پاسخ به سوالات متداول سربازی در سال ۹۹

4 1,495

مشمولان سربازی معمولا با پرسش هایی در خصوص معافیت تحصیلی، امریه، قوانین کسری خدمت، غیبت سربازی، بیمه سربازی و … مواجه هستند. در ادامه به سوالات متداول سربازان در سال ۹۹ پرسش داده شده است. این سوال ها توسط سردار تقی مهری پاسخ داده شده اند.

سوالات مربوط به معافیت تحصیلی در سال ۹۹

به گزارش باران مشاوره به نقل از مهر، رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح با تشریح رأی ۲۰۱۷ هیئت دیوان عدالت اداری و موضوعات مرتبط با سربازی به سؤالات سربازان پاسخ گفت.

۱) رأی ۲۰۷۱ هیئت دیوان عدالت اداری در مورد معافیت تحصیلی چیست؟

رأی دیوان در این مورد متعدد است. ما به مکاتبات خود تا رسیدن به نتیجه قطعی ادامه می دهیم. استدلال دیوان این است که مشمولان امکان تحصیل در هر مقطعی را دارند. ستاد کل نیروهای مسلح این امکان را در مقاطع پیاپی و بالاتر برای سربازان قائل است.

ظرفیت سنی سربازی مشخص است و فرد نمی تواند تا سن ۴۰ سالگی مشغول تحصیل شود و بعد برای خدمت اقدام کند. سربازی این گونه نه به درد ما می خورد و نه آینده مفیدی برای فرد ترسیم می کند.

سربازی در خیلی از کشورها قبل از ورود به دانشگاه انجام می شود. قصد دیوان این بوده که فرد تا زمان اشتتغال به تحصیل به سربازی نیاید. این موضوع سن سربازی را بالا می برد. مکاتبات ما در این زمینه ادامه دارد و هنوز به نتیجه نرسیده است.

با اجرای شیوه دیوان سن سربازی بالا می رود و این به مشمول آسیب می زند. با توجه به این که سربازی سقف سنی دارد انجام هر چه زودتر آن برای مشمول هم راحت تر خواهد بود. بعد از نتیجه گیری با دیوان، قانون را اجرا می کنیم.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله معافیت تحصیلی برای طلاب، دانشجویان و دانش آموزان رجوع کنید.

۲) مشمولان کنکور کارشناسی ارشد و دکترا که آزمونشان به دلیل کرونا به تعویق افتاده است مهلتی برای شرکت در آزمون دارند؟

مطابق سال های پیش مشمولانی که تقاضای تمدید دارند، باید درخواستشان را در سامانه ثبت کنند. بعد از بررسی های لازم و در صورت احراز شرایط با درخواستشان موافقت می شود.

با توجه به این که زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد و دکترا تغییر کرد، مشمولانی که در این آزمون ها ثبت نام کرده اند و برگه ثبت نام دارند، در صورت ارائه تقاضای تمدید به آنها فرصت یک ماهه داده می شود. برای اطلاعات بیشتر به تسهیلات مشمولان کنکوری های ارشد و دکترا ۹۹ مراجعه کنید.

مشمولانی که متقاضی شرکت در کنکور ارشد و دکترا هستند و اعزام آنها ۱ مرداد می شود، بعد از تقاضای تمدید اعزام شان نیز به تعویق می افتد و اول شهریور ماه به خدمت اعزام می شوند. این مهلت تعویق یک ماهه برای کسانی است که تقاضای تمدید خود را ثبت کنند. در غیر این صورت نمی شود از این مهلت اضافه کرد.

سوالات متداول امریه و کسری خدمت در سال ۹۹

۳) زمان مناسب اقدام برای امریه گرفتن کدام است؟

معمولا دستگاه های دولتی اقدام به جذب امریه می کنند. کسانی که تمایل به خدمت در دستگاه های دولتی را دارند، باید از دو ماه قبل از اعزام به دستگاه مربوطه یا سایت های پیش بینی شده مراجعه کنند و درخواست ارائه دهند.

اگر آن دستگاه پذیرش گرفت، مراحل اعزام را سپری می کنند و در مجموعه پذیرش می شوند. اگر وزارت یا مؤسسه مطبوعه آن افراد را جذب کنند به ستاد کل می فرستند و در آن مجموعه مأمور می شود.

۴) آیا شرایط برای افراد دارای کسری خدمت همین گونه است؟

برخی از دستگاه ها با توجه به شرایط داخلی خود مشمولانی که کسری خدمت دارند را جذب نمی کنند. این مراکز می توانند اعلام کنند افراد دارای کسری خدمت را نمی خواهیم ولی در صورت جذب چنین فردی نمی توانند وی را ترخیص نکنند و سرباز حق دارد از کسری خدمت خود استفاده کند.

آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و موضوع پیام آوران بهداشت از این امر مستثنی هستند. چون افرادی که تعهد خدمتی در آن وزارت خانه دارند نباید کسری خدمت داشته باشند یا از آن استفاده کنند. در دیگر دستگاه ها مانعی جهت استفاده از کسری خدمت وجود ندارد.

اگر می خواهید از روش های کاهش خدمت سربازی مطلع شوید حتما انواع کسری خدمت سربازی را بخوانید.

۵) در ارتباط با کسری خدمت ایثارگری توضیح کامل بدهید.

اگر فردی سابقه رزمندگی، جانبازی یا ایثارگری داشته باشد و مطابق قانون حد نصاب را دارا باشد این سابقه منجر به معافیت یک فرزند می شود. مدت حضور در جبهه باید به ۳۰ ماه برسد و جانبازی بنیاد شهید نیز باید ۲۵ درصد باشد.

با میزان کمتر از حدنصاب یعنی جبهه زیر سی ماه، ایثارگر یعنی پدر یا مادر یک فرزند را انتخاب می کند. وی می تواند به ازای هر ماه جبهه ۱۲ روز کسری خدمت برای فرزند خود بگیرد. برای این منظور باید به نیروی مربوطه خود یا نیرویی که از آنجا اعزام شده است مراجعه کند.

آن ها پرونده را بررسی می کنند و مکاتباتی که لازم است را صورت می دهند. شرط استفاده از کسری خدمت، ورود فرزند به خدمت است و حین خدمت در چرخه دریافت کسری قرار می گیرد.

۶) فقط یک فرزند می تواند از کسری خدمت استفاده کند؟

اگر سابقه کمتر از حد نصاب معافیت باشد فقط یک فرزند می تواند از آن استفاده نماید. بنابراین امتیاز سابقه زیر ۳۰ ماه فقط به یک فرزند تعلق خواهد گرفت و یک بار استفاده امتیاز را از بین می برد.

بخشش اضافه خدمت غیبت سربازی با توجه به کرونا

۷) آیا مشمولانی که غیبت دفترچه دارند مجاز به استفاده از کسری خدمت هستند؟

با توجه به مجوزی که در سال ۹۸ دریافت کردیم، کسانی که خود را تا ۱۲ فروردین ۹۸ برای اعزام معرفی کرده اند و بعد از غیبت نداشته اند، حتی اگر غایب هم باشند امکان استفاده از کسری خدمت را دارند. بعد از آن تاریخ این امکان برای غایبین فراهم نیست.

از آن جا که بخاطر تعویق های اعزام در ایام کرونا اعزام همه سربازان بعد از ۱۲ فروردین ۹۸ انجام شده است، امکان استفاده از کسری خدمت برای این مشمولان وجود ندارد. حتی اگر بر اساس مقررات ابلاغ شده فرمانده یگان خدمتی، پادگان یا پایگاه آن اضافه خدمت را ببخشد، همچنان استفاده از کسری خدمت ایثارگری ممکن نیست.

۸) آیا اجازه بخشش اضافه خدمت به فرمانده هان داده شده است؟ این موضوع چه اندازه اجرایی می شود؟

بله. ضوابطی ابلاغ شده که طی آن فرماندهان با توجه به سطحی که برایشان در نظر گرفته شده است، در این امر اختیار دارند. سرلشگر و بالاتر از آن و همچنین سرتیپ های مستقل اختیار بخشیدن اضافه خدمت سنواتی را دارند.

در حال حاضر فرمانده ها بر اساس طرح میثاق ۶ اضافه خدمت را می بخشند. آیا می دانید شرایط بخشش اضافه خدمت طرح میثاق چییست؟

۹) فردی با معافیت تحصیلی در کانادا درس خوانده و فرصت تحصیلی وی در اردیبهشت ماه تمام شده است. به دلیل کرونا نتوانسته به ایران بازگردد و اکنون غایب محسوب می شود. آیا امکان تمدید زمان فرجه را دارد یا خیر؟

با اعلام سازمان نظام وظیفه استفاده از توجیه غیبت برای مشمولانی که به دلیل کرونا دچار مشکل شده اند، در دستور کار قرار گرفته است، سازمان پس از مراجعه مشمولان دلایل را در کمیسیون بررسی می کند و در صورت مورد قبول واقع شدن، مشمول از حالت غیبت خارج می شود. ضروری است مشمولان در اسرع وقت برای توجیه غیبت خود به سازمان وظیفه عمومی مراجعه نمایند.

 بیمه سربازی در سال ۹۹

۱۰) هزینه درمان سربازانی که در محل خدمت مبتلا به کرونا می شوند، با خود سربازان است؟

تمامی سربازان ما دارای دفترچه بیمه خدمات درمانی هستند و شرایط درمانی شان مانند پایوران می باشد. البته درمان در داخل پادگان ها به صورت رایگان است. اگر بیرون از پادگان ها از دفترچه استفاده نمایند، هزینه ای مانند کارکنان پایه ور یا رسمی پرداخت می کنند.

۱۱) نیروهای مسلح برنامه ای برای تشویق سربازان به ازدواج دارد؟ آیا امتیازاتی برای سربازان متأهل در نظر گرفته می شود؟

برای سربازان برنامه ای داشتیم که سال پیش ابلاغ کردیم. سربازان متاهل در محل سکونت به کار گرفته می شوند. مانند پایور حق تأهل دریافت می کنند و در صورت فرزند آوری به ازای هر فرزند سه ماه کسری خدمت شامل حالشان می شود.

۱۲) افرادی که مشکل بیمه دارند باید چه کار کنند؟

سنوات سربازی برای افرادی که سربازی رفته باشند، جزء سنوات بازنشستگی آنها محسوب می شود. آن ها با مراجعه به نیروی مربوطه به سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح معرفی می شوند. مکاتبات ایشان از طریق مرجعی که تقاضا کرده بودند، منعکس می شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به سه شرط برای افزودن رایگان سربازی به سابقه بیمه مراجعه کنید.

کسور بیمه کسانی که سربازی می روند، از فیش حقوقی آنها کسر و به حساب سازمان خدمات درمانی واریز می شود. بنابراین خدمت این ها جزء سنوات بازنشستگی محسوب می شود.

کسی که سربازی نرفته باشد به دلیل پرداخت نکردن کسور بیمه ای، سنواتی ندارند. بنابراین نمی توانند بگویند به دلیل سن بالای ۵۰ سال فرض بر این است که سربازی رفته ایم و کسورات داریم.

۱۳) آیا عمل دیسک کمر انجام دادن یا پروتز داشتن معافیت پزشکی دارد؟

بیماری هایی که معافیت به همراه دارد، در آئین نامه معاینه معافیت پزشکی مشخص شده است. به کسانی که بیماری دارند هنگام مراجعه به پلیس +۱۰ اعلام می شود باید توسط پزشک اولیه معاینه شوند.

اگر به تشخیص پزشک، بیماری قابل طرح در شورای پزشکی بود، به شورای پزشکی ارجاع می دهند و شورای پزشکی پس از انجام آزمایشات تخصصی تعیین تکلیف می کند.

نمی توان با دیدن یک بیماری یا اسم بیماری اعلام کرد این فرد حتماً معاف می شود. چون بیماری باید اندازه گیری شود و فرد با توجه به نظر پزشکان متخصص ما معاف می شود. در این رابطه فرایندی پیش بینی شده است که باید طی شود.

سوالات مربوط به حواشی خدمت

۱۴) آیا برنامه ای برای اعزام خانم ها به سربازی دارید؟

برنامه ای برای به کارگیری خانم ها در حوزه سربازی نداریم. در حال حاضر نیازی نیست و در دستور کار ما هم واقع نشده است که برای سربازی خانم ها برنامه ای داشته باشیم. بحث به کارگیری اجتماعی که وزارتخانه ها هم آن را پیگیری کردند، موضوع دیگری است. در حال حاضر وزن سربازی در حوزه امنیت نسبت به حوزه اجتماعی بیشتر است.

۱۵) ستاد کل ادعا می کند به سربازانی که قرار است راهی مناطق عملیاتی شوند آموزش های خاص داده می شود. ولی در درگیری ها تعداد سربازانی که شهید می شوند بیشتر از کادری ها هستند. این چه آموزشی است که ابتدا سرباز و بعد کادری شهید می شود؟

سربازان بعد از دوره آموزشی رزم مقدماتی به کار گرفته می شوند. برای همه سربازان ضروری است آموزش رزم مقدماتی را طی کنند. بعد از ورود به یگان خدمتی، آموزش های یگانی برایشان در نظر گرفته شده است.

آن ها در طول خدمت سربازی هم برخی از آموزش های نظامی را می گذرانند. بخشی از آموزش ها در طول خدمت تئوری هستند و سرباز باید حتماً طی کند تا بتواند کارت پایان خدمت بگیرد.

۱۶) تا چه زمانی مدت آموزشی یک ماهه است؟

مدت آموزش فعلاً تا یک مهر ماه یک ماهه است. با بررسی وضعیت کرونا و میزان شیوع آن تصمیمات جدید اتخاذ می شود.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 4 تا
 1. علیرضا :

  سلام بنده در ارتش خدمت سربازی رو میگذرونم ۱۸ ماه خدمت کردم در شرق تهران خدمت میکنم و کرج زندگی میکنم خدمت من ۲۱ ماه هست با توجه به فاصله بیشتر از ۵۰ کیلومتر و چجوری حساب میشهایت ۵چ کیلومتر

  1. باران مشاوره :

   علیرضا در مقاله مدت خدمت سربازی به طور کامل براتون شرح دادیم.

 2. یاسر فنجانی :

  سلام خسته نباشید، بنده ۲۱ ماه هست که سرباز هستم و طی ۲۱ ماه به صورت جداگانه ۱۸روز غیبت کردم و ۱۵ روز هم بازداشت در یگان دارم، اکنون که خدمت قانونی بنده به اتمام رسیده آیا اضافه خدمتی که متحمل خواهم شد حقوق تعلق میگیرد؟؟ یعنی ۱۸روز غیبت که ۴۲روز باید خدمت کنم این ۴۲ روز حقوق میگیرم یانه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: