شرایط ابطال معافیت پزشکی

چگونه می توان معافیت پزشکی سربازی را ابطال کرد؟

132 16,081

بسیاری از افرادی که به واسطه ناتوانی جسمی و یا دیگر عارضه ها در بدن خود از خدمت سربازی معاف شدند. این افراد در واقع کارت معافیت پزشکی را دریافت نموده اند. و اکنون به دنبال راهی هستند که از کارت معافیت پزشکی خلاص شوند. در واقع لازم است شرایط ابطال معافیت پزشکی را داشته باشند. در این مقاله قصد داریم  نحوه و شرایط ابطال کارت معافیت پزشکی را بررسی کنیم.

آیا می شود کارت معافیت پزشکی را باطل کرد؟

شرایط ابطال معافیت پزشکی چیست؟

برای ابطال معافیت پزشکی چه اقداماتی باید انجام داد؟

آیا در صورت ابطال معافیت پزشکی، از دیگر معافیت های سربازی می توان استفاده کرد؟

چرا ابطال کارت معافیت پزشکی؟

بسیاری از مشمولان نظام وظیفه به دنبال راهی برای اخذ معافیت سربازی هستند. معافیت از خدمت سربازی راه های فراوانی دارد. یکی از راه های معافیت از خدمت سربازی داشتن بیماری یا عارضه در بدن است که موجب می شود فرد از خدمت سربازی معاف شود و در نهایت کارت معافیت پزشکی را دریافت کند. اما داشتن کارت معافیت پزشکی مشکلاتی را هم برای فرد در پی خواهد داشت. از این رو بسیاری ز دارندگان کارت معافیت پزشکی در تلاشند کارت معافیت پزشکی را باطل کنند.

معضلات معافیت پزشکی

بر اساس قانون کسانی از خدمت سربازی معاف می شوند که توانایی جسمی نداشته باشند. افرادی که کارت معافیت پزشکی دارند با توجه به نوع بیماری ممکن است برای استخدام در برخی از سازمان ها با توجه به قوانین آن سازمان، دچار محدودیت شوند، و نتوانند به راحتی در نهادهای دولتی استخدام شوند. همچنین در صورت اقدام جهت  اخذ گواهینامه راهنمایی و رانندگی، در مراکز معاینات تخصصی راهنمایی و رانندگی جهت تایید صلاحیت ، معاینه پزشکی می شوند. حتی در بسیاری مواقع نمی توانند گواهی نامه دریافت کنند. حتی بسیار پیش آمده است برخی در مراسم خواستگاری به دلیل داشتن کارت معافیت پزشکی جواب رد شنیده اند.

همچنین بخوانید: تعویض کارت پایان خدمت

آیا می توان کارت معافیت پزشکی را باطل کرد؟

با توجه به ابلاغیه ای که از سوی ستاد کل نیرو های مسلح صادر شده است، دارندگان کارت معافیت پزشکی سربازی می توانند کارت معافیت پزشکی خود را باطل کنند. ولی به شرط آن که بیماری و عارضه فرد کاملا بهبود پیدا کرده باشد. نا گفته نماند کسی که کارت معافیت پزشکی خود را باطل می کند نمی تواند از سایر معافیت های سربازی مانند: معافیت کفالت، معافیت موارد خاص، معافیت ایثارگری و … بهره مند شود و فقط باید به خدمت سربازی اعزام شود.

ابطال کارت معافیت پزشکی فقط در صورتی امکان پذیر است که فرد به خدمت سربازی اعزام شود

شرایط ابطال معافیت پزشکی

درخواست ابطال کارت معافیت پزشکی دارای شرایطی است. اگر فردی که کارت معافیت پزشکی دارد باید شرایطی را دارا باشد تا به درخواست ابطال معافیت پزشکی او رسیدگی شود. شرایط ابطال کارت معافیت پزشکی بدین شرح است:

 • بیماری بطور کامل در فرد برطرف شده باشد به نحوی که آمادگی لازم جهت اعزام به خدمت سربازی را داشته باشد
 • ابطال معافیت پزشکی دارای شرط سنی است. شرط سنی ابطال کارت معافیت پزشکی برای افراد با مدرک تحصیلی زیر دیپلم، دیپلم و فوق دیپلم حداکثر ۳۰ سال، لیسانس حداکثر۳۳ سال، کارشناسی ارشد حداکثر ۳۶ سال و دکتری حداکثر ۴۰ سال می باشد.

نحوه ابطال معافیت پزشکی

فرد متقاضی ابطال معافیت پزشکی باید در مرحله اول با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ فرم درخواست ابطال معافیت پزشکی را دریافت نماید. پس از تکمیل فرم و ارسال، درخواست فرد در شورای عالی پزشکی نظام وظیفه استان مربوطه بررسی می گردد. در صورتی که بهبودی کامل و سلامتی فرد در شورای عالی پزشکی تایید شود، پرونده در سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا مجدد بررسی می شود. در صورت تایید، کارت معافیت پزشکی فرد باطل می شود و بدون غیبت به خدمت سربازی اعزام می شود.

همچنین بخوانید: انواع معافیت پزشکی

بیماری های معاف کننده سربازی

بر اساس آیین نامه پزشکی سازمان نظام وظیفه، مبتلا بودن به عارضه یا بیماری های زیر ممکن است منجر به معافیت پزشکی شود. این بیماری و عارضه ها در بخش های زیر دسته بندی شده اند. بدیهی است که هر بخش شامل تعدادی بیماری و عارضه می شود. با کلیک روی هر بخش به جزئیات مربوط به آن می روید.

ردیفنوع بیماریردیفنوع بیماری
۱شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی۲بیماریهای استخوان (اسکلت)
۳بیماری های عفونی۴ریه و قفسه صدری
۵روماتولوژی و بافت همبند۶جراحی مغز و اعصاب
۷قلب و عروق۱۰اعصاب و روان
۹گوش، حلق و بینی۱۰داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی)
۱۱چشم و عوارض بینایی۱۲بیماری های عمومی
۱۳دستگاه تناسلی و ادراری۱۴فک و دهان ودندان
۱۵خون و انکولوژی۱۶پوست و بافتهای زیر پوست
۱۷بیماریهای غدد مترشحه و داخلی

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 132 تا
 1. مهدی :

  سلام وقتتون بخیر من معافیت چشمی گرفتم و این که چشام مشکلی نداره الان . سوالم اینکه میخوام گواهینامه پایه یک بگیرم موقعه ثبت نام ایا متوجه میشن که معافبت دارم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.بله .شما در صورتی که مشکلتون رفع شده باش میتونین در کمیسیون پزشکی راهنمایی رانندگی شرکت کنین تا در صورت تایید سلامت بینایی شما جهت رانندگی در باقی مراحل مربوط به اخذ کارت گواهینامه رانندگی قرار گیرید.

 2. وحید قنبری :

  سلام و خسته نباشید.
  من معافیت پزشکی گرفتم .
  ماده ۳۲ بند ۱۱ برای اعصاب .
  من الآن سلامت کامل دارم و خوب شدم . برای گواهینامه رانندگی برگه سلامت نیاز دارم . باید چکار کنم .
  آیا کارتم رو تعویض می‌کنند برام .
  سپاسگزارم

  1. باران مشاوره :

   سلام.امکان تعویض کارت وجود ندارد.خود راهنمایی رانندگی برای بررسی وضیعتتون باید کمیسیون تشکیل دهد.

 3. محمدم :

  باسلام
  بنده قبلا برا خدمت سربازی معافیت پزشکی دریافت کردم برای مفصل پام.الان کاملا خوب شدم.حدود ده سال پیش معاف شدم.الان برای گواهینامه اقدام کردم منو فرستادن کمیسیون پزشکی به نظر شما منو اعظام به خدمت میکنن یا نه؟هیچ مشکلی العان ندارم

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر اون کمیسیون مربوط به تایید شرایط جسمی شما در مورد راننگی هست ک توسط راهنمایی رانندگی تشکیل می شود.

 4. ایمان :

  سلام من حدود یکسال خدمت کردم
  اعزامی سال ،۷۷ هستم
  ۱۱ سال غیبت و فرار داشتم دادسرای نظام محکوم به چند ماه زندان و جریمه شدم ؟
  پس از این جریان بدون اطلاع به من خانواده معافیت بخش ۳۲ ماده ۲۱ گرفتن واسه من وقتیکه زندان بودم ،حالا آیا راهی هست بتونم ابطال کنم کارت معافیت شخصیت مرزی خودم رو ؟ متولد ۵۹ آذرماه هستم ! بیماری دیگه ندارم گواهینامه رانندگی و مدارک مربیگری ورزشی معتبر هم دارم اعم از قهرمانی و غیره ومربیگری درخشان ،ضمنا فرزندم در حال حاضر سرباز میباشد وبه تازه گی اعزام شدن به خدمت ! آیا من راه حلی دارم بتونم ابطال کارت کنم ‘؟ درسال ۹۷ کارت معافیت پزشکی اعصاب وروان واسم صادرشد. بخش ۳۲ ماده ۲۱

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر شما شرایط سنی مجاز برای ابطال کارت معافیت پزشکی رو ندارید.

 5. شهاب :

  با سلام و عرض خسته نباشید
  من برای باطل کردن کارت معافیت پزشکی به نظام وظیفه مراجعه کردم و به شورای پزشکی فرستاده شدم . تمام مدارک جهت ابطال کارت معافیت پزشکی موجود میباشد ، بغیر از اصل کارت معافیت که مفقود شده است .
  آیا باز هم میتوانم برای ابطال اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.موردی برای عدم بررسی مجدد ندارد.

 6. محمد :

  باسلام و خسته نباشید میخواستم ببینم من هم میتونم کارت معافیت رو باطل کنم اعصاب روان اختلال شخصیت مرزی گرفتم

  1. باران مشاوره :

   سلام.درصورتی که از زمان صدور معافیت برای شما کمتر از ده سال گذشته باش میتونین برای بررسی مجدد به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه مراجعه کنید در صورتی که مورد بیماری تون دیگر در شما وجود نداشته باشد یا مقدار بیماری تقلیل پیدا کرده باشد معافیت دائم شما را لغو خواهند کرد در غیر اینصورت خیر.

 7. رضا :

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من قبلا معافیت چشمی دریافت کرده بودم بعدش رفتم چشمامو عمل کردم و الان خوب میبینم و رفتم موقعی که گواهینامه بگیرم منو نوشتن برای کمیسیون پزشکی و فهمیدن که معاف شدم و… الان سوال من اینکه اگه خودم نخوام از طرف نظام وظیفه میتونن کارت معافیت منو ابطال کنن؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر مشکلی پیش نمیاد

  2. محمدم :

   باسلام
   بنده قبلا برا خدمت سربازی معافیت پزشکی دریافت کردم برای مفصل پام.الان کاملا خوب شدم.حدود ده سال پیش معاف شدم.الان برای گواهینامه اقدام کردم منو فرستادن کمیسیون پزشکی به نظر شما منو اعظام به خدمت میکنن یا نه؟هیچ مشکلی العان ندارم

   1. باران مشاوره :

    سلام
    خیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: