کسری خدمت سربازان متاهل

طرح کسری خدمت متاهلین بلاخره تصویب شد

122 10,021

کسری خدمت متاهلین طرحی بود که به درخواست سربازان متاهل پس از اجرای قانون افزایش خدمت سربازی به تصویب رسید. سربازی همواره دغدغه جوانان بوده و تمام سربازان خصوصاً افراد متاهل امیدوار به کم شدن مدت خدمت بوده اند.

در کشور ما به ازدواج زود هنگام جوانان و تشکیل خانواده تأکید شده است. مشکلات عدیده از جمله شغل، درآمد مناسب، گرانی و… بر سر راه جوانان برای ازدواج و تشکیل خانواده وجود دارد.

مشکل دیگری که به این موارد اضافه شده است، خدمت سربازی و مدت زیاد آن است که مسئولین در این رابطه تصمیمات جدیدی اتخاذ کرده و تسهیلاتی برای متاهلین در نظر گرفته اند.

برای اطلاع از از جزئیات بیشتری کسری خدمت سربازان متاهل و همچنین تسهلاتی که به سربازان متاهل اعطا می شود پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

نیاز سربازان متاهل به کسری خدمت

مشکلات سربازان متأهل برای رفتن به سربازی نسبت به سربازان مجرد بیشتر است. آن ها باید زمانی را برای بودن در کنار خانواده اختصاص دهند. در ضمن باید شاغل باشند تا از نظر مالی خانواده خود را حمایت کنند. مسلماً سربازی به آن ها فرصت اشتغال به کار و کسب درآمد کافی را نمی دهد و حقوق سربازی نیز نمی تواند پاسخگوی نیاز سربازان متأهل باشد.

سربازان متاهل برای مدیریت خانواده به کسری خدمت سربازی نیاز مبرم دارند و برای آن ها همواره این سؤال مهم مطرح بوده است که آیا باید به اندازه افراد مجرد خدمت کنند و اصلاً برای آن ها تخفیفی در نظر گرفته می شود یا خیر؟!

اعتراض سربازان متأهل به میزان خدمت

چندی پیش طرح اضافه خدمت سربازی مطرح و تصویب شد. پس از تصویب این طرح، مدت سربازی که بیست و یک ماه بود به بیست و چهار ماه افزایش یافت. از آن تاریخ به بعد سربازان باید دو سال کامل مشغول به خدمت سربازی شوند. این قانون علاوه بر این که اعتراض تمام سربازان را در پی داشت، سربازان متأهل را بیشتر نگران کرد.

سربازان متاهل با توجه به امر مقام معظم رهبری مبنی بر ازدواج جوانان در سن پایین تر، به مشکلات اداره زندگی اشاره و به طرح اضافه خدمت سربازی اعتراض کردند. آن ها این طرح را سدی برای به ثمر نشستن امر رهبر دانستند.

پیشنهاد کاهش دوران خدمت سربازی برای متاهلین

گلایه سربازان متاهل به افزایش مدت خدمت باعث شد تا هم زمان با طرح افزایش مدت سربازی، طرح کسر خدمت سربازی متاهلین نیز مطرح شود. با اعتراض سربازان متاهل، کمپین های زیادی در این ارتباط تشکیل شد. البته ناگفته نماند که پیشتر سربازان متاهلی که فرزند داشتند از کسری خدمت فرزند بهره مند می شدند.

تصویب طرح کسر خدمت سربازی متاهلین

سرانجام کمپین کسری خدمت برای سرباران متاهل به تصویب رسید. اما این کسری شامل همه مشمولان متاهل نمی شود. در واقع چون مدت سربازی از آذر 99 افزایش پیدا کرد، آن دسته از سربازانی که تاریخ اعزامشان آذر 99 به بعد است شامل طرح کسری خدمت سربازان متاهل می شوند.

لازم است توجه داشته باشید که علاوه بر کسری متاهلی، کسر خدمت سه ماهه به ازای هر فرزند نیز به قوت خود باقی است.

کسری خدت فرزند چقدر است؟

تا قبل از اردیبهشت 1401 مشمولان متاهل به ازای هر فرزند سه ماه کسری می گرفتند. با اصلاح قانون و موافقت فرمانده کل قوا مدت کسری فرزند افزایش پیدا کرد.

 • به ازای فرزند اول سه ماه کسری تعلق می گیرد.
 • به ازای فرزند دوم چهار ماه کسری تعلق می گیرد.
 • به ازای فرزند سوم پنج ماه کسری تعلق می گیرد.

شرط اصلی گرفتن کسری متاهلی تاریخ اعزام به خدمت خواهد بود. پس سربازان متاهلی که تاریخ اعزام ذکر شده را ندارند شامل کسری نمی شوند.

میزان کسری خدمت سربازان متاهل

طبق آخرین تغییراتی که قرار شد از اعزام آذر 99 به بعد صورت گیرد، سربازان عادی باید 24 ماه خدمت می کنند و سربازان متأهل اعزامی اول آذر ماه سال 1399 به بعد، مطابق طرح کسری خدمت سربازان متاهل، 2 ماه کمتر یعنی بیست و دو ماه خدمت می کنند.

میزان کسری خدمت سربازان متاهل

طبق آخرین تغییراتی که قرار شد از اعزام آذر 99 به بعد صورت گیرد، سربازان عادی باید 24 ماه خدمت می کنند و سربازان متأهل اعزامی اول آذر ماه سال 1399 به بعد، مطابق طرح کسری خدمت سربازان متاهل، 2 ماه کمتر یعنی بیست و دو ماه خدمت می کنند.

سربازان متاهلی که شرایط اخذ این کسری را دارند بهتر است به فرمانده یا نیرو انسانی یگان خدمتی خود مراجعه کنند و مدارک دال بر ازدواج خود را به واحد مربوطه تحویل دهند.

کسری خدمت ازدواج در حین خدمت | باران مشاوره 70703025 021

کسری خدمت ازدواج در حین خدمت

در این طرح ملاک متاهل بودن سربازان است و تاریخی که یک سرباز متاهل شده اصلا مهم نیست. پس اگر مجرد هستید و در حین خدمت ازدواج کرده اید باز هم شامل قانون کسری خدمت ازدواج در حین خدمت می شوید.

آیا کسری خدمت سربازان متاهل شامل امریه ها هم می شود؟

یکی از مزایای این کسری آن است که مانند کسری فرزند، این کسری نیز شامل سرباز امریه ها مثل امریه پیام آوران بهداشت و … می شود. البته باران مشاوره توصیه می کند قبل از پذیرش امریه، فرم تعهد کسری خدمت را با دقت بخوانید.

تسهیلات ویژه ازدواج سربازان در سپاه محمد رسول الله

سردار سرتیپ حسن زاده فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله از ارائه تهسیلات ویژه ای برای سربازانی که در حین خدمت در این یگان ازدواج می کنند خبر داد. ایشان گفت : تمامی تسهیلاتی که پاسدار های یگان محمد رسول الله در زمان ازدواج دریافت می کنند شامل حال کادر وظیفه این یگان نیز می باشد.

این تسهلات شامل هدیه بلاعوض، وام، سفر به مشهد مقدس به عنوان ماه عسل می باشد.

 

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد معافیت پزشکی اعصاب و روان همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

مشاوره اخذ کسری خدمت متاهلی

همانطور که برای تان شرح دادیم کسری متاهلی شامل همه مشمولان نمی شود. از طرفی برخی سازمان های امریه گیر هم با کسری خدمت میانیه خوبی ندارند. باتوجه به این نفاسیر بهتر است قبل از تر اقدامی با مشاوران آگاه گفت و گو نمایید.

جالب است بدانید که اخذ کسری متاهلی به همراه سایر کسری ها هم ممکن است و مشمولان متاهل علاوه بر کسری تاهل می توانند از کسری فرزند، کسری پروژه و … نیز بهره مند شوند. باران مشاوره آماده پاسخگویی به شما عزیزان خواهد بود.

سوالات متداول

 

 


آیا متاهل بودن کسری دارد؟

 • سرابازن متاهل می توانند تحت شرایطی از کسری خدمت متاهلی استفاده کنند.

کسری خدمت ازدواج سربازان چقدر است؟

 • چنانچه سربازان شرایط اعلام شده را داشته باشند می توانند دو ماه کسری تاهل دریافت کنند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 122 تا
 1. سرباز :

  سلام ببخشید من الان متاهل هستم با یک فرزند در منطقه
  برای متاهلی و فرزندم 5ماه کسری میگیرم یا 4 ماه

  1. باران مشاوره :

   فرزند اول سه ماه کسری داره منطقه رو هم خودتون حساب کنین بستگی داره کجا باشین

 2. جواد :

  سلام یکی از دوستان بهم گفت اگر در حین خدمت ازدواج کنی 3 ماه کسری داره .صحت داره؟

  1. باران مشاوره :

   تاهل دو ماه کسری داره

 3. فرزاد :

  سلام آیا اضاف خدمت ها بخشیده شده یا نه

  1. باران مشاوره :

   به مقاله “بخشش اضافه خدمت” مراجعه کنید.

 4. محمد :

  سلام
  آیا دوره آموزشی رو تو منطقه محروم یا بدی آب و هوا گذرانده باشی کسریش شامل حالمون میشه؟؟

  1. باران مشاوره :

   ملاک ماه های اخر خدمت هست که کجا باشید

   1. میلاد :

    سلام بنده اعزامی سال نود و یک هستم و بخاطر ی سری از مشکلات بعداز پانزده ماه خدمت فراری شدم و هشت سال از فرارم میگذره و در این هشت سال ازدواج کردم و الان تصمیم ب ادامه خدمت دارم ایا کسری متاهلی بهم میخوره ؟
    واینکه فاصله پادگان تا محل سکونت بیش از سه ساعت فاصله هست این هم کم میکنن راه دوری برام؟

    1. باران مشاوره :

     بله کسری تاهل و حد الامکان خدمت در شهر خود به شما تعلق می گیره

 5. سجاد :

  سلام . من متاهل هستم و دوره سربازی رو به عنوان نیروی امریه یه شرکت دولتی میگذرونم . کسری تاهل شامل حال من میشه ؟

  1. باران مشاوره :

   اگر از شما تعهد نگرفته باشند بله

 6. مجید :

  سلام من بیش از 15سال هستش که از خدمت فرار کردم و الان چهار فرزند دارم آیا من میتونم از کسری خدمت فرزند و همسر بهره مند بشم

  1. باران مشاوره :

   بله منعی نداره

 7. کیوان :

  سلام اگر کسی حین خدمت سربازی ازدواج کند چند ماه کسری میگرد؟!

  1. باران مشاوره :

   کیوان جان تو متن مفاله کامل توضیح دادیم.

 8. محمد :

  سلام اگر در حین خدمت از همسرم جدابشوم بازهم کسری ۲ماه متاهل بودن به من تعلق میگیره

  1. باران مشاوره :

   دوست عزیز اسمش کسری متاهلی هست اگر وضعیت تاهل نداشته باشید که نمی تونید از کسریش استفاده کنید .
   با توجه با قانون جدید کلیه کسری ها در 6 ماه آخر خدمت اعمال میشه پس باید شرایطش رو داشته باشید.

 9. جواد :

  سلام و عرض ادب
  من اول در دانشگاه پیام نور تحصیل کردم یکی دو ترم خوندم و بعد انصراف دادم و در آزاد کارشناسی خوندم و تمومش کردم
  و حالا آبان میرم سربازی، میخواستم بدونم آگه در حین خدمت کنکور بدم و از دانشگاه قبول شم میتونم ایست خدمت بزنم و برم دانشگاه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.بله در صورتی که فاقد اضافه سنوات دفترچه ای باشید در صورت قبولی با کنکور در مقطع بالاتر میتونین برای ادامه تحصیل از ایست خدمتی استفاده کنید.

 10. مرتضی :

  سلام اگه کسری پروژه داشته باشیم بازم دو ماه کسری متاهلی میتونم بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: