معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا

آیا وجود پلاتین در دست و پا باعث معافیت سربازی می شود؟

84 21,387

یکی از دغدغه های مشمولین نظام وظیفه سربازی پیدا کردن راه هایی برای اخذ معافیت پزشکی است. معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا یکی دیگر از معافیت های پزشکی است. در بسیاری از شکستگی ها برای بی حرکت کردن استخوان های شکسته شده از پلاتین استفاده می شود. “شکستگی های استخوان و وجود پلاتین در بدن” و “چگونگی دریافت معافیت سربازی از این راه” سوال بسیاری از مشمولین خدمت نظام وظیفه سربازی است.

در معافیت های شکستگی استخوان (وجود پلاتین در بدن) و آسیب های ستون فقرات، قوانین و تبصره های زیادی وجود دارد. در صورت عدم آگاهی مشمولین نسبت به این قوانین ممکن است فرصت دریافت معافیت نظام وظیفه سربازی را از دست دهند. مشاورین ما در مرکز مشاوره تلفنی باران آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند.

در ادامه این مقاله به نحوه معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا می پردازیم.

محدوديت حركات مفاصل در صورتی که غيرقابل درمان و پايدار باشد شامل معافیت پزشکی خواهد شد.

شکستگی استخوان و معافیت سربازی

برای اخذ معافیت پزشکی وجود پلاتین در دست و پا باید اطلاعات بیشتری در مورد شکستگی استخوان داشته باشیم. زیرا در نوع معافیت پزشکی موثر است. شکستگی استخوان انواع متفاوتی دارد. تشخیص روش درمان به نوع شکستگی بستگی دارد. گاهی در برخی از شکستگی های استخوان از پلاتین و چیزهایی مانند پیچ و پین برای چسبیده نگه داشتن بخشهای شکسته در زمان ترمیم استفاده می شود.

آیا وجود پلاتین در بدن به معافیت منجر خواهد شد؟

وجود پلاتین در بدن به تنهایی موجب معافیت پزشکی نخواهد شد. حتی با وجود استفاده از پلاتین، پیچ یا مهره اگر در زمان مورد نظر استخوان جوش خورده و اشکالات حرکتی و اختلال عملکرد ایجاد نشده باشد باز هم فرد مشمول معاف نخواهد شد. در واقع معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا بستگی به نوع شکستگی دارد و صرفا وجود پلاتین در بدن دلیل اخذ معافیت پزشکی نیست.
شکستگی های استخوان بسته به شدت شکستگی، روش درمان و دوران نقاهت متفاوتی دارند. این دوران نقاهت و روش درمان می تواند در اخذ معافیت پزشکی موثر باشد. بنابراین نمی توان با قطعیت درباره معافیت پزشکی این افراد صحبت کرد.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا و سایر معافیت های پزشکی همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

شرایط معافیت دائمی به سبب شکستگی و پلاتین در اعضای بدن چیست؟

طبق ماده 36 بخش هشتم بیماری های استخوان (اسکلت)، اگر شکستگی استخوان ها حتی با استفاده از پلاتین ،پیچ یا مهره پس از مدت مشخصی جوش نخورده و با عمل جراحی نیز بهبود نیابد شامل معافیت دائم می شود. همچنین در صورت ایجاد مفصل کاذب یا جوش خوردن استخوان شکسته در وضع نا مناسبی که اشکال عملی ایجاد کند معافیت دائم را به همراه دارد. برای اطلاع از میزان دقیق این مدت زمان با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.

معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا در چه صورتی موقتی است؟

ممکن است معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا به صورت موقت به مشمولان داده شود. در صورتی که شکستگی استخوان های بلند مانند دست و پا جوش نخورده باشد، معافیت موقت را به همراه دارد. چناچه بعد از مدت زمان مشخصی از تاریخ شکستگی استخوان جوش نخورده باشد تا سقف 9 ماه معافیت موقت به مشمول داده می شود.

برای اخذ معافیت موقت، باید مدت زمان مشخصی از شکستگی استخوان گذشته باشد و استخوان جوش نخورده باشد. این مدت زمان بستگی به استخوان شکسته شده دارد

 • وجود پلاتین، پیچ و مهره در دست و پا تاثیری در نوع معافیت موقت ندارد.
 • پس از پایان معافیت موقت، چناچه شکستگی همچنان درمان نشده باشد، معافیت دائم پزشکی به همراه خواهد داشت.

معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا در چه صورتی باعث معافیت از رزم می شود؟

معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا تحت شرایط خاصی می تواند تبدیل به معاف از رزم شود. هر گونه شکستگی در استخوان های بلند یا لگن و … می تواند منجر به معافیت از رزم شود. در صورت استفاده از پلاتین و یا کونچر و یا عدم استفاده از آن، حتی اگر استخوان جوش خورده و بهبود یافته باشد منجر به معافیت از رزم می شود.

در چه سنی برای اخذ معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا اقدام کنیم؟

زمانی که شخصی مشمول خدمت سربازی شود باید برای اخذ معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا اقدام کند. در واقع از نظر سنی تفاوتی بین معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا و سایر معافیت های پزشکی وجود ندارد. فرض کنید که شما در 15 سالگی شرایط معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا را با توجه به آیین نامه سازمان نظام وظیفه داشته اید. در این سن چون مشمول خدمت سربازی نیستید پس نمی توانید برای معافیت اقدام کنید. حال زمانی که به 18 سال رسیدید و وضعیت استخوان شما بهبود پیدا کرده است. در این شرایط ممکن است این معافیت نصیب شما نشود.

 • همواره برای اخذ معافیت پزشکی شرایط فعلی بدن شما ارزیابی می شود.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا

برخی از مهمترین مدارکی که برای معافیت وجود پلاتین در دست و یا پا تهیه کنید به شرح زیر است.

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مشمول
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • عکس از مشمول
 • فرم اولیه پزشکی
 • تهیه مدارک پزشکی
 • و …

مراحل اخذ معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا

برخی از مهمترین مراحلی که باید برای اخذ معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا انجام دهید به شرح زیر است.

 • تکمیل فرم معافیت پزشکی
 • تکمیل فرم خوداظهاری سوابق بیماری
 • معاینه اولیه توسط پزشک و تکمیل برگ معاینه
 • رفتن به کمیسیون
 • رفتن به بیمارستان مربوطه برای بررسی شدت بیماری
 • و…

با بخش اخبار روزانه نظام وظیفه مرکز باران از آخرین قوانین و تبصره ها آگاه شوید

سوالات متداول

فرم اولیه برای معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا چیست؟
آیا ممکن است هیچ معافیتی حاصل نشود؟
برای اخذ معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا چقدر باید وقت صرف کرد؟

مشمولین زیادی شکستگی استخوان و پلاتین در بدن خود دارند. با توجه به میزان شکستگی ممکن است یکی از انواع معافیت پزشکی به مشمول تعلق بگیرد. با توجه به تبصره های خدمت سربازی، مشاوره با افراد آگاه ضروری به نظر می رسد. مشاوره نظام وظیفه مرکز باران آماده پاسخ گویی به سوالات متداول و تخصصی شما درباره انواع معافیت سربازی و معافیت پزشکی پلاتین در دست و پا است. آگاهانه تصمیم بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 84 تا
 1. مجتبی :

  سلام وخسته نباشید من درسال ۹۶ تصادف داشتم که منجر به شکستگی پنج نقطه اززانو شد.و تمام رباط ها و تاندوم های پا پاره شد
  که طی چند عمل بهم پیوند زدند و پیچ وپین در زانوی من گذاشتند.
  واین پیچ باید دائم وهمیشگی درپای من باشد. ضمنا پای شکسته کمی کوتاه شده
  آیا شانس معافیت در این مورد میباشد

  1. باران مشاوره :

   صرفا پلاتین معافیت نداره مگه اینکه منجبر به محدودیت حرکتی بشه

 2. سهند :

  سلام من پای پرانتزی داشتم یکیش عمل شده و داخل استخوان پین و پلاک گذاشته شده و پای عمل شده ۲.۵سانتی بلند تر شده وپای دیگم پرانتزی و کوتاهه ،معافیت دائم میتونم بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   فاصله بین دو قوزک و مدرک تحصیلی تعیین کننده هست

 3. امیرعلی :

  دست چپ من از قسمت زند زیرین در قسمت مفصل آرنج شکسته و یک تکه از زند زیرین و همزمان از مفصل آرنج جدا شده بود که طی عمل جراحی ۱۰ سال پیش پلاتین و ۱۱ عدد پیچ داخل آرنجم هست و اعصاب دستم به طور کلی جابجا شده و آرنجم به صورت رفورمه جوش خورده و نه کامل خم میشه و نه صاف میشه و همون در حد باز شدن هم نسبت به بازوم کج هست همینطور اعصتب دستم همچنان درگیر بوده خصوصا عصب اولنار حدودا ۵۰ درصد ضعف داره شانس معافیت دارم؟

  1. باران مشاوره :

   اگه محدودیت حرکتی شدید باشه شانس داری

  2. سعید :

   سلام، من توی فروردین ماه یه تصادف شدید داشتم که جفت استخوان ران پام شکسته، دنده‌م شکسته و مهره های گردنم آسیب دیدن، موفع شست و شوی ریه هم ایست قلبی داشتم، در حال حاضر داخل پام پلاتین هست و مدارک پزشکیم همه موجوده، خواستم بدونم با این شرایطی که پشت سر گذاشتم امکان معافی هست؟

   1. باران مشاوره :

    صرف پلاتین معافیت دائم ندارهو ملاک محدودیت حرکتی نحوه جوش خوردن استخوان و .. هست. از خطوط مشاوره استفاده کنید

 4. جاسم شهریاری مقدم :

  باسلام خسته نباشید خدمت مسولین محترم من حدود ۱۵ سال پیش دست راستم از ناحیه پشت انگشتام و سه تا از انگشت دست راستم تاندم پاره کردن وحال عمل نکردم و همان دیت راستم از پشت دستم دوتا از انگشتام استخون شکسته و سیم و پلاتین گذاشتم و انگشتام هیچ حرکتی ندارن آیا برای معافیت کارت پایان خدمت تاثیری دارد یا نه راهنماییم کنید و در ضمن کف پاهام هم صاف میباشد لطفا راهنمایبم کنید

  1. باران مشاوره :

   باید شرایط شما رو به طور کامل تر بررسی کنیم. از خطوط مشاوره استفاده کنید

 5. امیر :

  سلام خسته نباشی.من سال 96عمل فک بالا و پایین رو انجام دادم و داخل فکم پیچ و پبلاتین گذاشتن واسه جوش خوردن فک.به نظرتون معاف دائم میشم؟

  1. باران مشاوره :

   امیر برای پاسخ بخ سوال ما نیازمند اطلاعات بیشتری هستیم

 6. امیر :

  سلام. من پارسال تصادف کردم. استخوان بلند ران پام ترک برده وه 6 تا پیچ گذاشتن. بعد 4 ماه دوباره پام شکست و دوباره عمل کردم وپلاتین گذاشتم. الان بعد 4 ماه هنوز پام درد داره و مشکل حرکتی دارم. به سختی راه میره. وه سال 94 سربازی بودم که اون رها کردم. وه سرباز فراری محسوب میشم اگه اقدام کنم معاف میشم. بار دوم که عمل کردم از لگنم به پام پیوند زدن. ممنون میشم راهنمایی کنید. با تشکر

  1. باران مشاوره :

   امیر جان برای معافیت های پزشکی با اطلاعات بیشتری از وضعیت شما داشته باشیم. از خطوط مشاوره استفاده کنید

  2. سعید :

   سلام ران پای راستم میله ارتوپدی ۴۰ سانتی و بازو راستم هم پلاتین و هشت تا پیچه و انگشت تشاره دست راستم خم نمیشه آیا معاف میشم؟

   1. باران مشاوره :

    سعید جان بستگی به محدودیت حرکتی شما داره

 7. نیما :

  سلام من ۵ سال پیش تصادف کردم و با وجود انجام عمل پیوند استخوان هنوز جوش نخورده ایا معاف میشم؟

  1. باران مشاوره :

   اگه محرز بشه شانس داری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: