توجیه غیبت خدمت سربازی

چگونه سوابق غیبت سربازی را از بین ببریم؟

184 32,520

استفاده از تسهیلات نظام وظیفه مستلزم این است که فرد، غیبت نداشته باشد. توجیه غیبت خدمت سربازی یکی از راهکارهایی است که فرد مشمول می تواند در صورت داشتن غیبت از آن استفاده کند. در قوانین نظام وظیفه توجیه غیبت سربازی شرایط خاصی دارد. در این مقاله به قوانین و شرایط توجیه غیبت خدمت خواهیم پرداخت. همانگونه که می دانید در کشور ما خدمت سربازی برای پسران بین ۱۸ تا ۵۰ سال، اجباری است.

توجیه غیبت سربازی چیست؟

همانگونه که می دانید در کشور ما خدمت سربازی برای هر پسر بین ۱۸ تا ۵۰ سال اجباری می باشد. در قوانین نظام وظیفه تسهیلاتی در نظر گرفته شده است که مشمولین و سربازها می توانند از آن جهت معاف شدن از خدمت سربازی یا کسری خدمت سربازی استفاده نمایند.

در صورتی که فرد مشمول دارای غیبت سربازی باشد نمی تواند از این تسهیلات استفاده نماید. با توجه به اینکه گاهی اوقات به دلیل مشکلات خانوادگی و یا جسمانی فرد مشمول نمی تواند جهت اعزام به خدمت به موقع اقدام نماید از این رو در قوانین نظام وظیفه ماده ای تحت عنوان توجیه غیبت نظام وظیفه در نظر گرفته شده است.

با استفاده از قانون توجیه غیبت فرد مشمول می تواند غیبت و تاخیر ثبت شده را رفع نماید و از تمامی تسهیلات خدمت سربازی هچون کسری خدمت سربازی و انواع معافیت های سربازی بهره مند گردد.

قوانین توجیه غیبت خدمت سربازی

در واقع قوانین توجیه غیبت سربازی به این منظور در نظر گرفته شده است که مشمولین بتوانند از حقوق خود به خوبی بهره مند شوند. برخی اتفاقات باعث می شود فرد مشمول نتواند در موعد مقرر دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال نماید و یا در تاریخ مشخص شده به خدمت سربازی اعزام شود. از این رو می تواند با رعایت قوانین و استفاده از تبصره ها غیبت خود را موجه نماید.

در اصل اگر مشمولی در شرایطی که در قوانین ذکر شده مرتکب غیبت اولیه شده باشد، غیبت وی موجه محسوب می شود و از تنبیهات و محدودیت های مقرر در قانون نظام وظیفه مانند اضافه خدمت، دستگیری و … معاف می شود. همچنین مشمول می تواند برای انواع معافیت های، کسری های خدمت و … اقدام نماید.

منظور از غیبت اولیه تاخیر در ارسال دفترچه اعزام به خدمت و یا عدم حضور به موقع در محل اعزام به خدمت سربازی می باشد

حداکثر تا چه مدت غیبت قابل توجیه است؟

با توجه به قوانین توجیه غیبت خدمت سربازی، مدت زمان قابل توجیه برای غیبت سربازی متغیر می باشد. زیرا مشمولین به دلایل مختلفی، از روی اجبار یا ناخواسته از خدمت سربازی غیبت کرده اند. به عنوان مثال اگر فرد مشمولی به دلیل ارتکاب جرم در حبس باشد نمی تواند به خدمت سربازی برود. پس مدت مدت مجازات زندان عملا توجیه عیبت سربازی می شود. اما در مواردی مانند بیماری همسر یا فرزند مشمول، نهایتا تا سه ماه غیبت توجیه پذیر است.

شرایط توجیه غیبت سربازی

در این قسمت از مقاله برخی از شرایط لازم جهت موجه بودن غیبت را برای دو گروه از مشمولان شرح می دهیم. در صورتی که مشمولی بنا بر یکی از دلایل زیر دارای غیبت اولیه نظام وظیفه باشد، غیبت وی موجه بوده و بدون غیبت می تواند به وضعیت نظام وظیفه خود بپردازد.

بیماری باعث غیبت شده باشد

 • بیماری یا صدمات وارده به مشمول، مانع از اعزام به خدمت سربازی شده باشد. این تاخیر به شرطی قابل قبول است که بیماری یا صدمه وارده دو قبل از مشمولیت اتفاق افتاده باشد.
 • بیماری یا مجروحیت و صدمات جسمانی وارده به مشمول، باعث بستری شدن وی در بیمارستان شود. تاخیر در صورتی قابل قبول است که بستری شدن در بیمارستان حداکثر شش ماه قبل از مشمولیت اتفاق افتاده باشد.
 • در مواردی مانند بیماری همسر، بیماری فرزند که باعث تأخیر در معرفی فرد مشمول حداکثر به مدت سه ماه باشد، غیبت موجه است.

فوت اعضای خانواده باعث غیبت شده باشد

 • فوت یکی از اعضای درجه یک خانواده که سبب تأخیر در معرفی یا اعزام به خدمت سربازی حداکثر تا سه ماه قابل توجیه می باشد. در خصوص فوت پدر یا مادر همسر مشمول، این مدت تأخیر حداکثر تا یک ماه قابل توجیه می باشد.

بلایای طبیعی باعث غیبت شده باشد

 • وارد آمدن آسیب جدی جسمی، روحی یا مالی به مشمول یا اعضای درجه یک خانواده به دلیل وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل و طوفان و بروز دیگر حوادث مانند آتش سوزی، انفجار، سقوط هواپیما و تصادف شدید اتومبیل اتفاق افتاده باشد و باعث شود مشمولان زمان وقوع حادثه بین دو الی شش ماه نسبت به اعزام به خدمت یا معرفی خود تاخیر داشته باشد. میزان توجیه پذیری مدت زمان غیبت بسته به شرایط زیر است.
 1. در خصوص همسر و یا فرزند فرد مشمول با توجه به شدت حادثه و ضرورت نیاز به نگهداری، حداکثر تا شش ماه غیبت قابل توجیه است.
 2. در خصوص پدر، مادر، برادر یا خواهر فرد مشمول، حداکثر تا سه ماه غیبت قابل قبول است.
 3. در خصوص پدر یا مادر همسر فرد مشمول نیز حداکثر تا دو ماه غیبت توجیه می شود.

مشکلات اداری باعث غیبت شده باشد

 • مشکلات اداری ایجاد شده در فرایند معرفی یا اعزام به خدمت که خارج از اراده مشمولین باشد، حداکثر تا شش ماه قابل قبول است.

حبس باعث غیبت شده باشد

 • توقیف و یا در حبس بودن فرد مشمول در صورت تأیید مراجع مربوطه، به شرطی که شروع زمان حبس قبل از ورود به دوران غیبت باشد.
 • در مواردی مانند بیماری، حبس، مفقودالاثر بودن و اعتیاد شدید پدر و موارد مشابه که سرپرستی خانواده عملاً به عهده فرد مشمول باشد. در صورتی که با اعزام به خدمت فرد مشمول، خانواده وی قدرت امرار معاش خود را نداشته باشند و فرد دیگری که سرپرستی خانواده را به عهده بگیرد در محل وجود نداشته باشد، حداکثر مدت غیبت موجه خدمت سربازی در اینگونه موارد تا سه ماه است.

طلاق باعث غیبت شده باشد

 • در مواردی که تاریخ عقد و ازدواج و یا تاریخ شروع اختلاف مشمول با همسرش که منجر به طلاق گردیده قبل از تاریخ ورود به مرحله غیبت مشمول باشد و باعث تأخیر در معرفی و یا اعزام به خدمت شود، حداکثر به مدت سه ماه از تاریخ ازدواج و یا شروع اختلاف قابل قبول می باشد.

لازم به ذکر است برای مشمولانی که تحت پوشش بهزیستی می باشند و شامل ماده ۶ بهزیستی می شوند، علاوه بر موارد ذکر شده موارد دیگری نیز جهت توجیه غیبت خدمت سربازی ایشان قابل قبول می باشد. در صورت تمایل می توانید لینک توجیه غیبت سربازی مشمولان ماده ۶ بهزیستی را مطالعه نمایید.

 •  توجیه غیبت خدمت سربازی در موارد مذکور در صورتی قابل قبول است که فرد مشمول بتواند مدارک لازم جهت توجیه غیبت سربازی را ارائه دهد.

لزوم مشاوره تلفنی توجیه غیبت خدمت سربازی

با توجه به پیچیدگی های موجود در قوانین نظام وظیفه و همچنین تغییرات قوانین، لازم است قبل از هر اقدامی با افراد مجرب مشورت نماید. برخی تصور می کنند در خصوص این قوانین اطلاعات کافی را دارند. اما پس از رفتن به خدمت سربازی و در حین خدمت سربازی پی می برند می توانستند با اطلاعات دقیق تر این دوران را به شکل بهتری سپری کنند. لذا پیشنهاد می کنیم تا با برقراری ارتباط با مرکز مشاوره نظام وظیفه باران به شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ سوالات خود را مطرح نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 184 تا
 1. بهنام :

  سلام خسته نباشید من از سال ۹۸ دارای غیبت هسم دفترچمو پست کردم ۱۸۰ روز غیبت خوردم به دلیل شرایط مالی نتونسم برم آیا امکان داره ک ببخشن؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.بخشش اضافه سنوات خدمتی در اختیار فرمانده یگان خدمتی در جایگاه سرتیپ دو به بالا می باشد.

 2. علی :

  سلام وقت بخیربنده بدلیل بستری بودن دربیمارستان نتوانستم روز اعزام حاضرشوم وغیبت خوردم والان مدارکی پزشکی رابردم نظام وظیفه استان میگن اول باید بری آموزشی وتموم کنی گواهی اشتغال به خدمت بیاری تاما مدارکو برسی کنیم اگه درست بود توجیه غیبت شی بنظرشما برم مرکز نظام وظیفه تهران ازکی این قانون اومده که باید رفت وگواهی اشتغال به خدمت گرفت

  1. باران مشاوره :

   سلام.ابتدا باید مدارک مبنی بر شروع خدمتتون تحویل پادگان آموزشی شود سپس برای مدتی که سر خدمت حاضر نبودین (از تاریخ اعزام تا تاریخ حضور) توجیه غیبت سربازی رو به نظام وظیفه ارائه دهید.

 3. ابراهیم قره داغی :

  سلام و ارادت خدمت شما من تک فرزندم یعنی تنها فرزند خانواده ، نه خواهر دارم نه برادر متولد سال ۱۳۶۱ هستم پدرم از کار افتاده هست و سن پدرم ۶۹ سال است متولد ۱۳۳۲ هست احتیاج به مراقبت دارد و تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی هم هست برای همین سربازی نرفتم و غیبت دارم و میخواهم کفالت پدرم را بگیرم و معاف بشوم آیا راهی برای توجیه غیبتم هست یا نه؟ و میتوانم معاف بشوم؟
  باتشکر از تیم شما و راهنمایی شما

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر
   غیبت مانع کفالته

   1. ابراهیم قره داغی :

    ممنون ک وقت میذارید ، یعنی هیچ راهی برای توجیه غیبت و گرفتن کفالتم نیست

    1. باران مشاوره :

     خیر این مدت غیبت توجیه نمیشه.

 4. علی :

  سلام
  امسال فارغ التحصیل شدم
  آذر ماه ۲۰ سال تمام میشم
  برای معافیت تحصیلی غیبت خوردم گفتن حضوری باید توجیه غیبت کنی
  احتمالش هست معافیت بگیرم؟
  از اونطرف اگه دانشگاه قبول بشم میتونم از دانشگاه معافیت تحصیلی بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما زمانی که در تحصیل هستین باید از طریق آموزشگاه تحصیلی تون برای اخذ معافیت تحصیلی اقدام میکردین.. باید به مدرسه تون مراجعه کنید و نامه ای مبنی بر در حال تحصیل بودنتون در اون زمان و اینکه به چه علت برگه معافیت تحصیلی ارائه نشده است رو تهیه کنید و بعنوان توجیه غیبت به نظام وظیفه ارائه بدین.در صورت تایید مدارک تون توسط نظام وظیفه میتونن تا سن ۲۰ سالگی از معافیت استفاده کنید و با نامه پذیرش در دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازید در غیر اینصورت هیچ گونه معافیت تحصیلی به شما تعلق نخواهد گرفت.

 5. امیر حسن :

  سلام
  من پدرم جانباز هستش سال ۱۴۰۰ فارق التحصیل شدم و کنکور دادم ولی انتخاب رشته نکردم و امسال هم میخوام کنکور بدم آیا میتونم این غیبت رو موجه کنم آخه میگن یک سال میشه پست کنکور موند
  ممنون

  1. باران مشاوره :

   سلام.تنها با ارائه مدرک مستدل برای علت غیبتتون که مورد تایید نظام وظیفه قرار بگیره امکان توجیه غیبت سربازی وجود دارد.

 6. m :

  سلام اعزام من۱تیر ازاون طرفم کنکورم۹تیر بنظرتون غیبت کنم میتونم باپرونده کنکور برم نظام وظیفه تهران توجیه غیبت کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر توجیه نمیشه و اگه قبول بشی هم نمیتونی بری
   مدارک ثبت نامت رو باید زودتر میبردی و تعویق میگرفتی.
   سریعا برو پلیس +۱۰ درخواست تعویق بده هرچند احتماش نزدیک به صفره.
   اگه موافقت نشد برو آموزشی مدارک ثبت نامتو ببر حین اموزشی مرخصی بگیر و بیا کنکور بده اگه قبول شدی ایست خدمتی بزن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: