شروط بخشش اضافه خدمت در طرح میثاق 6 اعلام شد

24 شرط مختلف برای بخشش جریمه غیبت سنواتی

95 16,068

در سال های گذشته مشمولانی که از خدمت سربازی غیبت داشتند و شامل جریمه غیبت می شدند معمولا بخشیده می شدند به همین دلیل افکار عمومی در مورد غیبت سنواتی به گونه ای بود که این جریمه همیشه بخشیده می شود. این امر باعث می شد که فرد مشمول دغدغه حضور به موقع برای انجام خدمت سربازی را نداشته باشد.

به همین دلیل چند وقتی است که بخشش غیبت سنواتی دیگر مانند گذشته همگانی نیست. (مگر به صلاحدید مقام معظم رهبری و ستادکل نیرو های مسلح) از سال 96 به این سمت بخشش اضافه خدمت به فرمانده یگان ها سپرده شد. امروز در طرح میثاق 6 مواردی مطرح شد که سربازان با انجام آن می توانند اضافه خدمت خود را از بین ببرند.

در شروط جدید بخشش اضافه خدمت سنواتی، طرح سرباز ماهر اهمیت محوری دارد. در ادامه به معرفی طرح میثاق 6 و کارهایی که سربازان باید انجام دهند تا اضافه خدمتشان بخشیده شود می پردازیم.

طرح میثاق 6 چیست

به گزارش باران مشاوره به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان بخشنامه ای با عنوان طرح میثاق 6 از سوی نیروهای مسلح صادر شده که در آن نحوه بخشش اضافه خدمت سنواتی سربازان بیان شده است.

در این بخشنامه ضمن تاکید بر حسن اجرای قوانین جاری در راستای تقویت انگیزه سربازان برای خدمت در طرح سرپنجه ها، خوشایندسازی خدمت سربازی و کادر سازی برای نظام جمهوری اسلامی ایران، افزایش کارآیی و بهره وری کارکنان وظیفه، مشارکت فعال در دوره های آموزشی و مهارت آموزی، قرارگاه مهارت آموزی سربازان تاکید زیادی روی سیاست های این قرارگاه شده است.

اهمیت قرارگاه مهارت آموزی در بخشش سنوات غیبتی

مشولان غایبی که اضافه خدمت سنواتی دارند می توانند به تشخصیص فرمانده یگان خدمتیشان از بخشش اضافه خدمت بهره مند شوند. البته جایگاه فرمانده یگان خدمتی باید با جایگاه مشخص شده هم تراز یا بالاتر باشد.

به طور کلی سربازانی که در حین خدمت وضعیت انضباطی خوبی داشته باشند، جدیت یا حسن اخلاق و رفتار در خدمت سربازی از خود نشان بدهند، شجاعت و فداکاری در عملیات جنگی داشته باشند و … بخش یا تمامی از اضافه خدمتشان بخشیده خواهد شد.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چنانچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

24 شرط مختلف برای بخشش جریمه غیبت سنواتی

24 مورد برای بخشش اضافه خدمت سنواتی در بخشنامه قرارگاه مهارت آموزی سربازان منتشر شده است. سربازان می توانند با بهره گیری از بند های زیر اضافه خدمت سنواتی را از بین ببرند.

 1. مشمولانی که براساس ضوابط سازمانی که در آن خدمت می کنند، به عنوان سرباز نمونه در یگان محل خدمت خود به نیروی مربوطه یا رده های هم طراز جهت معرفی به جشنواره های سازمانی و نیرویی، مانند مراسم گرامیداشت روز سرباز برتر، دوره های آموزش شامل رزم مقدماتی، تخصصی، مهارت آموزی، جشنواره حضرت علی اکبر(ع) و غیره انتخاب شده باشند.
 2. مشمولانی که منظبت بوده و موفق به ثبت ابتکار منجر به تولید محصول، مقاله علمی مهم و معتبر یا … قبل از ورود به خدمت و یا حین خدمت شده باشند.
 3. سربازانی که در مسابقات فرهنگی، ورزشی، علوم قرآنی و علمی یا … در سطح یگانی، استانی، نیرویی مقام اول تا سوم را کسب نمایند.
 4. سربازانی که در مسابقات فرهنگی، ورزشی، علوم قرآنی و علمی یا … در سطح سازمان های نیروهای مسلح مقام اول تا دهم را کسب نمایند.
 5. سربازانی که حداقل حافظ یک جزء از قرآن کریم باشند. توصیه می کنیم مقاله معافیت حافظان قرآن را بخوانید.
 6. سربازانی که حداقل یک پنجم اصول کافی، نهج البلاغه یا صحیفه سجادیه را حفظ باشند.
 7. سربازنی که در مراسم فرهنگی مانند زیارت عاشورا، دعای کمیل، دعای توسل، دعای ندبه و … شرکت کنند. برابر مقررات این شرط برای کسانی که تازه از یگان آموزشی به یگان خدمتی وارد شده اند نمی باشد.
 8. سربازانی که در حین خدمت مقدس سربازی و انجام ماموریت به هر دلیل دچار حادثه منجر به معلولیت یا جانبازی یا از کار افتادگی شوند و معاف نشده باشند.
 9. سربازانی که در راستای ترویج فرهنگ علوم قرآنی، ترویج تفکر بسیجی، برگزاری نماز جماعت و انجام وظایف محوله در بین سربازان وظیفه شاخص و الگو باشند.
 10. سربازانی که با تلاش وافر برای تقویت اعتقادات دینی و اسلامی و انجام وظایف سازمانی در طول مدت خدمت پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته باشند.
 11. سربازانی که در نگهداری اموالی که در اختیار دارند حسن نیت داشته باشند و به تایید فرمانده یگان و نیروی انسانی محل خدمت رسیده باشند مانند رانندگان و سربازان ساعی …
 12. افراد دارای شرایط خاص مانند کارکنان وظیفه یتیم، فرزند ایثارگران، کارکنان وظیفه متاهل، پدر در حبس مشروط بر اینکه محکومیت امنیتی نداشته باشد، فوت اعضای درجه یک خانواده در طول خدمت، کارکنان وظیفه تحت پوشش کمیته امداد و یا سازمان بهزیستی و …
 13. خدمت در مناطق امنیتی درگیر حداقل به مدت شش ماه در صورتی که بلافاصله بعد از اتمام آموزش رزم مقدماتی به مناطق معرفی شده باشند یا هشت ماه پشت سر هم در طول خدمت برای افراد بومی و غیر بومی
 14. سربازان غیر بومی که در مناطق عملیاتی و امنیتی غیر درگیر حداقل ۱۰ ماه خدمت کنند.
 15. سربازان غیر بومی که در مناطق محروم و بد آب و هوا حداقل ۱۲ ماه خدمت کنند.
 16. سربازانی که در مشاغل سخت و زیان آور مانند امور حفاظت فیزیکی، دژبانی، رانندگی در مناطق کم برخوردار، خدمات پشتیبانی در مناطق محروم و بد آب و هوا، عملیاتی و امنیتی…، برابر مقررات ابلاغی حداقل ۱۲ ماه خدمت کنند.
 17. سربازانی که در مناطقی که بیش از ۳۰۰ کیلومتر خارج از محل سکونتشان است، حداقل ۱۲ ماه خدمت کنند.
 18. سربازانی که در مناطق عادی، حداقل یک سال را در یگان پاسداری خدمت کنند.
 19. نفرات اول تا سوم منتخب دوره های آموزشی مهارت آموزی شاغل در مناطق کم برخوردار، در در صورت بکارگیری در مهارت کسب شده در یگان خدمتی.
 20. سربازانی که دارای توانایی و مهارت مورد نیاز یگان بوده و در طول خدمت در مشاغل مرتبط با تخصص، به نحوی که مؤثر بکارگیری شده باشند.
 21. نفرات اول تا سوم هر گروهان، گردان و تیپ در دوره های آموزش رزم مقدماتی و تخصصی.
 22. کسب نمرات ۹۰ از ۱۰۰ به بالاتر در دوره آموزش رزم مقدماتی و تخصصی.
 23. سربازانی که در طول خدمت وظایف محوله به آنان عمدتا در محیط های خارج از ساختمان ها باشد و به واسطه انجام شغل عموما در معرض شرایط جوی در سرما و گرما حضور دارند.
 24. فرزندان کارکنان نیروهای مسلح به شرط اینکه محل خدمت آنها خارج از محل سکونت و به صورت غیربومی باشد.

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 95 تا
 1. علی یعقوبی :

  سلام وقت بخیر من 6ماه اضافه خدمت دارم و فقط چند ماهی دیر اومدم پدرم منطقه عملیاتی خدمت کرده کسری داره اگه 6ماه من کامل بخشیده شه کسری میگیره منو

  1. باران مشاوره :

   در حال حاضر منع استفاده از کسری ایثارگری برای غایب ها برداشته شده است. برای اطلاعات بیشتر به قانون کسری ایثارگری برای مشمولان غایب مراجعه کنید.

 2. اسماعیل :

  درود
  مادر شهرستان خ مت می کنیم فرمانده ستاد سرهنگ تمام است آیا ب ای بخشش 1 ماه سنوات باید به فرمانده استان سرتیپ مراجعه کنیم یا خود سرهنگ؟

  1. باران مشاوره :

   فرمانده یگان خدمتی

 3. محمدحسین :

  سلام من سرباز سپاه هستم ۲۰ ماه از خدمتم گذشته از بهزیستی نامه آوردم آیا اضافه خدمت من بخشیده میشه مدتش ۴ ماه هست؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. بخشش اضافه سنوات خدمتی و طول خدمت در اختیار فرمانده یگان خدمتی در جایگاه سرتیپ دو به بالا می باشد.

 4. یوسف سلیمانی :

  من سرباز،ارتش،هستم درمنطقه خدمت میکنم ۶ ماه صنوات دارم الان ۱۷ ماه خدمتم یعنی اعزام۹۹/۱۲/۱هستم اصاف خدمتی هم ندارم الان بخشنامه جدید امده ک باید ۴ ماه از،صنوات را بکشم ایا؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر.بخشش اضافه سنوات خدمتی در اختیار فرمانده یگان خدمتی در جایگاه سرتیپ دو به بالا می باشد.

 5. امین :

  سلام وقت بخیر من ۶ماه اضافه دفترچه داشتم که با توجه به طرح میثاق ۶ سه ماه ان بخشیده شد و الان ۳ ماه دیگه مانده از اضافه هام باتوجه به طرح میثاق ۶ میتونم از دو بند کمک بگیرم واسه بخشش

  1. باران مشاوره :

   بخشش در اختیار فرمانده هست و ممکنه موافقت نکنه.

 6. یوسف سیدی فرد :

  وقت بخیر بنده سرباز سپاه متاهل هستم و شیش ماه رسته سازمانی من راننده هست فرمانده هم ازم راضی هست شیش ماه اضاف سنوات دفترچه ای دارم با توجه به شرایط طرح میثاق 6 بخشش شامل ام میشود ولی نیروی انسانی محل خدمت ام میگه هیچ بخشنامه برای برایمان در مورد بخشش اضاف نیومده بعد از دوازده ماه خدمت میتونید اقدام به دو سوم اضاف هات شوی اگر این طرح ابلاغ سپاه شده چطوری شماره ابلاغ و تاریخ ابلاغ را پیدا کنیم

  1. باران مشاوره :

   یوسف جان شماره ابلاغ رو ما نداریم ولی او رسانه ملی هم این خبر منتشر شد و بعدش هم تکذیبیه ای منتشر نشد. در کل طرح میثاق 6 میگه سربازی اگه این شرایط رو داشت فرمانده می تونه بخشش و می تونه هم نبخشش. بایدی برای بخشودگی اضافه خدمت برای فرمانده وجود نداره.

   1. یوسف سیدی فرد :

    فرمانده ام موافقت کرده ولی نیروی انسانی محل خدمت از این قانون اظهار بی اطلاعی میکنه میگه ما با بخشنامه ای که از سپاه سلمان بیاد عمل میکنیم

 7. حسین وصله کار :

  سلام خداقوت. بنده ۹۰روز ثنواتی دارم مرحله اول باید ثنواتی برداشته بشه تا برای گرفتن کسری ایثارگری توجیه انجام بشه؛ یا میشه توجیه کنیم بدون بخشش ثنواتی که کسری ایثارگری بگیریم؟ باتشکر

  1. باران مشاوره :

   حسین جان توجیه و بخشش دو تا مق.له جدا هستن و کاری به کار همدیگه ندارن. پس برای توجیه اقدام کن

 8. علی :

  سلام خوبی چه کاری انجام دادی که بخشیدن

 9. مرتضی :

  سلام خسته نباشید، من بند ۱۷ رو خوندم من الان۱۴ماه دارم خدمت میکنم فاصله من بیش از ۳۰۰ کیلومتر هستش ۶ماه سنوات دارم آیا به من بخشش میخوره؟که ۶ماه رو ببخشن؟

  1. باران مشاوره :

   مرتضی جان بخشش در اختیار فرمانده است.

 10. مجتبی :

  سلام ،ببخشید من اعزامی ۱ شهریور ۹۸ هستم ،برای بخشش اضافه خدمتم اقدام کردم ک گفتن ۳ ماه بخشیده شده
  الام من میتونم از کسر خدمت بسیج قبلم استفاده کنم یا خیر…

  1. باران مشاوره :

   آن مدتی از بسیج که قبل از غیبت بوده را می توانید.

 11. رضا عباد :

  سلام
  داشتن غیبت سربازی بعد از گرفتن کارت پایان خدمت هم ایا اثار سوئی دارد یا نه ودر کارت پایان خدمت درج میشود

  1. باران مشاوره :

   آقا رضا جرمیه غیبت شما اضافه خدمت بوده است که یا آن را می کشید یا شما را می بخشند. در نتیجه اثر سوئی برای شما ندارد.
   به طبع اطلاعات خدمتی شما از روی چیپست کارت قابل پیگیری است.

 12. Peyman :

  سلام خسته نباشید من ۶ ماه سنوات داشتم ۳ماهشو بخشیدن ماه دیگم تسویه خودم هستش ولی با اون ۳ماه میره تا مهره ۹۹ میخوام اون ۳ ماه هم بخشیده بشه چیکار میتونم بکنم ایا از طریق عقیدتی میشه کاری کرد من مشکل هم دارم مادرم مرضه مدارکم هست تک فرزندم تو منطقه عملیاتی هستم تو ماکو کل خدمتمو میشه کاری کرد؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   آقا پیام فقط از طریق فرمانده باید اقدام کنید.

 13. محمد :

  با سلام و خسته نباشید
  بنده اعزامی ۱۹/۱۲/۹۷ هستم و یک سال هست که پاسداری میدم و خدمتم بالای برجک نگهبانی هست
  خواستم بدونم چه مقدار بخشش اضافه خدمت سنواتی ای که ۶ ماه می باشد بهم تعلق میگیره با توجه به طرح میثاق ۶

  و یه سوال دیگه اینکه توی این طرح من هم مورد یک سال پاسداری شالم هست هم خدمت در امور حفاظت فیزیکی
  پس با این حساب امکان بیشتر یا حتی بخشیده شدن تمام اضافه خدمت سنواتیم هست؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. باران مشاوره :

   مححمد جان این مواردی که شما مطرح کردید باعث می شود شرایطاولیه بخشش را داشته باشید. باز هم بخشش شما در اختیار فرمانده پادگان است.

 14. علی :

  سلام و خسته نباشید شاید سوالم تکراری باشه ولی متوجه نشدم من ۶ ماه سنوات دارم و کسری منطقه از پدرم اگه سنوات من بخشیده بشه بازم کسری شامل من نمیشه؟

  1. باران مشاوره :

   خیر بازم هم کسری به شما نمی دهند. مگر اینکه اعزام شما قبل از 12 فروردین 98 باشد.

 15. سعید :

  سلام. وقت بخیر
  ممنون از پاسخگوییتون
  دوتا سوال خدمتتون داشتم ممنون میشم راهنمایی کنین

  من دو ماه از این اضاف سنواتی رو کشیدم و دیروز واسه بخشش به نیرو انسانی شهر محل خدمتم مراجعه کردم گفتن که طبق بخشنامه ۲۷ فروردین ۹۹ بخشیدگی اضاف بخاطر ۱۲ ماه خدمت در منطقه محروم برداشته شده و واسه حفظ رفتیم آزمون دادیم عقیدتی قبدل شدیم و برگه امضاء شده بهم دادن به عنوان حافظ یه جزء به نیرو انسانی دادم گفتن اینکه حافظ یه جزء قرآن باشید و یا گواهی فوتی پدر رو داشته باشید بعید میدونیم که از بین این همه موارد داشتن این دو مورد موجب بخشودگی اضافتون بشه

  حالا شما که از این خشنانه مطلعید دو سوالی دلشتم ممنون میشم راهنمایی کنین

  ۱. اول اینکه آیا اونایی که حافظ یه جزء قرآنن برای اینکه بتونن از بخشش بهره ببرن باید تو مسابقات شرکت کنن یا آزمون شفاهی تو عقیدتی بدن و اگه آزمون قبول شدن موجب بخشودگی قرار میگیرن؟

  ۲. و سوال دوم اینه که آیا داشتن پدر فوتی با تحویل دادن گواهی فوتی برابر با اصل شده به نیرو انسانی موجب بخشودگی میشه؟

  1. باران مشاوره :

   آقا سعید به نظر می آید که نمی خواهند اضافه شما را ببخشند و سنگ اندازی می کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: