توجیه غیبت خدمت سربازی

چگونه سوابق غیبت سربازی را از بین ببریم؟

128 32,081

استفاده از تسهیلات نظام وظیفه مستلزم این است که فرد، غیبت نداشته باشد. توجیه غیبت خدمت سربازی یکی از راهکارهایی است که فرد مشمول می تواند در صورت داشتن غیبت از آن استفاده کند. در قوانین نظام وظیفه توجیه غیبت سربازی شرایط خاصی دارد. در این مقاله به قوانین و شرایط توجیه غیبت خدمت خواهیم پرداخت. همانگونه که می دانید در کشور ما خدمت سربازی برای پسران بین ۱۸ تا ۵۰ سال، اجباری است.

توجیه غیبت سربازی چیست؟

همانگونه که می دانید در کشور ما خدمت سربازی برای هر پسر بین ۱۸ تا ۵۰ سال اجباری می باشد. در قوانین نظام وظیفه تسهیلاتی در نظر گرفته شده است که مشمولین و سربازها می توانند از آن جهت معاف شدن از خدمت سربازی یا کسری خدمت سربازی استفاده نمایند.

در صورتی که فرد مشمول دارای غیبت سربازی باشد نمی تواند از این تسهیلات استفاده نماید. با توجه به اینکه گاهی اوقات به دلیل مشکلات خانوادگی و یا جسمانی فرد مشمول نمی تواند جهت اعزام به خدمت به موقع اقدام نماید از این رو در قوانین نظام وظیفه ماده ای تحت عنوان توجیه غیبت نظام وظیفه در نظر گرفته شده است.

با استفاده از قانون توجیه غیبت فرد مشمول می تواند غیبت و تاخیر ثبت شده را رفع نماید و از تمامی تسهیلات خدمت سربازی هچون کسری خدمت سربازی و انواع معافیت های سربازی بهره مند گردد.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط توجیه غیبت خدمت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

قوانین توجیه غیبت خدمت سربازی

در واقع قوانین توجیه غیبت سربازی به این منظور در نظر گرفته شده است که مشمولین بتوانند از حقوق خود به خوبی بهره مند شوند. برخی اتفاقات باعث می شود فرد مشمول نتواند در موعد مقرر دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال نماید و یا در تاریخ مشخص شده به خدمت سربازی اعزام شود. از این رو می تواند با رعایت قوانین و استفاده از تبصره ها غیبت خود را موجه نماید.

در اصل اگر مشمولی در شرایطی که در قوانین ذکر شده مرتکب غیبت اولیه شده باشد، غیبت وی موجه محسوب می شود و از تنبیهات و محدودیت های مقرر در قانون نظام وظیفه مانند اضافه خدمت، دستگیری و … معاف می شود. همچنین مشمول می تواند برای انواع معافیت های، کسری های خدمت و … اقدام نماید.

منظور از غیبت اولیه تاخیر در ارسال دفترچه اعزام به خدمت و یا عدم حضور به موقع در محل اعزام به خدمت سربازی می باشد

حداکثر تا چه مدت غیبت قابل توجیه است؟

با توجه به قوانین توجیه غیبت خدمت سربازی، مدت زمان قابل توجیه برای غیبت سربازی متغیر می باشد. زیرا مشمولین به دلایل مختلفی، از روی اجبار یا ناخواسته از خدمت سربازی غیبت کرده اند. به عنوان مثال اگر فرد مشمولی به دلیل ارتکاب جرم در حبس باشد نمی تواند به خدمت سربازی برود. پس مدت مدت مجازات زندان عملا توجیه عیبت سربازی می شود. اما در مواردی مانند بیماری همسر یا فرزند مشمول، نهایتا تا سه ماه غیبت توجیه پذیر است.

شرایط توجیه غیبت سربازی

در این قسمت از مقاله برخی از شرایط لازم جهت موجه بودن غیبت را برای دو گروه از مشمولان شرح می دهیم. در صورتی که مشمولی بنا بر یکی از دلایل زیر دارای غیبت اولیه نظام وظیفه باشد، غیبت وی موجه بوده و بدون غیبت می تواند به وضعیت نظام وظیفه خود بپردازد.

بیماری باعث غیبت شده باشد

 • بیماری یا صدمات وارده به مشمول، مانع از اعزام به خدمت سربازی شده باشد. این تاخیر به شرطی قابل قبول است که بیماری یا صدمه وارده دو قبل از مشمولیت اتفاق افتاده باشد.
 • بیماری یا مجروحیت و صدمات جسمانی وارده به مشمول، باعث بستری شدن وی در بیمارستان شود. تاخیر در صورتی قابل قبول است که بستری شدن در بیمارستان حداکثر شش ماه قبل از مشمولیت اتفاق افتاده باشد.
 • در مواردی مانند بیماری همسر، بیماری فرزند که باعث تأخیر در معرفی فرد مشمول حداکثر به مدت سه ماه باشد، غیبت موجه است.

فوت اعضای خانواده باعث غیبت شده باشد

 • فوت یکی از اعضای درجه یک خانواده که سبب تأخیر در معرفی یا اعزام به خدمت سربازی حداکثر تا سه ماه قابل توجیه می باشد. در خصوص فوت پدر یا مادر همسر مشمول، این مدت تأخیر حداکثر تا یک ماه قابل توجیه می باشد.

بلایای طبیعی باعث غیبت شده باشد

 • وارد آمدن آسیب جدی جسمی، روحی یا مالی به مشمول یا اعضای درجه یک خانواده به دلیل وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل و طوفان و بروز دیگر حوادث مانند آتش سوزی، انفجار، سقوط هواپیما و تصادف شدید اتومبیل اتفاق افتاده باشد و باعث شود مشمولان زمان وقوع حادثه بین دو الی شش ماه نسبت به اعزام به خدمت یا معرفی خود تاخیر داشته باشد. میزان توجیه پذیری مدت زمان غیبت بسته به شرایط زیر است.
 1. در خصوص همسر و یا فرزند فرد مشمول با توجه به شدت حادثه و ضرورت نیاز به نگهداری، حداکثر تا شش ماه غیبت قابل توجیه است.
 2. در خصوص پدر، مادر، برادر یا خواهر فرد مشمول، حداکثر تا سه ماه غیبت قابل قبول است.
 3. در خصوص پدر یا مادر همسر فرد مشمول نیز حداکثر تا دو ماه غیبت توجیه می شود.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

مشکلات اداری باعث غیبت شده باشد

 • مشکلات اداری ایجاد شده در فرایند معرفی یا اعزام به خدمت که خارج از اراده مشمولین باشد، حداکثر تا شش ماه قابل قبول است.

حبس باعث غیبت شده باشد

 • توقیف و یا در حبس بودن فرد مشمول در صورت تأیید مراجع مربوطه، به شرطی که شروع زمان حبس قبل از ورود به دوران غیبت باشد.
 • در مواردی مانند بیماری، حبس، مفقودالاثر بودن و اعتیاد شدید پدر و موارد مشابه که سرپرستی خانواده عملاً به عهده فرد مشمول باشد. در صورتی که با اعزام به خدمت فرد مشمول، خانواده وی قدرت امرار معاش خود را نداشته باشند و فرد دیگری که سرپرستی خانواده را به عهده بگیرد در محل وجود نداشته باشد، حداکثر مدت غیبت موجه خدمت سربازی در اینگونه موارد تا سه ماه است.

طلاق باعث غیبت شده باشد

 • در مواردی که تاریخ عقد و ازدواج و یا تاریخ شروع اختلاف مشمول با همسرش که منجر به طلاق گردیده قبل از تاریخ ورود به مرحله غیبت مشمول باشد و باعث تأخیر در معرفی و یا اعزام به خدمت شود، حداکثر به مدت سه ماه از تاریخ ازدواج و یا شروع اختلاف قابل قبول می باشد.

لازم به ذکر است برای مشمولانی که تحت پوشش بهزیستی می باشند و شامل ماده ۶ بهزیستی می شوند، علاوه بر موارد ذکر شده موارد دیگری نیز جهت توجیه غیبت خدمت سربازی ایشان قابل قبول می باشد. در صورت تمایل می توانید لینک توجیه غیبت سربازی مشمولان ماده ۶ بهزیستی را مطالعه نمایید.

 •  توجیه غیبت خدمت سربازی در موارد مذکور در صورتی قابل قبول است که فرد مشمول بتواند مدارک لازم جهت توجیه غیبت سربازی را ارائه دهد.

لزوم مشاوره تلفنی توجیه غیبت خدمت سربازی

با توجه به پیچیدگی های موجود در قوانین نظام وظیفه و همچنین تغییرات قوانین، لازم است قبل از هر اقدامی با افراد مجرب مشورت نماید. برخی تصور می کنند در خصوص این قوانین اطلاعات کافی را دارند. اما پس از رفتن به خدمت سربازی و در حین خدمت سربازی پی می برند می توانستند با اطلاعات دقیق تر این دوران را به شکل بهتری سپری کنند. لذا پیشنهاد می کنیم تا با برقراری ارتباط با مرکز مشاوره نظام وظیفه باران به شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ سوالات خود را مطرح نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 128 تا
 1. محمد م :

  سلام
  من ۱فروردین ۹۹ مشمول خدمت میشدم و نرفتم و البته سال ۹۵ پدرم فوت کردن و سرپرست خانواده بودم و الان مادرم تحت پوشش کمیته امداد هست آیا من میتونم معاف بشم .

  پرسیدم میگن که چون تاریخ فوت پدر قبل از تاریخ مشمول سربازی هست مشکلی نداره و مشمول غیبت نمیشی و میتونی نامه از کمیته بیاری و معاف بشی. درسته؟

  ممنون میشم کمکم کنید

  1. باران مشاوره :

   اگه تک پسری شانس معافیت داری.

 2. قاسمی :

  سلام
  ببخشید من خرداد ماه سال۱۳۹۹دیپلم گرفتم امسال هم باید خرداد ماه میرفتم سربازی یعنی روز به روز دارم غیبت میخورم از یه طرفم ولی چون من استخدام نیروی انتظامی میشم میگن نیروی انتظامی هرکسی که اضاف بخوره اعزام نمیکنه حالا موندم شهریور ماه از دانشگاه معافیت بگیرم بنظرتون نظام قبول میکنن معافیتمو تا اعزام بشم؟؟

  1. باران مشاوره :

   سوالتون برای باران مشاوره واضح نیست.

 3. محمد :

  سلام من یک سال و ۱۰ماه غیبت دارم چقدر اضافه میخورم و اینکه ایا اضافه بخشیده میشه در طول خدمت یا باید همش گذرونده بشه؟

  1. باران مشاوره :

   شش ماه اضافه داری.

 4. حمید :

  سلام ودرود بنده سال۹۶معافیتم تموم شده وحالا میخوام اقدام کنم برای خدمت ممنون میشم یه توضیحی بابت اضافه خدمت بدین وآیا بااین شرایط از کسری متاهلی ودارای فرزند بودن میشود استفاده کرد. ممنون میشوم راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   شما ۶ ماه اضافه داری و بابت متاهلی هم دو ماه کسری می گیری هر بچه هم سه ماه کسری داره

 5. Pasar :

  سلام ببخشیدمن درحال خدمت کردن هستم توسیستم ناجا فراری واسم زده بودند با ۶ ماه سنوات درحالی که من یه روز نهستم نداشتم حالا فرارمو دراوردند ولی سنواتم اصلاح نشده ایا از طریق توجیه غیبت میشه اصلاح کرد لطفا راهنمایم کنید.

  1. باران مشاوره :

   باید از طریق نیرو انسانی قدام کنی ببینی چه اتفاقی افتاده

 6. Pasar :

  ببخشید من نامه پرونده بیمارستان دارم چندردصد امکان بخشش هست باید کجا درخواست بدهم ۵۲ روز من دیر امدم اونم بستری بودم کرونا داشتم شانس بخشش داره ممنون

  1. باران مشاوره :

   بر پلیس + ۱۰ درخواست توجیه غیبت بده

   1. شیرازی زاده :

    سلام من تیر ۹۹ فارغ التحصیل
    شدم
    هشت روز از فرصت یک ساله ام
    گذشته
    با توجه به این که فقط هشت روز غیبت داشتم
    می تونم توی دانشگاه ارشد ثبت نام کنم؟
    می تونم توجیه غیبت بزنم؟

    1. باران مشاوره :

     غایب جق ادامه تحصیل نداره. برای ۸ روز غیبت سعی کن گواهی بیماری کرونا یا … تهیه کنی و اعتراض بزن اگه اعتراضت قبول نشد حضوری برو وظیفه عمومی.

 7. Pasar :

  سلام خسته نباشید من اعزامی ۱/۳/۹۹ هستم خودمو برج دو ۹۹معرفی کردم به نظام وظیفه ۳ماه اضاف خوردم متولد ۳۱/۵/۸۰هستم ۹۸ به خاطر کرونا از برج ۱۲ به بعد اعزامی داشتیم به خاطر کرونا حالا من چقدر دیر کردم که ۳ ماه خوردم من برج ۱۲ بیمارستان بودم کرونا گرفتم بستری بودم حالا قابل توجیح هست ممنون

  1. باران مشاوره :

   بیشتر از ۹۰ درصد درخواست های تویجه رد میشه. بین یک روز تا سه ماه تاخیر در سرباز شدن، سه ماه اضافه خدمت داره.

  2. مهدی :

   سلام خسته نباشید
   من اعزامی ۹۸/۷/۱۹ هستم متولد سال ۷۹ بدلیل دیر رفتن ۶ ماه سنوات دفترچه ای دارم علت دیر رفتن به خدمتم بالا بودن سن پدری که موقع اعزام ۷۰ساله بود
   و چون سرپرستی ایشان به عهده من بود
   نتوانستم به موقع برم
   الان راهی هست از این طریق اقدام کنم

   1. باران مشاوره :

    مهدی جان وظیفه عمومی این چیزا رو به عنوان تویجه غیبت نمی پذیره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: