کسری خدمت مناطق

کسری خدمت مناطق، شامل چه مواردی می شود؟

399 31,989
۳.۲/۵ - (۹ امتیاز)
آنچه در این مقاله خواهید خواند:
 • اطلاع از انواع کسری سربازی مناطق، مدت زمان کسری هر منطقه
 • لیست مناطق عملیاتی منطبق با آخرین لیست  اعلام شده از سوی سازمان نظام وظیفه
 • آخرین اخبار و قوانین درباره کسری های خدمت سربازی و پذیرش در سپاه
 • پاسخ به سوالات کسری سربازی مناطق و مشاوره تلفنی خدمت سربازی

مدت خدمت سربازی در سال ۹۹ تغییر کرد. با اخذ انواع کسری های نظام وظیفه می توان میزان قابل توجهی از مدت سربازی را کم کرد. در قانون خدمت نظام وظیفه کسری های متفاوتی وجود دارد. متداول ترین این کسری ها، کسری خدمت فرزندان ایثارگر، کسری فرزند، کسری بسیج است.

کسری خدمت مناطق، یکی از کسری هایی است که اکثریت مشمولان خدمت سربازی نظام وظیفه به آن توجه ندارند. در کسری خدمت مناطق، با توجه به نوع منطقه خدمت فرد مشمول، مدت مشخصی از خدمت نظام وظیفه سرباز کسر می شود.

بهتر است کسری خدمت مناطق را بهتر بشناسیم.

شرایط و مراحل اخذ انواع کسری خدمت فرزندان ایثارگران را بخوانید.

کسری خدمت مناطق چیست؟

در واقع علت وجود کسری خدمت مناطق، شرایط سخت تر خدمت سربازی در این مناطق است. سازمان نظام وظیفه به منظور ایجاد شرایط یکسان برای همه مشمولان این تسیهلات را قرار داده است. پس اگر مشمولی به این مناطق اعزام شود، با توجه به نوع منطقه اعزام خود از کسری خدمت مناطق بهره مند می شود. همانطور که می دانید در شرایط عادی حدود سه ماه از زمان پر کردن دفترچه تا اعزام خود فرصت دارید. پس هر چه سریع تر با مشاورین مرکز مشاوره تلفنی باران تماس گرفته و هرچه سریع تر برای کسری خدمت سربازی خود اقدام نمایید.

دسته بندی کسری خدمت مناطق

سازمان نظام وظیفه کسری خدمت مناطق را به دو گروه تقسیم کرده است. بعضی از این مناطق به خاطر شرایط نامساعد آب و هوایی در این دسته بندی قرار گرفته اند. هم چنین از نظر سازمان نظام وظیفه مناطقی تحت عنوان مناطق جنگی یا امنیتی تعریف شده است.

پس کسری خدمت مناطق به دو دسته تقسیم می شود.

 1. کسری خدمت مناطق بد آب و هوا یا محروم
 2. کسری خدمت عملیاتی یا امنیتی

کسری خدمت مناطق عملیاتی و امنیتی چقدر است؟

هر سال سازمان نظام وظیفه عمومی لیست مناطق عملیاتی و بد آب و هوا را اعلام می کند. با توجه به لیست مناطق عملیاتی کسری خدمت مناطق مشخص می گردد. میزان این کسری از تاریح یکم آذر سال ۹۹ به شرح جدول زیر است.

کسری خدمت مناطق جنگی یا امنیتی سربازی که در مناطق عملیاتی یا امنیتی خدمت می کند ۱۷ ماه خدمت می کند
کسری خدمت مناطق بد آب و هوا سربازی که در مناطق بد آب و هوا یا محروم خدمت میکند اگر بومی آن منطقه باشد ۲۱ ماه و در غیر این صورت ۲۱ ماه خدمت می کند

شرایط تعیین بومی یا غیر بومی بودن در سربازی

اگر فاصله شهر یا روستای محل سکونت شما تا محل خدمت بیشتر از ۵۰ کیلومتر باشد غیربومی و در غیر این صورت بومی محسوب می شوید. البته در قانون قبلی کسری مناطق به مشمولان بومی تعلق نمی گیرفت.

قانون جدید کسری خدمت مناطق از تاریخ یک آذر سال ۹۹ اجرا می شود. تا این تاریخ مشمولان مناطق بد آب و هوا ۲ ماه و مناطق امنیتی ۳ ماه کسری می گیرند.

بخشش اضافه خدمت سنواتی برای سربازان مناطق محروم و درگیر

بخشش اضافه خدمت از سال ۹۶ در اختیار فرمانده یگان خدمتی قرار گرفت. فرمانده پادگان بنا بر صلاحدید خود می تواند تمام یا بخشی از اضافه خدمت سنواتی را ببخشد.

در طرح میثاق ۶ آیین نامه ای ارائه شد تا سربازان با انجام نکات این آیین نامه بتوانند از بخشودگی غیبت و اضافه خدمت برخوردار شوند. بند هایی از طرح میثاق ۶ برای سربازانی است که در مناطق ید آب و هوا و یا مناطق محروم خدمت می کنند.

 • اگر بعداز اتمام آموزشی در مناطق امنیتی درگیر خدمت کنید شامل این طرح می شوید به شرطی که حداقل به مدت شش ماه از خدمت شما در منطقه درگیر گذشته باشد و غیر بومی باشید.
 • اگر سرباز بومی یا غیر بومی در این مناطق محروم یا درگیر هستید هشت ماه به طور مداوم در این مناطق خدمت کرده باشید.
 • سربازان غیر بومی حداقل باید سابقه ۱۰ ماه خدمت در مناطق عملیاتی و امنیتی غیر درگیر داشته باشند.
 • سربازان غیر بومی که حداقل ۱۲ ماه سابقه خدمت در مناطق محروم و بد آب و هوا داشته باشند.
 • سربازانی که در مشاغل سخت و زیان آور مانند امور حفاظت فیزیکی، دژبانی، رانندگی در مناطق کم برخوردار، خدمات پشتیبانی در مناطق محروم و بد آب و هوا، عملیاتی و امنیتی…، برابر مقررات ابلاغی حداقل ۱۲ ماه خدمت کنند.

لیست مناطق عملیاتی و امنیتی برای اخذ کسری خدمت مناطق

اکثریت مشمولان نظام وظیفه تصور اشتباهی از این موضوع دارند. در واقع سازمان نظام وظیفه عمومی چیزی به اسم لیست مناطق عملیاتی منتشر نمی کند. مگر در مواقعی که در برخی مناطق درگیری هایی ایجاد شود. منظور از مناطق امنیتی همان مرزهای کشور است که به دلیل داشتن حساسیت امنیتی، شامل کسری مناطق می شوند.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 399 تا
 1. نیما :

  با سلام
  من در منطقه غیر بومی و بد اب و هوا خدمت می کنم،یعنی ۱۸ ماه و بابت جبهه پدرم ۸ ماه و ۱۲ روز کسر خدمت اوردم، الان به من میگن که به ازا هر ماه کسری باید ۱۰ روز از کسری کم بشه یعنی از سه ماه بدی اب و هوا بدین معنی که از سه ماه بدی اب و هوا ۸۴ روزشو کم میکنن ایا همچین چیزی داریم؟ یعنی بخاطر کسری جبهه اون کسری بدی ابو هوا از بین میره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله
   اگه خدمت کامل انجام می دادی معافیت منطقه بد اب و هوا می دادن. به نسبت میزانی که کسری گرفتی از کسری مناطقت کم می کنن.

 2. Cancel :

  سلام من از شهر کاشمر هستم و دفترچه رو هم از کاشمر پست کردم، اما رفتم مشهد و جذب یه یگان شدم. الانم به صورت شب خواب اینجام. میخواستم بدونم به من کسری غیر بومی تعلق میگیره؟
  فاصله بین دو شهر ۲۳۰ کیلومتر

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله

 3. محمد :

  سلام وقت بخیر خسته نباشید
  بنده سرباز پدافند هوایی هستم و در شهر اهواز خدمت میکنم و بومی محسوب میشم ، ولی من الان رستم عملیاتی هست و تو خود پادگان خدمت نمیکنم و دیده بان هستم و هر چند مدت منو ماموریت میفرستن و مرخصی درست حسابی نداریم به عنوان اینکه ۲۴ ۲۴ باشم یا تایم اداری باشم نیستم ،میخواستم بدونم ۲۱ ماه خدمت میکنم(به ما گفتن بومی حساب میشید ،میخواستم بدونم اگر پیگیری کنم میتونم کسری رو بگیرم)؟یا کسر عملیات که ۲ ماه تعلق میگیره و ۱۹ ماه خدمت میکنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.شرط غیر بومی بودن این هست که فاصله بین دو شهر محل زندگی و محل خدمت بیش از ۵۰ کیلومتر باشد.در مورد عملیاتی بودن شغل خدمتی شما هم باید یگان تاییده بده تا به شما کسری خدمت مناطق عملیاتی تعلق بگیرد.

 4. امیرحسین :

  سلام. ببخشید مجددا سوال میکنم. من از نیروی انسانی تیپ خودمون سوال کردم گفتن کسری مناطق عملیاتی ۹ روز هست کلا و فقط به حضورتون تو منطقه تعلق میگیره ۴۵ روز حضور و ۱۵ روز مرخصی. و مرخصی کسری نداره… درضمن کسری بالای ۵۰ کیلومتر هم گفتن بهتون تعلق نمی گیره فقط همون ۹ روز هست. اینطوری ما۲۰ ماه خدمت میشیم نه هفده. چه طوری پیگیری کنم…. قضیه چیه چون خود سردار مون میگفت شما هفده ما خدمت هستید

  1. باران مشاوره :

   سلام
   با توجه به تعداد بالای سوالاتتون با دفتر تماس بگیرید

 5. امیرحسین :

  سلام. من در منطقه عملیاتی خدمت میکنم به ما گفتن به ازای هر ماه حضور ۹ روز کسری دارین. ۴۵ روز حضور و ۱۵ روز مرخصی.. گفتن فقط به حضورتون تو منطقه کسری میدن. و مرخصی کسری نداره. با این حساب ما ۲۰ ماه خدمت میشیم نه هفده……. کسری بالای ۵۰ کیلومتر هم به ما تعلق میگیره یا نه…….

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله کسزی غیر بومی هم میدن بهتون

 6. Persian_boy :

  سلام خسته نباشید بنده بعد از دوره آموزشی یگانم رو افتادم کاشان(آران و بیدگل) پادگان شهید کبریایی سوال اینکه خدمت تو این شهر جز مناطق بد آب هوای محسوب میشه؟ و اینکه برای بنده چقد کسری میخوره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بله بد اب و هواس برای غیر بومی ۱۸ ماه

 7. علی :

  سلام من ۱۰ ماه تو زنجان خدمت کردم بعد انتقالیم اومده رفتم شهر خودم بهشهر
  چقدر از کسری غیر بومی بودن شاملم میشه

  1. باران مشاوره :

   سلام
   به نسبت زمانی که غیر بومی بودی کسری میگیری مثلا اگه نصف خدمتتو غیر ربومی بودی نصفشو کسری میگیری

 8. صدرا :

  سلام خسته نباشین
  من حدودا ۳ ماه و نیم در قزوین خدمت کردم و بعدش برگشتم شهر خودم تبریز جابه جایی گرفتم میخواستم ببینم کسری شاملم مییشه بخاطر اون سه ماه یا نه

  1. باران مشاوره :

   سلام. بله

 9. امیررضامرادی :

  سلام وقتتون بخیر خسته نباشید.من ورودی شهریور۹۹هستم و متاهل ۱۲ماه درتهران خدمت کردم وبعدازشرایط متاهلی به شهرخود یعنی استان مازندران شهرستان آمل اومدم و دراینجا درییلاق کلانتری۱۴رینه دوماهه دارم خدمت مبکنم که۷۰کیلومتر ازشهرومحل سکونت دورترم ایا ب بنده کسری تعلق میگیرد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که فاصله شهر محل زندگی و شهر محل خدمتی تون بیش از ۵۰ کیلومتر باشد به شما به تناسب مدت حضورتون در اون یگان کسری غیر بومی بودن تعلق خواهد گرفت.ولی اگه بصصورت روزبرگی در رفت و آمد باشین فرمانده یگانتون به استناد همین موضوع میتوانن برای شما کسری غیر بومی بودن را در نظر نگیرند.

 10. علی :

  سلام من اهل اراکم و در منطقه عملیاتی خدمت میکنم.اینجا خدمت ۱۷ ماهه و میخاستم بدونم آیا اگر کسری بسیج بیارم مثلا ۶ماه ازش کم میکنن یا همون ۶ ماهولحاظ میکنن برام؟میگن ماهی ه‍ روز قبلنا کم میکردن الانو اطلاع ندارم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   زمانی خدمت ۱۷ ماهه که خدمتت کامل باشه
   مثلا اگه یک سوم طول خدمت رو کسری ببری از کسری مناطقت یک سوم کم میکنن و به نسبتی که در منطقه خدمت کردی کسری میدن

 11. احسان :

  سلام
  من دفترچه رو از استان گلستان پست کردم و الان نوشهر خدمت میکنم که بیش از ۵۰ کیلومتر فاصله داره و اومدم نوشهر خونه رهن کردم آیا کسری غیر بومی شامل حالم میشه؟
  آدرس هایی که دادم همش مربوط به قبل از رهن کردن بوده و استان گلستان را داده بودم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر برای گرفتن کسری غیر بومی باید شبها رو در پادگان بمونید

 12. حامد :

  سلام وقت بخیر.بنده ساکن تبریزم ولی متولد شهر ماکو تو استان آذربایجان غربی،میخواستم بدونم اگر بنده کسری خدمت بسیج و پروژه نویسی داشته باشم به مدت ۱۴ ماه،با اعزام من به منطقه مرزی ماکو که محروم هستش شرایطم چی میشه؟ایا چون متولد اونجام ولی ساکنش نیستم بازم بومی حساب میشم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   ملاک بومی بودن شما محل سکونته نه محل تولد
   هر ادرسی اعلام کردی بومی همونجایی

 13. نیما :

  سلام
  من اعزامی ۱۳۹۹/۱۰/۱ هستم
  و توی تیپ ۴۰ سراب خدمت میکنم
  بخاطر بدی آب و هوا کسری به من تعلق میگیره؟؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. در صورتی که یگان خدمتی تون حاضر در بخش مهربان شهر سراب و یا دهستان های رازلیق و صائین در بخش مرکزی شهر سراب باشد بخاطر حضور در مناطق کمتر توسعه یافته شامل کسری خدمت خواهد بود در غیر اینصورت خیر.

 14. آمانج :

  با سلام
  من خودم اهل شهرستان بوکان در استان آ.غ هستم و محل خدمتم افتاده شهرستان بروجرد در استان لرستان که فاصله‌اش با محل زندگیم حول و حوشه‌ ۵۵۰ کیلومتری میشه…. سوالم اینه که خدمت من چند ماه میشه؟! و اینکه شش ماه هم اضافه دارم آیا امکانش هست بخشیده بشه یا خیر؟!؟!
  ممنونم

  1. باران مشاوره :

   سلام با توجه به غیر بومی بودن به شما سه ماه کسری غیر بومی بودن تعلق خواهد گرفت . در صورتی که محل خدمتی تون جز مناطق عملیاتی درگیر باشد مدت خدمتتون ۱۷ ماه و در صورتی ک جز مناطق بد آب و هوا باشد ۱۸ ماه خواهد بود. در مورد بخشش اضافه خدمت سنواتی تون فقط فرمانده یگانتون که در جایگاه سرتیپ دوم به بالا باشد تصمیم گیرنده است.

   1. ahmed :

    سلام من اهل شهرستان کنگان استان بوشهر هستم و در منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه افتادم بندر لنگه و پدرم ۲کارت ایثارگری داره ۲۴ماه در جبه می خواستم بدونم خدمتم چند ماه میشه؟

    1. باران مشاوره :

     سلام.شما بابت هر ماه ایثارگری پدرتون ۱۲ روز کسری ایثارگری دریافت خواهبد کرد .درصورتی که فاصله شهر محل خدمتتون از شهر محل زندگی بیش از۵۰ کیلومتر باشد به شما سه ماه کسری غیر بومی بودن تعلق خواهد گرفت و د ر صورتی که منطقه خدمتی تون جز مناطق بد آب و هوا و محروم و یا عملیاتی باشد ۳ تا ۴ ماه نیز از این بابت کسری خواهید گرفت. مقدار دقیق و نهایی کسری خدمتتون هم از طریق تناسب گیری معین خواهد شد
     یعنی بعد از اعمال کسری ایثارگری پدر به نسبتی که در منطقه بد اب و هوا خدمت مبکنب کسری اون منطقه رو میگیری

 15. Mehran :

  سلام خسته نباشید دفترچه مو از ساری پست کردم یگانم اصلی مون تهرانه از اون جا مارو فرستادن بهشهر زیر نظر تهران هستیم فک کنم مارو عملیاتی فرستادن وفاصله شهرمون تا محل یگان بیش از ۵۰کیلومتره ولی از شهر تا شهر ۴۹کیلومتره میخواستم ببینم بخاطر یگان یا مصافت ۲۱ماه هستیم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه شب همونجا بمونی بهت کسرزی رومیدن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: