معافیت تک فرزندی

آیا هنوز معافیت تک فرزندی پا برجاست؟

336 44,320

آنچه در مقاله معافیت تک فرزندی می خوانید:

 • مشاوره تلفنی سؤالات متداول معافیت تک فرزندی و انواع معافیت های نظام وظیفه
 • مراحل و شرایط دریافت معافیت تک فرزندی و سایر معافیت های نظام وظیفه
 • آشنایی با معافیت کفالت و نحوه اخذ معافیت تک فرزندی نظام وظیفه عمومی

یکی از معافیت های سربازی، معافیت تک فرزندی است. برای بسیاری از مشمولان نظام وظیفه عمومی این سوال پیش می آید که آیا معافیت تک فرزندی وجود دارد یا خیر؟ در این مقاله با شرایط اخذ معافیت تک فرزندی و معافیت کفالت بیشتر آشنا می شوید.

معافیت تک فرزندی سربازی شاید شامل حال خیلی از مشمولان نظام وظیفه باشد. در واقع معافیت تک فرزندی زیر مجموعه انواع معافیت کفالت محسوب می شود. در برخی از خانواده ها فقط یک فرزند پسر وجود دارد. تک پسر بودن به تنهایی نمی تواند موجب این شود که فرد مشمول معافیت تک فرزندی را اخذ کند بلکه علاوه بر تک فرزند پسر بودن باید برخی شرایط دیگر نیز در خانواده مشمول وجود داشته باشد تا فرد بتواند از این نوع معافیت سربازی استفاده کند.

آیا معافیت تک فرزندی وجود دارد؟

همانگونه که می دانید افرادی مشمول خدمت سربازی در دوران صلح می باشند که اعزام به خدمت سربازی خللی در خانواده و زندگی فرد ایجاد نکند. افرادی که از وضعیت جسمی مساعدی برخوردار نیستند حتی در زمانی که صلح نباشد از خدمت سربازی معاف پزشکی هستند. برخی از افراد به دلیل داشتن مسئولیت نگهداری و سرپرستی خانواده نیز در زمان صلح از خدمت سربازی معاف هستند که به آن معافیت کفالت گفته می شود.

عده ای نیز در زمان صلح می توانند به دلیل سوابق ایثارگری پدر یا مادر از خدمت سربازی معاف شوند که به آن معافیت ایثارگری گفته می شود. در قانون معافیت های نظام وظیفه معافیت تک فرزندی را همان معافیت کفالت می نامند. افراد مشمولی که تک فرزند پسر باشند، در صورت نیاز خانواده به فرد مشمول به دلیل گذران زندگی، فرد مشمول می تواند با داشتن شرایط خاص از معافیت تک فرزندی استفاده کند.

شرایط اخذ معافیت تک فرزندی

شرایط معافیت سربازی تک فرزندی (معافیت کفالت)

در صورتی که فرد مشمول تک فرزند پسر خانواده باشد و دارای غیبت سربازی نیز نباشد و یا در صورت داشتن غیبت شرایط توجیه غیبت سربازی را داشته باشد، می تواند با دارا بودن یکی از شرایط زیر نسبت به اخذ معافیت تک فرزندی یا معافیت کفالت اقدام نماید.

 • پدر فرد مشمول بالای ۷۵ سال سن داشته باشد و یا اینکه اگر کمتر از ۷۵ سال سن دارد توانایی کار کردن به دلیل بیماری نداشته باشد و از کار افتاده باشد. اگر پدر فرد مشمول در این وضعیت باشد پس نمی تواند از پس گذران امورات خانواده بر بیاید در نتیجه لازم است فرزند پسر تامین خانواده را بر عهده بگیرد.
 • پدر فرد مشمول فوت کرده باشد و فرد مشمول وظیفه نگهداری از مادر و دیگر فرزندان را داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله معافیت کفالت مادر فاقد شوهر را بخوانید.
 • پدر و مادر مشمول از هم طلاق گرفته باشند. در صورت طلاق پدر و مادر باید سی ماه از تارخ طلاق آنها نیز گذشته باشد و مادر نیز مجدد ازدواج نکرده باشد. ب
 • خانواده فرد مشمول تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد باشند.
 • فرد مشمول دارای سه خواهر باشد.

نکته : امکان دارد فرد مشمول دارای برادر نیز باشد و تک فرزند پسر خانواده نباشد در این صورت هم می تواند با دارا بودن برخی ازشرایط از قبیل: برادر سنش کمتر از ۱۸ سال باشد یا برادر نا توان باشد، از معافیت تک فرزندی یا معافیت کفالت استفاده کند.

معافیت تک فرزندی همان معافیت کفالت است در صورت تک فرزند بودن شاید بتوانید از این معافیت استفاده کنید

آیا معافیت تک فرزندی وجود دارد؟

گاهی علائم افسردگی در فرد مشمول شدید نیست. ولی اگر در دوره خدمت وی رفتار هایی ناشی از شدت این بیماری بروز داده شود، خوشبختانه فرد مشمول می تواند نسبت به معافیت حین خدمت اقدام کند. کافیست یک جستجوی ساده انجام دهیم تا نتایج عدم تشخیص درست را درمورد بیماری های روانی و عدم صدور معافیت پزشکی مشاهده کنیم. سربازان زیادی در دوره خدمت خود مشکلات بزرگی را به علت این نوع از بیماری ها برای خود و دیگران ایجاد کرده اند.

مراحل اقدام جهت اخذ معافیت تک فرزندی (معافیت کفالت)

اگر فرد مشمول که تک فرزند پسر است و دارای یکی از شرایطی است که در بالا گفته شد، می تواند نسبت به اخذ معافیت سربازی اقدام نماید. اول فرد مشمول باید با مراجعه به یکی از دفتر پلیس+۱۰ فرم های مربوط به معافیت را دریافت کند سپس باید به تکمیل فرم های مربوط به معافیت تک فرزندی بپردازد. پس از تکمیل فرم های مربوطه ( فرم مشخصات فردی، فرم معاینه پزشکی، فرم سوابق تحصیلی) باید مدارک مورد نیاز را تهیه نماید.

پس از تهیه مدارک و تکمیل فرم ها، آنها را تحویل دفتر پلیس+۱۰ داده و جهت بررسی به سازمان نظام وظیفه ارسال می شود. پس از مدتی برای مشمول دعوت نامه ای ارسال خواهد شد و فرد مشمول به همراه پدر یا مادر جهت بررسی وضعیت باید به شورای نظام وظیفه مراجعه نماید.

مدارک مورد نیاز معافیت تک فرزندی(کفالت)

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مشمول
 • عکس از مشمول
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • اصل و کپی مدارک شناسایی اعضای خانواده
 • فرم استشهاد محلی مبنی بر شرایط خانوادگی
 • و …

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 336 تا
 1. فرشید :

  با سلام و خسته نباشید
  من دارای پدری ۹۰ ساله هستم که دچار امراض گوناگون نظیر کم بینایی دیسک کمر آرتروز و ناتوانی از انجام امور خود می باشد. با این حال دو برادر و یک خواهر ناتنی از پدر خود دارم اما برای مادرم تک فرزند هستم. آیا مشمول معافیت می شوم؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر
   برادر بالای ۱۸ سال مانعه

 2. صادق :

  سلام خسته نباشید
  من ۳۰ سال سن دارم و هنوز اقدامی برای رفتن به سر بازی نکردم و فارغ التحصیل سال ۹۸ در مقطع کارشناسی هستم تک فرزندم و خواهر هم ندارم پدرم ۶۱ سالشه و همچنین پدرم ۲۷ ماه در مناطق جنگی خدمت کرده و الان سنوات هم دارم و ۶ ماه اضاف خدمت دارم آیا میتونم برای معافیت اقدام کنم؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر معافیت بهت تعلق نمیگیره
   بدلیل غیبت کسری هم بهت نمبدن

 3. آرش :

  با سلام پدر بنده دارای دیسک کمر می باشد و سه تا از مهره هاشون هم دچار آسیب شده سن ایشون ۵۶ هست تک فرزند هستم غیبت هم نداشتم بنده می تونم برای معافیت اقدام کنم ممنون

  1. باران مشاوره :

   سلام.مشکلی برای بررسی درخواست معافیت کفالت پدر نخواهید داشت ولی برای معافیت در کمیسیون پزشکی نیازمند به مراقبت بودن(حتی برای کارهای شخصی خودش هم نیازمند کمک یک شخص دیگه ای داشته باشد) پدرتون مد نظر قرار خواهد گرفت.

 4. شهاب :

  سلام. من ۱۲ سال هست که دیابت نوع ۲ دارم و الان ۲۷ سالم هست. غیبت از خدمت هم ندارم. آیا معافیت دائم شامل من میشه یا نه؟ با چه شرایطی میشه معافیت گرفت؟

  1. باران مشاوره :

   شهاب جان تک فرزند بودن یا نبودن ارتباطی با معافیت پزشکی ندارد. برای اطلاعات بیشتر هم به مقاله “آیا با دیابت معاف می شوم؟” مراجعه کنید.

 5. ابوالفضل :

  سلام خسته نباشی من تک فرزند پسر هستم سرباز اما پشتیبانی تهران هستم میخواستم انتقالی بگیرم برای قزوین آیا امکانش هست

  1. باران مشاوره :

   سلام.جز سربازان شرایط نیستین ولی در صورت موافقت فرمانده یگانتون امکان پذیر می باشد.

 6. محمدرضا :

  سلام خسته نباشید
  من تک فرزند هستم و پدر مادرم ۱۶ ساله طلاق گرفتند و من تنها زندگی میکنم و بعد از طلاق خبری از هیچکدام از والدینم ندارم ایا معافیت شامل من میشود؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   درصورتی معاف میشی که تشخیص بدن کفیل مادرت هستی و گرنه خیر

 7. مسیح :

  سلام، من تک فرزند هستم و کف پاهام صاف هستش، مقداری هم انحراف مهره کمر دارم، و در حال حاضر دانشجو هستم، پدرم سنش زیر ۵۰ سال هست و بیماری خاصی نداره، آیا من با این شرایط میتونم معافیت سربازی داشته باشم یا فقط معاف از رزم میشم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام صافی کف پا در صورتی که همراه با دفرمیتی مچ پا باشد معافیت دائم را به همراه د ارد. برای مدارک کارشناسی و بالاتر معاف از خدمات رزمی می باشد.
   انحرافات ستون فقرات مادرزادی یا اکتسابی:
   الف)کیفوز توراسیک بالای ۷۰ درجه و کیفوز توراکو لومبار بالای۳۰ درجه : معاف دائم
   ب) کیفوز توراسیک بین ۷۰-۵۰ درجه : معاف از خدمات رزمی
   ج) کیفوز توراکو لومبار بین ۳۰-۱۰ درجه : معاف از خدمات رزمی
   د) اسکولیوز بیش از ۳۰ درجه : معاف دائم
   توضیحات:با توجه به محتوای جزء (د) و تبصره برای مدارک کارشناسی و بالاتر اسکولیوز بیش از ۴۵ درجه معافیت دائم در نظر گرفته شد
   هـ) اسکولیوز بین ۳۰-۲۰ درجه : معاف از خدمات رزمی

 8. محمد :

  سلام خسته نباشید . پدر من ۶۵ سالشه و من تک فرزند هستم دارای لکنت زبان هم هستم
  پدرم پرونده بیماری سیروز کبدی دارد
  آیا من معاف میشم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه بیماری پدرتون به حدی باشه توسط کمیسیون پزشکی پدرتون نیازمند مراقبت تشخیص داده بشن شما معاف خواهید بود. اختلالات تکلم و لکنت زبان در صورتیکه علت روانی یا نورولوژیک داشته باشد در موارد شدید معافیت دائم را به همراه دارد. تبصره برای مدارک کارشناسی و بالاتر معافیت از رزم می باشد.اختلالات تکلم و لکنت زبان در موارد خفیف یا متوسط معافیت از خدمات رزمی را به همراه خواهد داشت.

 9. امیر :

  سلام خسته نباشید من پدر سنش ۵۵ سال هست بعد هم قرص فشار و تیروید می خورد بعد هم من تک فرزند هستم هیچ خواهر و برادری ندارم بعد هم در دو تا پا هایم استخوان اضافی هست دکتر دیده گفته نباید زیاد راه برم حتی زمانی که زیاد راه میرم پاهام درد میگیره ایا من معاوف از سربازی می شوم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   باید اسم علمی بیماریتو بگی و اینکه استخوان دقیقا در کجاست؟
   با درد گرفتن پا نهایتا معاف ار رزم بشی
   کفالت پدر هم بهت تعلق نمبگبره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: