کسری خدمت فرزندان سربازان در زمان جنگ

آیا به فرزندان کسانی که سربازیشان در جبهه بود کسری خدمت تعلق می گیرد؟

95 7,533

همانطور که می دانید فرزندان کسانی که در زمان جنگ در جبهه بوده اند و یا بعد از قطعنامه در مناطق درگیر و عملیاتی بوده اند کسری خدمت می گیرند. در این میان قانون کسری خدمت برای کسانی که در زمان جنگ سرباز بوده اند و در جبهه های جنگ حضور داشتند دچار تغییراتی شد. در ادامه این مقاله به نحوه محاسبه کسری خدمت فرزندان سربازان زمان جنگ می پردازیم.

کسری ایثارگری چگونه محاسبه می شود؟

قبل از اینکه به چگونگی قانون کسری خدمت فرزندان سربازان در زمان جنگ بپردازیم بهتر است از نحوه محاسبه کسری ایثارگری مطلع شویم. هر ماه سابقه حضور در جبهه، هر ماه اسارت و هر درصد جانبازی یک امتیاز محسوب می شد.

در قانون قبلی کسری ایثارگری که تا سی و یک شهریور سال نود و هشت اعتبار داشت به ازای هر امتیاز ۹ روز کسری خدمت به فرزند ایثارگر داده می شد. در قانون فعلی به ازای هر امتیاز کسری بیشتری داده می شود. این قانون تا سال ۱۴۰۱ پا برجاست.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی باران امروز تعطیل است. شما می توانید با مطالعه مقالات و دیدگاه های سایت، پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

آیا فرزندان سربازان در زمان جنگ شامل قانون کسری ایثارگری می شوند؟

کسانی که در بازه تاریخی ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ تا ۱۳۶۷/۰۵/۲۹ به عنوان سرباز در جبهه بوده اند ممکن است بتوانند مشمول قانون “امتیازات ایثارگری مربوط به خدمت داوطلبان در جبهه” شوند.

در تاریخ بیست و یکم دی ماه سال هشتاد و هشت قانونی در ارتباط با کسری ایثارگری برای کسانی که داوطلبانه در جبهه حضور داشتند تصویب شد. سربازانی که در زمان جنگ در جبهه بوده اند نیز تحت لوای این قانون کسری خدمت می گیرند.

بدین ترتیب آن مدتی که پدر شما به عنوان سرباز در جبهه بوده به عنوان حضور داوطلبانه در نظر گرفته می شود.

خدمت سربازی در مناطق درگیر در زمان جنگ ممکن است تحت قانون امتیازات ایثارگری مربوط به خدمت داوطلبان در جبهه قرار بگیرد

آیا تفاوت می کند پدرمان از طریق کدام نهاد به سربازی در جبهه اعزام شده؟

در قانون ارگانی که پدر شما را به خدمت اعزام کرده مهم نیست. “امتیازات ایثارگری مربوط به خدمت داوطلبان در جبهه” به سربازانی که از طریق سپاه، وزارت سپاه، ارتش، وزارت دفاع و جهاد سازندگی، کمیته، شهربانی، ژاندارمری در مناطق عملیاتی حاضر شدند داده می شود.

کسری ایثارگری فرزندان سربازان در زمان جنگ چگونه محاسبه می شود؟

همانطور که ذکر کردیم مبنای محاسبه کسری ایثارگری امتیاز ایثارگر است. امتیاز دهی به داوطلبان جبهه با سایر ایثارگران تفاوتی ندارد اما سابقه خدمت داوطلب ها به طور دیگری محاسبه می شود. بر اساس قانون، سه چهارم سابقه حضور فردی که در زمان جنگ به عنوان سرباز در جبهه بوده به عنوان سابقه ایثارگری محاسبه می شود و مبنای امتیاز دهی قرار گرفته می شود.

به عنوان مثال اگر پدر شما ۲۰ ماه از سربازیش را در جبهه سپری کرده باشد ۱۵ ماه آن به عنوان سابقه ایثارگری در نظر گرفته می شود.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

نحوه گرفتن کسری ایثارگری جبهه سربازان

زمانی باید برای گرفتن کسری ایثارگری سربازان جبهه اقدام کنید که در حین خدمت باشید. اگر امتیاز ایثارگری پدر شما بالاست در همان دوره آموزشی درخواست گواهی اشتغال به خدمت بدهید. اگر امتیاز ایثارگری شما بالا نیست پس از اتمام دوره آموزشی و تقسیم سربازی خود، برای اخذ گواهی اشتغال به خدمت اقدام کنید.

پس از ارائه گواهی اشتغال به خدمت شما به پدرتان و رجوع ایشان به یگان خدمتی اش و … نامه کسری شما زده می شود و این نامه به یگان شما ابلاغ می شود.

توصیه مهم برای کسری ایثارگری جبهه سربازی پدر

برای استفاده از “امتیازات ایثارگری مربوط به خدمت داوطلبان در جبهه” توصیه می کنیم قبل از اینکه به خدمت سربازی اعزام شوید پدرتان  پیگیر امور مربوط به خودش باشد. گاها ممکن است مشکلاتی در سوابق ایثارگری پدر شما وجود داشته باشد و همین امر سبب کاهش امتیاز ایثارگری پدرتان شود.

بررسی سوابق ایثارگری ممکن است زمان بر باشد برای همین قبل از خدمت به فکر سوابق ایثارگری پدرتان باشید. این توصیه برای کسری خدمت بسیج و … هم صدق می کند.

سربازان جبهه و کسری خدمت | مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

مشکلات موجود برای اخذ کسری ایثارگری سربازان جبهه

متاسفانه در اجرای این قانون مشکلاتی ایجاد شده است. در ادامه به جزئیات این مسئله می پردازیم.

در پی شکایت یکی از متقاضییان استفاده از قانون کسری سه چهارم (کسری خدمت داوطلبانه سربازان جبهه) و درخواست ابطال نامه رئیس یکی از ادارات که او را از امتیازات این قانون محروم کرده بود، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری به این موضوع ورود پیدا کرد.

رای دیوان عدالت اداری برای کسری خدمت سربازان جبهه

دیوان عدالت اداری پس از بررسی مستندات پرونده رای به بی حقی ایشان داد و اعلام کرد “بر اساس قانون نظام وظیفه عمومی مصوب ۱۳۶۳ و اصلاحات بعدی آن خدمت کارکنان وظیفه جنبه تکلیفی داشته و داوطلبانه محسوب نمی شود.

همانطور که می دانید رای دیوان عدالت اداری برای تمام ادارات، نهاد ها، موسسات دولتی و …  لازم الاجراست است. پس در حال حاضر هیچ یک از کسانی که سربازی شان را در زمان جنگ و در مناطق درگیر عملیاتی گذرانده اند، نمی توانند از کسری ایثارگری استفاده کنند.

بالاخره تکلیف کسری ایثارگری جبهه پدر چه می شود؟

آقای حسن نوروزی از اعضای مجلس و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در ارتباط با رای دیوان با رئیس قوه قضاییه مکاتباتی داشته است. آقای نوروزی در مکاتبات خود درخواست ابطال رای دیوان عدالت اداری را از رئیس قوه قضاییه خواستار شده است.

تعیین تکلیف نهایی سهمیه ایثارگران

پس از کش و قوس های فراوان و اعتراضات مقامات نیروهای مسلح کشور و نمایندگاه مجلس شورای اسلامی جلسه ای با مسوولین دیوان برگزار شد. سرانجام قرار شد تا کل این مصوبه به حالت اول خود برگردد تا در حق رزمندگان و ایثارگران عزیز اجحافی صورت نگیرد.

همچنین معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح امروز بخشنامه جدیدی با نام «رفع ابهام» از بخشنامه قبلی صادر کرد. این بخشنامه جدید تایید ارائه گواهی داوطلبی به ازای سه چهارم خدمت وظیفه است و بخشنامه قبلی را تایید می کند.

جزئیات کسری خدمت ایثارگری جهادگران | باران مشاوره 707030250 021

تعیین تکلیف نهایی سابقه جبهه کارکنان و سربازان

بر اساس قانون نظام وظیفه عمومی مصوب سال ۱۳۶۳ و اصلاحات بعدی آن مدت زمان خدمت کارکنان نیروهای مسلح و سربازان جزء وظایف شغلی آنها بوده و خدمت داوطلبانه محسوب نمی شود.

از طرفی یکی از تبصره های همین قانون اشاره می کند، کارکنانی می توانند از امتیازات جبهه خود استفاده کنند که داوطلبانه و به اختبار خود به ماموریت اعزام شده اند. لذا طبق این قانون سابقه جبهه کارمندان و سربازان داوطلبانه نیت و امتیازی به آن تعلق نمی گیرد.

خبر خوب برای سربازان و کارکنان نیروهای مسلح

بند سه آیین‌نامه اجرایی نحوه تعیین فوق‌العاده ایثارگری، نشان‌ها و خدمات اداری در مناطق جنگ زده که مربوط به دوران دفاع مقدس است و به تایید رهبر نیز رسیده به روشنی بیان می کند:

«سه چهارم مدت خدمت کارکنان پایور و وظیفه که توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کمیته شهربانی و ژاندارمری (نیروی انتظامی)، وزارت سپاه و وزارت دفاع و جهاد سازندگی سابق به جبهه و مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس اعزام شده‌اند، خدمت داوطلبانه تلقی می‌گردد.»

از آنجا که این بند به تایید رهبر رسیده است و اختیارات رهبر بعنوان فرمانده کل قوا با قانون محدود نمی شود، لذا رای دیوان عدالت اداری در باطل کردن امتیاز کارکنان و سربازان وظیفه دارای ایراد و در تناقض با فرمان رهبری است. بنابر این این رای لغو شده و سربازان و کارکنان وظیفه مانند سابق می توانند از امتیاز سابقه جبهه خود استفاده نمایند.

کسری ایثارگری برای کارکنان دستگاه های اجرایی در زمان جنگ

کارکنان دستگاه های اجرایی اعم از شاغل و بازنشسته که در زمان جنگ خدمت وظیفه عمومی خود را انجام داده اند نیز از امتیازات ایثارگری (کسری ایثارگی و یا معافیت سربازی) مربوط به خدمت داوطلبانه برخوردار می شوند.

بنابراین این افراد نیز از شامل قانون “امتیازات ایثارگری مربوط به خدمت داوطلبان در جبهه” می شوند و سه چهارم سابقه حضور پدرشان در جبهه به عنوان امتیاز ایثارگری محسوب می شود.

مشاوره کسری خدمت سربازان جبهه

همانطور که خواندید شرایط استفاده از کسر خدمت برای فرزندان سربازان زمان جنگ اندکی پیچیده شده است. به همین دلیل توصیه می کنم قبل از اعزام به خدمت با مشاورین آگاه نظام وظیفه صحبت کرده تا با اطلاع از آخرین قوانین اقدامات صحیح را انجام دهید. شاید شما هم فرصت استفاده از کسری خدمت را داشته باشید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 95 تا
 1. محمد :

  باسلام.من پدرم۲۸ماه خدمت کرده.۱۸ماهشو در هنگ مرزی سردشت در زمان جنگ بوده.میخواستم بدونم این ک میگن کسری بهشون به مدت یک سال میدن،یکسال کامله یا بااحتساب ماهی دوازده روز میشه پنج ماه؟بعد اینکه ایثارگری میدن به سربازای ژاندارمری یا نه؟کجا باید بریم دنبالش.

  1. باران مشاوره :

   محمد حان اگر زمان جنگ سرباز بوده اند و ایثارگری مخسبو شود ابتدا سه چهارم سابقه ایشان حساب شده و به ازای هر ماه ۱۲ روز کسری می دهند.

 2. میلاد حقی :

  سلام خسته نباشید.من پدرم قبل خدمت ب مدت ۷ماه و ۲۰روز سابقه حضور داوطلبانه رو داشتن.بعدش هم ک سربازیش شروع شد و ۲۱ماه تو سپاه سوم قدس بودن و تو نقش تدارکات به خیلی جاها کوردستان عراق. دیاله.سلیمانیه و خوزستان و…رفتن تو این ۲۱ماه.خواستم بدونم این جبهه پدرم برام کسر میشه یا فقط اون ایثارگری برام کسر میشه؟

  1. باران مشاوره :

   آقا میلاد عزیز در شبکه های اجتماعی به شما پاسخ دادیم

 3. علیرضا :

  سلام خسته نباشید پدرمن سال ۵۹ دوران سربازیشو ۲۱ماه جزیره خارک گذرونده و ۲۱ ماه ایثارگری منطقه جنگی توی کارت ایثارگریش خورده.سه‌چهارمش لحاظ میشه یا همش؟!

  1. باران مشاوره :

   برای سربازان زمان جنگ سه چهارم حساب می شود.

 4. امین :

  سلام و خداقوت
  پدر بنده از سال ۶۱ تا ۶۳ در نیروی هوایی ارتش در دزفول خدمت کرده، ولی در پادگان بوده میخام بدونم جبهه حساب میشه و کسری میدن؟ و کسریش چقدر میشه آخه میگفتن به نیروی هوایی تعلق نمیگیره

  1. باران مشاوره :

   امین عزیز در شبکه های اجتماعی به شما پاسخ دادیم.

 5. یاسرعطاری :

  سلام پدرمن به عنوان سربازدرسال۱۳۶۵به جبهه رفته به مدت ۲۸ ماه میخواستم ببینم چقدرکسری میگیرم

  1. باران مشاوره :

   آقای عطایی به ازای هر ماه سابقه ۱۲ روز کسری می دهند. منتها سه چهارم سابقه را لحاظ می کنند.

 6. حامد :

  من پدرم ۹۰ روز سابقه جبهه داره.چقد کسری میگیرم؟؟

  1. باران مشاوره :

   به ازای هر ماه ۱۲ روز کسری می گیرید.

  2. امید :

   سلام،من پدرم ۱۵ ماه سابقه خدمت در مناطق عملیاتی داره، رفتیم واسه کسری گفتن پدرت تو منطقه نبوده و تو پرونده چیزی نیست! درحالی که دوستاش که باهاش بودن همشون پسراشون گرفتن کسریو. تو سپاه خدمت کرده.لطفا راهنمایی کنین که چی کار کنیم

   1. باران مشاوره :

    امید جان ممکن است شغل پدر شما در آن زمان عملیاتی نبوده باشد.

   2. امید :

    تیربارچی بوده.
    چون لشکرشون بعد ۱۵ ماه منحل شده امکان گم شدن پرونده وجود داره؛ در این صورت ازکجا میشه پیگیری کرد؟

    1. باران مشاوره :

     از جایی که کارشتان صادر شده و یا مثلا اگر نیرو هوایی ارتش بوده اند به مقر آن مراجعه کنید.

 7. حامد :

  با عرض سلام
  پدر بنده کارت ایثارگری برایشان صادر شده با دو سال سابقه در نیروی زمینی ارتش.
  این کارت بتازگی بدستمان رسیده است.حال برای اعمال کسری باید چیکار بکنیم؟

  1. باران مشاوره :

   باید سرباز شوید و پس از اموزی گواهی اشتغال به خدمت تهیه کرده و آنرا به پدرتان بدهید. پدرتان باید با سایر مدارک به محل صور کارت خود یا مقر یگانش در شهر خودتان مراجعه و برای شما درخواست کسری بدهد.

 8. Alireza :

  سلام وقت بخیر…ایا دو برادر میتونن از سابقه جبهه پدر کسری بگیرن؟؟؟برادرم چن سال پیش از جبهه پدرم کسری گرفته و اگه بشه منم میخام از بقیش استفاده کنم.امکانش هست؟

  1. باران مشاوره :

   علیرضا کسری سابقه جبهه فقط برای یک فرزند است.

 9. علیرضا غفوری :

  با سلام و وقت بخیر
  پدر من از سال ۶۶ تا ۶۸ در مریوان بوده
  ایا کسری خدمت تعلق میگیره؟؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   آقای غفوری جنگ سال ۶۷ تمام شده است. این موارد را باید از طریق محل خدمت ایشان بررسی کنید.

 10. امیر عبدالعلی پور :

  سلام پدر من ۲۷ماه تو مناطق جنگی خدمت کرده است چقدر میتونم کسری خدمت بگیرم؟امسال خواهم رفت و یکسالم بسیج فعالم کارت سبزم دارم

  1. باران مشاوره :

   به ازای هرماه سابقه ایثاگری ۱۲ روز کسری می دهند. منتها معمولا سه چهارم سابقه ایشان حساب می شود.

 11. محسن :

  سلام من پدرم رو کارت ایثارش خورده یکسال و بیست روز. خودش میگه سرباز بوده این ینی من ۷۵ درصدش رو برای خودم حساب کنم و ضربدر ۱۲ کنم ؟

  1. باران مشاوره :

   به یاد داشته باشید که به ازای هر ماه ۱۲ روز کسری می دهند.

 12. حمید موسوی :

  سلام وقت بخیر
  من اکنون در حال خدمت هستم پدر من ۲۴ ماه در زمان جنگ سالهای ۶۴ تا ۶۶ خدمت کرده و ۱۲ ماه آن در کوردستان منطقه جنگی بوده ۳ ماه آموزشی و ۹ ماه در نیروی انتظامی اردبیل که منطقه آرام بوده سابقه خدمتی داره میخواستم بپرسم چقدر کسری شامل من میشه ؟

  1. باران مشاوره :

   آقای موسوی به ازای هر ماه سابقه ایثارگری ۱۲ روز کسری می دهند. اگر پدرتان سرباز بوده به احتمال زیاد هفتاد و پنج درصد سابقه ایشان محاسبه می شود.

 13. علی :

  سلام، ببخشید خواستم بدونم که پدر من در زمان جنگ، توی رشت سرباز نیروی دریایی بوده، بعد به مدت ۷۵ روز میارنشون خرمشهر توی جنگ، خواستم بدونم با این حساب چیزی به بنده تعلق می گیره؟؟؟
  بیشتر واسه بخشش اضاف خدمتی می خوام اقدام کنم، اگه بگید ممنون می شم

  1. باران مشاوره :

   اگر سابقه ایثارگری برایشان حساب شود بله. این موضوع را پدرتان باید از یگانش بپرسد.

  2. مهدی :

   سلام پدر من به مدت ۱۱۸ ماه در جبهه و مناطق درگیری و امنیتی حضور داشته و یک برادرم هم از خدمت معافیت گرفته آیا به منم چیزی تعلق میگیره یا نه ممنون

   1. باران مشاوره :

    اگر تنها ۶۰ ماه سابقه ایشان تایید شود علاوه بر برادرتان شما نیز معاف می شوید.

 14. مختار :

  سلام و خداقوت
  پدر من سربازیشون از سال ۶۷/۵/۲۹تا ۶۹/۵/۲۹ در فکه خوزستان بوده اند. به نطرتون وکسری خدمتی به بنده تعلق میگیرد؟
  از سال ۹۰ نیز بسیج فعالم( با ۵۰_۶۰ ساعت فعالیت).
  سپاس 🙏🏼🙏🏼

  1. باران مشاوره :

   مختارخان بستگی دارد که پدر شما در یگان های رزمی بوده اند یا خیر و شغلشان رزمی بوده است یا نه. همچنین باید ان مناطق درگیر باشند قبل از قطعنامه. لذا پدرتان باید از یگانش پیگیری کند.

 15. محمد :

  سلام
  در کارت ایثار پدر من ۲۵ ماه ایثار گری ثبت شده
  محل خدمت ایشان هم در کرمانشاه پدافند هوایی باختران میباشد.
  زمان خدمت از تیر ۶۵ تا شهریور۹۷
  الان به من کسری تعلق میگیرد یا خیر
  درسته که کلا به کرمانشاه کسری تعلق نمیگیرد؟

  1. باران مشاوره :

   محمد جان باید ایشان در منطقه جنگی خدمت کرده باشند و امروز رزم بر عهده داشته باشند (برای بعد از قطع نامه). اگر ۲۵ ماه سابقه ایثارگری دارند کسری به شما تعلق می گیرد.

 16. محمدحیدری علی آبادی :

  سلام.سال۶۲تا۶۴خدمت کردم۶ماه درجبهه بودم ۵درصدجانبازی دارم ضمأمتولد۴۴ ام داوطلب بامتولدین ۴۳ رفتم خدمت فرزند ام درحال خدمت هست تمام هم دوره وهم جبهه ای ها که باهم بودیم ۴ماه تا۷ماکسری گرفتن بمن فقط۷۲روز ۶مااحتیاط رادادن ۱۸ماه قبل راآمادگاه باغین بودم که دومرحله همراه کاروان مهمات به جبهه رفتم کرمان میگه پرونده ات گم شده مدرکی داری من ازکجا مدرک بیارم دوبار هم منا کشوندن کرمان الکی ۲ماه هم سرگردانم کردن میگم من فقط عکس دارم حتی عکس دوتا از هم سنگری هایم که شهید شدن درلحظه حمل شهید علی نامور که کولم گرفتم میگم همین را استعلام کنید معلوم میشه تاریخ شهادت میگن نه شاید صحنه سازی باشه دارم منفجر میشم نه برای کسری برای این که یه جوان ۲۲یا۲۳ساله بمن میخنده یعنی دروغ میگویم من اگه حقم نبود ۲بار ازشمال نمیرفتم کرمان هر بار بالای ۲ تومان برام خرج بشه نیازبه راهنمایی شما عزیزان دارم ممنون.

  1. باران مشاوره :

   آقای علی آّبادی کاری از دست باران مشاوره ساخته نیست. وقتی می گویند پروند شما وجود ندارد یا … عملا راهکاری نمی توانیم بدهیم. باید انقدر پیگیری کنید تا پرونده شما پیدا شود یا برای مفقودی پروندتان به دیوان عدالت اداری مراجعه کنید.

 17. سجاد شفیع زاده :

  باسلام ووقت بخیر
  پدر بنده دارای۲۴ماه سابقه جبهه(کارت ایثار ارتش)و۵درصد جانبازی بنیاد شهید
  دارد وخودم درمرخصی تحصیلی ودارای
  ۲سال ونیم سابقه بسیج فعال هستم آیا
  معافیت بااین وضعیت شامل حالم میشود
  ازراهنمائی تان ممنون هستم

  1. باران مشاوره :

   خیر آقای شفیع زاده فقط کسری خواهید گرفت. امتیاز شما ۲۹ است. یک امتیاز دیگر نیاز دارید تا معاف شوید. مثلا سابقه جبهه بشود ۲۵ ماه یا درصد جانبازی بشود ۶ درصد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: