معافیت سربازی برای متاهلین

آیا افراد متاهل از خدمت سربازی معاف می شوند؟

107 27,985
۳.۵/۵ - (۸ امتیاز)

شرایط معافیت سربازی برای متاهلین چیست؟

گذراندن دوران سربازی شاید برای خیلی از مشمولان خدمت سربازی سخت باشد. برای افراد مشمول متاهل دوران خدمت سربازی به مراتب سخت تر خواهد بود. افراد متاهل نسبت به تامین مخارج زندگی و همسر خود و همچنین دیگر نیاز های یک خانواده تعهد دارند. پس به مراتب ترس از خدمت سربازی برای افراد متاهل می تواند بیشتر باشد. در این مقاله علاوه بر نحوه معافیت سربازی برای متاهلین پاسخ سوالات زیر را نیز می دهیم.

همانگونه که گفته شد افراد متاهل به دلیل تعهد به خانواده نمی توانند مانند یک فرد مشمول مجرد به خدمت سربازی بروند. هراس از خدمت سربازی برای متاهلین بیشتر به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی در خصوص قوانین سربازی برای متاهلین است. در این مقاله سعی بر این داریم تا در خصوص خدمت سربازی برای افراد متاهل و همچنین شرایط معافیت سربازی برای متاهلین را به طور کامل شرح دهیم.

معافیت سربازی برای متاهلین

در واقع معافیت سربازی برای متاهلین در قانون نظام وظیفه لحاظ نشده است اما تسهیلات خدمت سربازی برای افراد متاهل در نظر گرفته شده است. بسیاری از نمایندگان مجلس و منتقدین در تلاش هستند تا معافیت سربازی برای متاهلین را در قانون لحاظ کنند. در واقع در صورت اجرا شدن قانون معافیت سربازی برای متاهلین امکان دارد شان و منزلت ازدواج از بین برود. به همین منظور مقام معظم رهبری تاکید بر این دارند که خدمت سربازی باید برای افراد متاهل آسان باشد.

مشاوره تلفنی خدمت سربازی متاهلین

مشاوره سربازی برای متاهلین

عدم داشتن اطلاعات کافی در هر زمینه ای موجب می شود افراد نتوانند درست تصمیم گیری کنند. همانگونه که گفته شد معافیت سربازی برای متاهلین امکان ندارد. با توجه به فرمایشان مقام معظم رهبری تسهیلات خوبی برای سربازهای متاهل در نظر گرفته شده است.

عدم اطلاع از تسهیلات سربازی برای متاهلین باعث می شود افراد متاهل به خدمت سربازی نروند و در اجتماع دچار مشکلاتی شوند. به همین منظور پیشنهاد می کنیم با مشاوره سربازی مرکز باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید و از شرایط سربازی آسان برای متاهلین آگاه شوید.

تسهیلات سربازی برای متاهلین

مشمولان متاهل نظام وظیفه نسبت به مشمولان مجرد به مراتب دوران خدمت سربازی راحت تری را سپری خواهند کرد. به دلیل تعهد فرد متاهل به خانواده شرایطی فراهم گردیده است که سربازهای متاهل بتوانند همزمان با سپری کردن دوران خدمت سربازی به امورات خانواده خود نیز بپردازند.

تسهیلات خدمت سربازی برای متاهیلن همچون کسری خدمت به ازای فرزند، خدمت در شهر محل سکونت همسر، مرخصی بیشتر نسبت به سایرین و … می باشد. در این مقاله هر یک از این تسهیلات را شرح خواهیم داد.

حتی اگر افراد متاهل دارای غیبت سربازی باشند، می توانند از تمامی تسهیلات مربوط به خدمت سربازی افراد متاهل بهره مند شوند

کسری خدمت برای سربازان متاهل

سربازان متاهل به شرطی که تاریخ اعزام شان با تاریخ اعلام شده نیروهای مسلح مطابقت داشته باشد می توانند از دو ماه کسری خدمت استفاده کنند. کسری خدمت متاهلی شامل سربازان امریه و … نیز می شود. برای اطلاعات بیشتر به “شرایط استفاده از کسری خدمت برای سربازان متاهل” مراجعه کنید.

میزان حقوق سربازان متاهل | 70703025 021

کسری خدمت سربازی فرزند

کسری خدمت سربازی یکی از تسهیلاتی است که در قوانین نظام وظیفه قرار دارد. با توجه به اینکه سرباز های متاهل نسبت به خانواده خود دارای تعهد هستند، می توانند از قانون کسری خدمت سربازی بهره مند شوند. در خصوص کسری خدمت متاهلین لازم است بگوییم در صورتی که افراد متاهل دارای فرزند باشند، به ازای هر فرزند، مدت ۳ ماه از خدمت سربازیشان کسر می شود.

میزان حقوق سربازان متاهل

سربازها در طول مدت خدمت سربازی از حقوق بهره مند می شوند. این حقوق در حدی است که یک سرباز بتواند هزینه ایاب و ذهاب خود را پرداخت نماید. میزان حقوق سربازها بر حسب مدرک تحصیلی متفاوت است. بر اساس مصوبه مجلس و ابلاغیه ستاد کل، میزان حقوق سربازهای متاهل از سرباز مجرد بیشتر خواهد بود.

سربازان متاهل در حقوق دریافتی خود همانند کارکنان رسمی نیروهای مسلح، از حق همسر و اولاد برخوردار هستند. و به همین میزان که به حقوق کارکنان رسمی نیروهای مسلح اضافه می شود به میزان حقوق سرباز متاهل نیز اضافه می شود.

محل خدمت سربازان متاهل

یکی از مهمترین مواردی که دوران خدمت سربازی را مشکل می کند، دور بودن محل خدمت سربازی به محل سکونت فرد است. در قوانین نظام وظیفه برای افراد متاهل به دلیل داشتن تعهد به همسر و خانواده، یکی از تسهیلات در نظر گرفته شده، محل خدمت سرباز متاهل است.

در واقع سرباز متاهل بر اساس قوانین باید در نزدیکترین محل ممکن به محل سکونت همسر خدمت سربازی را بگذراند. با توجه به اینکه نزدیک به دو سال زمان خدمت سربازی طول می کشد پس نزدیک بودن محل خدمت به محل سکونت همسر می تواند کمک خوبی برای سربازهای متاهل باشد.

برای آموزش فنی و حرفه‌ای که در نیروهای مسلح برای سربازها در حین خدمت سربازی برگزار می‌شود، سربازان متأهل در اولویت قرار دارند

میزان مرخصی سرباز متاهل

تمامی سربازها در طول دوران خدمت سربازی دارای میزان مشخصی مرخصی هستند که این حق را دارند از آن استفاده کنند و فرماندهان مربوطه نیز موظف هستند با مرخصی مشخص شده هر سرباز موافقت کنند. در واقع میزان مرخصی هر سرباز با توجه به شرایط خاصی متفاوت است. اگر سربازی در حالت عادی مشغول به خدمت سربازی باشد، دارای ۲۲ روز مرخصی است.

افراد متاهل دارای حداقل ۳۰ روز مرخصی هستند. در واقع علاوه بر بیشتر بودن میزان مرخصی سرباز متاهل، هچنین می تواند حداقل ۳ روز در هفته خارج از ساعات اداری از پادگان خارج شود. مرخصی افراد متاهل تحت شرایطی ممکن است بیشتر نیز بشود.

شرایط افزایش مرخصی سربازی

 • سربازان متاهل به ازای هر یکصد کیلومتر فاصله از خانه تا محل خدمت ۱ روز مرخصی می گیرند.
 • سربازان متاهل در مناطقی با آب و هوای بد درجه ی ۲ شش روز درجه ی ۳ هشت روز، درجه ی ۴ ده روز مرخصی اضافه می گیرند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 107 تا
 1. محسن شکوهی :

  سلام . اضاف دفترچه ای مشمول متاهل بخشیده میشه ؟؟
  ۲۷ سال سن دارم و متاهل هستم

  1. باران مشاوره :

   سلام.بخشش اضافه سنوات دفترچه ای با فرمانده یگان در جایگاه سرتیپ دوم به بالا می باشد. ایشون میتوانند تمام یا بخشی از اضافه سنواتی شما رو ببخشن.

 2. جاوید :

  سلام ۳سال غیبت دارم و متاهلم لیسانس دارم و میخوام اقدام کنم چه راهی برای بخشیدن غیبت وجود داره؟ایا کارت بسیج داشته باشم میتونم اموزشی نرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که بتونبن با ارائه مدارک مستدل این سه سال غیبتتون رو توجیه کنید و موردتون مورد تایید نظام وظیفه قرار بگیره بخشش کل جریمتون امکان پذیر خواهد بود یا اینکه توسط فرمانده یگانتون که در جایگاه سرتیپ دومی باش میتونه بخشش جریمه رو برای شما صورت بده.تنها عزیرانی که کارت تکمیلی بسیج رو دارند و دوره آموزشی در ارگان سپاه هست آموزشی ندارن در بقیه ارگان ها فقط از کسری آن میتوانید استفاده کنید.

 3. امیر :

  باسلام خدمت. شمابنده درسال ۱۳۷۵برای خدمت اعضاشدم وتایازده ماه خدمت کردم امابه دلیل مشکلات خانوادگی که داشتم نتونستم به خدمتم ادامه بدم.حال بنده دارای سه فرزندم وسن من هم چهیل وپنج هست وحالانیازبه کارت معافی دارم.چکاربایدکرد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.با مواردی که عنوان کردید حالتی برای معافیت شما وجود ندارد.

 4. مسلم :

  سلام من متاهلم یه بچه هم دارم میخوام برم خدمت میخواستم ببینم چطور میشه خدمتم کامل باید پادگان باشم یا تا ساعت۲هستم بعد میرم خونه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   سلام.خدمت ۲۴ ساعته می باشد و نحوه استفاده از سربازان در اختیارات فرمانده یگان است.طبق قانون سربازان متاهل دو روز در هفته بعد از تایم کاری مرخص میشن.

 5. محمد :

  سلام بنده ۲۱سالمه متاهل هستم تک فرزندم برم سربازی چقد حقوق میدن به سکونت خودم می اندازن

  1. باران مشاوره :

   سلام. حداقل حقوق مشمول متاهل ۴,۲۰۰,۰۰۰ تومان می باشد و در صورت وجود ارگان آموزشی در شهر محل زندگی تون برای ادامه خدمت به آنجا معرفی خواهید شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: