وسایل مورد نیاز اعزام به خدمت

برای اعزام به خدمت چه وسایلی مورد نیاز است؟

273 104,330

یکی از دغدغه های مشمولانی که قرار است به خدمت سربازی اعزام شوند، وسایل مورد نیاز اعزام به خدمت سربازی است. از طرفی نگرانی خانواده ها در تهیه وسایل مورد نیاز و از طرفی استرس فرد مشمول در خصوص وسایل مورد نیاز برای اعزام به خدمت، این دغدغه را افزایش می دهد. در این مقاله قصد داریم در خصوص وسایل مورد نیاز اعزام به خدمت سربازی به صورت جامع توضیحاتی را بدهیم.

وسایل مورد نیاز اعزام به خدمت چیست؟

چه وسایلی در خدمت سربازی ممنوع است؟

آیا می توان تلفن همراه را با خود به خدمت سربازی برد؟

طبیعتا مشمولین سربازی و خانواده هایشان از محیط سربازی آگاهی لازم را ندارند. زمانی که فرد مشمول دفترچه اعزام به خدمت سربازی را ارسال می کند، بعد از مدتی تاریخ اعزام به خدمت سربازی وی مشخص می شود. تقریبا یک هفته قبل از اعزام نیز فرد مشمول باید با کدی که برایش ارسال شده به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کند. در آنجا معرفی نامه خود را جهت حضور در محل تعیین شده دریافت می کند. در برگه معرفی نامه علاوه بر آدرس محل حضور فرد، آدرس سایتی اعلام شده است. در آن سایت جزئیات لازم که مشمول باید قبل از اعزام به خدمت بداند شرح داده شده است.

وسایل مورد نیاز در سربازی

وسایل مورد نیاز سربازی به دو دسته تقسیم می شود. دسته اول وسایلی هستند که خود فرد قبل از اعزام به خدمت سربازی باید تهیه کند و به همراه خود داشته باشد. دسته دوم وسایلی هستند که به اصطلاح به آن وسایل استحقاقی می گویند. منظور از وسایل استحقاقی خدمت سربازی، وسایلی است که در حین خدمت سربازی به فرد سرباز از طرف پادگان داده می شود. در ادامه مقاله در خصوص این وسایل توضیحات بیشتری ارائه خواهیم داد.

وسایل مورد نیاز اعزام به خدمت سربازی

در اینجا در خصوص وسایل مورد نیاز اعزام به خدمت سربازی توضیح بیشتری می دهیم. فرد مشمول لازم است جهت اعزام به خدمت سربازی برخی وسایل را به همراه خود داشته باشد. این وسایل در گروه داروها، پوشاک، خوراکی، وسایل بهداشتی، ظروف و وسایل متفرقه تقسیم می شوند.

 • داروها: بهتر است فرد مشمول به همراه خود برخی از داروها مانند قرص استامینوفن، آنتی هیستامین و قرص معده و … را به همراه داشته باشد. البته در پادگان آموزشی بهداری وجود دارد اما برای احتیاط بیشتر به همراه داشتن این داروها بهتر است.
 • پوشاک: با توجه به فصل اعزام به خدمت سربازی لازم است پوشاک مناسب به همراه داشته باشید. فرد روز اول که وارد پادگان می شود برخی لباس ها را خود پادگان در اختیار فرد قرار می دهد.این وسایل شامل لباس فرم، پوتین، لباس زیر و … می باشد. در پادگان حتی در خوابگاه معمولا سرباز ها باید از لباس زیری که توسط پادگان داده شده است استفاده کنند. اما گاهی مرخصی ساعتی که داده می شود بهتر است فرد با لباس شخصی از پادگان خارج شود. لباس هایی که در پادگان به سرباز می دهند با توجه به فصل های سال متفاوت هستند.
 • خوراکی ها: بهتر است فرد به همراه خود مقداری خوراکی به همراه داشته باشد. این خوراکی ها را می توان اینگونه نام برد: بیسکوییت، خرما، کشمش، غذا های کنسروی و … البته ناگفته نماند که در پادگان ها بوفه وجود دارد و لازم نیست از جهت خوراکی و … نگرانی داشته باشید.
 • وسایل بهداشتی: وسایل بهداشتی جهت رعایت بهداشت فردی لازم است. پس شامپو و صابون و ناخن گیر و … را بهتر است به همراه خود داشته باشید. البته در پادگان نیز برخی از این وسایل را در اختیار فرد قرار می دهند.
 • ظروف شخصی: زمانی که فرد مشمول برای روز اول وارد پادگان آموزشی می شود، از جمله وسایلی که به سرباز می دهند، ظروف شخصی است. اما با توجه به سختگیری های رایج در پادگان ها بابت تمیز نگهداشتن این ظروف و رعایت بهداشت، بهتر است فرد ظروف شخصی مانند لیوان قاشق و … را نیز به همراه داشته باشد.
 • وسایل متفرقه: علاوه بر وسایل ذکر شده بهتر است مقداری وسایل اضافه مانند: کش، تعدادی پلاستیک فریزر، نخ و سوزن، کارت تلفن، مقداری پول (کارت بانکی) و … را به همراه داشت. به همراه داشتن پول فقط در حد نیاز لازم است. هر چقدر پول کمتر به همراه داشته باشید بهتر است. در پادگان ها استفاده از تلفن همراه ممنوع است، پس بهتر است چندتایی کارت تلفن را به همراه داشته باشید تا بتوانید با خانواده خود تماس بگیرید.
 • مدارک شناسایی: لازم است فرد مشمول در زمان اعزام به خدمت سرباز، برخی از مدارک شناسایی را به همراه داشته باشد. این مدارک شامل: کارت ملی، کپی مدرک تحصیلی، کپی شناسنامه، در صورت داشتن پرونده پزشکی و یا مصرف داروی خاص به همراه داشتن نسخه پزشک و یا مدارک پزشکی و برگ اعزام به خدمت.

وسایل استحقاقی در خدمت سربازی | باران مشاوره

وسایل استحقاقی در خدمت سربازی

همانگونه که گفته شد در خدمت سربازی برخی از وسایل ضروری و مهم را در پادگان به سرباز می دهند. به این وسایل به اصطلاح همان وسایل استحقاقی می گویند. در دوره آموزشی خدمت نظام وظیفه روز اول ورود به پادگان، این وسایل را تحویل فرد می دهند. این وسایل عبارتند از: لباس فرم، پوتین، ظروف غذاخوری، پتو، بالشت، لباس زیر و …

لباس فرم و پوتین گاهی امکان دارد در سایز و اندازه مناسب برای فرد نباشد. در این صورت فرد می تواند آنها را با دیگر هم دوره ای ها معاوضه نماید. در صورت عدم پیدا کردن سایز مناسب، با هماهنگی فرمانده پادگان، به فرد مرخصی ساعتی داده می شود. با اخذ مرخصی ساعتی و خروج از پادگان، فرد می تواند به فروشگاه لوازم نظامی مراجعه نماید. در آنجا لباس و کفش خود را با سایز مناسب تعویض می کند.

مشاوره سربازی

عده ای تصور می کنند که فقط در خصوص راه های معافیت سربازی و یا کسری خدمت سربازی می توانند از مشاور کمک بگیرند. در حالی که مشاوره سربازی علاوه بر ارائه راهکار قبل از انجام مراحل مربوط به نظام وظیفه، می تواند شما مشمولین و سربازان را در حین خدمت سربازی راهنمایی کند. پس پیشنهاد می کنیم در صورتی که در خصوص دوران خدمت سربازی و همچنین چگونگی سپری کردن خدمت سربازی و … هر سوالی دارید حتما با تیم مجرب مشاوران نظام وظیفه ما در گروه مشاوران باران ارتباط برقرار نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 273 تا
 1. مجتبا :

  سلام دوره آموزشی کی لباس میدن و همه وسایل لازم

  1. باران مشاوره :

   در مراجعه به پادگان اتسحقاق رو می گیرید

 2. نادر :

  سلام کتاب اینام میشه همراه خودمون برد دوره آموزشی یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   معمولا دژبان ها منعی ندارند

 3. علی :

  سلام خسته نباشید می‌خوام بدونم آیا ساعت مچی تمام دیجیتالی می توان به پادگان برد من برج ۴ اعزام میشم کنجکاوم .

  1. باران مشاوره :

   بستگی بخ دژبانی شما دارد

 4. Reza farahani :

  سلام ببخشید حوله حمام میدین یا با خودمون ببریم من قرص رشد موی دارم ولی خواب آور نیست میشه برد ؟

  1. باران مشاوره :

   برای داروها باید نسخه داشته باشی بستگی به دژبان داره که قبول کنه یا نه

 5. Ali :

  سلام وقت بخیر
  وقتی میری پادگان برای اموزشی چند وقت بعد بهت مرخصی میدن؟

  1. باران مشاوره :

   این موارد دست فرمانده پادگانه

 6. اس :

  سلام،
  آیا می‌توان گوشی ساده برد و ب دژوانی،تحویل بدیم و روزای مرخصی بگیریم،

  1. باران مشاوره :

   بعضی پادگان ها ممکن است مخالفت کنند

   1. سب :

    ببخشید کارت تلفن از کجا بخریم

    1. باران مشاوره :

     از مرکز مخابرات شهرت

  2. مرتضی وکیلی :

   سلام خسته نباشید
   من آب مروارید مادرزادی دارم خواستم بدونم امکان معاف شدن کامل یا معاف از رزم دارم یا نه؟؟

   1. باران مشاوره :

    به صفحه معافیت بیماری های چشم مراجعه کنید.

 7. اس :

  سلام
  من برج ۱۰ اعزام میشم، گفتم که لباس شخصی چند دست ببریم، و وسایلی دیگر مثال، ملحفه،پتو،وظروف با خود ببرین یا نه

  1. باران مشاوره :

   لباس راحتی ، کارت تلفن، تنقلات فراموش نشود. بهتر است وسایل غذاخوری شخصی هم با خودتون ببرید

 8. حسام :

  سلام خسته نباشید
  ببخشید اگه لباسمون یا پوتین اندازه ما نبود و اگه توی یه شهر ی که تا به حال نبودیم چجوری مرخصی بگیریم برای خرید لباس یا پوتین زیرا ما تو اون شهر غریبیم؟

  1. باران مشاوره :

   با توجه به تعداد سوالاتتون بهتره از مشانوره تلفنی استفاده کنی تا پاسخ همه سوالات رو یک مشاور ارائه کنه

 9. معراج :

  سلام اونجا کیف بهمون میدم همراه لباس و پوتین!؟

  1. باران مشاوره :

   بله استحقاق بهتون میدن

 10. نادر :

  موقع آموزشی موهای سرمون را چه اندازه باید کوتاه کنیم من مدرک فوق لیسانس دارم میخوام بدونم چه مقدار کوتاه کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام کوتاهی مو جز ضوابطی هست که فرمانده پادگان تصمیم گیری می کنه با شماره ۱۲ کوتاه کنید که مشکلی نداشته باشید

 11. پدرام :

  سلام ببخشید می تونیم تلفن همراه رو همراه خودمون ببریم و به دژبانی تحویل دهیم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله
   ترجیحا تلفن ساده هم ببرید

 12. اشکان :

  واسه کمد باید چه قفلی ببریم؟

  1. باران مشاوره :

   باید ببینید فرم کمدتون به چه صورت هست.بعضی کمدها قفل آویز میخوره بعضی ها هم قفل روی صفحه در وصل میشه.

 13. اشکان :

  وقت بخیر
  چه اندازه ای ساکمون باید باشه؟
  و اینکه کمد ها اندازشون چقدره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما یک ساک سایز متوسط همراه خودتون داشته باشید کفایت می کند.کمدهای خلبانی می باشد دو طبقه و تقریبا یک متر ارتفاع و نیم متر عرض دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: