معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان

آیا مبتلایان به بیماری های فک، دهان و دندان از خدمت سربازی معاف می شوند؟

124 15,577

بیماری های فک، دهان و دندان گاهی بسیار ساده به نظر می رسند و باورکردنی نیست که به دلیل این نوع از بیماری ها، فرد مشمول بتواند از خدمت نظام وظیفه معاف شود. برخی از این بیماری ها باعث اختلال در صحبت کردن، غذا خوردن و امور روزانه می شود و به همین سبب قوانینی در آیین نامه درباره معافیت بیماری های فک، دهان و دندان در نظر گرفته شده است.

در این مقاله قصد داریم بیماری های فک، دهان و دندان را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. اما به دلیل ابهامات موجود در قوانین آیین نامه بدیهی است که سوالاتی ذهن مشمولان را به خود مشغول خواهد ساخت. مرکز مشاوره تلفنی باران آمادگی پاسخگویی به سوالات مشمولان و ارائه راهکار های ساده و سریع برای دریافت معافیت سربازی است.

چه بیماری هایی به عنوان بیماری های فک، دهان و دندان شناخته می شوند؟

به منظور اخذ معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان، بهتر است ابتدا شناخت بهتری از این بیماری ها داشته باشیم. بسیاری از عارضه های فک، دهان و دندان به صورت ژنتیکی در زمان تولد در انسان به جود می آید.

برای مثال عارضه لب شکری یکی از انواع مادرزادی این بیماری است. همچنین بيماريهای فک، دهان و دندان می تواند اکتسابی نیز باشد که از شايع ترين آن عفونت های دهان و دندان را می توان نام برد.

عدم رعايت بهداشت دهان و دندان، تغيير عادات و رژيم غذايي، بي توجهي نسبت به اهميت وسلامت دندانها از مهمترين علل ابتلا به بیماری های دهان است. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که بهداشت دهان و دندان و سلامت عمومی بدن را می بایست با یکدیگر یکپارچه در نظر بگیریم. هر گونه تغییر در خوراک و تغییرات داخلی اندام ها علائم خود را با تغییرات دهان و دندان ها نشان می دهد.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

چگونه بیماری های فک، دهان و دندان می توانند موجب معافیت از خدمت سربازی شود؟

بیمار های فک، دهان و دندان نیز مانند دیگر بیماری ها می تواند باعث اختلالات زیادی در صحبت کردن یا عمل جویدن شود. در حالت کلی این بیماری ها می تواند موجب ایجاد سوء تغذیه و یا ایجاد خلل در برقراری ارتباط با دیگران در افراد مبتلا به این عارضه شوند. همان طور که مشخص شد بیماری های فک، دهان و دندان مشکلاتی را برای فرد مبتلا به وجود می آورد.

این مشکلات در دوره ی خدمت سربازی می تواند شدت پیدا کند. به همین دلیل سازمان نظام وظیفه به منظور جلوگیری از بروز مشکلات برای فرد مشمول در بخش دوازدهم آیین نامه معافیت پزشکی به بیماری های فک، دهان و دندان اشاره کرده است.

شرایط معافیت بیماری های فک، دهان و دندان

با توجه به قوانین معافیت پزشکی که بر اساس شاخصه های بین المللی در نظر گرفته شده است، شرایط بیماری فک، دهان و دندان به منظور اخذ انواع معافیت های پزشکی مورد ارزیابی قرار گرفته است. اگر اختلالات حاصل از بیماری عملکرد فرد مشمول را به طوری تحت تاثیر قرار دهد که نتواند وظایف محوله در دوره سربازی را انجام دهد، فرد مشمول مبتلا به بیماری های فک، دهان و دندان می تواند از معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان بهره مند شود.

گاهی این معافیت ها با توجه به دوره درمان فرد مشمول به صورت موقتی داده می شود تا بعد از بهبودی، فرد مشمول بتواند دوره خدمت نظام وظیفه را بگذراند. در مواردی هم فرد مشمول تنها از انجام خدمات سنگین یا رزمی معاف می شود.

نا گفته نماند در معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان نوع مدرک تحصیلی کاملا قابل اهمیت می باشد.

مثال برای معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان با توجه به شدت بیماری:

شکستگی و آسیب دیدگی فک جز متداول ترین معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان است که با توجه به میزان آسیب دیدگی  یکی از انواع معافیت پزشکی به آن تعلق می گیرد.

انواع معافیت پزشکی برای شکستگی و آسیب دیدگی فک

در صورتی که شکستگی یا عارضه در مدتی کمتر از 6ماه درمان شود، به مشمول معافیت موقت پزشکی داده می شود. پس از گذشت 6 ماه از معافیت موقت، فرد اعزام خدمت سربازی می شود.

پس از گذشت 6 ماه و انجام معاینات ممکن است نوع معافیت متفاوت شود. در صورتی که اختلال شديد در عمل جويدن يا تكلّم و همراه با سوء تغذيه ایجاد شود مشمول معاف دائم می شود. هم چنین اگر عارضه باعث عدم تقارن صورت و كراهت منظر شدن باشد نیز معافیت دائم در پی دارد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان چیست؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان

 • همراه داشتن اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی فرد مشمول بسیار حائز اهمیت می باشد.
 • چهار قطعه عکس 4*3 از فرد مشمول موردنیاز است.
 • به دلیل تبصره های گوناگونی که در مورد شرایط تحصیلی وجود دارد مدارک تحصیلی در دریافت معافیت پزشکی نقش به سزایی دارد.
 • فرد مشمول می بایست با مراجعه به پزشک مورد تایید سازمان نظام وظیفه فرم اولیه پزشک دریافت و تکمیل نماید.
 • و…

گفتنی است اگر نظر شورای پزشکی منفی باشد درخواست شما مبنی بر معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان رد می شود. مشمول تا 10روز می تواند اعتراض خود را به صورت کتبی به بخش پزشکی نظام وظیفه تحویل دهد. سپس شورای پزشکی دوباره تشکیل می شود و در صورت نیاز دوباره فرد مشمول برای انجام معاینات به بیمارستان معرفی می شود.

به منظور اقدام سریع تر برای معافیت پزشکی خدمت سربازی می توانید با گروه مشاوره باران 70703025 021 تماس گرفته و معاف از خدمت شوید.

مراحل دریافت معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان چیست؟

 • ابتدا فرد مشمول باید دفترچه معافیت پزشکی را از مراکز پلیس+10 تهیه و تکمیل نماید.
 • کلیه سوابق مربوط به بیماری های فک، دهان و دندان را جمع آوری کند و سپس فرم اولیه مراجعه به پزشک معاین را تکمیل نماید.
 • بعد از مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات در مراکز مورد تایید سازمان نظام وظیفه صورت می گیرد.
 • و …

اگر سرباز هستید و قصد اخذ معافیت پزشکی را دارید مقاله نحوه معافیت پزشکی حین خدمت را از دست ندهید.

مشاوره معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان

برای اخذ معافیت سربازی یا تجمیع کسری ایثارگری با سایر کسری های نظام وظیفه بهتر است با افراد آگاه در این زمینه مشورت نمایید. معافیت پزشکی انواع متفاوتی دارد و نوع معافیت با توجه به تبصره های موجود در آیین نامه نظام وظیفه تعیین می شود. برای اقدام سریع و به موقع برای اخذ معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان بهتر است هر چه سریع تر با مشاوران ما تماس گرفته و از آخرین قوانین و شرایط اخذ معافیت پزشکی مطلع شوید.

بند های بيماري هاي فك و دهان و دندان، مطابق با آیین نامه پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی

شرایط معافیت پزشکی بیماری های فک، دهان و دندان بر اساس آیین نامه پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی به شرح زیر است. برای اطلاعات بیشتر می توانید این بخش را مطالعه نمایید. ممکن است اطلاعات بندهای زیر کمی برای شما مبهم باشد. مشاوره تلفنی نظام وظیفه مرکز باران مشاوره آماده پاسخگویی به سوالات شما مشمولان عزیز است.

بند 1:
ناهنجاريهاي استخواني فك و صورت كه موجب اختلال شديد در عمل جويدن يا تكلّم وهمراه با سوء تغذيه باشد : معاف دائم

بند 2:
آنكيلوز مفصل تامپور و مانديبولر يك طرفه و دو طرفه به شرط ثبوت پاراكلينيكي : معاف دائم

بند 3:
تومورهاي خوش خيم در صورتيكه از لحاظ حجم و موقعيت ايجاد اختلال شديد در جويدن و يا در تكلّم نمايند : معاف دائم

بند 4:
كام شكاف دار يا لب شكري عمل نشده و يا عمل شده با عارضه تنفسي يا تغذيه اي و يا اختلال تكلم و يا كراهت منظر ايجاد كرده باشد : معاف دائم

بند 5:
استئوميليتهاي استخوانهاي فك كه بعداز درمان منجر به ناهنجاري مشهود استخوانهاي فك و صورت شوند : معاف دائم

بند 6:
ناهنجاريهاي زبان مانند آنكيلوگلوسي ، آتروفي و هيپرتروفي زبان، شكاف برداشتن و يا دو قطعه شدن زبان كه موجب اختلال شديد در جويدن و تكلم ويا بلع شود : معاف دائم

بند 7:
كليه تومورهاي بدخيم فك و دهان : معاف دائم

بند 8:
ناهنجاريهاي اسكلتي واستخواني وعضلاني فك و صورت مثل اسپاسم همي فاشيال و ميكروزومي و … كه سبب عدم تقارن صورت و كراهت منظرشده باشد : معاف دائم آنان در حد معافيت دائم باشد) ليکن قادر به طبابت در نيروهاي مسلح باشند : معاف از خدمات سنگين

بند 10:

ساير بيماريها :

الف) ساير بيماريهاي موضوع اين بخش که منطبق با دسته دوم ماده 2 آيين نامه مي باشند : معاف از خدمات رزمي
ب) ساير بيماريهاي موضوع اين بخش که منطبق با دسته سوم ماده 2 آيين نامه مي باشند : شش ماه معاف موقت
ج) ساير بيماريهاي موضوع اين بخش که منطبق با دسته چهارم ماده 2 آيين نامه مي باشند : معاف دائم

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 124 تا
 1. حسن :

  سلام بنده فک پایینم عقبه و دندان هام هم به عصب رسیده آیا معافیت دائم بهم تعلق میگیره؟
  زانوهام هم پرانتزیه و گودی کمرم دارم

  1. باران مشاوره :

   سلام جواب سوال شما رو نمیشه اینجا داد چون باید دقیق تر بررسی بشه می تونید با مشاوران باران مشاوره تماس بگیرید .

 2. امیر :

  سلام من مشکل اپن بایت دارم و فک پایینم جلوهست وانحراف داره طوری که صورتم کج شده و تقارن نداره به نظر شمامیتونم معاف شم؟

  1. باران مشاوره :

   برای پاسخ دهی به سوالتون نیازمند اطلاعات بیشتری هستیم

   1. امیر :

    سلام مجدد من چندوقت پیش برای استخدامی ارتش رفتم به خاطر ناهنجاری فک منو در مصاحبه رد کردن فک بالا و پایینم نیاز به جراحی و ارتودنسی داره در تکلمم کمی مشکل دارم خواستم ببینم اگه امکان گرفتن معافیت هست اقدام کنم ممنون میشم پاسخ بدید

    1. باران مشاوره :

     به موارد حاد معافیت پزشکی تعلق می گیره

 3. ایمان :

  باعرض سلام اگر دارای ناهنجاری فک و صورت باشم در مورد بخش دوم سو تغذیه شامل چه فاکتورهایی میشه؟نسبت bmi قد و وزن چقدر باید باشه؟

  1. باران مشاوره :

   شاخص BMI فقط باعث معافیت از رزم می شود.

   1. مهدی :

    با سلام و درود…بنده ۳۷ سال سن دارم و فک بالای من فاقد دندان است و دندان مصنوعی دارم فک پایینمم ۴ تا دندان دارد ایا معافیت میدن بهم؟ممنون میشم

    1. باران مشاوره :

     اگه به دلیل بیماری دندان ها رو از دست داده باشی شانس داری.

 4. Amir :

  سلام من فکم تا دهنم باز میکنم صدای خیلی بلند میده جوری که انگار داری گردو میشکنی ولی اختلال در تکلم ندارم ولی بازم اذیت میکنه امکان معافیت دائم هست؟

  1. باران مشاوره :

   معافیت به موارد حاد تعلق می گیره

 5. علی حمیدی :

  سلام من تقریبا نصف دندانهایم شکسته وکشیده شده پوسیدگی دندان دارم طوری هست که به سختی میتونم غذا بخورم

  1. باران مشاوره :

   اگه به دلیل بیماری خاصی دندان نداشته باشین ممکن است معافیت تعلق بگیره

  2. محمدعلی :

   سلام…۳۳ساله هستم کلا ۱۳ تا دندون خراب دارم هزینه ترمیم ندارم غذا رو باید قورت بدم اونم باعث معده دردی میشه لثه هام موقع غذا خوردن ب درد میاد
   میخواستم بدونم معافیت بهم تعلق میگیره یان

   1. باران مشاوره :

    باید به دلیل بیماری یا عارضه بلع درست نداشته باشید

 6. خشایار قشقایی :

  سلام من ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ معافیت تحصیلیم تموم میشه از طرفی میخوام برا کنکور شرکت و همچنین من شکستگی بینی ناهنجاری دندان بخصوص فک پایین دارم و قراره دی ماه ارتودنسی کنم میخواستم ببینم آیا امکان داره از خدمت معاف بشم حالا چه موقت باشه چه دائم؟

  1. باران مشاوره :

   خشایار جان برای پاسخ به سوال شما نیازمند اطلاعات بیشتری هستیم بهتر است از خطوط مشاوره استفاده کنید

 7. محمد :

  سلام من کیست okc دارم و جراحی کردم مجدد عود کرده بعد از دو سال از فک پایین تا بالا دندون های فک بالام هست (حدود ۵ سانت) در غذا خوردن و جویدن خیلی دردی ندارم ولی دائم عفونت میکنه و بعد از جراحی مجدد چون فضای خالی بزرگی تو فکم هست باید مراقبت کنم تا کوچک ترین ضربه یی نخوره ، میخواستم بپرسم شانسی برای معافیت دارم و چجور اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   محمد جان باید از مشاوره تلفنی استفاده کنید تا شرایط تان را دقیق تر ارزیابی کنیم.

 8. فرهاد منصوری :

  سلام فک سمت راست من حدود دو هفته پیش در تصادف ضربه دید و باعث شکستگی شد حدود ۱۰ روز بیمارستان بستری بودم و بعدش فکمو عمل کردن الان ۶ تا پیچ داخل دهانم هست و یک سیم که باعث اختلال شدید در حرف زدن و جویدنم شده و نمیتونم چیزی بخورم ایا ممکنه هست که معاف دائم از سربازی بشم تمامه مدراکمم دارم..؟

  1. باران مشاوره :

   اگه اختلال در جویدن و تکلم داری شانس معافیت موقت یا دائم پیدا می کنی.

 9. پارسا :

  سلام ببخشید من فک پایینم خیلی جلو هست آیا امکان معافیت داره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. ناهنجاريهاي اسكلتي واستخواني وعضلاني فك و صورت مثل اسپاسم همي فاشيال و ميكروزومي و … كه سبب عدم تقارن صورت و كراهت منظرشده باشد : معاف دائم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: