توجیه غیبت خدمت سربازی

چگونه سوابق غیبت سربازی را از بین ببریم؟

108 30,585

استفاده از تسهیلات نظام وظیفه مستلزم این است که فرد، غیبت نداشته باشد. توجیه غیبت خدمت سربازی یکی از راهکارهایی است که فرد مشمول می تواند در صورت داشتن غیبت از آن استفاده کند. در قوانین نظام وظیفه توجیه غیبت سربازی شرایط خاصی دارد. در این مقاله به قوانین و شرایط توجیه غیبت خدمت خواهیم پرداخت. همانگونه که می دانید در کشور ما خدمت سربازی برای پسران بین ۱۸ تا ۵۰ سال، اجباری است.

توجیه غیبت سربازی چیست؟

همانگونه که می دانید در کشور ما خدمت سربازی برای هر پسر بین ۱۸ تا ۵۰ سال اجباری می باشد. در قوانین نظام وظیفه تسهیلاتی در نظر گرفته شده است که مشمولین و سربازها می توانند از آن جهت معاف شدن از خدمت سربازی یا کسری خدمت سربازی استفاده نمایند.

در صورتی که فرد مشمول دارای غیبت سربازی باشد نمی تواند از این تسهیلات استفاده نماید. با توجه به اینکه گاهی اوقات به دلیل مشکلات خانوادگی و یا جسمانی فرد مشمول نمی تواند جهت اعزام به خدمت به موقع اقدام نماید از این رو در قوانین نظام وظیفه ماده ای تحت عنوان توجیه غیبت نظام وظیفه در نظر گرفته شده است.

با استفاده از قانون توجیه غیبت فرد مشمول می تواند غیبت و تاخیر ثبت شده را رفع نماید و از تمامی تسهیلات خدمت سربازی هچون کسری خدمت سربازی و انواع معافیت های سربازی بهره مند گردد.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط توجیه غیبت خدمت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

قوانین توجیه غیبت خدمت سربازی

در واقع قوانین توجیه غیبت سربازی به این منظور در نظر گرفته شده است که مشمولین بتوانند از حقوق خود به خوبی بهره مند شوند. برخی اتفاقات باعث می شود فرد مشمول نتواند در موعد مقرر دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال نماید و یا در تاریخ مشخص شده به خدمت سربازی اعزام شود. از این رو می تواند با رعایت قوانین و استفاده از تبصره ها غیبت خود را موجه نماید.

در اصل اگر مشمولی در شرایطی که در قوانین ذکر شده مرتکب غیبت اولیه شده باشد، غیبت وی موجه محسوب می شود و از تنبیهات و محدودیت های مقرر در قانون نظام وظیفه مانند اضافه خدمت، دستگیری و … معاف می شود. همچنین مشمول می تواند برای انواع معافیت های، کسری های خدمت و … اقدام نماید.

منظور از غیبت اولیه تاخیر در ارسال دفترچه اعزام به خدمت و یا عدم حضور به موقع در محل اعزام به خدمت سربازی می باشد

حداکثر تا چه مدت غیبت قابل توجیه است؟

با توجه به قوانین توجیه غیبت خدمت سربازی، مدت زمان قابل توجیه برای غیبت سربازی متغیر می باشد. زیرا مشمولین به دلایل مختلفی، از روی اجبار یا ناخواسته از خدمت سربازی غیبت کرده اند. به عنوان مثال اگر فرد مشمولی به دلیل ارتکاب جرم در حبس باشد نمی تواند به خدمت سربازی برود. پس مدت مدت مجازات زندان عملا توجیه عیبت سربازی می شود. اما در مواردی مانند بیماری همسر یا فرزند مشمول، نهایتا تا سه ماه غیبت توجیه پذیر است.

شرایط توجیه غیبت سربازی

در این قسمت از مقاله برخی از شرایط لازم جهت موجه بودن غیبت را برای دو گروه از مشمولان شرح می دهیم. در صورتی که مشمولی بنا بر یکی از دلایل زیر دارای غیبت اولیه نظام وظیفه باشد، غیبت وی موجه بوده و بدون غیبت می تواند به وضعیت نظام وظیفه خود بپردازد.

بیماری باعث غیبت شده باشد

 • بیماری یا صدمات وارده به مشمول، مانع از اعزام به خدمت سربازی شده باشد. این تاخیر به شرطی قابل قبول است که بیماری یا صدمه وارده دو قبل از مشمولیت اتفاق افتاده باشد.
 • بیماری یا مجروحیت و صدمات جسمانی وارده به مشمول، باعث بستری شدن وی در بیمارستان شود. تاخیر در صورتی قابل قبول است که بستری شدن در بیمارستان حداکثر شش ماه قبل از مشمولیت اتفاق افتاده باشد.
 • در مواردی مانند بیماری همسر، بیماری فرزند که باعث تأخیر در معرفی فرد مشمول حداکثر به مدت سه ماه باشد، غیبت موجه است.

فوت اعضای خانواده باعث غیبت شده باشد

 • فوت یکی از اعضای درجه یک خانواده که سبب تأخیر در معرفی یا اعزام به خدمت سربازی حداکثر تا سه ماه قابل توجیه می باشد. در خصوص فوت پدر یا مادر همسر مشمول، این مدت تأخیر حداکثر تا یک ماه قابل توجیه می باشد.

بلایای طبیعی باعث غیبت شده باشد

 • وارد آمدن آسیب جدی جسمی، روحی یا مالی به مشمول یا اعضای درجه یک خانواده به دلیل وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل و طوفان و بروز دیگر حوادث مانند آتش سوزی، انفجار، سقوط هواپیما و تصادف شدید اتومبیل اتفاق افتاده باشد و باعث شود مشمولان زمان وقوع حادثه بین دو الی شش ماه نسبت به اعزام به خدمت یا معرفی خود تاخیر داشته باشد. میزان توجیه پذیری مدت زمان غیبت بسته به شرایط زیر است.
 1. در خصوص همسر و یا فرزند فرد مشمول با توجه به شدت حادثه و ضرورت نیاز به نگهداری، حداکثر تا شش ماه غیبت قابل توجیه است.
 2. در خصوص پدر، مادر، برادر یا خواهر فرد مشمول، حداکثر تا سه ماه غیبت قابل قبول است.
 3. در خصوص پدر یا مادر همسر فرد مشمول نیز حداکثر تا دو ماه غیبت توجیه می شود.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

مشکلات اداری باعث غیبت شده باشد

 • مشکلات اداری ایجاد شده در فرایند معرفی یا اعزام به خدمت که خارج از اراده مشمولین باشد، حداکثر تا شش ماه قابل قبول است.

حبس باعث غیبت شده باشد

 • توقیف و یا در حبس بودن فرد مشمول در صورت تأیید مراجع مربوطه، به شرطی که شروع زمان حبس قبل از ورود به دوران غیبت باشد.
 • در مواردی مانند بیماری، حبس، مفقودالاثر بودن و اعتیاد شدید پدر و موارد مشابه که سرپرستی خانواده عملاً به عهده فرد مشمول باشد. در صورتی که با اعزام به خدمت فرد مشمول، خانواده وی قدرت امرار معاش خود را نداشته باشند و فرد دیگری که سرپرستی خانواده را به عهده بگیرد در محل وجود نداشته باشد، حداکثر مدت غیبت موجه خدمت سربازی در اینگونه موارد تا سه ماه است.

طلاق باعث غیبت شده باشد

 • در مواردی که تاریخ عقد و ازدواج و یا تاریخ شروع اختلاف مشمول با همسرش که منجر به طلاق گردیده قبل از تاریخ ورود به مرحله غیبت مشمول باشد و باعث تأخیر در معرفی و یا اعزام به خدمت شود، حداکثر به مدت سه ماه از تاریخ ازدواج و یا شروع اختلاف قابل قبول می باشد.

لازم به ذکر است برای مشمولانی که تحت پوشش بهزیستی می باشند و شامل ماده ۶ بهزیستی می شوند، علاوه بر موارد ذکر شده موارد دیگری نیز جهت توجیه غیبت خدمت سربازی ایشان قابل قبول می باشد. در صورت تمایل می توانید لینک توجیه غیبت سربازی مشمولان ماده ۶ بهزیستی را مطالعه نمایید.

 •  توجیه غیبت خدمت سربازی در موارد مذکور در صورتی قابل قبول است که فرد مشمول بتواند مدارک لازم جهت توجیه غیبت سربازی را ارائه دهد.

لزوم مشاوره تلفنی توجیه غیبت خدمت سربازی

با توجه به پیچیدگی های موجود در قوانین نظام وظیفه و همچنین تغییرات قوانین، لازم است قبل از هر اقدامی با افراد مجرب مشورت نماید. برخی تصور می کنند در خصوص این قوانین اطلاعات کافی را دارند. اما پس از رفتن به خدمت سربازی و در حین خدمت سربازی پی می برند می توانستند با اطلاعات دقیق تر این دوران را به شکل بهتری سپری کنند. لذا پیشنهاد می کنیم تا با برقراری ارتباط با مرکز مشاوره نظام وظیفه باران به شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ سوالات خود را مطرح نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 108 تا
 1. مجید :

  با سلام من تاریخ فراغت از تحصیل ام ۹۸/۰۴/۲۰ هستم والان در دوره یک سال معرفی هستم و باتوجه به اینکه کنکور ارشد ۳ مرداد هست و بنده تا ان زمان فرصتم تموم میشه دقیقا چه زمانی اقدام به معرفی کنم تا بتونم کنکور ارشد رو بدم.
  ایا خودم را اواخر خرداد معرفی کنم یا اوایل تیر ؟ و اینکه میخوام شهریور حتی الاامکان شهریور بیفتم و از طرف دانشگاه نیز هیچ سنوات اضافه ای نگرفته ام

  1. باران مشاوره :

   محمد جان این موارد بسته به ظرفتیت اعزام و … دارد. با پلیس +۱۰ مشورت کنید بهتر است.

 2. عرفان :

  سلام.من س سال پیش پست کرده بودم.ولی دانشگاه قبول شدم و رفتم.تا۳۱/۶/۹۹ هم تاریخه معافیت تحصیلی دارم.اما امروز که پست کردم ۳ ماه اضافه خدمت زده..همه مدارکم هم درست هستش..قابل توجیه هست؟چون خوده مسعول پلیس+۱۰ هم گفتش شنبه بیا..فقد میخام خیالم راحت شه..

  1. باران مشاوره :

   عرفان ظاهرا قابل توجبه است. ممکن است خطا انسانی رخ داده باشد.

 3. بهزاد :

  سلام وقت بخیر من تاریخ فراقت تحصیلیم ۱۲اسفند ۹۸ تموم شد و ۱۳ اسفند۹۸ دفترچه پست کردم به خاطر یه روز تاخیر سه ماه غیبت خوردم!!!برای توجیه غیبت از بیمارستان ۱۳ شهریور ۹۸ نامه ی بستری دارم با اون نامه ی بستری توجیه غیبتم امکان پذیرهستش؟ برج ۴ ۹۹ اعزامم و قصد ادامه ی تحصیل دارم ولی به خاطر غیبت امکانش نیست…ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. باران مشاوره :

   بهزاد جان با توجه به مدت کم تاخیر شما شانس توجیه بسیار زیاد است.

 4. علی :

  سلام. من مشکوک به کرونا بودم و ۱۴ روز مرخصی برام نوشتند. و دوباره باید پست کنم .میخواستم بدونم توجیح غیبت من چه قدر طول میکشه که من تو این مدت پذیرش تو سپاه بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان این کار باید روند اداری را طی کند و این موضوع مشخص نیست.

 5. فردین :

  سلام
  من ۲سال پیش درحالی که شامل معافیت پزشکی میشدم مشمول شدم ولی اقدامی نکردم خاستم ببینم الان مشکلی پیش میاد برای معافیتم

  1. باران مشاوره :

   آقا فردین غیبت در سربازی تاثیری در صدور معافیت پزشکی ندارد.

 6. Mohamad :

  سلام من برج ۱۲/۹۸تسویه کردم خدمتم تموم شد منتظر کارتم بودم ولی نیومد بعد ۳ ماه زنگ زدن که ۹۰ روز اضاف دفترچه ایی دارم درصورتی که خودم نمیدونستم و هیچکسم به من اطلاع نداد الانم جایی استخدام شدم و پدرم مریضه هرجا رفتم جوابمو ندادن میشه راهنمایی کنی ۲۵ ماه خدمت کردم

  1. باران مشاوره :

   این موضوع را به بازرسی نیروهای مسلح اطلاع دهید.

 7. متین لنگا فرخی :

  سلام ببخشید من فارغ التحصیل پیراپزشکی ام و در مهلت معرفی یکساله بودم منتها طبق فراخوان اخیر اعلام شده باید تا آخر فروردین خودمو معرفی می کردم بدلیل بیماری تحت قرنطینه بودم و اکنون پرسیدم گفتند شما غیبت می خورید آیا با ارائه یک گواهی پزشکی معتبر به پزشک معاین معتمد میتونم غیبتمو توجیه کنم یا نیاز به تشخیص مستقیم خود ایشون و ارائه برگه آزمایش های مربوطه هست؟

  1. باران مشاوره :

   متین جان تا می توانید مستندات پزشکی معتبر تهیه کنید. برای توجیه غیبت سخت گیری می کنند.

 8. میلاد رزمجو :

  باسلام من پدرم فوت کرده الان خرج و مخارج خونه دسته منه من پایه خدمتی مهر ۹۸هستم والانم درحال خدمتم من میخوام کفالت مادرم رو بگیرم ولی یه داداش بزرگ تر از خودم دارم اون سرباز فراریه ولی داداشم کفالت نگرفته مادر تهت پرشش کمیته امداده رفتم حوزه نظام وظیفه پرسیدم گفتن فقط از طریق کمیته میشه یه کاری کرد رفتم کمیته گفت غیبت نداری من یه ۱۰روزی غیبت در یگان دارم منظور اونا از غیبت یعنی سنوات پشت دفترچه هستش یا غیبت در یگان بعد الان مادر هم بی سواده هم پیره من درخواست مرخصی دادم اما کسی پیگیرش نبود الان خودم برگشتم که دنبال کار هاشو بگیرم لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. باران مشاوره :

   میلاد جان منظور غیبت سنواتی است. البته ممکن است موضوع سرباز فراری بودن برادرتان برای شما دردسر ساز شد
   یک گواهی اشغال به خدمت بگرید و با مراجعه به پلیس + ۱۰ درخواست معافیت کفالت بدهید.

 9. علی :

  سلام ایا سنواتیا امسال بخشیده شده یا نه؟؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان بخشش اضافه خدمت شما دست فرمانده یگانتان است.

 10. عرفان :

  سلام من فارغ التحصیل ۹۷/۴/۳۱ می باشم اما روز آخر دانشگاه اطلاع رسانی غلط به من کردند و گفتند تا ۹۸/۶/۳۱ برای ارسال دفترچه زمان دارم ، من ۹۸/۶/۱ دفترچه پست کردم اما بخاطر یک ماه غیبت، سه ماه اضافه خدمت بهم دادند ، الانم نمیتونم از ایثار گری پدرم استفاده کنم ، لطفا منا راهنمایی کنید الان من دارم چوب ندونم کاری آموزش دانشگاه که اطلاع غلط بهم داد را میخورم

  1. باران مشاوره :

   عرفان جان سازمان نظام وظیفه تعهدی مبنی اشتباهات دانشگاه ندارد. اینکه دانشگاه سنوات را اشتباه رد کرده و یا هر چیز دیگری، موضوعی است بین شما و دانشگاه. از نظر سازمان نظام وظیفه حین تحصیل باید پیگیر امور خود می بودید. در حال حاضر یک ماه غیبت دارید و بعید می دانم نظام وظیفه غیبت شما را توجیه کند. از دانشگاه نامه ای مبنی بر اشتباه آنها تهیه کنید و به نظام وظیفه بدهید. شاید موافقت کنند اما شانستان زیر ۱۰ درصد است.

  2. پدرام :

   سلام

   ٣ ماه سنواتی داشتم، توجیه غیبت زدم در پلیس+١٠ و موافقت شد

   الان میتونم از کسری ایثارگری پدرم استفاده کنم؟!؟

   1. باران مشاوره :

    بله آقا پدرام اکنون می توانید از تمامی کسری هایتان استفاده کنید.

 11. شهناز :

  سلام خسته نباشید برای توجیحه غیبت سربازی پسرم اقدام کردم شکرخدا موافقت کردن بخاطر شرایط سختی که داشتیم که بتونم معافیت بگیرم براش میخاستم بپرسم جریمه غیبتش ک حدود یک سال ونیم بود چقدر میشه???درنهایت از اطلاع رسانی که دراختیارما میزارید نهایت تشکر دارم

  1. باران مشاوره :

   شهناز خانم چیزی به اسم پرداخت جریمه نقدی غیبت وجود ندارد

 12. behnamkarami :

  باسلام وخسته نباشید من کسری گرفتم کسری جبهه ۸ماه والان پشت دفترچه ای دارم سه ماه دیر رفتم الان برای ثبت کسریم چکار کنم میگن اول باید پشت دفترچه ای ببخشی شرایط وروش توجیهه به غیبت چجوریه

  1. باران مشاوره :

   تنها راه اخذ کسری توجیه غیبت سربازی است. برای راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 13. محمد :

  با سلام
  من تک پسر هستم و پدرم فوت شده قبل از فوت پدر ۲.۵ سال غیبت داشتم که به علت بیماری پدر اعزام نشدم. بعد از فوت اقدام کردم و دفترچه گرفتم همزمان هم مدارک پزشکی پدرم را ارسال کردم برا توجیح غیبت الان هم سرباز هستم
  ۲ مرحله کمیسیون برگزار شد یکی کمیسیون پزشکی و دیگری شورای عالی تو هر ۲ تایید شد بیماری پدر قبل از فوت. منتها الان اس ام اس اومده که با توجیح غیبت شما موافقت نشد!!!! مراجعه که کردم میگه تهران قبول نکرده چون من از کرج اقدام کرده بودم
  هیچ جواب مشخصی هم بهم نمیدن
  الان باید چه بکنم

  1. باران مشاوره :

   آقا محمد کاری نمی توانید کنید. ملاک تشخیص شورای عالی است.

 14. محمدرضا :

  سلام
  من ورودی سال ۹۲ مقطع کارشناسی هستم و آخرین نمره من در تاریخ ۱۳۹۷/۱۱/۳۰ ثبت شده و در اطلاعات مشمول من که از پلیس +۱۰ دریافت کردم تاریخ اتمام معافیت من رو زده ۱۳۹۸/۱۱/۰۲(انتظار میرفت تا تاریخ ۱۱/۳۰ باشه) و الان طبق این برگه من مشمول غیبت سربازی شده ام و از طرفی الان آخرین روزهای مهلت ثبت نام دانشگاه فراگیر که در آن قبول شدم میباشد و با وجود این غیبت، ثبت نام و همچنین اخذ امریه (که خیلی براش دوندگی کردم) رو هواست.
  خواهشا یکی راهنمایی درستی کنه منو (اصلا اوضاع روحیم خوب نیست)

  باتنشکر

  1. باران مشاوره :

   محمدرضا غیبت مانع ادامه تحصیل است. با اخذ نامه از دانشگاه و مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ این موضوع را حل کنید. طبیعتا نباید مشکلی پیش بیاید.

 15. رضا :

  سلام
  من ۳۰ دی فرصت یکساله بعد فارغ التحصیلی ام تموم میشه
  و امروز برای اعزام اقدام کردم اما وقت معاینه پزشکی من افتاده برای ۲ بهمن
  الان من که چند روز قبل از موعد اقدام کردم غیبت نمیخورم یا غیبت میخورم؟

  1. باران مشاوره :

   خیر، غیبت نمی خورید.

 16. علی :

  سلام. اینجا یه چیز میگین اما تو عمل یه چیزه دیگه. شما میگین دوتا معلول داشته باشی معافین من هم خواهرم معلوله هم برادرم اما میگن جفتشون باید شدید باشد من خواهرم شدید خرده برادرم متوسط. پدرم هم دیابت داره جانبازه، ۵۵سالش هم هست. بخدا خیلی زور داره برامن. ۱۱.۱۹اعزامم. حالا چیکار کنم؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   علی آقا ملاک معلولیت شدید جسمی حرکتی و یا ذهنی می باشد. دقیقا همه جا این را گفته ایم باید معلولیت شدید باشد.

 17. reza :

  سلام
  من برادرم ۱ دی اعزام شد و الان آموزشی هست ، علاوه بر ۱ سال زمان ارسال دفترچه بعد از لیسانس حدود ۵-۶ ماه مدارکش رو دیر فرستاد و ۶ ماه اضافه خدمت خورد ، ولی الان حدود ۴-۵ سالی هست که دیسک کمر داره و برای معافی اقدام کرد که “معاف از رزم” شد ، میتونه بگه به خاطر دیسک کمر و درد کمر دفترچه رو دیر فرستاد تا اوضاع کمرش یه کم بهتر بشه و بعد دفترچه رو پست کرد؟؟؟ حتی تو همون هفته اول آموزشی هم دوباره کمردرد گرفت و خود فرمانده هاش به خاطر کمردردش تو پادگان بهش استراحت میدادن

  1. باران مشاوره :

   آقا رضا سلام
   برای این موضوع باید مدارک بیمارستانی ارائه دهد. با مراجعه به پلیس+۱۰ و ارائه مدارک بیماری برای توجیه غیبت درخواست دهد.

 18. محمد :

  سلام لطفا جواب بدید من متولد ۱۳۸۰/۰۷/۲۲هستم و الان در تاریخ ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ هستیم و من کمتر از ۳ماه میشه مشمعول به خدمت سربازی هستم ولی من چون نیمه دوم متولد شدم یک سال از درسم مونده یعنی ساله آخرم و امسال دیپلم میگرفتم من ثبت نام کردم مدرسه ولی ۲ماه رفتم کامل ولی بعدش به دلایلی نمیرم مدرسه یعنی نه ترک تحصیلم نه انصراف ولی من رفتم دیشب پلیس+۱۰ برای اعزام به خدمت گفت دیپلمی گفتم نه هنوز دانش آموزم و زیر دیپلم بهم فرم های لازمه رو داد و گفت از مدرسه برگ شماره۴ بگیر بارکدار خب الان من فردا میرن بگیریم آیا باید انصراف بدم از تحصیل یا؟؟؟؟؟ می تونم برم همینطوری خدمت کلا سوال شده برام الان من اضافی هم خوردم ؟؟؟ خواهشا جواب بدید خیلی تو دو راهه ماندم

  1. باران مشاوره :

   برای اعزام به خدمت باید نامه اتمام تحصیل را ارائه دهید. اگر قصد اعزام دارید، باید کلا ترک تحصیل کنید.

 19. رضا :

  سلام ایاسه ماه غیبت اولیه مانع ازاستخدامی درسپاه میشه

  1. باران مشاوره :

   بله، می تواند تاثیر منفی بگذارد.

 20. جواد :

  سلام من تاریخ سنواتم ۳۱شهریور۹۸بود منم اطلاعی نداشتم تاریخ ۳دی ثبت نام کردم سه ماه غیبت خوردم.پدرمم بخاطرمریضی هپاتیت تحت نظردکتره هردوماهی میره دکتر.تحت پوشش کمیته هم هست.ایامن میتونم ازطریق پدرم غیبت موجه کنم

  1. باران مشاوره :

   آقا جواد بخاطر بیماری پدر که نمی توانید توجیه کنید چون شدتش کم است و تک پسر نیستید، از کمیته امداد نامه بگیرید، شاید موافقت شود.

 21. صنم :

  سلام وققتون بخیر
  همسر من از سال ۹۷ تا الان غیبت خورده از طرفی پدر ایشون در این سال به دلیل مشکلات قلبی آنژیو شدن .آیا با این مدارک مشکلات قلبی پدر امکان توجیح غیبتشون هست؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   در صورتی که تک پسر باشند و مدت غیبت با بیماری پدرشان باشد، شاید با توجیه غیبت موافقت شود.

 22. محمد :

  خسته نباشین ببخشین من اخرین تاریخ سنواتم تا۳۱شهرویر۹۸میباشد تاریخ انصراف ازدانشگاه ۱۴مرداد۹۸می باشید .۹۰روز اضافه خدمت خوردم من اطلاعی ازاین موضوع نداشتم چون تا یک سال بعد ازآخرین تاریخ مشکلی برا غیبت نباید داشته باشم .حالا من چکار باید کنم ایا غیبت موجه مورد پذیرش برام هست یانه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام محمد عزیز
   سوال شما مربوط به بهزیستی است. در صورتی که مادر شما تحت پوشش بهزیستی قرار بگیرند و از کار افتاده محسوب شوند، می توانید برای معافیت اقدام کنید.

 23. Mazi :

  با سلام
  بنده پدرم‌‌ فوت شده و مادر هم تحت پوشش کمیته امداد. اگر زمان فوت پدر در زمان معافیت تحصیلی بنده بوده… در آن زمان اطلاعی از این نوع کفالت مددجویان نداشتم.(برادر دیگر داشتم).
  الان بیش از ۱سال غیبت دارم. آیا میتوان اقدام‌کرد؟
  با تشکر

  1. باران مشاوره :

   سلام مازیار عزیز
   اگر غیبت شما قبل از این باشد که مادر تحت پوشش کمیته بوده اند، نمی توانید برای معافیت اقدام کنید.

  2. مازیار :

   با سلام دوباره
   اگر معافیت تحصیلی بنده در زمان مدد جویی‌مادر در کمیته امداد بوده باشد. و پدر هم در‌زمان معافیت تحصیلی فوت شده باشد. حال با وجود غیبت میتوان برای کفالت اقدام کرد؟

   1. باران مشاوره :

    بله می توانید.

 24. معراج :

  با سلام و خسته نباشید بنده اعزامی ۹۷/۱۱/۱۹ هستم الان ۱۰ ماه خدمتم ۶ ماه کسری ایثارگری گرفتم و ۳ ماه هم کسری بسیج اما چون ۱۸۰ روز اضافه خدمت سنواتی دارم میگن بهم تعلق نمیگیره .آیا درسته؟

  1. باران مشاوره :

   سلام آقا معراج
   تا زمانی که غیبت یا … توجیه نشود نمی توانید کسری بگیرید.
   هر چند در سال گذشته به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب بخشش هایی برای مشمولانی که قابلیت استفاده از کسری ایثارگری را دارند در نظر گرفته شد.
   توصیه می کنم خبر “شرایط استفاده از کسری ایثارگری برای مشمولان غایب ” را بخوانید و این موضوع را از یگان خدمتی تان پیگیری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: