معافیت سربازی برای متاهلین

آیا افراد متاهل از خدمت سربازی معاف می شوند؟

153 33,761

شرایط معافیت سربازی برای متاهلین چیست؟

گذراندن دوران سربازی شاید برای خیلی از مشمولان خدمت سربازی سخت باشد. برای افراد مشمول متاهل دوران خدمت سربازی به مراتب سخت تر خواهد بود. افراد متاهل نسبت به تامین مخارج زندگی و همسر خود و همچنین دیگر نیاز های یک خانواده تعهد دارند.

پس به مراتب ترس از خدمت سربازی برای افراد متاهل می تواند بیشتر باشد. در این مقاله علاوه بر نحوه معافیت سربازی برای متاهلین پاسخ سوالات زیر را نیز می دهیم.

همانگونه که گفته شد افراد متاهل به دلیل تعهد به خانواده نمی توانند مانند یک فرد مشمول مجرد به خدمت سربازی بروند. هراس متاهل ها از خدمت بیشتر به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی در خصوص قوانین سربازی برای متاهلین است.

در حال حاضر برای مشمولان متاهل هم کسری خدمت هم معافیت دائم سربازی در نظر گرفته شده است.

معافیت سربازی برای متاهلین

تا قبل از اردیبهشت سال 1401 متاهل ها فقط می توانستند کسری خدمت بگیرد. سرانجام فرمانده کل قوا شرایط معافیت مشمولان متاهل را اعلام کرد. 2 گروه از متاهل ها می توانند از معافیت استفاده کنند. غیبت سربازی مانع از گرفتن معافیت متاهلی نیست و تعداد فرزند شرط تعیین کننده خواهد بود.

بر خلاف معافیت کفالت، معافیت ایثارگی و معافیت پزشکی، متاهل ها یا باید در دوره آموزشی سربازی شرکت کنند یا دوره تکمیلی بسیج داشته باشند.

معافیت سربازی برای متاهل های بالای 40 سال

مشمولان متاهل بالای 40 سال به شرطی که سه فرزند داشته باشند می توانند از معافیت متاهلی استفاده کنند. سن فرزندان برای این معافیت مهم نیست. علاوه بر این متاهل های غایب نیز می توانند از معافیت متاهلی استفاده کنند. متاهل های فراری هم بعد از بسته شدن پرونده فرارشان شامل معافیت می شوند.

معافیت سربازی برای متاهل های زیر 40 سال

مشمولان متاهلی که کمتر از 40 سال دارند در صورتی که چهار فرزند یا بیشتر داشته باشند می توانند از معافیت متاهلی استفاده کنند. سن فرزندان و غیبت سربازی در گرفتن معافیت تاثیر ندارد. این طرح حتی شامل مشمولان فراری هم می شود.

مشاوره تلفنی خدمت سربازی متاهلین

تسهیلات سربازی برای متاهلین

سازمان نظام وظیفه برای مشمولانی که شرایط استفاده از معافیت متاهلی سربازی را ندارند تسهیلات دیگری در نظر گرفته است. بدین ترتیب مشمولان متاهل نظام وظیفه نسبت به مشمولان مجرد به مراتب دوران خدمت سربازی راحت تری را سپری خواهند کرد.

تسهیلات خدمت سربازی برای متاهیلن همچون کسری خدمت به ازای فرزند، خدمت در شهر محل سکونت همسر، مرخصی بیشتر نسبت به سایرین و … می باشد. باران مشاوره در ادامه هر یک از این تسهیلات را برای تان شرح می دهد.

حتی اگر افراد متاهل دارای غیبت سربازی باشند، می توانند از تمامی تسهیلات مربوط به خدمت سربازی افراد متاهل بهره مند شوند

کسری خدمت برای سربازان متاهل

سربازان متاهل به شرطی که تاریخ اعزام شان با تاریخ اعلام شده نیروهای مسلح مطابقت داشته باشد می توانند از دو ماه کسری خدمت استفاده کنند. کسری خدمت متاهلی شامل سربازان امریه و … نیز می شود. برای اطلاعات بیشتر به “شرایط استفاده از کسری خدمت برای سربازان متاهل” مراجعه کنید.

میزان حقوق سربازان متاهل | 70703025 021

کسری خدمت سربازی فرزند

کسری خدمت سربازی یکی از تسهیلاتی است که در قوانین نظام وظیفه قرار دارد. با توجه به اینکه سرباز های متاهل نسبت به خانواده خود دارای تعهد هستند، می توانند از قانون کسری خدمت سربازی بهره مند شوند.

سابقا متاهل ها به ازای هر فرزند 3 ماه کسری می گرفتند. در ادریبهشت 1401 قانون اصلاح شد و کسری فرزند به نوعی افزایش پیدا کرد.

میزان کسری سربازی به ازای هر فرزند

 • به ازای فرزند اول سه ماه کسری تعلق می گیرد.
 • به ازای فرزند دوم چهار ماه کسری تعلق می گیرد.
 • به ازای فرزند سوم پنج ماه کسری تعلق می گیرد.

میزان حقوق سربازان متاهل

سربازها در طول مدت خدمت سربازی از حقوق بهره مند می شوند. این حقوق در حدی است که یک سرباز بتواند هزینه ایاب و ذهاب خود را پرداخت نماید. میزان حقوق سربازها بر حسب مدرک تحصیلی متفاوت است. بر اساس مصوبه مجلس و ابلاغیه ستاد کل، میزان حقوق سربازهای متاهل از سرباز مجرد بیشتر خواهد بود.

سربازان متاهل در حقوق دریافتی خود همانند کارکنان رسمی نیروهای مسلح، از حق همسر و اولاد برخوردار هستند. و به همین میزان که به حقوق کارکنان رسمی نیروهای مسلح اضافه می شود به میزان حقوق سرباز متاهل نیز اضافه می شود.

محل خدمت سربازان متاهل

یکی از مهمترین مواردی که دوران خدمت سربازی را مشکل می کند، دور بودن محل خدمت سربازی به محل سکونت فرد است. در قوانین نظام وظیفه برای افراد متاهل به دلیل داشتن تعهد به همسر و خانواده، یکی از تسهیلات در نظر گرفته شده، محل خدمت سرباز متاهل است.

در واقع سرباز متاهل بر اساس قوانین باید در نزدیکترین محل ممکن به محل سکونت همسر خدمت سربازی را بگذراند. با توجه به اینکه نزدیک به دو سال زمان خدمت سربازی طول می کشد پس نزدیک بودن محل خدمت به محل سکونت همسر می تواند کمک خوبی برای سربازهای متاهل باشد.

برای آموزش فنی و حرفه‌ای که در نیروهای مسلح برای سربازها در حین خدمت سربازی برگزار می‌شود، سربازان متأهل در اولویت قرار دارند

میزان مرخصی سرباز متاهل

تمامی سربازها در طول دوران خدمت سربازی دارای میزان مشخصی مرخصی هستند که این حق را دارند از آن استفاده کنند و فرماندهان مربوطه نیز موظف هستند با مرخصی مشخص شده هر سرباز موافقت کنند. در واقع میزان مرخصی هر سرباز با توجه به شرایط خاصی متفاوت است. اگر سربازی در حالت عادی مشغول به خدمت سربازی باشد، دارای 22 روز مرخصی است.

افراد متاهل دارای حداقل 30 روز مرخصی هستند. در واقع علاوه بر بیشتر بودن میزان مرخصی سرباز متاهل، هچنین می تواند حداقل 3 روز در هفته خارج از ساعات اداری از پادگان خارج شود. مرخصی افراد متاهل تحت شرایطی ممکن است بیشتر نیز بشود.

شرایط افزایش مرخصی سربازی

 • سربازان متاهل به ازای هر یکصد کیلومتر فاصله از خانه تا محل خدمت ۱ روز مرخصی می گیرند.
 • سربازان متاهل در مناطقی با آب و هوای بد درجه ی ۲ شش روز درجه ی ۳ هشت روز، درجه ی ۴ ده روز مرخصی اضافه می گیرند.

مشاوره سربازی برای متاهلین

عدم داشتن اطلاعات کافی در هر زمینه ای موجب می شود افراد نتوانند درست تصمیم گیری کنند. همانگونه که گفته شد معافیت سربازی برای متاهلین امکان ندارد. با توجه به فرمایشان مقام معظم رهبری تسهیلات خوبی برای سربازهای متاهل در نظر گرفته شده است.

عدم اطلاع از تسهیلات سربازی برای متاهلین باعث می شود افراد متاهل به خدمت سربازی نروند و در اجتماع دچار مشکلاتی شوند. به همین منظور پیشنهاد می کنیم با مشاوره سربازی مرکز باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید و از شرایط سربازی آسان برای متاهلین آگاه شوید.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط معافیت سربازی متاهلین همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ticker_background=”#fe8989″]

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 153 تا
 1. حسین :

  سلام
  بنده 48 ساله دارای 2 فرزند طرح معافی شامل من میشه یا نه

  1. باران مشاوره :

   باید ستاد کل تصویب کنه

 2. Mehri :

  سلام ایا دوره آموزشی سپاه برای مشمولان متاهل که چهار فرزند دارند و بالای ۴۰ سال سن دارند نیز وجوددارد اگروجود دارد چندماه است آیا بابت آموزشی حقوق میدهند?

  1. باران مشاوره :

   دوره اموزشی 2 ماه هست ولی دوره تکمیلی بسیج رو داشته باشی لغو میشه

 3. علی :

  من ۴۰ سال دارم با ۴ فرزند بسیج نرفتم آیا معاف میشم

  1. باران مشاوره :

   باید دوره آموزشی رو شرکت کنی

 4. امیرمحمد :

  سلام بنده۳۳سال سن دارم ودارای ۳فرزند هستم چرا معافیت نباید به امثال ماتعلق بگیره به نظرشما ماشرایط رفتن به خدمت سربازی روداریم الانم به افرادیکه حداقل ۴۰سال سن دارن معافیت تعلق میگیره

  1. باران مشاوره :

   امیرجان باران مشاوره قانون گذار نیست. ممکن است قانون در سال های آتی تغییر کند.

 5. ارمین :

  سلام وقت بخیر من سال ۹۳ رفتم خدمت ۱۵ ماه خدمت کردم بعد فراری شدم الان یه بچه دارم دارم آیا کسری به منم میخوره یا نه
  بعدش تصادف کردم الانم دستم آتل و پیچ مهره هست باید چکار کنم دوماه هستش هنوز جوش نخورده

  1. باران مشاوره :

   شما ابتدا باید تکلیف فرارتان را مشخص کنید باید با یگان خدمتی مراجعه کرده و با معرفی نامه به دادسرای نظامی بروید

 6. ر :

  سلام من ۳۰ سال سن دارم و چهار فرزند دارم آیا من معاف میشم یانه؟

  1. باران مشاوره :

   خیر فقط کسری میگیرید

 7. خلیل محمدی :

  سلام وقت بخیر خسته نباشید بنده متاهل هستم وداری دوفرزند ومستاجر هستم یال ۸۵اعزام به خدمت شدم بعداز حدود ۵ماه اپاندیسم ترکید وسکمم رو جراحی کردن ونتونستم ادامه بدم وبدلیل وضعیت بد مالی نتونستم دنبال معافیتم برم بنظرتون چیکارکنم؟

  1. باران مشاوره :

   باید اول خودتون رو معرفی کنین تا پرونده فرار بسته شه بعد برای معافیت اقدام کنین

 8. محمد :

  سلام ، من متاهلم ، ۲۵ سالمه ،مدرک دکتری دامپزشکی، ۱۲ سال بسیج فعال دارم
  چقدر کسری میتونم بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   شش ماه کسری بسیج + 2 ماه تاهل

 9. آرمین :

  سلام خسته نباشید من دست راستم استخوان های زیر و رو شکسته و ۱۳ عدد پیچ و پلاتین داخل دسته میخواستم ببینم معاف از رزم میشم یا معاف دائم؟
  بعد اینکه من دفترچه پست نکردم ولی غیبت دارم و پدرم مدت منطقه داره خواستم ببینم کسری شاملم میشه یا ن؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   شكستگي ها ي استخوانهاي بلند :
   الف) شكستگي هائي‌كه بعداز9 ماه جوش‌نخورده باشدومفصل‌كاذب ايجادكرده باشدويا دروضع نامناسب جوش خورده‌و اشكال عملي ايجاد نموده باشد : معاف دائم
   ب) شكستگي هاي جوش خورده استخوانهاي بلند و لگن با و يابدون نصب پيچ يا پلاك و يا كونچر و بدون عارضه: معاف از خدمات رزمي
   ج) شكستگيهاي جوش نخورده بدون نصب پيچ و پلاك و كونچر كه كمتراز 6ماه از تاريخ شكستگي گذشته باشد: معاف موقت (به مدت حداكثر 9 ماه از تاريخ شكستگي )

 10. رضا :

  با سلام فرد متاهل می‌تونه کفالت مادر خودشو بگیره حین خدمت و معاف بشه ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که سه شرط(1-مادر فاقد شوهر2-فرد مشمول فاقد غیبت سربازی(غیبت سنواتی)3-فرد مشمول تنها فرزند ذکور بالای 18 سال مادر باشد) کفالت مادر رو داشته باشین میتونین برای کفالت مادر اقدام کنید.

 11. عرفان نقدی :

  سلام ببخشید من متاهل هستم ۳ساله اذواج کردم ۱۳سالم غیبت دارم و ربات ومینیسک پام پاره هست

  1. باران مشاوره :

   سلام. پارگي شديد و كامل رباطهاي جانبي و متقاطع زانوي يک پا كه باعث ناپايداري مفصل گردد:
   الف) در مواردي كه چند رباط (بيش از دو رباط) پاره شده باشد : معاف دائم
   ب) در موارد پارگي رباط ACL و PCL : معاف دائم
   ج) د رموارد پارگي رباط ACL يا PCL بهمراه يكي از رباطهاي جانبي : معاف دائم
   توضيحات: در تمام موارد پارگی رباط ها MRI به تنهایی ملاک نبوده و می بایست پارگی همراه با ناپایداری مفصلی در معاینه بالینی احراز شود.
   تبصره: براي دارندگان مدارك کارشناسي و بالاتر: معاف از خدمات رزمي تبصره- صرفا مربوط به جزء (ج) می باشد.
   د) پارگي ACL يا PCL دوطرفه : معاف دائم
   هـ) در افراد جراحي شده (دو رباط و بيشتر) همراه با اختلال عملي : معاف دائم
   توضيحات بند ه: منظور از اختلال عملی، اختلال ناپایداری واضح و تست pivout مثبت می باشد.
   و) در افراد جراحي شده بدون اختلال عملي :معاف از خدمات رزمي
   ز) پارگي منيسك و يك رباط : معاف از خدمات رزمي
   توضيحات بند ز: پارگی یک رباط به استناد بند سایر بیماریها جزء (الف:معاف از خدمات رزم) قابل رسیدگی می باشد

   1. چاکری :

    سلام سن م ۴۲ سال است و دارای ۵ تا فرزندهستم بیماری اعصاب دارم دستهام میلرزند وسرم دردمیکنه چند مشکل از سردارم از بچگی این بیماری داشتم سن بالاتر میشه بدتر بدتر میشم معافی سنی یا پزشکی تعلق میگیره

    1. باران مشاوره :

     شما بعد از سن 50 سالگی دیگه نیازی به کارت پایان خدمت نخواهید داشت

 12. گلابتون :

  سلام این درسته زیر سن 25سال متاهل باشی و دو فرزند داشته باشی از خدمت معاف میشی

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر تصویب نشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: