کسری خدمت سربازان متاهل

طرح کسری خدمت متاهلین بلاخره تصویب شد

84 2,769
۳/۵ - (۲ امتیاز)

کسری خدمت متاهلین طرحی بود که به درخواست سربازان متاهل پس از اجرای قانون افزایش خدمت سربازی به تصویب رسید. سربازی همواره دغدغه جوانان بوده و تمام سربازان خصوصاً افراد متاهل امیدوار به کم شدن مدت خدمت بوده اند.

در کشور ما به ازدواج زود هنگام جوانان و تشکیل خانواده تأکید شده است. مشکلات عدیده از جمله شغل، درآمد مناسب، گرانی و… بر سر راه جوانان برای ازدواج و تشکیل خانواده وجود دارد.

مشکل دیگری که به این موارد اضافه شده است، خدمت سربازی و مدت زیاد آن است که مسئولین در این رابطه تصمیمات جدیدی اتخاذ کرده و تسهیلاتی برای متاهلین در نظر گرفته اند.

برای اطلاع از از جزئیات بیشتری کسری خدمت سربازان متاهل ، پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

نیاز سربازان متاهل به کسری خدمت

مشکلات سربازان متأهل برای رفتن به سربازی نسبت به سربازان مجرد بیشتر است. آن ها باید زمانی را برای بودن در کنار خانواده اختصاص دهند. در ضمن باید شاغل باشند تا از نظر مالی خانواده خود را حمایت کنند. مسلماً سربازی به آن ها فرصت اشتغال به کار و کسب درآمد کافی را نمی دهد و حقوق سربازی نیز نمی تواند پاسخگوی نیاز سربازان متأهل باشد.

سربازان متاهل برای مدیریت خانواده به کسری خدمت سربازی نیاز مبرم دارند و برای آن ها همواره این سؤال مهم مطرح بوده است که آیا باید به اندازه افراد مجرد خدمت کنند و اصلاً برای آن ها تخفیفی در نظر گرفته می شود یا خیر؟!

اعتراض سربازان متأهل به میزان خدمت

چندی پیش طرح اضافه خدمت سربازی مطرح و تصویب شد. پس از تصویب این طرح، مدت سربازی که بیست و یک ماه بود به بیست و چهار ماه افزایش یافت. از آن تاریخ به بعد سربازان باید دو سال کامل مشغول به خدمت سربازی شوند. این قانون علاوه بر این که اعتراض تمام سربازان را در پی داشت، سربازان متأهل را بیشتر نگران کرد.

سربازان متاهل با توجه به امر مقام معظم رهبری مبنی بر ازدواج جوانان در سن پایین تر، به مشکلات اداره زندگی اشاره و به طرح اضافه خدمت سربازی اعتراض کردند. آن ها این طرح را سدی برای به ثمر نشستن امر رهبر دانستند.

پیشنهاد کاهش دوران خدمت سربازی برای متاهلین

گلایه سربازان متاهل به افزایش مدت خدمت باعث شد تا هم زمان با طرح افزایش مدت سربازی، طرح کسر خدمت سربازی متاهلین نیز مطرح شود. با اعتراض سربازان متاهل، کمپین های زیادی در این ارتباط تشکیل شد. البته ناگفته نماند که پیشتر سربازان متاهلی که فرزند داشتند از کسری خدمت فرزند بهره مند می شدند.

تصویب طرح کسر خدمت سربازی متاهلین

سرانجام کمپین کسری خدمت برای سرباران متاهل به تصویب رسید. اما این کسری شامل همه مشمولان متاهل نمی شود. در واقع چون مدت سربازی از آذر ۹۹ افزایش پیدا کرد، آن دسته از سربازانی که تاریخ اعزامشان آذر ۹۹ به بعد است شامل طرح کسری خدمت سربازان متاهل می شوند.

لازم است توجه داشته باشید که علاوه بر کسری متاهلی، کسر خدمت سه ماهه به ازای هر فرزند نیز به قوت خود باقی است، متاهلین دارای فرزند می توانند به ازای هر فرزند نیز سه ماه کم تر خدمت کنند.

شرط اصلی گرفتن کسری متاهلی تاریخ اعزام به خدمت خواهد بود. پس سربازان متاهلی که تاریخ اعزام ذکر شده را ندارند شامل کسری نمی شوند.

میزان کسری خدمت سربازان متاهل

طبق آخرین تغییراتی که قرار شد از اعزام آذر ۹۹ به بعد صورت گیرد، سربازان عادی باید ۲۴ ماه خدمت می کنند و سربازان متأهل اعزامی اول آذر ماه سال ۱۳۹۹ به بعد، مطابق طرح کسری خدمت سربازان متاهل، ۲ ماه کمتر یعنی بیست و دو ماه خدمت می کنند.

میزان کسری خدمت سربازان متاهل

طبق آخرین تغییراتی که قرار شد از اعزام آذر ۹۹ به بعد صورت گیرد، سربازان عادی باید ۲۴ ماه خدمت می کنند و سربازان متأهل اعزامی اول آذر ماه سال ۱۳۹۹ به بعد، مطابق طرح کسری خدمت سربازان متاهل، ۲ ماه کمتر یعنی بیست و دو ماه خدمت می کنند.

سربازان متاهلی که شرایط اخذ این کسری را دارند بهتر است به فرمانده یا نیرو انسانی یگان خدمتی خود مراجعه کنند و مدارک دال بر ازدواج خود را به واحد مربوطه تحویل دهند.

کسری خدمت ازدواج در حین خدمت | باران مشاوره 70703025 021

کسری خدمت ازدواج در حین خدمت

در این طرح ملاک متاهل بودن سربازان است و تاریخی که یک سرباز متاهل شده اصلا مهم نیست. پس اگر مجرد هستید و در حین خدمت ازدواج کرده اید باز هم شامل قانون کسری خدمت ازدواج در حین خدمت می شوید.

آیا کسری خدمت سربازان متاهل شامل امریه ها هم می شود؟

یکی از مزایای این کسری آن است که مانند کسری فرزند، این کسری نیز شامل سرباز امریه ها مثل امریه پیام آوران بهداشت و … می شود. البته باران مشاوره توصیه می کند قبل از پذیرش امریه، فرم تعهد کسری خدمت را با دقت بخوانید.

مشاوره اخذ کسری خدمت متاهلی

همانطور که برای تان شرح دادیم کسری متاهلی شامل همه مشمولان نمی شود. از طرفی برخی سازمان های امریه گیر هم با کسری خدمت میانیه خوبی ندارند. باتوجه به این نفاسیر بهتر است قبل از تر اقدامی با مشاوران آگاه گفت و گو نمایید.

جالب است بدانید که اخذ کسری متاهلی به همراه سایر کسری ها هم ممکن است و مشمولان متاهل علاوه بر کسری تاهل می توانند از کسری فرزند، کسری پروژه و … نیز بهره مند شوند. باران مشاوره آماده پاسخگویی به شما عزیزان خواهد بود.

سوالات متداول

 

 


آیا متاهل بودن کسری دارد؟

 • سرابازن متاهل می توانند تحت شرایطی از کسری خدمت متاهلی استفاده کنند.

کسری خدمت ازدواج سربازان چقدر است؟

 • چنانچه سربازان شرایط اعلام شده را داشته باشند می توانند دو ماه کسری تاهل دریافت کنند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 84 تا
 1. کاوه عبدی :

  سلام من در تاریخ ۱۴۰۱/۶/۱اعزام میشم به خدمت و میخام توی خدمت ازدواج کنم میخواستم ببینم کسری شامل من میشه یا نه ؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام بله

 2. بهروز خالدنیا :

  سلام .من اعزامی ۱/۱۲/۱۴۰۰هستم ک تاریخ عقدمم۱۳۹۹/۳/۳۱هستش دارای یک فرزند امروز اقدام کردم برای ثبت کسری متاهلیم ولی آجودانی و رکن یک تیپ مربوطه گفتن ک فق کسری فرزند بهم تعلق خواهد گرفت متاهلی چون تاریخ عقدم کمتر از تاریخ تصویب قانون واس همین شامل نمیشه الان اخرش چی خواهد شد

  1. باران مشاوره :

   سلام
   چیزیکه تا الان اجرا می شده اینه که تاریخ اعزام مهمه نه تاریخ عقد، برای پیگیری برو نظام وظیفه استانت

   1. بهروز خالدنیا :

    احتمالش هس این قانون دس خوش این تغییر شده باشه ؟خوب شعبه وظیفه پادگان خدمتم اینو ابلاغش کرده هرچندم پی گیرم همینو میگن شما ک مشاورین باید در جریان چموخم اینا باشین

    1. باران مشاوره :

     والا همچین ابلاغی نشده و اولین باره میشنوم
     ملاک تاریخ اعزام بوده از اولش

 3. محمد :

  سلام کسری متاهلا سه ماهه یا دو ماه الان بعضیا میگن سه ماه شده

  1. باران مشاوره :

   سلام.کسری متاهلی دو ماه می باشد.

 4. کیوان حیدری :

  سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم من ۲۹ سالمه برای سربازی اقدام نکردم اصلا الان ۳ ساله دیسک کمر شدید دارم حتی راه رفتن طولانی مدت هم برام مقدور نیست ممکنه بتونم کارت معافیت بگیرم؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. انواع هرنی دیسکال یا Extrusion دیسک : معاف دائم ( در مورد بیماران عمل نشده ،انجام MRI ستون فقرات در مراکز درمانی نظامی و یا دانشگاهی ضروری می باشد و مواردی که ممنوعیت داشته باشد از میلوگرافی استفاده شود )

 5. خالدی :

  سلام . من دانشجوی کارشناسی ارشد وزارت بهداشت هستم واز کمیسیون مناطق خاص وزرات بهداشت سنوات ارفاقی دریافت کرد تا بتونم دفاع کنم ولی الان نظام وظیفه میگه یک سال غیبت خوردی . با این شرایط کسری بسیج،متاهلی و همنطور کسری طرح تحقیقاتی که به دانشگاه بقیه الله دادم کنسل میشه ؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.با وجود غیبت سربازی تنها از کسری متاهلی و فعالیت در بسیج فعال تا تاریخ قبل از ورود به غیبت سربازی برخوردار خواهید شد.

 6. بنایی :

  سلام وقت بخیر
  پسرم شش ماه که در مریوان (ارتش)مشغول خدمت هست ، ساکن تهرانیم و برای انتقالی اقدام کردیم نشد.ایا من الان میتونم برا کسری بسیجش اقدام کنم ؟فعال دانش آموزی داره. ایا ترتیب اثر داره . سپاس از شما و مطالب و مقالات خوبتون

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه سابقه بدن بهش بله

   1. بنایی :

    سپاس از پاسخگویی شما.موفق و موید باشید

 7. Jaber radmeh :

  پرسش بعدی اینکه، در صورت درخواست کسر بسیج خدمتی و تعلق گرفتن کسری مثلا ۶ ماه، آیا می‌توان از کسری استفاده نکرد یا اینکه در صورت تایید کسری، حتما باید از کسری استفاده کرد؟ البته در امریه آموزش و پرورش منظورم هست!

  1. باران مشاوره :

   سلام
   انریه اموزش و پرورش به شما اجازه استفاده از کسری رو نمیده

 8. Jaber radmeh :

  سلام ببخشید آیا سربازان متاهلی که دارای امریه هستند، می توانند از کسری بسیج و متاهلی استفاده کنند؟ و پرسش دوم اینکه در صورت قبولی در دانشگاه و مقطع بالا مثل دکترا می‌توانند از ایست خدمتی استفاده کنند؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   می تونن کسری بگیرن
   اگه غیبت نداشته باشن ایست خدمت هم مانعی نداره

 9. محسن :

  سلام . اعزامی سال ۸۹ هستم
  یک سال خدمت کردم و فرار کردم
  الان سه ساله متاهل هستم
  از اسفند ۱۴۰۰ برگشتم به ادامه خدمت
  آیا کسری متاهل برام ثبت میشه ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: