیت سربازان فراری یا سرباز غایب این است که بر اساس قانون افرادی که بیش از ۵۰ سال سن دارند از خدمت سربازی معاف می شوند.

قانون جریمه ریالی فرار از خدمت یربازی و خرید آن تا پایان سال ۹۷ می باشد و پس از آن دیگر امکان خرید خدمت سربازی وجود ندارد

آیا سربازان فراری می توانند معافیت پزشکی بگیرند؟

چون گذراندن دوره خدمت سربازی نیاز به آمادگی جسمانی مناسب دارد، پس منطقی است که در صورت فردی از توانایی لازم بر خوردار نباشد از معافیت سربازی استفاده کند. در صورتی که سربازی از خدمت فرار کرده باشد باز هم می تواند شامل قانون معافیت پزشکی بشود. اما اخذ معافیت پزشکی برای سربازان فراری دارای شرایط بسیار خاصی است.

اگر خواهان استفاده از این نوع معافیت خدمت هستید خواندن معافیت پزشکی را از دست ندهید.

مشاوره معافیت سربازی

با توجه به قوانین نظام وظیفه و پیچیدگی های موجود پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی با مشاوران مجرب، سوالات و مشکلات خود را در میان بگذارید. گاهی افرادی با توجه به مشکلات زندگی ناچار به فرار از خدمت سربازی می شوند.

گاهی نیز دولت بنا بر دستور فرماندهی کل قوا تمام مجازات های غیبت سربازی و یا فرار از خدمت سربازی را مورد بخشش قرار می دهد. در هر صورت معافیت سرباز فراری راه هایی دارد که اگر با مشاورین مجرب نظام وظیفه مشورت کنید می توانند راه های درست را به شما پیشنهاد دهند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 318 تا
 1. وحید شاه محمدی :

  سلام سال ۹۳ رفتم تو اموزشی مرخصی گرفتم‌دیگه برنگشتم…
  الان‌هشت ساله فراری م…
  پدرم رفت رحمت خدا
  یه بردار زیر ۱۸سال دارم و یه خواهر میتونم‌معافیت کفالت پدرمو بگیرم…

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 2. جابر :

  سلام خسته نباشید بنده سال ۹۳ حدود پنج ماه از خدمتم رو گذرونده بودم به علت مشکلات شدید خانوادگی که داشتم نتونستم خدمتم رو ادامه بدم،پنج سال پیش دیسک کمر شدید داشتم عمل کردم،اما کمرم دوباره درد شدیدی گرفته دکترا میگن باید برای بار دوم عمل کنم،آیا امکان معافی بنده وجود داره؟خدمتم رو در هرمزگان میگذروندم الان استان دیگه ای هستم آیا باید برای معافی برایم آخرین جایی که خدمت میکردم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. انواع هرنی دیسکال یا Extrusion دیسک : معاف دائم ( در مورد بیماران عمل نشده ،انجام MRI ستون فقرات در مراکز درمانی نظامی و یا دانشگاهی ضروری می باشد و مواردی که ممنوعیت داشته باشد از میلوگرافی استفاده شود ). شما برای بررسی وضیعت مورد پزشکی تون باید از طریق همان یگانی که در آن مشغول به خدمت بودین اقدام کنین و طبیعتا این مورد مستلزم معرفی خودتون به آن یگان و پس مشخص شدن میزان جریمتون توسط قاضی نظام و برگشت به پادگان محل خدمت امکان پذیر می باشد.

 3. حسن :

  سلام من ۶؛۷ساله فرار کردم .دوبار .پدرم بدسرپرست بودو مجبور بودم که از مادرم مراقبت کنم و خرج خودم ومادرمو دربیارم و خواهر برادرامم درگیرزندگی خودشون بودن ومتاهل؛؛الانم همینطوره شرایط ایاامکان معافبت هست؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 4. محمد :

  یعنی باید برم ب کرمان ؟بعد اونجا میمونم یا برمیگزدم شهر خودم برای انجام کارای معافیتم؟

  1. باران مشاوره :

   باید بری کرمان و از یگانت اقدام کمی و بیماری عصبیت هم به شرطی معافیت داره که شدید و مخل کننده خدمتت باشه

 5. معین :

  من کلاه گیس سر میزارم عکس کارت ملی شناسنامه و مدرک دانشگاهیم هم با کلاه گیسه با این تواصیف میتونم با همون کلاه گیس برم عکس بگیرم و بعد برای اعزام موی سرم را بتراشم تا متوجه نشن؟ چون حتی اگه بدون کلاه گیس بخام برای عکس برم عکس خود شناسنامه و کارت ملی با کلاه گیسه کلا هر عکسی دارم با کلاه گیسه

  1. باران مشاوره :

   سلام.ممانعتی ندارد.

 6. علی :

  سلام. من حدودا یه هفته بعد از آموزشی مرخصی گرفتم و دیگه هم نرفتم به آموزشی، الان هم که قوز قرنیه متوسط دارم و نمره هر چشم من بالای ۶ هست، با مدرک دیپلم میتونم معافی بگیرم؟ کجا باید مراجعه کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام.با مواردی که اعلام کردین شامل معافیت پزشکی خواهید شد.شما بخاطر غیبت در دوره آموزشی مجددا باید دفترچه اعزام به خدمت ارسال کنید و بعد از مراجعه به پزشک معتمد موارد بیماری خودتون رو عنوان کنید تا شما را برای بررسی های بیشتر به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه معرفی کنند.

   1. علی :

    یعنی لازم نیست برگردم آموزشی و میتونم دوباره دفترچه پست کنم و پیگیر بشم؟ با تشکر

    1. باران مشاوره :

     عرض کردم باید برگردی به همون یگان خودت و از اونجا اقدام کنی

 7. محسن :

  سلام بنده ۱۲سال هست که فراری هستم.آیاعفورهبری که ۸سال به بالامربوط میشه به بنده تعلق میگیره یانه

  1. باران مشاوره :

   سلام
   همچین عفوی نداریم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: