معافیت پزشکی

شرایط، مراحل و مدارک اخذ معافیت پزشکی سربازی چیست؟

388 62,845
 • شرایط معافیت پزشکی سربازی، اطلاع از آخرین آیین نامه جدید معافیت پزشکی 
 • شرایط و مراحل انواع معافیت های پزشکی مانند معافیت نمره چشم، واریکوسل و …
 • مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات فرم های معافیت پزشکی سربازی
 • لیست بیماری های معافیت پزشکی، معافیت پزشکی اعصاب و روان و کمیسیون پزشکی نظام وظیفه

پسرها در سن ۱۸ سالگی مشمول قانون خدمت سربازی می شوند. اکثریت مشمولین به دنبال راهی برای معافیت یا اخذ کسری خدمت هستند. بعضی ها شامل قانون معافیت کفالت می شوند. معافیت پزشکی یکی دیگر از روش های قانون معافیت خدمت نظام وظیفه سربازی است. در واقع می توان گفت معافیت پزشکی فرصتی مناسب برای مشمولانی است که به دلیل شرایط جسمی و روانی قادر به انجام سربازی نیستند.

کارت معافیت پزشکی

بر اساس قوانین نظام وظیفه با، اعزام این مشمولان به خدمت سربازی ممکن است برای این افراد و یا سایرین خطراتی بوجود آید. لذا در قانون معافیت هایی برای این مشمولان در نظر گرفته شده است. اما شرایط معافیت پزشکی سربازی ممکن است برای سربازان خدمت نظام وظیفه بسیار پیچیده باشد. برای آگاهی از نحوه اخذ معافیت پزشکی سربازی، دفترچه معافیت پزشکی سربازی ۹۸، بررسی انواع معافیت پزشکی، شرایط معافیت و قوانین و لیست بیماری های دارای معافیت پزشکی هستند ادامه این مقاله را بخوانید.

دسته بندی مشمولان از نظر سلامت جسمی و روان در سربازی

هر فرد مشمولی قبل از اعزام به خدمت از سوی سازمان نظام وظیفه در خصوص سلامت جسمی و روانی مورد ارزیابی قرار می گیرد. هدف از این ارزیابی آن است که سطح توانایی مشمولان برای انجام خدمت وظیفه سنجیده شود.

 1. گروه اول: مشمولانی که از لحاظ روانی و جسمی در سلامت کامل هستند. این مشمولان توانایی گذراندن خدمت سربازی را بدون هیچ مشکلی دارند.
 2. گروه دوم: در گروه دوم مشمولانی قرار می گیرند که به دلیل عارضه یا بیماری دچار نقص عضو یا اختلالات روانی جزئی شده اند. از سوی سازمان نظام وظیفه، این مشمولان به دلیل مشکلاتشان از انجام امور رزمی معاف می شوند.
 3. گروه سوم: گاها برخی از مشمولان سربازی به بیماری یا عارضه های جسمی و روانی دچار هستند که با این مشکلات معالجه پذیر است. این افراد پس از انجام معاینات اولیه و با توجه به مقررات نظام وظیفه طول مدت درمان مشخصی می گیرند و پس از بهبودی به خدمت سربازی می روند.
 4. گروه چهارم: مشمولانی که بیماری یا نقص عضوشان شدید بوده و درمانشان غیر ممکن یا طولانی است در گروه چهارم قرار می گیرند.این مشمولان قادر به انجام سربازی (امور رزمی و غیر رزمی) نیستند و ممکن است عارضه یا بیماری آنها با انجام خدمت تشدید شود.
 • نکته: میزان تحصیلات مشمولان در قرار گرفتن در هر یک از این گروه ها موثر است.
باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

انواع معافیت پزشکی

اخذ معافیت دائم بسته به شدت و نوع بیماری دارد. ممکن است به مشمولی معافیت پزشکی موقت تعلق گیرد. مرکز مشاوران باران جدول زیر را در خصوص انواع معافیت برای شما آماده کرده است.


نوع معافیت توضیحات
معافیت از رزم به دلیل شرایط جسمانی یا روانی بیماری، این مشمولان از انجام فعالیت ها سنگین در طول خدمت سربازی معاف هستند.
معافیت موقت اگر شدت بیماری زیاد و بیماری درمان شدنی باشد بر اساس قانون نظام وظیفه طول درمان تعیین می شود. بدین ترتیب تا زمان بهبودی، فرد از خدمت معاف می شود. پس از درمان فرد مجددا مشمول به خدمت سربازی می شود.
معافیت دائم اگر شدت بیماری زیاد و درمان بیماری امکان پذیر نباشد فرد از خدمت سربازی معاف می شود.

معافیت از رزم، معافیت موقت و معافیت دائم پزشکی، فقط شامل بیماری هایی است که توسط سازمان نظام وظیفه عمومی اعلام می شود. معافیت های پزشکی شامل طیف گسترده ای از بیماری ها می شود. از شایع ترین بیماری های معاف کننده می توان به معافیت بیماری های عمومی، معافیت بیماری های اعصاب و روان، معافیت بیماری های استخوان، معافیت واریکسل، معافیت نمره چشم و … اشاره کرد. بهتر است لیست بیماری های معاف کننده بر اساس آخرین آئین نامه معافیت پزشکی سربازی را بدانیم.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله انواع معافیت های پزشکی را بخوانید.

لیست بیماری های معافیت پزشکی شامل چه بیماری هایی است؟

حالا که تفاوت معافیت از رزم، معافیت دائم و معافیت موقت پزشکی را دانستیم باید تشخیص دهیم که چه بیماری هایی شامل معافیت پزشکی می شوند. لازم به ذکر است که بیماری فرد مشمول باید به تشخیص پزشک نیروهای مسلح و یا پزشک مورد تأیید فرماندار و بخشدار ناحیه و شهرستان، مطابق با آیین نامه برسد. خوشبختانه لیست بیماری های معاف کننده خدمت سربازی توسط سازمان نظام وظیفه عمومی اعلام شده است.

لیست بیماری های معاف کننده پزشکی به شرح زیر است. با کلیک کردن روی هر کدام از گروه های بیماری، به صفحه مربوط به آن بیماری می روید.

در ادامه مقاله شرایط و مراحل معافیت پزشکی را برای شما شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

ردیفنوع بیماریردیفنوع بیماری
۱شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی۲بیماریهای استخوان (اسکلت)
۳بیماری های عفونی۴ریه و قفسه صدری
۵روماتولوژی و بافت همبند۶جراحی مغز و اعصاب
۷قلب و عروق۱۰اعصاب و روان
۹گوش، حلق و بینی۱۰داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی)
۱۱چشم و عوارض بینایی۱۲بیماری های عمومی
۱۳دستگاه تناسلی و ادراری۱۴فک و دهان ودندان
۱۵خون و انکولوژی۱۶پوست و بافتهای زیر پوست
۱۷بیماریهای غدد مترشحه و داخلی

هر یک از گروه های بیماری در جدول فوق شامل مجموعه از بیماری ها می شود. به طور مثال گروه معافیت بیماری عمومی، شامل معافیت کوتاهی قد، معافیت چاقی و یا معافیت لاغری می شود. معافیت در هر یک از این بیماری ها دارای قوانین و تبصره های خاص خود است. برای مثال معافیت کوتاهی قد ارتباط مستقیمی را مدرک تحصیلی فرد مشمول دارد. به طور مثال با بالاتر بودن مدرک تحصیلی، قد فرد مشمول برای اخذ معافیت کامل باید کوتاه تر باشد.

زمان اقدام برای معافیت پزشکی خدمت سربازی نیز بسیار مهم است.

مشمولانی بوده اند که با داشتن شرایط لازم برای اخذ معافیت پزشکی خدمت سربازی، باز هم نتوانسته اند معافیت خود را بگیرند. این افراد حتی از وضعیت معاف کننده بیماری خویش آگاه بوده اند. اما چون به موقع برای معافیت پزشکی اقدام نکرده اند شانش معافیت از خدمت خود را از دست داده اند.

شرایط اخذ معافیت پزشکی حین خدمت

شرایط اخذ معافیت پزشکی حین خدمت شامل آن دسته از سربازانی می شود که حین خدمت دچار مصدومیت و یا بیماری‌ شده اند. به سبب این بیماری یا آسیب دیدگی دیگر ادامه خدمت برایشان میسر نیست. تمامی مشمولینی که قصد اخذ معافیت پزشکی حین خدمت را دارند باید از طریق یگان های خدمتی اقدامات لازم را انجام دهند. این اقدامات شامل مراجعه به یگان، ارجاع پرونده به بهداری کل و … می شود.

 • در صورتی که آسیب دیدگی در حین فرار از خدمت سربازی اتفاق بیفتد، شرایط اخذ پزشکی خدمت سربازی تغییر می کند.

انواع معافیت پزشکی حین خدمت

بنابر قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، وضعیت اخذ معافیت پزشکی برای سربازان در حین خدمت متفاوت است. اخذ معافیت پزشکی بستگی به میزان باقی مانده خدمت و مدت درمان سرباز دارد. با توجه به طول درمان، سرباز ممکن است یکی از معافیت ها (دائم، موقت و از رزم ) اخذ کند. همچنین امکان دارد با توجه به طول مدت درمان هیچ یک از معافیت ها به سرباز تعلق نگیرد. در این صورت مرخصی از خدمت به سرباز داده می شود.

آیا مدت زمان مرخصی از خدمت، جز خدمت سربازی به حساب می آید؟
 • بله. با توجه به میزان مدت مرخصی، ممکن است از طول مدت سربازی کسر شود. اگر مدت مرخصی از حد خاصی کمتر باشد، مرخصی جز خدمت سربازی به حساب می آید. در غیر این صورت مرخصی تبدیل به معافیت موقت می شود.
تفاوت بین مرخصی از خدمت و معافیت موقت چیست؟
 • مرخصی جز خدمت سربازی حساب می شود. به عنوان مثال سربازی را در نظر بگیرید که دو ماه خدمت کرده باشد. این سرباز یک ماه مرخصی از خدمت می گیرد. پس از پایان مدت مرخصی، از نظر سازمان نظام وظیفه این سرباز سه ماه خدمت کرده است. اما طول مدت معافیت موقت جز خدمت وظیفه محسوب نمی شود.
آیا در صورت مصدومیت حین خدمت جانباز محسوب می شوم؟
 • کارت جانبازی و … تنها وقتی صادر می شود که مصدومیت در هنگام رزم اتفاق افتاده باشد.

برای اطلاعات بیشتر به شما توصیه می کنیم مقاله معافیت پزشکی حین خدمت سربازی را مطالعه نمایید یا با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

معافیت پزشکی حین تحصیل

با نوجه به قوانین نظام وظیفه هیچ مشمولی نمی تواند همزمان از دو یا چند معافیت استفاده کند. فردی که در حین تحصیل است دارای معافیت تحصیلی می باشد. اما آیا می توان همزمان با تحصیل برای اخذ معافیت پزشکی خدمت سربازی نظام وظیفه اقدام کرد؟ سازمان نظام وظیفه برای این کار تبصره ای قائل شده است. این تبصره دارای شرایط زیر می شود.

 • بیماری هایی که بازه زمانی درمانی خاصی ندارند (مانند نقص عضو).
 • بیماری هایی که قابل درمان نیستند (مانند کم خونی شدید).
 • مقطع تحصیلی در نوع معافیت پزشکی تاثیر گذار نباشد.

با توجه به شرایط فوق درخواست معافیت پزشکی حین تحصیل قابل بررسی می باشد.

چناچه فردی از معافیت تحصیلی استفاده کرده باشد، همزمان با معافیت تحصیلی نمی تواند تقاضای معافیت پزشکی کند، رسیدگی به تقاضای معافیت پزشکی بس از فارغ التحصیل شدن و یا ترک تحصیل و حتی اخراج او انجام می گیرد.

مراحل اخذ معافیت پزشکی خدمت سربازی

روند دریافت معافیت پزشکی می تواند کمی مبهم باشد. علت این ابهام تاثیر گذار بودن نوع و شدت بیماری در اخذ این معافیت است. حتی در بعضی از بیماری ها، شرایط معافیت پزشکی با توجه به مدرک تحصیلی متفاوت می شود.این شرایط سبب می شود بسیاری از مشمولین نظام وظیفه زمان بسیار طولانی را صرف اخذ معافیت پزشکی خدمت سربازی می کنند. برای صرفه جویی در وقت و اخذ معافیت پزشکی در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید با مشاوران مرکز باران تماس حاصل نمایید.

لیست زیر مراحل اخذ معافیت پزشکی خدمت سربازی را به طور کلی بیان می کند. پیشنهاد می کنیم با مشاوره تلفنی تصمیمی آکاهانه بگیرید.

برای اطلاع از شرایط اخذ انواع معافیت های پزشکی مانند معافیت چشم، معافیت واریکسل، معافیت قد، معافیت وزن، معافیت صافی کف پا، معافیت قلب و عروق، معافیت دیسک کمر و دیگر معافیت ها، کافی است با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ از سراسر کشور تماس حاصل نمایید. همین حالا برای اخذ معافیت پزشکی خود اقدام کنید.

۱۰ گام برای اخذ معافیت پزشکی خدمت سربازی

 1. رفتن به مراکز پلیس+۱۰ اولین گام اخذ معافیت پزشکی است.
 2. بعد از رفتن به پلیس+۱۰، نوبت به پر کردن برگه خود اظهاری می رسد.
 3. پس از انجام مراحل فوق، فرم معاینه اولیه با توجه به برگه خود اظهاری پر می شود.
 4. حالا باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنیم. این مدارک توسط اپراتور پلیس+۱۰ تایید و در سیستم ثبت می شود.
 5. بعد از یک الی دو هفته برگ معرفی نامه به بیمارستان را دریافت می نمایید.
 6. حالا باید به بیمارستان مربوطه برویم. در این مرحله معاینات لازم صورت می گیرد.
 7. در این مرحله جوابیه از بیمارستان برای سازمان نظام وظیفه صادر می شود. ما باید منتظر نامه سازمان نظام وظیفه بمانیم.
 8. پس از بررسی سازمان نظام وظیفه، نامه دعوت به شورای پزشکی به دست ما می رسد.
 9. مراجعه به شورای پزشکی برای انجام مجدد معاینات. این مرحله برای اخذ معافیت پزشکی سربازی بسیار مهم است.
 10. پس از معاینه، تیم کمیسیون پزشکی وضعیت معافیت را مشخص می کند. این معافیت می تواند معافیت دائم، معافیت موقت، و یا معافیت از رزم باشد.
نکته: شرکت در کمیسیون پزشکی به معنی اخذ معافیت های پزشکی نیست. عده ای از مشمولین اخذ معافیت از رزم را بسیار ساده می دانند و فکر می کنند با رفتن به شورای پزشکی حداقل معافیت از رزم را می گیرند. در حالی که ممکن است به تشخیص کمیسیون پزشکی نه تنها معافیت از رزم، بلکه هیچ معافیتی به شما تعلق نگیرد.

شرایط احراز انواع بیماری های معافیت پزشکی چیست؟

برای انکه بتوانیم از معافیت پزشکی خدمت سربازی استفاده کنیم باید ثابت کنیم بیماری (بیماری معاف کننده خدمت سربازی بر اساس آیین نامه) در ما وجود دارد. این احراز در سه مرحله صورت می گیرد.

 • وجود بیماری توسط پزشک تایید شود. الزاما نیاز نیست این تاییده از سوی پزشک متخصص صادر شود.
 • شورای پزشکی بیمارستان بیماری را تایید نماید.
 • شورای پزشکی نظام وظیفه (کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه) بیماری را تایید کند.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

کمیسیون پزشکی نظام وظیفه چیست؟

سازمان نظام وظیفه به منظور بررسی بیماری مشمولین کمیسیونی تشکیل داده است. این کمیسیون ممکن است متشکل از پزشک عمومی، پزشک متخصص و روانشناس باشد. این پزشکان هسته مرکزی کمیسیون پزشکی نظام وظیفه را تشکیل می دهند. برای هر فرد ممکن است یک کمیسیون تشکیل شود. بعنی اعضای این کمیسیون ثابت نیستند. تشخیص کمیسیون پزشکی می تواند باعث معافیت یا عدم معافیت مشمول شود.

آیا رای کمیسیون پزشکی قابل اعتراض است؟

ممکن است خود فرد احساس کند که شرایط اخذ معافیت پزشکی را دارد. اما نظر شورای پزشکی نظام وظیفه کاملا متفاوت باشد. به طوری که نه تنها معافیت موقت و دائم بلکه معافیت از رزم هر برای سرباز صادر نشود. برای این شرایط تمهیداتی از سوی سازمان نظام وظیفه اندیشیده شده است.

در این حالت فرد می تواند به رای شورای پزشکی اعتراض نماید. در صورت وجود شرایط خاصی فرد به شورای عالی پزشکی نظام وظیفه ارجاع داده می شود. لازم به ذکر است که رای شورای عالی پزشکی قطعی و لازم الاجراست و مشمول نمی تواند هیچگونه اعتراضی به آن داشته باشد.

 

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی | مشاوره تلفنی | 70703025 021

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی

پس از دانستن روند اخذ معافیت پزشکی و هم چنین اطلاع از نحوه برگذاری کمیسیون پزشکی، حالا نوبت به تهیه مدارک می رسد. مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی به شرح زیر است.

 • پرکردن فرم وضعیت مشمولان (برگه شماره ۱)
 • پر کردن فرم معاینه اولیه مشمولین توسط پزشک (برگه شماره ۲)
 • پر کردن فرم واکسیناسیون توسط مرکز بهداشت ( برگه شماره ۵)
 • تهیه اصل و کپی شناسنامه( تمامی صفحات). شناسنامه فرد متقاضی معافیت پزشکی باید عکس دار باشد.
 • اصل و کپی کارت ملی (ترجیحا از هر دو سمت کارت ملی کپی تهیه نمایید)
 • اصل و کپی آخرین مدرک تحصیلی یا گواهی فراغت از تحصیل
 • یک قطعه عکس رنگی ۴×۳ تمام رخ زمینه سفید از مشمول

پر کردن برگه های معافیت ممکن است برای متقاضیان اخذ معافیت پزشکی اندکی زمانبر باشد. برای صرفه جویی در زمان و همچنین اقدام به موقع برای معافیت بهتر است با مشاوران آگاه نظام وظیفه ارتباط بر قرار نمایید. زیرا اقدام به موقع برای اخذ این نوع معافیت بسیار حائز اهمیت است. مرکز مشاوره تلفنی نظام وظیفه باران با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده کمک به متقاضیان معافیت پزشکی است. آگاهانه تصمیم بگیرید.

مزایا و معایب کارت معافیت پزشکی سربازی

این نوع معافیت مزایا و معایب خاص خودش را دارد. بهتر است کمی بیشتر در مورد مزایا و معایب کارت معافیت پزشکی بدانیم.

مزایای کارت معافیت پزشکی خدمت سربازی

در صورت اخذ معافیت از رزم، مشمول خدمت آسان تری را نسبت به بقیه سربازان سپری می کند.

با اخذ معافیت موقت، وقفه ای در خدمت سربازی بوجود می آید. مشمول می تواند از ایم وقفه برای انجام کارهای عقب افتاده خود و همچنین درمان استفاده نماید.

معافیت دائم برای آن دسته از مشمولانی مناسب است که شاغل هستند و از ۲۱ ماه خدمت سربازی معاف می شوند.

معایب کارت معافیت پزشکی خدمت سربازی

همانطور که گفته شد در صورت اخذ معافیت دائم، مشمول از خدمت نظام وظیفه معاف می شود. اما این نوع معافیت ممکن است آینده شغلی فرد مشمول را تحت تاثیر قرار دهد. از آنجایی که نوع معافیت روی کارت درج می شود، حتی معافیت از رزم نیز ممکن است در آینده شغلی فرد تاثیر بگذارد. به عنوان مثال در صورت داشتن کارت معافیت دائم پزشکی، به هیج عنوان فرد نمی تواند برای اخذ گواهینامه پایه یک رانندگی اقدام نماید. پس توصیه مرکز مشاوره تلفنی باران به شما این است که قبل از اقدام برای اخذ معافیت تمامی جوانب را بسنجید. آگاهانه تصمیم بگیرید.

برای اطلاع از جزئیات بیشتر درباره مزایا و معایب هر یک از معافیت های پزشکی می توانید مقاله انواع معافیت پزشکی را خوانده و یا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید. آگاهانه تصمیم بگیرید. عکس

سوالات متداول

۱) مجموع نمره چشم برای مشمولان دیپلم و زیر دیپلم جهت معافیت چه قدر است؟

 • مطابق ضوابط موجود در حال حاضرمجموع نمره چشم برای مشمولان دیپلم و زیر دیپلم بیش از ۸ می باشد. لازم به ذکر است این میزان برای مدارک تحصیلی مختلف متقاوت است.

۲) درجه واریکوسل برای معافیت دائم چند است؟

 • بر اساس ضوابط موجود در آیین نامه نظام وظیفه درجه ۳ با تشخیص شورای پزشکی وظیفه عمومی از خدمت معاف می شود.

۳) آیا صافی کف پا معافیت دارد ؟

۴) آیا مدرک تحصیلی در معافیت پزشکی تاثیر دارد؟

 • بله. یکی از پارامتر های مهم در تعیین معافیت پزشکی برخی از بیماری ها، مدرک تحصیلی است. این بیماری و عارضه ها شامل (کوتاهی قد، چشم، واریکسل، کم خونی و …) است. از آنجایی که لیست این بیماری ها بسیار زیاد است برای صرفه جویی در وقت توصیه می شود از مشاوران نظام وظیفه باران کمک بگیرید.

۵) آیا پس از اخذ برگ اعزام می توان برای معافیت پزشکی اقدام نمود؟

 • بله. شرایط اخذ معافیت حین خدمت در این مقاله توضیح داده شد.

۵) آیا عرق کف دست یا پا سبب معافیت می شود؟

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و …، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید. اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و …. بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال ۹۸)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 388 تا
 1. Amir :

  سلام . خسته نباشین ‌‌من بدلایل روحی که قابل توضیح این بحث نیستند چن مدت دفترچه پست نکردم .الان بعد از چند سال ک به انتظار خرید خدمت بودم با مشکلاتی هم روبرو هستم که با من هست چن سال. رباط و مینیکس زانوی چپم بقدری پارگی داره که در راه رفتن عادی هم ب مشکل برمی‌خورم ‌‌میخواستم ببینم آیا پست نکردم دفترچه باعث میشه که معافیت پزشکی شامل من نشه؟ ممنونم اگه راهنماییم کنین

  1. باران مشاوره :

   غیبت پزشکی مانعی برای معافیت پزشکی نیست.

 2. محمد نبی :

  ایا معاف از رزمی تاثیری در استخدامی بانک دارد؟

  1. باران مشاوره :

   این موارد رو باید از سازمان استخدام گیرنده بپرسی

 3. مظلوم :

  باسلام
  بنده دانشجوی ترم آخرنرم افزاردوره کاردانی جهاددانشگاهی مشهدهستم.
  بعدازدیپلم بدلیل عرق کردن بیش ازحدکف دست وپا درحدچکه کردن وحتی بدن درطول سال حتی زمستان…
  برای معافیت اقدام کردم ولی فقط معاف از رزم
  برام زدن.
  ومشکل دیگه ایی که داشتم ولی ازش بیخبربودم
  زانوی اضافه بخااطرفوتبالی بودن بنده که ازدوره دبیرستان ایجادشده.
  که وقتی برای دوره سپاه اقدام کردم
  اونجا متوجه شدند که بنده نمیتونم
  زانو بزنم و…. مشکلاتی که برام داشت
  ازادامه منصرف شدم.
  آیا باداشتن مشکل عرق بیش ازحدبدن وکف دست وپا… وداشتن زانوی اضافی
  شانسی برای معافیت دارم که اقدام کنم؟
  یا ادامه تحصیل بدم تا کارشناسی وارشد
  بعدا…
  البته فوتبال حرفه ای کارمیکنم
  ممنون از راهنمایی شمابزرگواران

  1. باران مشاوره :

   با توجه به توضیحاتتون بعید می دونم چیزی جز معاف از رزم بهتون بدن.

 4. فریبرز :

  سلام، خسته نباشید
  در صورتی که دفترچه سربازی رو پست کنیم و برگ سبز رو دریافت کنیم، حدود ۱۰ روز بعد امکان ثبت درخواست معافیت پزشکی رو داریم یا خیر؟ بنده درگیر چندین بیماری هستم منتهی بخاطر کنکور در حال حاضر قصد پیگیری معافیت پزشکی رو ندارم.
  یا حتما” باید بیماری هامون رو در مرحله معاینه اولیه به پزشک بگیم؟
  بنده آخر تیر ماه مشمول هستم و قصد دارم ۲۰ تیر به بعد، پیگیر پست دفترچه بشم، در صورتی که وارد پروسه پزشکی بشیم و طولانی بشه و قبل از تاریخ مشمولیت دفترچه مون پست نشه، وارد غیبت میشم؟

  1. باران مشاوره :

   اگه تشخیص بدن عامدانه دیر اقدام کردی که صرفا تاریخ اعزامت بیفته عقب برات غیبت می زنن. در مورد درخواست معافیت پزشکی با پلیس + ۱۰ صحبت کن.

 5. عارف :

  با سلام من در حین خدمت نامه پزشکی برای معاف از ورزش گرفتم می خواستم بدونم در پروندم به عنوان معاف از رزم ثبت میشه یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   گه کمیسیون رفته باشی برات ثبت میشه

 6. جمال غلامی :

  سلام علیکم من مشکل چرخش زانوی هر دو پا بداخل و پرانتزی شدن هر دوپا داشتم و ششماه خدمت ام تمام شده با تشخیص شورای پزشکی در بیمارستان خانواده پای چپم که انحنای بیشتری دارد عمل ژنووارم شد.
  الان دوره نقاهت ۴۵ روزه تمام شده کف پای عمل شده را بدلیل فرم مچ پا کاملا صاف نمیتوانم زمین بزارم و با دو عصا راه میروم.
  طول پای عمل شده ۲ سانت بلندتر شده و دکتر ارتش گفته باید پای راست هم عمل بشه.
  ضمنا” پشت هر دو پاشنه ام حین خدمت برآمدگی و توده استخوانی درست شده که پوتین نمیتوانم بپوشم و کف هردو پا مقداری صاف است.
  سوال : با این وضعیت آیا میتوانم معاف کامل از خدمت بشم؟ اگر بشود حق الزحمه شما چقدر است؟ تشکر فراوان

  1. باران مشاوره :

   آقای غلامی بخش پرسش و پاسخ آنلاین باران مشاوره رایگان است.صافی گف پا به شرطی که باعث دفورمیتی در مچ پا و آشیل بشه به طوری که شما نتونی پوتین پات کنی یا تو راه رفتن خلل وارد کنه شانس معافیت داره.
   نوع معافیت شما با توجه به شدت عارضه از دید پزشک های کمیسیون تعیین میشه. ممکنه براتون طول درمان ببرن و معافیت موقت بدن و ممکنه هم معاف دائم کنن

 7. سپهر :

  سلام من قبل عید برای معافیت پزشکی اقدام کردم همه کاراشم انجام دادم بعدش دکتر گفت برات پیامک میاد برای تشکیل کمسیون پزشکی . خواستم بپرسم معمولا چقد طول میکشه تا کمیسیون تشکیل بشه و اطلاع بدن . ممنون

  1. باران مشاوره :

   سپهر جان با توجه به وضعیت کرونا و تعطیل بودن کمیسیون در برخی مناطق اصلا نمیشه یشبینی کرد

   1. سپهر :

    ممنون از سایت خوبتون.

 8. شمشیرگران :

  سلام خسته نباشید ایا مشمول خدمت که بیمار وسواس فکری عملیOCD است .میتواند معافیت از خدمت سربازی از حوضه نظام وظیفه بگیرد..ممنون از پاسختان

  1. باران مشاوره :

   بستگی به شدت OCD داره اگه معاف بشه کلا اموزشی هم نمیره

 9. امین :

  سلام میخواستم بدونم آیا فقط قسمتی از بدن که تو برگ اعزام درج شده توسط کمیسیون پزشکی معاینه میشه یا کل بدن؟

  1. باران مشاوره :

   برای هر بیماری کمیسیون جداگانه می زارن

 10. فردین :

  سلام . من مدرک لیسانس دارم …
  دیروز رفتم پلیس +۱۰ برا اعزام به خدمت.. منو فرستاد پیش یه دکتر . و من حتی دکترو ندیدم و منشیش ازم پول گرفت و گف کارت اینجا تمومه ! بعدش واکسن زدم و مدارکو تحویل پلیس +۱۰ دادم و ۲ ماهه دیگه اعزامم . یعنی تیر . معافیت تحصیلیم تا شهریور وقت داشت . من یکی از انگشتام چند ماه قبل شکسته و هنوز خوب نشده و دستمم عرق میکنه . حتی فرصت نشد اینارو بگم چون روال کار رو نمیدونستم . میخواستم بدونم میتونم وضعیت پزشکیم رو تغییر بدم؟

  1. باران مشاوره :

   برو پلیس + ۱۰ و درخواست معافیت پزشکی بده و به پزشک معاین اولیه بگو مشکلات جسمیت رو

   1. فردین :

    برم پیش همون قبلی یا اشکال نداره برم جای دیگه؟

    1. باران مشاوره :

     پزشک معاین رو پلیس + ۱۰ مشخص می کنه باید برید پلیس + ۱۰ همونطور که گفتم

 11. علیرضا :

  با سلام، خواستم بدونم ایا محدودیت زمانی برای انجام روال اداری معافیت پزشکی وجود دارد؟
  مثلا با توجه به مسائل روز، اگر ۳ ماه طول بکشد، ممکن است وارد غیبت شوم؟؟

  1. باران مشاوره :

   علیرضا قاعدتا سه ماه نباید طول بکشد. پیگیری کنید.

 12. محمد :

  منظور منو متوجه نشدید
  میگم این ۳ونیم نمره چشمم هس یا اینکه ۳ونیم دهم بینایی دارم
  چون فقط تو جواب معاینه نوشته چشم راست ۳ونیم

  1. باران مشاوره :

   این سوال را از یک چشم پزشک بپرسید.

 13. محمد :

  سلام. من واسه معافیت پزشکی اقدام کردم.واسه چشم. بعد ب بیمارستان مربوطه معرفی شدم و معاینه شدم بعد مدتی جوابشو ب حوزه دادن.بعد تو نامه نوشته بود چشم راست ۳ونیم. دیگه ننوشته بود ضعیف است یا میبیند
  حالا میخام‌بدونم ۳ونیم ضعیف است یا ۳ونیم میبینم. چون هیچ متن یا نوشته ای با نمیبینم حتی از نزدیک هم ب زور میبینم

  1. باران مشاوره :

   با نمره سه ونیم معاف نمی شوید.

 14. مهدی جلیلی :

  سلام ۱۷ ماهه ک دستم شکسته و اسکافوئیدم ۴ میل سیاه شد هر دکتریم رفتم گفتن با عمل بدتر میشه باید تا اخر عمر با این شرایط بسازی الان میخام ببینم معاف دائم میشم یا ن.سپاس

  1. باران مشاوره :

   آقای جلیلی باید ببینیم پزشکان کمیسیون چه تشخیصی می دهند واقعا نمی توانیم حدس بزنیم.

 15. محمدرضا :

  سلام من متولد اسفند۱۳۷۹ هستم و سال ۹۸ دیپلم گرفتم و امسال برای بار دوم میخوام کنکور بدهم و به علت صافی کف پا درخواست معافیت دارم . میخواستم بدانم که زمان معرفی تا کمیسیون و اعزام غیبت محسوب میشود ؟ و در این مدت زمان دو سه ماهه نتایج کنکور نیز اعلام میشود اگر در هر نقطه از این پروسه باشیم آیا با قبولی کنسل میشود ؟ و برای این باید چه چیزی از کجا و به چه کسی ارائه کنیم ؟ ممنون

  1. باران مشاوره :

   محمدرضا شما باید زودتر از موعد اقدام کنید تا پروسه کار شما قبل از زمان اعزام به خدمت به اتمام برسد. اگر غیبت بخورید مجاز به ادامه تحصیل تا پایان خدمت نخواهید شد.

 16. احسان :

  سلام وقت بخیر،من بیماری درماتیت سبوره حاد دارم.آیا میتونم حین تحصیل درخواست معافیت بدم؟و آیا مدرک تحصیلی در معافیت پزشکی این نوع بیماری تاثیر داره؟

  1. باران مشاوره :

   احسان جان بستگی به شدت عارضه دارد موارد خفیف معافیت ندارد.

 17. محمد :

  سلام من یه چشمم به دلیل قوز قرنیه به اندازه زیادی ضعیف شده و یک گوشم هم کاملا ناشنواست مدرک هم کارشناسی است .میتونم معاف پزشکی بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   کاهش شنوائی یک طرفه بطوری که معدل آستانه شنوایی هوایی Air conduction در فرکانس های چهارگانه (۵۰۰ – ۱۰۰۰-۲۰۰۰-۴۰۰۰) بیش از ۸۰ دسی بل باشد : معاف دائم
   تبصره۱: کاهش شنوائی یکطرفه برای دارندگان مدارک تحصیلی فوق دیپلم و پایین تر اگر در فرکانسهای چهارگانه بین ۵۰ تا ۸۰ دسی بل باشد : معاف از خدمات رزمی
   تبصره ۲: کاهش شنوایی بیش از ۵۰ دسی بل تافقدان کامل شنوایی یک طرفه برای دارندگان مدارک تحصیلی کارشناس و بالاتر : معاف از خدمات رزم
   کاهش شنوائی هر دو گوش بطوری که معدل آستانه شنوائی هوایی در فرکانس های چهارگانه در یک گوش بالای ۵۰ دسی بل و در گوش دیگر بالای ۵۰ دسی بل باشد : معاف دائم

   کاهش شنوائی هر دو گوش بطوری که معدل آستانه شنوائی هوایی در فرکانس های چهارگانه در یک گوش بالای ۵۰ دسی بل و در گوش دیگر بالای ۵۰ دسی بل باشد : معاف دائم

 18. محمدرضا :

  سلام من مدرک کارشناسی دارم پارگی رباط و مینیسک دارم آیا امکان معافیت کامل دارم

  1. باران مشاوره :

   بستگی به نوع پارگی و … دارد.

 19. چمران :

  سلام من سرباز بودم شش ماه خدمتم کردم ب علت سوزش کف پا و سردرد های شدید و درد مفاصل هرشب بیمارستان میرفتم سه ماه طول کشید آخرش مشکل معلوم نشد و من از رفتن ب خدمت عقب افتادم و مشکل عصبی زیادی دارم بخاطر همین نمیتونم تو محیط بسته باشم باید فقط درازبکشم

  1. باران مشاوره :

   آقای چمران برای توجیه غیبت باید مستندات پزشکی مثل بستری در بیمارستان ارائه دهید. برای معافیت پزشکی هم ابتدا باید نوع عارضه شما مشخص شود.

   1. آرمین :

    سلام من سال ۹۸ عمل چسبندگی روده کردم ۷۰cm روده هم ندارم ی ناه قبلش هم اپاندیس عمل کردم تا الانم مشکلات گوارشی دارم معافیت شامل من میشه؟

    1. باران مشاوره :

     بند ۳۶ آیین نامه میگه

     هرگونه اعمال جراحی روی دستگاه گوارش که همراه با اختلالات گوارشی بوده و منجر به برداشتن قسمتی از عضو (بجز آپاندیس ) و یا آناستوموز شده و یا چسبندگی وسیع ایجاد کرده باشد : معاف دائم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: