کسری خدمت سربازی

مراحل اخذ انواع روش های اخذ کسری خدمت سربازی چیست؟

622 96,562

می دانستید اکثر کسانی که به خدمت نظام وظیفه می روند بعد از شروع دوره سربازی متوجه می شوند می توانستند از انواع کسری خدمت سربازی بهره ببرند و طول دوره سربازی کوتاه تری داشته باشند؟ اما به دلیل دیر اقدام کردن همان فرصت را از دست داده اند؟

کسری خدمت سربازی چیست؟

آقایان زمانی که به سن ۱۸ سالگی می رسند مشمول خدمت سربازی می شوند. در صورت عدم معافیت تحصیلی، باید به خدمت اعزام شوند. در حال حاضر خدمت سربازی ۲۱ ماه است. علاوه بر شرایط معافیت خدمت سربازی، راه هایی برای کسر خدمت سربازی در قانون نظام وظیفه در نظر گرفته شده است. این کسر های خدمت سربازی کاملا قانونی هستند. در واقع می توان گفت کسری سربازی نوع خاصی از تسهیلات است که توسط سازمان نظام وظیفه اعلام شده است.

با استفاده از انواع کسر خدمت سربازی می توانید تا سقف ۱۹ ماه از طول مدت خدمت خود را کسری بگیرید.

برای کسری خدمت نظام وظیفه از کجا باید شروع کنیم؟

برای اخذ کسری خدمت سربازی باید اطلاعات کاملی در مورد انواع کسری خدمت بدانیم. مراحل و شرایط اخذ هر یک از کسری های خدمت سربازی متفاوت است. پس بهتر است اول بدانیم که چند نوع کسری خدمت نظام وظیفه وجود دارد و کدام کسری خدمت به ما تعلق می گیرد. بدین ترتیب می توانیم مراحل و مدارک آن کسری خدمت را طی کنیم و از طول مدت خدمت سربازی نظام وظیفه خود کم کنیم.

ممکن است سوالات زیر را داشته باشید:

 • مراحل اخذ پروژه کسری خدمت چیست؟
 • آیا برای مشمولانی که مدرک دانشگاهی ندارند هم شرایط کسری خدمت سربازی وجود دارد؟
 • آیا کسری بسیج همچنان در قانون وجود دارد؟

با خواندن ادامه این مقاله جواب تمامی سوالات خود را می گیرید.

انواع کسری خدمت سربازی

در آیین نامه خدمت نظام وظیفه، کسری های گوناگونی برای مشمولین خدمت سربازی در نظر گرفته شده است. معمولا مشمولان خدمت سربازی تصور می کنند که کسری خدمت فقط مختص فارق التحصیلان دانشگاهی یا فرزندان ایثارگران است. این تصور اشتباه است. حتی با توجه به محل خدمت فرد، ممکن است کسری خدمت به مشمول تعلق گیرد. در این مقاله قصد داریم انواع کسری خدمت نظام وظیفه سربازی را برای شما توضیح دهیم. انواع کسری خدمت به شریح زیر است.

۷ راه برای اخذ کسری خدمت نظام وظیفه

با کلیک روی هر کسری، به بخش مربوط به آن کسری می روید.

 1. کسری خدمت مناطق
 2. کسری خدمت فرزندان ایثارگران
 3. اخذ پروژه کسری خدمت (کسری نخبگان)
 4. کسری خدمت بسیج
 5. کسری خدمت فرزند
 6. کسری خدمت متاهلین

کسری خدمت مناطق چند ماه است؟

کسری خدمت مناطق یکی از انواع کسری خدمت سربازی است. در کسری خدمت مناطق، با توجه به نوع منطقه خدمت فرد مشمول، مدت مشخصی از خدمت نظام وظیفه سرباز کسر می شود. در کسری خدمت مناطق، با توجه به نوع منطقه خدمت فرد مشمول، مدت مشخصی از خدمت نظام وظیفه سرباز کسر می شود. این کسری خدمت به مناطق زیر تعلق می گیرد.

 • کسری خدمت مناطق بد آب و هوا یا محروم
 • کسری خدمت عملیاتی یا امنیتی
کسری خدمت مناطق جنگی یا امنیتی سربازی که در مناطق عملیاتی یا امنیتی خدمت می کند ۳ ماه از خدمت سربازیش کسر می شود.
کسری خدمت مناطق بد آب و هوا سربازی که در مناطق بد آب و هوا یا محروم خدمت میکند ۲ ماه از خدمتش کسر می شود.

برای اطلاعات بیشتر مقاله کسری خدمت مناطق، شامل چه مواردی می شود؟ را بخوانید.

کسری خدمت فرزندان ایثارگران چگونه است؟

کسر از خدمت سربازی فرزندان ایثارگران یکی دیگر از انواع کسری خدمت نظام وظیفه است. قوانین کسری خدمت ایثارگری در سال های اخیر دچار تغییرات بسیاری شده است. طبق آخرین قانون تصویب شده در رابطه با کسری خدمت ایثارگران سالانه بالغ بر ۲۰ هزار نفر از افرادی که بیشترین امتیاز رزمندگی، ایثارگری و جانبازی را داشته باشند می توانند از کسر خدمت فرزندان ایثارگر استفاده کرده و یا حتی معافیت سربازی بگیرند.

میزان کسری ایثارگری به مدت زمان و محل جبهه ی پدر بستگی دارد. علاوه بر این جانبازان عزیز هم می توانند با توجه به میزان درصد جانبازی خود برای فرزندانشان کسری خدمت ایثارگری یا معافیت نظام وظیفه ایثارگری بگیرند.

با توجه به میزان سابقه ایثارگری و یا درصد جانباری، امکان معافیت بیش از یک فرزند نیز وجود دارد.

در کسری خدمت خانواده های ایثارگران، می توان از روش تجمیع نیز استفاده کرد. یعنی اینکه می توان از مجموع درصد جانبازی ایثارگر، میزان سابقه حضور در جبهه و مدت زمان اسارت کسری گرفت. به عنوان مثال ایثارگری را در نظر بگیرید که ۵ ماه سابقه حضور در جبهه دارد. این شخص ۶ ماه را در اسارت گذارنده است و درصد جانبازی اش ۱۰ درصد است. کسری وی بر اساس آخرین تغییرات سال ۹۷  بصورت زیر محاسبه می شود.

بابت ۵ ماه حضور در جبهه: ۶۰ روز کسری از خدمت سربازی

بابت ۶ ماه اسارت: ۷۲ روز کسری از خدمت سربازی

بابت ۱۰ درصد جانبازی: ۱۲۰ روز کسری از خدمت سربازی

مجموع کسری خدمت نظام وظیفه فرزند: این شخص مدت ۲۵۲ روز (حدود ۸ ماه و ۱۲) روز کسری خدمت سربازی می گیرد.
 • نکته: مشمولینی که بر اساس قانون قبلی کسری خدمت اقدام کرده و اکنون در حال خدمت هستند نیز می توانند از قانون جدید استفاده کنند.

با توجه به تغییرات مداوم در مورد کسری ایثارگری، اطلاع از آخرین اخبار و قوانین می تواند به اخذ هرچه سریع تر کسری خدمت نظام وظیفه کمک زیادی کند. شما مشمولین عزیز می توانید کلیه اخبار مربوط به کسری ایثارگری را دنبال کنید. همچنین می توانید با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس گرفته و از مراحل و شرایط اخذ کسری ایثارگری مطلع شوید. آگاهانه تصمیم بگیرید.

روند اخذ پروژه کسری خدمت چگونه است؟

یکی دیگر از انواع راه های کسر از خدمت نظام وظیفه، اخذ پروژه است. این نوع کسری خدمت سربازی فقط مختص فارق التحصلان دانشگاهیست.میزان کسری بستگی به سختی پروژه انجام شده دارد. برای اخذ پروژه کسری خدمت باید فارق التحصیل کارشناسی ارشد یا مقاطع بالاتر باشید.

حتی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز می توانند برای اخذ پروژه اقدام کنند.

حداکثر تا یک سال پس از فراغت از تحصیل فرصت دارید تا برای اخذ پروژه اقدام نمایید. البته برای گرفتن پروژه کسری خدمت سربازی معمولا نیازی به مراجعه حضوری نیست. فرایند اخذ پروژه به این صورت است که ابتدا باید با سازمان مورد نظر برای گرفتن پروژه مکاتبه کنید. بعد از ارائه مدارک و تشکیل پرونده و تصویب موضوع، نامه‌ تعریف پروژه خود را به بنیاد نخبگان ببرید. به هیچ وجه قبل از تایید پروژه اقدام به شروع پروژه نکنید. زیرا ممکن است پروژه شما تایید نشود و زحمات شما به هدر رود.

پروژه کسری خدمت دیگر وجود ندارد

بنا بر آخرین گفته های سردار کمالی دیگر چیزی به عنوان پروژه کسری خدمت نداریم. در واقع آن زمانی که فرد کسری خدمت سربازی گرفته است در حال انجام پروژه سربازی بوده است.  اما به جای اینکه در پادگان باشد در منزل یا جای دیگری پروژه ای را انجام داده و به نوعی خدمت کرده است. پس دیگر چیزی تحت عنوان کسری پروژه نداریم. همچنین در کارت پایان خدمت جدید نیز در صورت اخذ پروژه، مدت زمانی که خدمت سربازی از طریق پروژه سپری شده درج می شود.

 • بدیهی است به مشمولان غایب پروژه کسری خدمت تعلق نمی گیرد.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از مدارک و سازمان های ارائه دهنده پروژه با گروه مشاوران باران تماس بگیرد. آگاهانه تصمیم بگیرید.

آیا کسری خدمت بسیج هنوز پابرجاست؟

کسری خدمت بسیج یکی از از متداول ترین انواع کسری خدمت سربازی است. در این کسری میزان تحصیلات مهم نیست. لذا همه مشمولان شرایط استفاده از آن را دارند. در واقع به میزان سابقه عضویت در بسیج (بسیج دانش آموزی، بسیج دانشجویی، بسیج شهری و  …) به مشمول کسری خدمت تعلق می گیرد. بر خلاف کسری ها فوق، در کسری بسیج به ازای هر سال سابقه بسیج میزان مشخصی از خدمت سربازی کم می شود. داشتن حکم مسئولیت در بسیج نیز می تواند در میزان کسری خدمت سربازی موثر باشد. در اخذ کسری بسیج باید به نکات زیر توجه داشته باشیم.

 • کسری بسیج فقط به دارندگان کارت فعال تعلق می گیرد.
 • سابقه بسیج در حین خدمت سربازی لحاظ نمی شود.
 • میزان مشخصی از خدمت را می توان با اخذ کسری بسیج کم نمود. کسری بسیج دارای سقف مشخصی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اخذ کسری بسیج و روند انجام کار توصیه می شود با مشاورین مجرب مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

کسری خدمت فرزند چند ماه است؟

کسری خدمت فرزند یکی دیگر از انواع کسری خدمت سربازی است. هدف از کسری خدمت فرزند ایجاد تسهیلات برای مشمولینی است که متاهل بوده و دارای فرزند می باشند. سال های زیادی از ایجاد کسری خدمت فرزند نمی گذرد. اخذ این کسری با فرستادن مدارک فرزندان میسر می شود.

بنا بر آخرین آیین نامه خدمت نظام وظیفه، به ازای هر فرزند مدت ۳ ماه از خدمت کم می شود.

آیا کسری خدمت متاهلین وجود دارد؟

در بسیاری از سایت های اینترنتی به کسری خدمت متاهلین اشاره شده است. سابقا کسری از خدمت ۳ ماه ای برای مشمولان متاهل در نظر گرفته شده بود. اما در قانون فعلی، در بخش کسر از خدمت نظام وظیفه،  کسری تحت عنوان کسری خدمت متاهلین وجود ندارد. با این حال هنوز در قانون نظام وظیفه تسهیلاتی جهت آسان تر کردن خدمت سربازی برای متاهلین در نظر گرفته شده است.

 • افراد متاهل می توانند در نزدیک ترین یگان به محل سکونت همسر خدمت کنند.
 • مرخصی مشمولان متاهل بیشتر از سربازان عادی است.
 • و …

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در مورد خدمت سربازی می توانید با گروه مشاوران نظام وظیفه باران تماس حاصل نمایید. آگاهانه تصمیم بگیرید.

سوالات متداول در مورد کسری خدمت سربازی

۱) برای اخذ کسری خدمت نظام وظیفه چه زمانی باید اقدام کرد؟

 • زمانی که فرد به سن ۱۸ سالگی می رسد می تواند برای انواع کسری نظام وظیفه اقدام کند.

۲) قبل از ارسال دفترچه، می توانم برای کسری خدمت اقدام کنم؟

 • خیر. اخذ کسر از خدمت نظام وظیفه نیازمند داشتن برگه اعزام است. یعنی باید دفترچه را پست کرده باشید.

۳) آیا با در حین تحصیل می توان برای انواع کسری خدمت سربازی اقدام کرد.

 • همانطور که می دانید در حین خدمت سربازی شما دارای معافیت تحصیلی هستید. به غیر پروژه کسری خدمت، نمی توانید برای هیچ کسری اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید راه های استفاده از معافیت تحصیلی را بخوانید.

۴) کسانی که در حین خدمت هستند جهت درخواست کسر از خدمت چه اقدامی باید انجام دهند؟

 • این افراد برای درخواست خود باید به دفاتر پلس + ۱۰ مراجعه کنند.

۵) کسانی که در حین خدمت هستند جهت درخواست کسر از خدمت چه اقدامی باید انجام دهند؟

 • این افراد برای درخواست خود باید به دفاتر پلس + ۱۰ مراجعه کنند.

۶) آیا دانشجویان می‌توانند در موضوعاتی غیر از رشته تحصیلی خود پروژه انجام دهند؟

 • خیر. با توجه به قوانین سازمان نظام وظیفه، پروژه ای را که فرد مشمول انجام می دهد، باید هم راستا با رشته تحصیلی اش باشد.

مراحل و مدارک استفاده از کسر از خدمت نظام وظیفه چیست؟

همانطور که مطالعه نمودید در آیین نامه نظام وظیفه انواع کسری خدمت در نظر گرفته شده است. هر یک از این کسری های نیازمند مدارک و شرایط خاص خود است. به عنوان مثال برای اخذ پروژه کسری خدمت باید دانشجو باشید. اما برای اخذ کسری فرزندان ایثارگران (کسری ایثارگری) باید در حین خدمت سربازی باشید یا برگه اعزام  به خدمت داشته باشید. با توجه به تغییرات قوانین کسری خدمت و مراحل متفاوت برای اخذ هر کسری می توانید با مشاوران نظام وظیفه مرکز مشاوره تلفنی باران تماس حاصل نمایید. مشاورین نظام وظیفه باران آماده ارائه راهکار و مشاوره به شما در مورد تجمیع انواع کسری خدمت هستند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 622 تا
 1. محمد نوری :

  سلام بعد از تصویب اینکه کسانی که غیبت پشت دفترچه ای دارن میتونن از کسری خودشون استفاده کنن میخواستم بدونم من پدرم بیست درصد جانبازی داره و هفت ماه ایثارگری در جنگ فتح المبین داره که همونجا ترکش میخوره و تک فرزند هستم هفت ماه از سربازیم هم گذشته میتونم با این شرایط معافیت بگیرم

  1. باران مشاوره :

   ملاک امتیاز ۳۰ است

 2. محمد :

  سلام خسته نباشید
  یاسوج در سال۶۵تا۶۷منطقه جنگی محسوب میشه یا نه

  1. باران مشاوره :

   پدرتان باید به یگانش مراجعه کنید

 3. فردین :

  با سلام پدر من سال ۷۴ تا ۷۶ در سرپل ذهاب خدمت کرده آیا کسری برام لحاظ میشه؟ اگه لحاظ میشه خواهشا واضح توضیح بدین چطور پیگیریش کنم؟ با تشکر

  1. باران مشاوره :

   فردین جان پاسخ دهی به صورت کامنت برای سوالات کوتاه امکان پذیر است.

 4. مرتضی :

  سلام خسته نباشید پدر من ۱۷ماه جبهه عملیاتی دارد وب جنگ رفته است وکارت ایثارگری دارد من چقدر کسری میتونم بگیرم

  1. باران مشاوره :

   مقاله کسری ایثارگری رو بخون کامل نوشتیم

 5. Mahdi :

  با سلام پدر بنده ۲۱ ماه در سال ۶۹تا ۷۱ در سردشت خدمت کردن.
  آیا کسری منطقه به من تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   اگه عملیاتی بوده باشه ماهی ۹ روز کسری داره. بازم باید از یگانش بپرسه

 6. وحید :

  سلام وقت بخیر ببخشید
  من سال ۸۳ خدمت سربازی بودم
  ۵ماه خدمت کردم
  الان ۴فرزند دارم واز خانواده ایثار گران هستیم
  آیا الان از اینا میشه برای کسری خدمت استفاده کرد چند سال هم هست مگذره از اون سال

  1. باران مشاوره :

   به ازای هر فرزند سه ماه کسری می گیرین. بابت تاهل هم دوماه

 7. Moein00 :

  سلام خسته نباشید پدر من ۶۷ تا ۶۹ در فکه خدمت کرده رمان نه جنگ نه صلح میتونم از کسریش استفاده کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام. فکه بعد از تاریخ قطعنامه(۱۳۶۷/۰۵/۲۷) شامل کسری نمی باشد.

 8. محمد :

  سلام ببخشید پدر بنده بین سال های ۷۰-۷۲ در پاوه(نیروی انتظامی) خدمت کرده.میخواستم بدونم آیا کسری به من تعلق میگیره یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر.

 9. زینب :

  سلام خسته نباشید شوهر من دو ماهه سربازه،۶ماه غیبت داره الان اون بخشوده شده پدرش هم۲۱ ماه جبهه داره میتونه از کسری ایثارگری استفاده کنه؟؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر باید غیبت هم توجیه بشه

 10. سجاد :

  سلام وقت بخیر
  ببخشین پدر بنده کارت ایثارگری (جبهه ایش) دو ماه قبل گرفته.الان من نزدیک ۱۰ روزه دارم خدمت میکنم.برا گرفتن کسر خدمت ایثارگری باید از کجا پیگر باشم.چکار باید بکنم؟؟
  از بسیج هم کارت سبز دارم و فعال دارم چکار باید بکنم؟؟
  ایا میشه این دو تا کسری رو تجمیع کرد؟؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. باران مشاوره :

   سلام.کسری ایثارگری و بسیج بصورت جداگانه محاسبه خواهد شد.شما برای گرفتن کسری ایثارگری و بسیج باید دو گواهی اشتغال به خدمت جداگانه برای ارگان بسیج خودتون و پادگان محل خدمتی پدرتون که از آن کارت پایان خدمت سربازی را گرفته تهیه کنید. پدرتون با مراجعه به اون پادگان و ارائه مدارک به میزان ایثارگری ثبت شده سیستم برای شما کسری در نظر خواهند گرفت.برای کسری بسیج هم باید نامه را تحویل سپاه ناحیه خودتون تحویل بدین و بعد از تایید کمیسیون مرکزی سپاه بر اساس میزان ساعات فعالیت سالانه شما و همینطور حکم ها و گواهی تکمیلی کارت سبز برای شما میزان کسری رو مشخص خواهند کرد.

 11. عبدی :

  سلام خسته نباشین من بچه ام احتمالا همین هفته به دنیا بیاد برای کسری خدمت باید اقدام کنم یا وقتی شناسنامه اش رو بگیرم خودکار توی سیستم برام کسری ثبت میشود

  1. باران مشاوره :

   سلام.بعد از اینکه برای بچه تون شناسنامه گرفتین و اسمش در شناسنامه خودتون ثبت شد مدارک رو تحویل نیروی انسانس یگان خدمتی تون بدین تا کسری فرزند رو برای شما اعمال کنند.

 12. محمد :

  سلام.من در حال حاضر سرباز هستم.و پدر من سابقه جبهه دارد ولی من تنها کاری که کردم این بوده که گواهی اشتغال از پادگان گرفتم گفته ببر یگان محل خدمت پدر.به همراه شنساسنامه .اما به من نگفت مدرکه دیگری میخواد.اما من اینترنت خوندم نوشته بود صفحه ۸ دفترچه نظام وظیفه پر کنی وعکس هم ببری.میشه راهنمایی کنید.چون خودم هم میخوام برم یگان پدر .نرم اونجا مدارک ناقص باشه مسافت هم دوره.

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه پدرتون کارت ایثارگری دارد به همراه کارت ایثارگری و کارت پایان خدمت و وکالت نامه از پدر به آن پادگان مراجعه کنید در غیر اینصورت ابتدا باید شما برای ثبت ایثارگری پدرتون از طریق یگان خدمتی شون اقدام کنید و بعد از اتمام این مراحل برای دریافت کسری خدمت اقدام کنید.

 13. امیرحسین :

  سلام یه سوال دارم پدر من ۳۱ ماه سابقه داره از جهاد میشه برای معافیت اقدام کرد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.ایشان اگه ۳۰ ماه ایثارگری ثبت شده در کارت ایثارگری داشته باشن شما میتونین از ارگانی که مشمول خدمت بودن برای معافیت اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: