تعویق اعزام خدمت بازیکنان لیگ برتر لغو شد

0 4,366

در حال حاضر سن مشمولیت 18 سال و یک روز است و پسرها اگه اشتغال به تجصیل نداشته باشند باید خود را برای خدمت سربازی آماده کنند. از آنجایی که ورزش در سطح حرفه ای بسیاز زمان بر است، بازیکنان تیم ملی به جای اشتغال به تحصیل، اشتغال به ورزش دارند.

مشکل اینجاست که عمر حرفه ای یک ورزشکار تقریبا از 18 سالگی شروع می شود و این فرد تقریبا 10 الی 15 سال در دوران اوج خود است. سابقا سازمان وظیفه عمومی معافیت موقت ورزشکاری یا به بیان بهتر تعویق اعزام به خدمت برای ورزشکاران حرفه ای در نظر گرفته بود.

شوک بزرگ به باشگاه های لیگ برتری

به گزارش باران مشاوره به نقل از خبرگزاری پانا، معاونت انسانی ستاد کل نیروهای مسلح در یک تصمیم مهم و اثرگذار، طرح تعویق اعزام به خدمت سربازی ورزشکاران حرفه‌ای را متوقف کرد.

چند سال پیش بود که ستاد کل نیروهای مسلح در راستای کمک به حضور بازیکنان سه رشته فوتبال، والیبال و بسکتبال در تیم‌های ملی، به ورزشکاران شاغل در این رشته‌ها که در لیگ برتر بازی می‌کنند، اجازه داد که تا سن 28 سالگی برای باشگاه‌های خود به میدان بروند و در صورت دعوت به تیم ملی، این معافیت را تا 30 سالگی ادامه دهند و سپس برای گذراندن دوران سربازی، راهی تیم‌های نظامی شوند.

این موضوع چند هفته قبل نیز به سوژه رسانه‌ها تبدیل شد چرا که (بعنوان مثال) میلاد سرلک و پیام نیازمند با عبور از 28 سالگی، می‌بایست از اول شهریور ماه خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنند اما دعوت آن‌ها به اردوی تیم ملی در فیفا دی پیشین و دو دیدار برابر بلغارستان و آنگولا سبب شد تا طبق قوانین، زمان حضور آن‌ها در تیم‌های نظامی 6 ماه به تأخیر بیفتد که این موضوع با توجه به حضور مجدد آن ها در تیم ملی بازهم به تعویق می‌افتاد.

در ابتدا عنوان شد که این قانون دچار یک‌سری تغییرات شده و بازیکنان برای اینکه از معافیت تا 30 سالگی برخوردار شوند، باید هر 6 ماه معافیت خود را تمدید کنند که این موضوع منوط به این است که پس از پایان فرجه 6 ماهه، این بازیکنان در اردوی بعدی نیز به تیم ملی دعوت شوند تا این معافیت هر 6 ماه یکبار و تا 30 سالگی بازیکن تمدید شود.

در قانون وظیفه عمومی روش های مختلفی برای کسری یا معافیت از خدمت تعریف شده است. فقط در سال جاری معافیت دائم از طریق سه و چهار فرزند، معافیت ساکنان بومی جزایر خلیج فارس و … به تصویب و اجرا رسید. باران مشاوره به شما توصیه می کند با راه های معافیت از سربازی بیشتر آشنا شوید.

خبر بد برای تعویق اعزام به خدمت ورزشکاران

اما حالا خبر رسیده که این قانون دست‌خوش تغییرات بزرگی شده و با نامه‌ای که ستاد کل نیروهای مسلح برای باشگاه‌های لیگ برتری ارسال کرده، بازیکنان دیگر شامل هیچ تبصره ورزشی برای معافیت از اعزام نیستند و تنها می‌توانند از معافیت‌های قانونی مانند تحصیل در دانشگاه‌ها استفاده کنند.

در این نامه که به امضای سرتیپ فرج‌الله مرادی معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح رسیده و به سازمان وظیفه عمومی فراجا ابلاغ شده، این طرح متوقف شده است. البته این موضوع ارتباطی با طرح معافیت دائم سربازی ورزشکاران قهرمان ندارد و قهرمانان همچنان می توانند معافیت دائمی بگیرند.

آیا نظام وظیفه با تعویق قانون تا پایان فصل موافقت می کند؟

البته طبق اخبار واصله، باشگاه‌های لیگ برتری مثل استقلال، پرسپلیس و … در تلاش هستند که مجوز معافیت بازیکنانی که با این قانون، سرباز محسوب می‌شوند را حداقل تا پایان فصل جاری کسب کنند و در واقع این بازیکنان از فصل آینده راهی یک تیم نظامی شوند تا خدمت سربازی خود را سپری کنند در غیر این صورت همین نیم‌فصل تعدادی از ستاره‌های مهم باشگاهی باید راهی تیم‌های نظامی مثل ملوان و فجر سپاسی بشوند.

این قانون باعث ایجاد یک انقلاب بزرگ در فوتبال ایران می‌شود چرا که بسیاری از بازیکنان مطرح لیگ برتر که در حال تحصیل نیستند و به امید استفاده از دو قانون 28 و 30 سالگی مشغول فعالیت بودند، باید راهی خدمت سربازی شوند.

باشگاه‌های لیگ برتری سه رشته فوتبال، والیبال و بسکتبال در جریان این تغییر قانون قرار گرفته‌اند و باید دید درخواست آن‌ها مبنی بر تعویق این قانون تا سال بعد با موافقت سازمان نظام وظیفه مواجه خواهد شد یا خیر.

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

91301051 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعیین تکلیف بازیکنان تیم های لیگ برتری مشمول سربازی

به روز رسانی شده در تاریخ 26 مهر 1402

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان وظیفه عمومی فراجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مشمولان ورزشکاری که تاکنون از این تسهیلات استفاده کرده‌اند و در فصل جاری لیگ مجوز داشته‌اند کماکان می‌توانند تا پایان فصل در تیم‌های ورزشی خود فعالیت کنند و در صورت تمایل پس از پایان فصل در یکی از تیم‌های ورزشی نیروهای مسلح فعالیت کرده و در صورت دعوت به تیم ملی مجاز هستند در تمامی اردوهای تیم ملی شرکت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: