کسری خدمت سربازی

مراحل اخذ انواع روش های اخذ کسری خدمت سربازی چیست؟

531 92,443

می دانستید اکثر کسانی که به خدمت نظام وظیفه می روند بعد از شروع دوره سربازی متوجه می شوند می توانستند از انواع کسری خدمت سربازی بهره ببرند و طول دوره سربازی کوتاه تری داشته باشند؟ اما به دلیل دیر اقدام کردن همان فرصت را از دست داده اند؟

کسری خدمت سربازی چیست؟

آقایان زمانی که به سن ۱۸ سالگی می رسند مشمول خدمت سربازی می شوند. در صورت عدم معافیت تحصیلی، باید به خدمت اعزام شوند. در حال حاضر خدمت سربازی ۲۱ ماه است. علاوه بر شرایط معافیت خدمت سربازی، راه هایی برای کسر خدمت سربازی در قانون نظام وظیفه در نظر گرفته شده است. این کسر های خدمت سربازی کاملا قانونی هستند. در واقع می توان گفت کسری سربازی نوع خاصی از تسهیلات است که توسط سازمان نظام وظیفه اعلام شده است.

با استفاده از انواع کسر خدمت سربازی می توانید تا سقف ۱۹ ماه از طول مدت خدمت خود را کسری بگیرید.

برای کسری خدمت نظام وظیفه از کجا باید شروع کنیم؟

برای اخذ کسری خدمت سربازی باید اطلاعات کاملی در مورد انواع کسری خدمت بدانیم. مراحل و شرایط اخذ هر یک از کسری های خدمت سربازی متفاوت است. پس بهتر است اول بدانیم که چند نوع کسری خدمت نظام وظیفه وجود دارد و کدام کسری خدمت به ما تعلق می گیرد. بدین ترتیب می توانیم مراحل و مدارک آن کسری خدمت را طی کنیم و از طول مدت خدمت سربازی نظام وظیفه خود کم کنیم.

ممکن است سوالات زیر را داشته باشید:

 • مراحل اخذ پروژه کسری خدمت چیست؟
 • آیا برای مشمولانی که مدرک دانشگاهی ندارند هم شرایط کسری خدمت سربازی وجود دارد؟
 • آیا کسری بسیج همچنان در قانون وجود دارد؟

با خواندن ادامه این مقاله جواب تمامی سوالات خود را می گیرید.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط کسری خدمت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

انواع کسری خدمت سربازی

در آیین نامه خدمت نظام وظیفه، کسری های گوناگونی برای مشمولین خدمت سربازی در نظر گرفته شده است. معمولا مشمولان خدمت سربازی تصور می کنند که کسری خدمت فقط مختص فارق التحصیلان دانشگاهی یا فرزندان ایثارگران است. این تصور اشتباه است. حتی با توجه به محل خدمت فرد، ممکن است کسری خدمت به مشمول تعلق گیرد. در این مقاله قصد داریم انواع کسری خدمت نظام وظیفه سربازی را برای شما توضیح دهیم. انواع کسری خدمت به شریح زیر است.

۷ راه برای اخذ کسری خدمت نظام وظیفه

با کلیک روی هر کسری، به بخش مربوط به آن کسری می روید.

 1. کسری خدمت مناطق
 2. کسری خدمت فرزندان ایثارگران
 3. اخذ پروژه کسری خدمت (کسری نخبگان)
 4. کسری خدمت بسیج
 5. کسری خدمت فرزند
 6. کسری خدمت متاهلین

کسری خدمت مناطق چند ماه است؟

کسری خدمت مناطق یکی از انواع کسری خدمت سربازی است. در کسری خدمت مناطق، با توجه به نوع منطقه خدمت فرد مشمول، مدت مشخصی از خدمت نظام وظیفه سرباز کسر می شود. در کسری خدمت مناطق، با توجه به نوع منطقه خدمت فرد مشمول، مدت مشخصی از خدمت نظام وظیفه سرباز کسر می شود. این کسری خدمت به مناطق زیر تعلق می گیرد.

 • کسری خدمت مناطق بد آب و هوا یا محروم
 • کسری خدمت عملیاتی یا امنیتی
کسری خدمت مناطق جنگی یا امنیتی سربازی که در مناطق عملیاتی یا امنیتی خدمت می کند ۳ ماه از خدمت سربازیش کسر می شود.
کسری خدمت مناطق بد آب و هوا سربازی که در مناطق بد آب و هوا یا محروم خدمت میکند ۲ ماه از خدمتش کسر می شود.

برای اطلاعات بیشتر مقاله کسری خدمت مناطق، شامل چه مواردی می شود؟ را بخوانید.

کسری خدمت فرزندان ایثارگران چگونه است؟

کسر از خدمت سربازی فرزندان ایثارگران یکی دیگر از انواع کسری خدمت نظام وظیفه است. قوانین کسری خدمت ایثارگری در سال های اخیر دچار تغییرات بسیاری شده است. طبق آخرین قانون تصویب شده در رابطه با کسری خدمت ایثارگران سالانه بالغ بر ۲۰ هزار نفر از افرادی که بیشترین امتیاز رزمندگی، ایثارگری و جانبازی را داشته باشند می توانند از کسر خدمت فرزندان ایثارگر استفاده کرده و یا حتی معافیت سربازی بگیرند.

میزان کسری ایثارگری به مدت زمان و محل جبهه ی پدر بستگی دارد. علاوه بر این جانبازان عزیز هم می توانند با توجه به میزان درصد جانبازی خود برای فرزندانشان کسری خدمت ایثارگری یا معافیت نظام وظیفه ایثارگری بگیرند.

با توجه به میزان سابقه ایثارگری و یا درصد جانباری، امکان معافیت بیش از یک فرزند نیز وجود دارد.

در کسری خدمت خانواده های ایثارگران، می توان از روش تجمیع نیز استفاده کرد. یعنی اینکه می توان از مجموع درصد جانبازی ایثارگر، میزان سابقه حضور در جبهه و مدت زمان اسارت کسری گرفت. به عنوان مثال ایثارگری را در نظر بگیرید که ۵ ماه سابقه حضور در جبهه دارد. این شخص ۶ ماه را در اسارت گذارنده است و درصد جانبازی اش ۱۰ درصد است. کسری وی بر اساس آخرین تغییرات سال ۹۷  بصورت زیر محاسبه می شود.

بابت ۵ ماه حضور در جبهه: ۶۰ روز کسری از خدمت سربازی

بابت ۶ ماه اسارت: ۷۲ روز کسری از خدمت سربازی

بابت ۱۰ درصد جانبازی: ۱۲۰ روز کسری از خدمت سربازی

مجموع کسری خدمت نظام وظیفه فرزند: این شخص مدت ۲۵۲ روز (حدود ۸ ماه و ۱۲) روز کسری خدمت سربازی می گیرد.
 • نکته: مشمولینی که بر اساس قانون قبلی کسری خدمت اقدام کرده و اکنون در حال خدمت هستند نیز می توانند از قانون جدید استفاده کنند.

با توجه به تغییرات مداوم در مورد کسری ایثارگری، اطلاع از آخرین اخبار و قوانین می تواند به اخذ هرچه سریع تر کسری خدمت نظام وظیفه کمک زیادی کند. شما مشمولین عزیز می توانید کلیه اخبار مربوط به کسری ایثارگری را دنبال کنید. همچنین می توانید با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس گرفته و از مراحل و شرایط اخذ کسری ایثارگری مطلع شوید. آگاهانه تصمیم بگیرید.

روند اخذ پروژه کسری خدمت چگونه است؟

یکی دیگر از انواع راه های کسر از خدمت نظام وظیفه، اخذ پروژه است. این نوع کسری خدمت سربازی فقط مختص فارق التحصلان دانشگاهیست.میزان کسری بستگی به سختی پروژه انجام شده دارد. برای اخذ پروژه کسری خدمت باید فارق التحصیل کارشناسی ارشد یا مقاطع بالاتر باشید.

حتی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز می توانند برای اخذ پروژه اقدام کنند.

حداکثر تا یک سال پس از فراغت از تحصیل فرصت دارید تا برای اخذ پروژه اقدام نمایید. البته برای گرفتن پروژه کسری خدمت سربازی معمولا نیازی به مراجعه حضوری نیست. فرایند اخذ پروژه به این صورت است که ابتدا باید با سازمان مورد نظر برای گرفتن پروژه مکاتبه کنید. بعد از ارائه مدارک و تشکیل پرونده و تصویب موضوع، نامه‌ تعریف پروژه خود را به بنیاد نخبگان ببرید. به هیچ وجه قبل از تایید پروژه اقدام به شروع پروژه نکنید. زیرا ممکن است پروژه شما تایید نشود و زحمات شما به هدر رود.

پروژه کسری خدمت دیگر وجود ندارد

بنا بر آخرین گفته های سردار کمالی دیگر چیزی به عنوان پروژه کسری خدمت نداریم. در واقع آن زمانی که فرد کسری خدمت سربازی گرفته است در حال انجام پروژه سربازی بوده است.  اما به جای اینکه در پادگان باشد در منزل یا جای دیگری پروژه ای را انجام داده و به نوعی خدمت کرده است. پس دیگر چیزی تحت عنوان کسری پروژه نداریم. همچنین در کارت پایان خدمت جدید نیز در صورت اخذ پروژه، مدت زمانی که خدمت سربازی از طریق پروژه سپری شده درج می شود.

 • بدیهی است به مشمولان غایب پروژه کسری خدمت تعلق نمی گیرد.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از مدارک و سازمان های ارائه دهنده پروژه با گروه مشاوران باران تماس بگیرد. آگاهانه تصمیم بگیرید.

آیا کسری خدمت بسیج هنوز پابرجاست؟

کسری خدمت بسیج یکی از از متداول ترین انواع کسری خدمت سربازی است. در این کسری میزان تحصیلات مهم نیست. لذا همه مشمولان شرایط استفاده از آن را دارند. در واقع به میزان سابقه عضویت در بسیج (بسیج دانش آموزی، بسیج دانشجویی، بسیج شهری و  …) به مشمول کسری خدمت تعلق می گیرد. بر خلاف کسری ها فوق، در کسری بسیج به ازای هر سال سابقه بسیج میزان مشخصی از خدمت سربازی کم می شود. داشتن حکم مسئولیت در بسیج نیز می تواند در میزان کسری خدمت سربازی موثر باشد. در اخذ کسری بسیج باید به نکات زیر توجه داشته باشیم.

 • کسری بسیج فقط به دارندگان کارت فعال تعلق می گیرد.
 • سابقه بسیج در حین خدمت سربازی لحاظ نمی شود.
 • میزان مشخصی از خدمت را می توان با اخذ کسری بسیج کم نمود. کسری بسیج دارای سقف مشخصی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اخذ کسری بسیج و روند انجام کار توصیه می شود با مشاورین مجرب مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

کسری خدمت فرزند چند ماه است؟

کسری خدمت فرزند یکی دیگر از انواع کسری خدمت سربازی است. هدف از کسری خدمت فرزند ایجاد تسهیلات برای مشمولینی است که متاهل بوده و دارای فرزند می باشند. سال های زیادی از ایجاد کسری خدمت فرزند نمی گذرد. اخذ این کسری با فرستادن مدارک فرزندان میسر می شود.

بنا بر آخرین آیین نامه خدمت نظام وظیفه، به ازای هر فرزند مدت ۳ ماه از خدمت کم می شود.

آیا کسری خدمت متاهلین وجود دارد؟

در بسیاری از سایت های اینترنتی به کسری خدمت متاهلین اشاره شده است. سابقا کسری از خدمت ۳ ماه ای برای مشمولان متاهل در نظر گرفته شده بود. اما در قانون فعلی، در بخش کسر از خدمت نظام وظیفه،  کسری تحت عنوان کسری خدمت متاهلین وجود ندارد. با این حال هنوز در قانون نظام وظیفه تسهیلاتی جهت آسان تر کردن خدمت سربازی برای متاهلین در نظر گرفته شده است.

 • افراد متاهل می توانند در نزدیک ترین یگان به محل سکونت همسر خدمت کنند.
 • مرخصی مشمولان متاهل بیشتر از سربازان عادی است.
 • و …

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در مورد خدمت سربازی می توانید با گروه مشاوران نظام وظیفه باران تماس حاصل نمایید. آگاهانه تصمیم بگیرید.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

سوالات متداول در مورد کسری خدمت سربازی

۱) برای اخذ کسری خدمت نظام وظیفه چه زمانی باید اقدام کرد؟

 • زمانی که فرد به سن ۱۸ سالگی می رسد می تواند برای انواع کسری نظام وظیفه اقدام کند.

۲) قبل از ارسال دفترچه، می توانم برای کسری خدمت اقدام کنم؟

 • خیر. اخذ کسر از خدمت نظام وظیفه نیازمند داشتن برگه اعزام است. یعنی باید دفترچه را پست کرده باشید.

۳) آیا با در حین تحصیل می توان برای انواع کسری خدمت سربازی اقدام کرد.

 • همانطور که می دانید در حین خدمت سربازی شما دارای معافیت تحصیلی هستید. به غیر پروژه کسری خدمت، نمی توانید برای هیچ کسری اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید راه های استفاده از معافیت تحصیلی را بخوانید.

۴) کسانی که در حین خدمت هستند جهت درخواست کسر از خدمت چه اقدامی باید انجام دهند؟

 • این افراد برای درخواست خود باید به دفاتر پلس + ۱۰ مراجعه کنند.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

۵) کسانی که در حین خدمت هستند جهت درخواست کسر از خدمت چه اقدامی باید انجام دهند؟

 • این افراد برای درخواست خود باید به دفاتر پلس + ۱۰ مراجعه کنند.

۶) آیا دانشجویان می‌توانند در موضوعاتی غیر از رشته تحصیلی خود پروژه انجام دهند؟

 • خیر. با توجه به قوانین سازمان نظام وظیفه، پروژه ای را که فرد مشمول انجام می دهد، باید هم راستا با رشته تحصیلی اش باشد.

مراحل و مدارک استفاده از کسر از خدمت نظام وظیفه چیست؟

همانطور که مطالعه نمودید در آیین نامه نظام وظیفه انواع کسری خدمت در نظر گرفته شده است. هر یک از این کسری های نیازمند مدارک و شرایط خاص خود است. به عنوان مثال برای اخذ پروژه کسری خدمت باید دانشجو باشید. اما برای اخذ کسری فرزندان ایثارگران (کسری ایثارگری) باید در حین خدمت سربازی باشید یا برگه اعزام  به خدمت داشته باشید. با توجه به تغییرات قوانین کسری خدمت و مراحل متفاوت برای اخذ هر کسری می توانید با مشاوران نظام وظیفه مرکز مشاوره تلفنی باران تماس حاصل نمایید. مشاورین نظام وظیفه باران آماده ارائه راهکار و مشاوره به شما در مورد تجمیع انواع کسری خدمت هستند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 531 تا
 1. سینا :

  سلام وقت بخیر،سپاس از سایت بسیار خوبتون.
  ببخشید من دانشجوی کارشناسی هستم و یک ترم دیگه تا فارغ التحصیلی دارم ،دی ماه سال ۱۴۰۰ فارغ التحصیل میشم ،پدرم ۱۸ ماه ایثارگری داره،ببخشید بنظرتون با توجه به اینکه قانون کسری خدمت فرزندان ایثارگر تا پایان ۱۴۰۰ مهلت داره من میتونم وقتی دی ماه فارغ التحصیل میشم تا پایان سال ۱۴۰۰ کارهای کسری خدمت رو انجام بدم .
  ممنون میشم راهنمایی کنید مرسی

  1. باران مشاوره :

   برای کسری باید حین خدمت اقدام کنی.

 2. کیا :

  سلام،خسته نباشید
  پدر من ۲۸ ماه حضور در جبهه داره که بر اساس ۱۲ روز به ازای هر ماه
  میشه ۱۱ ماه کسری
  اینو همشو میدن یا ازش کم میکنن؟
  مرسی

  1. باران مشاوره :

   َاگه شامل قانون کسری خدمت سربازان زمان جنگ نشی کلش رو می گیری.

 3. شایان :

  سلام. من ۵ماه و ۱۳ روز کسری گرفتم به‌خاطر سربازی پدرم در کردستان الان خدمتم تموم شده. می‌تونم از سهمیه ایثارگران استفاده کنم اگه میشه باید چه کاری کنم تا مدارک ایثارگری برای سربازی پدرم بگیرم؟ (ایشون جانبازی یا خدمت داوطلبی نداره فقط سرباز بوده)

  1. باران مشاوره :

   امیر جان شما یک بار از سهمیه کسری ایثارگری پدرتان برای سربازی استفاده کردین.

 4. محمد :

  ۱-ایا درحین خدمت میشه همزمان من فوق لیسانس بخونم؟

  ۲-طرح سرباز ماهر و سرباز فناور چیه؟

  ۳-برای دریافت کسر پروژه تحقیقاتی باید هم یه اختراع کرده باشم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام محمد جان:
   تحصیل حین سربازی دیگه اجرا نمیشه برای اطلاعات بیشتر به تحصیل و سربازی همرمان مراجعه کن.

   سرباز فناور یک نوع امریه هست اما سرباز ماهر در مورد استفاده از سربازها در مشاغل مورد تخصصشون هست ولی امریه نیست. برای اطلاعات بیشتر به سرباز ماهر مراجعه کن.

   خیر با پروژه تحقیقاتی از بیناد ملی نخبگان یا … هم می تونی کسری بگیری و نیازی به اختراع نیست.

 5. محمد :

  برای کسری خدمت سابقه بسیج مهمه یا ساعات فعالیت در بسیج؟یعنی با دوماه فعالی من میتونم برای کسری اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   لطفا سوال تکراری مطرح کنید ممکنه ربات سایت شما رو اسپم ببینه.

 6. محمد :

  نوه شهید بودن مزایایی در خدمت سربازی داره؟

  1. باران مشاوره :

   به نوه و داماد تسهیلات ایثارگری چه معافیت چه کسری و … تعلق نمی گیره.

 7. مهرداد علیوردیلو :

  سلام.من ۳۱ سال سن دارم و متاهل هستم.میخواستم بدونم شرایط خدمت برای بنده چطور هست؟

  1. باران مشاوره :

   ۲ ماه کسری تاهل می گیری و اگه بیشتر از سه ماه غیبت داری ۶ ماه اضافه خدمت بهت میدن.

 8. یونس اسمعیلی :

  با سلام من ۱۰ ماه کارت ایثارگری دارم از ارتش پسرم درحال خدمت است کارت سبز بسیج هم دارد چند ماه کثری خدمت می گیرد

  1. باران مشاوره :

   به ازای هر ماه سابقه مورد تایید ۱۲ روز کسری میدن.

 9. امیر :

  با سلام

  باید ۱۸ساله باشیم واسه خدمت؟؟
  متولد ۱۳/۸۳/۱۰/۱۰هستم کی میتونم برم خدمت؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   ۱۸ سال یک روز می تونی

 10. sasan :

  من سه تا برادر دارم که به طور کامل سربازی رفتن. ایا من میتونم کسری بگیرم یا خیر اگر میتونم لطفا منو راهنمایی کنید باید کجا برم اقدام کنم

  1. باران مشاوره :

   قانون کسری سه برادری وجود نداره

 11. اقای احدی :

  سلام.پدر بنده سال ۷۲ در ارتش.تو منطقه ی عملیاتی سومار خدمت کرده.آیا برای من کسری سربازی شامل میشود؟اگر میشود چند ماه تعلق میگیرد؟

  1. باران مشاوره :

   بستگی داره که شغلش چی بوده و یگانش رزمی بوده یا نه این اطلاعات رو فقط یگانش داره

  2. محمود رحمتی :

   با سلام خدمت مشاوران باران، سؤال بعدی من حدود۱۵سال عضو فعال بسیج بودم ،آیا برای پسرم که در آموزش ارتش می باشد،کسری خدمت تعلق می گیرد،باسپاس

   1. باران مشاوره :

    آقای رحمتی سابقه بسیج شما تاثیری در سربازی فرزندتان نداره.

 12. ابوالفضل :

  سلام آیا کارت سبز بسیج در ارتش مورد قبول است؟برای کسری یا حذف دوره اموزشی؟

  1. باران مشاوره :

   احتملا از آموزشی معاف نشی

 13. محمد :

  سلام پدر من نظامی است.
  و ایشان ۱۰۸۶ روز حضور در مناطق عملیاتی درگیر دارند.
  آیا کسری خدمت یا معافیت شامل حال بنده می‌شود ؟
  ممنون از شما

  1. باران مشاوره :

   تا مهر سال ۷۵ تو برخی از مناطق کسری تعلق می گیره

 14. Fati :

  سلام پدر من کارت ایثارگری داره برای گرفتن کسری خدمت برای برادرم آیا باید برویم محل خدمت پدرم که کرمانشاه هستش یا در شهر خودمان هم میتوانیم اقدام کنیم برای کسری خدمت ؟ آیا حتما نیازه بروییم به محل خدمتش تا کسری خدمت را بگیریم؟

  1. باران مشاوره :

   باید حین خدمت باشی و اقدام کنی، پدرت مثلا اگه ارتشی بوده اول بره مقر ازتش تو شهر خودتون اونا میگن برای تکمیل پرونده نیازه بره جای دیگه یا نه

 15. محمد :

  سلام پدر بنده ۲۱ماه سابقه دارد و برادر بزرگم از ایثاگری پدرم استفاده کرده است ایا امکان دارد من هم
  از ایثارگری پدرم استفاده کنم باید چیکار کنم؟

  1. باران مشاوره :

   خیر محمد جان به شما تعلق نمی گیرد.

 16. حسین درستکار :

  سلام خسته نباشید
  ببخشید پدر بنده کارت ایثاگری داره و دوران خدمتش منطقه بوده.مدت منطقه روی کارتش هفده ماه هست
  ایا تمام هفده ماه رو به من کسری میدن
  یا ممکنه کمش کنن؟
  چون زنگ زدم پادگان پدرم گفتن شاید پنجاه پنجاه باشه دادن کسری
  ایا به خاطر کرونا و نبود سرباز این حق رو دارن که کسری رو ندن؟

  1. باران مشاوره :

   حسین آقا کرونا تاثیری در کم یا زیاد کردن کسری خدمت ندارد. اگر شخصی سربازی اش در جبهه باشد سه چهارم سابقه اش را حساب می کنند.

 17. علیرضا :

  سلام.
  در ازای کارت سبز چه مقدار از خدمت سربازی بخشیده میشه؟
  بنده متولد۸۲هستم ولی میخوام از راه های قانونی کسری بگیرم برای سربازی

  1. باران مشاوره :

   صرف کارت سبز کسری ندارد. در ایام فشردگی دوران آموزشی، کارت سبز معمولا منجر به معافیت از دوره آموزشی می شود.
   کسری بسیح با تویجه به میزان فعالیت شما تعیین می شود. معمولا سالی یک ماه می دهند.
   در کل سقف کسری بسیج شش ماه است و اگر هزار سال هم سابقه داشته باشید باز هم بیشتر از شش ماه کسری نمی دهند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: