مقررات نظام وظیفه برای داوطلبان آزمون دستیاری

شرایط سازمان نظام وظیفه برای داوطلبان آزمون دستیاری چیست؟

0 1,422

مقررات نظام وظیفه برای داوطلبان آزمون دستیاری اعلام شد

ثبت نام در آزمون دستیاری سال 97 از روز 17 آذر آغاز گردیده است و داوطلبان می توانند با دریافت دفترچه راهنمای ثبت نام، در این آزمون ثبت نام کنند. مقررات وظیفه عمومی برای شرکت در آزمون دستیاری پزشکی سال ۹۸ بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه در دفترچه راهنمای ثبت نام این آزمون منتشر شده است.

داوطلبان مذکر که در آزمون دوره دکتری تخصصی (PHD) رشته های علوم پایه پزشکی و بهداشت، طب سنتی، داروسازی و دندانپزشکی و دستیار تخصصی سال 1397 شرکت می کنند، لازم است زمان پذیرش در دانشگاه (قبولی قطعی و ثبت نام) یکی از شرایط زیر را از لحاظ وضعیت مشمولیت و مقررات وظیفه عمومی دارا باشند، در غیر این صورت مجاز به ادامه تحصیل در دوره دکتری تخصصی نمی باشند.

شرایط و مقررات نظام وظیفه جهت ادامه تحصیل در دوره دکتری

 • داشتن کارت پایان خدمت
 • داشتن کارت معافیت دائم (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص).
 • واجدین شرایط معافیت سنی عنایت مقام معظم رهبری (دارندگان مدرک دکتری گروه پزشکی متولدین تا پایان سال 1344). این قبیل مشمولان باید پس از اعلام قبولی و در زمان ثبت نام، کارت معافیت دائم (معافیت سنی عنایت مقام معظم رهبری) را ارائه دهند.
 • مشمولان فارغ التحصیل دکتری دارای برگ آماده به خدمت بدون غیبت که زمان پذیرش و ثبت نام آنها در دانشگاه، قبل از تاریخ اعزام به خدمت (درج شده در برگ اعزام به خدمت) باشد.

نکته: افرادی که تاریخ اعزام به خدمت ایشان قبل از اعلام قبولی دانشگاه باشد، لازم است در تاریخ مقرر (درج شده در برگ اعزام) به خدمت اعزام شوند. در صورت قبولی در دانشگاه، جهت ادامه تحصیل از خدمت ترخیص خواهند شد (ایست خدمتی) و در غیر این صورت غایب به حساب می آیند و مجاز به ادامه تحصیل نیستند.

 • دانشجویان سال آخر مقطع دکتری عمومی که تا تاریخ 31 شهریور 97 در سنوات مجاز تحصیلی فارغ التحصیل می شوند.
 • فارغ التحصیلان مقطع دکتری عمومی که در سقف مجاز سنوات تحصیلی فارغ التحصیل شده اند و از تاریخ فراغت از تحصیل تا زمان پذیرش در مقطع دکتری تخصصی بیش از یک سال نگذشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به شما توصیه می کنیم مقاله راه های اخذ معافیت تحصیلی خدمت سربازی را بخوانید.

داوطلبانی که مدت تحصیل آنان در دکترای عمومی بیش از سقف مجاز سنوات تحصیلی طول کشیده است، شرایط استفاده از معافیت تحصیلی در مقطع بالاتر را ندارند.

 • کارکنان متعهد خدمت در سازمانها و یا وزارتخانه ها با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت بالاترین مقام سازمان مربوطه برای ادامه تحصیل. برای این افراد معافیت تحصیلی صادر نمی شود و تابع قوانین متعهدین خدمت است.
 • کارکنان پایور شاغل در نیروهای مسلح با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت سازمان مربوطه برای ادامه تحصیل.
 • طلاب علوم دینی دارنده مدرک دکتری عمومی که دارای معافیت تحصیلی حوزوی هستند.

در صورتی که مرکز مدیریت حوزه های علمیه یا مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و اصفهان تایید کنند که طلبه قادر است ضمن اشتغال به تحصیل در حوزه به موازات آن در دانشگاه نیز تحصیل کند، با همان معافیت تحصیلی حوزه، اشتغال به تحصیل وی در دانشگاه بلامانع است.

اینگونه دانشجویان، برای ثبت نام در هر ترم تحصیلی باید موافقتنامه حوزه علمیه مربوط را ارائه کنند. هر موقع حوزه علمیه معافیت تحصیل طلبه ای را خاتمه یافته اعلام کند، ادامه تحصیل وی در دانشگاه منوط به تطبیق واحراز شرایط بهره مندی از معافیت تحصیلی دانشگاهی توسط معاونت وظیفه عمومی استان محل استقرار دانشگاه خواهد بود. در غیر اینصورت مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود.

 • مشمولان فارغ التحصیل دارای برگه معافیت موقت بدون غیبت (پزشکی، کفالت و…) در مدت اعتبار آن.

این دسته از افراد پس از اتمام اعتبار معافیت موقت، بدون معافیت تحصیلی مجاز به ادامه تحصیل نیستند و لذا باید برابر فرایند تعریف شده درخواست معافیت تحصیلی کنند و در صورت بررسی و داشتن شرایط مجوز ادامه تحصیل صادر خواهد شد. در غیر این صورت شرایط ادامه تحصیل را از دست می دهند.

 • سرباز در حین خدمت دارای مدرک دکتری عمومی فاقد غیبت اولیه.

این دسته از افراد پس از اعلام قبولی از سوی دانشگاه، با ارائه گواهی اشتغال به خدمت از یگان مربوطه و صدور مجوز تحصیل از سوی دفاتر پلیس+ ١٠ (به شرط اینکه پس از بررسی واجد شرایط برخورداری از معافیت تحصیلی شناخته شوند)، برای ادامه تحصیل از خدمت ترخیص خواهند شد (ایست خدمتی).

سربازی که خدمت سربازیش تا تاریخ 31 شهریور 97 به اتمام می رسد مجاز به شرکت در آزمون می باشد، ولی باید پس از قبولی و زمان ثبت نام در دانشگاه، گواهی اتمام خدمت یا کارت پایان خدمت ارائه دهد.

 • دانشجویان انصرافی فاقد غیبت که قبلا دارای مدرک دکتری بوده اند، در صورتی که از 22 آبان 90 (ابلاغ قانون جدید وظیفه عمومی) و یک بار انصراف از تحصیل داده باشند و تاریخ انصراف آنها در سنوات اولیه بوده باشد و همچنین از تاریخ انصراف در دانشگاه و رشته قبلی تا زمان پذیرش در دانشگاه و رشته جدید بیش از یک سال سپری نشده باشد.
 • مشمولان عضو هیئت علمی دانشگاه ها که در راستای «قانون نحوه تامین هیئت علمی مورد نیاز دانشگاه ها» در حال انجام خدمت هستند. این افراد پس از قبولی در دانشگاه، پس از احراز شرایط، جهت ادامه تحصیل برابر فرآیند تعیین شده از خدمت ترخیص خواهندشد.
[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چناچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ticker_background=”#fe8989″ ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

چه کسانی مجاز به شرکت در آزمون دستیاری پزشکی نیستند؟

 • مشمولان غایب مجاز به ادامه تحصیل نیستند و درصورت شرکت در آزمون و قبولی در دانشگاه، مجوز تحصیلی برای آنان صادر نشده و دانشگاه ها مجاز به ثبت نام از آنان نیستند.
 • دانشجویان اخراجی دانشگاه ها تا پایان خدمت دوره ضرورت و یا اخذ معافیت دائم، شرایط استفاده از معافیت تحصیلی را نخواهند داشت.
 • فارغ التحصیلان این دوره (دستیاری تخصصی) مجاز به شرکت مجدد در این آزمون از نظر معافیت تحصیلی نیستند.
 • کارکنان وظیفه (سربازان در حال خدمت) مجاز به تحصیل همزمان با انجام خدمت نیستند. این دسته از سربازها در صورت قبولی در دانشگاه در صورت نداشتن غیبت اولیه و دارا بودن سایر شرایط، جهت ادامه تحصیل از خدمت ترخیص خواهند شد.

در پایان لازم است بگوییم چهل و ششمین دوره آزمون دستیاری پزشکی سال 98 در روز پنجشنبه دوم اسفند ماه 97 برگزار می شود.

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: