شروط بخشش اضافه خدمت در طرح میثاق ۶ اعلام شد

24 شرط مختلف برای بخشش جریمه غیبت سنواتی

51 8,049

در سال های گذشته مشمولانی که از خدمت سربازی غیبت داشتند و شامل جریمه غیبت می شدند معمولا بخشیده می شدند به همین دلیل افکار عمومی در مورد غیبت سنواتی به گونه ای بود که این جریمه همیشه بخشیده می شود. این امر باعث می شد که فرد مشمول دغدغه حضور به موقع برای انجام خدمت سربازی را نداشته باشد.

به همین دلیل چند وقتی است که بخشش غیبت سنواتی دیگر مانند گذشته همگانی نیست. (مگر به صلاحدید مقام معظم رهبری و ستادکل نیرو های مسلح) از سال ۹۶ به این سمت بخشش اضافه خدمت به فرمانده یگان ها سپرده شد. امروز در طرح میثاق ۶ مواردی مطرح شد که سربازان با انجام آن می توانند اضافه خدمت خود را از بین ببرند.

در شروط جدید بخشش اضافه خدمت سنواتی، طرح سرباز ماهر اهمیت محوری دارد. در ادامه به معرفی طرح میثاق ۶ و کارهایی که سربازان باید انجام دهند تا اضافه خدمتشان بخشیده شود می پردازیم.

طرح میثاق ۶ چیست

به گزارش باران مشاوره به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان بخشنامه ای با عنوان طرح میثاق ۶ از سوی نیروهای مسلح صادر شده که در آن نحوه بخشش اضافه خدمت سنواتی سربازان بیان شده است.

در این بخشنامه ضمن تاکید بر حسن اجرای قوانین جاری در راستای تقویت انگیزه سربازان برای خدمت در طرح سرپنجه ها، خوشایندسازی خدمت سربازی و کادر سازی برای نظام جمهوری اسلامی ایران، افزایش کارآیی و بهره وری کارکنان وظیفه، مشارکت فعال در دوره های آموزشی و مهارت آموزی، قرارگاه مهارت آموزی سربازان تاکید زیادی روی سیاست های این قرارگاه شده است.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

اهمیت قرارگاه مهارت آموزی در بخشش سنوات غیبتی

مشولان غایبی که اضافه خدمت سنواتی دارند می توانند به تشخصیص فرمانده یگان خدمتیشان از بخشش اضافه خدمت بهره مند شوند. البته جایگاه فرمانده یگان خدمتی باید با جایگاه مشخص شده هم تراز یا بالاتر باشد.

به طور کلی سربازانی که در حین خدمت وضعیت انضباطی خوبی داشته باشند، جدیت یا حسن اخلاق و رفتار در خدمت سربازی از خود نشان بدهند، شجاعت و فداکاری در عملیات جنگی داشته باشند و … بخش یا تمامی از اضافه خدمتشان بخشیده خواهد شد.

۲۴ شرط مختلف برای بخشش جریمه غیبت سنواتی

۲۴ مورد برای بخشش اضافه خدمت سنواتی در بخشنامه قرارگاه مهارت آموزی سربازان منتشر شده است. سربازان می توانند با بهره گیری از بند های زیر اضافه خدمت سنواتی را از بین ببرند.

 1. مشمولانی که براساس ضوابط سازمانی که در آن خدمت می کنند، به عنوان سرباز نمونه در یگان محل خدمت خود به نیروی مربوطه یا رده های هم طراز جهت معرفی به جشنواره های سازمانی و نیرویی، مانند مراسم گرامیداشت روز سرباز برتر، دوره های آموزش شامل رزم مقدماتی، تخصصی، مهارت آموزی، جشنواره حضرت علی اکبر(ع) و غیره انتخاب شده باشند.
 2. مشمولانی که منظبت بوده و موفق به ثبت ابتکار منجر به تولید محصول، مقاله علمی مهم و معتبر یا … قبل از ورود به خدمت و یا حین خدمت شده باشند.
 3. سربازانی که در مسابقات فرهنگی، ورزشی، علوم قرآنی و علمی یا … در سطح یگانی، استانی، نیرویی مقام اول تا سوم را کسب نمایند.
 4. سربازانی که در مسابقات فرهنگی، ورزشی، علوم قرآنی و علمی یا … در سطح سازمان های نیروهای مسلح مقام اول تا دهم را کسب نمایند.
 5. سربازانی که حداقل حافظ یک جزء از قرآن کریم باشند. توصیه می کنیم مقاله معافیت حافظان قرآن را بخوانید.
 6. سربازانی که حداقل یک پنجم اصول کافی، نهج البلاغه یا صحیفه سجادیه را حفظ باشند.
 7. سربازنی که در مراسم فرهنگی مانند زیارت عاشورا، دعای کمیل، دعای توسل، دعای ندبه و … شرکت کنند. برابر مقررات این شرط برای کسانی که تازه از یگان آموزشی به یگان خدمتی وارد شده اند نمی باشد.
 8. سربازانی که در حین خدمت مقدس سربازی و انجام ماموریت به هر دلیل دچار حادثه منجر به معلولیت یا جانبازی یا از کار افتادگی شوند و معاف نشده باشند.
 9. سربازانی که در راستای ترویج فرهنگ علوم قرآنی، ترویج تفکر بسیجی، برگزاری نماز جماعت و انجام وظایف محوله در بین سربازان وظیفه شاخص و الگو باشند.
 10. سربازانی که با تلاش وافر برای تقویت اعتقادات دینی و اسلامی و انجام وظایف سازمانی در طول مدت خدمت پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته باشند.
 11. سربازانی که در نگهداری اموالی که در اختیار دارند حسن نیت داشته باشند و به تایید فرمانده یگان و نیروی انسانی محل خدمت رسیده باشند مانند رانندگان و سربازان ساعی …
 12. افراد دارای شرایط خاص مانند کارکنان وظیفه یتیم، فرزند ایثارگران، کارکنان وظیفه متاهل، پدر در حبس مشروط بر اینکه محکومیت امنیتی نداشته باشد، فوت اعضای درجه یک خانواده در طول خدمت، کارکنان وظیفه تحت پوشش کمیته امداد و یا سازمان بهزیستی و …
 13. خدمت در مناطق امنیتی درگیر حداقل به مدت شش ماه در صورتی که بلافاصله بعد از اتمام آموزش رزم مقدماتی به مناطق معرفی شده باشند یا هشت ماه پشت سر هم در طول خدمت برای افراد بومی و غیر بومی
 14. سربازان غیر بومی که در مناطق عملیاتی و امنیتی غیر درگیر حداقل ۱۰ ماه خدمت کنند.
 15. سربازان غیر بومی که در مناطق محروم و بد آب و هوا حداقل ۱۲ ماه خدمت کنند.
 16. سربازانی که در مشاغل سخت و زیان آور مانند امور حفاظت فیزیکی، دژبانی، رانندگی در مناطق کم برخوردار، خدمات پشتیبانی در مناطق محروم و بد آب و هوا، عملیاتی و امنیتی…، برابر مقررات ابلاغی حداقل ۱۲ ماه خدمت کنند.
 17. سربازانی که در مناطقی که بیش از ۳۰۰ کیلومتر خارج از محل سکونتشان است، حداقل ۱۲ ماه خدمت کنند.
 18. سربازانی که در مناطق عادی، حداقل یک سال را در یگان پاسداری خدمت کنند.
 19. نفرات اول تا سوم منتخب دوره های آموزشی مهارت آموزی شاغل در مناطق کم برخوردار، در در صورت بکارگیری در مهارت کسب شده در یگان خدمتی.
 20. سربازانی که دارای توانایی و مهارت مورد نیاز یگان بوده و در طول خدمت در مشاغل مرتبط با تخصص، به نحوی که مؤثر بکارگیری شده باشند.
 21. نفرات اول تا سوم هر گروهان، گردان و تیپ در دوره های آموزش رزم مقدماتی و تخصصی.
 22. کسب نمرات ۹۰ از ۱۰۰ به بالاتر در دوره آموزش رزم مقدماتی و تخصصی.
 23. سربازانی که در طول خدمت وظایف محوله به آنان عمدتا در محیط های خارج از ساختمان ها باشد و به واسطه انجام شغل عموما در معرض شرایط جوی در سرما و گرما حضور دارند.
 24. فرزندان کارکنان نیروهای مسلح به شرط اینکه محل خدمت آنها خارج از محل سکونت و به صورت غیربومی باشد.
باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی باران امروز تعطیل است. شما می توانید با مطالعه مقالات و دیدگاه های سایت، پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۹۸)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 51 تا
 1. مهدی :

  سلام خسته نباشید. من اعزامی ۹۸.۳.۱۹هستم و ۶ماه اضافه خدمت سنواتی دارم و ۶ماه هم کسری بسیج دارم. اضافم بخشیده میشه؟ اگه نشد کسریم حساب میشه یا نه؟؟ خواهش میکنم جواب بدین خیلی ممنونم

  1. باران مشاوره :

   آقا مهدی نه تنها نمی توانید از کسری بسیج استفاده کنید بلکه اضافه خدمت هم خواهید داشت. اگر حتی اضافه خدمت را ببخشند باز هم نمی توانید کسری بگیرید.

 2. علی :

  سلام من متولد ۷۳/۱۲هستم و تازه میخوام برم خدمت شنیدم که ۶ماه اضافه برای خدمت دارم آیا راهی برای بخشیدن این ۶ماه هست

  1. باران مشاوره :

   در حین خدمت مشخص می شود.

 3. فرهاد :

  سلام من سه ماه سنوات دارم و متاهلم و ۴ماه کسری دارم از بسیج حالا اگه بخشیده بشه نمیتونم از کسریم استفاده کنم؟

  1. باران مشاوره :

   فرهاد خان بر اساس قانون غیبت مانع استفاده از کسری است. البته اینکه بپذیرند یا خیر در اختیار یگان خدمتی است.

 4. جعفرعابدیان :

  باسلام اعزامی ۱۹ اردیبهشت ۹۷هستم،ودرتبریز خدمت میکنم ۶ماه غیبت پشت دفترچه،یاسنواتی دارم،با توجه به اینکه یکماه قبل فرمانده پادگان ۳ماه اضافه خدمتم رابخشیده،وباعنایت به فاصله بیش از۸۰۰ کیلومتری محل سکونتم تایگان خدمتم، آ یا بخشودگی ۲ماهه شامل حال من میشود

  1. باران مشاوره :

   آقای عابیدان باید از طریق نیروی انسانی یگان خدمتی این موضئع را پیگیری کنید.

 5. احسانم :

  سلام وقتتون بخیر
  من ۲ ماه به تسوی ام مونده اما فهمیدم اضافه خدمت سنواتی(پشت دفترچه ای) سه ماه دارم
  و پدرمم ایثارگره ،رفتم نظام وظیفه گفتن ما اطلاعی نداریم ،پس من برای بخشش این مورد طرح میثاق ۶ باید از کجا اقدام کنم

  1. باران مشاوره :

   بخشش اضافه خدمت بر عهده فرمانده پادگان می باشد. البته بایدی در طرح میثاق وجود ندارد. فرماندهان در صورت صلاحدید می توانند ببخشند.

 6. ابراهیم :

  فکر میکنم یا خبر های شما معتبر نیست یابه اینا خبر نرسیده

  1. باران مشاوره :

   به گفته سردار کمالی بخشش حق فرمانده ها هست و می تونن کلا اضافه خدمت شما رو نبخشن.
   سردار کمالی در ارتباط با بی اطلاعی فرمانده ها از بخشش اضافه خدمت گفته است که: چون فرمانده ها نمی خواهند هر روز سرباز ها به ایشان التماس و … کنند می گویند بخشش در اختیارشان نیست.
   بخشش اضافه خدمت دست فرمانده است و اگر صلاح بداند بخش یا تمامی از اضافه خدمت را با توجه به جایگاهش می بخشد.
   تمامی اخبار باران مشاوره از خبرگزاری های رسمی کشور است و ابتدا خبر می زنیم که اون مطلب رو از کجا نقل کردیم.

 7. علی درویشی :

  سلام خسته نباشید من اعزامی ۹۷/۵۱۹هستم ک از اول خدمتم در منطقه عملیاتی بودم توی ماموریت دستم آسیب دیده .بعد در ایست بازرسی خدمت میکنم جلو سرما گرما بیرون از ساختمان .امسال بعنوان سرباز ساعی شناخته شدم .۴۰۰کلیومتر از خانواده دورم .۱۹/۱۱تسویم هست .ک رفتم گفتن ۶ماه سنواتی داری بعد رضایت خدمتی هم دارم .تو مسابقه شهرستان هم ک گزاشتن ورزشی شدم اول .الان من چکار کنم ک بخشیده شود .یا این طرح میثاق ۶کی میره رو سیستمشون .امکان داره با این همه شرایط بگن نمیبخشیم.

  1. باران مشاوره :

   سلام آقای درویشی
   بخشش حقی است که به فرمانده داده شده است. حتی اگر تمام شروط طرح میثاق ۶ را داشته باشید باز هم فرمانده می تواند غیبت را نبخشد.

 8. ابراهیم :

  سلام خسته نباشید خوب من برای بخشش رفتم پیش فرمانده وکل اینارو گفتم ولی اون گفت کسی نمیتونه سنواتی رو ببخشه وچنین دستورعملی بما نرسیده بعد رفتم پلیس۱۰+ اونجاهم گفتن چنین چیزی نیست اگه تو ۲۲بهمن بخشید که بخشیدن اگه نه که کاری از دست ما برنمیاد

 9. میلاد :

  سلام خسته نباشید-من مدرکم سیکل سوم راهنمایی توجمع دیپلم هااموزش دیدم وسرجوخی دادن الانم توی یگانم خاستم ببینم بعدا دردسر میشه وقتی مدارک فایل میخان؟ باتشکر🌹

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر مشکلی ایجاد نمی شود.

 10. ابراهیم :

  من نمیتونم پاسخ های شمارو ببینم اخه

  1. باران مشاوره :

   همیشه لینک پاسخ ها رو براتون ایمیل کرده ایم.

 11. ابراهیم :

  سلام خسته نباشید من اعزامی ۹۷.۴.۱۹هستم ۶ماه سنواتی دارم وپدرم تحت پوشش کمیته امدادهستش وخودم تحت پوشش بهزیستی هستم ایا این سنواتی من بخشیده میشه یا نه واین که من به کجا نامه بدم از اول خدمتم تو پاسداری بودم ۱۰ماه تو کرمانشاه الانم تو شهرستان بناب هستم ۶ماه اینجا پوست میدم الان شرایت من چی میشه بخشیده میشه یا نه

  1. باران مشاوره :

   سلام ابراهیم عزیز
   بخشش شما تحت نظر فرمانده پادگان است و هیچ تضمین ۱۰۰% برای بخشش شما وجود ندارد. مقاله معافیت مددجویی را بخوانید و انجا مطلبی در مورد بخشودگی اضافه خدمت مشمولان غایب تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد نوشته شده است.

 12. ابراهیم :

  سلام خسته نباشید من اعزامی ۹۷.۴.۱۹هستم پدرم ۶۰سالشه وتحت پوشش کمیته امداده ومن خودم تحت پوشش بهزیستی هستم ۶ماه سنواتی دارم
  من الان ازکجا باید عقدام کنم خاهشن راهنمایی فرمایید

  1. باران مشاوره :

   سلام ابراهیم
   شما حتی ممکن است بتوانید با کمک کمیته امداد غیبت خود را توجیه کنید.
   اگر موفق به توجیه نشدید از طریق فرمانده یگان خدمتی وضعیت اضافه خدمت خود را پیگیری کنید.

 13. قاسم :

  سلام من عزامی ۱۹ اردیبهشت ۹۷ هستم یه چند روز دیگه تسویم هست میخوام بپرسم که من ماده ۱۲ طرح میثاق رو دارم پدرم در حین خدمت فوت شده الان میشه جواب بدی که آیا ۶ ماه اضاف دفترچه ی من بخشیده میشود یا نه ممنونم

  1. باران مشاوره :

   قاسم خام سلام
   این موضوع تحت صلاحدید فرمانده است و بخشش به تدبیر ایشان می باشد.

 14. Sami :

  سلام من اعزامی ۱۹/۲/۹۷ هستم. ۵ دی همین ماه تسویه قانونیم هست. ۶ ماه اضافه دفترچه ای دارم. جایگاه ۱٨ فرمانده پادگان پدافند سردار هستش. میتونه ببخشه؟ پروندمم پاکه.

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اینکه چه مدت مورد بخشش قرار بگیرد، بر عهده خود فرماندهان است. اگر نیاز باشد می توانند نامه به جایگاه بالاتر برا بخشش بزنند.

 15. حمید :

  من امروزرفتم یگان خدمتیم یه برگه ازپلیس ۱۰+‌گرفتم که نوشته طبق ماده۵۸قانون اساسی شمامشمول غایب شناخته شده اید واضافه خدمت شماموردبخشش قرارگرفته است وسایرتبعات قانونی غیبت پابرجاهست رفتم اونجا میگه اضاف خدمت دفترچه ای بخشیده شده من غیبتی داشتم وشرایطمم خاصه پدرم زندانیه تحت پوشش بهزیستی وکمیته هستیم وضعیت مالی مون خوب نیست ولی زنگ زد یه جایی کدملی مو گفت استعلام گرفت گفت هیچی اضاف نداری باز زد زیرش میگه دفترچه ای بخشیده شده الان من چیکارکنم منو راهنمایی کنید ممنون

 16. ماهان :

  سلام فرمانده استان در گیلان با اینکه سرباز خوبی هستم نمیبخشه اعزامی ۱ . ۴ . ۹۷ هستم
  سه ماه کسری هم دارم
  الان خدمتم تموم شده
  میگن سرباز کمه باید ۶ماه اضاف رو بمونی …با بیست روز موافقت کرده

  1. باران مشاوره :

   سلام ماهان جان
   این موضوع به صلاحدید فرمانده مربوطه است. راه چاره ای ندارید.

 17. فردین :

  سلام ایا فرزند ایثارگران که تو یکی از موارد بهش اشاره شد کل اضافه خدمتشون بخشیده میشه؟واینکه بعد بخشیده شدن میتونن از کسری ایثارگری یا بسیجی استفاده کنند؟

  1. باران مشاوره :

   سلام فردین
   در صورت بخشش نمی توانید از کسری استفاده کنید. اینکه چه مدت اضافه خدمت بخشیده شود مشخص نیست.

   1. فردین :

    پس چرا چند تا از دوستای من با وجود اینکه ۶ ماه غیبت پشت دفترچه دارن و هنوز هم غیبتشون بخشیده نشده و توجیه هم نکردن بازم کسری ایثارگری شامل حالشون شده و رو پرونده شون رفته و تایید شده؟

    1. باران مشاوره :

     چون دفترچشون رو قبل از دوازدهم فروردین ارسال کرده اند.
     برای اطلاعات بیشتر به خبر تعلق کسری ایثارگری به مشمولان غایب مراجعه کنید.
     البته این خبر در حال حاضر منقضی شده است.

 18. سینا :

  سلام خسته نباشیدمن اعزامی۹۸/۵/۱۹هستم ۶ماه هم داریم مسافت هم بیشتر۷۰۰کیلومتره اگ بعد۱۲ماه ینی بخشیده میشه؟واگه میشه میتونم ازکسری بسیج استفاده کنم؟
  سوال دومم اینه:۶ماه ازکسری منطقه پدرمو برادرم استفاده کرده ۴۵روزش همینطوری مونده میتونم استفاده کنم یانه؟
  باتشکر

  1. باران مشاوره :

   سلام سینا جان
   در صورتی که اضافه خدمت شما هم بخشیده شود باز نمی توانید از کسری استفاده کنید.

 19. A.h :

  سلام
  من اعزامی ۹۷/۴/۱۹تو یگان پاسدار تو دژبان مرکز خدمت کردم ایا سنواتم بخشیده میشه

  1. باران مشاوره :

   سلام
   باید از یگان خدمتی پیگیری کنید. اما معمولا وقتی خبر جدیدی منتشر می شود مدتی طول می کشد تا ابلاغ آن به طور کامل انجام شود.

 20. علی درویشی :

  یعنی فرمانده ما ستوان یکی هست میتونه ۶ماه ثنواتی ما رو ببخشه

  1. باران مشاوره :

   خیر

  2. سهیل :

   خیر منظور از فرمانده، فرمانده ی پادگان است.

 21. Jamal :

  سلام من متاهل ودارای یک فرزند هستم و هم اکنون دریگان پاسداری خدمت میکنم و ۶ماه اضافه سنواتی دارم. میتونم امیدوار باشم که تمامش بخشیده بشه..

  1. باران مشاوره :

   سلام آقا جمال
   این موضوع را از طریق یگان خدمتی پیگیری کنید. انشاالله که بخشیده می شود.

 22. مهدی :

  سلام خسته نباشید من اعزامی ۱۹.۴.۹۷ هستم و ۶ ماه سنوات دارم.بنده راننده رییس عقیدتی هستم و ماشین تحویل گرفتم تو این موارد راننده بودن و نگهداری وسیله جزء بخشش ها بود ایا ۶ ماه رو میشه بخشید یا نه؟تهران خدمت میکنم

  1. باران مشاوره :

   انشاالله که شامل شما هم می شود.

 23. علی مرادیان :

  سلام وقت بخیر.من در فاصله ۸۹۰ کیلومتری از محل زندگی خود در منطقه عملیاتی غیر درگیر خدمت میکنم.باتوجه به کسریم تا پایان خدمتم ۱۲ ماه اینجا خدمت میکنم. همچنین مادرم تحت پوشش بهزیستی می باشد.نفر دوم دوران اموزشی شدم. میشه گفت بیش از نیمی از شروط بالا رو دارم. الان چطوری باید اقدام کنم؟ به صورت خودکار و سیستمی بخشیده نشده

  1. باران مشاوره :

   سلام آقای مرادیان
   باید از طریق یگان خدمتی خود پیگیری کنید.

 24. مهدی :

  سلام وقت بخیر. لطفا مشخص کنید که در صورت موافقت فرمانده پادگان آیا تمام اضافه قابل بخشش میباشد؟ آخه مگه چند درصد از سرباز ها فرمانده سرلشگری دارند؟ تکلیف سربازی که فرماندش درجه پایینتر هست چی میشه؟ قراره مشکل سرباز حل بشه دیگه چه ربطی به درجه فرمانده داره آخه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام آقا مهدی
   میزان بخشش بستگی به نظر فرمانده مربوطه دارد. درجه فرمانده مهم نیست. جایگاه مهم است.

 25. علی رستمی :

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما ببخشید من اعزامی ۱۹/۱۱/۹۷ هستم ۶ ماه اضافه خدمت سنواتی دارم. پدرم کارت ایثارگری داره و تو کارتش زده مدت ۱۰ماه و ۲۳ رو میخواستم ببینم میتونم از کسریش استفاده کنم یا نه اگه سنواتم مورد بخشش قرار بگیره از کسری بسیج هم میتونم استفاده کنم؟

  1. باران مشاوره :

   شما این سوال را به گونه ای دیگر در یکی دیگر از مقاله ها نوشتید و مشاوران پاسخ دادند.
   چنانچه ابهامی دارید بهتر است از خطوط مشاوره استفاده کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: