کسر خدمت فرزندان ایثارگران

قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر و معافیت رزمندگی و آزادگی همچنان پابر جاست

170 25,212

طبق آخرین قانون تصویب شده در رابطه با کسری خدمت ایثارگران سالانه بالغ بر ۲۰ هزار نفر از افرادی که بیشترین امتیاز رزمندگی، ایثارگری و جانبازی را داشته باشند می توانند از کسر خدمت فرزندان ایثارگر استفاده کرده و یا حتی معافیت ایثارگری بگیرند.

در سال های قانون کسری ایثارگری دچار تغییرات زیادی شده است. به عنوان مثال سابقا به ازای هر درصد جانبازی ۹ روز کسری داده می شد اما پس در آیین نامه جدید این مدت افزایش یافت. در این مقاله علاوه بر آخرین تغییرات کسری ایثارگری، پاسخ سوالات زیر را نیز به شما می دهیم.

سازمان نظام وظیفه به منظور تکریم خانواده ایثارگران و قدردانی از زحماتی که رزمندگان انجام داده اند تسهیلاتی را بر اساس سابقه ایثارگری در نظر گرفته است. این تسهیلات بر اساس سابقه جبهه، درصد جانبازی و … داده می شود.

نحوه تقسیم کسری خدمت بین برادران، کسری خدمت مناطق عملیاتی، کسری خدمت مناطق جنگی پس از قطعنامه و … از جمله مسائلی هستند که متقاضییان کسری ایثارگری با آن مواجه هستند. این قانون تا سال ۱۴۰۱ اجرا می شود.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط کسر خدمت فرزندان ایثارگران و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

شرایط اخذ کسری ایثارگری

همانطور که گفتیم کسری ایثارگری فقط شامل ایثارگران و خانواده ایشان می شود. پس قدم اول برای گرفتن کسری ایثارگری این است که بتوانید ثابت کنید عضو خانواده ایثارگران هستید. برای این کار باید برگ سوابق ایثارگری را در دست داشته باشید. پس اگر کارت ایثارگری را نیز ندارید باز هم با توجه سوابق ایثارگری می توانید کسری ایثارگری بگیرید.

ملاک تعلق کسر خدمت ایثارگری، حضور در جبهه و عملیات است. البته حضور در برخی مناطق کردستان، اذربایجان غربی و کرمانشاه تا مهر ماه سال ۷۵ منجر به اخذ کسر خدمت فرزندان ایثاگر می شود که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. کسری خدمت فرزند جانبازی فقط به جانبازی بنیاد شهید تعلق می گیرد.

چه کسانی می توانند از کسری ایثارگری استفاده کنند؟

تسهیلات ایثارگری فقط شامل فرزند و برادر ایثارگر می شود. البته برادر ایثارگر تنها در صورت شرایط خاصی می تواند کسری ایثارگری برادرش را بگیرد. این کسری شامل حال نوه و داماد نمی شود.

تا اتمام برنامه ششم توسعه حداکثر ۲۰ هزار نفر از فرزندان ایثارگران که بیشترین امتیاز را گرفته باشند از کسری ایثارگری بهرمند می شوند. برای استفاده از کسری خدمت فرزندان ایثارگر باید در حال خدمت باشید.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

محاسبه کسری ایثارگری و کسری خدمت به ازای هر ماه جبهه

میزان کسری ایثارگری به مدت زمان و محل جبهه پدر بستگی دارد. علاوه بر این جانبازان عزیز هم می توانند با توجه به میزان درصد جانبازی خود برای فرزندانشان کسری خدمت ایثارگری یا معافیت نظام وظیفه ایثارگری بگیرند.

در سال های گذشته به ازای هر ماه حضور در جبهه، هر ماه سابقه اسارت و هر درصد جانبازی پدرتان ۹ روز از خدمت سربازی شما کسر می شد. خوشبختانه پس از بررسی مجددا قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگر، مدت زمان کسری ۹ روزه افزایش یافت.

تجمیع کسری های ایثارگری

سازمان نظام وظیفه این امکان را در اختیار شما قرار داده تا بتوانید کسری های خود را تجمیع کنید. یعنی اگر پدر شما ۴ ماه سابقه حضور در جبهه داشته و ۱۵ درصد هم جانبازی دارد، شما هم کسری جانبازی و هم کسری سابقه حضور ایشان در جبهه را دریافت می کنید. حتی اگر سابقه بسیج نیز دارید می توانید علاوه بر کسر خدمت فرزندان ایثارگران، کسری بسیجتان را نیز بگیرد.

گاها ممکن است کسری های خدمت شما انقدر زیاد باشد که بتوانید از خدمت معاف شوید. پس بهتر است انواع کسری خدمت سربازی را بهتر بشناسید.

خدمت سربازی در چه سال هایی شامل کسری ایثارگری می شود؟

در سال های ۵۹ به بعد که کشور وارد جنگ شد سربازان زیادی به جبهه اعزام شدند. سربازانی که در مناطق جنگی و عملیاتی بوده اند در سه گروه زیر دسته بندی می شوند.

 1. گروه اول: سربازانی که در سال های جنگ خدمت سربازیشان را در جبهه گذراندند.
 2. گروه دوم: سربازانی که پس از قطعنامه در مناطقی بودند که دچار درگیری بود.
 3. گروه سوم: کارمندان دولت که در سال های جنگ در مناطق و شهرهای دارای درگیری شاغل بوده اند.

کسری خدمت سربازی جبهه پدر

سازمان نظام وظیفه به فرزندان هر دو گروه کسری ایثارگری می دهد. تمامی افرادی که از سال ۵۹ تا تاریخ ۲۷ مرداد ۶۷ در مناطق جنگی بوده اند کسری ایثارگری را دریافت خواهند کرد.

کسری ایثارگری بعد از قطعنامه

افرادی که از تاریخ ۲۷ مردادماه سال ۶۷ به بعد یعنی زمان پایان جنگ در برخی از شهرهای استان های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه حضور داشتند، ۸۰ درصد سابقه حضورشان در این مناطق به عنوان سوابق ایثارگری حساب شده و فرزندانشان شامل قانون کسری ایثارگری فرزند می شوند. سابقه این افراد تا سال ۷۵ مورد قبول سازمان نظام وظیفه است فقط به شرط آنکه فرد در یگان های رزمی و امور رزمی باشد.

کسری خدمت فرزندان کارمندان دولت

بر اساس قوانین تمامی افرادی که در طول دوران جنگ تحمیلی در مناطق و شهرهای درگیر جنگ از سوی دولت مامور به خدمت بودند (از تاریخ ۵۹/۰۶/۳۱ تا ۶۷/۰۵/۲۷) می توانند دوران مدت سربازی خود را به عنوان کارمند در این مناطق به عنوان ایثارگر تلقی کنند. بر این اساس این افراد ۵۰ درصد مدت خدمت خود در آن مناطق را به عنوان سوابق ایثارگری دریافت می کنند.

در ادامه به برخی از کسری های ایثارگری فرزندان کارکنان دولت مثل جهادگران و کارکنان وزارت نفت خواهیم پرداخت.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط کسر خدمت فرزندان ایثارگران و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

کسری ایثارگری فرزندان جهادگران

جهادگران جهاد سازندگی در زمان جنگ تحمیلی به فعالیت های فنی و مهندسی مثل احداث جاده، سنگر، بیمارستان و … می پرداختند و نقش مهمی در دوران جنگ داشتند. بر اساس قانون فرزندان جهادگران جنگ نیز کسری ایثارگری می گیرند.

جهادگران رسمی و پیمانی مستقیما از سوی جهاد کشاوری برای کسری ایثارگری معرفی می شوند. این افراد باید نامه کسر خدمت سربازی را از جهاد کشاورزی دریافت کرده باشند. سپس باید آن نامه را به بسیج ارائه دهند تا کسر خدمت ایثارگری ایشان لحاظ شود.

جهادگران مردمی که پرونده آن‌ها به سپاه ارسال شده از سوی بسیج سپاه معرفی خواهند شد.

 کسری خدمت فرزندان کارکنان وزارت نفت

اگر پدر شما کارمند وزارت نفت است می توانید برای معافیت یا کسر خدمت فرزندان کارکنان وزارت نفت اقدام کنید. کارمندانی که در سال های جنگ در شهر های خاصی حضور داشتند می توانند این کسری را برای فرزندانشان بگیرند. اطلاعات شهر ها و سال های حضور به شرح زیر است.

 • شهرهای آبادان، خرمشهر، گیلان غرب، سوسنگرد، سرپل ذهاب و دهلران از شهریور ۵۹ تا ۲۷ مرداد ۶۷.
 • شهرهای اهواز، ایلام، شوش، اندیمشک، دزفول، حمیدیه و ماهشهر از ۳۱ شهریور ۵۹ تا ۱۵ تیر ۶۱.
 • مناطق عملیاتی لاوان، بهرگان، خارک و سیری از ۳۱ شهریور ۵۹ تا ۲۷ مرداد ۶۷.
 • شهرهای بندر امام و چشمه خوش نیز از ابتدای جنگ تا پایان جنگ.

برای گرفتن این کسری باید پس از تکمیل برگ درخواست رسیدگی به سوابق خدمتی در شهرها و مناطق جنگی کارکنان دولت، آن را به امور اداری آخرین محل خدمت خود ارائه دهید. واحد شما مدارک شما را تهیه کرده و پس از طی سایر مراحل اداری آن را به شرکت نفت فلات قاره ایران ارسال می کند.

لیست مناطق عملیاتی کسری ایثارگری

همانطور که خواندید حضور در مناطق عملیاتی هم شامل کسری ایثارگری می شود. قانون کسری ایثارگری فرزند حتی حضور در برخی مناطق بعد از قطعنامه را نیز در بر می گیرد. این مناطق بسیار زیاد بوده و تنها حضور در سال های خاصی سبب تعلق گرفتن کسری می شود. این مناطق از سوی ستاد کل نیروهای مسلح اعلام شده است.

استعلام کسری خدمت ایثارگری

برای تسهیل در ثبت و کسر خدمت فرزندان ایثارگران، یگان های صادرکننده گواهی کسر خدمت تاییدیه این گواهی را به سامانه جامع وظیفه عمومی ثبت و ارسال خواهند کرد. بدین ترتیب دیگر برای استعلام کسری خدمت نیازی به مراجعه به معاونت های وظیفه عمومی نیست.

تاییدیه گواهی کسر خدمت سربازان حین خدمت توسط یگان های صادرکننده در سیستم جامع یگان خدمتی سرباز قابل مشاهده خواهد بود و برای پیگیری باید به یگان های صادرکننده گواهی کسر خدمت مراجعه کنید.

بهره مندی مشمولان غایب از کسری ایثارگری

کسری ایثارگری و غیبت سربازی

عدم داشتن سابقه غیبت شرط اصلی استفاده از تسهیلات نظام وظیفه است و کسری ایثارگری نیز از این قاعده مستثنا نیست اما ممکن است تحت شرایطی سربازان غایب نیز بتوانند از کسری ایثارگری استفاده کنند.

به عنوان مثال به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و دهه فجر به مشمولان غایب فرصت داده شد که تا پایان تاریخ ۱۲ فروردین سال ۹۸ با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ وضعیت سربازی خود را مشخص کنند تا بتوانند کسری ایثارگری پدرشان را دریافت کنند. در حال حاضر طرح استفاده مشمولان غایب از کسری ایثارگری منقضی شده است.

تقسیم کسری ایثارگری بین فرزندان

بر خلاف معافیت ایثارگری، کسری ایثارگری فقط به یکی از فرزندان خانواده تعلق خواهد گرفت. البته قانون شامل تبصره هایی می شود. مثلا اگر سوابق ایثارگری پدر به قدری باشد که یکی از فرزندانش معاف شده باشد، فرزند دیگر می تواند مابقی کسری خدمت را برای خودش بگیرد.

همچنین تحت شرایطی ممکن است بتوانید بدون سابقه معافیت ایثاگری، کسری خدمت را بین فرزندان تقسیم کنید. یکی دیگر از راه های تقسیم کسری ایثارگری بین برادران این است که یکی کسری مربوط به جانبازی و دیگری کسری مربوط به سابقه حضور در جبهه را اخذ کند.

مدارک لازم برای کسری ایثارگی جبهه پدر

برای گرفتن کسری ایثارگری شما نباید اقدام خاصی انجام دهید بلکه پدرتان باید سوابق ایثارگری خود را تکمیل کند و آن را تحویل ارگان مربوطه بدهد. پس از بررسی های انجام شده نامه کسری از خدمت ایثارگری شما به یگان خدمتی ارسال می شود و مدت زمان تعیین شده از خدمت شما کسر خواهد شد.

مشاوره کسری ایثاگری

کسری های سربازی شامل موارد زیادی می شود. این کسری ها شامل کسری خدمت سربازی بسیج فعال، کسری خدمت سربازی جبهه پدر، کسری خدمت فرزند، پروژه کسری خدمت و کسری خدمت آزادگان و جانبازان و … می شود. هر یک از این کسری ها شرایط خاص خود را دارند.

در مواردی ممکن است که شرایط گرفتن چند کسری خدمت مانند کسری خدمت بسیج، کسر خدمت فرزندان ایثارگر، کسری خدمت فرزندان جانبازان و… را داشته باشید. با استفاده از مشاوران آگاه نظام وظیفه می توانید کسری های خود را تجمیع کنید و حتی شانس اخذ کسری خدمت خود را با معافیت سربازی تعویض کنید.

 • آیا می دانید کسری خدمت ایثارگری، جانبازی و جبهه به بعضی مشمولین تعلق نمی گیرد؟
 • آیا می دانید فرزندان برخی از کارمندان دولت و نیروهای مسلح می توانند از خدمت سربازی معاف شوند یا کسری خدمت نظام وظیفه بگیرند؟
 • آیا می دانید فقط با زندگی کردن در برخی مناطق کشور می توانید کسری سربازی بگیرید یا از خدمت نظام وظیفه معاف شوید؟
 • آیا از نحوه جمع کردن امتیازات معافیت جانبازی و ایثارگری با خبرید؟

باران مشاوره آماده است با مشاورین مجرب خود خدمات مشاوره کسری ایثاگری را به شما ارائه دهد.

پاسخ به سوالات نظام وظیفه | باران مشاوره 70703025 021

سوالات متداول کسر خدمت فرزندان ایثارگر

۱) آیا من می توانم ثبت نام اولیه را انجام دهم؟
 • همه ی افرادی که دارای اولویت این نوع معافیت هستند می توانند ثبت نام کنند و از کسری جانبازان، آزادگان و رزمندگان استفاده نمایند.
۲) برای ثبت نام چه مدارکی لازم دارم؟
 • برای ثبت نام باید با مدارک معتبر به دفاتر مراجعه نمایید. در غیر این صورت نمی توانید از معافیت خود استفاده کنید، در صورت گم کردن مدارک خود می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید.
۳) آیا بعد از ارائه مدارک حتما معاف می شوم؟
 • خیر، برای ایثارگری باید حد نصاب امتیاز آزادگی،جانبازی،یا ایثارگری لازم را کسب کنید تا بتوانید جز ۲۰ هزار نفر معاف شده باشید.
۴) پدر من در سال ۶۸ به سربازی اعزام شده. آیا من کسری دارم؟
 • بستگی به جایی دارد که در آن خدمت کرده اند. در شمال غرب کشور بعضی مناطق مرزی تا ۳۰ مهر ۷۵ امنیتی بوده اند که ۸۰ درصد سابقه برای ایثارگری لحاظ می شود. اما هم یگان پدرتان باید هنم شغل ایشان باید رزمی باشد. مثلا حتی در پادگان عملیاتی به شغل آرایشگری کسری نمی دهند.
۵) در چه صورتی می توانم با سابقه جبهه، جانبازی، یا ایثارگری معاف شوم؟
 • فرزندان مشمول رزمندگان، ایثارگران و جانبازان در صورتی که سابقه پدر آنها به صورت یک جا و تجمیعی حد نصاب معافیت ایثارگری را پرکند می توانند از خدمت سربازی معاف شوند.
۶) برادر من با سوابق ایثارگری پدر من معاف شده است آیا من هم می توانم کسری ایثارگری بگیرم یا معاف شوم؟
 • بله، در صورتی که سابقه ایثارگری پدر شما مازاد بر یک فرزند باشد و حد نصاب معافیت سربازی فرزند دوم را پر کند، شما هم معاف می شوید به شرطی که برادرتان از طریق تجمیع معاف نشده باشد.
۷) خدمت سربازی در زمان جنگ تا چه سالی کسری دارد؟
 • خدمت سربازی در مناطق جنگی تا ۲۹ مرداد سال ۶۷ است و جنگ بعد از این تاریخ پایان یافته است. از تاریخ پایان جنگ تا سال ۷۵ کسری فقط به مناطقی که درگیر و… بوده اند داده می شود.
۸) پدر من بعد از جنگ کارمند دولت بوده است. چند درصد سابقه را برای کسری حساب می کنند؟
 • خدمت کارمندان دولت در مناطق امنیتی به عنوان جبهه محسوب نمی شود و شما کسری ایثارگری نمی گیرید.
۹) پدر من سال ۶۹ تا ۷۱ تو اهواز حمیدیه در سپاه خدمت کرده است. من چقدر کسری می گیرم؟
 • مناطق پاکسازی میادین مین ۵۰ درصد به عنوان جبهه قابل محاسبه است.
۱۰) آیا کرمانشاه جز مناطق جنگی محسوب می شود؟

کرمانشاه در در اجرای ماده ۱۱۲ قانون پنجساله ششم برای بازسازی جنگی اعلام شده است اما این موضوع ربطی به کسر خدمت ندارد. کرمانشاه در عملیات مرصاد یک هفته جز مناطق جنگی بود. باز هم این موارد را از یگان پدرتان پیگیری کنید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 170 تا
 1. حسام مرادی :

  سلام، آیا امکان استفاده همزمان از کسری انجام پروژه تحقیقاتی و سابقه جبهه پدر وجود داره؟

  1. باران مشاوره :

   بله علی جان منعی وجود نداره.

 2. ملکی :

  سلام و وقت بخیر پدرم سال ۶۴تا ۶۶ سابقه ایثارگری دارن و خودم هم چهار سال سابقه بسبج فعال الان هم در منطقه مهاباد دو ماه هست خدمت میکنم شرایط کسری خدمت من چطور هست؟ میتونم این هارو باهم تجمیع کنم؟

  1. باران مشاوره :

   اره کسری ها با هم جمع میشه و مشکلی وجود نداره.

 3. فرشید :

  سلام
  پدر من سال۶۵ سربازی رفته(نیروی انتظامی) ۲۷ ماه هم با آموزشی، تو یه پایگاهی بین سقز و سنندج خدمت کرده.الان من میتونم کسری بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   اگه سابقه ایثارگری محسوب بشه کسری هم تعلق می گیره ماهی ۱۲ روز

 4. حسن :

  سلام .خسته نباشین. پدر من سال ۶۷ تا ۶۹ در منطقه سلماس آذر بایجان غربی ۲۴ ماه خدمت کرده آیا این منطقه هم کسری میگیرم .کارت ایثار گری هم نداریم

  1. باران مشاوره :

   کسری بعد جنگ فقط به کسایی میدن که منطقه ون عملیاتی، شغل شون رزمی و یگانشون عملیاتی باشه. از یگان پدرت پیگیری کن.

   1. حاج جواد :

    سلام وقت بخیر
    آیا به افرادی که پدرشون قبل از انقلاب زندانی سیاسی بوده؛ کسر خدمت سربازی تعلق میگیره؟

    1. باران مشاوره :

     خیر کسری نمی دن بهتون

 5. رضا :

  سلام لام
  پدر من ۱۹ ماه جبهه داره که یک ماهش دوره آموزشی بوده
  و رو کارت ایثارگری همون ۱۸ ماه رو زدن
  میخواستم بدونم تکلیف اون یه ماه چی میشه و از اون هم میتونم استفاده کنم یا نه و اینکه مجموعا چقدر کسری میگیرم

  1. باران مشاوره :

   گه اموزشی متصل به جبهه باشه ممکنه کسری بدن بابتش

   1. رضا :

    پدرم قبل از سن ۱۸ سالگی به جبهه رفته بودن و بعداً از سابقه جبهه برای معافیت سربازی خودش استفاده کرد
    آیا من هم میتونم از جبهه پدرم برای کسر خدمت استفاده کنم؟

    1. باران مشاوره :

     کسر خدمت فرزند با کسر خدمت خود ایثارگر تداخلی نداره

   2. محمدجواد :

    سلام. سوال منم هست
    پدر من از آموزشی مستقیم رفته جبهه اما آموزشی رو حساب نکردن. الان برای پیگیری باید کجا رفت چکار کرد؟ ممنون

    1. باران مشاوره :

     باید برید یگان صادر کننده کسری.

 6. محمد :

  سلام . ۲۴ ماه سابقه ی کارت ایثارگری چند درصد حساب میشه

  1. باران مشاوره :

   سوالت برامون واضح نیست محمد خان

 7. رضا عطارد :

  سلام
  پدر بنده ۲۱ ماه جبهه ۱۱ درصد جانبازی داره ؟ چقدر کسری میخوره به بنده
  در ضمن پدرم تو بعد قطعنامه ۲ ماه حضور داشته در مناطق عملیاتی
  ممنونم

  1. باران مشاوره :

   رضا متن مقاله رو با دقت بخون کامل توضیح دادیم. به ازای هر امتیاز ۱۲ روز کسری میدن

 8. امیر محمدی :

  سلام وقت بخیر پدر بنده ۲ سال سربازی خودشون رو در زمان جنگ گذروندن و ۱۱ درصد جانبازی دارند برادرم معاف شدند من چقدر کسری میگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سوال شما ناقص است و قادر به پاسح گویی نیستیم در کل هر ماه سابقه جبهه و هر درصد جانبازی یک امتیاز محسوب می شود. به ازای هر امتیاز ۱۲ روز کسری می دهند. پدر شما احتمالا ۳۵ امتباز داشته .اگه فرضا برادرت با امتیاز ۳۰ معاف شده باشه ۵ امتیاز یا ۶۰ روز به شما کسری میدن

   1. امیر محمدی :

    پدرم ۲۴ماه جبهه دارن و ۱۱ درصد هم جانباز هستن برادر بزرگم معاف شدن.
    ۲ماه کسری میرسه به من یا ۵ ماه؟

    1. باران مشاوره :

     یک بار دیگه هم همین سوال رو پرسیدین و باران مشاوره جواب داد. لطفا سوال تکراری نپرسید.

 9. بهزاد :

  سلام.ضمن خسته نباشین..خاستم بپرسم پدرم سال۶۲تا۶۴بمدت۲۴ماه هم دوره احتیاط هم دوره زیر پرچم خودرا درلشکر۲۸پیاده سنندج خدمت کرده…کارت ایثار هم نگرفته ایا بدون کارت ایثار میتونه برام کسری بگیره..ممنون

  1. باران مشاوره :

   بهزاد جان کارت ایثار برای ارتشی ها اجباری است.

 10. فرشید نوری :

  سلام
  پدر من سال ۷۵ تا ۷۷ در سیستان و بلوچستان و از سال ۸۰ تا ۹۲هم کردستان (سقز و بانه ) خدمن کرده،ایا شامل کسری میشه ؟؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   فرشید خان تا مهر ۷۵ به برخی مناطق کسری می دادند.

 11. محمد :

  سلام وقتتون بخیر
  پدر من ۲۷ماه و ۱۶روز جبه داره که ۱۲ماهش برای قبل قطعنامه هست آیا بقیه اش که بعد از قطعنامه هست برای کسری حساب میشه

  1. باران مشاوره :

   بستگی دارد که بعد قطعنامه منطقه امنیتی یگان عملیاتی و شغل شان چه بوده باشد.

 12. محمدی :

  سلام. برادر بزرگ تر من غیبت چند ساله دارد. میخواستم ببنم آیا کسری از خدمت شامل من که غیبت ندارم میشود؟
  ممنون

  1. باران مشاوره :

   بله آقای نحمدی شما می توانید کسری بگیرید.

 13. Mehrdad :

  سلام من پدرم کارت ایثار گری داره.ایا کارت ایثار گری پدرم برای جا ب جایی ب شهر خودم(مهانسرای انزلی)تاثیری داره؟

  1. باران مشاوره :

   ممکن است شانس شما از سایرین اندکی بیشتر باشد.

 14. واحد :

  سلام برادر من سال ۸۹ شیش ماه کسری خدمت از جبهه پدرم استفاده کرده با تو جه به اینکه پدر من ۲۴ماه جبهه داره منم بازم می تونم ازش استفاده کنم.

  1. باران مشاوره :

   آقای حامدزاده کسری فقط برا یک فرزند است و شما نمی توانید کسری بگیرید.

 15. Danial :

  سلام من ۶ماه اضاف دفترچه دارم و ۲۴ماه جبهه ی پدرم هستش ۹۸/۱۱/۱۹اومدم سربازی،بر اساس چیزی که خوندم نوشته بود سردار کمالی رییس کل نیرو انسانی دستور داد کسایی که تا اخر ۹۸وضعیتشون مشخص بشه میتونن از کسری استفاده کنن و اضافشون بخشیده میشه،من شامل این طرح میشم؟و میتونم کسری بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   دانیال جان مهلت تا ۱۲ فروردین ۹۸ مهلت بود نه آخر سال ۹۹

 16. محمد رضا احمدی :

  سلام خسته نباشید
  پدر من ۳۶ ماه در جبهه رزمنده بوده
  خودمم کارت معلولیت (شنوایی خفیف دارم)
  من چقدر میتونم کسری بگیرم

  1. باران مشاوره :

   با ۳۶ ماه احتمالا معاف می شوید.

   1. سهیل :

    سلام پدر من ۲۰ درصد جانبازی و ۶ ماه سابقه حضور در جبهه دارند ایا من معاف میشوم؟ تک پسر هم هستم

    1. باران مشاوره :

     سهیل جان شرط معافیت ۳۰ امتیاز هست که متاسفانه شامل حال شما نمیشه و اگر غیبت نداشته باشی می تونی از کسری استفاده کنی

  2. Danial :

   حالا اگر بهش ۶درصد جانبازی بدن با اون ۲۴ماه با اینکه اضافه دارم طرح تلفیقی شاملم میشه واسه معافیت؟چند‌درصد میخوام واسه معافیت؟

   1. باران مشاوره :

    اگر به سی امتیاز برسید غیبت هم مانع از معافیت شما نمی شود.

 17. شهرام :

  سلام با خسته نباشید خوبید من سال ۶۷/۷/۱۸تا سال ۶۹/۷/۷/۱۸در سپاه مریدان بودم و در اورامان و وجاهای دیگری خدمت کردم کارت ایثارگری گری چرا تعلق نگرفت و سوال دوم اینه شنیدم سربازان این دوره بیمه میکنند درسته یا شایعه است از شما به سوالها جواب میخواهم ارادتمند شما

  1. باران مشاوره :

   آقا شهرام اینکه چرا کارت ایثارگری به شما نداده اند را باران مشاوره نمی تواند پاسخ دهد. باید دید منطقه شما عملیاتی بوده است یا خیر.

   1. میلاد :

    سلام من ۶ماه اضاف پشت دفترچه دارم و پدرم ۲۹ماه ایثارگری الان ت سال ۱۴۰۰این کسری شامل من میشه یا ن

    1. باران مشاوره :

     میلاد خان چون غیبت داری بهت کسری نمیدن.

 18. محمد عقبی :

  ۲۴ ماه کارت ایثار گری چند ماه کسر خدمت میگیرد

  1. باران مشاوره :

   به ازای هر ماه سابقه مقبول ۱۲ روز کسری می دهند.

 19. علی هاشمی :

  پدر من سال ۶۸ تا سال ۷۰ بانه خدمت کرده سپاه هم بوده آیا کسری ب من تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   این موضوع را پدرتان باید از یگانش بپرسد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: