معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا

آیا وجود پلاتین در دست و پا باعث معافیت سربازی می شود؟

66 16,884

یکی از دغدغه های مشمولین نظام وظیفه سربازی پیدا کردن راه هایی برای اخذ معافیت پزشکی است. معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا یکی دیگر از معافیت های پزشکی است. در بسیاری از شکستگی ها برای بی حرکت کردن استخوان های شکسته شده از پلاتین استفاده می شود. “شکستگی های استخوان و وجود پلاتین در بدن” و “چگونگی دریافت معافیت سربازی از این راه” سوال بسیاری از مشمولین خدمت نظام وظیفه سربازی است.

در معافیت های شکستگی استخوان (وجود پلاتین در بدن) و آسیب های ستون فقرات، قوانین و تبصره های زیادی وجود دارد. در صورت عدم آگاهی مشمولین نسبت به این قوانین ممکن است فرصت دریافت معافیت نظام وظیفه سربازی را از دست دهند. مشاورین ما در مرکز مشاوره تلفنی باران آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

در ادامه این مقاله به نحوه معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا می پردازیم.

محدودیت حرکات مفاصل در صورتی که غیرقابل درمان و پایدار باشد شامل معافیت پزشکی خواهد شد.

شکستگی استخوان و معافیت سربازی

برای اخذ معافیت پزشکی وجود پلاتین در دست و پا باید اطلاعات بیشتری در مورد شکستگی استخوان داشته باشیم. زیرا در نوع معافیت پزشکی موثر است. شکستگی استخوان انواع متفاوتی دارد. تشخیص روش درمان به نوع شکستگی بستگی دارد. گاهی در برخی از شکستگی های استخوان از پلاتین و چیزهایی مانند پیچ و پین برای چسبیده نگه داشتن بخشهای شکسته در زمان ترمیم استفاده می شود.

آیا وجود پلاتین در بدن به معافیت منجر خواهد شد؟

وجود پلاتین در بدن به تنهایی موجب معافیت پزشکی نخواهد شد. حتی با وجود استفاده از پلاتین، پیچ یا مهره اگر در زمان مورد نظر استخوان جوش خورده و اشکالات حرکتی و اختلال عملکرد ایجاد نشده باشد باز هم فرد مشمول معاف نخواهد شد. در واقع معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا بستگی به نوع شکستگی دارد و صرفا وجود پلاتین در بدن دلیل اخذ معافیت پزشکی نیست.
شکستگی های استخوان بسته به شدت شکستگی، روش درمان و دوران نقاهت متفاوتی دارند. این دوران نقاهت و روش درمان می تواند در اخذ معافیت پزشکی موثر باشد. بنابراین نمی توان با قطعیت درباره معافیت پزشکی این افراد صحبت کرد.

شرایط معافیت دائمی به سبب شکستگی و پلاتین در اعضای بدن چیست؟

طبق ماده ۳۶ بخش هشتم بیماری های استخوان (اسکلت)، اگر شکستگی استخوان ها حتی با استفاده از پلاتین ،پیچ یا مهره پس از مدت مشخصی جوش نخورده و با عمل جراحی نیز بهبود نیابد شامل معافیت دائم می شود. همچنین در صورت ایجاد مفصل کاذب یا جوش خوردن استخوان شکسته در وضع نا مناسبی که اشکال عملی ایجاد کند معافیت دائم را به همراه دارد. برای اطلاع از میزان دقیق این مدت زمان با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا در چه صورتی موقتی است؟

ممکن است معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا به صورت موقت به مشمولان داده شود. در صورتی که شکستگی استخوان های بلند مانند دست و پا جوش نخورده باشد، معافیت موقت را به همراه دارد. چناچه بعد از مدت زمان مشخصی از تاریخ شکستگی استخوان جوش نخورده باشد تا سقف ۹ ماه معافیت موقت به مشمول داده می شود.

برای اخذ معافیت موقت، باید مدت زمان مشخصی از شکستگی استخوان گذشته باشد و استخوان جوش نخورده باشد. این مدت زمان بستگی به استخوان شکسته شده دارد

 • وجود پلاتین، پیچ و مهره در دست و پا تاثیری در نوع معافیت موقت ندارد.
 • پس از پایان معافیت موقت، چناچه شکستگی همچنان درمان نشده باشد، معافیت دائم پزشکی به همراه خواهد داشت.

معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا در چه صورتی باعث معافیت از رزم می شود؟

معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا تحت شرایط خاصی می تواند تبدیل به معاف از رزم شود. هر گونه شکستگی در استخوان های بلند یا لگن و … می تواند منجر به معافیت از رزم شود. در صورت استفاده از پلاتین و یا کونچر و یا عدم استفاده از آن، حتی اگر استخوان جوش خورده و بهبود یافته باشد منجر به معافیت از رزم می شود.

در چه سنی برای اخذ معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا اقدام کنیم؟

زمانی که شخصی مشمول خدمت سربازی شود باید برای اخذ معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا اقدام کند. در واقع از نظر سنی تفاوتی بین معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا و سایر معافیت های پزشکی وجود ندارد. فرض کنید که شما در ۱۵ سالگی شرایط معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا را با توجه به آیین نامه سازمان نظام وظیفه داشته اید. در این سن چون مشمول خدمت سربازی نیستید پس نمی توانید برای معافیت اقدام کنید. حال زمانی که به ۱۸ سال رسیدید و وضعیت استخوان شما بهبود پیدا کرده است. در این شرایط ممکن است این معافیت نصیب شما نشود.

 • همواره برای اخذ معافیت پزشکی شرایط فعلی بدن شما ارزیابی می شود.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا

برخی از مهمترین مدارکی که برای معافیت وجود پلاتین در دست و یا پا تهیه کنید به شرح زیر است.

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مشمول
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • عکس از مشمول
 • فرم اولیه پزشکی
 • تهیه مدارک پزشکی
 • و …

مراحل اخذ معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا

برخی از مهمترین مراحلی که باید برای اخذ معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا انجام دهید به شرح زیر است.

 • تکمیل فرم معافیت پزشکی
 • تکمیل فرم خوداظهاری سوابق بیماری
 • معاینه اولیه توسط پزشک و تکمیل برگ معاینه
 • رفتن به کمیسیون
 • رفتن به بیمارستان مربوطه برای بررسی شدت بیماری
 • و…

با بخش اخبار روزانه نظام وظیفه مرکز باران از آخرین قوانین و تبصره ها آگاه شوید

سوالات متداول

فرم اولیه برای معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا چیست؟
آیا ممکن است هیچ معافیتی حاصل نشود؟
برای اخذ معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا چقدر باید وقت صرف کرد؟

مشمولین زیادی شکستگی استخوان و پلاتین در بدن خود دارند. با توجه به میزان شکستگی ممکن است یکی از انواع معافیت پزشکی به مشمول تعلق بگیرد. با توجه به تبصره های خدمت سربازی، مشاوره با افراد آگاه ضروری به نظر می رسد. مشاوره نظام وظیفه مرکز باران آماده پاسخ گویی به سوالات متداول و تخصصی شما درباره انواع معافیت سربازی و معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا است. آگاهانه تصمیم بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 66 تا
 1. عرفان :

  سلام خسته نباشی ساق پای من شکست هم نازک نی و درشت نی ایا معاف از رزم میشم یا معاف کامل زیاد سرپا وایمیستم درد میکنه و نمیتونم دیگ با اون پا اصلا بدو ام

  1. باران مشاوره :

   عرفان جان صرف شکستگی معافیت دائم ندارد

 2. امیرحسین :

  سلام وقت بخیر
  من سال ۱۴۰۰ تصادف داشتم
  ران پام کامل شکست وپلاتین گذاشتم از نظر پزشک تا الان جوش خورده

  کاسه زانوم هم خورد شده وبازهم پلاتین گذاشتن ولی تا الان زانوی پام با کلی فیزیو تراپی هنوز تا نمیشه وهمیشه با پای دراز شده میشینم
  البته طبق گفته پزشک باید پلاتین های زانو بیرون کشیده بشن تا زانو به حالت اولش برگرده ولی همچنان هنوز موقع راه رفتن لنگ میزنم و شبها در د زیادی را تحمل میکنم
  امسال هم مشمول شدم آیا معاف هستم؟

  1. باران مشاوره :

   اگر اختلال حرکتی دارید شانس معافیت پیدا می کنید.

 3. ابوالفضل سالاروند :

  سلام وقتتون بخیر من از ارتفاع افتادم و پاشنه ی پام(کالکانیوس)خورد شد و الان پلاتین توشه(دوتا پیچ و مهره) و سه ماه از عملم گذشته و فوق العاده شدید محدودیت حرکتی دارم و درد دارم و کل مچمم اسیب دیده و هر دو تغییر شکل دادن و بزرگ تر شدن
  محدود حرکتی و درد خیلی زیادی دارم ایا بهم معافیت تعلق میگیره؟؟

  1. باران مشاوره :

   اگر محدودیت حرکتی زیاد و قابل تشخیص باشد شانس دارید

 4. محمد :

  با سلام من در استخوان بازو کیست دارم میخوام جراحی کنم و با پودر استخوان پر کنم. این کیسن از یک سوم قطر استخوان بیشتر هست. آیا بعد از جراحی هم شامل معافیت میشم یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   محمد جان باید اطلاعات بیشتری از عارضه داشته باشیم

 5. ابوالفضل :

  من پلاتین روی رون پام کار گذاشته شده آیا معافیت از رزم بهم میدن
  و اگه دادن معافیت رزم بعد از اتمام سربازی آیا در استخدام دچار مشکل میشه معاف از رزم بودنم؟!

  1. باران مشاوره :

   برای استخدام در سازمان های دولتی ممکن است به مشکل بخورید.

 6. حسین :

  با سلام من سربازم و ۱۶ ماه خدمت کردم من پاهام پرانتزی بود و ۱۱ سانت بود که معاف از رزم شدم اول خدمت چون لیسانس داشتم معاف دائم نکردن الان عمل کردم جفت پاهامو و پلاتین تی دارم با پیچ و مهره میتونم برای معافیت دائم برم و دیگ خدمت نکنم چون سخته برام واقعا

  1. باران مشاوره :

   شما حین خدمت هم می تونی برای معافیت اقدام کنی منتها وجود پلاتین به تنهایی معافیت دائم نداره

 7. محسن :

  سلام استخوان سر ران که به لگن وصل میشه پلاتین شده تا اخر عمر هم باید باشه نقص عضو.و استخان ترقوه به سر شونه هم پلاتینه ایا معافیت شامل میشه

  1. باران مشاوره :

   محسن جان صرف وجود پلاتیم معاف از رزم داره. برای تخمین شانس معافیت دئائم باید شرایطتون رو دقیق تر بررسی کنیم. از خطوط مشاوره تلفنی مون استفاده کنید.

 8. صفا احراری :

  سلام پسرم در۲سال قبل تصادف کرد ودوجا از قلم پاش شکسته وپلاتین داره و انگشت پاش دوتاش مادر زادی به هم چسپیده و وبعداز تولد اگاه شدیم خیلی نفس میزنه ورفتیم دکتر و دکتر گفت دوجا از قلب سوراخ داره وهمینجور زیر نظر دکتر بوده ویک سوراخ دربالای قلب بوده تقریبا خوب شده ولی سوراخ پایینی خوب نشد که دکتر گفت باید تاسن تکلیف خوب نشد بیاد عمل کنه الان که برای سربازی رفته بهش گفتن اینها قبول نمیشه ودر زمان اموزشی بسر میبره ونمیتونه وظایف اش انجام بده چونکه رودستشویی پاهاش ورم میکنه ایا امید هست برای معافیت اش لطفعا راهنمایی کنید ممنونتون میشم

  1. باران مشاوره :

   با پلاتین معاف نمیشه در مورد بیماری قلبی هم بهتره به معافیت بیماری قلبی از سربازی مراجعه کنید.

 9. Saadi :

  سلام
  من مدتی است که پای راستم شکسته و پلاتین گذاشتن و هر دو استخوانش شکسته ایا بدنبال معافیت پزشکی بگردم میتونم معاف از خدمت سربازی شوم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.شکستگی ها ی استخوانهای بلند :
   الف) شکستگی هائی‌که بعداز۹ ماه جوش‌نخورده باشدومفصل‌کاذب ایجادکرده باشدویا دروضع نامناسب جوش خورده‌و اشکال عملی ایجاد نموده باشد : معاف دائم
   ب) شکستگی های جوش خورده استخوانهای بلند و لگن با و یابدون نصب پیچ یا پلاک و یا کونچر و بدون عارضه: معاف از خدمات رزمی
   ج) شکستگیهای جوش نخورده بدون نصب پیچ و پلاک و کونچر که کمتراز ۶ماه از تاریخ شکستگی گذشته باشد: معاف موقت (به مدت حداکثر ۹ ماه از تاریخ شکستگی)

 10. رضا آزادی :

  سلام من تصادف کردم استخون درشت نی و نازک نی شکسته،حالا استخون نازک نی یکم بد جوش خورده صاف نیست،از طریق نازک نی میشه معاف شد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.شکستگی ها ی استخوانهای بلند :
   الف) شکستگی هائی‌که بعداز۹ ماه جوش‌نخورده باشدومفصل‌کاذب ایجادکرده باشدویا دروضع نامناسب جوش خورده‌و اشکال عملی ایجاد نموده باشد : معاف دائم
   ب) شکستگی های جوش خورده استخوانهای بلند و لگن با و یابدون نصب پیچ یا پلاک و یا کونچر و بدون عارضه: معاف از خدمات رزمی
   ج) شکستگیهای جوش نخورده بدون نصب پیچ و پلاک و کونچر که کمتراز ۶ماه از تاریخ شکستگی گذشته باشد: معاف موقت (به مدت حداکثر ۹ ماه از تاریخ شکستگی)

 11. رضا :

  سلام وقت بخیر
  حدودا ۱ سال پیش تصادفی داشتم و ران پای راستم شکستگی باز و از چند ناحیه داشت طی عمل جراحی میله گزاری شد
  ولی در حال حاضر هنوز جوش خوردگی زیادی شکل نگرفته
  از طرفی کف پای صاف
  و در رفتگی لگن هم داشتم امکان معافیت دائم چند درصد است؟
  لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  1. باران مشاوره :

   سلام. شکستگی ها ی استخوانهای بلند :
   الف) شکستگی هائی‌که بعداز۹ ماه جوش‌نخورده باشدومفصل‌کاذب ایجادکرده باشدویا دروضع نامناسب جوش خورده‌و اشکال عملی ایجاد نموده باشد : معاف دائم
   ب) شکستگی های جوش خورده استخوانهای بلند و لگن با و یابدون نصب پیچ یا پلاک و یا کونچر و بدون عارضه: معاف از خدمات رزمی
   ج) شکستگیهای جوش نخورده بدون نصب پیچ و پلاک و کونچر که کمتراز ۶ماه از تاریخ شکستگی گذشته باشد: معاف موقت (به مدت حداکثر ۹ ماه از تاریخ شکستگی )
   در رفتگی مکرر و یا قدیمی و مادرزادی مفاصل بزرگ عمل کرده یا نکرده ( بدون عارضه ) : معاف از خدمات رزمی
   تبصره: در صورتیکه در حین خدمت بیش از دو نوبت دررفتگی به فاصله بیش ازدو ماه ایجاد شود : معاف دائم
   توضیحات موارد عارضه دار حسب نوع عارضه از سایر بیماریها بند مربوط به معافیت دائم قابل رسیدگی می باشد.
   صافی کامل کف یک یا هر دو پا :
   الف) در انواع سخت بهمرا ه دفورمیتی مچ پا مانند ( Hill valgus) : معاف دائم
   تبصره: برای دارندگان مدارک کارشناسی وبالاتر : معاف از خدمات رزمی
   ب )صافی کامل کف یک یا هر دو پا در انواع ( Rigid یا Flexible) بدون عارضه و دفورمیتی : معاف از خدمات رزمی

 12. محمد احسانی :

  سلام علیکم
  در حین خدمت سربازی به تاریخ۱۴۰۰/۱۲/۲۰ تصادف کردم و ساق پام از چهار جا شکست بعد عمل جراحی کردم و یک میله با چهار پیچ در داخل استخوان برام گذاشتن .قابل ذکر که یک تیکه از استخوانم جا نیفتاد
  به کمسیون معرفی و تشکیل پرونده دادم امروز به من جواب دادن که باید تا ۱۴۰۱/۰۶/۲۰/ ایست خدمت کنم بعد به همون تاریخ مراجه دوباره به کمسیون دارم که یا معاف دائم میشم یا به خدمت بر میگردم
  به نظر شما آیا معاف میشیم یا نه
  با تشکر

  1. باران مشاوره :

   شکستگی ها ی استخوانهای بلند
   الف) شکستگی هائی‌که بعداز۹ ماه جوش‌نخورده باشدومفصل‌کاذب ایجادکرده باشدویا دروضع نامناسب جوش خورده‌و اشکال عملی ایجاد نموده باشد : معاف دائم
   ب) شکستگی های جوش خورده استخوانهای بلند و لگن با و یابدون نصب پیچ یا پلاک و یا کونچر و بدون عارضه: معاف از خدمات رزمی
   ج) شکستگیهای جوش نخورده بدون نصب پیچ و پلاک و کونچر که کمتراز ۶ماه از تاریخ شکستگی گذشته باشد: معاف موقت (به مدت حداکثر ۹ ماه از تاریخ شکستگی

  2. مسعود :

   سلام وقت بخیر
   من اعزامم اول ۵ هست، الان مچ پام شکسته و باید پیچ گذاشته بشه، الان اقدام کنم فقط خدمتم عقب میوفته یا میتونم معافیت موقت بگیرم چند ماه. و منظور از معافیت موقت یعنی از ۲۴ ماه خدمتم اون چند ماهی که معافیت موقت دادن کم میشه؟

   1. باران مشاوره :

    سلام.شما باید موردتون رو به اطلاع پزشک نظام وظیفه برسونید تا در صورت تایید ایشون برای شما اعزام به خدمت رو به تعویق بیندازن.برای معافیت پزشکی مجددا باید درخواست کمیسیون پزشکی بدید که اونم بعلت صدور برگه اعزام در حین خدمت برای شما امکان پذیر می باشد.

 13. Ali :

  سلام خسته نباشید
  آیا افرادی که به علت شکستگی استخوان بلند پا و وجود پلاتین
  معاف از رزم شدن امکان داره تو شهر خودشون بیفتن؟!

  1. باران مشاوره :

   سلام. تقسیمات سربازی بر اساس نیاز خدمتی می باشد. تنها در صور تی که که جز سربازان شرایط دار باشید میتونین در شهر محل زندگی خودتون در صورت وجود ارگان خدمتی تون به ادامه خدمت خود بپردازید.

 14. Mohamad :

  سلام خسته نباشید من دوسال پیش تصادف کردم و استخوان درشت نی پام شکست پلاتین خورد سال پیش پلاتین رو در اوردن
  میخواستم ببنیم میتونم معافیت بگیرم یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. شکستگی های جوش خورده استخوانهای بلند و لگن با و یابدون نصب پیچ یا پلاک و یا کونچر و بدون عارضه: معاف از خدمات رزمی

 15. Farhan :

  سلام من اسفند ۹۹ تصادف کردم و استخوان نازک نی و درشت نی پام دچار خرد شدگی شد.تا آذر ۱۴۰۰ جوش نخورده بود و نامه ی پزشکی قانونیش هم موجوده الان ک اسفند ۱۴۰۰ هست پام جوش خورده با این شرایط میتونم پیگیر معافیت بشم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه الان جوش خورده و مشکلی نداره خیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: