اعلام نحوه خدمت سربازی دانشجویان تعهدی مناطق محروم

نحوه ادامه تحصیل و خدمت سربازی دانشجویان تعهدی مناطق محروم در وزارت بهداشت

2 1,621
۵/۵ - (۱ امتیاز)

همان گونه که می دانید، برخی از داوطلبان کنکور برخی از کد محل های دارای تعهد خدمت را برای قبولی در دانشگاه در انتخاب رشته خود لحاظ می کنند. همچنین برخی از دانشجویان که در کد محل های دارای تعهد خدمت، قبول شدند و ادامه تحصیل داده اند، نسبت به عدم انجام مدت تعهد خدمت خود در مناطق محروم سوالاتی دارند. در ادامه به پاسخ وزارت بهداشت در خصوص مدت تعهد خدمت این افراد و همچنین چگونگی کاهش محدودیت ادامه تحصیل مقطع پزشکی عمومی پاسخ می دهد.

اعلام نحوه خدمت سربازی دانشجویان تعهدی مناطق محروم

به گزارش باران مشاوره و به تقل از خبرگزاری فارس، وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در خصوص کاهش مدت تعهد خدمت و همچنین چگونگی محدودیت ادامه تحصیل مقطع پزشکی عمومی اینگونه پاسخ داد:

دانشجویانی که در زمان انتخاب رشته کنکور به صورت آگاهانه رشته پزشکی با تعهد خدمت در مناطق محروم را انتخاب کرده اند، تعهدات لازم در این خصوص را پذیرفته اند. اکنون از لحاظ قانونی، شرعی و اخلاقی خودداری از انجام آن تعهدات درست نیست و تغییر این قانون امکان پذیر نمی باشد.

این دانشجویان با رتبه های بالاتر در کنار دانشجویانی با رتبه های پایین و نمرات بهتر در رشته پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی گزینش شدند. در واقع این دسته از افراد معمولا دارای نمره حد نصاب قبولی در رشته های پزشکی روزانه نبودند و در عوض این فرصت را به آنها دادیم که در کنار سایر دانشجویان در رشته های گروه پزشکی تحصیل کنند به شرط آنکه ۳ برابر مدت نحصیل خود را به خدمت در مناطق تعهد دهند.

نحوه ادامه تحصیل و سربازی تعهد خدمتی ها

اگر این افراد مدت زمان خدمت سربازی را نیز سپری نکرده باشند، در قالب انجام تعهد و طرح هایی مانند پیام آوران بهداشت، مدت سربازیشان نیز لحاظ خواهد شد. همچنین افراد متعهد خدمت، پس از انجام و طی مدتی از تعهدات خود، در صورتی که تمایل به ادامه تحصیل داشته باشند، می توانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند.

اکنون اگر این دسته از افراد که از سد کنکور و قبولی در رشته های پزشکی عبور کردند و امضای تعهد خدمت نیز داده اند، در صورت اعتراض به انجام تعهد، به اعتراضشان رسیدگی نخواهد شد.

آن دسته از داوطلبین دانشگاه ها که اکنون قصد انتخاب رشته را دارند، باید در نظر داشته باشند که در صورت انتخاب کد محل های دارای تعهد خدمت و پذیرفته شدن در این کد رشته ها، باید در خصوص تعهدات و افتخار خدمت در مناطق مشخص شده نیز عمل کنند.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 2 تا
 1. علیرضا :

  سلام روز بخیر. من مبتلا به بیماری خاص و لاعلاج هستم و دانشجوی دندانپزشکی هستم. آیا این امکان وجود داره که از طرح تعهد خدمت معاف بشم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام علیرضا جان
   برای پزشکها فقط در صورتی معافیت میدن که حتی قادر به طبابت هم نباشین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: