نحوه سربازی فرهنگیان

چگونه فرهنگیان می توانند به جای خدمت سربازی از تعهد خدمت استفاده کنند؟

230 15,286

آنچه در مقاله نحوه سربازی فرهنگیان می خوانید:

 • مشاوره تلفنی سؤالات متداول نحوه گذراندن سربازی فرهنگیان
 • شرایط اخذ کارت پایان خدمت فرهنگیان
 • معرفی و آشنایی با گذراندن خدمت سربازی به صورت تعهد خدمتی

در کشور ما تمام افراد مذکر بالای ۱۸ سال مشمول نظام وظیفه محسوب می شوند و باید به خدمت سربازی بروند. در واقع مدت خدمت سربازی ۲۱ ماه است. دو ماه از این زمان خدمت مربوط به دوره آموزشی و الباقی به عنوان خدمت سربازی محسوب می شود. همانگونه که می دانید در صورتی که فردی دانشجو باشد تا اتمام دوران تحصیل از خدمت سربازی معاف است و پس از پایان تحصیلات باید به خدمت سربازی برود.

برای تخمین تاریخ رفتن به سربازی خود مقاله تاریخ اعزام به خدمت بر اساس مدرک تحصیلی را از دست ندهید.

در صورتی که فردی در برخی نهادها به عنوان نیروی رسمی دولتی یا نظامی مشغول به کار و خدمت به مردم شود، جزئی از دوران سربازی فرد محسوب شده و دیگر نیازی نیست به خدمت سربازی برود. تحصیل در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت معلم و استخدام در نهاد آموزش و پرورش هم جزئی از این قانون محسوب می شود. در این مقاله قصد داریم در خصوص نحوه احتساب دوران خدمت سربازی برای دانش آموختگان فرهنگیان را بیشتر توضیح دهیم.

شرایط تعهد خدمت فرهنگیان

در صورتی فردی در دانشگاه ها و مراکز تربیت معلم قبول شود و در این مراکز به ادامه تحصیل بپردازد، در صورت استخدام در آموزش و پرورش دیگر نباید به خدمت سربازی برود. برای درک بیشتر پیشنهاد می کنیم به ادامه مطلب که در خصوص قانون مصوب نظام وظیفه عمومی است دقت نمایید.

قانون خدمت سربازی برای فرهنگیان | مشاوره باران

قانون خدمت سربازی برای فرهنگیان

در قانون نظام وظیفه عمومی برابر ماده هفت این قانون، فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم از خدمت سربازی معاف می باشند. مشمولان فارغ التحصیل مراکز تربیت معلم، پس از گذراندن دوره آموزشی نظام وظیفه، الباقی مدت خدمت سربازی را در آموزش و پرورش خواهند گذراند. در واقع با توجه به قانون نظام وظیفه عمومی همه فارغ التحصیلان مراکز تربیت معلم، متعهد به انجام حداقل پنج سال خدمت در آموزش و پرورش خواهند شد.

پس از گذراندن دوره مقدماتی آموزش نظامی و ایفای تعهد مذکور، از انجام دوره ضرورت در زمان صلح معاف بوده و کارت معافیت به آنان تعلق خواهد گرفت . چون فرد فارغ التحصیل در این مراکز تعهد خدمت و کار در آموزش و پرورش را دارد، همزمان این تعهد به دولت، تعهد به نظام نیز محسوب می شود.

شرایط سربازی فرهنگیان

کارت پایان خدمت زمانی برای فرد فرهنگی صادر می شود که مدت زمان تعهد خود را گذرانده باشد. امکان دارد این سوال برایتان پیش بیاید که اگر فردی قبل از پایان مدت تعهد ۵ ساله استعفا دهد آن وقت باز هم کارت پایان خدمت را دریافت می کند یا خیر؟

در پاسخ باید گفت اگر فردی قبل از پایان رسیدن دوران تعهد پنج ساله خود استعفا دهد، بر اساس قانون نظام وظیفه، مدت باقیمانده از تعهدش محاسبه می شود و باید به خدمت سربازی برود تا بتواند کارت پایان خدمت سربازی را دریافت کند. در واقع بر اساس قانون هر یک سال تعهد خدمتی برابر است با دو ماه خدمت سربازی. یعنی اگر فردی بعد از گذشت  چهار سال از تعهد کاری خود استعفا دهد، باید دو ماه از خدمت سربازی را نیز بگذراند تا بتواند کارت پایان خدمت را دریافت کند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 230 تا
 1. علیرضا :

  سلام من دانشگاه ملی مجاز شدم اگه انتخاب رشته کنم سال بعد میتونم فرهنگیان‌ بخونم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه شرایط سنی رو داشته باشی میتونی سال بعد مجددا کنکور بدی و بری فرهنگیان

 2. امیرحسین :

  سلام من معافیت پزشکی دارم آیا میتونم فرهنگیان ثبت نام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بستگی داره
   اگه تشخیص بدن بیماریت با وظایف معلمی تداخلی نداره مشکلی نیست

   1. امیر :

    خوب من دیابت دارم ولی واقعا هیچ تداخلی ایجاد نمیکنه بهم هم گفتن چیزی در مورد بیماریت نگو

    1. باران مشاوره :

     نگو ولی احتمال خیلی زیاد خودشون برای چکاپ میفرستن آزمایش

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: