استشهاد محلی برای معافیت سربازی

دلیل استشهاد محلی برای معافیت سربازی چیست؟

43 16,519

استشهاد محلی برای اخد معافیت سربازی برای مشمولان امری مبهم است. با توجه به قوانین نظام وظیفه اعزام به خدمت سربازی برای همه مشمولین اجبار نیست. فقط مشمولینی باید به خدمت سربازی بروند که توانایی جسمی داشته باشند و یا به منظور مراقبت از اقوام درجه یک مسئولیتی نداشته باشند. انواع معافیت های سربازی نیز در قانون نظام وظیفه در نظر گرفته شده است. یکی از این نوع معافیت ها که در قانون آمده است معافیت کفالت است. یکی از مراحل اخذ معافیت کفالت، استشهاد محلی است که باید توسط مشمول جمع آوری شود.

برای چه اموری در نظام وظیفه به استشهاد محلی نیاز است؟

نحوه تهیه استشهاد محلی برای معافیت سربازی چگونه است؟

تحقیقات محلی با استشهاد محلی چه تفاوتی دارد؟

استشهاد محلی برای سربازی

در واقع برای اخذ انواع معافیت های کفالت لازم است فرد مشمول علاوه بر تهیه مدارک لازم، تاییدیه ای از بستگان و اهالی محل سکونت تهیه کند. این کار به این منظور است که اطرافیان نسبت به ادعای کفالت فرد مشمول شهادت دهند. پس از انجام این مرحله نوبت به تحقیق محلی از سوی سازمان نظام وظیفه است. این تحقیق از کسانی صورت میگیرد که در استشهاد محلی برای معافیت را امضا کرده اند و مشخصاتشان ثبت شده است.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط استشهاد محلی برای معافیت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

لزوم استشهاد محلی برای معافیت سربازی

زمانی که فرد مشمول نسبت به اخذ انواع معافیت ها اقدام می کند در مرحله اول مدارک و مستندات اولیه را به سازمان نظام وظیفه ارسال می نماید. سپس توسط کمیسیون فراخوانده می شود. در اخذ معافیت کفالت وضعیت خانوادگی فرد مشمول بسیار مهم است. پس لازم است عده ای که نسبت به خانواده فرد مشمول شناخت دارند، وضعیت خانوادگی فرد مشمول را تایید نمایند. استشهاد محلی برای اخذ معافیت سربازی کفالت بسیار دارای اهمیت است.

استشهاد محلی برای معافیت کفالت باید توسط بستگان نزدیک انجام و تکمیل شود.

نحوه تهیه استشهاد محلی برای معافیت سربازی

نحوه تهیه استشهاد محلی برای معافیت سربازی

جهت تهیه استشهاد محلی برای معافیت سربازی ابتدا فرد مشمول متنی را از وضعیت خود و فرد کفیل تهیه و تنظیم می نماید. پس از تهیه متن استشهاد محلی، فرد مشمول باید به بستگان و یا افراد بالغ تر که نسبت به خانواده فرد مشمول شناخت دارند مراجعه نماید. آنها پس از مطالعه متن مورد نظر باید نام و نام خانوادگی و شماره ملی و سایر مشخصات خود و همچنین نسبت خود با مشمول را ثبت نمایند. در نهایت امضا و اثر اگشت خود را در فرم استشهاد محلی جهت معافیت کفالت وارد می نمایند.

نمونه درخواست استشهاد محلی

جناب آقای ………………………….

رییس محترم اداره نظام وظیفه استان …………………..
موضوع : درخواست معافیت از خدمت سربازی

با سلام و احترام
بدینوسیله به استحضار می رساند فرزندم …………………… که امسال مشمول خدمت مقدس سربازی شده است، تنها فرزند ذکور خانواده می باشد. همچنین با توجه به اینکه اینجانب کشاورز می باشم، فرزندم کمک بزرگی در کارهای زراعی و کسب درآمد خانواده می باشد و اعزام به خدمت وی خانواده ام را با مشکلات و دشواری های جدی روبرو می نماید. همچنین به استحضار می رسانم پسرم دچار بیماری های ……………………….. می باشد که مدارک پزشکی به پیوست می باشد.

لذا از آن مقام محترم تقاضا دارم دستور فرمایید برابر ماده و تبصره …………………قانون نظام وظیفه مبنی بر معافیت تنها فرزند ذکور، نسبت به معافیت تنها پسرم اقدام فرمایند.

از دستور مساعد جهت بررسی و حل مشکل کمال تشکر و سپاسگذاری را دارم.

با تشکر و سپاس

پدر سرباز ………………..

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

نمونه فرم تحقیق محلی برای معافیت سربازی

در فرم هایی که فرد مشمول جهت اخذ معافیت کفالت باید تکمیل کند، فرمی وجود دارد که به آن فرم تحقیق وضعیت می گویند. در این فرم فرد مشمول پس از ثبت مشخصات خود باید مشخصات کامل اعضای خانواده خود را به همراه میزان تحصیلات هر یک و شغل آنها نیز ثبت نماید.

برگ تحقیق وضعیت |مشاوره تلفنی باران 70703025 021

مراحل و مدارک اخذ معافیت کفالت

 • مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ و دریافت فرم های مربوط به معافیت کفالت
 • تکمیل فرم های مربوطه (مشخصات فردی، سوابق تحصیلی، استشهاد محلی برای اخذ معافیت کفالت و فرم واکسیناسیون و معاینه اولیه پزشک)
 • تهیه مدارک فرد مشمول و فرد مکفول
 • تایید و ارسال مدارک به سازمان نظام وظیفه توسط پلیس+۱۰
 • انجام تحقیقات محلی توسط مامور مربوطه
 • شرکت در جلسه کمیسیون سازمان نظام وظیفه

مشاوره تلفنی استشهاد محلی برای سربازی

مشاوره تلفنی استشهاد محلی برای سربازی

فرم و متن استشهاد محلی برای سربازی ممکن است برای شما مبهم باشد. از آنجایی که برای اخذ معافیت کفالت، داشتن استشهاد لازم است به شما توصیه می کنیم تا با مشاوران آگاه در این زمینه مشورت نمایید. مرکز مشاوره باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده است تا به سوالات شما عزیزان پاسخ داده و مشاوره سربازی برای معافیت و انواع کسری ارائه کند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 43 تا
 1. میلاد :

  ما سه برادریم
  دوتا برادر دیگه ام‌متاهلن و جدا زندگی میکنن
  پدرم چند ساله شاید ۱۰ پونزده ساله مارو ول کرده رفته اکثر اوقات زندانه
  من که پسر سوم‌خانواده ام‌و خرجی مادرم رو میدم
  میخواستم ببینم ایا میتونم معافیت کفالت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   خیر میلاد جان در شرایط عادی حتی با استشهاد محلی هم معاف نمیشی. بهتره مقاله معافیت مددجویی رو بخونی.

 2. MOHsEN :

  با سلام
  مادرم دوسال و نیم پیش فوت شد.من دانشجو بودم پدرم هم بیکار و معتاد است و یک خواهر ۱۲ ساله دارم.راهی هست که بتونم معاف بشم

  1. باران مشاوره :

   محسن جان پدر شما کفیل محسوب میشه

 3. متین :

  سلام دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم و مادر پدرم مدتی هست که متارکه کردند و درواقع با هم زندگی نمیکنند و من یک خواهر بزرگ تر دارم و یک برادر که مادرش شخص دیگری است یعنی من و خواهر بزرگ ترم از یک پدر و یک مادر و اون برادرم از همان پدر من اما مادر دیگری می باشد. آیا اگر پدر و مادر من طلاق رسمی بگیرند من میتوانم کفالت مادرم را بر عهده بگیرم و معاف شوم؟ آیا برادری که از مادر دیگری هست و فقط پدرمان یکسان است برای گرفتن معافیت کفالت مادر خودم مشکلی ایجاد نمیکند؟ چون واقعا خرج و مخارج خود مادرم واقعا با خود منه.

  لام در واقع خیلی واضح تر بخوام سوالمو بپرسم در واقع اینجوریه که من یک خواهر ۳۰ ساله دارم که ازدواج کرده و پدر من سالیان گذشته با شخص دیگری ازدواج کرده و صاحب یک فرزند پسر شده که در واقع پدر اون پسر و من یک فرد هست ولی مادر من و خواهرم شخص دیگری میباشد. و چند سال پیش پدرم از اون خانوم طلاق گرفته و برادرم که مادرش شخص دیگری هست با مادر خودش زندگی میکند. حالا من خودم فرزند پسر سالم و دانشجو هستم که پدر و مادرم چند سالیه که با هم زندگی نمیکنند ولی طلاق رسمی هم نگرفته اند و من با مادرم زندگی میکنم و در واقع میخوام برای بار دوم تغییر رشته بدم که در این صورت دیگه به من معافیت تحصیلی داده نخواهد شد برای همین دیدم که مادر و پدرم اصلا با هم زندگی نمیکنند وفقط حرفشون اینه ما فقط بخاطر تو طلاق نگرفته ایم حالا اگر طلاق رسمی بگیرند من میتوانم کفالت مادرم را گرفته و معاف شوم و آیا برادری که از سوی مادر دیگری هست برای من مشکلی اینجاد نمیکند؟
  ببخشید واقعا میدونم خیلی پیچیده شد واقعا خییلی میتونه پاسختون به من کمک کنه. ممنونتون میشم اگر به من جواب بدید.

  1. باران مشاوره :

   متین جان برادر ناتنی شما ارتباطی با معافیت کفالت مادرتون نداره. فقط برای معافیت طلاق رسمی و عدم غیبت شما واجبه. مامانت باید فاقد شوهر بشه (چه رسمی چه صیغه) و طلاق صوری محسوب نشه.

 4. حسن :

  سلام وقت بخیر پدر مادرم از هم ۵سال پیش طلاق گرفتن الان من با پدرم زندگی میکنم خواهر برادر ندارم تک فرزندم میتونم استشهاد محلی بگیرم کفالت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   اره می تونی اگه مادرت فاقد شوهر هست هنوز فقط باید با مادرت زندگی کنی چون باید کفالت مادر بگیری

 5. معین :

  عرض سلام و خسته نباشید.
  من پدرم ۳ ماهه ک فوت کردند.مادرم در روستا زندگی میکند.۴ برادر دارم ک همه در تهران زندگی میکنند و مستاجرند.و فقط من ماندم پیش مادرم.پدرم هم وقتی ۴ ماه خدمت بودم فوت کرده.میخواستم ببینم کفالت ب من هم تعلق میگیرد؟

  1. باران مشاوره :

   خدا پدرتون رو رحمت کنه. چون داداش داری کفالت نمیدن و اینجا استشهاد کاربرد نداره. اگه مادرت تحت پوشش کمیته یا بهرریستی باشه و سابقه داشته باشه شانس داری

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: