کسری خدمت سربازی

مراحل اخذ انواع روش های اخذ کسری خدمت سربازی چیست؟

427 60,680

می دانستید اکثر کسانی که به خدمت نظام وظیفه می روند بعد از شروع دوره سربازی متوجه می شوند می توانستند از انواع کسری خدمت سربازی بهره ببرند و طول دوره سربازی کوتاه تری داشته باشند؟ اما به دلیل دیر اقدام کردن همان فرصت را از دست داده اند؟

کسری خدمت سربازی چیست؟

آقایان زمانی که به سن ۱۸ سالگی می رسند مشمول خدمت سربازی می شوند. در صورت عدم معافیت تحصیلی، باید به خدمت اعزام شوند. در حال حاضر خدمت سربازی ۲۱ ماه است. علاوه بر شرایط معافیت خدمت سربازی، راه هایی برای کسر خدمت سربازی در قانون نظام وظیفه در نظر گرفته شده است. این کسر های خدمت سربازی کاملا قانونی هستند. در واقع می توان گفت کسری سربازی نوع خاصی از تسهیلات است که توسط سازمان نظام وظیفه اعلام شده است.

با استفاده از انواع کسر خدمت سربازی می توانید تا سقف ۱۹ ماه از طول مدت خدمت خود را کسری بگیرید.

برای کسری خدمت نظام وظیفه از کجا باید شروع کنیم؟

برای اخذ کسری خدمت سربازی باید اطلاعات کاملی در مورد انواع کسری خدمت بدانیم. مراحل و شرایط اخذ هر یک از کسری های خدمت سربازی متفاوت است. پس بهتر است اول بدانیم که چند نوع کسری خدمت نظام وظیفه وجود دارد و کدام کسری خدمت به ما تعلق می گیرد. بدین ترتیب می توانیم مراحل و مدارک آن کسری خدمت را طی کنیم و از طول مدت خدمت سربازی نظام وظیفه خود کم کنیم.

ممکن است سوالات زیر را داشته باشید:

 • مراحل اخذ پروژه کسری خدمت چیست؟
 • آیا برای مشمولانی که مدرک دانشگاهی ندارند هم شرایط کسری خدمت سربازی وجود دارد؟
 • آیا کسری بسیج همچنان در قانون وجود دارد؟

با خواندن ادامه این مقاله جواب تمامی سوالات خود را می گیرید.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی باران امروز تعطیل است. شما می توانید با مطالعه مقالات و دیدگاه های سایت، پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

انواع کسری خدمت سربازی

در آیین نامه خدمت نظام وظیفه، کسری های گوناگونی برای مشمولین خدمت سربازی در نظر گرفته شده است. معمولا مشمولان خدمت سربازی تصور می کنند که کسری خدمت فقط مختص فارق التحصیلان دانشگاهی یا فرزندان ایثارگران است. این تصور اشتباه است. حتی با توجه به محل خدمت فرد، ممکن است کسری خدمت به مشمول تعلق گیرد. در این مقاله قصد داریم انواع کسری خدمت نظام وظیفه سربازی را برای شما توضیح دهیم. انواع کسری خدمت به شریح زیر است.

۷ راه برای اخذ کسری خدمت نظام وظیفه

با کلیک روی هر کسری، به بخش مربوط به آن کسری می روید.

 1. کسری خدمت مناطق
 2. کسری خدمت فرزندان ایثارگران
 3. اخذ پروژه کسری خدمت (کسری نخبگان)
 4. کسری خدمت بسیج
 5. کسری خدمت فرزند
 6. کسری خدمت متاهلین

کسری خدمت مناطق چند ماه است؟

کسری خدمت مناطق یکی از انواع کسری خدمت سربازی است. در کسری خدمت مناطق، با توجه به نوع منطقه خدمت فرد مشمول، مدت مشخصی از خدمت نظام وظیفه سرباز کسر می شود. در کسری خدمت مناطق، با توجه به نوع منطقه خدمت فرد مشمول، مدت مشخصی از خدمت نظام وظیفه سرباز کسر می شود. این کسری خدمت به مناطق زیر تعلق می گیرد.

 • کسری خدمت مناطق بد آب و هوا یا محروم
 • کسری خدمت عملیاتی یا امنیتی
کسری خدمت مناطق جنگی یا امنیتیسربازی که در مناطق عملیاتی یا امنیتی خدمت می کند ۳ ماه از خدمت سربازیش کسر می شود.
کسری خدمت مناطق بد آب و هواسربازی که در مناطق بد آب و هوا یا محروم خدمت میکند ۲ ماه از خدمتش کسر می شود.

برای اطلاعات بیشتر مقاله کسری خدمت مناطق، شامل چه مواردی می شود؟ را بخوانید.

کسری خدمت فرزندان ایثارگران چگونه است؟

کسر از خدمت سربازی فرزندان ایثارگران یکی دیگر از انواع کسری خدمت نظام وظیفه است. قوانین کسری خدمت ایثارگری در سال های اخیر دچار تغییرات بسیاری شده است. طبق آخرین قانون تصویب شده در رابطه با کسری خدمت ایثارگران سالانه بالغ بر ۲۰ هزار نفر از افرادی که بیشترین امتیاز رزمندگی، ایثارگری و جانبازی را داشته باشند می توانند از کسر خدمت فرزندان ایثارگر استفاده کرده و یا حتی معافیت سربازی بگیرند.

میزان کسری ایثارگری به مدت زمان و محل جبهه ی پدر بستگی دارد. علاوه بر این جانبازان عزیز هم می توانند با توجه به میزان درصد جانبازی خود برای فرزندانشان کسری خدمت ایثارگری یا معافیت نظام وظیفه ایثارگری بگیرند.

با توجه به میزان سابقه ایثارگری و یا درصد جانباری، امکان معافیت بیش از یک فرزند نیز وجود دارد.

در کسری خدمت خانواده های ایثارگران، می توان از روش تجمیع نیز استفاده کرد. یعنی اینکه می توان از مجموع درصد جانبازی ایثارگر، میزان سابقه حضور در جبهه و مدت زمان اسارت کسری گرفت. به عنوان مثال ایثارگری را در نظر بگیرید که ۵ ماه سابقه حضور در جبهه دارد. این شخص ۶ ماه را در اسارت گذارنده است و درصد جانبازی اش ۱۰ درصد است. کسری وی بر اساس آخرین تغییرات سال ۹۷  بصورت زیر محاسبه می شود.

بابت ۵ ماه حضور در جبهه: ۶۰ روز کسری از خدمت سربازی

بابت ۶ ماه اسارت: ۷۲ روز کسری از خدمت سربازی

بابت ۱۰ درصد جانبازی: ۱۲۰ روز کسری از خدمت سربازی

مجموع کسری خدمت نظام وظیفه فرزند: این شخص مدت ۲۵۲ روز (حدود ۸ ماه و ۱۲) روز کسری خدمت سربازی می گیرد.
 • نکته: مشمولینی که بر اساس قانون قبلی کسری خدمت اقدام کرده و اکنون در حال خدمت هستند نیز می توانند از قانون جدید استفاده کنند.

با توجه به تغییرات مداوم در مورد کسری ایثارگری، اطلاع از آخرین اخبار و قوانین می تواند به اخذ هرچه سریع تر کسری خدمت نظام وظیفه کمک زیادی کند. شما مشمولین عزیز می توانید کلیه اخبار مربوط به کسری ایثارگری را دنبال کنید. همچنین می توانید با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس گرفته و از مراحل و شرایط اخذ کسری ایثارگری مطلع شوید. آگاهانه تصمیم بگیرید.

روند اخذ پروژه کسری خدمت چگونه است؟

یکی دیگر از انواع راه های کسر از خدمت نظام وظیفه، اخذ پروژه است. این نوع کسری خدمت سربازی فقط مختص فارق التحصلان دانشگاهیست.میزان کسری بستگی به سختی پروژه انجام شده دارد. برای اخذ پروژه کسری خدمت باید فارق التحصیل کارشناسی ارشد یا مقاطع بالاتر باشید.

حتی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد نیز می توانند برای اخذ پروژه اقدام کنند.

حداکثر تا یک سال پس از فراغت از تحصیل فرصت دارید تا برای اخذ پروژه اقدام نمایید. البته برای گرفتن پروژه کسری خدمت سربازی معمولا نیازی به مراجعه حضوری نیست. فرایند اخذ پروژه به این صورت است که ابتدا باید با سازمان مورد نظر برای گرفتن پروژه مکاتبه کنید. بعد از ارائه مدارک و تشکیل پرونده و تصویب موضوع، نامه‌ تعریف پروژه خود را به بنیاد نخبگان ببرید. به هیچ وجه قبل از تایید پروژه اقدام به شروع پروژه نکنید. زیرا ممکن است پروژه شما تایید نشود و زحمات شما به هدر رود.

پروژه کسری خدمت دیگر وجود ندارد

بنا بر آخرین گفته های سردار کمالی دیگر چیزی به عنوان پروژه کسری خدمت نداریم. در واقع آن زمانی که فرد کسری خدمت سربازی گرفته است در حال انجام پروژه سربازی بوده است.  اما به جای اینکه در پادگان باشد در منزل یا جای دیگری پروژه ای را انجام داده و به نوعی خدمت کرده است. پس دیگر چیزی تحت عنوان کسری پروژه نداریم. همچنین در کارت پایان خدمت جدید نیز در صورت اخذ پروژه، مدت زمانی که خدمت سربازی از طریق پروژه سپری شده درج می شود.

 • بدیهی است به مشمولان غایب پروژه کسری خدمت تعلق نمی گیرد.
 • برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از مدارک و سازمان های ارائه دهنده پروژه با گروه مشاوران باران تماس بگیرد. آگاهانه تصمیم بگیرید.

آیا کسری خدمت بسیج هنوز پابرجاست؟

کسری خدمت بسیج یکی از از متداول ترین انواع کسری خدمت سربازی است. در این کسری میزان تحصیلات مهم نیست. لذا همه مشمولان شرایط استفاده از آن را دارند. در واقع به میزان سابقه عضویت در بسیج (بسیج دانش آموزی، بسیج دانشجویی، بسیج شهری و  …) به مشمول کسری خدمت تعلق می گیرد. بر خلاف کسری ها فوق، در کسری بسیج به ازای هر سال سابقه بسیج میزان مشخصی از خدمت سربازی کم می شود. داشتن حکم مسئولیت در بسیج نیز می تواند در میزان کسری خدمت سربازی موثر باشد. در اخذ کسری بسیج باید به نکات زیر توجه داشته باشیم.

 • کسری بسیج فقط به دارندگان کارت فعال تعلق می گیرد.
 • سابقه بسیج در حین خدمت سربازی لحاظ نمی شود.
 • میزان مشخصی از خدمت را می توان با اخذ کسری بسیج کم نمود. کسری بسیج دارای سقف مشخصی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اخذ کسری بسیج و روند انجام کار توصیه می شود با مشاورین مجرب مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

کسری خدمت فرزند چند ماه است؟

کسری خدمت فرزند یکی دیگر از انواع کسری خدمت سربازی است. هدف از کسری خدمت فرزند ایجاد تسهیلات برای مشمولینی است که متاهل بوده و دارای فرزند می باشند. سال های زیادی از ایجاد کسری خدمت فرزند نمی گذرد. اخذ این کسری با فرستادن مدارک فرزندان میسر می شود.

بنا بر آخرین آیین نامه خدمت نظام وظیفه، به ازای هر فرزند مدت ۳ ماه از خدمت کم می شود.

آیا کسری خدمت متاهلین وجود دارد؟

در بسیاری از سایت های اینترنتی به کسری خدمت متاهلین اشاره شده است. سابقا کسری از خدمت ۳ ماه ای برای مشمولان متاهل در نظر گرفته شده بود. اما در قانون فعلی، در بخش کسر از خدمت نظام وظیفه،  کسری تحت عنوان کسری خدمت متاهلین وجود ندارد. با این حال هنوز در قانون نظام وظیفه تسهیلاتی جهت آسان تر کردن خدمت سربازی برای متاهلین در نظر گرفته شده است.

 • افراد متاهل می توانند در نزدیک ترین یگان به محل سکونت همسر خدمت کنند.
 • مرخصی مشمولان متاهل بیشتر از سربازان عادی است.
 • و …

جهت کسب اطلاعات تکمیلی در مورد خدمت سربازی می توانید با گروه مشاوران نظام وظیفه باران تماس حاصل نمایید. آگاهانه تصمیم بگیرید.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

سوالات متداول در مورد کسری خدمت سربازی

۱) برای اخذ کسری خدمت نظام وظیفه چه زمانی باید اقدام کرد؟

 • زمانی که فرد به سن ۱۸ سالگی می رسد می تواند برای انواع کسری نظام وظیفه اقدام کند.

۲) قبل از ارسال دفترچه، می توانم برای کسری خدمت اقدام کنم؟

 • خیر. اخذ کسر از خدمت نظام وظیفه نیازمند داشتن برگه اعزام است. یعنی باید دفترچه را پست کرده باشید.

۳) آیا با در حین تحصیل می توان برای انواع کسری خدمت سربازی اقدام کرد.

 • همانطور که می دانید در حین خدمت سربازی شما دارای معافیت تحصیلی هستید. به غیر پروژه کسری خدمت، نمی توانید برای هیچ کسری اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر می توانید راه های استفاده از معافیت تحصیلی را بخوانید.

۴) کسانی که در حین خدمت هستند جهت درخواست کسر از خدمت چه اقدامی باید انجام دهند؟

 • این افراد برای درخواست خود باید به دفاتر پلس + ۱۰ مراجعه کنند.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

۵) کسانی که در حین خدمت هستند جهت درخواست کسر از خدمت چه اقدامی باید انجام دهند؟

 • این افراد برای درخواست خود باید به دفاتر پلس + ۱۰ مراجعه کنند.

۶) آیا دانشجویان می‌توانند در موضوعاتی غیر از رشته تحصیلی خود پروژه انجام دهند؟

 • خیر. با توجه به قوانین سازمان نظام وظیفه، پروژه ای را که فرد مشمول انجام می دهد، باید هم راستا با رشته تحصیلی اش باشد.

مراحل و مدارک استفاده از کسر از خدمت نظام وظیفه چیست؟

همانطور که مطالعه نمودید در آیین نامه نظام وظیفه انواع کسری خدمت در نظر گرفته شده است. هر یک از این کسری های نیازمند مدارک و شرایط خاص خود است. به عنوان مثال برای اخذ پروژه کسری خدمت باید دانشجو باشید. اما برای اخذ کسری فرزندان ایثارگران (کسری ایثارگری) باید در حین خدمت سربازی باشید یا برگه اعزام  به خدمت داشته باشید. با توجه به تغییرات قوانین کسری خدمت و مراحل متفاوت برای اخذ هر کسری می توانید با مشاوران نظام وظیفه مرکز مشاوره تلفنی باران تماس حاصل نمایید. مشاورین نظام وظیفه باران آماده ارائه راهکار و مشاوره به شما در مورد تجمیع انواع کسری خدمت هستند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 427 تا
 1. محمد :

  سلام، پدرم از تاریخ ۶۵/۷تا ۶۷/۱۰سرباز ژاندارمری بوده یه چند ماهی شیراز بوده و مابقیشو مناطق عملیاتی ارومیه، میخواستم بدونم بهم کسری تعلق میگیره یا نه؟؟ اگه احیانا کسری تعلق بگیره اون چند ماه ک شیراز بوده کسر میشه از سابقه؟؟ ینی توو سیستم ثبت میشه یااینکه احتمال داره فقط بخوان از طریق پرونده های بایگانی رسیدگی کنن و با توجه ب اینکه خیلی سال گذشته از اون زمان صرفا ب کارت اکتفا کنن؟؟ممنون

  1. باران مشاوره :

   محمد جان به ازای ماه هایی که برای ایشان سابقه ایثارگی رد شده باشد، هر ماه ۱۲ روز کسری می دهند.
   تنها ۷۵ درصد سابقه ایثارگری ایشان در زمان جنگ و ۸۰ درصد سابقه ایثارگری ایشان در زمان بعد از جنگ محاسبه می شود و به ازای هر ماه آن ۱۲ روز کسری می دهند.

 2. مهدی :

  با سلام پدر بنده سابقه ۲۴ماه سابقه جبهه داره الان برا من از۲۴ماه ۱۲روز کم میکنن یا ۲۱ماه لحاظ میکنن ودوره آموزش پدرم رو کم میکنند ومیشه ۲۱ماه؟
  واینکه احتمال داره ۱۰درصدجانبازی بزنن براش؟
  الانم خودم دانشجو هستم ممنون

  1. باران مشاوره :

   اگر آموزشی ایشان متصل به جببه باشد آن مدت رو هم حساب می کنند. اما معمولا برای سربازان زمان جنگ سه چهارم سابقه حساب می شود. اگر امتیاز شما به ۳۰ برسد معاف هستید.

 3. علی شهریاری :

  سلام خسته نباشید. پدر من ۴/۵ سال اسارت ۱ سال جبهه داره ۳۹ درصد هم جانبازه خودم الان تازه ۱۷ رو تموم کردم یعتی متولدم ۱۳۸۱ هس. آیا من کامل معاف هستم و چه زمانی اقدام کنم دستت درد نکنه لطفا زود جواب بدین

  1. باران مشاوره :

   اگر جانبازی ایشان از بنیاد شهید باشد و یا سابقه اسارت و ایثارگری ایشان ثابت شود معاف دائم هستید. بعد از ۱۸ سالگی با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ برای معافیت اقدام کنید. اگر حین تحصیل بودید یک گواهی اشتغال به تحصیل نیز ارائه دهید.

 4. محمود ناصری :

  سلام خسته نباشید محمود ناصری از اهواز من برای پلیس +۱۰رفتم گفتند تا ۱۸ ۱۲ ۹۸ وقت داری و اگر اردیبهشت دفتر چه پست کنم غیبت خور ده باشم یا نه

  1. باران مشاوره :

   شما باید تا قبل ۱۸ اسفند مراحل ارسال دفترچه را طی کنید.

 5. حسن :

  سلام من ۳ ماه پشت دفترچه دارم و ۶آیتم از طرح میثاق ۶ شاملم میشه مثل فرزند ایثارگر، منطقه بد آب و هوا یا فاصله زیادو حسن خلق و… چیکار کنم که کامل بخشیده بشه کجا باید برم؟! ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. باران مشاوره :

   حسن آقا شما کسری نمی توانید بگیرید. شش مانده به پایان خدمت فرمانده را از این موارد مطلع کنید.

 6. حسین :

  سلام، خسته نباشین
  آیا میشه چندین پروژه از سازمان های مختلف واسه کسری خدمت گرفت تا مدت زمان کسری خدمت رو افزایش بدیم؟ یا فقط از یه سازمان می تونیم پروژه بگیریم؟

  1. باران مشاوره :

   فقط باید نهادی که توش خدمت می کنید با نهادی که ازش پروژه گرفتید یکی باشه.

 7. محمد :

  سلام خسته نباشید .پدر من ۲۴ ماه خط مقدم جبه داره .به نظر شما کسری به من تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   محمد جان شرایطتان را کامل نگفتید. با تفاسیر فعلی بله کسری دارید.

 8. Yaser :

  سلام.پدر من به محل خدمتش مراجعه کرده و برای گرفتن کارت ایثار گری اقدام کرده. گفتن دوماه دیگه کارتش میاد و ده ماه عملیاتی براش حساب کردن میخوام ببینم باید صبر کنم تا کارت ایثارگری بیاد یا الان هم میتونم برای دریافت کسری اقدام کنم.درضمن الانم سربازم و چند ماه دیگه تموم میشه خدمتم😑

  1. باران مشاوره :

   آقا سایر باید صبر کنید تا کارت ایثارگری ایشان صادر شود.

 9. امین کریمی :

  سلام وعرض ادب . کدوم مناطق استان کرمانشاه بعد قطعنامه شامل کسری میشود باتشکر

  1. باران مشاوره :

   آقای کریمی عزیز از طریق همان یگان های خدمتی باید پیگیری کنید.

 10. وحید :

  سلام میشه راهنمایی کنید که چجوری می تونم پروژه کسر خدمت دریافت کنم؟

  1. باران مشاوره :

   از خطوط مشاوره استفاده کنید.

 11. امین :

  سلام
  پدرم ۲۰ ماه جبهه دارن که برادرم ۳ ماه از اونو استفاده کرده
  آیا مابقی اون رو میتونم من استفاده کنم یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   خیر، شامل شما نمی شود.

  2. Asss :

   سلام پدرم۱۳ماه و۱۶روز جبهه داره چقدر بهم تعلق میگیره؟کارت فعال دارم عضو شورای پایگاه هم هستم؟لطفا راهنمایی کنید.پدرم منطقه جنگ ماهوت عراق واهواز اینورا خدمت کرده.

   1. باران مشاوره :

    به ازای هر ماه ایثارگری ۱۲ روز کسری خدمت می گیرید. میزام کسری بسیج بستگی به میزان فعالیت شما دارد.

 12. امیر :

  سلام خسته نباشید
  پدر من ۲۱ ماه خط مقدم جبهه داره و من اسفند همین سال اعزامم و ممکنه در طول خدمت ۱۰ درصد جانبازی به پدرم تعلق بگیره حالا با توجه به قانون امتیاز ۳۰ که معاف میشم و اینکه باید در دوره آموزشی تکلیف کسری خدمت مشخص بشه و من کسری ۲۱ ماه رو بگیرم اگر بعد از کسری تکلیف ۱۰ درصد جانبازی پدرم معلوم بشه آیا به اونم کسری میدن یا با ۲۱ ماه جمع میبندن و معاف میشم؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  1. باران مشاوره :

   شما به صورت مجزا نمی توانید اقدام کنید. بهتر است صبر کنید تا تکلیف جانبازی ایشان نیز مشخص شود.

 13. خرسندی :

  سلام. من ۹ ماه کسری به خاطر پروژه دارم. این ۹ ماه تو سامانه نظام وظیفه در بخش سابقه خدمتی ثبت شده. می خواستم بدونم آیا یگان خدمتی من از این کسری من مطلع هست؟ یا نیاز هست مدرک ببرم براشون از کسری؟

  1. باران مشاوره :

   بله مطلع هستند. برای اطمینان به نیروی انسانی محل خدمت مراجعه کنید.

 14. خمسه :

  ممنون فقط اینکه از کجا باید بفهمیم ایثارگری تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   از یگان خدمتی پدرتان

  2. جمشید :

   سلام‌ پدرم ۲۲ماه جبهه داره و۵درصد ایثارگری برادرم ۲۰ماه روکسری گرفته من میتونم از ۵درصدایثار گری که برادرم نگرفته کسری بگیرم اگرمیتونم باید به کجامراجعه کنم جهت گرفتن کسری؟
   تشکر از پاسخ شما

   1. باران مشاوره :

    جمشید خان اگر برادر شما استفاده نکرده است می توانید استفاده کنید. برای راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 15. یحیی :

  سلام خسته نباشید میخواستم سوال کنم این کد شش رقمی سامانه سحاب که میگن برای کسری بسیج باید بگیری را چطوری باید بگیری من تو سایت سحاب ثبت نام کردم و هزینه هم پرداخت کردم ولی کد شش رقمی دریافت نکردم فقط یه نام کاربریب و رمز ورود دریافت کردم

  1. باران مشاوره :

   از خطوط مشاوره استفاده کنید.

 16. میلاد قبادی :

  سلام خسته نباشید میخاستم بپرسم که امکان داره زمانی که برادرم از کسری ایثار گری پدرم در سال ۹۳ استفاده کرده امکان استفاده مجدد ما بقی کسری پدرم برای من هست یا نه ؟ پدرم دو سال سابقه حضور در جبهه دارد و ۱۶ درصد جانبازی

  1. باران مشاوره :

   خیر آقای قبادی، شامل شما نمی شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: