معافیت سربازان فراری

آیا سربازان فراری می توانند از خدمت معاف شوند؟

218 22,782

نحوه معافیت سربازان فراری همواره پرسشی بوده است که مشمولین نظام وظیفه را به درگیر کرده است. بسیاری از مشمولان سربازی می توانند از انواع تسهیلات معافیت سربازی استفاده کنند و به خدمت سربازی نروند.

اما عده از مشمولان نه تنها شرایط معاف شدن ندارند بلکه به خدمت سربازی نمی روند و دچار غیبت می شوند و یا از خدمت سربازی فرار می کنند. این افراد نیز به دنبال راهی می گردند که از ادامه سربازی معاف شوند و یا از مجازات غیبت سربازی و یا فرار از خدمت رهایی پیدا کنند.

در این مقاله قصد داریم در خصوص راه کارهایی جهت معافیت سربازان فراری بیشتر توضیح دهیم.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازان فراری و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

چه کسانی سرباز فراری محسوب می شوند؟

بهتر است قبل از هر چیز نسبت به سرباز فراری و یا سرباز غایب بیشتر آشنا شویم. بسیاری از افراد زمانی که به سن مشمولیت می رسند جهت اعزام به خدمت سربازی اقدام می کنند. در صورتی که فرد نسبت به اعزام به خدمت اقدامی نکند غایب محسوب می شود.

مطابق با ماده ۵۸ قانون خدمت وظیفه عمومی مشمولان تا مدت مشخصی غایب محسوب می شوند. اگر مدت غیبت مشمول از حد خاصی بیشتر شود این شخص سرباز فراری محسوب خواهد شد.

گاهی نیز برخی افراد در حین انجام خدمت سربازی، از ادامه خدمت منصرف شده و در حین خدمت سربازی غیبت می کنند. این افراد در ابتدا سرباز غایب محسوب می شوند و در صورت تداوم این غیبت به عنوان سرباز فراری محسوب می شوند.

معافیت سربازان فراری ممکن است؟

در صورتی فردی به عنوان سرباز فراری محسوب شود همچون سرباز غایب از دریافت خدمات اجتماعی محروم می شود. در واقع باید این گونه بگوییم سرباز فراری یا سرباز غایب نمی توانند به راحتی در جامعه زندگی کنند. فرد به ناچار یا باید خود را به نظام وظیفه معرفی کند و یا باید راهی برای معافیت سرباز فراری پیدا کند.

در واقع در قانون فردی که از خدمت سربازی فرار کرده است مشمول مجازات هایی می شود. برای اینکه فرد بتواند از معافیت سرباز فراری استفاده کند دو حالت وجود دارد. که در ادامه مقاله بیان می کنیم. اما قبل از آن بهتر است در خصوص مجازات های فرار از خدمت سربازی کمی بیشتر بدانیم.

مجازات فرار از خدمت سربازی

قوانین مربوط به فرار از خدمت سربازی با توجه به علت فرار از خدمت سربازی مشخص می شود. اگر فرار سرباز از خدمت موجه باشد، در دادگاه نظامی علت فرار فرد از خدمت سربازی بررسی می شود. نوع مجازات فرار از خدمت سربازی با توجه به دلایل موجود تعیین می شود که یا منجر به حبس و یا منجر به اضافه خدمت می شود و البته گاهی هم به دلیل وجود دلایل موجه مورد بخشودگی قرار می گیرد.

با توجه به ماده ۶۰ قانون جرایم نظامی اگر فرد بعد از فرار از خدمت، خود را معرفی نماید و برای اولین مرتبه فرار کرده باشد، نهایتا مدت سه ماه اضافه خدمت برایش لحاظ می شود. در صورتی که فرد سابقه فرار بیش از ۶۰ روز داشته باشد، بین ۲ الی ۶ ماه زندان برایش در نظر گرفته می شود. گاهی نیز با نظر قاضی و بررسی دلایل فرار و سوابق فرد مدت حبس به جریمه نقدی یا اضافه خدمت تبدیل می شود.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

راه های معافیت سرباز فراری

همانگونه که گفته شد راه هایی را در قانون گاهی در نظر می گیرند که سرباز های فراری یا غایب بتوانند از تسهیلاتی همچون معافیت سرباز فراری و یا بخشودگی غیبت و … استفاده کنند.

یکی از راه های معافیت سربازان فراری یا غایب از خدمت سربازی، پرداخت جریمه غیبت از خدمت سربازی می باشد. با توجه به قانون افرادی که بیش از ۸ سال از غیبت سربازیشان یا فرار از خدمتشان گذشته باشند می توانند با پرداخت جریمه نقدی از کارت معافیت سربازی استفاده کنند. یکی دیگر از راه های معافیت سربازان فراری یا سرباز غایب این است که بر اساس قانون افرادی که بیش از ۵۰ سال سن دارند از خدمت سربازی معاف می شوند.

قانون جریمه ریالی فرار از خدمت یربازی و خرید آن تا پایان سال ۹۷ می باشد و پس از آن دیگر امکان خرید خدمت سربازی وجود ندارد

آیا سربازان فراری می توانند معافیت پزشکی بگیرند؟

چون گذراندن دوره خدمت سربازی نیاز به آمادگی جسمانی مناسب دارد، پس منطقی است که در صورت فردی از توانایی لازم بر خوردار نباشد از معافیت سربازی استفاده کند. در صورتی که سربازی از خدمت فرار کرده باشد باز هم می تواند شامل قانون معافیت پزشکی بشود. اما اخذ معافیت پزشکی برای سربازان فراری دارای شرایط بسیار خاصی است.

اگر خواهان استفاده از این نوع معافیت خدمت هستید خواندن معافیت پزشکی را از دست ندهید.

مشاوره معافیت سربازی

با توجه به قوانین نظام وظیفه و پیچیدگی های موجود پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی با مشاوران مجرب، سوالات و مشکلات خود را در میان بگذارید. گاهی افرادی با توجه به مشکلات زندگی ناچار به فرار از خدمت سربازی می شوند.

گاهی نیز دولت بنا بر دستور فرماندهی کل قوا تمام مجازات های غیبت سربازی و یا فرار از خدمت سربازی را مورد بخشش قرار می دهد. در هر صورت معافیت سرباز فراری راه هایی دارد که اگر با مشاورین مجرب نظام وظیفه مشورت کنید می توانند راه های درست را به شما پیشنهاد دهند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 218 تا
 1. .شبگرد :

  سلام در حال حاظر سربازم معاف از رزم قلب و اعصاب روان هستم دکتر اعصاب روان تایید کرده و نامه زده ک تو شهر خودم خدمت کنم ولی ستاد فرماندهی شیراز قبول نکرده من باید چیکار کنم واقعا شرایطم سخته کمک خرج خانوادم مادرمم مریض دیگه واقعا به جایی رسیدم میخام فرار کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   میتونی بری و به رایشون اعتراض قانونی کنی ولی اگه شهر خودت نیاز به نیرو ندشاته باشه نمیتونن منتقلت کنن و مجبوری همونجا بمونی

 2. صادق :

  سلام من در حال حاضر دوماهی هست سرباز فراری هستم ولی خب دارای یک کلیه هستم و چند بار دچار مشکل در درون پادگان شدم و بهداری پادگان هم اطلاع داره ولی یگان خدمتم منو مجبور میکنه پست بدم با وجودی که سه بار دچار مشکل درد کلیه شدم و از پادگان راهی بیمارستان شدم و بلاخره مجبور شدم خودم نرم پادگان ولی از قبل دنبال معافیت رفتم ولی طول کشیده و کمیسیون استان تایید کرده گفته من معافم ولی هنوز جلسه با کمیسیون عالی نوبتم نشده برخی گفتن شاید معاف رزم بشم برخی هم گفتن دائم
  آیا اگه دادسرا برم و معاف رزم بشم چقد زندانی دارم چون من توانایی ادامه خدمت ندارم؟و بعد زندان معافم؟ من سالها بسیجی نمونه استان و شهرستان بودم و سابقه مرزبانی هم دارم ولی در این برهه کلیه ام وارد فشار شده و توانایی هیچ ندارم و عدالت برای من اجرا نمیشه

  1. باران مشاوره :

   سلام
   مجازات فرارت رو دادسرا تعیین میکنه و ممکنه بازداشت یا جریمه نقدی باشه. اگه کمیسیون معافیت دائم برات بزنه که مشکلی نیست اما اگه معاف از رزم بشی باید مجددا برگردی سر خدمتت.

 3. abozar :

  سلام..بنده بیست ویک سال پیش فقط ۷ماه خدمتم مونده بود به علت بیماری حصبه درپادگان وضعیف شدن بدنم اومدم مرخصی واینقدرموندم تا فرار حساب شد بعد ازترس زندان جرات رفتن نداشتم گفتم بزار بزرگ بشم بعدکه اذیتم نکنن ..بیست ساله بیکار وفقط ازپدر پیر وآلزایمری ومادرم مواظبت میکنم..حالا راهنمایی کنین به کجا مراجعه کنم..چون واکسن کرونا بهم نزدن منع خدمات اجتماعی هستم کارت ملی هوشمند وووحساب بانکی وبیمه همه ندارم..الان من کجا برم اول چون بدون کارت ملی وکارت واکسن راه نمیدن هرجا رفتم تازگی

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اول باید کارت شناسایی بگیری بعد با کارت و مدارکت بری یگان. اونجا به فرارت رسیدگی میکنن و میفرستن دادسرا بعدش می تونی برای موارد دیگه اقدانم کنی.

   1. arvin :

    سلام ..بنده دنبال فرشته نجات هستم بیست ساله روزگارم تیره وتاره..فقط ازپدرومادرم پرستاری میکنم ..چندین ساله لباس نخریدم..توانش ندارم ..لباس خدمت بخرم وهمش ۸۰۰کیلومتربرم وبیام..کارت شناسایی بهم نمیدن شماره ملی ام سوزوندن.واکسن کرونا بهم نزدن ..پادگان میگه کارت شناسایی..ثبت اخوال میگه منع خدمات اجتماعی ..نمیدهیم تا دادگستری استان کردستان به ما اطلاع بده..دادگاه رفتن هم کارت شناسایی نوع هوشمند وکارت واکسن کروتا میخاد..بخدا بعدفوت پدر ومادرم که خداکنه من زودتر بمیرم ولی شهرداری قبربهم نمیده..میرم تا ابدمجانی سرویسهای بهداشتی پادگان را تمیز میکنم..من نمیتونم تماس بگیرم فن بیانم ضعیفه ..خدا خیرتون بده همینجور جواب بدین

    1. باران مشاوره :

     سلام
     مشکلت چیه که کارت نمیدن. سوالتو درست و واضح بپرس

 4. عباس :

  سلام من سرباز فراری هستم وبه دلیل مریضی پدر و مادر از سربازی فرار کردم الان پدرم داره بازنشستگی اجباری میگیره من میتونم کفالت بابامو بگیرم با اینکه فراری هستم یا نه باید برم سر خدمت بعد معاف شم ؟

  1. باران مشاوره :

   سرباز فراری اول باید پرونده فرارش مشخص بشه و قاضی اول باید حکم بده.

 5. مهدی :

  من الان سربازم پدر مادرم دارن جدا میشن و یه خواهر کوچیک هم دارم نهایتن تا ۶ ماه دیگه معاف میشم میخوام بدونم اگه این ۶ ماه رو غیبت کنم برایه کفالت و معافیتم مشگلی پیش نمیاد ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه غیبت کنی و بعد جدا بشن نمیتونی معلفیت بگیری. غیبت مانعه

 6. محسن :

  سلام خسته نباشید
  بزرگوار بنده از سربازی فرار کردم البته با دلیل بر اینکه پدرم بیمار اعصاب و روان داشتند و خودم سرکار و دکتر میبردمش و قادر به ادامه خدمت نبودم. چندماه پیش پدرم براثر بیماری فوت کردند من میتونم کفالت دائم به مادر یا برادر کوچکم بگیرم. تنها نان آور خانه من هستم.

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه غیبت اولیه نداشتی باید برگردی خدمت و موضوع فرارتو در یگان حل کنی و بعدش درخواست بدی. ممکنه کمیسیون ازت قبول کنه

 7. سجاد :

  سلام شرایط متاهل ۸ سال فرار چگونه هستش

  1. باران مشاوره :

   قانون خرید برداشته شده.

 8. رضا :

  سلام من اعزامی سال ۸۷ بودم که بدلیل صاف بودن کف پا شامل معافیت میشدم اما چون اقدامی نکردم بردنم خدمت و اونجا مشکل کمر درد داشتم و بدلایلی فرار کردم و دیگه نرفتم دو سال بعدش پدرم فوت کرد برادر کوچیکم هم خدمت رفته و ازدواج کرده و خارج از کشوره ..
  بهترین راه واسه من چیه ممنون..

  1. باران مشاوره :

   رضا جان به مقاله غیبت سربازی و معافیت پزشکی مراجعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: