کسری خدمت فرزندان سربازان در زمان جنگ

آیا به فرزندان کسانی که سربازیشان در جبهه بود کسری خدمت تعلق می گیرد؟

348 15,308
۴.۲/۵ - (۹ امتیاز)

همانطور که می دانید فرزندان کسانی که در زمان جنگ در جبهه بوده اند و یا بعد از قطعنامه در مناطق درگیر و عملیاتی بوده اند کسری خدمت می گیرند. در این میان قانون کسری خدمت برای کسانی که در زمان جنگ سرباز بوده اند و در جبهه های جنگ حضور داشتند دچار تغییراتی شد. در ادامه این مقاله به نحوه محاسبه کسری خدمت فرزندان سربازان زمان جنگ می پردازیم.

کسری ایثارگری چگونه محاسبه می شود؟

قبل از اینکه به چگونگی قانون کسری خدمت فرزندان سربازان در زمان جنگ بپردازیم بهتر است از نحوه محاسبه کسری ایثارگری مطلع شویم. هر ماه سابقه حضور در جبهه، هر ماه اسارت و هر درصد جانبازی یک امتیاز محسوب می شد.

در قانون قبلی کسری ایثارگری که تا سی و یک شهریور سال نود و هشت اعتبار داشت به ازای هر امتیاز ۹ روز کسری خدمت به فرزند ایثارگر داده می شد. در قانون فعلی به ازای هر امتیاز کسری بیشتری داده می شود. این قانون تا سال ۱۴۰۱ پا برجاست.

آیا فرزندان سربازان در زمان جنگ شامل قانون کسری ایثارگری می شوند؟

کسانی که در بازه تاریخی ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ تا ۱۳۶۷/۰۵/۲۹ به عنوان سرباز در جبهه بوده اند ممکن است بتوانند مشمول قانون “امتیازات ایثارگری مربوط به خدمت داوطلبان در جبهه” شوند.

در تاریخ بیست و یکم دی ماه سال هشتاد و هشت قانونی در ارتباط با کسری ایثارگری برای کسانی که داوطلبانه در جبهه حضور داشتند تصویب شد. سربازانی که در زمان جنگ در جبهه بوده اند نیز تحت لوای این قانون کسری خدمت می گیرند.

بدین ترتیب آن مدتی که پدر شما به عنوان سرباز در جبهه بوده به عنوان حضور داوطلبانه در نظر گرفته می شود.

خدمت سربازی در مناطق درگیر در زمان جنگ ممکن است تحت قانون امتیازات ایثارگری مربوط به خدمت داوطلبان در جبهه قرار بگیرد

آیا تفاوت می کند پدرمان از طریق کدام نهاد به سربازی در جبهه اعزام شده؟

در قانون ارگانی که پدر شما را به خدمت اعزام کرده مهم نیست. “امتیازات ایثارگری مربوط به خدمت داوطلبان در جبهه” به سربازانی که از طریق سپاه، وزارت سپاه، ارتش، وزارت دفاع و جهاد سازندگی، کمیته، شهربانی، ژاندارمری در مناطق عملیاتی حاضر شدند داده می شود.

کسری ایثارگری فرزندان سربازان در زمان جنگ چگونه محاسبه می شود؟

همانطور که ذکر کردیم مبنای محاسبه کسری ایثارگری امتیاز ایثارگر است. امتیاز دهی به داوطلبان جبهه با سایر ایثارگران تفاوتی ندارد اما سابقه خدمت داوطلب ها به طور دیگری محاسبه می شود. بر اساس قانون، سه چهارم سابقه حضور فردی که در زمان جنگ به عنوان سرباز در جبهه بوده به عنوان سابقه ایثارگری محاسبه می شود و مبنای امتیاز دهی قرار گرفته می شود.

به عنوان مثال اگر پدر شما ۲۰ ماه از سربازیش را در جبهه سپری کرده باشد ۱۵ ماه آن به عنوان سابقه ایثارگری در نظر گرفته می شود.

نحوه گرفتن کسری ایثارگری جبهه سربازان

زمانی باید برای گرفتن کسری ایثارگری سربازان جبهه اقدام کنید که در حین خدمت باشید. اگر امتیاز ایثارگری پدر شما بالاست در همان دوره آموزشی درخواست گواهی اشتغال به خدمت بدهید. اگر امتیاز ایثارگری شما بالا نیست پس از اتمام دوره آموزشی و تقسیم سربازی خود، برای اخذ گواهی اشتغال به خدمت اقدام کنید.

پس از ارائه گواهی اشتغال به خدمت شما به پدرتان و رجوع ایشان به یگان خدمتی اش و … نامه کسری شما زده می شود و این نامه به یگان شما ابلاغ می شود.

توصیه مهم برای کسری ایثارگری جبهه سربازی پدر

برای استفاده از “امتیازات ایثارگری مربوط به خدمت داوطلبان در جبهه” توصیه می کنیم قبل از اینکه به خدمت سربازی اعزام شوید پدرتان  پیگیر امور مربوط به خودش باشد. گاها ممکن است مشکلاتی در سوابق ایثارگری پدر شما وجود داشته باشد و همین امر سبب کاهش امتیاز ایثارگری پدرتان شود.

بررسی سوابق ایثارگری ممکن است زمان بر باشد برای همین قبل از خدمت به فکر سوابق ایثارگری پدرتان باشید. این توصیه برای کسری خدمت بسیج و … هم صدق می کند.

سربازان جبهه و کسری خدمت | مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

مشکلات موجود برای اخذ کسری ایثارگری سربازان جبهه

متاسفانه در اجرای این قانون مشکلاتی ایجاد شده است. در ادامه به جزئیات این مسئله می پردازیم.

در پی شکایت یکی از متقاضییان استفاده از قانون کسری سه چهارم (کسری خدمت داوطلبانه سربازان جبهه) و درخواست ابطال نامه رئیس یکی از ادارات که او را از امتیازات این قانون محروم کرده بود، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری به این موضوع ورود پیدا کرد.

رای دیوان عدالت اداری برای کسری خدمت سربازان جبهه

دیوان عدالت اداری پس از بررسی مستندات پرونده رای به بی حقی ایشان داد و اعلام کرد “بر اساس قانون نظام وظیفه عمومی مصوب ۱۳۶۳ و اصلاحات بعدی آن خدمت کارکنان وظیفه جنبه تکلیفی داشته و داوطلبانه محسوب نمی شود.

همانطور که می دانید رای دیوان عدالت اداری برای تمام ادارات، نهاد ها، موسسات دولتی و …  لازم الاجراست است. پس در حال حاضر هیچ یک از کسانی که سربازی شان را در زمان جنگ و در مناطق درگیر عملیاتی گذرانده اند، نمی توانند از کسری ایثارگری استفاده کنند.

بالاخره تکلیف کسری ایثارگری جبهه پدر چه می شود؟

آقای حسن نوروزی از اعضای مجلس و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در ارتباط با رای دیوان با رئیس قوه قضاییه مکاتباتی داشته است. آقای نوروزی در مکاتبات خود درخواست ابطال رای دیوان عدالت اداری را از رئیس قوه قضاییه خواستار شده است.

تعیین تکلیف نهایی سهمیه ایثارگران

پس از کش و قوس های فراوان و اعتراضات مقامات نیروهای مسلح کشور و نمایندگاه مجلس شورای اسلامی جلسه ای با مسوولین دیوان برگزار شد. سرانجام قرار شد تا کل این مصوبه به حالت اول خود برگردد تا در حق رزمندگان و ایثارگران عزیز اجحافی صورت نگیرد.

همچنین معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح امروز بخشنامه جدیدی با نام «رفع ابهام» از بخشنامه قبلی صادر کرد. این بخشنامه جدید تایید ارائه گواهی داوطلبی به ازای سه چهارم خدمت وظیفه است و بخشنامه قبلی را تایید می کند.

جزئیات کسری خدمت ایثارگری جهادگران | باران مشاوره 707030250 021

تعیین تکلیف نهایی سابقه جبهه کارکنان و سربازان

بر اساس قانون نظام وظیفه عمومی مصوب سال ۱۳۶۳ و اصلاحات بعدی آن مدت زمان خدمت کارکنان نیروهای مسلح و سربازان جزء وظایف شغلی آنها بوده و خدمت داوطلبانه محسوب نمی شود.

از طرفی یکی از تبصره های همین قانون اشاره می کند، کارکنانی می توانند از امتیازات جبهه خود استفاده کنند که داوطلبانه و به اختبار خود به ماموریت اعزام شده اند. لذا طبق این قانون سابقه جبهه کارمندان و سربازان داوطلبانه نیت و امتیازی به آن تعلق نمی گیرد.

خبر خوب برای سربازان و کارکنان نیروهای مسلح

بند سه آیین‌نامه اجرایی نحوه تعیین فوق‌العاده ایثارگری، نشان‌ها و خدمات اداری در مناطق جنگ زده که مربوط به دوران دفاع مقدس است و به تایید رهبر نیز رسیده به روشنی بیان می کند:

«سه چهارم مدت خدمت کارکنان پایور و وظیفه که توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کمیته شهربانی و ژاندارمری (نیروی انتظامی)، وزارت سپاه و وزارت دفاع و جهاد سازندگی سابق به جبهه و مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس اعزام شده‌اند، خدمت داوطلبانه تلقی می‌گردد.»

از آنجا که این بند به تایید رهبر رسیده است و اختیارات رهبر بعنوان فرمانده کل قوا با قانون محدود نمی شود، لذا رای دیوان عدالت اداری در باطل کردن امتیاز کارکنان و سربازان وظیفه دارای ایراد و در تناقض با فرمان رهبری است. بنابر این این رای لغو شده و سربازان و کارکنان وظیفه مانند سابق می توانند از امتیاز سابقه جبهه خود استفاده نمایند.

کسری ایثارگری برای کارکنان دستگاه های اجرایی در زمان جنگ

کارکنان دستگاه های اجرایی اعم از شاغل و بازنشسته که در زمان جنگ خدمت وظیفه عمومی خود را انجام داده اند نیز از امتیازات ایثارگری (کسری ایثارگی و یا معافیت سربازی) مربوط به خدمت داوطلبانه برخوردار می شوند.

بنابراین این افراد نیز از شامل قانون “امتیازات ایثارگری مربوط به خدمت داوطلبان در جبهه” می شوند و سه چهارم سابقه حضور پدرشان در جبهه به عنوان امتیاز ایثارگری محسوب می شود.

مشاوره کسری خدمت سربازان جبهه

همانطور که خواندید شرایط استفاده از کسر خدمت برای فرزندان سربازان زمان جنگ اندکی پیچیده شده است. به همین دلیل توصیه می کنم قبل از اعزام به خدمت با مشاورین آگاه نظام وظیفه صحبت کرده تا با اطلاع از آخرین قوانین اقدامات صحیح را انجام دهید. شاید شما هم فرصت استفاده از کسری خدمت را داشته باشید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 348 تا
 1. حسین :

  سلام خسته نباشید.ببخشید پدر من سال ۶۵ تا ۶۶به مدت ۸ ماه در منطقه میرجاوه سیستان و بلوچستان در ژاندارمری سرباز بودن و به دلیل روماتیسم معافیت پزشکی بهشون دادن .خواستم بدونم کسری خدمت به من تعلق میگیره؟باید از کجا پیگیری کنم. درمن من خودم ۳ سال بسیجی فعال هم دارم.ممنون از شما

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر سیستان و بلوچستان جز مناطق جنگی و عملیاتی دررگیر نبوده.شما تنها برای سه سال عضویت فعالتون در ارگان بسیج به شرط ثبت ۱۶۵ ساعت فعالیت سالانه شامل کسری خدمت خواهید شد.

 2. افشین :

  سلام من پدرم از سال ۶۵ تا دو سه سال پیش تو اورامانات کردستان به عنوان معلم خدمت کرده ولی سال ۶۷ سربازی نکرد و معاف شد الآن بخاطر معلمیش میتونم کسری بگیرم یا نه؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.کارکنان دولتی در اورامانت از تاریخ ۱۵/۰۴/۱۳۶۱ الی ۲۷/۰۵/۱۳۶۷ فعالیت داشتن با تایید مدت حضورشون توسط معاونت نیروی انسانی ارگانی که در آن خدمت کردن شامل کسری خدمت میشوند.

 3. امیر :

  سلام و خسته نباشید.
  پدر بنده تا قبل از پذیرفتن قطعنامه در ارگان وزارت دفاع در منطقه سردشت به مدت ۶ ماه خدمت سربازی انجام دادند .
  آیا کسری خدمت شامل حال بنده میشود ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله کسری داره

 4. مهدی :

  با عرض سلام و خسته نباشید
  پدر من از سال ۶۰ الی ۶۲ در بندر عباس تو نیروی دریای خدمت کرده آیا کسری به من تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بندرعباس جنگی نبوده

  2. مصطفی :

   سلام من پدرم ۱۸ ماه از خدمت سربازیشو در پل ذهاب خدمت کرده در زمان جنگ چه همه کسری برایم سربازیم به من تعلق میگیره

   1. باران مشاوره :

    سلام.به هر ماه ایثارگری ثبت شده در سیستم ۱۲ روز کسری ایثارگری به شرط اینکه فاقد غیبت سنواتی باشد به شما تعلق خواهد گرفت.

 5. محمد :

  سلام در منطقه ای که من خدمت میکنم ۱۸ ماه خدمت قانونیه ، با فرض این که ۹ ماه کسری ایثارگری بگیرم ، آیا خدمت من سر ۹ ماه تموم میشه یا به نسبت این که توی این منطقه مدت خدمت کمتره به خدمتم اضافه میشه یا نه ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.بله به تناسب مدت خدمتی که داشتین از کسری منطقه خدمتی و غیر بومی بودن بهره مند خواهید شد.

 6. محمد :

  سلام وقتتون بخیر پدر من در سال ۶۰ تا ۶۵ به عنوان معلم در منطقه کلاترزان کردستان خدمت کردن ایا میتوانم از حکم ایشون جهت کسری سربازی استفاده کنم (سابق بر این کلاترزان به عنوان منطقه امنیتی بوده اما امسال به عنوان منطقه جنگی اعلام شد اما هنوز اجرایی نشده و قراره تا ده روز دیگر اجرایی بشه ) تک فرزندم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اینکه امیل عملیاتی شده برای کسری سربازایی هست که قراره اونجا خدمت کنن نه پدرهایی که قبلا اونجا خدمت کردن

 7. سید علی :

  سلام وقت بخیر پدر من از سال ۶۲ تا۶۴ در منطقه عملیاتی دیواندره خدمت کردن ۲۴ ماه به من کسری تعلق میگیره ؟ چقد حدودا کسری میدن ؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر در زمان جنگ جز مناطق امنیتی بوده نه مناطق جنگی.

 8. سامان :

  سلام وقت بخیر
  پدر من از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۴ (۱۸ ماه خدمت وظیفه و ۶ ماه دوران احتیاط ) در سنندج کردستان خدمت کرده آیا کسری خدمت سربازی شامل من میشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله

 9. علی :

  سلام پدر من در سال ۶۷ برج ۱۱ در قصر شیرین گیلان غرب تا ۶۹ خدمت کرده کسری خدمت بنده را شامل میشود

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر

   1. امیر محمد تحیری :

    سلام وقت بخیر پدر بنده دوسال خدمت رو در منطقه اهواز توی جنگ بوده ولی الان کارت یا مدرک مشخصی نداره من متولد ۷۷ هستم می خواستم بدونم شامل من میشه کسری یا نه؟ خودمم ۴ سال عضو بسیج فعال هستم سه تا حکم پایگاه رو هم دارم.کسری سربازی حداکثر ۶ ماه هست یا اگه حکم داشته باشیم بازم کسری می خوره؟ ممنون از اینکه وقت میزارید و پاسخ می دهید

    1. باران مشاوره :

     سلام
     کسری بسیج حداکثر ۶ ماهه و بیشتر نمیشه
     پدرت باید از یگانی که توش خدمت کرده نامه بگیره برات تا ببری به یگان خدمتیت اگه مدرک نداره نمیشه

 10. محمد :

  سلام خسته نباشید
  پدر من از سال ۶۲ تا سال ۷۹ در مناطق جنگی بسیج فعال بوده اند ، آیا امکانش هست با بسیجی پدرم کسر خدمت بگیرم؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگر رزمنده بودن کسری داره بسیجی فعال خیر

 11. پیمان :

  سلام خسته نباشید .
  پدرم ۲۵ درصد جانبازی داره برادرم استفاده کرد و معافیعیت کامل گرفت . ۲۴ ماه هم جبهه داره میخواستم بدونم من میتونم برای کسری استفاده کنم و اینکه این کسری رو میتونم تو دوران آموزشی بگیرم ؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما میتونین بعد از معرفی به یگان گواهی اشتغال به خدمت برای ان پادگانی که پدرتون کارت پایان خدمت دریافت کرده تهیه کنید و از کسری ایثارگری پدرتون بهره مند بشین.

   1. یوسف :

    سلام،پدر من در زمان جنگ دو سال خدمت کرده است در چهارمحال بختیاری میخواستم ببینم به من کسری داده میشه یا نه

    1. باران مشاوره :

     سلام.خیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: