نحوه تقسیم کسری ایثارگری بین فرزندان چگونه است؟

مهلت استفاده از کسری ایثارگری برای غابین اعلام شد

38 2,027

نحوه تقسیم کسری ایثارگری و همچنین موضوع تعلق این کسری به مشمولان غایب یکی از سوالات متداول فرزندان ایثارگران است. همانطور که می دانید شرط عدم غیبت، یکی از شروط مهم برای استفاده از تهسیلات نظام وظیفه است. بر این اساس برای استفاده از کسری ایثارگری، مشمول نباید غیبت داشته باشد.

امسال به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب، امکان گرفتن کسری ایثارگری برای مشمولان میسر شد اما مهلت استفاده از کسری ایثارگری برای مشمولان غایب محدود است. در ادامه مهلت استفاده از این تسهیلات و همچنین تقسیم بندی کسری ایثارگری را بیان می کنیم.

چناچه شرایط استفاده از کسری ایثارگری را دارید، برای اطلاع از میزان کسری ایثارگری با توجه به سابقه ایثارگری این مطلب را بخوانید.

مهلت استفاده از کسری ایثارگری برای غابین

سردار کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی ستاد کل نیرو های مسلح درباره کسر خدمت فرزندان ایثارگر بیان کرد: در گذشته امکان استفاده از کسری خدمت ایثارگری برای مشمولان غایب وجود نداشت. در حال حاضر کسری ایثارگری به مشمولان غایب نیز تعلق می گیرد. هم کسانی که در حال خدمت هستند و هم کسانی که تا ۱۲ فرورین ۹۸ دفترچه خود را ارسال کنند می توانند از این کسری استفاده کنند.

تقسیم کسری ایثارگری بین فرزندان

بر اساس قوانین نظام وظیفه عمومی، کسر خدمت ایثارگری فقط برای یک فرزند به صورت همزمان قابل استفاده می باشد. پدر فرزندان نمی تواند سوابق ایثارگری را در حالت عادی بین فرزندان تقسیم کند. اما گاهی امکان دارد مدت کسر خدمت اخذ شده برای فرزند، بیشتر از مدت زمان باقیمانده از خدمت او باشد. در این حالت فرزند دیگر این حق را دارد تا از الباقی مدت باقیمانده استفاده نماید. فرزند دوم می تواند از سابقه باقی مانده بهره مند شود.

 • به مثال زیر توجه کنید:

اگر فرد ایثارگر دارای ۲۵ ماه سابقه جبهه باشد، به فرزند وی ۱۰ ماه کسری خدمت ایثارگری تعلق می گیرد. اکنون اگر مدت باقیمانده از خدمت سربازی فرزندش ۶ ماه باشد، پس ۶ ماه از کسری برای فرزندش محاسبه می شود. به دلیل اینکه با این ۶ ماه خدمت فرزندش به اتمام می رسد، ۴ ماه باقیمانده به فرزند دوم می رسد.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 38 تا
 1. رضا :

  خب مقداری که باقی مونده چی؟ اون زمان سربازی ۲۴ ماهه نبوده. پس حرف خود سپاه چی؟

  1. باران مشاوره :

   کسری قابل تقسیم نیست
   اگه پدرت ۴۰ ماه سابقه داشت و برادرت با ۳۰ ماهش معاف مشید شما میتونستی از ۱۰ ماه باقیمونده استفاده کنی
   ولی چون سابقه پدر فقط به معافیت یک پسر می رسه قابل تقسیم به دوتا کسری نیست

 2. آرش :

  سلام، پدر من روی کارت پایان خدمتش ۲۷ ماه خدمت زده و سال ۹۳ برادر بزرگترم رفته سربازی و از کسری خدمت ایثارگری پدرم استفاده کرده، امسال به پدرم کارت ایثارگری دادن ک روی کارت ۵۳ ماه ایثارگری زدن، آیا من میتونم از کسری خدمت ایثارگری استفاده کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.از کشری ایثارگری فقط یک نفر از فرزندان ایثارگر میتواند استفاده کند ولی اگر میزان ماه های باقی مونده از پدرتون ک برادر شما از کسری استفاده نکرده به سی ماه برسد برای شما معافیت دائم را به همراه خواهد داشت.

 3. Soheil :

  سلام پدر من ۱۱ماه جبهه داشته داداش بزرگم استفاده کرده الان کارت ایثارگری اومده چیزی حدود ۹۰۰ روز حضور در جبهه زده ایا میتونم استفاده کنم و این از کجا باید اقدام کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که برادرتون با ۳۰ ماه ایثارگری پدرتون معاف شده باشد و یا از کسری خدمت استفاده کرده باشد به شما چیزی تعلق نخواهد گرفت.

   1. رضا :

    سلام. پدر من در دوران جنگ ۳۰ ماه خط مقدم بود در ارگان سپاه.برادر اول سال ۹۰ به وسیله ایثارگری پدرم ۱۵ ماه کسری گرفت و خدمتش تموم شد. حالا من یک مهر سرباز هستم. سپاه گفته میتونم از باقی مونده کسری استفاده کنم نظام وظیفه که یک مامور شل هم داشت گفت نه نمیشه. حالا تکلیف چیه؟

    1. باران مشاوره :

     سلام.از کسری ایثارگری تنها یک فرزند ایثارگر برخوردار خواهد شد.

 4. رضا :

  سلام‌پدرم‌۱۰‌ماه‌کسری‌ایثارگری‌داره‌خواستم‌بدونم‌درصورت‌بخشش‌اضافه‌سنواتحین‌خدمت‌کسری‌تعلق‌میگیره‌با‌تشکر

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر
   حتما باید غیبتت هم توجیه بشه

 5. سهیل :

  با سلام و خسته نباشید،
  برادر من از ۱۰ ماه سابقه منطقه پدرم استفاده کرده اون زمان هنوز به پدر کارت ایثار تعلق نگرفته بود و با استفاده از نامه از یگان خدمتی پدرم تونسته ۶ ماه کسری بگیره اما به تازگی کارت ایثار پدرم صادر شده ک توش ۴۴ ماه سابقه جبهه ثبت شده الان من میتونم از این کارت ایثار و سابقه‌اس استفاده کنم متشکر میشم پاسخ بدید

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله

 6. حسین :

  سلام خسته نباشید من پدرم۲۷ ماه جبهه داشته و ۵ درصد جانبازی ۲ سال پیش برادرم از همش استفاده کرد و حالا پدرم بازم براش کمیسیون جانبازی شروع شده شاید به درصد جانبازیش اضافه بشه حالا من میتونم از اون درصد جانبازی استفاده کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.از مقدار باقی مونده کسری خدمت شامل حال شما خواهد شد در صورتی که اضافه سنواتی نداشته باشید.

 7. حسین :

  سلام
  پدر من سابقه ۲۸ ماه خدمت در جبهه داره و برادرم سال ۸۸ بخاطر حضور داوطلبانه پدرم یه مقدار کسری خدمت گرفت اما فقط بخاطر حضور داوطلبانه پدرم در جبهه . پارسال کارت ایثار پنج درصد پدرم صادر شد حالا من ک پسر دوم خانواده هستم میتونم با استفاده از این کارت از کسری خدمت استفاده کنم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر کسری خدمت فقط به یکی از فرزندان تعلق می گیرد.

 8. مجتبی :

  باسلام پدر من دارای ۱۰درصد جانبازی و ۱۸ماه ایثار گری هس برادر بزرگتر سال ۹۶از ۱۸ماه جبهه که اون زمان به ازای هر ماه جبهه یه ما کم میشده استفاده کرده.البته ۵ماه هم خدمت کرد بعد ۱۸ماه کسری براش اومده میخاستم ببینم میتونم از باقی مونده کسری ها استفاده کنم؟؟؟)جانبازی هنوز استفاده نشده(

  1. باران مشاوره :

   سلام
   کسری قابل تفکیک برای دو فرزند نیست

 9. سید علی موسوی :

  سلام خسته نباشید

  پدر من ۱۰ درصد جانباز هست و ۲۴ ماه جبهه حضور داشته ولی برادر من فقط ۳ ماه کسری خدمت گرفته
  ممکنه به طور مثال برادر من فقط کسری جانبازی گرفته باشه و من برم کسری خدمت از ایثارگری بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر کسری فقط به یک نفر از فرزندان تعلق میگیرد.

 10. محسن :

  سلام وقت بخیر
  پدر من ۲۴ماه خدمت در جبهه دارد
  برادرم معاف شد و ۱۴ماه از خدمت پدرم باقی مانده با ۵ درصد جانبازی آیا کسری خدمت سربازی به من تعلق میگیرد

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه برادرت از سابقه استفاده کرده و سابقه استفاده نشده ای وجود داره کسری داری. ولی اگه برادرت استفاده کرده و چیزی نمونده خیر

 11. نعمت الله :

  سلام و خسته نباشید
  برادرم قبلا رفت از ایثارگری ۸ ماه کسری خدمت گرفت ولی ۴ ماه از خدمتش باقی مونده بود ۴ ماهش اضافی بود آیا الان میتوانم از چهار ماه باقی مانده استفاده کنم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 12. ابوالفضل :

  سلام خسته نباشید اگه میشه به سوالم جواب بدین
  پدر من ۸ ماه کسری ایثارگری داشته و برادرم در اخرای خدمتش فقط دو ماه از اونو استفاده کرد
  من میتونم از اون ۶ ماه استفاده کنم؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر کسری قابل تفکیک نیست مگه اینکه بعدا تعلق گرفته باشه

  2. پویا :

   سلام خسته نباشید

   داداش بزرگتر من از کسری ۲ماه استفاده کرده و ۱۲ماه مونده ازش و طبق متن بالا که نوشتین اکه از کسری چیزی بمونه به فرزند دوم میرسه ولی توی نظرات نوشتین تقسیم نمیشه میشه یکم توضیح کامل تر بدین

   1. باران مشاوره :

    سلام.کسری ایثارگری تنها به یک فرزند تعلق میگیرد.درصورتی که مدت ایثارگی و درصد جانبازی پدر به گونه ای باشد که ی فرزند با تجمیع یا بصورت جداگونه معاف دائم شود مقدار باقی مانده آن را فرزند بعدی میتواند برای گرفتن کسری دریافت کند.

 13. امیرحسین :

  سلام خسته نباشید
  برادر من از ایثارگری پدر من ۶ ماه استفاده کرده پدرم ۲۵ ماه هم منطقه داشته بقیش مونده میتونم بگیرم ۴ ماه بعدیشو

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه قبلا این سابقه موجود نبوده در پرونده و الان مشخص شده بهت کسری میدن
   وگرنه برادرت باید استفاده میکرده و حالا که نکرده از بین رفته

 14. رضا :

  با عرض سلام و خسته نباشید پدر من قبلاً ۶ ماه ایثارگری داشته و برادرم استفاده کرده الان پدرم رفته و ۱۱ ماه دیگه هم ایثارگری گرفته میخاستم ببینم من میتونم استفاده کنم یا نه

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله میتونید استفاده بفرمایید

 15. میثم :

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من یک سوالی دارم واقعا ممنون میشم کمکم کنید
  من برادرم کسر خدمت ایثارگری داشت و به اسم برادرم ثبت شده بود..ولی سربازیشو از طریق بنیاد نخبگان گذروند و از این کسری استفاده نکرد..حالا من دار حال خدمت هستم و میخوام از اون استفاده کنم..البته این نکته رو بگم من ۸ ماه کسر از طریق پروژه تحقیقاتی دارم..حالا سوالم اینه ایا من میتونم از این کسر خدمت استفاده کنم؟ اگر بله،ممنون میشم راهنمایی کنید به کجا باید مراجعه کنم؟

  1. باران مشاوره :

   آقا میثم اگه کسری را برادرتان استفاده نکرده باشد شانس دارید.

  2. محمد :

   با عرض سلام و خسته نباشید
   خیلی لطف میکنید اگه به سوال من پاسخ دهید
   پدر من سابقه ۲۴ ماه جبهه از تاریخ ۶۴ تا ۶۶ رو داره و بنا بر قانون به ازای هر ماه جبهه ۱۲ روز کسری تعلق می‌گیرد. (یعنی ۹ ماه و ۱۸ روز کسری)
   برادر بزرگتر من در سال ۹۱، ۵ ماه مانده به پایان خدمتش به مدت ۵ ماه از کسری ایثارگری پدرم استفاده می‌کند. و در سیستم هم همین ۵ ماه ثبت می‌شود.
   حال ۴ ماه و ۱۸ روز از کسری پدرم باقی مانده است. من امروز از یگان خدمتیم برای باقی مانده کسری ایثارگری پدرم به آدرس تهران بزرگراه ارتش، سوله آبی، مرکز مراجعات مردمی آجا نامه بردم ولی به من گفتند که نمی‌توانم از این باقی مانده استفاده کنم، چون فقط یک فرزند می‌تواند از کسری ایثارگری استفاده کند. بعد من گفتم پس تکلیف این ۴ ماه و ۱۸ روز کسری باقی مانده چه میشود، گفتند همش سوخت میشه!!!!
   آیا همچین چیزی واقعا صحت داره که من نمیتونم از باقی مانده کسری ایثارگری پدرم استفاده کنم!؟ یا از چه طریق دیگه ای میتونم پیگیری کنم، خواهشا راهنمایی ام بفرمایید؟

   1. باران مشاوره :

    محمد متاسفانه صحت داره. کسری قابل تقسیم نیست و در شرایط عادی فقط به یک بچه می رسه. حتی اگه داداشت ۱۲ روز هم کسری گرفته باشه شانس تو می سوزه

   2. فردین :

    سلام خسته نباشیدمن پدرم ۲۱ماه جبهه داره و۲۰درصد جانبازی داداش بزرگم تعلق گرفته معاف شده ایا به من هم که الان ۱۲ماه ازخدمتم مانده تعلق می گیره

    1. باران مشاوره :

     سلام.شما در صورتی که غیبت سربازی نداشته باشین از مقدار باقی مانده از درصد جانبازی یا ماه ایثارگری پدرتون میتونن کسری بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: