معافیت سربازان فراری

آیا سربازان فراری می توانند از خدمت معاف شوند؟

470 32,357

نحوه معافیت سربازان فراری همواره پرسشی بوده است که مشمولین نظام وظیفه را به درگیر کرده است. بسیاری از مشمولان سربازی می توانند از انواع تسهیلات معافیت سربازی استفاده کنند و به خدمت سربازی نروند.

اما عده از مشمولان نه تنها شرایط معاف شدن ندارند بلکه به خدمت سربازی نمی روند و دچار غیبت می شوند و یا از خدمت سربازی فرار می کنند. این افراد نیز به دنبال راهی می گردند که از ادامه سربازی معاف شوند و یا از مجازات غیبت سربازی و یا فرار از خدمت رهایی پیدا کنند.

در این مقاله قصد داریم در خصوص راه کارهایی جهت معافیت سربازان فراری بیشتر توضیح دهیم.

چه کسانی سرباز فراری محسوب می شوند؟

بهتر است قبل از هر چیز نسبت به سرباز فراری و یا سرباز غایب بیشتر آشنا شویم. بسیاری از افراد زمانی که به سن مشمولیت می رسند جهت اعزام به خدمت سربازی اقدام می کنند. در صورتی که فرد نسبت به اعزام به خدمت اقدامی نکند غایب محسوب می شود.

مطابق با ماده 58 قانون خدمت وظیفه عمومی مشمولان تا مدت مشخصی غایب محسوب می شوند. اگر مدت غیبت مشمول از حد خاصی بیشتر شود این شخص سرباز فراری محسوب خواهد شد.

گاهی نیز برخی افراد در حین انجام خدمت سربازی، از ادامه خدمت منصرف شده و در حین خدمت سربازی غیبت می کنند. این افراد در ابتدا سرباز غایب محسوب می شوند و در صورت تداوم این غیبت به عنوان سرباز فراری محسوب می شوند.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راه های معافیت سربازی همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

معافیت سربازان فراری ممکن است؟

در صورتی فردی به عنوان سرباز فراری محسوب شود همچون سرباز غایب از دریافت خدمات اجتماعی محروم می شود. در واقع باید این گونه بگوییم سرباز فراری یا سرباز غایب نمی توانند به راحتی در جامعه زندگی کنند. فرد به ناچار یا باید خود را به نظام وظیفه معرفی کند و یا باید راهی برای معافیت سرباز فراری پیدا کند.

در واقع در قانون فردی که از خدمت سربازی فرار کرده است مشمول مجازات هایی می شود. برای اینکه فرد بتواند از معافیت سرباز فراری استفاده کند دو حالت وجود دارد. که در ادامه مقاله بیان می کنیم. اما قبل از آن بهتر است در خصوص مجازات های فرار از خدمت سربازی کمی بیشتر بدانیم.

مجازات فرار از خدمت سربازی

قوانین مربوط به فرار از خدمت سربازی با توجه به علت فرار از خدمت سربازی مشخص می شود. اگر فرار سرباز از خدمت موجه باشد، در دادگاه نظامی علت فرار فرد از خدمت سربازی بررسی می شود. نوع مجازات فرار از خدمت سربازی با توجه به دلایل موجود تعیین می شود که یا منجر به حبس و یا منجر به اضافه خدمت می شود و البته گاهی هم به دلیل وجود دلایل موجه مورد بخشودگی قرار می گیرد.

با توجه به ماده 60 قانون جرایم نظامی اگر فرد بعد از فرار از خدمت، خود را معرفی نماید و برای اولین مرتبه فرار کرده باشد، نهایتا مدت سه ماه اضافه خدمت برایش لحاظ می شود. در صورتی که فرد سابقه فرار بیش از 60 روز داشته باشد، بین 2 الی 6 ماه زندان برایش در نظر گرفته می شود. گاهی نیز با نظر قاضی و بررسی دلایل فرار و سوابق فرد مدت حبس به جریمه نقدی یا اضافه خدمت تبدیل می شود.

راه های معافیت سرباز فراری

همانگونه که گفته شد راه هایی را در قانون گاهی در نظر می گیرند که سرباز های فراری یا غایب بتوانند از تسهیلاتی همچون معافیت سرباز فراری و یا بخشودگی غیبت و … استفاده کنند.

یکی از راه های معافیت سربازان فراری یا غایب از خدمت سربازی، پرداخت جریمه غیبت از خدمت سربازی می باشد.

با توجه به قانون افرادی که بیش از 8 سال از غیبت سربازیشان یا فرار از خدمتشان گذشته باشند می توانند با پرداخت جریمه نقدی از کارت معافیت سربازی استفاده کنند. البته این طرح فعلا اجرا نمی شود.

یکی دیگر از راه های معافیت سربازان فراری یا سرباز غایب این است که بر اساس قانون افرادی که بیش از 50 سال سن دارند از خدمت سربازی معاف می شوند. همچنین سربازان فراری می توانند از معافیت متاهلی یا معافیت پزشکی استفاده کنند.

قانون جریمه ریالی فرار از خدمت یربازی و خرید آن تا پایان سال 97 می باشد و پس از آن دیگر امکان خرید خدمت سربازی وجود ندارد

آیا سربازان فراری می توانند معافیت پزشکی بگیرند؟

چون گذراندن دوره خدمت سربازی نیاز به آمادگی جسمانی مناسب دارد، پس منطقی است که در صورت فردی از توانایی لازم بر خوردار نباشد از معافیت سربازی استفاده کند. در صورتی که سربازی از خدمت فرار کرده باشد باز هم می تواند شامل قانون معافیت پزشکی بشود. اما اخذ معافیت پزشکی برای سربازان فراری دارای شرایط بسیار خاصی است.

اگر خواهان استفاده از این نوع معافیت خدمت هستید خواندن معافیت پزشکی را از دست ندهید.

مشاوره معافیت سربازی

با توجه به قوانین نظام وظیفه و پیچیدگی های موجود پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی با مشاوران مجرب، سوالات و مشکلات خود را در میان بگذارید. گاهی افرادی با توجه به مشکلات زندگی ناچار به فرار از خدمت سربازی می شوند.

گاهی نیز دولت بنا بر دستور فرماندهی کل قوا تمام مجازات های غیبت سربازی و یا فرار از خدمت سربازی را مورد بخشش قرار می دهد. در هر صورت معافیت سرباز فراری راه هایی دارد که اگر با مشاورین مجرب نظام وظیفه مشورت کنید می توانند راه های درست را به شما پیشنهاد دهند.

معافیت متاهلی سربازان فراری

معافیت برای مشمولان متاهل در ادریبهشت سال 1401 تصویب شد. این معافیت شامل سربازان غایب یا فراری نیز می شود.

مشمولان متاهل فراری بالای 40 سال که سه فرزند دارند، یا هر مشمول متاهل فراری با چهار فرزند می تواند پس از تعیین وضعیت فرار از خدمت سربازی معاف شود. برای اطلاعات بیشتر با باران مشاوره تماس گرفته یا مقاله معافیت متاهلی را مطالعه نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 470 تا
 1. سردار :

  سلام من دوره آموزشی ام رو بهمن۱۴۰۲گزروندم بعد که تو یگان باید میرفتم خودمو معرفی نکردم ومادرم طلاق گرفته میتونم کفالتش رو بگیرم چیکار باید بکنم؟

 2. علی :

  سلام ‌‌‌‌‌چرا‌برایه‌سربازان‌فراری‌هیچ‌تصمیمی‌گرفته
  نمیشه‌لطفا‌پیگیر‌اوضاع‌این‌افراد‌باشید‌
  ‌شاید‌بعضی‌از‌این‌افراد‌به‌دلایلی‌‌نتونستن‌
  خدمت‌رو‌ادامه‌بدند‌باید‌تا‌اخر‌عمر‌بلاتکلیف‌باشن

  1. باران مشاوره :

   علی جان باران مشاوره قدرت اجرایی نداره

 3. سجادحسین زهی :

  توضیح ازاین بیشترکه دوسال افسردگی داشتم واحساس وترس مردن خودودیگران رادارم فکرمیکنم هرلحظه یکی میخادمنوبکشه انحراف بینی وکمردرددارم وبیش ازیک ساعت ایستادن یاپانصدمترپیاده روی پاهام بادمیکنه وکمرم به کلی میگیره وباتکیه گاه یاعصابایدبلندبشم سرگیچه های شدیدم دارم

  1. باران مشاوره :

   سجاد جان شدت بیماری، نوع بیماری (اسم دقیق عارضه اعصاب روان) نوع درمان، مقاومت بیماری نسبت به درمان و … در تعیین نوع معافیت شما موثره. برای داشتن این اطلاعات نیازمند گفتوگو هستیم

 4. سجاد حسین زهی :

  سلام بنده سال ۴۰۰ازاموزشی فرارکردم وبعدسال ۴۰۲رفتم دادگاه خودمومعرفی کردم وبخشیده شدم واموزشی روتموم کردم ویگان افتادم کرمان ولی مشکل افسردگی حادداشتم که سه سال ازخونه بیرون نمیومدم خودبه خودمیترسم فکرمیکنم همه میخان منوبکشن یاخودبه خودبمیرم یایکی دیگه هرلحظه بمیره فکرطلاق پدرومادروفقراقتصادی ومریضی مادبیشترروحیموخراب میکنه توخدمتم همش فکرمیکردم همه باهام لج هستن ومیخان منوبکشن یایک ازاری بدن سردردای شدیدی میگرفتم که مسکن وبستن سربادستمال محکم جواب نمیداددرضمن بنده به خاطرتصادف انحراف بینی شدیددارم که نفسم درنمیادوکمرم نیزمشکل داره یک ساعت بیشترکه می ایستم یاراه میرم پاهام کلابادمیکنه وکمرم کلامیگیره ومجبورم هرده دقه توقف کنم ویاباعصاراه برم الان ۱۶روزه فرارکردم ایاامکان معافیت دارم

  1. باران مشاوره :

   سجاد جان برای راهنمایی بیشتر نیاز به اطلاعات بیشتری داریم از خطوط مشاوره استفاده کنید

 5. Ramin :

  باسلام.من ۸سال فراری هستم از خدمت.نمره چشمم سمت چپ۶ آستیگمات،سمت راست۲.۵ آستیگمات.آیا میتونم بعد ۸سال فرار معاف دائم بشم؟امکانش هست؟

  1. باران مشاوره :

   غیبت مانع معافیت پزشکی نیست بهتره از مشاوره تلفنی استفاده کنی تا شرایطت رو بهتر ارزیابی کنیم.

   1. حسین :

    سلام
    من متولد 61 هستم خدمت سربازی نرفتم دو فرزند دارم
    خواستم بدونم معافیت شامل من میشه. باتشکر

    1. باران مشاوره :

     معافیت 3 فرزندی، پزشکی و ایثارگری برای شما بلامانع است

 6. مسعود :

  سلام بنده سال ۹۲ به خدمت رفتم بعد از ۳ ماه فرار کردم در واقع فرمانده گفت برو دیگه نیا و من مشمول معافیت اعصاب روان بودم این فرمانده با رد این موضوع مانع از معافیت من شد و الان ده سال از فرارم گذشته و پدرم فوت کردن و دو برادر و یک خواهر بزرگتر دارم که یکی از برادرام مجرد هست آیا من میتوانم معافیت کفالت یا اعصاب روان بگیرم ممنون میشم جواب بدید

  1. باران مشاوره :

   مسعود جان اول باید پرونده فرارت بسته بشه. این موضوع رو به قاضی دادسرا حتما بگو

 7. اشکان خالدیان :

  سلام من پدرم از کار افتاده زدن برای معافیت کفالت اقدام کردم آن نیز به من تعلق نگرفت ۴ماه سرباز هستم و ۲ماه هست فرار کردم
  خودم هم افسردگی گرفتم چکار کنم معاف بشم

  1. باران مشاوره :

   اشکان جان اگه افسردگی حاد باشه شانس معافیت داری

 8. محمد :

  با سلام درود
  بنده سال ۹۶اعزام به خدمت شدم و بعد از گذراندن حدود ۷ماه خدمت به علت معلولیت ذهنی شدید برادرم که با عدم حضور بنده در خانواده مورد تضرر در خانواده بوده مجبور به فرار شدم و از طرفی پدر بنده مدت ۳ساله تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی ره هستن که علت تحت پوشش بودن پدر بنده ناتوان بودن از کار کردن و اداره امور مالی خوانواده بوده و بنده گواهی معلولیت ذهنی شدید برادرم رو دارم و استشهادیه محلی با مهر اعضا و رئیس شورا و کسبه روستامون دارم و نامه کمیته امداد ک ثابت میکنه پدر بنده ناتوان هستن سن پدر بنده هم ۵۸هستن آیا بنده میتونم نسبت به معافیت اقدام کنم با تشکر از شما وکلای محترم.

  1. باران مشاوره :

   ابتدا باید پرونده فرار بسته بشه و بعد برای معافیت اقدام کنید

 9. dhqanysmyh358@gmail.com :

  سلام خسته نباشی من سال 1385از خدمت سربازی فرار کرد م والان طرح رهبری 40سالی 4فرزندی آمده.. معافیت میشم یانه.. بعضی میگن بری جای که خدمت کردی نظام وظیفه عمومی. یا پلیس+10. می‌تونه درستش کنه.

  1. باران مشاوره :

   اول باید پرونده فرارت بسته بشه بعد معافیت بگیری

 10. علی :

  سلام من سربازی فراری به مدل ۵سال فراری بودم و الان خودم را معرفی کردم و خدمت سربازی را انجام میدم در این مدت پدرم شنوایش زیر ۳۰درصد است آیا من میتوانم معافی بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان به مقاله معافیت کفالت پدر مراجعه کنین.

 11. صبحان :

  سلام بنده ۱۲ ماه خدمت کردم بعد کرونا گرفتم دیگ به پادگان بر نگشتم بار اولم هست و از فرار تا حالا ۱ سال ۳ ماه میگذره میخوام خود معرف برم اظهار پشیمانی کنم جرمم چی هست و اینکه اگر بخوان جریمه کنن چقدر جریمه میکنن

  1. باران مشاوره :

   اگه فرار اولت باشه و خود معرف بری احتمال عفو زیاده یا مقدار ناچیزی جریمه نقدی می کنن

 12. مسعود :

  سلام من 1 سال هست فراری هستم مشکلات عصاب و روان دارم درگیر مسئله اعتیاد شدم و فرار کردم امکان معافیت هست

  1. باران مشاوره :

   اول باید پرونده فراتون بسته بشه بعد برای معافیت اقدام کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: