زمان و نحوه ثبت نام در طرح تحصیل همزمان با سربازی مشخص شد

0 4,974

طرح تحصیل هزمان با سربازی زیر مجموعه طرح سرباز ماهر است که در بهمن ماه سال 98 برای اولین بار قرار است در هشت استان برگزار شود. این طرح با استقبال زیاد مشمولان سربازی رو به رو شده است. این روزها “چگونگی شرکت در طرح تحصیل همزمان با سربازی” ذهن بسیاری از مشمولان و سربازان را به خود درگیر کرده است.

در “نشست خبری شورای راهبری آموزش های علمی کاربردی سربازان” جزئیات بیشتر از این طرح مثل زمان اجرایی شدن و جزئیات کامل ثبت نام مشخص شد که در ادامه به آن خواهیم پردازیم.

26 بهمن زمان ثبت نام در اولین دوره تحصیل در حین سربازی

به گزارش باران مشاوره و به نقل از خبرگزاری مهر، “نشست خبری شورای راهبری آموزش های علمی کاربردی سربازان” با حضور رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی دکتر امید، دکتر صالحی عمران (رئیس دانشگاه فنی و حرفه ای) ، سردار فرحی رئیس (قرارگاه مهارت آموزی نیروی های مسلح)، دکتر مختار جلالی جواران (معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی) و دکتر بختیاری (رئیس مؤسسه آموزش علمی – کاربردی ناجا) در محل دانشگاه جامع برگزار شد.

معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت طرح تحصیل همزمان با سربازی بعد از دهه فجر آغاز می شود. این طرح با هدف ارائه آموزش های مهارتی با هدف اشتغال به سربازان داوطلب از روز شنبه مورخ 98/11/26 آغاز می شود. سربازان فرصت دارند تا نهایتا روز دوشنبه مورخ 98/11/05 در طرح تحصیل هزمان با سربازی ثبت نام کنند.

بدین ترتیب سربازان در صورت تمایل می توانند در اوقات فراغت شان به تحصیل بپردازند. این طرح برای شروع فقط در 8 استان برگزار می شود.

چه استان هایی شامل طرح تحصیل همزمان با سربازی می شوند؟

در مرحله اول این طرح استان های آذربایجان غربی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، فارس، گیلان، کرمانشاه، خراسان رضوی و تهران شرکت خواهند کرد. به گفته سردار حسنی دلیلی برای نگرانی سربازان وجود ندارد و از فرمانده های یگان ها خواسته شده است مساعدت لازم را با سربازان برای شرکت در این طرح داشته باشند.

سربازان در چه رشته هایی تحصیل می کنند؟

دانشگاه علمی کاربردی 800 دوره پودمانی مختلف دارد. با توجه به علاقه سربازان، امکانات حوزه ها و نیاز به نیروی کار 11 تک پودمان برای این طرح انتخاب شده است. بدین ترتیب سربازان پس از پایان دو سال نه تنها کارت پایان خدمت سربازی را دریافت می کنند بلکه با گذرندان پودمان ها مهارت هم کسب خواهند کرد.

یکی از مزیت های دوره های مهارتی دانشگاه علمی کاربردی این است که امکان تجمیع دوره های پودمان وجود دارد و سربازان می توانند مدارک کاردانی و کارشناسی دریافت کنند.

11 تک پودمان بر اساس علاقه سربازان و نیاز بومی استان مربوطه تعیین شده است. این دورهای 11 گانه پودمانی در چهار حوزه اصلی زیر ارائه می شود.

حوزه های اصلی پودمان های طرح تحصیل همزمان با سربازی

 1. صنعت
 2. کشاورزی
 3. فرهنگ و هنر
 4. مدیریت

دوره های ارائه شده طرح تحصیل همزمان با سربازی

دوره های ارائه شده در این طرح در چهارچوب حوزه های فوق می باشد. از دوره های آموزشی طرح سرباز ماهر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • صنعت، جوشکاری، مکانیک ماشین افزار، مکانیک خودرو
 • گرایش برق صنعتی، گرایش الکترونیک صنعتی
 • صنایع چوب و تولید مبلمان
 • دامپروری، پرورش صنعتی طیور، باغبانی و تولید محصولات گلخانه ای
 • گردشگری، مترجمی زبان انگلیسی
 • مدیریت کسب و کار

نحوه ثبت نام برای تحصیل همزمان با سربازی

 1. مراجعه به سایت دانشگاه جامع علمی کاربردی
 2. دریافت و تکمیل فرم ثبت نام
 3. ارائه فرم ثبت نام به مراکز علمی کاربردی ناجا

برنامه درسی ارائه شده به سربازان بر روی سایت دانشگاه علمی – کاربردی در بخش سامانه ساطع قرار گرفته است.

محل برگزاری طرح تحصیل سربازان کجاست؟

به گفته معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی، در طرح تحصیل سربازان قرار شده است تا فعلا از از ظرفیت مراکز علمی کاربردی ناجا استفاده شود. در فاز های بعدی این طرح قرار است از تمامی ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی و دانشگاه فنی و حرفه ای استفاده شود.

مراکز علمی کاربردی ناجا برای تحصیل همزمان با سربازی در شهر تهران

به گفته دکتر بختیاری رئیس مؤسسه آموزش علمی سه مرکز زیر قرار است در شهر تهران به تحصیل سربازان اختصاص داده شود.

 1.  یگان ویژه پاسداران شرق تهران
 2. مرکز علمی کاربردی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در مرکز تهران
 3. مرکز علمی کاربردی آماد و پشتیبانی نیروهای انتظامی در غرب تهران

دانشگاه علمی کاربردی

مزایای طرح تحصیل سربازی همزمان با تحصیل

 • استفاده بهتر سربازان از اوقات فراغتشان
 • برخورداری از تخفیف 50 درصدی برای شهریه دانشگاه (بقیه شهریه توسط دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه فنی و حرفه ای و سازمان های نیروهای مسلح پرداخت می شود)
 • یادگیری یک مهارت یا گذرندان یک مقطع تحصیلی ( مدرک کاردانی) در طول خدمت

تحت چه شرایطی برای سربازان مدرک یک مقطع تحصیلی صادر می شود؟

به گفته سردار بختیاری رییس موسسه علمی کاربردی ناجا سربازان با حداقل چهار یا پنج پودمان را بگذرانند تا مدرک تحصیلی برایشان در یک مقطع صادر شود.

عناوین دوره های قابل تجمیع نظیر: مدیریت کسب و کار، مترجمی زبان انگلیسی، گردشگری، برق صنعتی، الکترونیک صنعتی، پرورش صنعتی طیور، جوشکاری، ماشین افزار و مکانیک خودرو است. سربازان با گذراندن پودمان های قابل تجمیع می توانند مدرک کاردانی یا کارشناسی دریافت کنند.

اگر سربازی در طول اوقات فراغت خود نتوانست میزان اعلام شده را بگذراند و دو سوم یا سه چهارم از پودمان را گذراند به طوری که فقط تنها یک یا دو پودمان تا اخذ مدرک فاصله داشته باشد می تواند پس از اتمام خدمت سربازی با گذران پودمان ها مدرک خود را دریافت کند.

طرح آموزش های علمی – کاربردی پودمانی سربازان یک فعالیت بین دستگاهی، بین ستاد کل نیروهای مسلح، دانشگاه جامع علمی – کاربردی و دانشگاه فنی و حرفه ای است. این طرح در راستای تدابیر مقام معظم رهبری در خصوص بهبود و بهینه سازی خدمت سربازها اجرایی شده است و برای اوقات فراغت سربازان اجرایی می شود.

فوری: مهلت ثبت نام سرباز ماهر در دانشگاه جامع علمی کاربردی تمدید شد

به نقل از روابط عمومی دانشگاه جامع علمی کاربردی، معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: مهلت ثبت نام سربازان تا روز دوشنبه مورخ 98/12/12 تمدید شد. سربازان برای استفاده از این طرح باید به سامانه ساتب مراجعه کنند.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چنانچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: