کسری خدمت فرزندان سربازان در زمان جنگ

آیا به فرزندان کسانی که سربازیشان در جبهه بود کسری خدمت تعلق می گیرد؟

173 14,112

همانطور که می دانید فرزندان کسانی که در زمان جنگ در جبهه بوده اند و یا بعد از قطعنامه در مناطق درگیر و عملیاتی بوده اند کسری خدمت می گیرند. در این میان قانون کسری خدمت برای کسانی که در زمان جنگ سرباز بوده اند و در جبهه های جنگ حضور داشتند دچار تغییراتی شد. در ادامه این مقاله به نحوه محاسبه کسری خدمت فرزندان سربازان زمان جنگ می پردازیم.

کسری ایثارگری چگونه محاسبه می شود؟

قبل از اینکه به چگونگی قانون کسری خدمت فرزندان سربازان در زمان جنگ بپردازیم بهتر است از نحوه محاسبه کسری ایثارگری مطلع شویم. هر ماه سابقه حضور در جبهه، هر ماه اسارت و هر درصد جانبازی یک امتیاز محسوب می شد.

در قانون قبلی کسری ایثارگری که تا سی و یک شهریور سال نود و هشت اعتبار داشت به ازای هر امتیاز ۹ روز کسری خدمت به فرزند ایثارگر داده می شد. در قانون فعلی به ازای هر امتیاز کسری بیشتری داده می شود. این قانون تا سال ۱۴۰۱ پا برجاست.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط کسری خدمت فرزندان سربازان در زمان جنگ و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

آیا فرزندان سربازان در زمان جنگ شامل قانون کسری ایثارگری می شوند؟

کسانی که در بازه تاریخی ۱۳۵۹/۰۶/۳۱ تا ۱۳۶۷/۰۵/۲۹ به عنوان سرباز در جبهه بوده اند ممکن است بتوانند مشمول قانون “امتیازات ایثارگری مربوط به خدمت داوطلبان در جبهه” شوند.

در تاریخ بیست و یکم دی ماه سال هشتاد و هشت قانونی در ارتباط با کسری ایثارگری برای کسانی که داوطلبانه در جبهه حضور داشتند تصویب شد. سربازانی که در زمان جنگ در جبهه بوده اند نیز تحت لوای این قانون کسری خدمت می گیرند.

بدین ترتیب آن مدتی که پدر شما به عنوان سرباز در جبهه بوده به عنوان حضور داوطلبانه در نظر گرفته می شود.

خدمت سربازی در مناطق درگیر در زمان جنگ ممکن است تحت قانون امتیازات ایثارگری مربوط به خدمت داوطلبان در جبهه قرار بگیرد

آیا تفاوت می کند پدرمان از طریق کدام نهاد به سربازی در جبهه اعزام شده؟

در قانون ارگانی که پدر شما را به خدمت اعزام کرده مهم نیست. “امتیازات ایثارگری مربوط به خدمت داوطلبان در جبهه” به سربازانی که از طریق سپاه، وزارت سپاه، ارتش، وزارت دفاع و جهاد سازندگی، کمیته، شهربانی، ژاندارمری در مناطق عملیاتی حاضر شدند داده می شود.

کسری ایثارگری فرزندان سربازان در زمان جنگ چگونه محاسبه می شود؟

همانطور که ذکر کردیم مبنای محاسبه کسری ایثارگری امتیاز ایثارگر است. امتیاز دهی به داوطلبان جبهه با سایر ایثارگران تفاوتی ندارد اما سابقه خدمت داوطلب ها به طور دیگری محاسبه می شود. بر اساس قانون، سه چهارم سابقه حضور فردی که در زمان جنگ به عنوان سرباز در جبهه بوده به عنوان سابقه ایثارگری محاسبه می شود و مبنای امتیاز دهی قرار گرفته می شود.

به عنوان مثال اگر پدر شما ۲۰ ماه از سربازیش را در جبهه سپری کرده باشد ۱۵ ماه آن به عنوان سابقه ایثارگری در نظر گرفته می شود.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

نحوه گرفتن کسری ایثارگری جبهه سربازان

زمانی باید برای گرفتن کسری ایثارگری سربازان جبهه اقدام کنید که در حین خدمت باشید. اگر امتیاز ایثارگری پدر شما بالاست در همان دوره آموزشی درخواست گواهی اشتغال به خدمت بدهید. اگر امتیاز ایثارگری شما بالا نیست پس از اتمام دوره آموزشی و تقسیم سربازی خود، برای اخذ گواهی اشتغال به خدمت اقدام کنید.

پس از ارائه گواهی اشتغال به خدمت شما به پدرتان و رجوع ایشان به یگان خدمتی اش و … نامه کسری شما زده می شود و این نامه به یگان شما ابلاغ می شود.

توصیه مهم برای کسری ایثارگری جبهه سربازی پدر

برای استفاده از “امتیازات ایثارگری مربوط به خدمت داوطلبان در جبهه” توصیه می کنیم قبل از اینکه به خدمت سربازی اعزام شوید پدرتان  پیگیر امور مربوط به خودش باشد. گاها ممکن است مشکلاتی در سوابق ایثارگری پدر شما وجود داشته باشد و همین امر سبب کاهش امتیاز ایثارگری پدرتان شود.

بررسی سوابق ایثارگری ممکن است زمان بر باشد برای همین قبل از خدمت به فکر سوابق ایثارگری پدرتان باشید. این توصیه برای کسری خدمت بسیج و … هم صدق می کند.

سربازان جبهه و کسری خدمت | مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

مشکلات موجود برای اخذ کسری ایثارگری سربازان جبهه

متاسفانه در اجرای این قانون مشکلاتی ایجاد شده است. در ادامه به جزئیات این مسئله می پردازیم.

در پی شکایت یکی از متقاضییان استفاده از قانون کسری سه چهارم (کسری خدمت داوطلبانه سربازان جبهه) و درخواست ابطال نامه رئیس یکی از ادارات که او را از امتیازات این قانون محروم کرده بود، هیئت عمومی دیوان عدالت اداری به این موضوع ورود پیدا کرد.

رای دیوان عدالت اداری برای کسری خدمت سربازان جبهه

دیوان عدالت اداری پس از بررسی مستندات پرونده رای به بی حقی ایشان داد و اعلام کرد “بر اساس قانون نظام وظیفه عمومی مصوب ۱۳۶۳ و اصلاحات بعدی آن خدمت کارکنان وظیفه جنبه تکلیفی داشته و داوطلبانه محسوب نمی شود.

همانطور که می دانید رای دیوان عدالت اداری برای تمام ادارات، نهاد ها، موسسات دولتی و …  لازم الاجراست است. پس در حال حاضر هیچ یک از کسانی که سربازی شان را در زمان جنگ و در مناطق درگیر عملیاتی گذرانده اند، نمی توانند از کسری ایثارگری استفاده کنند.

بالاخره تکلیف کسری ایثارگری جبهه پدر چه می شود؟

آقای حسن نوروزی از اعضای مجلس و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در ارتباط با رای دیوان با رئیس قوه قضاییه مکاتباتی داشته است. آقای نوروزی در مکاتبات خود درخواست ابطال رای دیوان عدالت اداری را از رئیس قوه قضاییه خواستار شده است.

تعیین تکلیف نهایی سهمیه ایثارگران

پس از کش و قوس های فراوان و اعتراضات مقامات نیروهای مسلح کشور و نمایندگاه مجلس شورای اسلامی جلسه ای با مسوولین دیوان برگزار شد. سرانجام قرار شد تا کل این مصوبه به حالت اول خود برگردد تا در حق رزمندگان و ایثارگران عزیز اجحافی صورت نگیرد.

همچنین معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح امروز بخشنامه جدیدی با نام «رفع ابهام» از بخشنامه قبلی صادر کرد. این بخشنامه جدید تایید ارائه گواهی داوطلبی به ازای سه چهارم خدمت وظیفه است و بخشنامه قبلی را تایید می کند.

جزئیات کسری خدمت ایثارگری جهادگران | باران مشاوره 707030250 021

تعیین تکلیف نهایی سابقه جبهه کارکنان و سربازان

بر اساس قانون نظام وظیفه عمومی مصوب سال ۱۳۶۳ و اصلاحات بعدی آن مدت زمان خدمت کارکنان نیروهای مسلح و سربازان جزء وظایف شغلی آنها بوده و خدمت داوطلبانه محسوب نمی شود.

از طرفی یکی از تبصره های همین قانون اشاره می کند، کارکنانی می توانند از امتیازات جبهه خود استفاده کنند که داوطلبانه و به اختبار خود به ماموریت اعزام شده اند. لذا طبق این قانون سابقه جبهه کارمندان و سربازان داوطلبانه نیت و امتیازی به آن تعلق نمی گیرد.

خبر خوب برای سربازان و کارکنان نیروهای مسلح

بند سه آیین‌نامه اجرایی نحوه تعیین فوق‌العاده ایثارگری، نشان‌ها و خدمات اداری در مناطق جنگ زده که مربوط به دوران دفاع مقدس است و به تایید رهبر نیز رسیده به روشنی بیان می کند:

«سه چهارم مدت خدمت کارکنان پایور و وظیفه که توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، کمیته شهربانی و ژاندارمری (نیروی انتظامی)، وزارت سپاه و وزارت دفاع و جهاد سازندگی سابق به جبهه و مناطق عملیاتی دوران دفاع مقدس اعزام شده‌اند، خدمت داوطلبانه تلقی می‌گردد.»

از آنجا که این بند به تایید رهبر رسیده است و اختیارات رهبر بعنوان فرمانده کل قوا با قانون محدود نمی شود، لذا رای دیوان عدالت اداری در باطل کردن امتیاز کارکنان و سربازان وظیفه دارای ایراد و در تناقض با فرمان رهبری است. بنابر این این رای لغو شده و سربازان و کارکنان وظیفه مانند سابق می توانند از امتیاز سابقه جبهه خود استفاده نمایند.

کسری ایثارگری برای کارکنان دستگاه های اجرایی در زمان جنگ

کارکنان دستگاه های اجرایی اعم از شاغل و بازنشسته که در زمان جنگ خدمت وظیفه عمومی خود را انجام داده اند نیز از امتیازات ایثارگری (کسری ایثارگی و یا معافیت سربازی) مربوط به خدمت داوطلبانه برخوردار می شوند.

بنابراین این افراد نیز از شامل قانون “امتیازات ایثارگری مربوط به خدمت داوطلبان در جبهه” می شوند و سه چهارم سابقه حضور پدرشان در جبهه به عنوان امتیاز ایثارگری محسوب می شود.

مشاوره کسری خدمت سربازان جبهه

همانطور که خواندید شرایط استفاده از کسر خدمت برای فرزندان سربازان زمان جنگ اندکی پیچیده شده است. به همین دلیل توصیه می کنم قبل از اعزام به خدمت با مشاورین آگاه نظام وظیفه صحبت کرده تا با اطلاع از آخرین قوانین اقدامات صحیح را انجام دهید. شاید شما هم فرصت استفاده از کسری خدمت را داشته باشید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 173 تا
 1. رضا :

  سلام خسته نباشید پدر من سال ۶۷/۶/۱۸ داخل ارتش لشکر ۸۱ کرمانشاه خدمت کرده و در تاریخ ۶۹/۹/۱۸ خدمتش تموم شده الان پیگیر کسری خدمت برا من شده ولی بهم کسری ندادن گفتن مصوبه جدید اومده که جنگ در تاریخ ۶۷/۵/۲۹ تموم شده کسری نمیدن

  1. باران مشاوره :

   بعد از جنگ فقط کسایی کسری می گیرن که تو منطقه عملیاتی، یگان رزمی و شغل رزمی داشتن.

 2. yasin :

  سلام پدر من ۲۸ماه تو ارتش به عنوان سرباز خدمت داره.که ۱۸ماهش تا قبل قطعنامه ست ولی کارت ایثارگریش رو نداره.میخواد برای اطلاع از سابقه و گرفتن کارت ایثارگری و کسری به محل خدمتش مراجعه کنه. آیا داشتن گواهی اشتغال به خدمت من که درحال حاضر سربازم لازمه؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   اگه بخواد بره برای تو درخواست کسری بده باید اشتغال به خدمت بهش بدی

 3. متین :

  سلام پدر من از سال ۷۱تا۷۳ در سنندج و سقز خدمت کرده و خودم اعزامی شهریور۱۴۰۰ ام ایا کسری خدمت بهم تعلق می گیره

  1. باران مشاوره :

   بعد از جنگ به شرطی کسری میدن که یگان پدر رزمی، منطقه عملیاتی و شغل پدر رزمی بوده باشه. این اطلاعات رو فقط یگان پدرتون داره.

 4. فاطمه :

  سلام وقت بخیر اگر پدر در مهر سال ۶۷ خدمت کرده باشد ۱۲ماه در منطقه شلمچه و۶ ماه در اهواز کسری تعلق میگیرد؟ کارت ایثار گری ندارند

  1. باران مشاوره :

   برای ارتشی ها کارت ایثار ضروری هست.

   1. امیر :

    سلام. خسته نباشید. پدر من ۱۶ ماه در جبهه و ۱۲ ماه به صورت داوطلب در منطقه جنگی بوده ولی در زمان صلح. چقدر به من کسری تعلق می‌گیرد؟

    1. باران مشاوره :

     به ازای هر ماه سابقه مقبول اگه شامل قانون سه چهرام نشی ۱۲ روز کسری میدن.

 5. Mohsen :

  سلام وقتتون بخیر
  پدر من سال ۶۷تا ۶۹ سرباز منطقه بوده
  کسری ب منم تعلق میگیره ؟
  یا فقط زمان جنگ شامل کسری میشه

  1. باران مشاوره :

   اگه بعد جنگ یگانش رزمی بوده و شغل خودش هم رزمی و منطقه عملیاتی ممکنه کسری بدن. پاسخ این سه سوال رو یگان پدرت فقط می دونه.

 6. علی :

  سلام پدر من سال ۶۱ در پادگان هوانیروز کرمانشاه ۲۱ ماه خدمت کرده آیا به من کسری تعلق میگیره

  1. باران مشاوره :

   باید ببینی ایثارگری براش زدن یا نه.

 7. محمد :

  سلام
  با سربازی کردن پدرم در سال ۶۳ تا ۶۵ و اونم هم در تهران؛ کرج به من کسری تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   اگه ایثارگری محسوب بشه مثلا پدافند باشه بله.

 8. مهدی :

  سلام خسته نباشید

  پدر بنده سال ۶۵ به مدت ۱۶ ماه در منطقه عملیاتی سنندج و مریوان خدمت کرده

  درست متن رو متوجه نشدم ..الان من چقدر کسری میگیرم .اگه بگین لطف مردین

  1. باران مشاوره :

   به ازای هر ماه سابقه ۱۲ روز کسری میدن منتها ممکنه قانون سه چهارم بهت بخوره و ۱۶ ماه سابقه رو ۱۲ ماه حساب کنن.

   1. مهدی :

    پس ۱۹۲ روز من کسر میگیرم؟

 9. محسن :

  سلام وعرض ادب
  من بابام ۲۱ماه تو کردستان سال ۶۳تا۶۵،اعزامی لشکر ۸۸زرهی زاهدان بوده،میخواستم بدونم چقدر کسری خدمت شامل من میشه؟
  ممنون وتشکر از لطف جنابعالی

  1. باران مشاوره :

   به ازای هر ماه سابقه مورد تایید ۱۲ روز. متن مقاله رو هم با دقت بخون.

   1. ابراهیم :

    سلام وقت بخیر پدر من ۶۴ تا ۶۶ بیست و چهار ماه خدمت کرده به من چقدر کسری تعلق میگیره؟

    1. باران مشاوره :

     ماهی ۱۲ روز کسری میدن

 10. محسنم :

  سلام
  پدر من کارت ایثارگری داره از طرف ارتش ، که داخلش زده ۲ سال و ۱۱ ماه و ۱۱ روز ، یعنی ۳۰ ماه رو داره
  ولی تو پرونده اش ، دوسال این برای سربازی هست .

  ایشون از ۲۰ مهرماه ۱۳۶۴ تا ۲۰ مهرماه ۱۳۶۶ سرباز بوده ، که محل آموزش خدمت ایشون مرکز آموزش توپخانه اصفهان در سه راه حکیم نظامی اصفهان بوده .

  الان من میتونم معاف بشم ؟

  1. باران مشاوره :

   شرط معافیت تایید ۳۰ ماه حضور در جبهه هست البته برای کسانی که در زمان سربازی جبهه رفتن سه چهارم اون مدت جبهه حساب میشه. تو مقاله کامل توضیح دادیم.

 11. محمد امین قاسمی :

  سلام وقت شما بخیر

  پدر من در زمان جنگ سرباز پایگاه هوایی تبریز بوده (۳ماه) و بعدشم ۲۱ ماه سرباز فرودگاه مهرآباد بود. ولی پدافند نبوده و نگهبان آشیانه بوده. می خواستم بدونم که آیا کسری ای شامل من میشه؟ البته بعد از سربازی هم ۵۹ روز جبهه بوده.

  ممنونم

  1. باران مشاوره :

   تبریز و تهران جنگی نبوده فقط پدافند هوایی تا قطعنامه جنگی بوده

 12. علیرضا :

  سلام
  من اعزامی ابان ۹۹ هستم .من ۱۸۰ روز اضافه خدمت دفترچه ای دارم.
  آیا میتوانم از کسری خدمت جبهه پدرم استفاده کنم؟؟

  1. باران مشاوره :

   خیر به غایب ها کسری ایثارگری نمیدن.

 13. علی :

  سلام پدر من زمان جنگ سرباز بوده آیا کسری خدمت به من تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   بله علی جان کسری می تونی بگیری

 14. ارش :

  سلام وقت بخیر پدر من ۲۴ ماه در زمان جنگ در خوزستان در منطقه خدمت کرده
  که از این ۲۴ ماه ۱۴ ماه قبل قطعنامه بود و ۱۰ ماه بعد از قطعنامه
  در این صورت فقط ۱۴ ماهی که قبل صلح بوده کسری تعلق میگیره فقط؟

  1. باران مشاوره :

   بعد قطعنامه هم به مناطق درگیر و سربازانی که رزمی بودن کسری می دن.

 15. رضا :

  با سلام پدر من سال ۶۳تا ۶۵سرباز پدافند هوایی امیدیه بوده آیا کسری تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   معمولا پدافند ها جز ایثارگری محسوب میشن.

 16. علی :

  سلام خسته نباشید پدر من زمان جنگ خدمتشو پنج سال تعهد داشته که تو تربیت معلم درس بده بعدتو این پنج سال چهار ماه هم از جهاد رفته جبهه با این حساب به من کسری تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   برای اون ۴ ماه بهت کسری میدن.

 17. محمد :

  سلام من الان دانشجو هستم قراره بعد از دانشگاه از سهمیم استفاده کنم ولی اینجور که شپا نوشتین تا امسال بیشتر نیست درسته؟؟

  1. باران مشاوره :

   تا سال ۱۴۰۱ هست

 18. حسن :

  ایا از پدر بزرگ هم به نوه کسری ایثارگری تعلق میگیرد البته پدربزرگم فوت کرده عمو پدرم استفاده نکردند

  1. باران مشاوره :

   نه تسهیلات ایثارگری به نوه تعلق نمی گیره.

 19. علی :

  ببخشید پدر من زمان جنگ سرباز بوده ولی منطقه عملیاتی نبوده آیا کسری بهم بر میخوره؟

  1. باران مشاوره :

   اینو باید از یگانش بپرسی مثلا پدافند های نیروهایی کسری می گیرن

 20. محمد :

  باسلام، من ۶سال غیبت دارم، میخوام بدونم اگر برم خدمت، توکارت ایثارگری پدرم هم زده ۲۱ ماه منطقه ، کسری ایثارگری شامل منم میشه؟ ممنون

  1. باران مشاوره :

   به غایب کسری نمیدن آقا مهدی.

  2. فرشاد :

   سلام پدر من یک سال در تیپ ۵۵هوابرد شیراز خدمت کرده ایا سابقه ایثارگیری بهش تعلق میگیره؟

   1. باران مشاوره :

    اولا باید بهمون بگین چه سالی
    دوما پدافندها معمولا سابقه داره ولی در نهایت این یگانه که تشخیص میده پدر شما نیروی رزمی بوده یا نه باید به یگلنش مراجعه کنید.

    1. یوسف عبدالهی :

     سلام پدر من در زمان جنگ از طرف نیروی انتظامی از سیستان و بلوچستان میبرنش جنگ و دوسال هم در ابادن خدمت کردن الان اگر بخوام کار هایی ایثارگری رو درست کنم باید برم ابادان اونجا سابقه خدمت رو دربیارم و پیگیر پرونده بشوم یا مرکزی داره که سوابق جنگی توش باشه و مراجعه کنم

     1. باران مشاوره :

      جایی که اعزام شده به جبهه.

 21. عرفان :

  سلام خسته نباشید ببخشید من پدرم ۱۸ماه درپیران شهر کوردستان بوده بقیه خدمتشم رفته آستارا الان میخوام بدونم ۳ماه آموزشی که تو کوردستان بوده اونم جز کسری حساب میشه؟

  1. باران مشاوره :

   اگر آموزشی متصل به جببه باشد محسوب ی شود.

  2. امیر :

   سلام خسته نباشید. پدرمن زمان جنگ پشت پدافند بوده در شهر های خرن اباد پلدختر اصفهان یکسالش زمان جنگ بوده یکسال دیگشم بعد جنگ خواستم ببینم کسری به منم تعلق میگیره

   1. باران مشاوره :

    امیر جان اگه یگان رزمی، منطقه عملیاتی و شغل پدر رزمی باشه کسری می گیرن. پاسخ این سوالات رو یگان پدرتون فقط می دونه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: