کد سخا

کد سخا چیست و آن را از کجا بگیریم؟

58 31,325

همانگونه که می دانید تمامی افراد مذکر بالای ۱۸ سال مشمول نظام وظیفه می باشند. هر فرد ایرانی دارای یک کد ملی است. همچنین تمامی افراد مذکر نیز علاوه بر کد ملی دارای یک کد دیگری به نام کد سخا می باشند. در این مقاله قصد داریم در خصوص کد سخا و معرفی آن به شما مشمولان توضیحاتی را ارائه دهیم.

در صورتی که مشمول در خصوص تعیین وضعیت نظام وظیفه خود به موقع اقدام نکند، بر اساس قوانین مشمول غیبت سربازی می شود. اگر فرد مشمولی دارای غیبت سربازی باشد، نمی تواند از خدمات اجتماعی و همچنین تسهیلات سربازی بهره مند شود. از این رو اطلاع از وضعیت نظام وظیفه برای همه مشمولان لازم است. اگر فرد با توجه به موقعیت خود بداند چه زمانی مشمول نظام وظیفه است و یا تا چه زمانی فرصت دارد خود را جهت تعیین وضعیت سربازی معرفی کند، می تواند با آرامش بیشتری برنامه ریزی کند.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی باران امروز تعطیل است. شما می توانید با مطالعه مقالات و دیدگاه های سایت، پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

کد سخا چیست؟

بسیاری از مشمولان نظام وظیفه متاسفانه در خصوص کد سخا اطلاعی ندارند. کد سخا در واقع یک شناسه چند رقمی است که برای هر فرد مذکر ایرانی در نظر گرفته شده است. این کد در سامانه سازمان نظام وظیفه عمومی و در کل کشور به طور یکپارچه کشوری ثبت شده است. این کد نشان دهنده وضعیت نظام وظیفه فرد مذکر است. با استفاده از این کد وضعیت هر فرد در خصوص تمام امور مربوط به سربازی و … مشخص می شود.

کد سخا را از کجا بگیریم؟

همانگونه که می دانید اگر فردی مشمول نظام وظیفه باشد و در موقع مقرر جهت تعیین وضعیت نظام وظیفه خود اقدام نکند از خدمات اجتماعی محروم می شود. علاوه بر محرومیت از خدمات اجتماعی، عدم اجازه جهت ادامه تحصیل نیز گریبان گیر فرد خواهد شد. از این جهت لازم است تمامی مشمولان نسبت به مهلت معرفی خود به سازمان نظام وظیفه اطلاع کافی داشته باشند. برای اطلاع از وضعیت نظام وظیفه فرد مشمول باید کد مربوط به خودش را داشته باشد. به منظور تهیه کد سخا لازم است فرد مشمول به یکی از دفاتر خدمات الکرونیک مراجعه نماید و با ارائه کد ملی و مشخصات خود کد سخایش را دریافت نماید.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

با کد سخا چه اقداماتی را می توان انجام داد؟

در صورتی که فرد مشمول نظام وظیفه کد را دریافت کرده باشد، دیگر مجبور نیست برای اطلاع از وضعیت نظام وظیفه خود به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه نماید. مشمولین با این کد می توانند تمام اطلاعات مورد نیاز خود در خصوص نظام وظیفه را به صورت غیر حضوری و با استفاده از اینترنت به دست آورند.

در صورتی که کد سامانه سخا را داشته باشید می توانید با مراجعه به سامانه سازمان نظام وظیفه عمومی و قسمت خدمات الکترونیک در خصوص موارد زیر اطلاعات لازم را به دست آورید:

مشاوره استعلام نظام وظیفه با کد سخا

در خصوص نحوه تهیه کد سخا توضیحاتی را دادیم. بسیاری از شما مشمولان امکان دارد دسترسی به سایت سازمان نظام وظیفه نداشته باشید. مشاورین ما در مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره تماس ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده راهنمایی و پاسخگویی به شما مشمولان در خصوص وضعیت نظام وظیفه با استفاده از کد سخا می باشند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 58 تا
 1. محمد :

  سلام وقت بخیر من ۱۱/۷ ثبت نام واعزامی ۱۲/۱ میباشد خواستم بدونم کی برگ اعزامی من میاد که کدوم یگان افتادم با تشکر

  1. باران مشاوره :

   تا ۷ روز قبل از اعزام به طور قطعی مشخص نمی شود.

 2. مبین :

  سلام عرض ادب خسته نباشید.
  من اعزامی ۹۷/۳/۱۹هستم الان ۲۰ماه دارم خدمت میکنم در کرمانشاه الان اضاف سنواتی دارم میکشم شش ماه هستش آیا این اضاف ها بخشیده شده یا نه؟! متشکرم از ادمین و سایت خوبتون

  1. باران مشاوره :

   مقاله شرایط بخشودگی اضافه خدمت را بخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: