کسری بسیج

شرایط و مراحل دریافت کسری بسیج سربازی چیست؟

730 114,603

کسری بسیج خدمت سربازی، یکی از تسهیلات نظام وظیفه برای کسانی است که در اقشار مختلف بسیج سابقه فعالیت دارند. این نوع کسری خدمت در بین مشمولان سربازی بسیار پر طرفدار است. چرا که با دارا بودن سابقه فعالیت در بسیج به راحتی می توانید از کسری بسیج خدمت سربازی بهره مند شوید.

کسری خدمت بسیج چیست؟

با توجه به قانون تمام پسرهای بالای ۱۸ سال مشمول سربازی می باشند. در قانون وظیفه عمومی انواع کسری های خدمت سربازی به پاس خدمت به جامعه و تحت عنوان طرح های تشویقی وجود دارد. کسری بسیج یکی از این طرح ها می باشد.

تمام افرادی که دارای سابقه فعالیت  مستمر و یا غیر مستمر باشند، در زمان اعزام به خدمت سربازی، مطابق با مدت فعالیت در بسیج می توانند از کسری بسیج استفاده کنند.

در واقع به ازای مدت حضور در بسیج از دوران خدمت سربازی فرد مشمول کاسته خواهد شد. در این مقاله درباره کسری خدمت بسیج بیشتر توضیح خواهیم داد. سابقه بسیج برای سربازی از سن ۱۶ سالگی برای شما لحاظ می شود.

انواع کسر از خمت بسیج

شما می توانید در یکی از دو گروه زیر در بیجبه فعالیت بپردازید. جالب است بدانید که به هر دوسته زیر کسی تعلق می گیرد.

۱) کسری بسیج فعال دانش آموزی

برای گرفتن کسری بسیح دانش آموزی حتما باید درس آمادگی دفاعی پایه نهم (سوم راهنمایی) و آمادگی دفاعی پایه یازدهم (دوره دوم متوسطه) را گذرانده باشید.

۲) کسری بسیج دانشجویی

تفاوت چندانی بین بسیچ دانشجویی با بسیج پایگاه ها وچود ندارد. با داشتن سابقه بسیج فعال و گواهی دوره تکمیلی می توانید بین یک الی شش ماه کسری بسیج بگیرید.

۳) کسری بسیج پایگاه های مقاومت

این کسری مخصوص کسانی است که نمی خواهند در بسیج دانش آموزشی یا بسیج دانشجویی شرکت داشته باشند. معمولا اکثر مساجد پایگاه بسیج وجود دارد.

میزان کسری بسیج خدمت سربازی

با توجه به مصوبه مجلس و ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح حداکثر میزان کسری سربازی بسیج با توجه به نوع سابقه بسی مشخص می شود. بسیج دانش آموزی حداکثر دو ماه کسری و سایر سابقه بسیج فعال نهایتا ۶ ماه کسری دارد.

یعنی شما در دوران خدمت سربازی می توانید بابت فعالیت در بسیج، حداکثر ۶ ماه از مدت خدمت سربازی خود کسری بگیرید. البته علاوه بر مدت سابقه بسیج، میزان فعالیت شما نیز در نوع کسری تاثیرگذار است.

 

مشاوره تلفنی نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج | باران مشاوره 70703025 021

حکم مسئولیت بسیج و کسری سربازی

همانطور که عرض کردیم سقف کسری برای بسیجی ها شش ماه است. حکم مسئولیت بسیج به شما کمک می کند که حتی با داشتن دو سال سابفه بسیج فعال به سقف شش ماهه کسری بسیج دست پیدا کنید.

نحوه محاسبه کسری خدمت بسیج

علاوه بر مدت سابقه بسیج فعال، مواردی همچون نوع فعالیت، حکم شورای پایگاه، بسیج داشتن حکم مسئولیت بسیج، و … نیز در تعیین میزان کسری موثر هستند. بابت هر سال سابقه بسیج فعال حداکثر سه ماه کسری  و حداقل ۴۵ روز خواهید گرفت.

کسری حکم شورای بسیج و فرمانده های گردان عاشورا و …

اگر شما دارای یکی از مسئولیت های زیر باشید بابت هر سال سابقه مستمر سه ماه کسری می گیرید.

 • سابقه مسئولیت فرماندهی حوزه یا عضو شورای حوزه را داشته باشید.
 • فرمانده و ارکان گردان های عاشور هم جز سه ماه کسری بابت هر سال فعال می شوند.
 • اگر جز فرمانده گردان های عاشورا (و حتی همتراز) باشید شامل سه ماه کسری می شوید.
 • اگر حکم فرماندهی پایگاه های مقاومت و مسئولان واحدهای دانشجویی و دانش‌آموزی را دارید نیز شامل این کسری می شوید.

کسری حکم مسولیت بسیج و فرمانده گروه های عاشورا

با داشتن هر یک از سه مسئولیت زیر در بسیج می توانید سالی دو ماه نیم کسری بگیرید.

 1.  اعضای شورای پایگاه‌های مقاومت و شورای واحدهای دانشجویی و دانش‌آموزی
 2.  ارکان گروهان های عاشورا و همتراز با آمن
 3. فرمانده گروه های مقاومت

کسری بسیج فعال در رده های مقاومت بسیج

اگر شما دارای سابقه مسئولیت فرماندهی حوزه، عضو شورای حوزه و یا فرماندهی واحد مقاومت بسیج باشید، بابت هر سال فعالیت مستمر حداکثر مدت سه ماه کسر خدمت بسیج به شما تعلق می گیرد.

کسری بسیج دانش آموزی

براساس ماده ۶۴ قانون و آیین نامه، سقف کسری بسیج سربازی برای دانش آموزان فقط دو ماه است. مدت حضور شما در بسیج دانش آموزی مهم نیست. شما باید دروس آمادگی دفاعی را گذرانده باشید و در یکی از رده های مقاومت بسیج نیز در آموزش های تکمیلی را دیده باشید.

پس به ازای هر سال سابقه بسیج فعال بین ۴۵ روز الی ۳ ماه کسری می گیرم. نوع مسئولیت و میزان ساعات هفتگی فعالیت در بسیج که در معرفی نامه شما ذکر می شود تعیین کننده میزان کسری است.

شرایط استفاده از کسری خدمت بسیج

برای استفاده از تسهیلات کسری خدمت بسیج لازم است برخی شرایط را دارا باشید. در صورت نداشتن هر یکی از شرایط زیر نمی توانید از کسری خدمت بسیج استفاده نمایید.

 • برای آنکه بتواند از تمام سابقه بسیج تان استفاده کند، نباید دارای غیبت سربازی باشد. در صورتی که غیبت دارید مدارک مورد نیاز توجیه غیبت برای کسری بسیج را تهیه کنید.
 • مدت زمان سابقه بسیج تا قبل از زمان اعزام به خدمت سربازی محاسبه می گردد. یعنی مدت زمانی که شما در حال انجام خدمت سربازی هستید، به عنوان سوابق بسیج شما برای کسری خدمت بسیج محاسبه نمی شود.
 • ملاک محاسبه کسری سربازی بسیج برای خدمت سربازی مدت زمان عضویت فعال در بسیج می باشد. علاوه بر آن شما در زمان عضویت فعال در بسیج، باید حداقل ۶ ساعت در هفته در فعالیت های بسیج حضور داشته باشید.

کسری بسیج دانش آموزی

 نحوه گرفتن کسری خدمت بسیج فعال دانش آموزی

همانطور که اول مقاله گفتیم برای گرفتن کسری بسیج دانش آموزی باید علاوه بر دروس آمادگی دفاعی، دوره آموزشی تکمیلی را نیز گذرانده باشید.

 1. مراجعه به حوزه مقاومت بسیج محل عضویت بسیج
 2. بررسی پرونده توسط نیروی انسانی بسیج حوزه
 3. در صورت تکمل بودند ارجاء پرونده به ناحیه مقاومت بسیج
 4. پس از تایید نیروی انسانی بسیج ناحیه و تکمیل فرم محصوص کسری خدمت و ارسال آن به سپاه استانی
 5. تایید پرودنه و ارسال فرم تایید شده کسری خدمت

مشاوره تلفنی نحوه گرفتن کسری خدمت بسیج | باران مشاوره 7070302 021

 نحوه گرفتن کسری خدمت بسیج فعال

برای اخذ کسری بسیج سربازی باید در مرحله اول دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال نماید. پس از دریافت برگ سبز یا همان برگه اعزام به خدمت باید جهت اخذ کسری خدمت بسیج مراحل زیر را انجام دهید.

 • ابتدا مدارکی که ذکر کردیم را به حوزه یا پایگاهی که در آنجا سابقه فعالیت دارید می برید و درخواست کسری را اعلام می کنید.
 • نیرو انسانی پس از اخذ مدارک شما و تکمیل نواقص، فرم های مرتبط با کسری بسیج را به شما تحویل می دهد.
 • پس از تکمیل فرم ها باید آن را مجدد به نیروی انسانی تحویل دهید.
 • در صورتی که
 • بعد از پایگاه باید به نیروی انسانی حوزه مقاومت مراجعه کرده تا پرونده و سوابق فعالیت شما در بسیج بررسی و تایید شود.
 •  سابقه بسیج بابت کسری خدمت سربازی (فرم شماره ۶) را دریافت و تکمیل کنید.
 • فرم شما توسط حوزه مقاومت بسیج تایید و به ناحیه مقاومت ارسال می شود.
 • فرم شما باید توسط ناحیه مقاومت بسیج و به سپاه استان ارسال شود.
 • در نهایت سوابق بسیج ناببد شده و فرم کسری خدمت بسیج را دریافت می کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از مشاوره نظام وظیفه استفاده نمایید.

۷ مدرک لازم برای گرفتن کسری فعال بسیج

 1. برگ اعزام به خدمت از پلیس + ۱۰
 2. گواهی اشتغال به خدمت
 3. گواهی مقدماتی
 4. تعرفه استعلامات
 5. داشتن گواهی دوره تکمیلی بسیج (اجباری نیست)
 6. گواهی عضویت فعال تفکیکی
 7. گرفتن تاییده دوره های آموزشی

کسری بسیج مشمولین غایب | باران مشاوره 70703025 021

کسری بسیج با وجود غیبت

بسیاری از مشمولان در مورد کسری بسیج برای سربازان دارای غیبت سوال دارند. همانطور که می دانید امشمولان غایب از اکثر تسهیلات سربازی محروم می شوند. به طور مثال غایبین نمی توانند درخواست امریه کنند. خوشبختانه در ارتباط با کسر از خدمت بسیجی ها قانون آن قدر ها هم سخت گیری نکرده است.

سابقه بسیج فعال شما تا زمانی که وارد غیبت نشده اید برای وظیفه عمومی مورد تایید است. پس بسیجی های غایب، هم کسری خدمت می گیرند هم بابت غیبت شان اضافه خدمت خواهند داشت.

کسری خدمت با بسیج عادی

در بدو ثبت نام در بسیج شما بسیجی عادی محسوب می شوید. سازمان نظام وظیفه برای بسیجی های عادی هیچ کسری در نظر نگرفته است. پس اگر به دنبال گرفتن کسر از خدمت هستید باید سابقه بسیج فعال داشته باشید.

مشاوره کسری بسیج سربازی

قوانین سربازی هر ساله با تغییراتی مواجه می شود. مثلا قرار است در سال های آتی کسری بسیج فقط به سرباز ماهر ها داده شود.

برای استفاده از کسری بسیج با توجه به پیچیدگی موجود در قوانین، بهتر است قبل از هر اقدامی با افراد متخصص مشورت نمایید. بسیاری از نوجوانان اگر کمی زرنگی کنند می توانند با داشتن تدبیر و آینده نگری به خوبی از کسری بسیج بهره مند شوند.

با داشتن سابقه بسیج فعال علاوه بر کسر از خدمت تا شش ماه می توانید با پذیرش در سپاه در شهر خودتان خدمت کنید.

به مشمولان نظام وظیفه پیشنهاد می کنیم با مشاوران مجرب در گروه مشاوران باران در تماس باشید تا بتوانید از انواع راهکارهای معافیت و کسری های سربازی مطلع شوید.

سوالات متداول 

 

 


۱) کسری بسیج در امریه تاثیر گذار است؟

پاسخ: با توجه به اینکه مدت امریه ۲۴ ماه است، معمولا سازمان های امریه گیر تمایل ندارند کسانی که کسری خدمت دارند را پذیرش کنند.

معمولا از مشمولان متقاضی امریه تعهد می گیرند که کسری های نظام و ظیفه و یا کسری بسیج نداشته باشند. نیروی امریه متعهد خدمت در مدت ۲۴ ماه است. البته بعضی از مراکز امریه گیر کسری بسیج را قبول می کنند.

۲) آیا کسری خدمت بسیج دانشجویی هم داریم؟

پاسخ: همانگونه که در مقاله گفته شد، مهم این است شما دارای سابقه بسیج فعال باشید. پس اگر دارای سابقه بسیج فعال در هر یک از اقشار بسیج هستید می توانید از کسری بسیج خدمت سربازی استفاده کنید.

۳) آیا خرید کسری بسیج امکان پذیر است؟

پاسخ: سوابق بسیج به صورت جامع در سیستم ثبت می گردد. در صورتی که شما قصد داشته باشد از سوابق بسیج جعلی جهت اخذ کسری بسیج خدمت سربازی استفاده کنید به عنوان فرد خاطی از قانون در جعل سوابق مجازات خواهید شد.

۴) سقف کسری بسیج در سربازی چقدر است؟

پاسخ: سقف کسری بسیج در سربازی ۶ ماه می باشد. بسیج دانش آموزی هم نهایتا ۲ ماه کسری دارد. شما بر اساس قوانین نمی توانید بیشتر از مدت ۶ ماه بابت سوابق فعالیت بسیج از خدمت سربازی کسری بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 730 تا
 1. A :

  سلام وقت بخیر
  ببخشید ساعت فعالیت توسط فرمانده پایگاه تعیین میشه یا توسط ناحیه واستان کنیم ؟

  1. باران مشاوره :

   استان در نهایت کسری را صادر می کند.

 2. Ha :

  سلام خسته نباشین
  اگر کسی فعال بسیج حدود ۳ سال داشته باشه ولی بعد از این ۳ سال یه مدتی حدود یه سال فعالیت نداشته و اسمش و رد نکردن به عنوان بسیج فعال بابت اون ۳ سال الان که داره میره سربازی میتونه کسری بگیره یا چون دیگه نرفته اسمش نیس نمیشه کاری کرد؟
  با تشکر

  1. باران مشاوره :

   به سابقه بسیج نباید راکد بخوره

 3. Adib :

  سلام من ۳ ماه اعزام ۲/۱بودم بعد به خاطره مشکلی که داشتم تمدید کردم واسه۴/۱ و ۳ ماه سنواتی زدن برام با اینکه سنواتی دارم ۴ سال فعالیت بسیج داشتم میتونی کسری بگیرم یا ن؟

  1. باران مشاوره :

   سابقه قبل از سنواتی محسوب میشه

 4. حسین :

  سلام عرض ادب و خسته نباشید من همه کسری هام رو گرفتم ۳سال ۱۱ماه داشتم ۱۰۰روز ناحیه شهرمون واسم تایید کرد گفت استان باید تایید کنه الان کسری هام آمده ۴۲ روز مشکل بنطر شما از کجاست؟؟

  1. باران مشاوره :

   باید به جایی که نامه کسری را زده مراجعه کنین. ممکنه ساعات فعالیت شما در بسیج کافی نبوده باشد

 5. آتنا :

  باسلام. برادر من سابقه ی ۴سال و ۱۰ماه بسیج فعال(البته با فعالیت پاره وقت در حوزه ی بسیجشون) رو داره، ۶ماهم اضافه ی خدمت داره که کل سابقه ی بسیجش قبل از غیبتش بوده، سوالم اینه که با توجه به پاره وقت بودن فعالیتش و همچنین غیبتش کسری بسیج بهش تعلق میگیره و اگر میگیره حدودا چقدر کسری براش محاسبه میکنن؟

  1. باران مشاوره :

   باید حداقل ساعت مورد نیاز سالانه بسیج رو پر کرده باشن تا بهشون کسری تعلق بگیره. مثلا سالی ۲۰ ساعت کسری نداره

 6. علی :

  من سال ۹۳رفتم خدمت و ایست خدمت زدم و بعد از پایان تحصیل سال ۱۴۰۱دوباره رفتم خدمت .کسری بسیج ناشی از فعالیت بسیجی در این انقطاع به من تعلق میگیره؟فعالیتم بعد سال ۹۳بوده

  1. باران مشاوره :

   مشکی نداره علی جان

 7. رضا :

  سلام و عرض خسته نباشید
  وقتتون بخیر
  آقا یه سوال برام پیش اومده اینکه راهنمایی کنید تو این زمینه من رو ممنون میشم
  من برگ سبز دارم اون چقدر کسری خدمت داره به سپاه هم متاسفانه پذیرشم نکردن افتادم مرزبانی کردستان اون اضافه هم ندارم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   برای کارت سبز دو ماه کسری تعلق میگیره

 8. ابوالفضل :

  سلام خسته نباشید
  دوتا سوال داشتم
  برای بسیجی پاره وقت که زیادم فعالیت نداشتم تو پایگاه مون ولی بازم دو سال و ۱۰ ماه فعال زدن واسم امکان داره واس هر سالش یه ماه بدن یا همون کففش ۴۵ روزه؟؟

  و سوال دیگه من الان ۷ ماهه سربازم و الان که سابقه بسیجی مو گرفتم دیدم که تا امروز فعال زده یعنی دوره سربازیم برام حدود ۷ ماه فعالیت زدن این ۷ ماه میپره یا به این ۷ ماهم کسری تعلق میگیره؟؟

  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. باران مشاوره :

   این سوال رو باید از پایگاه بسیجت بپرسی.
   سابقه حین خدمت کسری نداره

 9. علی :

  سلام خسته نباشید ببخشید من رفتم حوضه پایگاهمون گفتن تو سیستم ۵ماه واسه من کسری بسیج زدن و تاییدش کردن میخواستم بدونم اگه بره سپاه استانمون امکان داره از مدتش کم کنن

  1. باران مشاوره :

   سلام انشالله نه

 10. امید :

  سلام من شیش ماه اضافه خدمت پشت دفترچه ای دارم(دیررفتن ب خدمت)و اینکه بسیج من هشت سال است ک تقریبا پنج سالش درحال درس خواندن بودم سه سالش دیرکردم ب خدمته الان میخوام کسری بسیج بگیرم واسه خدمتم میگن نمیشه کسری گرفت لطفا ی نظری بدین ک بتونم استفاده کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   کسری بسیج ایامی که غایب نبودی رو میتونی بگیری

 11. parham :

  بسیج دانش اموز کسری داره؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله

 12. محمد :

  سلام یه سوال..من سربازغیربومی هستم بعد۵ماه کسری بسیج دارم خدمتم۲۱ماهس میگن بابت هرماه کسری برامون بومی میزنن یعنی ۵ماه هرماه۴روز حساب میکنن که سرآخر باید مثلا۲۰روز اضاف باشیم آیا همچین چیزی درسته یان؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   به نسبت زمانی که در منطقه غیر بومی هستی کسری منطقه میگیری.

 13. علی :

  س من ۵سال فعال دارم و یک حکم ۳ساله جانشین فرمانده پایگاه الان برای من چند ماه کسری میدن ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که میزان ساعات فعالیت سالیانتون بیش از ۱۶۵ ساعت باشد برای شما حداق ۳۰ روز کسری خدمت و برای ۲۱۰ ساعت فعالیت و حکم شورا در اون سال حداکثر ۴۵ روز کسری خدمت با تایید کمیسیون سپاه مرکز استانتون در نظر خواهند گرفت.

 14. محمد امین :

  سلام ،من میخوام کسری بسیج بگیرم ولی فعالیت هامو بسیج مسجد ثبت نکردن ولی من ۲۰تا عکس بسیجی دارم ک تو برنامه ها بسیج شرکت کردم،گفتن باید کمیسیون درست کنی شاید چند ماه تعلق بگیره بهت .الان باید چیکار کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   باید از همون حوزه ای که بودی اقدام کنی و کمیسیون رو هم خودشون برات تشکیل میدن
   برو حوزه ای که پایگاهت زیر مجموعشه اقدام کن

  2. ابوالفضل شهریارراد :

   سلام من ۳ ماه اضاف خدمت‌دفترچه ای دارم کسری بسیج فعالیت زیاد داشتم تعلق میگیره؟ خیلی ذهنمو درگیر‌کرده

   1. باران مشاوره :

    باید زمان ورود به غیبت و سابقه بسیجت رو ارزیابی کنیم.

 15. علی :

  سلام.
  برگه اشتغال به خدمت رو باید به حوزه انسانی محل خدمتمون برگردونیم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر. برگه اشتغال به خدمت از طرف نیروی انسانی یگان محل خدمتتون برای آن ارگان یا موسسه ای که شما درخواست صدورش را داشتین صادر میشه و نیازی به برگرداندن آن نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: