معافیت تک فرزندی

آیا هنوز معافیت تک فرزندی پا برجاست؟

276 41,797

آنچه در مقاله معافیت تک فرزندی می خوانید:

 • مشاوره تلفنی سؤالات متداول معافیت تک فرزندی و انواع معافیت های نظام وظیفه
 • مراحل و شرایط دریافت معافیت تک فرزندی و سایر معافیت های نظام وظیفه
 • آشنایی با معافیت کفالت و نحوه اخذ معافیت تک فرزندی نظام وظیفه عمومی

یکی از معافیت های سربازی، معافیت تک فرزندی است. برای بسیاری از مشمولان نظام وظیفه عمومی این سوال پیش می آید که آیا معافیت تک فرزندی وجود دارد یا خیر؟ در این مقاله با شرایط اخذ معافیت تک فرزندی و معافیت کفالت بیشتر آشنا می شوید.

معافیت تک فرزندی سربازی شاید شامل حال خیلی از مشمولان نظام وظیفه باشد. در واقع معافیت تک فرزندی زیر مجموعه انواع معافیت کفالت محسوب می شود. در برخی از خانواده ها فقط یک فرزند پسر وجود دارد. تک پسر بودن به تنهایی نمی تواند موجب این شود که فرد مشمول معافیت تک فرزندی را اخذ کند بلکه علاوه بر تک فرزند پسر بودن باید برخی شرایط دیگر نیز در خانواده مشمول وجود داشته باشد تا فرد بتواند از این نوع معافیت سربازی استفاده کند.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت تک فرزندی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

آیا معافیت تک فرزندی وجود دارد؟

همانگونه که می دانید افرادی مشمول خدمت سربازی در دوران صلح می باشند که اعزام به خدمت سربازی خللی در خانواده و زندگی فرد ایجاد نکند. افرادی که از وضعیت جسمی مساعدی برخوردار نیستند حتی در زمانی که صلح نباشد از خدمت سربازی معاف پزشکی هستند. برخی از افراد به دلیل داشتن مسئولیت نگهداری و سرپرستی خانواده نیز در زمان صلح از خدمت سربازی معاف هستند که به آن معافیت کفالت گفته می شود.

عده ای نیز در زمان صلح می توانند به دلیل سوابق ایثارگری پدر یا مادر از خدمت سربازی معاف شوند که به آن معافیت ایثارگری گفته می شود. در قانون معافیت های نظام وظیفه معافیت تک فرزندی را همان معافیت کفالت می نامند. افراد مشمولی که تک فرزند پسر باشند، در صورت نیاز خانواده به فرد مشمول به دلیل گذران زندگی، فرد مشمول می تواند با داشتن شرایط خاص از معافیت تک فرزندی استفاده کند.

شرایط اخذ معافیت تک فرزندی

شرایط معافیت سربازی تک فرزندی (معافیت کفالت)

در صورتی که فرد مشمول تک فرزند پسر خانواده باشد و دارای غیبت سربازی نیز نباشد و یا در صورت داشتن غیبت شرایط توجیه غیبت سربازی را داشته باشد، می تواند با دارا بودن یکی از شرایط زیر نسبت به اخذ معافیت تک فرزندی یا معافیت کفالت اقدام نماید.

 • پدر فرد مشمول بالای ۷۵ سال سن داشته باشد و یا اینکه اگر کمتر از ۷۵ سال سن دارد توانایی کار کردن به دلیل بیماری نداشته باشد و از کار افتاده باشد. اگر پدر فرد مشمول در این وضعیت باشد پس نمی تواند از پس گذران امورات خانواده بر بیاید در نتیجه لازم است فرزند پسر تامین خانواده را بر عهده بگیرد.
 • پدر فرد مشمول فوت کرده باشد و فرد مشمول وظیفه نگهداری از مادر و دیگر فرزندان را داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله معافیت کفالت مادر فاقد شوهر را بخوانید.
 • پدر و مادر مشمول از هم طلاق گرفته باشند. در صورت طلاق پدر و مادر باید سی ماه از تارخ طلاق آنها نیز گذشته باشد و مادر نیز مجدد ازدواج نکرده باشد. ب
 • خانواده فرد مشمول تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد باشند.
 • فرد مشمول دارای سه خواهر باشد.

نکته : امکان دارد فرد مشمول دارای برادر نیز باشد و تک فرزند پسر خانواده نباشد در این صورت هم می تواند با دارا بودن برخی ازشرایط از قبیل: برادر سنش کمتر از ۱۸ سال باشد یا برادر نا توان باشد، از معافیت تک فرزندی یا معافیت کفالت استفاده کند.

معافیت تک فرزندی همان معافیت کفالت است در صورت تک فرزند بودن شاید بتوانید از این معافیت استفاده کنید

آیا معافیت تک فرزندی وجود دارد؟

گاهی علائم افسردگی در فرد مشمول شدید نیست. ولی اگر در دوره خدمت وی رفتار هایی ناشی از شدت این بیماری بروز داده شود، خوشبختانه فرد مشمول می تواند نسبت به معافیت حین خدمت اقدام کند. کافیست یک جستجوی ساده انجام دهیم تا نتایج عدم تشخیص درست را درمورد بیماری های روانی و عدم صدور معافیت پزشکی مشاهده کنیم. سربازان زیادی در دوره خدمت خود مشکلات بزرگی را به علت این نوع از بیماری ها برای خود و دیگران ایجاد کرده اند.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

مراحل اقدام جهت اخذ معافیت تک فرزندی (معافیت کفالت)

اگر فرد مشمول که تک فرزند پسر است و دارای یکی از شرایطی است که در بالا گفته شد، می تواند نسبت به اخذ معافیت سربازی اقدام نماید. اول فرد مشمول باید با مراجعه به یکی از دفتر پلیس+۱۰ فرم های مربوط به معافیت را دریافت کند سپس باید به تکمیل فرم های مربوط به معافیت تک فرزندی بپردازد. پس از تکمیل فرم های مربوطه ( فرم مشخصات فردی، فرم معاینه پزشکی، فرم سوابق تحصیلی) باید مدارک مورد نیاز را تهیه نماید.

پس از تهیه مدارک و تکمیل فرم ها، آنها را تحویل دفتر پلیس+۱۰ داده و جهت بررسی به سازمان نظام وظیفه ارسال می شود. پس از مدتی برای مشمول دعوت نامه ای ارسال خواهد شد و فرد مشمول به همراه پدر یا مادر جهت بررسی وضعیت باید به شورای نظام وظیفه مراجعه نماید.

مدارک مورد نیاز معافیت تک فرزندی(کفالت)

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مشمول
 • عکس از مشمول
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • اصل و کپی مدارک شناسایی اعضای خانواده
 • فرم استشهاد محلی مبنی بر شرایط خانوادگی
 • و …

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 276 تا
 1. Amirhossein :

  سلام پدرم ۵۰ سالشون‌ هست و خودم چشمام‌ آسیگمات‌ شماره ۳ هستند و من تک فرزند هستم بعد از نه سال به دنیا اومدم آیا با پیگیری میشه معافیت رو بگیرم
  یا اگر نمیشود در حال حاضر قیمت خرید سربازی چقدر میباشد
  ممنون میشم جواب بدید
  سپاس

  1. باران مشاوره :

   امیر حسین شما شرایط معافیت ندارید و خرید هم متوقف شده است.

 2. متین :

  سلام بده سه خواهر دارم و تک پسر آیا هنوز قانون سه خواهری رو بر نداشتن

  1. باران مشاوره :

   متین حان قانون سه خواهری هنوز هست. در سایت جست و جو کنید مقاله اش را پیدا خواهید کرد.

 3. سیروان :

  باعرض سلام من تک فرزند هستم ونه خواهر و نه برادر دارم الان زیر پوشش کمیته امداد هستیم الان ۱۸ سالم شده چند وقت پیش هم رفتیم زیر پوشش و پدرم تو کمیسیون قبول شده ایا به من معافیت می دن یا باید دوباره پدرم به کمیسیون بره ممنون می شم پاسخ بدین

  1. باران مشاوره :

   سیروان جان باید پدرتان تحت پوشش بهزیستی باشد تا معاف شوید.

 4. سید حسن حسینی :

  سلام… ببخشید من الان ۲۱ سالمه ترم اخر دانشگاه هم هستم…غیبت هم ندارم تک فرزند پسر و ۳ خواهر هم دارم که دوتاشون ازدواج کردند ایا شامل من میشه این معافیت؟ پدرم هم جبهه و خودم هم بسیجی دارم ممنون میشم جوابم رو بدید

  1. باران مشاوره :

   آقای حسینی پدرتان باید از کار افتاده باشد. اگر پدر یا مادرتان تحت پوشش کمیته باشند می توانید معافیت سه خواهری بگیرید.

 5. علی بریمانی :

  دوبار سوال کردم ولی جوابی برام نیامد ممنون میشم جوابی بهم بدین

  1. باران مشاوره :

   پاسخ شما داده شده است.

 6. بوداغی :

  سلام پسر من تک فرزند هست خودم بازنشسته نیروی مسلح هستم و شوهرم بازنشسته تامین اجتماعی هست یک چشم نابینا و خودش روماتیسم عضلانی دارد ومن هم ارتروز دارم به معافیت تک فرزندم امید وار باشم یانه

  1. باران مشاوره :

   اگر ایشان از نظر کمیسیون از کارافتاده تشخیص داده شوند معافیت کفالت پدر به فرزندتان تعلق می گیرد.

 7. ساجد :

  سلام من یه پسر ۱۸ ساله هستم و پدرم درحال خدمت دولت هستش و نگهبان هست من تک فرزندم ابا معافیت تعلق میگیرد

  1. باران مشاوره :

   خیر ساجد جان معافیتی برای شما وجود ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: