سربازان سرپرست خانوار

آیا سربازان سرپرست خانوار معاف می شوند؟

104 6,290

یکی از بزرگترین چالش های پسرها برای رفتن به سربازی موضوع خانواده و دلتنگی برای اعضای خانه است. این موضوع وقتی بغرنج تر می شود که شما سرپرست خانواده باشید. در این شرایط ممکن است به این موضوع فکر کنید که در صورت رفتن به خدمت چه کسی قرار است از خانواده شما نگهداری کند.

سازمان نظام وظیفه با در نظر گرفتن شرابط زندگی سربازان سرپرست خانوار، علاوه بر تعیین معافیت سربازی تسهیلات دیگری نیز برای این مشمولان در نظر گرفته است. در این مقاله سعی داریم علاوه تعریف سرپرست خانوار بودن از دید سازمان نظام وظیفه، تسهیلات سربازی برای سربازان خانوار را برایتان شرح داده و پاسخ سوالات زیر را به شما بدهیم.

سرباز سرپرست خانواده

سرپرست خانواده کسی است که تمامی بار خانواده مثل هزینه های زندگی، بردن اعضای خانواده به دکتر و … را به دوش می کشد. برای اینکه ثابت کنیم سرپرست خوانوار هستیم باید یکی از شرایط اولیه زیر را داشته باشیم.

 1. پدرمان کهولت سن داشته باشد.
 2. پدرمان بیمار باشد و قادر به انجام امور خود نباشد.
 3. مادرمان فاقد شوهر باشد. فرقی نمی کند مطلقه بود یا پدرمان فوت کرده باشد.
 4. تحت پوشش بهزیستی باشیم.
 5. تحت پوشش کمیته امداد باشم.
 6. سه خواهر داشته باشم.

تک پسر سالم بالای ۱۸ سال یکی از شروط اصلی سرپرست خانواده است

معافیت از خدمت سربازان سرپرست خانوار

شروط اولیه سرپرست خانوار بودن را برایتان شرح دادیم. در ادامه می خواهیم جزئیات بیشتری از حالت های قانونی معافیت سربازی برای مشمولان سرپرست خانواده را برایتان شرح دهیم. در واقع سربازان سرپرست خانواده بر اساس قانون معافیت کفالت از سربازی معاف می شوند.

یادتان باشد که غیبت از خدمت سربازی مانع رسیدگی به درخواست معافیت خواهد بود. پس قبل از اینکه ادامه مقاله را بخوانید استعلام وضعیت غیبت سربازی تان را بگیرید.

معافیت کفالت با وجود پدر

اگر پدر شما کهولت سن دارد (شرط کهولت سن در حال حاضر بالای ۷۵ سالگی است) یا به دلیل بیماری قادر به انجام امور روزمره خود نیست یک نفر باید سرپرستی خانواده را برعهده بگیرد. اگر شما تنها پسر سالم بالای ۱۸ سال هستید از انجام خدمت سربازی معاف خواهید شد.

در صورتی که پدرتان کمتر از ۷۵ سال سن دارد اما به دلیل بیماری نیاز به نگهداری دارد، باز هم شما شامل سربازان سرپرست خانوار می شوید. باران مشاوره توصیه می کند لیست بیماری های معافیت کفالت پدر را بررسی نمایید.

شرط کبر سن تا انتهای سال نود و هشت ۷۰ سالگی بود. برای سال نود و نه به بعد شرط کبر سن ۷۵ سالگی اعلام شد. بدین ترتیب اگر از تاریخ ۹۹/۰۱/۰۱ به بعد درخواست سرپرستی از پدر را بدهید شرط کبر سن ۷۵ سالگی خواهد بود. اگر قبل از این تاریخ در خواست داده باشید همان قانون قبلی (کبر سن ۷۰ سالگی) برای شما لحاظ می شود.

سرپرستی از مادر برای سربازی

اگر تنها پسر سالم بالای ۱۸ خانواده هستید و مادرتان طلاق گرفته یا پدرتان از دنیا رفته است، در صورتی که پس از مدت ۳۰ ماه همچنان مادرتان بدون شوهر باشد می توانید تحت قانون سرپرست خانوار بودن از سربازی معاف شوید.

معافیت کفالت با داشتن برادر

معافیت کفالت با داشتن برادر

شاید خانواده شما جز خانواده های پر جمعیت باشد و چندین خواهر یا برادر داشته باشید ولی به دلیل وجود شرایط معیشتی یا … قادر به انجام سربازی نباشید. در حالت عادی داشتن برادر بالای ۱۸ سال مانع از سرپرست شدن شما خواهد شد.

اما اگر بتوانید ثابت کنید که واقعا مددجو هستید ممکن است حتی با داشتن چندین برادر باز هم از خدمت سربازی معاف شوید. پس توصیه می کنیم هر چه سریع تر با باران مشاوره تماس گرفته یا مقاله نحوه اخذ معافیت کفالت با داشتن برادر (معافیت مددجویی) را بخوانید.

معافیت سربازی از طریق خواهر

فرض کنید پدرتان از دنیا رفته است. در چنین شرایطی اگر خواهرتان مجرد است یا از همسر خود طلاق گرفته است می توانید سرپرستی ایشان را برعهده بگیرید. البته به شرطی که خواهرزاده پسر نداشته باشید یا ایشان از نظر قانون محجور تشخیص داده شوند. البته سرپرستی از خواهر فقط به برادر تنی تعلق می گیرد و بود و نبود برادر ناتنی تاثیری در روند معافیت ندارد.

شرایط کفالت برادر صغیر و یا کبیر نیازمند مراقبت

فرقی نمی کند که برادرتان از شما بزرگتر یا کوچکتر باشد. در هر حالت اگر پدرتان در قید حیات نباشد و شما تنها برادر سالم بالای ۱۸ سال خانه باشید باید سرپرستی ایشان را بر عهده بگیرید و از خدمت معاف شوید.

اگر برادرتان بزرگتر از شماست باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • مجرد باشد.
 • فرزند پسر نداشته باشد یا فرزندش محجور باشد.
 • نه خودش نه فرزندش شغل نداشته باشند.

وجود برادر ناتنی بالای ۱۸ سال اجازه معافیت را در هر حالتی (معافیت برادر صغیر و هم معافیت برادر کبیر) را از بین می برد. همچنین در صورت نبود برادر تنی، برادر ناتنی نیز می تواند کفالت را بر عهده بگیرد و تحت حمایت های سربازان سرپرست خانوار قرار گیرد.

کفالت پدربزرگ برای معافیت سربازی

تنها نوه بالای ۱۸ سال سالم پدربزرگ یا مادربزرگ نیز می تواند به عنوان سرپرست خانواده از سربازی معاف شود. شرط کبر سن باید در این مورد هم رعایت شود.

 • برای سرپرستی پدربزرگ، ایشان باید هیچ فرزند دختر یا پسری نداشته باشند.
 • برای گرفتن معافیت کفالت مادربزرگ، مادربزرگتان علاوه بر اینکه نباید هیچ فرزندی اعم از دختر یا پسر داشته باشد بلکه فاقد شوهر نیز باشد.

معافیت ازدواج با همسر معلول

اگر پس از ازدواج همسرتان دچار معلولیت شد می توانید با گرفتن سرپرستی ایشان معاف از خدمت شوید. البته معلولیت همسرتان باید به تایید اداره بهزیستی برسد. همچنن معلولیت باید به قدری باشد که از نظر شورای پزشکی وظیفه عمومی همسر شما نیازمند به مراقبت تشخیص داده شوند و شما تحت پوشش سربازان سرپرست خانواده قرار بگیرید.

با توجه به حمایت همه جانبه از معلولان و خانواده ایشان، در قوانین معافیت های کفالت، معافیت برای داشتن فرزند معلول، برادر معلول و … قرار داده شده است. شما می توانید با خواندن مقاله معافیت سربازی ویژه خانواده های دارای فرزند معلول از همه این موارد مطلع شوید.

شرایط سربازان متاهل برای سربازی

سربازان متاهل هم جز سرپرتان خانواده قرار می گیرند اما صرف متاهل بودن دلیلی بر صدور معافیت سربازی نیست. در قانون خدمت سربازی سعی شده تا وضعیت سربازان نیز در نظر گرفته شود. در همین راستا برای سربازان متاهل و یا دارای فرزند تسهیلاتی قرار گرفته شده است.

 1. متاهل ها به ازای هر فرزند سه ماه کسری می گیرند.
 2. حقوق سربازان متاهل بیشتر از سایر سربازها است و سربازان متاهل حق عائله مندی می گیرند.
 3. سربازان متاهل از امکان سربازی در شهر خودشان، یا نزدیک ترین شهر به محل سکونت شان بهره مند هستند.
 4. سربازان متاهل مرخصی بیشتری نسبت به سربازان مجرد دارند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 104 تا
 1. امیر :

  سلام وقت خوش، من متولد ۶۰ هستم و سال ۸۰ یک ماه آموزشی رفتم و دیگر به خدمت باز نگشتم، العان تنها زندگی میکنم و تمام خرج و مخارج با خودم هست از اجاره تا بقیه مخارج، در این شرایط تصمیم به برگشت به خدمت داشته باشم شرایط به چه صورت هست؟ آیا در شهر خود خدمت میکنم؟ ممنون

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما بعد از معرفی به یگانی که درآن مشغول به خدمت بودین به دادگاه نظام معرفی خواهید شد تا جریمه مربوط به فرارتون مشخص گردد و سپس برای گذراندن ادامه خدمت سربازی تون به یگانتون باز خواهید گشت.برای خدمت در شهر محل زندگی تون باید جز سربازان شرایط دار باشید در غیر اینصورت با تایید مستقیم فرمانده یگانتون میتونین در خواست انتقال به شهر محل زندگی خودتون (در صورت وجود ارگان خدمتی در شهر محل زندگی) را داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: