کسری بسیج

شرایط و مراحل دریافت کسری بسیج سربازی چیست؟

444 110,894

کسری بسیج خدمت سربازی، یکی از تسهیلات نظام وظیفه برای کسانی است که در اقشار مختلف بسیج سابقه فعالیت دارند. این نوع کسری خدمت در بین مشمولان سربازی بسیار پر طرفدار است. چرا که با دارا بودن سابقه فعالیت در بسیج به راحتی می توانید از کسری بسیج خدمت سربازی بهره مند شوید.

کسری خدمت بسیج چیست؟

با توجه به قانون تمام پسرهای بالای ۱۸ سال مشمول سربازی می باشند. در قانون وظیفه عمومی انواع کسری های خدمت سربازی به پاس خدمت به جامعه و تحت عنوان طرح های تشویقی وجود دارد. کسری بسیج یکی از این طرح ها می باشد.

تمام افرادی که دارای سابقه فعالیت  مستمر و یا غیر مستمر باشند، در زمان اعزام به خدمت سربازی، مطابق با مدت فعالیت در بسیج می توانند از کسری بسیج استفاده کنند.

در واقع به ازای مدت حضور در بسیج از دوران خدمت سربازی فرد مشمول کاسته خواهد شد. در این مقاله درباره کسری خدمت بسیج بیشتر توضیح خواهیم داد. سابقه بسیج برای سربازی از سن ۱۶ سالگی برای شما لحاظ می شود.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط کسری بسیج و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

انواع کسر از خمت بسیج

شما می توانید در یکی از دو گروه زیر در بیجبه فعالیت بپردازید. جالب است بدانید که به هر دوسته زیر کسی تعلق می گیرد.

۱) کسری بسیج فعال دانش آموزی

برای گرفتن کسری بسیح دانش آموزی حتما باید درس آمادگی دفاعی پایه نهم (سوم راهنمایی) و آمادگی دفاعی پایه یازدهم (دوره دوم متوسطه) را گذرانده باشید.

۲) کسری بسیج دانشجویی

تفاوت چندانی بین بسیچ دانشجویی با بسیج پایگاه ها وچود ندارد. با داشتن سابقه بسیج فعال و گواهی دوره تکمیلی می توانید بین یک الی شش ماه کسری بسیج بگیرید.

۳) کسری بسیج پایگاه های مقاومت

این کسری مخصوص کسانی است که نمی خواهند در بسیج دانش آموزشی یا بسیج دانشجویی شرکت داشته باشند. معمولا اکثر مساجد پایگاه بسیج وجود دارد.

میزان کسری بسیج خدمت سربازی

با توجه به مصوبه مجلس و ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح حداکثر میزان کسری سربازی بسیج با توجه به نوع سابقه بسی مشخص می شود. بسیج دانش آموزی حداکثر دو ماه کسری و سایر سابقه بسیج فعال نهایتا ۶ ماه کسری دارد.

یعنی شما در دوران خدمت سربازی می توانید بابت فعالیت در بسیج، حداکثر ۶ ماه از مدت خدمت سربازی خود کسری بگیرید. البته علاوه بر مدت سابقه بسیج، میزان فعالیت شما نیز در نوع کسری تاثیرگذار است.

 

مشاوره تلفنی نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج | باران مشاوره 70703025 021

حکم مسئولیت بسیج و کسری سربازی

همانطور که عرض کردیم سقف کسری برای بسیجی ها شش ماه است. حکم مسئولیت بسیج به شما کمک می کند که حتی با داشتن دو سال سابفه بسیج فعال به سقف شش ماهه کسری بسیج دست پیدا کنید.

نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج

علاوه بر مدت سابقه بسیج فعال، مواردی همچون نوع فعالیت، حکم شورای پایگاه، بسیج داشتن حکم مسئولیت بسیج، و … نیز در تعیین میزان کسری موثر هستند. بابت هر سال سابقه بسیج فعال حداکثر سه ماه کسری  و حداقل ۴۵ روز خواهید گرفت.

کسری حکم شورای بسیج و فرمانده های گردان عاشورا و …

اگر شما دارای یکی از مسئولیت های زیر باشید بابت هر سال سابقه مستمر سه ماه کسری می گیرید.

 • سابقه مسئولیت فرماندهی حوزه یا عضو شورای حوزه را داشته باشید.
 • فرمانده و ارکان گردان های عاشور هم جز سه ماه کسری بابت هر سال فعال می شوند.
 • اگر جز فرمانده گردان های عاشورا (و حتی همتراز) باشید شامل سه ماه کسری می شوید.
 • اگر حکم فرماندهی پایگاه های مقاومت و مسئولان واحدهای دانشجویی و دانش‌آموزی را دارید نیز شامل این کسری می شوید.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

کسری حکم مسولیت بسیج و فرمانده گروه های عاشورا

با داشتن هر یک از سه مسئولیت زیر در بسیج می توانید سالی دو ماه نیم کسری بگیرید.

 1.  اعضای شورای پایگاه‌های مقاومت و شورای واحدهای دانشجویی و دانش‌آموزی
 2.  ارکان گروهان های عاشورا و همتراز با آمن
 3. فرمانده گروه های مقاومت

کسری بسیج فعال در رده های مقاومت بسیج

اگر شما دارای سابقه مسئولیت فرماندهی حوزه، عضو شورای حوزه و یا فرماندهی واحد مقاومت بسیج باشید، بابت هر سال فعالیت مستمر حداکثر مدت سه ماه کسر خدمت بسیج به شما تعلق می گیرد.

کسری بسیج دانش آموزی

براساس ماده ۶۴ قانون و آیین نامه، سقف کسری بسیج سربازی برای دانش آموزان فقط دو ماه است. مدت حضور شما در بسیج دانش آموزی مهم نیست. شما باید دروس آمادگی دفاعی را گذرانده باشید و در یکی از رده های مقاومت بسیج نیز در آموزش های تکمیلی را دیده باشید.

پس به ازای هر سال سابقه بسیج فعال بین ۴۵ روز الی ۳ ماه کسری می گیرم. نوع مسئولیت و میزان ساعات هفتگی فعالیت در بسیج که در معرفی نامه شما ذکر می شود تعیین کننده میزان کسری است.

شرایط استفاده از کسری خدمت بسیج

برای استفاده از تسهیلات کسری خدمت بسیج لازم است برخی شرایط را دارا باشید. در صورت نداشتن هر یکی از شرایط زیر نمی توانید از کسری خدمت بسیج استفاده نمایید.

 • برای آنکه بتواند از تمام سابقه بسیج تان استفاده کند، نباید دارای غیبت سربازی باشد. در صورتی که غیبت دارید مدارک مورد نیاز توجیه غیبت برای کسری بسیج را تهیه کنید.
 • مدت زمان سابقه بسیج تا قبل از زمان اعزام به خدمت سربازی محاسبه می گردد. یعنی مدت زمانی که شما در حال انجام خدمت سربازی هستید، به عنوان سوابق بسیج شما برای کسری خدمت بسیج محاسبه نمی شود.
 • ملاک محاسبه کسری سربازی بسیج برای خدمت سربازی مدت زمان عضویت فعال در بسیج می باشد. علاوه بر آن شما در زمان عضویت فعال در بسیج، باید حداقل ۶ ساعت در هفته در فعالیت های بسیج حضور داشته باشید.

کسری بسیج دانش آموزی

 نحوه گرفتن کسری خدمت بسیج فعال داشن آموزی

همانطور که اول مقاله گفتیم برای گرفتن کسری بسیج دانش آموزی باید علاوه بر دروس آمادگی دفاعی، دوره آموزشی تکمیلی را نیز گذرانده باشید.

 1. مراجعه به حوزه مقاومت بسیج محل عضویت بسیج
 2. بررسی پرونده توسط نیروی انسانی بسیج حوزه
 3. در صورت تکمل بودند ارجاء پرونده به ناحیه مقاومت بسیج
 4. پس از تایید نیروی انسانی بسیج ناحیه و تکمیل فرم محصوص کسری خدمت و ارسال آن به سپاه استانی
 5. تایید پرودنه و ارسال فرم تایید شده کسری خدمت

مشاوره تلفنی نحوه گرفتن کسری خدمت بسیج | باران مشاوره 7070302 021

 نحوه گرفتن کسری خدمت بسیج فعال

برای اخذ کسری بسیج سربازی باید در مرحله اول دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال نماید. پس از دریافت برگ سبز یا همان برگه اعزام به خدمت باید جهت اخذ کسری خدمت بسیج مراحل زیر را انجام دهید.

 • ابتدا مدارکی که ذکر کردیم را به حوزه یا پایگاهی که در آنجا سابقه فعالیت دارید می برید و درخواست کسری را اعلام می کنید.
 • نیرو انسانی پس از اخذ مدارک شما و تکمیل نواقص، فرم های مرتبط با کسری بسیج را به شما تحویل می دهد.
 • پس از تکمیل فرم ها باید آن را مجدد به نیروی انسانی تحویل دهید.
 • در صورتی که
 • بعد از پایگاه باید به نیروی انسانی حوزه مقاومت مراجعه کرده تا پرونده و سوابق فعالیت شما در بسیج بررسی و تایید شود.
 •  سابقه بسیج بابت کسری خدمت سربازی (فرم شماره ۶) را دریافت و تکمیل کنید.
 • فرم شما توسط حوزه مقاومت بسیج تایید و به ناحیه مقاومت ارسال می شود.
 • فرم شما باید توسط ناحیه مقاومت بسیج و به سپاه استان ارسال شود.
 • در نهایت سوابق بسیج ناببد شده و فرم کسری خدمت بسیج را دریافت می کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره نظام وظیفه استفاده نمایید.

۷ مدرک لازم برای گرفتن کسری فعال بسیج

 1. برگ اعزام به خدمت از پلیس + ۱۰
 2. گواهی اشتغال به خدمت
 3. گواهی مقدماتی
 4. تعرفه استعلامات
 5. داشتن گواهی دوره تکمیلی بسیج (اجباری نیست)
 6. گواهی عضویت فعال تفکیکی
 7. گرفتن تاییده دوره های آموزشی

کسری بسیج مشمولین غایب | باران مشاوره 70703025 021

کسری بسیج با وجود غیبت

بسیاری از مشمولان در مورد کسری بسیج برای سربازان دارای غیبت سوال دارند. همانطور که می دانید امشمولان غایب از اکثر تسهیلات سربازی محروم می شوند. به طور مثال غایبین نمی توانند درخواست امریه کنند. خوشبختانه در ارتباط با کسر از خدمت بسیجی ها قانون آن قدر ها هم سخت گیری نکرده است.

سابقه بسیج فعال شما تا زمانی که وارد غیبت نشده اید برای وظیفه عمومی مورد تایید است. پس بسیجی های غایب، هم کسری خدمت می گیرند هم بابت غیبت شان اضافه خدمت خواهند داشت.

کسری خدمت با بسیج عادی

در بدو ثبت نام در بسیج شما بسیجی عادی محسوب می شوید. سازمان نظام وظیفه برای بسیجی های عادی هیچ کسری در نظر نگرفته است. پس اگر به دنبال گرفتن کسر از خدمت هستید باید سابقه بسیج فعال داشته باشید.

مشاوره کسری بسیج سربازی

قوانین سربازی هر ساله با تغییراتی مواجه می شود. مثلا قرار است در سال های آتی کسری بسیج فقط به سرباز ماهر ها داده شود.

برای استفاده از کسری بسیج با توجه به پیچیدگی موجود در قوانین، بهتر است قبل از هر اقدامی با افراد متخصص مشورت نمایید. بسیاری از نوجوانان اگر کمی زرنگی کنند می توانند با داشتن تدبیر و آینده نگری به خوبی از کسری بسیج بهره مند شوند.

با داشتن سابقه بسیج فعال علاوه بر کسر از خدمت تا شش ماه می توانید با پذیرش در سپاه در شهر خودتان خدمت کنید.

به مشمولان نظام وظیفه پیشنهاد می کنیم با مشاوران مجرب در گروه مشاوران باران در تماس باشید تا بتوانید از انواع راهکارهای معافیت و کسری های سربازی مطلع شوید.

سوالات متداول 

 

 


۱) کسری بسیج در امریه تاثیر گذار است؟

پاسخ: با توجه به اینکه مدت امریه ۲۴ ماه است، معمولا سازمان های امریه گیر تمایل ندارند کسانی که کسری خدمت دارند را پذیرش کنند.

معمولا از مشمولان متقاضی امریه تعهد می گیرند که کسری های نظام و ظیفه و یا کسری بسیج نداشته باشند. نیروی امریه متعهد خدمت در مدت ۲۴ ماه است. البته بعضی از مراکز امریه گیر کسری بسیج را قبول می کنند.

۲) آیا کسری خدمت بسیج دانشجویی هم داریم؟

پاسخ: همانگونه که در مقاله گفته شد، مهم این است شما دارای سابقه بسیج فعال باشید. پس اگر دارای سابقه بسیج فعال در هر یک از اقشار بسیج هستید می توانید از کسری بسیج خدمت سربازی استفاده کنید.

۳) آیا خرید کسری بسیج امکان پذیر است؟

پاسخ: سوابق بسیج به صورت جامع در سیستم ثبت می گردد. در صورتی که شما قصد داشته باشد از سوابق بسیج جعلی جهت اخذ کسری بسیج خدمت سربازی استفاده کنید به عنوان فرد خاطی از قانون در جعل سوابق مجازات خواهید شد.

۴) سقف کسری بسیج در سربازی چقدر است؟

پاسخ: سقف کسری بسیج در سربازی ۶ ماه می باشد. بسیج دانش آموزی هم نهایتا ۲ ماه کسری دارد. شما بر اساس قوانین نمی توانید بیشتر از مدت ۶ ماه بابت سوابق فعالیت بسیج از خدمت سربازی کسری بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 444 تا
 1. سيد حسين حسيني :

  سلام
  بنده کسری سقف عضویت فعال پایگاه ها که ۶ ماه باشه رو دریافت کنم و همچنین در طرح کسری شهید علم الهدی که به ازای هر سال فعالیت ۳ ماه کسری تعلق میگیره شرکت کردم ایا من میتونم علاوه بر دریافت ۶ ماه کسری پایگاه از کسری طرح شهید علم الهدی هم استفاده کنم ؟

  1. باران مشاوره :

   سید جان سقف کسری ۶ ماهه حالا فرقی نمی کنه بسیج دانش آموزی باشه، یا فعال یا طرح بسیج شهید علم الهدی

   1. سيد حسين حسيني :

    سقف تمام کسری ها یا سقف کسری های مربوط به بسیج یعنی اگه ۶ ماه کسری بسیج رو داشته باشم دیگه نمیتونم از کسری ایثارگری پدر و همچنین پروژه بنیاد نخبگان استفاده کنم؟

    1. باران مشاوره :

     ُقف کسری بسیج شش ماهه ولی ربطی به بقیه کسری ها نداره

  2. غفاری :

   سلام بله هم کسری طرح علم الهدی حساب میشه و علاوه بر ان کسری بسیج ۶ ماه هم برات به صورت جداگانه حساب میکنند

  3. احسان :

   در طرح علم الهدی شما به عنوان بسیج دانشجویی، به ازای هرسال خدمت در حوزه مربوطه، ۳ماه کسری خدمت بهتون تعلق میگیره. بسیج فعال هم به ازای هر سال سه ماه هست، که کلا بیشتر از ۶ماه به خاطر بسیج فعال، کسری نمیدن.
   شما بخاطر بسیج فعالی ۶ ماه کسری میگیرید و به ازای هرسال خدمت در حوزه به عنوان بسیج دانشجویی ۳ماه از خدمت شما کسر میشه. موفق باشید

 2. محمدحسین :

  با سلام ودرود خدمت جنابعالی
  من درحال خدمت سربازی ام و محل خدمتم شهرستان سوسنگرد هس ولی قبل اینکه بیام سوسنگرد اهواز بودم۹ماه خدمت کردم وبعدش بخاطر متاهل بودن منو انتقال دادن ب محل سکونتم،بخاطر همین فقط میخوام بدون کسری دوری راه و کسری مناطق محروم وکسری متاهلی شاملم میشه یا خیر؟!

  1. باران مشاوره :

   به نسبت چند ماهی که اونجا بودی بهت تعلق می گیره

 3. علیرضا :

  سلام آقا،
  من سه سال بسیج فعال دانش آموزی و دو سال بسیج فعال پایگاه دارم، خواستم بپرسم میشه از هردو پرونده برای گرفتن کسری استفاده کنم؟ و اینکه اگه از هر دو استفاده کنم چقدر بهم کسری میدن؟ و کی مدت زمان کسری رو تعیین میکنه؟ و چقدر طول میکشه تا بفرستمشون و برسه دستم؟ لطفا به همه سوالام جواب بدید ممنون میشم

  1. باران مشاوره :

   آره مانعی نداره. برای مدت کسری هم متن مقاله رو با دقت بخون.

 4. داود :

  سلام .خسته نباشین من ۵ سال بسیج فعال پایگاه دارم چقد کسر از خدمت بهم تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   معمولا سالی یک ماه میدن

 5. Akbar :

  سلام من درحال حاضر سرباز هستم بسیج عادی دارم ۱۱ سال چجوری میتونم باهاش کسری بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   کسری به بسیج فعال میدن

 6. فرزاد :

  سلام خسته نباشید
  راست و حسینی یه سوال می کنم جواب مارو صادقانه بدید (یا حتی اگه خواستید پیام رو منتشر نکنید ولی به ایمیلم پاسخ بدید)
  کسی رو سراغ دارم تو ناحیه بسیج مبلغی میگیره و چند سال فعال رد میکنه, کارت فعال رو تحویل میده پول رو میگیره
  خدمت خستم کرده از کار و زندگی افتادم از طرفی هم بعضیا میگن شاید به مشکل بخوری, میترسم داستان بشه ولی طرف خیلی مطمئن حرف میزنه و میگه ۱۰۰ درصده و اتفاقی نمی افته
  در کل خودتون اطلاع دارید قضایا از چه قراره ولی سوال من اینجاست که امکانش هست که بشه ؟ یا کاملا غیرممکنه
  جوابم ندادید باز دمتون گرم

  1. باران مشاوره :

   ببین فرزداد جان چندین سال پیش که بحث الکترونیکی شدن همه چی مطرح نبود بعضی ها از این کارا می کردن که اکثرشون هم گیر می کردن. الان چون به تاریخ روز همه چی ثبت میشه عملا دسترسی درج سابقه بسیج برای سال های قبل رو ندارن عملا نمیشه این کار رو کرد.

   مگه اینکه یکی رو پیدا کنی که به اطلاعات مرکزی دسترسی داشته باشه. در کل یا توجه به سیستمی شدن کسری بسیج به نظرم گند قضیه در میاد و ممکنه علاوه بر اینکه پولت میره برات داستان هم پیش بیاد. باران مشاوره اصلا توصیه نمی کنه این کار رو بکنی.

 7. امیرحسین :

  سلام
  برای ثبت کسری بسیج باید اول گواهی کسری از پادگان بگیریم و ببریم پایگاهی که عضو بسیج بودیم بعد پایگاه تایید می کنه
  برگه میده و بعدش همون برگه رو ببریم پادگان ثبت کنیم ؟؟؟

  روالش همینطوره ؟؟
  ارتش نیروی زمینی

  1. باران مشاوره :

   بله روالش همینه

 8. اکبر :

  سلام
  آیا به سرباز مرزبانی هم کسری میدهند؟
  من ۵ سال سابقه فعال و ۲ تا حکم شورای پایگاه دارم.

  1. باران مشاوره :

   اره فرقی نمی کنه همه جا کسری بسیج هست

 9. امیرحسین :

  سلام وقتتون بخیر
  سرباز ارتش نیروی زمینی هستم چند وقتی هست میشنوم که قرار کسری بسیج رو بردارن و یا گفته میشه که ۶ ماه دیگه نمیدن
  و مقدارش رو کم کردن, البته به صورت رسمی تایید نشده میخواستم بدونم اطلاعی دارید شما ممنون میشم راهنمایی کنید؟

  و بنده حدودا ۶ سال فعال دارم و سوابق بسیجم پره بنظرتون ۶ ماه رو ارتش کسری میده ؟؟؟
  ممنون

  1. باران مشاوره :

   والا فعلا که خبری نیست پش احتمالا شایعه هست.

 10. ابوالفضل :

  با سلام من هم چهار سال فعال از پایگاه دارم و هم حکم مسئولیت و هم از بسیج دانش آموزی آیا می توانم از هردو سوابق جهت کسری استفاده کنم یا فقط از یکی باید استفاده کنم

  1. باران مشاوره :

   هر دو رو می تونی ولی سقف کسری بسیج ۶ ماهه

 11. محسن :

  سلام بنده کلاس نهم راهنمایی میدان تیر رفته ام و یک سال بعد عضو بسیج شدم الان که رفتم گواهی فعالیت گرفتم ۶ماه برام عضویت عادی زده و ۱سال هم فعال چرااا آخه من که کلاس نهم میدان تیر رفته بودم باید فوقش ۱یا۲ماه عادی برام میزدن

  1. باران مشاوره :

   محسن جان میدون تیر رفتن به معنی بسیج فعال نیست. همه بسیجی ها الان میدون تیر میرن

 12. Behzad :

  سلام
  من الان در حال گذراندن سربازی هستم اگر الان به بسیجی فعال اقدام کنم و بگیرم میتونم کسری خدمت بگیرم؟؟

  1. باران مشاوره :

   نه دیگه الان کسری نمیدن بهت

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: