کسری خدمت سربازی

مراحل اخذ انواع روش های اخذ کسری خدمت سربازی چیست؟

644 119,623

می دانستید اکثر کسانی که به خدمت نظام وظیفه می روند بعد از شروع دوره سربازی متوجه می شوند می توانستند از انواع کسری خدمت سربازی بهره ببرند و طول دوره سربازی کوتاه تری داشته باشند؟ اما به دلیل دیر اقدام کردن همان فرصت را از دست داده اند؟

کسری خدمت سربازی چیست؟

آقایان زمانی که به سن 18 سالگی می رسند مشمول خدمت سربازی می شوند. در صورت عدم معافیت تحصیلی، باید به خدمت اعزام شوند. در حال حاضر خدمت سربازی 21 ماه است. علاوه بر شرایط معافیت خدمت سربازی، راه هایی برای کسر خدمت سربازی در قانون نظام وظیفه در نظر گرفته شده است. این کسر های خدمت سربازی کاملا قانونی هستند. در واقع می توان گفت کسری سربازی نوع خاصی از تسهیلات است که توسط سازمان نظام وظیفه اعلام شده است.

با استفاده از انواع کسر خدمت سربازی می توانید تا سقف 19 ماه از طول مدت خدمت خود را کسری بگیرید.

برای کسری خدمت نظام وظیفه از کجا باید شروع کنیم؟

برای اخذ کسری خدمت سربازی باید اطلاعات کاملی در مورد انواع کسری خدمت بدانیم. مراحل و شرایط اخذ هر یک از کسری های خدمت سربازی متفاوت است. پس بهتر است اول بدانیم که چند نوع کسری خدمت نظام وظیفه وجود دارد و کدام کسری خدمت به ما تعلق می گیرد. بدین ترتیب می توانیم مراحل و مدارک آن کسری خدمت را طی کنیم و از طول مدت خدمت سربازی نظام وظیفه خود کم کنیم.

ممکن است سوالات زیر را داشته باشید:

 • مراحل اخذ پروژه کسری خدمت چیست؟
 • آیا برای مشمولانی که مدرک دانشگاهی ندارند هم شرایط کسری خدمت سربازی وجود دارد؟
 • آیا کسری بسیج همچنان در قانون وجود دارد؟

با خواندن ادامه این مقاله جواب تمامی سوالات خود را می گیرید.

انواع کسری خدمت سربازی

در آیین نامه خدمت نظام وظیفه، کسری های گوناگونی برای مشمولین خدمت سربازی در نظر گرفته شده است. معمولا مشمولان خدمت سربازی تصور می کنند که کسری خدمت فقط مختص فارق التحصیلان دانشگاهی یا فرزندان ایثارگران است. این تصور اشتباه است. حتی با توجه به محل خدمت فرد، ممکن است کسری خدمت به مشمول تعلق گیرد. در این مقاله قصد داریم انواع کسری خدمت نظام وظیفه سربازی را برای شما توضیح دهیم. انواع کسری خدمت به شریح زیر است.

7 راه برای اخذ کسری خدمت نظام وظیفه

با کلیک روی هر کسری، به بخش مربوط به آن کسری می روید.

 1. کسری خدمت مناطق
 2. کسری خدمت فرزندان ایثارگران
 3. اخذ پروژه کسری خدمت (کسری نخبگان)
 4. کسری خدمت بسیج
 5. کسری خدمت فرزند
 6. کسری خدمت متاهلین
 7. کسری مهارت آموزی

کسری خدمت مناطق چند ماه است؟

کسری خدمت مناطق یکی از انواع کسری خدمت سربازی است. در کسری خدمت مناطق، با توجه به نوع منطقه خدمت فرد مشمول، مدت مشخصی از خدمت نظام وظیفه سرباز کسر می شود. در کسری خدمت مناطق، با توجه به نوع منطقه خدمت فرد مشمول، مدت مشخصی از خدمت نظام وظیفه سرباز کسر می شود. این کسری خدمت به مناطق زیر تعلق می گیرد.

 • کسری خدمت مناطق بد آب و هوا یا محروم
 • کسری خدمت عملیاتی یا امنیتی
کسری خدمت مناطق جنگی یا امنیتی سربازی که در مناطق عملیاتی یا امنیتی خدمت می کند 3 ماه از خدمت سربازیش کسر می شود.
کسری خدمت مناطق بد آب و هوا سربازی که در مناطق بد آب و هوا یا محروم خدمت میکند 2 ماه از خدمتش کسر می شود.

برای اطلاعات بیشتر مقاله کسری خدمت مناطق، شامل چه مواردی می شود؟ را بخوانید.

کسری خدمت فرزندان ایثارگران چگونه است؟

کسر از خدمت سربازی فرزندان ایثارگران یکی دیگر از انواع کسری خدمت نظام وظیفه است. قوانین کسری خدمت ایثارگری در سال های اخیر دچار تغییرات بسیاری شده است. طبق آخرین قانون تصویب شده در رابطه با کسری خدمت ایثارگران سالانه بالغ بر ۲۰ هزار نفر از افرادی که بیشترین امتیاز رزمندگی، ایثارگری و جانبازی را داشته باشند می توانند از کسر خدمت فرزندان ایثارگر استفاده کرده و یا حتی معافیت سربازی بگیرند.

میزان کسری ایثارگری به مدت زمان و محل جبهه ی پدر بستگی دارد. علاوه بر این جانبازان عزیز هم می توانند با توجه به میزان درصد جانبازی خود برای فرزندانشان کسری خدمت ایثارگری یا معافیت نظام وظیفه ایثارگری بگیرند.

با توجه به میزان سابقه ایثارگری و یا درصد جانباری، امکان معافیت بیش از یک فرزند نیز وجود دارد.

در کسری خدمت خانواده های ایثارگران، می توان از روش تجمیع نیز استفاده کرد. یعنی اینکه می توان از مجموع درصد جانبازی ایثارگر، میزان سابقه حضور در جبهه و مدت زمان اسارت کسری گرفت. به عنوان مثال ایثارگری را در نظر بگیرید که 5 ماه سابقه حضور در جبهه دارد. این شخص 6 ماه را در اسارت گذارنده است و درصد جانبازی اش 10 درصد است. کسری وی بر اساس آخرین تغییرات سال 97  بصورت زیر محاسبه می شود.

بابت 5 ماه حضور در جبهه: 60 روز کسری از خدمت سربازی

بابت 6 ماه اسارت: 72 روز کسری از خدمت سربازی

بابت 10 درصد جانبازی: 120 روز کسری از خدمت سربازی

مجموع کسری خدمت نظام وظیفه فرزند: این شخص مدت 252 روز (حدود 8 ماه و 12) روز کسری خدمت سربازی می گیرد.
 • نکته: مشمولینی که بر اساس قانون قبلی کسری خدمت اقدام کرده و اکنون در حال خدمت هستند نیز می توانند از قانون جدید استفاده کنند.

با توجه به تغییرات مداوم در مورد کسری ایثارگری، اطلاع از آخرین اخبار و قوانین می تواند به اخذ هرچه سریع تر کسری خدمت نظام وظیفه کمک زیادی کند. شما مشمولین عزیز می توانید کلیه اخبار مربوط به کسری ایثارگری را دنبال کنید. همچنین می توانید با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس گرفته و از مراحل و شرایط اخذ کسری ایثارگری مطلع شوید. آگاهانه تصمیم بگیرید.

روند اخذ پروژه کسری خدمت چگونه است؟

یکی دیگر از انواع راه های کسر از خدمت نظام وظیفه، اخذ پروژه است. این نوع کسری خدمت سربازی فقط مختص فارق التحصلان دانشگاهیست.میزان کسری بستگی به سختی پروژه انجام شده دارد. برای اخذ پروژه کسری خدمت باید فارق التحصیل کارشناسی ارشد یا مقاطع بالاتر باشید.

حتی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز می توانند برای اخذ پروژه اقدام کنند.

حداکثر تا یک سال پس از فراغت از تحصیل فرصت دارید تا برای اخذ پروژه اقدام نمایید. البته برای گرفتن پروژه کسری خدمت سربازی معمولا نیازی به مراجعه حضوری نیست. فرایند اخذ پروژه به این صورت است که ابتدا باید با سازمان مورد نظر برای گرفتن پروژه مکاتبه کنید. بعد از ارائه مدارک و تشکیل پرونده و تصویب موضوع، نامه‌ تعریف پروژه خود را به بنیاد نخبگان ببرید. به هیچ وجه قبل از تایید پروژه اقدام به شروع پروژه نکنید. زیرا ممکن است پروژه شما تایید نشود و زحمات شما به هدر رود.

پروژه کسری خدمت دیگر وجود ندارد

بنا بر آخرین گفته های سردار کمالی دیگر چیزی به عنوان پروژه کسری خدمت نداریم. در واقع آن زمانی که فرد کسری خدمت سربازی گرفته است در حال انجام پروژه سربازی بوده است.  اما به جای اینکه در پادگان باشد در منزل یا جای دیگری پروژه ای را انجام داده و به نوعی خدمت کرده است. پس دیگر چیزی تحت عنوان کسری پروژه نداریم. همچنین در کارت پایان خدمت جدید نیز در صورت اخذ پروژه، مدت زمانی که خدمت سربازی از طریق پروژه سپری شده درج می شود.

 • بدیهی است به مشمولان غایب پروژه کسری خدمت تعلق نمی گیرد.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از مدارک و سازمان های ارائه دهنده پروژه با گروه مشاوران باران تماس بگیرد. آگاهانه تصمیم بگیرید.

آیا کسری خدمت بسیج هنوز پابرجاست؟

کسری خدمت بسیج یکی از از متداول ترین انواع کسری خدمت سربازی است. در این کسری میزان تحصیلات مهم نیست. لذا همه مشمولان شرایط استفاده از آن را دارند. در واقع به میزان سابقه عضویت در بسیج (بسیج دانش آموزی، بسیج دانشجویی، بسیج شهری و  …) به مشمول کسری خدمت تعلق می گیرد. بر خلاف کسری ها فوق، در کسری بسیج به ازای هر سال سابقه بسیج میزان مشخصی از خدمت سربازی کم می شود. داشتن حکم مسئولیت در بسیج نیز می تواند در میزان کسری خدمت سربازی موثر باشد. در اخذ کسری بسیج باید به نکات زیر توجه داشته باشیم.

 • کسری بسیج فقط به دارندگان کارت فعال تعلق می گیرد.
 • سابقه بسیج در حین خدمت سربازی لحاظ نمی شود.
 • میزان مشخصی از خدمت را می توان با اخذ کسری بسیج کم نمود. کسری بسیج دارای سقف مشخصی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اخذ کسری بسیج و روند انجام کار توصیه می شود با مشاورین مجرب مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.

کسری خدمت فرزند چند ماه است؟

کسری خدمت فرزند یکی دیگر از انواع کسری خدمت سربازی است. هدف از کسری خدمت فرزند ایجاد تسهیلات برای مشمولینی است که متاهل بوده و دارای فرزند می باشند. سال های زیادی از ایجاد کسری خدمت فرزند نمی گذرد. اخذ این کسری با فرستادن مدارک فرزندان میسر می شود.

 • به ازای فرزند اول 3 ماه کسری
 • به ازای فرزند دوم 4 ماه کسری
 • به ازای فرزند سوم 5 ماه کسری

آیا کسری خدمت متاهلین وجود دارد؟

در بسیاری از سایت های اینترنتی به کسری خدمت متاهلین اشاره شده است. سابقا کسری از خدمت 3 ماه ای برای مشمولان متاهل در نظر گرفته شده بود. اما در قانون فعلی، در بخش کسر از خدمت نظام وظیفه،  کسری تحت عنوان کسری خدمت متاهلین وجود ندارد. با این حال هنوز در قانون نظام وظیفه تسهیلاتی جهت آسان تر کردن خدمت سربازی برای متاهلین در نظر گرفته شده است.

 • افراد متاهل می توانند در نزدیک ترین یگان به محل سکونت همسر خدمت کنند.
 • مرخصی مشمولان متاهل بیشتر از سربازان عادی است.
 • و …

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در مورد خدمت سربازی می توانید با گروه مشاوران نظام وظیفه باران تماس حاصل نمایید. آگاهانه تصمیم بگیرید.

کسری خدمت مهارت آموزی

وظیفه عمومی در سال های اخیر سعی بسیاری برای آسان تر شدن سربازی کرده است. ظرح مهارت آموزی در راستای هدفمند شدن خدمت تصویب شده است. برای تشویق سربازان به شرکت در طرح مهارت آموزی مشوق هایی برای سربازان مهارت دیده در نظر گرفته شده است.

یکی از این مشوق ها کسری خدمت یک ماه مهارت آموزی است. از مهر ماه 1402 قرار است این طرح اجرا شود. ششصد مهارت شامل این کسری می شوند. سربازان بهتر است قبل از اعزام به خدمت مهارت کسب کنند تا علاوه بر کسری مهارت آموزشی، بهره وری بالاتری در طول سربازی داشه باشند.

سوالات متداول در مورد کسری خدمت سربازی

1) برای اخذ کسری خدمت نظام وظیفه چه زمانی باید اقدام کرد؟

 • زمانی که فرد به سن 18 سالگی می رسد می تواند برای انواع کسری نظام وظیفه اقدام کند.

2) قبل از ارسال دفترچه، می توانم برای کسری خدمت اقدام کنم؟

 • خیر. اخذ کسر از خدمت نظام وظیفه نیازمند داشتن برگه اعزام است. یعنی باید دفترچه را پست کرده باشید.

3) آیا با در حین تحصیل می توان برای انواع کسری خدمت سربازی اقدام کرد.

 • همانطور که می دانید در حین خدمت سربازی شما دارای معافیت تحصیلی هستید. به غیر پروژه کسری خدمت، نمی توانید برای هیچ کسری اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید راه های استفاده از معافیت تحصیلی را بخوانید.

4) کسانی که در حین خدمت هستند جهت درخواست کسر از خدمت چه اقدامی باید انجام دهند؟

 • این افراد برای درخواست خود باید به دفاتر پلس + 10 مراجعه کنند.

5) کسانی که در حین خدمت هستند جهت درخواست کسر از خدمت چه اقدامی باید انجام دهند؟

 • این افراد برای درخواست خود باید به دفاتر پلس + 10 مراجعه کنند.

6) آیا دانشجویان می‌توانند در موضوعاتی غیر از رشته تحصیلی خود پروژه انجام دهند؟

 • خیر. با توجه به قوانین سازمان نظام وظیفه، پروژه ای را که فرد مشمول انجام می دهد، باید هم راستا با رشته تحصیلی اش باشد.
[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”در سریع ترین زمان ممکن برای کسری خدمت نظام وظیفه خود اقدام کنید. مشاوره تلفنی مرکز مشاوره باران 70703025 021.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

مراحل و مدارک استفاده از کسر از خدمت نظام وظیفه چیست؟

همانطور که مطالعه نمودید در آیین نامه نظام وظیفه انواع کسری خدمت در نظر گرفته شده است. هر یک از این کسری های نیازمند مدارک و شرایط خاص خود است. به عنوان مثال برای اخذ پروژه کسری خدمت باید دانشجو باشید. اما برای اخذ کسری فرزندان ایثارگران (کسری ایثارگری) باید در حین خدمت سربازی باشید یا برگه اعزام  به خدمت داشته باشید. با توجه به تغییرات قوانین کسری خدمت و مراحل متفاوت برای اخذ هر کسری می توانید با مشاوران نظام وظیفه مرکز مشاوره تلفنی باران تماس حاصل نمایید. مشاورین نظام وظیفه باران آماده ارائه راهکار و مشاوره به شما در مورد تجمیع انواع کسری خدمت هستند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 644 تا
 1. فیروز نصیری :

  با سلام و عرض ادب.
  بنده در زمان جنگ یک سال در کردستان و آذربایجان غربی(سنندج و پیرانشهر ) خدمت کرده‌ام ولی پایان خدمتم یک سال باقی در شهر رشت بوده و کارت پایان خدمت را از آن شهر دریافت کردم
  برای دریافت کسر خدمت برای فرزندم به کجا مراجعه کنم؟ با تشکر

  1. باران مشاوره :

   یگانی که شما رو به جبهه اعزام کرده

 2. مهرداد :

  من پدرم بعد جنگ در منطقه عملیاتی خدمت کرده آیا شامل کسری میشه؟

  1. باران مشاوره :

   اگه یگان رزمی و شغلش رزمی باشد بله

 3. مجتبی :

  سلام ببخشید برای دریافت کسری مهارت آموزی باید چیکار کنیم؟ سامانه سرباز ماهر که باز نمیشه.
  لطفا مراحل دریافت کسری مهارت آموزی رو بگید.ممنون

  1. باران مشاوره :

   باید صبر کنی تا سامانه باز بشه در غیر این صورت باید مدارک مهارتت رو تحویل نیروانسانی بدی

 4. امیرحسین :

  من برگه کسری را دریافت کرده ام ولی نیروی انسانی هنگ می گوید درخواست شما در سامانه فراجا ثبت نشده چ باید کنم؟

  1. باران مشاوره :

   باید از جایی که قرار بوده نامه رو ثبت کنه پیگیری کنی

 5. رضا :

  سلام
  ببخشید من داداش از جبهه ای بابام معاف شد
  ولی از کارت جانبازی استفاده نکرده
  امکان داره من بتونم از کارت جانبازی و جبهه ای بابام استفاده کنم‌

  1. باران مشاوره :

   بله مازاد سابقه به فرزند دوم تعلق می گیره

 6. مهدی فر :

  برای کسری خدمت ایثارگری گفته اند باید به محل خدمت مراجعه کرد ایا درسته؟

  1. باران مشاوره :

   بله

 7. عیسی :

  من از سال۷۲تا۷۵ در اشنویه کارمند بودم آیاکسری شامل فرزندم میشود که الان در خدمت میباشد.

  1. باران مشاوره :

   خیر به شما تعلق نمی گیره

 8. کاوه محمدزاده :

  سلام خسته نباشید
  پدر من نامه حضور در جبهه رو از یگانش گرفته
  ولی برای کارت ایثار گری نمیخواد اقدام بکنه
  آیا مشکلی ایجاد میشه برای ثبت کسری؟

  1. باران مشاوره :

   باید کارت ایثار جدید داشته باشی

  2. مرتضی :

   سلام پدر من ۲۴ماه جبهه داشته (ایثارگری)برادرم از کسریش استفاده کرده آیا منم میتونم استفاده کنم از کسری ؟؟

   1. باران مشاوره :

    خیر کسری ایثارگری قابل تقسیم نیست مگه اینکه سابقه جدید برای پدرتون پیدا بشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: