کسری خدمت مناطق

کسری خدمت مناطق، شامل چه مواردی می شود؟

251 30,693
آنچه در این مقاله خواهید خواند:
 • اطلاع از انواع کسری سربازی مناطق، مدت زمان کسری هر منطقه
 • لیست مناطق عملیاتی منطبق با آخرین لیست  اعلام شده از سوی سازمان نظام وظیفه
 • آخرین اخبار و قوانین درباره کسری های خدمت سربازی و پذیرش در سپاه
 • پاسخ به سوالات کسری سربازی مناطق و مشاوره تلفنی خدمت سربازی

مدت خدمت سربازی در سال ۹۹ تغییر کرد. با اخذ انواع کسری های نظام وظیفه می توان میزان قابل توجهی از مدت سربازی را کم کرد. در قانون خدمت نظام وظیفه کسری های متفاوتی وجود دارد. متداول ترین این کسری ها، کسری خدمت فرزندان ایثارگر، کسری فرزند، کسری بسیج است.

کسری خدمت مناطق، یکی از کسری هایی است که اکثریت مشمولان خدمت سربازی نظام وظیفه به آن توجه ندارند. در کسری خدمت مناطق، با توجه به نوع منطقه خدمت فرد مشمول، مدت مشخصی از خدمت نظام وظیفه سرباز کسر می شود.

بهتر است کسری خدمت مناطق را بهتر بشناسیم.

شرایط و مراحل اخذ انواع کسری خدمت فرزندان ایثارگران را بخوانید.

کسری خدمت مناطق چیست؟

در واقع علت وجود کسری خدمت مناطق، شرایط سخت تر خدمت سربازی در این مناطق است. سازمان نظام وظیفه به منظور ایجاد شرایط یکسان برای همه مشمولان این تسیهلات را قرار داده است. پس اگر مشمولی به این مناطق اعزام شود، با توجه به نوع منطقه اعزام خود از کسری خدمت مناطق بهره مند می شود. همانطور که می دانید در شرایط عادی حدود سه ماه از زمان پر کردن دفترچه تا اعزام خود فرصت دارید. پس هر چه سریع تر با مشاورین مرکز مشاوره تلفنی باران تماس گرفته و هرچه سریع تر برای کسری خدمت سربازی خود اقدام نمایید.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط کسری خدمت مناطق و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

دسته بندی کسری خدمت مناطق

سازمان نظام وظیفه کسری خدمت مناطق را به دو گروه تقسیم کرده است. بعضی از این مناطق به خاطر شرایط نامساعد آب و هوایی در این دسته بندی قرار گرفته اند. هم چنین از نظر سازمان نظام وظیفه مناطقی تحت عنوان مناطق جنگی یا امنیتی تعریف شده است.

پس کسری خدمت مناطق به دو دسته تقسیم می شود.

 1. کسری خدمت مناطق بد آب و هوا یا محروم
 2. کسری خدمت عملیاتی یا امنیتی
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

کسری خدمت مناطق عملیاتی و امنیتی چقدر است؟

هر سال سازمان نظام وظیفه عمومی لیست مناطق عملیاتی و بد آب و هوا را اعلام می کند. با توجه به لیست مناطق عملیاتی کسری خدمت مناطق مشخص می گردد. میزان این کسری از تاریح یکم آذر سال ۹۹ به شرح جدول زیر است.

کسری خدمت مناطق جنگی یا امنیتی سربازی که در مناطق عملیاتی یا امنیتی خدمت می کند ۱۷ ماه خدمت می کند
کسری خدمت مناطق بد آب و هوا سربازی که در مناطق بد آب و هوا یا محروم خدمت میکند اگر بومی آن منطقه باشد ۲۱ ماه و در غیر این صورت ۲۱ ماه خدمت می کند

شرایط تعیین بومی یا غیر بومی بودن در سربازی

اگر فاصله شهر یا روستای محل سکونت شما تا محل خدمت بیشتر از ۵۰ کیلومتر باشد غیربومی و در غیر این صورت بومی محسوب می شوید. البته در قانون قبلی کسری مناطق به مشمولان بومی تعلق نمی گیرفت.

قانون جدید کسری خدمت مناطق از تاریخ یک آذر سال ۹۹ اجرا می شود. تا این تاریخ مشمولان مناطق بد آب و هوا ۲ ماه و مناطق امنیتی ۳ ماه کسری می گیرند.

بخشش اضافه خدمت سنواتی برای سربازان مناطق محروم و درگیر

بخشش اضافه خدمت از سال ۹۶ در اختیار فرمانده یگان خدمتی قرار گرفت. فرمانده پادگان بنا بر صلاحدید خود می تواند تمام یا بخشی از اضافه خدمت سنواتی را ببخشد.

در طرح میثاق ۶ آیین نامه ای ارائه شد تا سربازان با انجام نکات این آیین نامه بتوانند از بخشودگی غیبت و اضافه خدمت برخوردار شوند. بند هایی از طرح میثاق ۶ برای سربازانی است که در مناطق ید آب و هوا و یا مناطق محروم خدمت می کنند.

 • اگر بعداز اتمام آموزشی در مناطق امنیتی درگیر خدمت کنید شامل این طرح می شوید به شرطی که حداقل به مدت شش ماه از خدمت شما در منطقه درگیر گذشته باشد و غیر بومی باشید.
 • اگر سرباز بومی یا غیر بومی در این مناطق محروم یا درگیر هستید هشت ماه به طور مداوم در این مناطق خدمت کرده باشید.
 • سربازان غیر بومی حداقل باید سابقه ۱۰ ماه خدمت در مناطق عملیاتی و امنیتی غیر درگیر داشته باشند.
 • سربازان غیر بومی که حداقل ۱۲ ماه سابقه خدمت در مناطق محروم و بد آب و هوا داشته باشند.
 • سربازانی که در مشاغل سخت و زیان آور مانند امور حفاظت فیزیکی، دژبانی، رانندگی در مناطق کم برخوردار، خدمات پشتیبانی در مناطق محروم و بد آب و هوا، عملیاتی و امنیتی…، برابر مقررات ابلاغی حداقل ۱۲ ماه خدمت کنند.

لیست مناطق عملیاتی و امنیتی برای اخذ کسری خدمت مناطق

اکثریت مشمولان نظام وظیفه تصور اشتباهی از این موضوع دارند. در واقع سازمان نظام وظیفه عمومی چیزی به اسم لیست مناطق عملیاتی منتشر نمی کند. مگر در مواقعی که در برخی مناطق درگیری هایی ایجاد شود. منظور از مناطق امنیتی همان مرزهای کشور است که به دلیل داشتن حساسیت امنیتی، شامل کسری مناطق می شوند.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 251 تا
 1. کورش :

  با سلام
  پدر من در سال ۶۷ ( بعد از قطعنامه) به مدت ۴ ماه در پاسگاه انتظامی مرزی چاه مضراب گزیک در استان خراسان جنوبی و پس از آن به مدت ۵ ماه در شهرستان تربت حیدریه در استان خراسان رضوی خدمت کردند. آیا به بنده کسری خدمت تعلق می گیرد؟
  ممنون

  1. باران مشاوره :

   بعد از جنگ فقط به کسایی که کسری میدن که یگانش رزمی، منطقه عملیاتی و شغل پدرشون رزمی بوده باشه این اطلاعات رو فقط یگان داره.

 2. امیر :

  سلام خوبین
  پدر من سال ۷۰ تا ۷۲ در زاهدان میرجاوه خدمت میکرد در مرز بانی حالا اگر من برم ب من کسریمیدن

  1. باران مشاوره :

   امیر جان صرف مرزبانی بودن ایشون دلیل بر ایثارگری نیست.

 3. محمد گراوند :

  سلام و خسته نباشید
  من سرباز‌مرزبانی هستم و در ایلام بخش صالح آباد،پاسگاه مرزیهلاله جنوبی خدمت میکنم،پایع خدمتیم هم اسفند ۹۹ هستش،۷ ماه کسری خدمت دارم،گفتم ببینم چطور برام حساب میشه،از ۱۸ ماه کسر میشه یا…؟؟
  یکی از بچه ها میگفت ما غیر بومی هستیم خدمت برامون ۲۱ ماهه بعد ۷ ماه کسری رو هم ازش کم میکنی میمونه ۱۴ ماه بعد چهارده ماهو ضرب در ۴ روز به ازای هر ماه خدمت در مرز ک میشه دوماه تقریبا،اون روهم از ۱۴ کم میکنیم میشه۱۲ ماه الانم ۴ ماه خدمت کردم که از ۱۲ کم کنیم میشه ۸ ما،در آخر حساب میکرد میگفت ۸ ماه دیگه دارم
  آیا اینطور حرفی صحت داره یا نه
  ممنون میشم جواب بدین چون خیلی برام مهمه

  1. باران مشاوره :

   سلام ۷ ماه کسری رو به شرطی میدن که خدمتت ۲۴ ماه و کامل باشه. باید ببینی خدمتت بدون کسری جند ماهه اون ۷ ماه رو نسبت تناسب می بندن و ازت کم می کنن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: