کسری خدمت مناطق

کسری خدمت مناطق، شامل چه مواردی می شود؟

417 32,343

مدت خدمت سربازی در سال ۹۹ تغییر کرد. با اخذ انواع کسری های نظام وظیفه می توان میزان قابل توجهی از مدت سربازی را کم کرد. در قانون خدمت نظام وظیفه کسری های متفاوتی وجود دارد. متداول ترین این کسری ها، کسری خدمت فرزندان ایثارگر، کسری فرزند، کسری بسیج است.

کسری خدمت مناطق، یکی از کسری هایی است که اکثریت مشمولان خدمت سربازی نظام وظیفه به آن توجه ندارند. در کسری خدمت مناطق، با توجه به نوع منطقه خدمت فرد مشمول، مدت مشخصی از خدمت نظام وظیفه سرباز کسر می شود.

بهتر است کسری خدمت مناطق را بهتر بشناسیم.

شرایط و مراحل اخذ انواع کسری خدمت فرزندان ایثارگران را بخوانید.

کسری خدمت مناطق چیست؟

در واقع علت وجود کسری خدمت مناطق، شرایط سخت تر خدمت سربازی در این مناطق است. سازمان نظام وظیفه به منظور ایجاد شرایط یکسان برای همه مشمولان این تسیهلات را قرار داده است. پس اگر مشمولی به این مناطق اعزام شود، با توجه به نوع منطقه اعزام خود از کسری خدمت مناطق بهره مند می شود. همانطور که می دانید در شرایط عادی حدود سه ماه از زمان پر کردن دفترچه تا اعزام خود فرصت دارید. پس هر چه سریع تر با مشاورین مرکز مشاوره تلفنی باران تماس گرفته و هرچه سریع تر برای کسری خدمت سربازی خود اقدام نمایید.

دسته بندی کسری خدمت مناطق

سازمان نظام وظیفه کسری خدمت مناطق را به دو گروه تقسیم کرده است. بعضی از این مناطق به خاطر شرایط نامساعد آب و هوایی در این دسته بندی قرار گرفته اند. هم چنین از نظر سازمان نظام وظیفه مناطقی تحت عنوان مناطق جنگی یا امنیتی تعریف شده است.

پس کسری خدمت مناطق به دو دسته تقسیم می شود.

 1. کسری خدمت مناطق بد آب و هوا یا محروم
 2. کسری خدمت عملیاتی یا امنیتی

کسری خدمت مناطق عملیاتی و امنیتی چقدر است؟

هر سال سازمان نظام وظیفه عمومی لیست مناطق عملیاتی و بد آب و هوا را اعلام می کند. با توجه به لیست مناطق عملیاتی کسری خدمت مناطق مشخص می گردد. میزان این کسری از تاریح یکم آذر سال ۹۹ به شرح جدول زیر است.

کسری خدمت مناطق جنگی یا امنیتی سربازی که در مناطق عملیاتی یا امنیتی خدمت می کند ۱۷ ماه خدمت می کند
کسری خدمت مناطق بد آب و هوا سربازی که در مناطق بد آب و هوا یا محروم خدمت میکند اگر بومی آن منطقه باشد ۲۱ ماه و در غیر این صورت ۲۱ ماه خدمت می کند

شرایط تعیین بومی یا غیر بومی بودن در سربازی

اگر فاصله شهر یا روستای محل سکونت شما تا محل خدمت بیشتر از ۵۰ کیلومتر باشد غیربومی و در غیر این صورت بومی محسوب می شوید. البته در قانون قبلی کسری مناطق به مشمولان بومی تعلق نمی گیرفت.

قانون جدید کسری خدمت مناطق از تاریخ یک آذر سال ۹۹ اجرا می شود. تا این تاریخ مشمولان مناطق بد آب و هوا ۲ ماه و مناطق امنیتی ۳ ماه کسری می گیرند.

بخشش اضافه خدمت سنواتی برای سربازان مناطق محروم و درگیر

بخشش اضافه خدمت از سال ۹۶ در اختیار فرمانده یگان خدمتی قرار گرفت. فرمانده پادگان بنا بر صلاحدید خود می تواند تمام یا بخشی از اضافه خدمت سنواتی را ببخشد.

در طرح میثاق ۶ آیین نامه ای ارائه شد تا سربازان با انجام نکات این آیین نامه بتوانند از بخشودگی غیبت و اضافه خدمت برخوردار شوند. بند هایی از طرح میثاق ۶ برای سربازانی است که در مناطق ید آب و هوا و یا مناطق محروم خدمت می کنند.

 • اگر بعداز اتمام آموزشی در مناطق امنیتی درگیر خدمت کنید شامل این طرح می شوید به شرطی که حداقل به مدت شش ماه از خدمت شما در منطقه درگیر گذشته باشد و غیر بومی باشید.
 • اگر سرباز بومی یا غیر بومی در این مناطق محروم یا درگیر هستید هشت ماه به طور مداوم در این مناطق خدمت کرده باشید.
 • سربازان غیر بومی حداقل باید سابقه ۱۰ ماه خدمت در مناطق عملیاتی و امنیتی غیر درگیر داشته باشند.
 • سربازان غیر بومی که حداقل ۱۲ ماه سابقه خدمت در مناطق محروم و بد آب و هوا داشته باشند.
 • سربازانی که در مشاغل سخت و زیان آور مانند امور حفاظت فیزیکی، دژبانی، رانندگی در مناطق کم برخوردار، خدمات پشتیبانی در مناطق محروم و بد آب و هوا، عملیاتی و امنیتی…، برابر مقررات ابلاغی حداقل ۱۲ ماه خدمت کنند.

لیست مناطق عملیاتی و امنیتی برای اخذ کسری خدمت مناطق

اکثریت مشمولان نظام وظیفه تصور اشتباهی از این موضوع دارند. در واقع سازمان نظام وظیفه عمومی چیزی به اسم لیست مناطق عملیاتی منتشر نمی کند. مگر در مواقعی که در برخی مناطق درگیری هایی ایجاد شود. منظور از مناطق امنیتی همان مرزهای کشور است که به دلیل داشتن حساسیت امنیتی، شامل کسری مناطق می شوند.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 417 تا
 1. محمد :

  سلام من ۱۰ ماه ایلام بودم وشهرستان لومار اونجا ۱۹ ماه بود خدمت کردم و الان برگشتم به استان خودم خوزستان میخواستم بدونم چقدر کسر خدمت دوری از استان قرار میگرم

  1. باران مشاوره :

   سلام طبق قانون جدید مدت خدمت تحت شرایط آخرین مکان خدمت می باشد

 2. کامران :

  سلام وقت بخیر، من ۱۸ ماه که در تهران خدمت(هوانیروز شمیران) میکنم منزلم کرج فاصله منزل تا محل خدمت ۷۰ کیلومتر میخواستم ببینم کسری مسافت بهم تعلق میگیره دفترچه م هم از کرج ارسال کردم، اگر بهم تعلق میگیره از کجا میتونم بخشنامه یا نامه شو دانلود کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که فاصله بین دو شهر محل زندگی و محل خدمتتون بیش از ۵۰ کیلومتر باشد بعنوان غیر بومی محسوب می گردید ولی اگه بصورت روز برگی رفت و آمد میکنین فرمانده یگان میتواند شما رو بعنوان سرباز بومی با شما برخورد کند.

   1. کامران :

    نامه ش و از کجا میتونم دانلود کنم ؟

    1. باران مشاوره :

     با دفتر تماس بگیر کارشناسانمون راهنماییت میکنن

 3. Mehrdad :

  سلام وقت بخیر، من ۱۸ ماه که در تهران خدمت میکنم و منزلم کرج حدود ۷۰ کیلومتر فاصله هست، دفترچه م هم از کرج فرستادم، میخواستم ببینم کسری مسافت بهم تعلق میگیره؟ اگر میگیره از کجا میتونم بخشنامه یا دستورشو دانلود کنم ؟؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که فاصله بین دو شهر محل زندگی و محل خدمکتتون بیش از ۵۰ کیلومتر باشد بعنوان غیر بومی محسوب می گردید ولی اگه بصورت روز برگی رفت و آمد میکنین فردا میتواند شما رو بعنوان سرباز بومی با شما برخورد کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: