استشهاد محلی برای معافیت سربازی

دلیل استشهاد محلی برای معافیت سربازی چیست؟

41 16,485

استشهاد محلی برای اخد معافیت سربازی برای مشمولان امری مبهم است. با توجه به قوانین نظام وظیفه اعزام به خدمت سربازی برای همه مشمولین اجبار نیست. فقط مشمولینی باید به خدمت سربازی بروند که توانایی جسمی داشته باشند و یا به منظور مراقبت از اقوام درجه یک مسئولیتی نداشته باشند. انواع معافیت های سربازی نیز در قانون نظام وظیفه در نظر گرفته شده است. یکی از این نوع معافیت ها که در قانون آمده است معافیت کفالت است. یکی از مراحل اخذ معافیت کفالت، استشهاد محلی است که باید توسط مشمول جمع آوری شود.

برای چه اموری در نظام وظیفه به استشهاد محلی نیاز است؟

نحوه تهیه استشهاد محلی برای معافیت سربازی چگونه است؟

تحقیقات محلی با استشهاد محلی چه تفاوتی دارد؟

استشهاد محلی برای سربازی

در واقع برای اخذ انواع معافیت های کفالت لازم است فرد مشمول علاوه بر تهیه مدارک لازم، تاییدیه ای از بستگان و اهالی محل سکونت تهیه کند. این کار به این منظور است که اطرافیان نسبت به ادعای کفالت فرد مشمول شهادت دهند. پس از انجام این مرحله نوبت به تحقیق محلی از سوی سازمان نظام وظیفه است. این تحقیق از کسانی صورت میگیرد که در استشهاد محلی برای معافیت را امضا کرده اند و مشخصاتشان ثبت شده است.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط استشهاد محلی برای معافیت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

لزوم استشهاد محلی برای معافیت سربازی

زمانی که فرد مشمول نسبت به اخذ انواع معافیت ها اقدام می کند در مرحله اول مدارک و مستندات اولیه را به سازمان نظام وظیفه ارسال می نماید. سپس توسط کمیسیون فراخوانده می شود. در اخذ معافیت کفالت وضعیت خانوادگی فرد مشمول بسیار مهم است. پس لازم است عده ای که نسبت به خانواده فرد مشمول شناخت دارند، وضعیت خانوادگی فرد مشمول را تایید نمایند. استشهاد محلی برای اخذ معافیت سربازی کفالت بسیار دارای اهمیت است.

استشهاد محلی برای معافیت کفالت باید توسط بستگان نزدیک انجام و تکمیل شود.

نحوه تهیه استشهاد محلی برای معافیت سربازی

نحوه تهیه استشهاد محلی برای معافیت سربازی

جهت تهیه استشهاد محلی برای معافیت سربازی ابتدا فرد مشمول متنی را از وضعیت خود و فرد کفیل تهیه و تنظیم می نماید. پس از تهیه متن استشهاد محلی، فرد مشمول باید به بستگان و یا افراد بالغ تر که نسبت به خانواده فرد مشمول شناخت دارند مراجعه نماید. آنها پس از مطالعه متن مورد نظر باید نام و نام خانوادگی و شماره ملی و سایر مشخصات خود و همچنین نسبت خود با مشمول را ثبت نمایند. در نهایت امضا و اثر اگشت خود را در فرم استشهاد محلی جهت معافیت کفالت وارد می نمایند.

نمونه درخواست استشهاد محلی

جناب آقای ………………………….

رییس محترم اداره نظام وظیفه استان …………………..
موضوع : درخواست معافیت از خدمت سربازی

با سلام و احترام
بدینوسیله به استحضار می رساند فرزندم …………………… که امسال مشمول خدمت مقدس سربازی شده است، تنها فرزند ذکور خانواده می باشد. همچنین با توجه به اینکه اینجانب کشاورز می باشم، فرزندم کمک بزرگی در کارهای زراعی و کسب درآمد خانواده می باشد و اعزام به خدمت وی خانواده ام را با مشکلات و دشواری های جدی روبرو می نماید. همچنین به استحضار می رسانم پسرم دچار بیماری های ……………………….. می باشد که مدارک پزشکی به پیوست می باشد.

لذا از آن مقام محترم تقاضا دارم دستور فرمایید برابر ماده و تبصره …………………قانون نظام وظیفه مبنی بر معافیت تنها فرزند ذکور، نسبت به معافیت تنها پسرم اقدام فرمایند.

از دستور مساعد جهت بررسی و حل مشکل کمال تشکر و سپاسگذاری را دارم.

با تشکر و سپاس

پدر سرباز ………………..

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

نمونه فرم تحقیق محلی برای معافیت سربازی

در فرم هایی که فرد مشمول جهت اخذ معافیت کفالت باید تکمیل کند، فرمی وجود دارد که به آن فرم تحقیق وضعیت می گویند. در این فرم فرد مشمول پس از ثبت مشخصات خود باید مشخصات کامل اعضای خانواده خود را به همراه میزان تحصیلات هر یک و شغل آنها نیز ثبت نماید.

برگ تحقیق وضعیت |مشاوره تلفنی باران 70703025 021

مراحل و مدارک اخذ معافیت کفالت

 • مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ و دریافت فرم های مربوط به معافیت کفالت
 • تکمیل فرم های مربوطه (مشخصات فردی، سوابق تحصیلی، استشهاد محلی برای اخذ معافیت کفالت و فرم واکسیناسیون و معاینه اولیه پزشک)
 • تهیه مدارک فرد مشمول و فرد مکفول
 • تایید و ارسال مدارک به سازمان نظام وظیفه توسط پلیس+۱۰
 • انجام تحقیقات محلی توسط مامور مربوطه
 • شرکت در جلسه کمیسیون سازمان نظام وظیفه

مشاوره تلفنی استشهاد محلی برای سربازی

مشاوره تلفنی استشهاد محلی برای سربازی

فرم و متن استشهاد محلی برای سربازی ممکن است برای شما مبهم باشد. از آنجایی که برای اخذ معافیت کفالت، داشتن استشهاد لازم است به شما توصیه می کنیم تا با مشاوران آگاه در این زمینه مشورت نمایید. مرکز مشاوره باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده است تا به سوالات شما عزیزان پاسخ داده و مشاوره سربازی برای معافیت و انواع کسری ارائه کند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 41 تا
 1. MOHsEN :

  با سلام
  مادرم دوسال و نیم پیش فوت شد.من دانشجو بودم پدرم هم بیکار و معتاد است و یک خواهر ۱۲ ساله دارم.راهی هست که بتونم معاف بشم

  1. باران مشاوره :

   محسن جان پدر شما کفیل محسوب میشه

 2. متین :

  سلام دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم و مادر پدرم مدتی هست که متارکه کردند و درواقع با هم زندگی نمیکنند و من یک خواهر بزرگ تر دارم و یک برادر که مادرش شخص دیگری است یعنی من و خواهر بزرگ ترم از یک پدر و یک مادر و اون برادرم از همان پدر من اما مادر دیگری می باشد. آیا اگر پدر و مادر من طلاق رسمی بگیرند من میتوانم کفالت مادرم را بر عهده بگیرم و معاف شوم؟ آیا برادری که از مادر دیگری هست و فقط پدرمان یکسان است برای گرفتن معافیت کفالت مادر خودم مشکلی ایجاد نمیکند؟ چون واقعا خرج و مخارج خود مادرم واقعا با خود منه.

  لام در واقع خیلی واضح تر بخوام سوالمو بپرسم در واقع اینجوریه که من یک خواهر ۳۰ ساله دارم که ازدواج کرده و پدر من سالیان گذشته با شخص دیگری ازدواج کرده و صاحب یک فرزند پسر شده که در واقع پدر اون پسر و من یک فرد هست ولی مادر من و خواهرم شخص دیگری میباشد. و چند سال پیش پدرم از اون خانوم طلاق گرفته و برادرم که مادرش شخص دیگری هست با مادر خودش زندگی میکند. حالا من خودم فرزند پسر سالم و دانشجو هستم که پدر و مادرم چند سالیه که با هم زندگی نمیکنند ولی طلاق رسمی هم نگرفته اند و من با مادرم زندگی میکنم و در واقع میخوام برای بار دوم تغییر رشته بدم که در این صورت دیگه به من معافیت تحصیلی داده نخواهد شد برای همین دیدم که مادر و پدرم اصلا با هم زندگی نمیکنند وفقط حرفشون اینه ما فقط بخاطر تو طلاق نگرفته ایم حالا اگر طلاق رسمی بگیرند من میتوانم کفالت مادرم را گرفته و معاف شوم و آیا برادری که از سوی مادر دیگری هست برای من مشکلی اینجاد نمیکند؟
  ببخشید واقعا میدونم خیلی پیچیده شد واقعا خییلی میتونه پاسختون به من کمک کنه. ممنونتون میشم اگر به من جواب بدید.

  1. باران مشاوره :

   متین جان برادر ناتنی شما ارتباطی با معافیت کفالت مادرتون نداره. فقط برای معافیت طلاق رسمی و عدم غیبت شما واجبه. مامانت باید فاقد شوهر بشه (چه رسمی چه صیغه) و طلاق صوری محسوب نشه.

 3. حسن :

  سلام وقت بخیر پدر مادرم از هم ۵سال پیش طلاق گرفتن الان من با پدرم زندگی میکنم خواهر برادر ندارم تک فرزندم میتونم استشهاد محلی بگیرم کفالت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   اره می تونی اگه مادرت فاقد شوهر هست هنوز فقط باید با مادرت زندگی کنی چون باید کفالت مادر بگیری

 4. معین :

  عرض سلام و خسته نباشید.
  من پدرم ۳ ماهه ک فوت کردند.مادرم در روستا زندگی میکند.۴ برادر دارم ک همه در تهران زندگی میکنند و مستاجرند.و فقط من ماندم پیش مادرم.پدرم هم وقتی ۴ ماه خدمت بودم فوت کرده.میخواستم ببینم کفالت ب من هم تعلق میگیرد؟

  1. باران مشاوره :

   خدا پدرتون رو رحمت کنه. چون داداش داری کفالت نمیدن و اینجا استشهاد کاربرد نداره. اگه مادرت تحت پوشش کمیته یا بهرریستی باشه و سابقه داشته باشه شانس داری

 5. رضا :

  سلام و عرض ادب خدمت کارشناسان گرامی
  حدود چهار سال پیش پدر اینجانب به دلیل ازدواج مجدد مادر مریض سکته ی مغزی و برادر کوچکترم را رها کرده و در این سالها در شهری دیگر به دور از ما زندگی کردند،اکنون که مادرم فوت شدند و من سرپرستی برادر زیر ۱۸ سالم را برعهده دارم و در منزلی مشترک با هم زندگی میکنیم ایا امکان معافیت اینجانب وجود دارد؟
  من استشهادی متشکل از امضای همسایگان،خویشان،امام مسجد محل و چند فرمانده و سرهنگ را دارم

  در ضمن من و برادرم تحت پوشش کمیته ی امداد امام خمینی(ره)هستیم و اورژانس اجتماعی علارغم محدودیتهای قانونی کمیته ی امداد طی تحقیقاتی صحت و سقم شرایط زندگی ما را طی گزارشی به کمیته ی امداد ارجاع دادند تا تحت پوشش قرار بگیریم

  پیشاپیش از پاسخگویی و صبر شما متشکرم

  1. باران مشاوره :

   رضاجان استشهاد و … قرار است روند معافیت را تسریع کنند نه اینکه به تنهایی باعث معافیت شوند. پدرشما همچنان کفیل پرادرتان محسوب می شود مگر اینکه از نظر وظیفه عمومی ایشان فاقد صلاحیت تشخیص داده شوند. در این شرایط ممکن است بتوانید معاف شوید.
   برای تشخیص نوع معافیت تان به مقاله معافیت کفالت برادر صغیر و سربازان سرپرست خوانوار مراجعه کنید.

   1. رضا :

    از اینکه وقتتون رو در اختیار بنده قرار دادید ممنون و متشکرم.
    در باب اثبات فاقد صلاحیت بودن پدر بنده می توان از طریق اورژانس اجتماعی بهزیستی(بدسرپرست بودن)اقدام کرد؟یا باید از طریق سیستم قضایی پیگیر شد؟

    1. باران مشاوره :

     منظور از فاقد صلاحیت یعنی اینکه از نظر جسمانی قادر نباشند کفالت را برعهده بگیرند.

 6. ذکریا :

  سلام من استعداد محلی گرفتم واسه کمیته امداد ک تعت پوشش کمیته امداد. بشوییم و پدرم از کار افتاده است چند ساله خرج خانواده خودم را میدهم می‌خوام معاف بشم

  1. باران مشاوره :

   ذکرا عزیز اگر می خواهید از طریق کمیته امداد معاف شوید مادرتان باید مجرد باشد.
   اگر تک پسر سالم بالای ۱۸ باشید با صرف از کارافتادگی پدر معاف می شوید و دیگر نیازی به کمیته امداد نیست.

 7. امیر محمد :

  سلام خوب هستید من پدرم دریچه قلبش مصنوعی هستش اقدام کردم برا معافیت که کفالت پدرمو بگیرم تو رباط کریم ولی بدون اینکه تحقیقات محلی بیان بابامو فرستادن کمیسیون بعد پرونده بابامو اصلا نگاه نکردن که دکترا براش زدن نارسایی شدید قلبی بعدبرگشن گفتن بابات ۵۵ درصد از کارافتادش معاف نمیشی
  من دو ساله کار میکنم خرج خانوادمو میدم برم سربازی خانوادم هیچ منبع درامدی بجز کمیته امداد ندارن بنظرتون راهی نیست معاف بشم
  مثلا برم دانشگاه چند سال دیگه دوباره اقدام کنم برا کفالت

  1. باران مشاوره :

   امیر محمد با توجه به رای کمیسیون ممکن است بتوانید در پادگان های اطراف محل زندگی تان خدمت کنید.

 8. یهیا :

  سلام عمویم معلول است و من با او زندگی میکنم آیا به من معافیت تعلق میگیرد؟

  1. باران مشاوره :

   خیر. شما نمی توانید کفالت ایشان را بگیرید.

 9. احمد :

  سلام کسی نمیتواند در زاهدان خدمت کنه چکار کنه

  1. باران مشاوره :

   باید رضایت فرمانده را جلب کرده و درخواست انتقالی دهد.

 10. mehdi :

  باسلام خسته نباشید
  من سربازوظیفه هستم
  ازامریه که گفتم که قرارشدخودم معرفی کنم یگان نتوستم وبراپدرم مشکل شدکه عمل کردوگفتن جهت مراقبت بایدکنارپدرت باشی وسن پدرم به۷۰سالگیه مدراک ایناهمچی دارم
  ولی چهارماه غیبت کردم لطفابامدراک که لذاشده بیام تهران جوابگوهستن
  خواهشن میکنم یه راهنمایی باماکنید

 11. رسول :

  سلام خسته نباشید من تک فرزند ذکور هستم پدرم به علت دیسک کمر نمیتونه کار کنه و کل خرج و مخارج خونه با منه ولی غیبت خوردم .میتونم برای معافیت کفالت اغدام کنم.نمیتونم به خدمت برم پدرم هیچگونه درامدی نداره؟ممنون تشکر

  1. باران مشاوره :

   آقا رسول اولا نباید غیبت داشته باشید، دوما پدرتان باید از کار افتاده و نیازمند به مراقبت باشند.

 12. امیررضا :

  سلام من امیر هستم. پدرم سال ۸۶ ما را ترک کرد و تک پسر هستم الان ۲۰سالمه. مادرم ۴ ماه قبل طلاق گرفت آیا استشهاد محلی اینکه پدرم ۱۲سال با ما زندگی نمی کنه میتونه به من کمک کنه کفالت مادرم بگیرم و معاف بشم؟

  1. باران مشاوره :

   امیررضا ملاک تاریخ طلاق نامه است.

  2. رضا :

   امیررضای عزیز بنده هم شرایطی مشابه شمارو دارم میتونی درخواست بدی معافیت موقت بهت تعلق میگیره تا ۳۰ ماه بعد از اون اگر مادرتون ازدواج مجدد نکرده باشند تبدیل به معافیت دائم خواهد شد.

 13. میلو :

  سلام.مددجوی کمیته امداد هستیم مادرم مطلقس وپدرم فوت کرده برادر بزرگم قبلا کفالت مادرمو گرفتم.ولی ازدواج کرد وجداشد.ایا با استشهاد محلی میتونم معافیت بگیرم؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   خیر، شما دیگر نمی توانید معافیت کفالت بگیرید.

 14. هاشم :

  سلام من ۳ماه خدمت در ارتش هستم
  من میخوام کفالت مادری بگیرم پدرم ۱۵سال پیش ما رو رها نموده الان خارج کشور هست ایا با استهشاد محلی و دادگاه درخواست معافیت انجام میشود؟بنده تک فرزند میباشم
  با تشکر از سایت خوبتون

  1. باران مشاوره :

   معافیت شامل شما نمی شود مگر اینکه پدر و مادر شما طلاق رسمی گرفته باشند.

 15. متین :

  سلام چجوری تحقیق میکنن از همسایه ها میپرسند ؟

  1. باران مشاوره :

   مشخص نیست و هر چیزی امکان دارد.

 16. محمد :

  سلام من فرزند اخر هستم یکی از برادرهایم کفالت گرفته بود ولی یک مدتی اعتیاد ب قرص پیدا کرد و معتاد شد و رفت کمپ ایا من میتوانم کفالت بگیرم با استفادع از اشتشهادیه کار هم میکتم خرجی خونه را میاورم

  1. باران مشاوره :

   سلام محمد آقا
   خیر شما نمی توانید برای معافیت کفالت اقدام کنید.

 17. بهرام :

  سلام وقت بخیر
  من مدارکم را فرستادم و بدون اینکه فرم استشهاد پر کنم یا کسی بیاد، در کمیسیون شرکت کردم(مادرم به تنهایی رفت). الان معافیت موقت گرفتم و گفتن ۶ ماه دیگه بیا برای دائم

  از الان تا اونموقع ممکنه برای استشهاد اقدام کنن؟

  1. باران مشاوره :

   سلام بهرام خان
   بله، این امکان وجود دارد. در حالت کل با درخواست شما موافقت شده است که معافیت موقت صادر شده است.

 18. امیررضا :

  سلام و روز بخیر
  من برای معافیت طلاق اقدام کردم، اما هیچ استشهادی جمع نکردم از محل سکونتمون. از طرف نظام وظیفه اومدن واسه تحقیق و گفتن که تو با مادرت زندگی نمیکنی پس معاف نمیشی. من فرم اعتراض پر کردم. الان سوالم اینه آیا اگه الان استشهاد جمع کنم، برای بار دوم که میان تحقیق از همون اشخاص تحقیق میکنن؟ اصلا استشهاد نامه کمکی خواهد کرد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   تاثیری ندارد. شرط معافیت این است که با مادرتان زندگی کنید.

   1. امیررضا :

    اگه درخواست معافیت من رد بشه آیا من میتونم چند سال بعد دوباره درخواست معافیت طلاق بدم؟

    1. باران مشاوره :

     اگر غیبت بخورید کارتان سخت می شود.

 19. ابراهیم رضوی :

  مطالب عالی میباشد ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: