کارت پایان خدمت سربازی

6 6,852

با توجه به اینکه ارائه تمام خدمات اجتماعی در کشور ما برای تمام افراد مذکر بالای ۱۸ سال، ملزم به مشخص بودن وضعیت نظام وظیفه سربازی است لذا کارت پایان خدمت سربازی یا کارت معافیت سربازی دارای اهمیت بسیاری می باشد. در این مقاله سعی شده است تمام شبهات شما در خصوص کارت پایان خدمت و کارت معافیت سربازی را برطرف نماییم.

برای صدور کارت پایان خدمت سربازی چه اقداماتی باید انجام داد؟

نحوه تعویض کارت پایان خدمت سربازی چگونه است؟

برای تعویض کارت پایان خدمت در خارج از کشور چه اقداماتی لازم است؟

درخواست صدور المثنی کارت پایان خدمت چگونه است؟

نحوه اقدام جهت صدور کارت پایان خدمت سربازی

سربازها پس از پایان خدمت و تسویه حساب با یگانی که در آن خدمت کرده اند باید فرم ۱۱۱ را تکمیل نمایند و به یگان خود تحویل دهند.

داخل فرم باید اطلاعاتی مانند: محل خدمت سربازی، درجه، گروه خون و مدارک تایید کننده گروه خونی، رسته خدمتی، تخصص، یگان اعزام، محل آموزش و …باید ثبت شود. یگان مربوطه نیز پس از تایید اطلاعات فوق باید آن را در سیستم ثبت نماید. پس از تسویه حساب سازمان وظیفه عمومی اقدام به صدور کارت پایان خدمت سربازی می‌نماید.

در پایان کارت هوشمند نظام وظیفه حداکثر ظرف مدت پانزده روز پس از پایان خدمت توسط پست به درب منزل فرد ارسال می‌گردد.

استعلام کارت پایان خدمت سربازی

صدور کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت به صورت سیستمی و جامع می باشد به همین دلیل امکان دارد فرایند صدور کارت مدتی طول بکشد. معمولا مدت زمان لازم جهت صدور کارت پایان خدمت بین ۱۵ روز الی ۱ ماه می باشد اما به دلیل حجم زیاد کارت های صادره امکان دارد این زمان بیشتر هم طول بکشد.

افراد می توانند جهت استعلام کارت پایان خدمت و یا استعلام کارت معافیت خدمت خود، به دو روش اقدام نمایند. روش اول جهت استعلام کارت پایان خدمت از طریق سامانه جامع خدمات الکترونیکی به کمک کد سخا می باشد. روش دوم استعلام کارت پایان خدمت سربازی، مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+۱۰ می باشد.

صدور کارت معافیت سربازی

معافیت های سربازی دارای انواع گوناگون می باشد. معافیتهایی از قبیل معافیت پزشکی، معافیت کفالت، معافیت ماده ۶ بهزیستی و معافیت ایثارگری.

کارت معافیت سربازی همچون کارت پایان خدمت سربازی داری ارزش است. اما در خصوص کارت معافیت پزشکی سربازی باید متذکر شویم که محدودیت هایی برای فرد مشمول ایجاد می شود مانند : عدم استخدام و … فرد مشمول پس از ثبت درخواست معافیت نظام وظیفه و طی مراحل و تایید درخواست او، برایش کارت معافیت سربازی صادر می شود.

نحوه پیگیری صدور کارت‌های پایان خدمت با کد ملی

قبل از اینکه نگران عدم دریافت کارت پایان خدمت شوید، موضوع را از یگان خدمتی خود پیگیری کنید و مطمئن شوید اطلاعات پایان خدمت تان در سامانه نیرو های مسلح ثبت شده یاشد.

در صورتی که در موعد مقرر کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی به دست شما نرسید، با توجه به شرایط زیر باید مراحل را اقدام کنید.

 • اگر پیامک صدور کارت دریافت شود:

در صورتی که حداکثر ۱۵ روز پس از دریافت پیامک، کارت پایان خدمت یا معافیت برای شما ارسال نشد، شما باید جهت پیگیری ابتدا به اداره پست محل سکونت خود رفته و در صورت نبودن کارت آنجا، به یکی از دفاتر (پلیس+۱۰) مراجعه و درخواست ارسال مجدد کارت  را ثبت نمایید.

 • اگر پیامک صدور کارت دریافت نشود:

ابتدا از طریق سامانه تلفن گویا به شماره ۰۹۶۴۸۰ ویا با ارسال علامت سئوال (؟) به پیامک سازمان وظیفه عمومی  به شماره ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ و انتخاب گزینه مربوطه از آخرین وضعیت صدورکارت پایان خدمت خود مطلع شوید .

در صورت صدور کارت، به (پلیس +۱۰) مراجعه تا ضمن بروز رسانی اطلاعات مربوط به نشانی محل سکونت و شماره تماس، درخواست ارسال مجدد کارت پایان خدمت برای شما ثبت شود.

کارت پایان خدمت فقط از طریق پست ارسال می شود. اگر در صدور کارت پایان خدمت به مشکل خوردید می توانید به سازمان وظیفه عمومی محل تولد یا جایی که از آن اعزام شده اید (معاونت‌های وظیفه عمومی محل اعزام) مراجعه کنید.

نحوه پیگیری کارت پایان خدمت با کد سخا

تمامی مشمولان نظام وظیفه دارای یک کد سراسری به نام کد سخا هستند. کد سخا در واقع کد هویت فرد مشمول است. به واسطه کد سخا مشمولین می توانند از آخرین وضعیت نظام وظیفه خود مطلع شوند. در صفحه کاربری خدمات الکترونیک نیروی انتظامی، فرد می تواند با وارد کردن کد سخا و کد ملی، از آخرین وضعیت پرونده و درخواست خود در دولت الکترونیک مطلع گردد.

تمام مشمولانی که خدمات رزمی معاف شدند باید توجه داشته باشند که این نوع معافیت پزشکی نیز در چیپست کارت پایان خدمت سربازی ایشان درج می شود.

نحوه ارائه درخواست المثنی پایان خدمت

در صورتی که فردی کارت پایان خدمت سربازی یا کارت معافیت خود را گم کند، پس از مطمئن شدن از عدم پیدا شدن کارت خود، باید به یکی از دفاتر پلیس+۱۰مراجعه و فرم درخواست صدور کارت المثنی پایان خدمت خود را ثبت کند. برای درخواست صدور کارت المثنی نیز مدارکی همچون: اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی، چند قطعه عکس، در صورت موجود بودن کپی کارت پایان خدمت و … مورد نیاز می باشد.

تعویض کارت پایان خدمت سربازی

دارندگان کارت های قدیمی پایان خدمت سربازی باید برای تعویض کارت های قدیمی خود، به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه نمایند.

مهلت تعویض کارت های قدیمی پایان خدمت سربازی با کارت هوشمند تا پایان سال جاری می باشد و اشخاص در صورتی که برای تعویض کارت های قدیمی خود اقدام نکنند، کارت پایان خدمت سربازی آنان هیچ ارزش قانونی نخواهد داشت.

نحوه تعویض کارت پایان خدمت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

نحوه تعویض کارت پایان خدمت سربازی

متقاضی درخواست تعویض کارت پایان خدمت باید به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ مرجعه کند و فرم درخواست خود را تکمیل نماید. پس از تکمیل فرم مربوطه باید مدارکی را نیز تهیه نماید و درپیان مدارک و فرم های مربوطه را به دفاتر پلیس+۱۰ تحویل داده و پس از تایید توسط کاربر پلیس+۱۰ در خواست فرد در سیستم ثبت می شود.

مدارک مورد نیاز جهت تعویض کارت پایان خدمت سربازی

 • فرم تکمیل شده درخواست تعویض و صدور کارت هوشمند پایان خدمت .
 • اصل کارت پایان خدمت.
 • ۲ قطعه عکس ۴×۳ رنگی زمینه سفید.
 • ارائه اصل فیش بانکی جهت هزینه ثبت وارسال کارت تعویضی از طریق پست پیشتاز.
 • و …

مدارک مورد نیاز جهت تعویض کارت معافیت سربازی

 • تکمیل برگ درخواست تعویض و صدور کارت هوشمند معافی.
 • ارائه اصل کارت معافی.
 • ۱ قطعه عکس ۴×۳ رنگی زمینه سفید، تمام رخ با رعایت شئونات اسلامی.
 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه.
 • و …

به منظور اقدام سریع تر برای معافیت پزشکی خدمت سربازی می توانید با گروه مشاوره باران ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس گرفته و معاف از خدمت شوید.

تعویض کارت پایان خدمت و معافیت سربازی ایرانیان خارج از کشور

متقاضی درخواست تعویض کارت پایان خدمت و معافیت سربازی در خارج از کشور باید به سفارت ایران در آن کشور مراجعه کند و در آنجا فرم مربوطه را تکمیل نماید. جهت درخواست تعویض کارت پایان خدمت سربازی ایرانیان خارج از کشور علاوه بر تکمیل فرم های مربوطه لازم است فرد مدارکی را نیز تهیه نماید. لازم به ذکر است تمام مدارک فرد نیز باید توسط سفارت ایران در آن کشور تایید شود.

مدارک لازم جهت تعویض کارت پایان خدمت سربازی ایرانیان خارج از کشور

 • فرم درخواست طرح تعویض کارت.
 • فرم تکمیل شده احراز هویت ( توسط سفارت ارائه خواهد شد).
 • اصل و تصویر شناسنامه از تمامی صفحات و اصل و تصویر کارت ملی از پشت و رو.
 • ۱قطعه عکس ۴×۳ رنگی زمینه سفید.
 • و …

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 6 تا
 1. Reza_985 :

  سلام من ۳/۱ امسال‌ خدمت تموم شده هنوز کارت نیومده چیکار ‌کنم کلافه شدم 😑

  1. باران مشاوره :

   سلام.از طریق نیروی انسانی یگانتون مراتب صدور کارت پایان خدمت خودتون رو پیگیری کنید

 2. خان آقایی :

  سلام
  آیا عبارت ((( معاف از رزم ))) به صورت نوشتاری بروی کارت پایان خدمت درج میکنند ؟
  خداحافظ

  1. باران مشاوره :

   در تراشه کارت درج می شود.

  2. استان فارس :

   سلام خسته نباشید میگم سرباز در حین انجام خدمت باشی یا سرباز فراری باشی نمیشه دوباره دفترچه ارسال کنیم پذیرش کنیم؟؟

   1. باران مشاوره :

    خیر نمیشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: