معافیت سربازی برای متاهلین

آیا افراد متاهل از خدمت سربازی معاف می شوند؟

145 28,866

شرایط معافیت سربازی برای متاهلین چیست؟

گذراندن دوران سربازی شاید برای خیلی از مشمولان خدمت سربازی سخت باشد. برای افراد مشمول متاهل دوران خدمت سربازی به مراتب سخت تر خواهد بود. افراد متاهل نسبت به تامین مخارج زندگی و همسر خود و همچنین دیگر نیاز های یک خانواده تعهد دارند. پس به مراتب ترس از خدمت سربازی برای افراد متاهل می تواند بیشتر باشد. در این مقاله علاوه بر نحوه معافیت سربازی برای متاهلین پاسخ سوالات زیر را نیز می دهیم.

همانگونه که گفته شد افراد متاهل به دلیل تعهد به خانواده نمی توانند مانند یک فرد مشمول مجرد به خدمت سربازی بروند. هراس از خدمت سربازی برای متاهلین بیشتر به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی در خصوص قوانین سربازی برای متاهلین است. در این مقاله سعی بر این داریم تا در خصوص خدمت سربازی برای افراد متاهل و همچنین شرایط معافیت سربازی برای متاهلین را به طور کامل شرح دهیم.

معافیت سربازی برای متاهلین

در واقع معافیت سربازی برای متاهلین در قانون نظام وظیفه لحاظ نشده است اما تسهیلات خدمت سربازی برای افراد متاهل در نظر گرفته شده است. بسیاری از نمایندگان مجلس و منتقدین در تلاش هستند تا معافیت سربازی برای متاهلین را در قانون لحاظ کنند. در واقع در صورت اجرا شدن قانون معافیت سربازی برای متاهلین امکان دارد شان و منزلت ازدواج از بین برود. به همین منظور مقام معظم رهبری تاکید بر این دارند که خدمت سربازی باید برای افراد متاهل آسان باشد.

مشاوره تلفنی خدمت سربازی متاهلین

مشاوره سربازی برای متاهلین

عدم داشتن اطلاعات کافی در هر زمینه ای موجب می شود افراد نتوانند درست تصمیم گیری کنند. همانگونه که گفته شد معافیت سربازی برای متاهلین امکان ندارد. با توجه به فرمایشان مقام معظم رهبری تسهیلات خوبی برای سربازهای متاهل در نظر گرفته شده است.

عدم اطلاع از تسهیلات سربازی برای متاهلین باعث می شود افراد متاهل به خدمت سربازی نروند و در اجتماع دچار مشکلاتی شوند. به همین منظور پیشنهاد می کنیم با مشاوره سربازی مرکز باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید و از شرایط سربازی آسان برای متاهلین آگاه شوید.

تسهیلات سربازی برای متاهلین

مشمولان متاهل نظام وظیفه نسبت به مشمولان مجرد به مراتب دوران خدمت سربازی راحت تری را سپری خواهند کرد. به دلیل تعهد فرد متاهل به خانواده شرایطی فراهم گردیده است که سربازهای متاهل بتوانند همزمان با سپری کردن دوران خدمت سربازی به امورات خانواده خود نیز بپردازند.

تسهیلات خدمت سربازی برای متاهیلن همچون کسری خدمت به ازای فرزند، خدمت در شهر محل سکونت همسر، مرخصی بیشتر نسبت به سایرین و … می باشد. در این مقاله هر یک از این تسهیلات را شرح خواهیم داد.

حتی اگر افراد متاهل دارای غیبت سربازی باشند، می توانند از تمامی تسهیلات مربوط به خدمت سربازی افراد متاهل بهره مند شوند

کسری خدمت برای سربازان متاهل

سربازان متاهل به شرطی که تاریخ اعزام شان با تاریخ اعلام شده نیروهای مسلح مطابقت داشته باشد می توانند از دو ماه کسری خدمت استفاده کنند. کسری خدمت متاهلی شامل سربازان امریه و … نیز می شود. برای اطلاعات بیشتر به “شرایط استفاده از کسری خدمت برای سربازان متاهل” مراجعه کنید.

میزان حقوق سربازان متاهل | 70703025 021

کسری خدمت سربازی فرزند

کسری خدمت سربازی یکی از تسهیلاتی است که در قوانین نظام وظیفه قرار دارد. با توجه به اینکه سرباز های متاهل نسبت به خانواده خود دارای تعهد هستند، می توانند از قانون کسری خدمت سربازی بهره مند شوند. در خصوص کسری خدمت متاهلین لازم است بگوییم در صورتی که افراد متاهل دارای فرزند باشند، به ازای هر فرزند، مدت ۳ ماه از خدمت سربازیشان کسر می شود.

میزان حقوق سربازان متاهل

سربازها در طول مدت خدمت سربازی از حقوق بهره مند می شوند. این حقوق در حدی است که یک سرباز بتواند هزینه ایاب و ذهاب خود را پرداخت نماید. میزان حقوق سربازها بر حسب مدرک تحصیلی متفاوت است. بر اساس مصوبه مجلس و ابلاغیه ستاد کل، میزان حقوق سربازهای متاهل از سرباز مجرد بیشتر خواهد بود.

سربازان متاهل در حقوق دریافتی خود همانند کارکنان رسمی نیروهای مسلح، از حق همسر و اولاد برخوردار هستند. و به همین میزان که به حقوق کارکنان رسمی نیروهای مسلح اضافه می شود به میزان حقوق سرباز متاهل نیز اضافه می شود.

محل خدمت سربازان متاهل

یکی از مهمترین مواردی که دوران خدمت سربازی را مشکل می کند، دور بودن محل خدمت سربازی به محل سکونت فرد است. در قوانین نظام وظیفه برای افراد متاهل به دلیل داشتن تعهد به همسر و خانواده، یکی از تسهیلات در نظر گرفته شده، محل خدمت سرباز متاهل است.

در واقع سرباز متاهل بر اساس قوانین باید در نزدیکترین محل ممکن به محل سکونت همسر خدمت سربازی را بگذراند. با توجه به اینکه نزدیک به دو سال زمان خدمت سربازی طول می کشد پس نزدیک بودن محل خدمت به محل سکونت همسر می تواند کمک خوبی برای سربازهای متاهل باشد.

برای آموزش فنی و حرفه‌ای که در نیروهای مسلح برای سربازها در حین خدمت سربازی برگزار می‌شود، سربازان متأهل در اولویت قرار دارند

میزان مرخصی سرباز متاهل

تمامی سربازها در طول دوران خدمت سربازی دارای میزان مشخصی مرخصی هستند که این حق را دارند از آن استفاده کنند و فرماندهان مربوطه نیز موظف هستند با مرخصی مشخص شده هر سرباز موافقت کنند. در واقع میزان مرخصی هر سرباز با توجه به شرایط خاصی متفاوت است. اگر سربازی در حالت عادی مشغول به خدمت سربازی باشد، دارای ۲۲ روز مرخصی است.

افراد متاهل دارای حداقل ۳۰ روز مرخصی هستند. در واقع علاوه بر بیشتر بودن میزان مرخصی سرباز متاهل، هچنین می تواند حداقل ۳ روز در هفته خارج از ساعات اداری از پادگان خارج شود. مرخصی افراد متاهل تحت شرایطی ممکن است بیشتر نیز بشود.

شرایط افزایش مرخصی سربازی

 • سربازان متاهل به ازای هر یکصد کیلومتر فاصله از خانه تا محل خدمت ۱ روز مرخصی می گیرند.
 • سربازان متاهل در مناطقی با آب و هوای بد درجه ی ۲ شش روز درجه ی ۳ هشت روز، درجه ی ۴ ده روز مرخصی اضافه می گیرند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 145 تا
 1. ارمین :

  سلام وقت بخیر من سال ۹۳ رفتم خدمت ۱۵ ماه خدمت کردم بعد فراری شدم الان یه بچه دارم دارم آیا کسری به منم میخوره یا نه
  بعدش تصادف کردم الانم دستم آتل و پیچ مهره هست باید چکار کنم دوماه هستش هنوز جوش نخورده

  1. باران مشاوره :

   شما ابتدا باید تکلیف فرارتان را مشخص کنید باید با یگان خدمتی مراجعه کرده و با معرفی نامه به دادسرای نظامی بروید

 2. ر :

  سلام من ۳۰ سال سن دارم و چهار فرزند دارم آیا من معاف میشم یانه؟

  1. باران مشاوره :

   خیر فقط کسری میگیرید

 3. خلیل محمدی :

  سلام وقت بخیر خسته نباشید بنده متاهل هستم وداری دوفرزند ومستاجر هستم یال ۸۵اعزام به خدمت شدم بعداز حدود ۵ماه اپاندیسم ترکید وسکمم رو جراحی کردن ونتونستم ادامه بدم وبدلیل وضعیت بد مالی نتونستم دنبال معافیتم برم بنظرتون چیکارکنم؟

  1. باران مشاوره :

   باید اول خودتون رو معرفی کنین تا پرونده فرار بسته شه بعد برای معافیت اقدام کنین

 4. محمد :

  سلام ، من متاهلم ، ۲۵ سالمه ،مدرک دکتری دامپزشکی، ۱۲ سال بسیج فعال دارم
  چقدر کسری میتونم بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   شش ماه کسری بسیج + ۲ ماه تاهل

 5. آرمین :

  سلام خسته نباشید من دست راستم استخوان های زیر و رو شکسته و ۱۳ عدد پیچ و پلاتین داخل دسته میخواستم ببینم معاف از رزم میشم یا معاف دائم؟
  بعد اینکه من دفترچه پست نکردم ولی غیبت دارم و پدرم مدت منطقه داره خواستم ببینم کسری شاملم میشه یا ن؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   شکستگی ها ی استخوانهای بلند :
   الف) شکستگی هائی‌که بعداز۹ ماه جوش‌نخورده باشدومفصل‌کاذب ایجادکرده باشدویا دروضع نامناسب جوش خورده‌و اشکال عملی ایجاد نموده باشد : معاف دائم
   ب) شکستگی های جوش خورده استخوانهای بلند و لگن با و یابدون نصب پیچ یا پلاک و یا کونچر و بدون عارضه: معاف از خدمات رزمی
   ج) شکستگیهای جوش نخورده بدون نصب پیچ و پلاک و کونچر که کمتراز ۶ماه از تاریخ شکستگی گذشته باشد: معاف موقت (به مدت حداکثر ۹ ماه از تاریخ شکستگی )

 6. رضا :

  با سلام فرد متاهل می‌تونه کفالت مادر خودشو بگیره حین خدمت و معاف بشه ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که سه شرط(۱-مادر فاقد شوهر۲-فرد مشمول فاقد غیبت سربازی(غیبت سنواتی)۳-فرد مشمول تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال مادر باشد) کفالت مادر رو داشته باشین میتونین برای کفالت مادر اقدام کنید.

 7. عرفان نقدی :

  سلام ببخشید من متاهل هستم ۳ساله اذواج کردم ۱۳سالم غیبت دارم و ربات ومینیسک پام پاره هست

  1. باران مشاوره :

   سلام. پارگی شدید و کامل رباطهای جانبی و متقاطع زانوی یک پا که باعث ناپایداری مفصل گردد:
   الف) در مواردی که چند رباط (بیش از دو رباط) پاره شده باشد : معاف دائم
   ب) در موارد پارگی رباط ACL و PCL : معاف دائم
   ج) د رموارد پارگی رباط ACL یا PCL بهمراه یکی از رباطهای جانبی : معاف دائم
   توضیحات: در تمام موارد پارگی رباط ها MRI به تنهایی ملاک نبوده و می بایست پارگی همراه با ناپایداری مفصلی در معاینه بالینی احراز شود.
   تبصره: برای دارندگان مدارک کارشناسی و بالاتر: معاف از خدمات رزمی تبصره- صرفا مربوط به جزء (ج) می باشد.
   د) پارگی ACL یا PCL دوطرفه : معاف دائم
   هـ) در افراد جراحی شده (دو رباط و بیشتر) همراه با اختلال عملی : معاف دائم
   توضیحات بند ه: منظور از اختلال عملی، اختلال ناپایداری واضح و تست pivout مثبت می باشد.
   و) در افراد جراحی شده بدون اختلال عملی :معاف از خدمات رزمی
   ز) پارگی منیسک و یک رباط : معاف از خدمات رزمی
   توضیحات بند ز: پارگی یک رباط به استناد بند سایر بیماریها جزء (الف:معاف از خدمات رزم) قابل رسیدگی می باشد

   1. چاکری :

    سلام سن م ۴۲ سال است و دارای ۵ تا فرزندهستم بیماری اعصاب دارم دستهام میلرزند وسرم دردمیکنه چند مشکل از سردارم از بچگی این بیماری داشتم سن بالاتر میشه بدتر بدتر میشم معافی سنی یا پزشکی تعلق میگیره

    1. باران مشاوره :

     شما بعد از سن ۵۰ سالگی دیگه نیازی به کارت پایان خدمت نخواهید داشت

 8. گلابتون :

  سلام این درسته زیر سن ۲۵سال متاهل باشی و دو فرزند داشته باشی از خدمت معاف میشی

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر تصویب نشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: