معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا

آیا وجود پلاتین در دست و پا باعث معافیت سربازی می شود؟

6 15,359

آنچه در مقاله معافیت شکستگی و وجود پلاتین در بدن می خوانید:

 • مراحل و شرایط دریافت معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا و سایر معافیت های پزشکی، اخرین اخبار مرتبط با معافیت های پزشکی
 • معرفی انواع معافیت های پزشکی، بیماری های معاف کننده، معافیت بیماری های استخوان ها (اسکلت)
 • معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا و مراحل دریافت این معافیت در سال ۹۷
 • مشاوره تلفنی سؤالات متداول معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا و سایر معافیت های سربازی با مرکز مشاوره باران

یکی از دغدغه های مشمولین نظام وظیفه سربازی پیدا کردن راه هایی برای اخذ معافیت پزشکی است. معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا یکی دیگر از معافیت های پزشکی است. در بسیاری از شکستگی ها برای بی حرکت کردن استخوان های شکسته شده از پلاتین استفاده می شود. “شکستگی های استخوان و وجود پلاتین در بدن” و “چگونگی دریافت معافیت سربازی از این راه” سوال بسیاری از مشمولین خدمت نظام وظیفه سربازی است.

در معافیت های شکستگی استخوان (وجود پلاتین در بدن) و آسیب های ستون فقرات، قوانین و تبصره های زیادی وجود دارد. در صورت عدم آگاهی مشمولین نسبت به این قوانین ممکن است فرصت دریافت معافیت نظام وظیفه سربازی را از دست دهند. مشاورین ما در مرکز مشاوره تلفنی باران آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

در ادامه این مقاله به نحوه معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا می پردازیم.

محدودیت حرکات مفاصل در صورتی که غیرقابل درمان و پایدار باشد شامل معافیت پزشکی خواهد شد.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

شکستگی استخوان و معافیت سربازی

برای اخذ معافیت پزشکی وجود پلاتین در دست و پا باید اطلاعات بیشتری در مورد شکستگی استخوان داشته باشیم. زیرا در نوع معافیت پزشکی موثر است. شکستگی استخوان انواع متفاوتی دارد. تشخیص روش درمان به نوع شکستگی بستگی دارد. گاهی در برخی از شکستگی های استخوان از پلاتین و چیزهایی مانند پیچ و پین برای چسبیده نگه داشتن بخشهای شکسته در زمان ترمیم استفاده می شود.

آیا وجود پلاتین در بدن به معافیت منجر خواهد شد؟

وجود پلاتین در بدن به تنهایی موجب معافیت پزشکی نخواهد شد. حتی با وجود استفاده از پلاتین، پیچ یا مهره اگر در زمان مورد نظر استخوان جوش خورده و اشکالات حرکتی و اختلال عملکرد ایجاد نشده باشد باز هم فرد مشمول معاف نخواهد شد. در واقع معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا بستگی به نوع شکستگی دارد و صرفا وجود پلاتین در بدن دلیل اخذ معافیت پزشکی نیست.
شکستگی های استخوان بسته به شدت شکستگی، روش درمان و دوران نقاهت متفاوتی دارند. این دوران نقاهت و روش درمان می تواند در اخذ معافیت پزشکی موثر باشد. بنابراین نمی توان با قطعیت درباره معافیت پزشکی این افراد صحبت کرد.

شرایط معافیت دائمی به سبب شکستگی و پلاتین در اعضای بدن چیست؟

طبق ماده ۳۶ بخش هشتم بیماری های استخوان (اسکلت)، اگر شکستگی استخوان ها حتی با استفاده از پلاتین ،پیچ یا مهره پس از مدت مشخصی جوش نخورده و با عمل جراحی نیز بهبود نیابد شامل معافیت دائم می شود. همچنین در صورت ایجاد مفصل کاذب یا جوش خوردن استخوان شکسته در وضع نا مناسبی که اشکال عملی ایجاد کند معافیت دائم را به همراه دارد. برای اطلاع از میزان دقیق این مدت زمان با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا در چه صورتی موقتی است؟

ممکن است معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا به صورت موقت به مشمولان داده شود. در صورتی که شکستگی استخوان های بلند مانند دست و پا جوش نخورده باشد، معافیت موقت را به همراه دارد. چناچه بعد از مدت زمان مشخصی از تاریخ شکستگی استخوان جوش نخورده باشد تا سقف ۹ ماه معافیت موقت به مشمول داده می شود.

برای اخذ معافیت موقت، باید مدت زمان مشخصی از شکستگی استخوان گذشته باشد و استخوان جوش نخورده باشد. این مدت زمان بستگی به استخوان شکسته شده دارد

 • وجود پلاتین، پیچ و مهره در دست و پا تاثیری در نوع معافیت موقت ندارد.
 • پس از پایان معافیت موقت، چناچه شکستگی همچنان درمان نشده باشد، معافیت دائم پزشکی به همراه خواهد داشت.

معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا در چه صورتی باعث معافیت از رزم می شود؟

معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا تحت شرایط خاصی می تواند تبدیل به معاف از رزم شود. هر گونه شکستگی در استخوان های بلند یا لگن و … می تواند منجر به معافیت از رزم شود. در صورت استفاده از پلاتین و یا کونچر و یا عدم استفاده از آن، حتی اگر استخوان جوش خورده و بهبود یافته باشد منجر به معافیت از رزم می شود.

در چه سنی برای اخذ معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا اقدام کنیم؟

زمانی که شخصی مشمول خدمت سربازی شود باید برای اخذ معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا اقدام کند. در واقع از نظر سنی تفاوتی بین معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا و سایر معافیت های پزشکی وجود ندارد. فرض کنید که شما در ۱۵ سالگی شرایط معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا را با توجه به آیین نامه سازمان نظام وظیفه داشته اید. در این سن چون مشمول خدمت سربازی نیستید پس نمی توانید برای معافیت اقدام کنید. حال زمانی که به ۱۸ سال رسیدید و وضعیت استخوان شما بهبود پیدا کرده است. در این شرایط ممکن است این معافیت نصیب شما نشود.

 • همواره برای اخذ معافیت پزشکی شرایط فعلی بدن شما ارزیابی می شود.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا

برخی از مهمترین مدارکی که برای معافیت وجود پلاتین در دست و یا پا تهیه کنید به شرح زیر است.

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مشمول
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • عکس از مشمول
 • فرم اولیه پزشکی
 • تهیه مدارک پزشکی
 • و …

مراحل اخذ معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا

برخی از مهمترین مراحلی که باید برای اخذ معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا انجام دهید به شرح زیر است.

 • تکمیل فرم معافیت پزشکی
 • تکمیل فرم خوداظهاری سوابق بیماری
 • معاینه اولیه توسط پزشک و تکمیل برگ معاینه
 • رفتن به کمیسیون
 • رفتن به بیمارستان مربوطه برای بررسی شدت بیماری
 • و…

با بخش اخبار روزانه نظام وظیفه مرکز باران از آخرین قوانین و تبصره ها آگاه شوید

سوالات متداول

فرم اولیه برای معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا چیست؟
آیا ممکن است هیچ معافیتی حاصل نشود؟
برای اخذ معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا چقدر باید وقت صرف کرد؟

مشمولین زیادی شکستگی استخوان و پلاتین در بدن خود دارند. با توجه به میزان شکستگی ممکن است یکی از انواع معافیت پزشکی به مشمول تعلق بگیرد. با توجه به تبصره های خدمت سربازی، مشاوره با افراد آگاه ضروری به نظر می رسد. مشاوره نظام وظیفه مرکز باران آماده پاسخ گویی به سوالات متداول و تخصصی شما درباره انواع معافیت سربازی و معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا است. آگاهانه تصمیم بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 6 تا
 1. نوید :

  سلام.من تو تصادف کشکک پام خورد شدع.عمل میکنن و پیچ و‌مهره میزارن.اگه قبل اینکه پیچ و مهره رو بردارن اقدام ب دفترچه فرستادن کنم،معاف میشم؟

  1. باران مشاوره :

   نوید جان صرف داشتن پلاتین معافیت دائم نداره

 2. علیرضا :

  سلام من ۲۲ سالمه به تازگی تصادف کردن ران پام شکست و پلاتین داره که تو زانوم پیچه و لگنم هم شکسته ولی پلاتین نداره ولی موقع خم شدن شدید درد زانو دارم و موقع راه رفتن میلنگم آیا معافیت بهم تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام علیرضا جان
   شکستگی ها ی استخوانهای بلند :
   الف) شکستگی هائی‌که بعداز۹ ماه جوش‌نخورده باشدومفصل‌کاذب ایجادکرده باشدویا دروضع نامناسب جوش خورده‌و اشکال عملی ایجاد نموده باشد : معاف دائم
   ب) شکستگی های جوش خورده استخوانهای بلند و لگن با و یابدون نصب پیچ یا پلاک و یا کونچر و بدون عارضه: معاف از خدمات رزمی
   ج) شکستگیهای جوش نخورده بدون نصب پیچ و پلاک و کونچر که کمتراز ۶ماه از تاریخ شکستگی گذشته باشد: معاف موقت (به مدت حداکثر ۹ ماه از تاریخ شکستگی )

 3. Amir korde :

  سلام خسته نباشید وقت بخیر من ۱۹ سالمه و ۱۲ سالم که بود از رو خونه با ارتفاع زیاد با آرنج افتادم شکست و آرنج دست شکست و رفتم بیمارستان بستری شدم و عمل کردن پلاتین انداختن ولی دستم رو بدجوری جوش دادن و کلا کجه و اصلا از اون موقع نتونستم باهاش کاری انجام بدم و بار بیشتر از دو یا ۳ کیلو نمیتونم بردارم خیلی درد میکنه و شب ها هم از درد دستم خواب ندارم تا روز بعد اشکمو در میاره و از زندگی و کار محروم شدم
  و کمرم هم تصادف کردم سمت چپو راست لگن هام عفونت میکنه و آب و عفونت و خون میاد بیرون ازش و یه چیز دگه هم هست که انگشت شصت دست راستم لای در موند و له شد ازون موقع زیر انگشتم یه غده ای هست و دست که میزنم بهش درد میکنه میترسم بترکه
  بنظر شما معاف هستم

  1. باران مشاوره :

   امیر جان تک تک مواردی که گفتین جداگانه بررسی میشه و اگه شدید نباشه ممکنه ۴ تا معاف از رزم فقط بگیرید. در مورد دستتون شانس معافیت وجود داره. وضعیت کمرتون رو هم نمی تونیم پیشبینی کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.