معافیت طلاق صوری

طلاق صوری جهت گرفتن معافیت سربازی

10 7,775

گذراندن خدمت سربازی به مدت 21 ماه در کشور ما برای همه افراد مذکر 18 تا 50 سال الزامی است. داشتن کارت پایان خدمت لازمه زندگی و گذران امورات برای یک پسر است. طی کردن 21 ماه خدمت سربازی گاهی برای پسرها و خانواده آنها آنقدر سخت به نظر می رسد که برای خلاصی از این امر حاضرند دست به هر کاری بزنند. یکی از کارهایی که بسیاری از خانواده ها انجام دادند معافیت طلاق صوری بود.

آیا معافیت طلاق صوری هم امکان دارد؟

طلاق صوری چیست؟

معافیت کفالت مادر مطلقه یکی از انواع معافیت هایی است که توجه این خانواده ها و مشمولان را به خود جلب کرده است. از این رو بسیاری از خانواده ها اقدام به گرفتن طلاق صوری می کنند. با توجه به قوانین نظام وظیفه در صورتی که مشمولی پدر و مادرش از هم طلاق گرفته باشند، از خدمت سربازی معاف است. به دلیل مطلقه بودن مادر و نیازمند بودن به سرپرست فرد مشمول می تواند به جای رفتن به خدمت سربازی از معافیت طلاق یا همان معافیت کفالت مادر مطلقه استفاده نماید.

طلاق صوری چیست؟

در صورتی که پدر و مادر مشمول با هم توافق کنند که از هم جدا شوند و اقدام به طلاق کنند و پس از مدتی که مشکلشان بر طرف شد مجددا با هم ازدواج کنند، به نوعی طلاق صوری محسوب می شود. به علت شباهت بسیار با طلاق توافقی عده ای فکر می کنند که طلاق صوری همان طلاق توافقی است. در حالی که طلاق توافقی به این معناست که زن و شوهر به دلیل مشکلات و اختلافات با هم توافق میکنند که طلاق بگیرند. در طلاق صوری در واقع درست است که کاملا توافقی است اما کاملا ساختگی و بنا بر مصلحت است و فقط به این منظور انجام می شود که پس از مدتی دوباره با هم زندگی کنند.

آیا با طلاق صوری می توان از خدمت سربازی معاف شد؟

همانگونه که گفته شد، طلاق صوری کاملا ساختگی است. یه زمانی بسیاری از خانواده ها بدون در نظر گرفتن منطق راضی به گرفتن طلاق صوری برای اخذ معافیت سربازی فرزندشان می شدند و بسیار هم رواج پیدا کرده بود. در حال حاضر با توجه به سخت گیری در اجرای قوانین نظام وظیفه و با توجه به شرایط موجود جهت اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه دیگر به راحتی نمی توان از معافیت طلاق صوری بهره برد.

معافیت از طریق طلاق صوری والدین

معافیت کفالت مادر مطلقه

همانطور که عرض کردیم با توجه به قوانین فعلی نظام وظیفه اخذ معافیت از طریق طلاق صوری والدین تقریبا نا ممکن به نظر می رسد. زیرا شرایط اخذ معافیت کفالت مادر طلاق گرفته سخت شده است. به عنوان مثال جهت اخذ معافیت کفالت مادر مطلقه یا همان معافیت بابت طلاق پدر و مادر باید حداقل 30 ماه از تاریخ طلاق آنها گذشته باشد. علاوه بر آن باید چندین نفر فرم استشهاد محلی را تکمیل نمایند و نسبت به صحت طلاق و دلایل طلاق شهادت دهند.

برای اطلاع از نحوه تهیه استشهاد محلی مقاله استشهاد محلی معافیت سربازی را از دست ندهید.

مشاوره معافیت طلاق صوری

گذراندن دوره خدمت سربازی آنقدر هم سخت نیست که خانواده ای راضی شود اقدام به طلاق صوری کنند تا فرزندشان به خدمت سربازی نرود. در واقع خدمت سربازی می تواند به پسرها کمک کند تا بتوانند مهارت های زندگی و مواجهه با مشکلات را یاد بگیرند. پیشنهاد می کنیم قبل از هر اقدامی جهت اخذ معافیت سربازی و همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص معافیت طلاق با مشاورین مجرب گروه مشاوران باران مشورت نمایید. با مشاوره صحیح می توانید در خصوص نظام وظیفه و اخذ انواع معافیت های سربازی اطلاعات بهتری را کسب نمایید.

مقاله اخذ معافیت کفالت پدر بالای 70 سال را از دست ندهید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 10 تا
 1. فریده :

  سلام پسر من الان سربازه البته غیبت داشت که اعزام شد من الان بعد از اعزام پسرم طلاق گرفتم میتونم برای پسرم کفالت بگیرم

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر.غیبت ایشون ممانعت برای کفالت ایجاد می کند

 2. مجید :

  اگر طلاق جدی صورت بگیرد،بعد از چندین سال،یاچند ماه میتوانند دوباره زندگی کنند،یاحق

  1. باران مشاوره :

   اگه وظیفه عمومی طلاق رو صوری تشخیص بده می تونه کارت رو باطل کنه.

 3. احمد :

  اگر ک بعد از ۳۰ ماه و صدور کار پایان خدمت پدر مادر دوباره ازدواج بکنند چی؟مشکلی پیش میاد

  1. باران مشاوره :

   احمد جان اگر وظیفه عمومی شک کند که طلاق صوری بوده در بازبینی پرونده ها ممکن است معافیت شما ابطال شود.

 4. محمود :

  خیلی راحت هم ممکن است و بدلیل وجود قوانین اشتباه و اتلاف زمان افرادی که بعد از ۹سال درس باید از توانایی هاشون استفاده کنند باعث میشه چنین کارهایی واجب باشه

  1. باران مشاوره :

   آقا محمود با توجه یک پارچه شدن سیستم امکانات تحلف خیلی کم شده است.

 5. ثریا :

  بنظر می آید هیچ کس تحت هیچ شرایطی زندگی مشترک خود را که در همه جای دنیا بالاترین رابطه و نزدیکترین رابطه محسوب می شودرا به خاطر 24 یا 18 ماه سربازی فرزند خود بهم نمی زند و حتی ضربه روحی که فرزند از شکستن این رابطه می خورد خیلی خیلی بیشتر از حسن نرفتن به سربازی است فلذا نوشتن این مقاله چندان جذاب نیست و بهتر است چنین حرفها و ظنیات را در سطح جامعه گسترش ندهیم.

  1. باران مشاوره :

   ثریا خانم باران مشاوره هیچ چیز بدی را ترویج نمی کند. شما متن مقاله را کامل نخوانده اید. قید کرده ایم که طلاق صوری معافیت ندارد و مشمولان به فکر گرفتن این معافیت ها نباشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: