شروط بخشش اضافه خدمت در طرح میثاق ۶ اعلام شد

24 شرط مختلف برای بخشش جریمه غیبت سنواتی

79 11,181

در سال های گذشته مشمولانی که از خدمت سربازی غیبت داشتند و شامل جریمه غیبت می شدند معمولا بخشیده می شدند به همین دلیل افکار عمومی در مورد غیبت سنواتی به گونه ای بود که این جریمه همیشه بخشیده می شود. این امر باعث می شد که فرد مشمول دغدغه حضور به موقع برای انجام خدمت سربازی را نداشته باشد.

به همین دلیل چند وقتی است که بخشش غیبت سنواتی دیگر مانند گذشته همگانی نیست. (مگر به صلاحدید مقام معظم رهبری و ستادکل نیرو های مسلح) از سال ۹۶ به این سمت بخشش اضافه خدمت به فرمانده یگان ها سپرده شد. امروز در طرح میثاق ۶ مواردی مطرح شد که سربازان با انجام آن می توانند اضافه خدمت خود را از بین ببرند.

در شروط جدید بخشش اضافه خدمت سنواتی، طرح سرباز ماهر اهمیت محوری دارد. در ادامه به معرفی طرح میثاق ۶ و کارهایی که سربازان باید انجام دهند تا اضافه خدمتشان بخشیده شود می پردازیم.

طرح میثاق ۶ چیست

به گزارش باران مشاوره به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان بخشنامه ای با عنوان طرح میثاق ۶ از سوی نیروهای مسلح صادر شده که در آن نحوه بخشش اضافه خدمت سنواتی سربازان بیان شده است.

در این بخشنامه ضمن تاکید بر حسن اجرای قوانین جاری در راستای تقویت انگیزه سربازان برای خدمت در طرح سرپنجه ها، خوشایندسازی خدمت سربازی و کادر سازی برای نظام جمهوری اسلامی ایران، افزایش کارآیی و بهره وری کارکنان وظیفه، مشارکت فعال در دوره های آموزشی و مهارت آموزی، قرارگاه مهارت آموزی سربازان تاکید زیادی روی سیاست های این قرارگاه شده است.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

اهمیت قرارگاه مهارت آموزی در بخشش سنوات غیبتی

مشولان غایبی که اضافه خدمت سنواتی دارند می توانند به تشخصیص فرمانده یگان خدمتیشان از بخشش اضافه خدمت بهره مند شوند. البته جایگاه فرمانده یگان خدمتی باید با جایگاه مشخص شده هم تراز یا بالاتر باشد.

به طور کلی سربازانی که در حین خدمت وضعیت انضباطی خوبی داشته باشند، جدیت یا حسن اخلاق و رفتار در خدمت سربازی از خود نشان بدهند، شجاعت و فداکاری در عملیات جنگی داشته باشند و … بخش یا تمامی از اضافه خدمتشان بخشیده خواهد شد.

۲۴ شرط مختلف برای بخشش جریمه غیبت سنواتی

۲۴ مورد برای بخشش اضافه خدمت سنواتی در بخشنامه قرارگاه مهارت آموزی سربازان منتشر شده است. سربازان می توانند با بهره گیری از بند های زیر اضافه خدمت سنواتی را از بین ببرند.

 1. مشمولانی که براساس ضوابط سازمانی که در آن خدمت می کنند، به عنوان سرباز نمونه در یگان محل خدمت خود به نیروی مربوطه یا رده های هم طراز جهت معرفی به جشنواره های سازمانی و نیرویی، مانند مراسم گرامیداشت روز سرباز برتر، دوره های آموزش شامل رزم مقدماتی، تخصصی، مهارت آموزی، جشنواره حضرت علی اکبر(ع) و غیره انتخاب شده باشند.
 2. مشمولانی که منظبت بوده و موفق به ثبت ابتکار منجر به تولید محصول، مقاله علمی مهم و معتبر یا … قبل از ورود به خدمت و یا حین خدمت شده باشند.
 3. سربازانی که در مسابقات فرهنگی، ورزشی، علوم قرآنی و علمی یا … در سطح یگانی، استانی، نیرویی مقام اول تا سوم را کسب نمایند.
 4. سربازانی که در مسابقات فرهنگی، ورزشی، علوم قرآنی و علمی یا … در سطح سازمان های نیروهای مسلح مقام اول تا دهم را کسب نمایند.
 5. سربازانی که حداقل حافظ یک جزء از قرآن کریم باشند. توصیه می کنیم مقاله معافیت حافظان قرآن را بخوانید.
 6. سربازانی که حداقل یک پنجم اصول کافی، نهج البلاغه یا صحیفه سجادیه را حفظ باشند.
 7. سربازنی که در مراسم فرهنگی مانند زیارت عاشورا، دعای کمیل، دعای توسل، دعای ندبه و … شرکت کنند. برابر مقررات این شرط برای کسانی که تازه از یگان آموزشی به یگان خدمتی وارد شده اند نمی باشد.
 8. سربازانی که در حین خدمت مقدس سربازی و انجام ماموریت به هر دلیل دچار حادثه منجر به معلولیت یا جانبازی یا از کار افتادگی شوند و معاف نشده باشند.
 9. سربازانی که در راستای ترویج فرهنگ علوم قرآنی، ترویج تفکر بسیجی، برگزاری نماز جماعت و انجام وظایف محوله در بین سربازان وظیفه شاخص و الگو باشند.
 10. سربازانی که با تلاش وافر برای تقویت اعتقادات دینی و اسلامی و انجام وظایف سازمانی در طول مدت خدمت پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته باشند.
 11. سربازانی که در نگهداری اموالی که در اختیار دارند حسن نیت داشته باشند و به تایید فرمانده یگان و نیروی انسانی محل خدمت رسیده باشند مانند رانندگان و سربازان ساعی …
 12. افراد دارای شرایط خاص مانند کارکنان وظیفه یتیم، فرزند ایثارگران، کارکنان وظیفه متاهل، پدر در حبس مشروط بر اینکه محکومیت امنیتی نداشته باشد، فوت اعضای درجه یک خانواده در طول خدمت، کارکنان وظیفه تحت پوشش کمیته امداد و یا سازمان بهزیستی و …
 13. خدمت در مناطق امنیتی درگیر حداقل به مدت شش ماه در صورتی که بلافاصله بعد از اتمام آموزش رزم مقدماتی به مناطق معرفی شده باشند یا هشت ماه پشت سر هم در طول خدمت برای افراد بومی و غیر بومی
 14. سربازان غیر بومی که در مناطق عملیاتی و امنیتی غیر درگیر حداقل ۱۰ ماه خدمت کنند.
 15. سربازان غیر بومی که در مناطق محروم و بد آب و هوا حداقل ۱۲ ماه خدمت کنند.
 16. سربازانی که در مشاغل سخت و زیان آور مانند امور حفاظت فیزیکی، دژبانی، رانندگی در مناطق کم برخوردار، خدمات پشتیبانی در مناطق محروم و بد آب و هوا، عملیاتی و امنیتی…، برابر مقررات ابلاغی حداقل ۱۲ ماه خدمت کنند.
 17. سربازانی که در مناطقی که بیش از ۳۰۰ کیلومتر خارج از محل سکونتشان است، حداقل ۱۲ ماه خدمت کنند.
 18. سربازانی که در مناطق عادی، حداقل یک سال را در یگان پاسداری خدمت کنند.
 19. نفرات اول تا سوم منتخب دوره های آموزشی مهارت آموزی شاغل در مناطق کم برخوردار، در در صورت بکارگیری در مهارت کسب شده در یگان خدمتی.
 20. سربازانی که دارای توانایی و مهارت مورد نیاز یگان بوده و در طول خدمت در مشاغل مرتبط با تخصص، به نحوی که مؤثر بکارگیری شده باشند.
 21. نفرات اول تا سوم هر گروهان، گردان و تیپ در دوره های آموزش رزم مقدماتی و تخصصی.
 22. کسب نمرات ۹۰ از ۱۰۰ به بالاتر در دوره آموزش رزم مقدماتی و تخصصی.
 23. سربازانی که در طول خدمت وظایف محوله به آنان عمدتا در محیط های خارج از ساختمان ها باشد و به واسطه انجام شغل عموما در معرض شرایط جوی در سرما و گرما حضور دارند.
 24. فرزندان کارکنان نیروهای مسلح به شرط اینکه محل خدمت آنها خارج از محل سکونت و به صورت غیربومی باشد.
باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی باران امروز تعطیل است. شما می توانید با مطالعه مقالات و دیدگاه های سایت، پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۹۸)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 79 تا
 1. مرتضی :

  سلام خسته نباشید، من بند ۱۷ رو خوندم من الان۱۴ماه دارم خدمت میکنم فاصله من بیش از ۳۰۰ کیلومتر هستش ۶ماه سنوات دارم آیا به من بخشش میخوره؟که ۶ماه رو ببخشن؟

  1. باران مشاوره :

   مرتضی جان بخشش در اختیار فرمانده است.

 2. مجتبی :

  سلام ،ببخشید من اعزامی ۱ شهریور ۹۸ هستم ،برای بخشش اضافه خدمتم اقدام کردم ک گفتن ۳ ماه بخشیده شده
  الام من میتونم از کسر خدمت بسیج قبلم استفاده کنم یا خیر…

  1. باران مشاوره :

   آن مدتی از بسیج که قبل از غیبت بوده را می توانید.

 3. رضا عباد :

  سلام
  داشتن غیبت سربازی بعد از گرفتن کارت پایان خدمت هم ایا اثار سوئی دارد یا نه ودر کارت پایان خدمت درج میشود

  1. باران مشاوره :

   آقا رضا جرمیه غیبت شما اضافه خدمت بوده است که یا آن را می کشید یا شما را می بخشند. در نتیجه اثر سوئی برای شما ندارد.
   به طبع اطلاعات خدمتی شما از روی چیپست کارت قابل پیگیری است.

 4. Peyman :

  سلام خسته نباشید من ۶ ماه سنوات داشتم ۳ماهشو بخشیدن ماه دیگم تسویه خودم هستش ولی با اون ۳ماه میره تا مهره ۹۹ میخوام اون ۳ ماه هم بخشیده بشه چیکار میتونم بکنم ایا از طریق عقیدتی میشه کاری کرد من مشکل هم دارم مادرم مرضه مدارکم هست تک فرزندم تو منطقه عملیاتی هستم تو ماکو کل خدمتمو میشه کاری کرد؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   آقا پیام فقط از طریق فرمانده باید اقدام کنید.

 5. محمد :

  با سلام و خسته نباشید
  بنده اعزامی ۱۹/۱۲/۹۷ هستم و یک سال هست که پاسداری میدم و خدمتم بالای برجک نگهبانی هست
  خواستم بدونم چه مقدار بخشش اضافه خدمت سنواتی ای که ۶ ماه می باشد بهم تعلق میگیره با توجه به طرح میثاق ۶

  و یه سوال دیگه اینکه توی این طرح من هم مورد یک سال پاسداری شالم هست هم خدمت در امور حفاظت فیزیکی
  پس با این حساب امکان بیشتر یا حتی بخشیده شدن تمام اضافه خدمت سنواتیم هست؟
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. باران مشاوره :

   مححمد جان این مواردی که شما مطرح کردید باعث می شود شرایطاولیه بخشش را داشته باشید. باز هم بخشش شما در اختیار فرمانده پادگان است.

 6. علی :

  سلام و خسته نباشید شاید سوالم تکراری باشه ولی متوجه نشدم من ۶ ماه سنوات دارم و کسری منطقه از پدرم اگه سنوات من بخشیده بشه بازم کسری شامل من نمیشه؟

  1. باران مشاوره :

   خیر بازم هم کسری به شما نمی دهند. مگر اینکه اعزام شما قبل از ۱۲ فروردین ۹۸ باشد.

 7. سعید :

  سلام. وقت بخیر
  ممنون از پاسخگوییتون
  دوتا سوال خدمتتون داشتم ممنون میشم راهنمایی کنین

  من دو ماه از این اضاف سنواتی رو کشیدم و دیروز واسه بخشش به نیرو انسانی شهر محل خدمتم مراجعه کردم گفتن که طبق بخشنامه ۲۷ فروردین ۹۹ بخشیدگی اضاف بخاطر ۱۲ ماه خدمت در منطقه محروم برداشته شده و واسه حفظ رفتیم آزمون دادیم عقیدتی قبدل شدیم و برگه امضاء شده بهم دادن به عنوان حافظ یه جزء به نیرو انسانی دادم گفتن اینکه حافظ یه جزء قرآن باشید و یا گواهی فوتی پدر رو داشته باشید بعید میدونیم که از بین این همه موارد داشتن این دو مورد موجب بخشودگی اضافتون بشه

  حالا شما که از این خشنانه مطلعید دو سوالی دلشتم ممنون میشم راهنمایی کنین

  ۱. اول اینکه آیا اونایی که حافظ یه جزء قرآنن برای اینکه بتونن از بخشش بهره ببرن باید تو مسابقات شرکت کنن یا آزمون شفاهی تو عقیدتی بدن و اگه آزمون قبول شدن موجب بخشودگی قرار میگیرن؟

  ۲. و سوال دوم اینه که آیا داشتن پدر فوتی با تحویل دادن گواهی فوتی برابر با اصل شده به نیرو انسانی موجب بخشودگی میشه؟

  1. باران مشاوره :

   آقا سعید به نظر می آید که نمی خواهند اضافه شما را ببخشند و سنگ اندازی می کنند.

 8. حیدریه :

  سلام.ی جایی خونده بودم اگ کسر خدمت قبل از شروع دوران غیبت شاملت شده باشه میتونی از کسری بسیج و پدر رزمنده استفاده کنی.درسته؟من ۵سال بسیجی فعال دارم ک مال قبل از زمان شروع غیبتمه و پدرمم ۱۸ ماه رزمنده بوده.۱۰ ماه هم غیبت اولیه دارم.میتونم از این کسری ها استفاده کنم یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   میلاد جان کسری ایثارگری به شما نمی دهند اما تا قبل از ورود به غیبت سابقه بسیج شما برای کسری خدمت لحاظ می شود.

   1. حیدریه :

    ممنون از پاسخگوییتون🙏🏼ی سوال دیگ.اگ من بتونم غیبتمو توجیح کنم و غیبتم موجه بشه میتونم از کسری ایثارگری پدرم استفاده کنم؟

    1. باران مشاوره :

     با توجیه غیبت می توانید کسری نیز بگیرید.

 9. حسین فیروزی :

  سلام من حسین فیروزی هستم یازده ماه و بیست پنج روز کثری داشتم و الان ۸ ماه بخاطر ۶ ماه اضاف سنواتی این ۸ ماهم را ندادن چیکار کنم خواهشمندم کمک کنید چیکار کنم

  1. باران مشاوره :

   آقای یوسفی عزیز لطفا از تکرار پرسش با سامی مختلف پرهیز کنید. باران مشاوره در اصرع وقت پاسخ کامنت ها را می دهد. غیبت مانع از گرفتن کسر می شود.حتی اگر اضافه خدمت شما بخشش بخورد باز هم تبعات غیبت مثل عدم کسری پابرجسات.

 10. مهران محمديان :

  سلام من الان ۱۰ روزه تو اضافه خدمتی سنواتی هستم ۶ ماه سنواتی دارم متاهل هستم حالا باید چیکار کنم

  1. باران مشاوره :

   مواردی که بر اساس میثاق ۶ دارید را روی برگه نوشته و به اطلاع فرمانده یگان خدمتی و نیرو انسانی یگان برسانید.

 11. آرمند یوسفی :

  سلام من اول ک اومدم خدمت هیچ اضافی رو بزگه سبزی ک میدن ننوشه بود من اضاف نداشتم الان بعد ۱۴ ماه خدمت رفتم پلیس ۱۰+ استعلام گرفتم ۱۸۰ روز دارم یعنی چی باید چیکار کنم

  1. باران مشاوره :

   آقای یوسفی این موضوع را باید از همان پلیس + ۱۰ پیگیری کنید.

 12. امید :

  سلام من ۶ماه اضاف خدمت سنواتی دارم ولی چند تا از شروط طرح میثاق ۶رو دارم چیکار باید بکنم الان؟

  1. باران مشاوره :

   شش مانده تا پایان خدمت این موارد را به اطلاع فرمانده پادگان یا نیروی انسانی یگانتان برسانید.

   1. علی محمدی :

    سلام من۶ ماه اضافه ثنواتی دارم پدرم قبل خدمت فوت کرد۱۵سال قبل و برادرهایم ازدواح کردند و من با مادرم زندگی میکنم فقط اضافه ثنواتی منو میبخشن باید کجا برم برای پیگیری کار هاش

    1. باران مشاوره :

     علی آقا این موارد را ۶ ماه مانده به پابان خدمت به اطلاع فرمانده پادگان برسانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: