کسر خدمت فرزندان ایثارگران

قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر و معافیت رزمندگی و آزادگی همچنان پابر جاست

256 26,025

طبق آخرین قانون تصویب شده در رابطه با کسری خدمت ایثارگران سالانه بالغ بر ۲۰ هزار نفر از افرادی که بیشترین امتیاز رزمندگی، ایثارگری و جانبازی را داشته باشند می توانند از کسر خدمت فرزندان ایثارگر استفاده کرده و یا حتی معافیت ایثارگری بگیرند.

در سال های قانون کسری ایثارگری دچار تغییرات زیادی شده است. به عنوان مثال سابقا به ازای هر درصد جانبازی ۹ روز کسری داده می شد اما پس در آیین نامه جدید این مدت افزایش یافت. در این مقاله علاوه بر آخرین تغییرات کسری ایثارگری، پاسخ سوالات زیر را نیز به شما می دهیم.

سازمان نظام وظیفه به منظور تکریم خانواده ایثارگران و قدردانی از زحماتی که رزمندگان انجام داده اند تسهیلاتی را بر اساس سابقه ایثارگری در نظر گرفته است. این تسهیلات بر اساس سابقه جبهه، درصد جانبازی و … داده می شود.

نحوه تقسیم کسری خدمت بین برادران، کسری خدمت مناطق عملیاتی، کسری خدمت مناطق جنگی پس از قطعنامه و … از جمله مسائلی هستند که متقاضییان کسری ایثارگری با آن مواجه هستند. این قانون تا سال ۱۴۰۱ اجرا می شود.

شرایط اخذ کسری ایثارگری

همانطور که گفتیم کسری ایثارگری فقط شامل ایثارگران و خانواده ایشان می شود. پس قدم اول برای گرفتن کسری ایثارگری این است که بتوانید ثابت کنید عضو خانواده ایثارگران هستید. برای این کار باید برگ سوابق ایثارگری را در دست داشته باشید. پس اگر کارت ایثارگری را نیز ندارید باز هم با توجه سوابق ایثارگری می توانید کسری ایثارگری بگیرید.

ملاک تعلق کسر خدمت ایثارگری، حضور در جبهه و عملیات است. البته حضور در برخی مناطق کردستان، اذربایجان غربی و کرمانشاه تا مهر ماه سال ۷۵ منجر به اخذ کسر خدمت فرزندان ایثاگر می شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. کسری خدمت فرزند جانبازی فقط به جانبازی بنیاد شهید تعلق می گیرد.

چه کسانی می توانند از کسری ایثارگری استفاده کنند؟

تسهیلات ایثارگری فقط شامل فرزند و برادر ایثارگر می شود. البته برادر ایثارگر تنها در صورت شرایط خاصی می تواند کسری ایثارگری برادرش را بگیرد. این کسری شامل حال نوه و داماد نمی شود.

تا اتمام برنامه ششم توسعه حداکثر ۲۰ هزار نفر از فرزندان ایثارگران که بیشترین امتیاز را گرفته باشند از کسری ایثارگری بهرمند می شوند. برای استفاده از کسری خدمت فرزندان ایثارگر باید در حال خدمت باشید.

محاسبه کسری ایثارگری و کسری خدمت به ازای هر ماه جبهه

میزان کسری ایثارگری به مدت زمان و محل جبهه پدر بستگی دارد. علاوه بر این جانبازان عزیز هم می توانند با توجه به میزان درصد جانبازی خود برای فرزندانشان کسری خدمت ایثارگری یا معافیت نظام وظیفه ایثارگری بگیرند.

در سال های گذشته به ازای هر ماه حضور در جبهه، هر ماه سابقه اسارت و هر درصد جانبازی پدرتان ۹ روز از خدمت سربازی شما کسر می شد. خوشبختانه پس از بررسی مجددا قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر، مدت زمان کسری ۹ روزه افزایش یافت.

تجمیع کسری های ایثارگری

سازمان نظام وظیفه این امکان را در اختیار شما قرار داده تا بتوانید کسری های خود را تجمیع کنید. یعنی اگر پدر شما ۴ ماه سابقه حضور در جبهه داشته و ۱۵ درصد هم جانبازی دارد، شما هم کسری جانبازی و هم کسری سابقه حضور ایشان در جبهه را دریافت می کنید. حتی اگر سابقه بسیج نیز دارید می توانید علاوه بر کسر خدمت فرزندان ایثارگران، کسری بسیجتان را نیز بگیرد.

گاها ممکن است کسری های خدمت شما انقدر زیاد باشد که بتوانید از خدمت معاف شوید. پس بهتر است انواع کسری خدمت سربازی را بهتر بشناسید.

خدمت سربازی در چه سال هایی شامل کسری ایثارگری می شود؟

در سال های ۵۹ به بعد که کشور وارد جنگ شد سربازان زیادی به جبهه اعزام شدند. سربازانی که در مناطق جنگی و عملیاتی بوده اند در سه گروه زیر دسته بندی می شوند.

 1. گروه اول: سربازانی که در سال های جنگ خدمت سربازیشان را در جبهه گذراندند.
 2. گروه دوم: سربازانی که پس از قطعنامه در مناطقی بودند که دچار درگیری بود.
 3. گروه سوم: کارمندان دولت که در سال های جنگ در مناطق و شهرهای دارای درگیری شاغل بوده اند.

کسری خدمت سربازی جبهه پدر

سازمان نظام وظیفه به فرزندان هر دو گروه کسری ایثارگری می دهد. تمامی افرادی که از سال ۵۹ تا تاریخ ۲۷ مرداد ۶۷ در مناطق جنگی بوده اند کسری ایثارگری را دریافت خواهند کرد.

کسری ایثارگری بعد از قطعنامه

افرادی که از تاریخ ۲۷ مردادماه سال ۶۷ به بعد یعنی زمان پایان جنگ در برخی از شهرهای استان های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه حضور داشتند، ۸۰ درصد سابقه حضورشان در این مناطق به عنوان سوابق ایثارگری حساب شده و فرزندانشان شامل قانون کسری ایثارگری فرزند می شوند. سابقه این افراد تا سال ۷۵ مورد قبول سازمان نظام وظیفه است فقط به شرط آنکه فرد در یگان های رزمی و امور رزمی باشد.

کسری خدمت فرزندان کارمندان دولت

بر اساس قوانین تمامی افرادی که در طول دوران جنگ تحمیلی در مناطق و شهرهای درگیر جنگ از سوی دولت مامور به خدمت بودند (از تاریخ ۵۹/۰۶/۳۱ تا ۶۷/۰۵/۲۷) می توانند دوران مدت سربازی خود را به عنوان کارمند در این مناطق به عنوان ایثارگر تلقی کنند. بر این اساس این افراد ۵۰ درصد مدت خدمت خود در آن مناطق را به عنوان سوابق ایثارگری دریافت می کنند.

در ادامه به برخی از کسری های ایثارگری فرزندان کارکنان دولت مثل جهادگران و کارکنان وزارت نفت خواهیم پرداخت.

کسری ایثارگری فرزندان جهادگران

جهادگران جهاد سازندگی در زمان جنگ تحمیلی به فعالیت های فنی و مهندسی مثل احداث جاده، سنگر، بیمارستان و … می پرداختند و نقش مهمی در دوران جنگ داشتند. بر اساس قانون فرزندان جهادگران جنگ نیز کسری ایثارگری می گیرند.

جهادگران رسمی و پیمانی مستقیما از سوی جهاد کشاوری برای کسری ایثارگری معرفی می شوند. این افراد باید نامه کسر خدمت سربازی را از جهاد کشاورزی دریافت کرده باشند. سپس باید آن نامه را به بسیج ارائه دهند تا کسر خدمت ایثارگری ایشان لحاظ شود.

جهادگران مردمی که پرونده آن‌ها به سپاه ارسال شده از سوی بسیج سپاه معرفی خواهند شد.

 کسری خدمت فرزندان کارکنان وزارت نفت

اگر پدر شما کارمند وزارت نفت است می توانید برای معافیت یا کسر خدمت فرزندان کارکنان وزارت نفت اقدام کنید. کارمندانی که در سال های جنگ در شهر های خاصی حضور داشتند می توانند این کسری را برای فرزندانشان بگیرند. اطلاعات شهر ها و سال های حضور به شرح زیر است.

 • شهرهای آبادان، خرمشهر، گیلان غرب، سوسنگرد، سرپل ذهاب و دهلران از شهریور ۵۹ تا ۲۷ مرداد ۶۷.
 • شهرهای اهواز، ایلام، شوش، اندیمشک، دزفول، حمیدیه و ماهشهر از ۳۱ شهریور ۵۹ تا ۱۵ تیر ۶۱.
 • مناطق عملیاتی لاوان، بهرگان، خارک و سیری از ۳۱ شهریور ۵۹ تا ۲۷ مرداد ۶۷.
 • شهرهای بندر امام و چشمه خوش نیز از ابتدای جنگ تا پایان جنگ.

برای گرفتن این کسری باید پس از تکمیل برگ درخواست رسیدگی به سوابق خدمتی در شهرها و مناطق جنگی کارکنان دولت، آن را به امور اداری آخرین محل خدمت خود ارائه دهید. واحد شما مدارک شما را تهیه کرده و پس از طی سایر مراحل اداری آن را به شرکت نفت فلات قاره ایران ارسال می کند.

لیست مناطق عملیاتی کسری ایثارگری

همانطور که خواندید حضور در مناطق عملیاتی هم شامل کسری ایثارگری می شود. قانون کسری ایثارگری فرزند حتی حضور در برخی مناطق بعد از قطعنامه را نیز در بر می گیرد. این مناطق بسیار زیاد بوده و تنها حضور در سال های خاصی سبب تعلق گرفتن کسری می شود. این مناطق از سوی ستاد کل نیروهای مسلح اعلام شده است.

استعلام کسری خدمت ایثارگری

برای تسهیل در ثبت و کسر خدمت فرزندان ایثارگران، یگان های صادرکننده گواهی کسر خدمت تاییدیه این گواهی را به سامانه جامع وظیفه عمومی ثبت و ارسال خواهند کرد. بدین ترتیب دیگر برای استعلام کسری خدمت نیازی به مراجعه به معاونت های وظیفه عمومی نیست.

تاییدیه گواهی کسر خدمت سربازان حین خدمت توسط یگان های صادرکننده در سیستم جامع یگان خدمتی سرباز قابل مشاهده خواهد بود و برای پیگیری باید به یگان های صادرکننده گواهی کسر خدمت مراجعه کنید.

بهره مندی مشمولان غایب از کسری ایثارگری

کسری ایثارگری و غیبت سربازی

عدم داشتن سابقه غیبت شرط اصلی استفاده از تسهیلات نظام وظیفه است و کسری ایثارگری نیز از این قاعده مستثنا نیست اما ممکن است تحت شرایطی سربازان غایب نیز بتوانند از کسری ایثارگری استفاده کنند.

به عنوان مثال به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و دهه فجر به مشمولان غایب فرصت داده شد که تا پایان تاریخ ۱۲ فروردین سال ۹۸ با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ وضعیت سربازی خود را مشخص کنند تا بتوانند کسری ایثارگری پدرشان را دریافت کنند. در حال حاضر طرح استفاده مشمولان غایب از کسری ایثارگری منقضی شده است.

تقسیم کسری ایثارگری بین فرزندان

بر خلاف معافیت ایثارگری، کسری ایثارگری فقط به یکی از فرزندان خانواده تعلق خواهد گرفت. البته قانون شامل تبصره هایی می شود. مثلا اگر سوابق ایثارگری پدر به قدری باشد که یکی از فرزندانش معاف شده باشد، فرزند دیگر می تواند مابقی کسری خدمت را برای خودش بگیرد.

همچنین تحت شرایطی ممکن است بتوانید بدون سابقه معافیت ایثاگری، کسری خدمت را بین فرزندان تقسیم کنید. یکی دیگر از راه های تقسیم کسری ایثارگری بین برادران این است که یکی کسری مربوط به جانبازی و دیگری کسری مربوط به سابقه حضور در جبهه را اخذ کند.

مدارک لازم برای کسری ایثارگی جبهه پدر

برای گرفتن کسری ایثارگری شما نباید اقدام خاصی انجام دهید بلکه پدرتان باید سوابق ایثارگری خود را تکمیل کند و آن را تحویل ارگان مربوطه بدهد. پس از بررسی های انجام شده نامه کسری از خدمت ایثارگری شما به یگان خدمتی ارسال می شود و مدت زمان تعیین شده از خدمت شما کسر خواهد شد.

مشاوره کسری ایثاگری

کسری های سربازی شامل موارد زیادی می شود. این کسری ها شامل کسری خدمت سربازی بسیج فعال، کسری خدمت سربازی جبهه پدر، کسری خدمت فرزند، پروژه کسری خدمت و کسری خدمت آزادگان و جانبازان و … می شود. هر یک از این کسری ها شرایط خاص خود را دارند.

در مواردی ممکن است که شرایط گرفتن چند کسری خدمت مانند کسری خدمت بسیج، کسر خدمت فرزندان ایثارگر، کسری خدمت فرزندان جانبازان و… را داشته باشید. با استفاده از مشاوران آگاه نظام وظیفه می توانید کسری های خود را تجمیع کنید و حتی شانس اخذ کسری خدمت خود را با معافیت سربازی تعویض کنید.

 • آیا می دانید کسری خدمت ایثارگری، جانبازی و جبهه به بعضی مشمولین تعلق نمی گیرد؟
 • آیا می دانید فرزندان برخی از کارمندان دولت و نیروهای مسلح می توانند از خدمت سربازی معاف شوند یا کسری خدمت نظام وظیفه بگیرند؟
 • آیا می دانید فقط با زندگی کردن در برخی مناطق کشور می توانید کسری سربازی بگیرید یا از خدمت نظام وظیفه معاف شوید؟
 • آیا از نحوه جمع کردن امتیازات معافیت جانبازی و ایثارگری با خبرید؟

باران مشاوره آماده است با مشاورین مجرب خود خدمات مشاوره کسری ایثاگری را به شما ارائه دهد.

پاسخ به سوالات نظام وظیفه | باران مشاوره 70703025 021

سوالات متداول کسر خدمت فرزندان ایثارگر

۱) آیا من می توانم ثبت نام اولیه را انجام دهم؟
 • همه ی افرادی که دارای اولویت این نوع معافیت هستند می توانند ثبت نام کنند و از کسری جانبازان، آزادگان و رزمندگان استفاده نمایند.
۲) برای ثبت نام چه مدارکی لازم دارم؟
 • برای ثبت نام باید با مدارک معتبر به دفاتر مراجعه نمایید. در غیر این صورت نمی توانید از معافیت خود استفاده کنید، در صورت گم کردن مدارک خود می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.
۳) آیا بعد از ارائه مدارک حتما معاف می شوم؟
 • خیر، برای ایثارگری باید حد نصاب امتیاز آزادگی،جانبازی،یا ایثارگری لازم را کسب کنید تا بتوانید جز ۲۰ هزار نفر معاف شده باشید.
۴) پدر من در سال ۶۸ به سربازی اعزام شده. آیا من کسری دارم؟
 • بستگی به جایی دارد که در آن خدمت کرده اند. در شمال غرب کشور بعضی مناطق مرزی تا ۳۰ مهر ۷۵ امنیتی بوده اند که ۸۰ درصد سابقه برای ایثارگری لحاظ می شود. اما هم یگان پدرتان باید هنم شغل ایشان باید رزمی باشد. مثلا حتی در پادگان عملیاتی به شغل آرایشگری کسری نمی دهند.
۵) در چه صورتی می توانم با سابقه جبهه، جانبازی، یا ایثارگری معاف شوم؟
 • فرزندان مشمول رزمندگان، ایثارگران و جانبازان در صورتی که سابقه پدر آنها به صورت یک جا و تجمیعی حد نصاب معافیت ایثارگری را پرکند می توانند از خدمت سربازی معاف شوند.
۶) برادر من با سوابق ایثارگری پدر من معاف شده است آیا من هم می توانم کسری ایثارگری بگیرم یا معاف شوم؟
 • بله، در صورتی که سابقه ایثارگری پدر شما مازاد بر یک فرزند باشد و حد نصاب معافیت سربازی فرزند دوم را پر کند، شما هم معاف می شوید به شرطی که برادرتان از طریق تجمیع معاف نشده باشد.
۷) خدمت سربازی در زمان جنگ تا چه سالی کسری دارد؟
 • خدمت سربازی در مناطق جنگی تا ۲۹ مرداد سال ۶۷ است و جنگ بعد از این تاریخ پایان یافته است. از تاریخ پایان جنگ تا سال ۷۵ کسری فقط به مناطقی که درگیر و… بوده اند داده می شود.
۸) پدر من بعد از جنگ کارمند دولت بوده است. چند درصد سابقه را برای کسری حساب می کنند؟
 • خدمت کارمندان دولت در مناطق امنیتی به عنوان جبهه محسوب نمی شود و شما کسری ایثارگری نمی گیرید.
۹) پدر من سال ۶۹ تا ۷۱ تو اهواز حمیدیه در سپاه خدمت کرده است. من چقدر کسری می گیرم؟
 • مناطق پاکسازی میادین مین ۵۰ درصد به عنوان جبهه قابل محاسبه است.
۱۰) آیا کرمانشاه جز مناطق جنگی محسوب می شود؟

کرمانشاه در در اجرای ماده ۱۱۲ قانون پنجساله ششم برای بازسازی جنگی اعلام شده است اما این موضوع ربطی به کسر خدمت ندارد. کرمانشاه در عملیات مرصاد یک هفته جز مناطق جنگی بود. باز هم این موارد را از یگان پدرتان پیگیری کنید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 256 تا
 1. حسن پور :

  سلام خسته نباشین پدر من سال ۶۸ تا ۷۰ مریوان منطقه مرزی لشگر ۲۸ سنندج خدمت کرده آیا باید برای گرفتن کسری خدمت پدرم کارت ایثارگری داشته باشه برای گرفتن کارت ایثارگری باید به سنندج مراجعه کنیم؟
  برای کسری کی و کجا باید مراجعه کرد قبل از اعزام یا بعد از اعزام به خدمت؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که شغل پدرتون رزمی بوده باش و یگان خدمتی ایشون هم عملیاتی بوده باش با تایید یگانی که ازش کارت پایان خدمت گرفتن به شما کسری ایثارگری تعلق خواهد گرفت.پدرتون باید به جایی که ازش کارت پایان خدمت سربازی گرفتن مراجعه کنند تا سوابق ایثارگری ایشون بررسی بشه و بعد از تایید نهایی در صورتی که به پدرتون گواهی داده بشه میتونین از کشری ایثارگری اسفاده ببرید در غیر اینصورت تنها با کارت ایثارگری به شما کسری تعلق خواهد گرفت.برای گرفتن کسری هم شما باید یک نامه اشتغال به خدمت از یگامن خدمتی تون تهیه کنید و به پدرتون بدین تا ایشون از طریق یگان خودش یا معاونت نیروی انسانی یگان خدمتی شون کسری شما رو اعمال کنند.

 2. میلاد فتحی :

  سلام
  پدر من ۲۹ ماه ایثارگری داره
  برای من معافیت ایثارگری تعلق میگیره یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر ۳۰ ماه معافیت داره

 3. امیر :

  سلام ببخشید پدر من کارت ایثار گری دارد و ۲۴ ماه توی جبهه بوده بعد اینکه دو تا برادرم از کسری خدمت استفاده کردند
  آیا من هم میتونم از کسری خدمت استفاده کنم ؟ ممنون میشم توضیح بدین
  من فرزند آخر هستم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه سابقه استفاده نشده داره بله

 4. Hosein :

  سلام من تمام کار های کسری ایثار گری رو سوله آبی لویزان انجام دادم معمولا چقد طول میکشه که کسری به دستم برسه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.کمتر از یکماه از زمان ثبت درخواستتون کسری در سیستم نظام وظیفه برای شما اعمال خواهد گردید.

 5. وحید :

  سلام. پدر من ۶ ماه اوایل جنگ داوطلب بسیج بودن و ۱۷ ماه هم تا پایان جنگ سرباز ارتش. همه ی این ۲۳ ماه هم خط مقدم خدمت کردن. ۲ تا سوال دارم.
  اول این که آیا این ۶ ماه و ۱۷ ماه با هم جمع میشن و بعد کسری محاسبه میشه؟
  دوم هم این که نحوه و ضریب محاسبه ی کسری بر اساس تعداد ماه خدمت چجوریه؟
  خیلی ممنون

  1. باران مشاوره :

   سلام
   داوطلبانه ماهی ۱۲ روز
   سرباز ۹ روز

 6. محمد صالحی :

  سلام پدر من ۱۰ماه دزفول ارتش خدمت کرده سال۶۳ کسری خدمت تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام تا تیر ۶۱ جنگی بوده

 7. ارشاد :

  پدر من در سال ۶۲ تا ۶۴ در تهران خدمت کرده یگان انها جزو یگان های اماده باش برای فرستادن در منطقه جنگی بوده و پر بنده هم ۶ماه از ان را جبهه در توپ خانه رفته است. خاستم ببینم ۲۱ ماه خدمت پدرم ایثار گری تایید میشود که به ازای ان ۹ تا ۱۱ ماه کسری نصیب بنده بشود ؟؟؟؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   مدتی که در منطقه بوده حساب میشه نه تهران

 8. وحید :

  سلام پدر من ۰/۲۵درصد ایثارگری داره چقد کسری تعلق میگیره ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. به ازای هر ماه ایثارگری ثبت شده به شما ۱۲ روز کسری ایثارگری تعلق خواهد گرفت اما اگه منظورت ۲۵ درصد جانبازی هست معاف کامل میشی

 9. نازگل چرم :

  سلام خسته نباشید ببخشید تا چه زمانی وقت هست که کارت و مدارک ایثارگری برای کسری را بگیریم؟اخه یه جایی نوشته بود تا ماه ۶ام سربازی فقط میشه اقدام کرد

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما در هر بازه ای از طول دوران خدمتتون برای اخذ کسری ایثارگری میتونین استفاده کنین ولی طبق آخرین بخشنامه اعلامی از سمت نظام وظیفه این قانون در حال حاضر تا انتهای سال ۱۴۰۱ قابل اجرا می باشد.

 10. محمد :

  سلام خسته نباشین ببخشید یه سوال از شما دارم پدر من در سال۶۹ تا۷۱در اهواز سپاه خدمت کرده است می خواهستم بدونم کسری برای من شامل میشود ممنون میشم از پاسختون

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 11. علی رضا داوری :

  سلام پدرم از سال ۶۹تا۷۱ در پایگاه ششم شکاری خدمت کرده ایا به من کسری تعلق میگیره

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر بعد از قطنامه می باشد.

 12. اشکان :

  سلام پدر من ۵۹ماه ۲۴ روز خدمت در منطقه جنگی عملیاتی داشته منم الان ۵ ماهه رفتم خدمت و ۶ اهم اضافه دارم به خاطر غیبت الان من میتونم از این کسری استفاده کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه پدرتون این میزان ماه بعنوان ایثارگری براشون ثبت شده باشد و فرزند دیگشون از این طریق معافیت نگرفته باشند شما معاف خواهید شد در غیر اینصورت شما تنها با توجیه غیبت که مورد تایید کارشناسان نظام وظیفه قرار بگیره میتونین از کسری ایثارگری پدرتون استفاده کنید.

 13. میلاد :

  سلام آیا درسته که در سال جدید قانون تغییر کرده و مشمولان غایب میتوانند از کسری ایثارگری استفاده کنند یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 14. محمدحسین عباسی شیرازی نژاد :

  سلام وعرض ادب، عزیزان نمی‌دانم شما درتصمیم گیری قوانین سربازی دخالتی داریدیانه، ویادر جلسات سران تصمیم گیرنده حضوردارید؟ سوال من این است آیاعدالت برای تمام سربازانی که درجبهه مناطق جنگی بودندبرقرارشده، چراسربازانی که درشمال وشمال غرب خدمت می‌کردند تاپایان خدمتشان حتی بعداز قبول قطعنامه میتوانندازامتیازکسرخدمت برای فرزندانشان استفاده کننداماسربازان دیگرکه درمناطق عملیاتی بودندنه. آیا آتش دشمن درمناطق شمال وشمال غرب رنگ ورخساری غیرازمناطق جنوب داشت. باوجودی که بیشترین آتش دشمن وشهادت عزیزان درمناطق جنوب مخصوصا شلمچه، نانوایی، نعل اسبی، جزیره مجنون وغیره بود.لطفا بررسی کنید عدالت کجا پنهان شده حق سربازراپایمال نکنیدکه حق الناس هست.

  1. باران مشاوره :

   سلام
   متاسقانه ما تصمیم گیرنده نیستیم و فققط قوانین رو برای عزیزان سرباز توضیح میدیم

 15. محمد :

  سلام.مادر من ایثارگره و همسر شهید.ولی من فرزند شهید نیستم.از یه پدر دیگه هستم.که پدرم با شهید پسر عمو هستن.آیا کسری خدمت یا معافیت بهم تعلق میگیره یا نه؟در ضمن از امتیازات ایثارگری هیچ استفاده ای نکردیم و الآنم سر خدمت سربازی هستم.لطفا راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بابت ایثارگی مادر بهتون کسری میدن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: