معافیت سه خواهری

آیا با داشتن سه خواهر می توان معافیت گرفت؟

46 8,318
۳.۷/۵ - (۳ امتیاز)

در قوانین نظام وظیفه عمومی، معافیت های مختلفی برای مشمولان نظام وظیفه وجود دارد. در قانون جدید انواع معافیت های سربازی، معافیت سه خواهری نیز ذکر گردیده است. این نوع معافیت دارای شرایط و قوانین خاصی است. در ادامه مقاله در خصوص قوانین و شرایط معافیت خدمت سربازی سه خواهری توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

خبر خوب برای پسرانی که دارای سه خواهر هستند این است که می توانند تحت شرایطی که در ادامه ذکر می کنیم از خدمت سربازی معاف شوند. دلیل معافیت به دلیل داشتن سه خواهر این است که شاید شرایط زندگی این گروه از مشمولان به گونه ای نباشد که بتوانند به خدمت سربازی بروند. گاها پسری در خانواده مسئولیت گذران امورات خانواده را بر عهده دارد.

پس به دلیل نگهداری از اعضای خانواده نمی تواند به خدمت سربازی برود. به همین دلیل در قانون نظام وظیفه نوعی معافیت تحت عنوان معافیت کفالت در نظر گرفته شده است. معافیت سه خواهری نیز زیر مجموعه معافیت کفالت می باشد.

معافیت ۳ خواهری

بر اساس اعلام نظام وظیفه عمومی، معافیت سربازی جدیدی برای تک پسرهایی که دارای سه خواهر هستند در نظر گرفته شده است. این نوع معافیت کفالت را معافیت سربازی از طریق سه خواهری می نامند. معافیت سربازی سه خواهری زیر درسته معافیت کفالت سربازی قرار می گیرد زیرا فرد مشمول وظیفه کمک به خانواده را دارد. در صورتی که فرد مشمول دارای سه خواهر باشد با دارا بودن شرایطی که در ادامه مقاله خواهیم گفت، می تواند از معافیت سه خواهری بهره مند شود و از خدمت سربازی معاف شود.

شرایط معافیت سه خواهری چیست؟

بر اساس قانون مشمولانی که دارای شرایط زیر باشند می توانند از معافیت کفالت سه خواهری بهره مند شوند.

 • فرد مشمول دارای سه خواهر باشد و تک فرزند پسر خانواده باشد. در صورتی که فرد مشمول علاوه بر دارا بودن حداقل سه خواهر برادر داشته باشد نمی تواند از قانون معافیت سربازی سه خواهری بهره مند شود.
 • فرد مشمول و خانواده او باید تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی باشد. پس یعنی فقط مشمولانی می توانند از معافیت سه خواهری بهره مند شوند که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی باشند.
 • فرد مشمول فاقد غیبت نظام وظیفه باشد.

نکات مهم برای معافیت سه خواهری چیست

نکات مهم برای معافیت سربازی سه خواهری

 • وجود برادران مفقودالاثر یا در حبس مانع بهره مندی مشمول از معافیت ۳ خواهری است.
 • با توجه به قانون اگر خواهر فرد مشمول متاهل هم باشد باز مانعی برای اخذ معافیت سربازی سه خواهری نیست.
 • زمانی که فرد مشمول درخواست رسیدگی به این معافیت را می دهد باید هر سه خواهر در قید حیات باشند.
 • با توجه به قانون مشمولانی که پدر و مادرشان در قید حیات هستند و دارای سه خواهر می باشند هم می توانند از معافیت سربازی ۳ خواهری بهره مند شوند. فقط به شرطی که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی باشند.
 • اگر فرد مشمول برادر ناتنی است باید خواهران او از طریق پدر یا مادر با مشمول دارای رابطه نسبی باشند تا مشمول بتواند از معافیت کفالت سه خواهری استفاده کند.

مراحل اخذ معافیت سه خواهری

برخی از مراحل اخذ معافیت کفالت سه خواهری به شرح زیر است.

 • مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ و دریافت فرم معافیت
 • تکمیل مدارک و تکمیل فرم های مربوطه
 • مراجعه به کمیته امداد یا بهزیستی جهت تایید فرم مربوطه
 • ارسال مدارک و فرم ها توسط دفاتر پلیس+۱۰
 • و…

مشاوره تلفنی معافیت سه خواهری

قوانین نظام وظیفه ممکن است در گذر زمان تغییر کند. در صورتی که به دنبال راهکاری برای معافیت از سربازی هستید، می توانید از مشاورین مجرب در این زمینه کمک بگیرید. باران مشاوره آماده است تا با ارائه مشاوره تلفنی شما را برای اخذ هر چه سریع تر معافیت سربازی سه خواهری یاری کند. برای دریافت پاسخ سوالات خود توضیه می کنیم با شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 46 تا
 1. امید کیانی :

  سلام من کل شرایط رو دارم برای معافیت سه خواهری نامه هارو هم از کمیته امداد گرفتم ولی پدرم بیمه‌ی تامین اجتماعی داره خواستم ببینم معافیت به من هم تعلق میگیره

  1. باران مشاوره :

   سلام
   همینکه پدر یا مادر تحت پوشش باشه کفایت میکنه

 2. قاسم :

  آیا هنوز این قانون هست که اگر از خدمت معاف بشی بازم باید دوره اموزشی رو طی کنی تا کارت معافیت بگیری البته به غیر از معافیت پزشکی

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بلی

 3. حسین :

  سلام این این نامه ای ک از کمیته بگیریم درباره معافیت سه خواهری همین گواهی تحت پوشش هستش یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.نامه ای که از کمیته امداد میگیرین باید تحت پوشش بودن شما و اعضای خانوادتون رو تایید کنه در این صورت مشکلی برای درخواستن معافیت کفالت سه خواهری نخواهید داشت.

 4. مهران عبدی :

  سلام من سه خواهر دارم سه تاشم در قید حیات هستند و پدر مادرم تحت پوشش کمیته امدتد هستن اما غیبت دارم بعد غیبتم تحت پوشش شدن امکان گرفتن معافیت هست؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 5. محمد :

  سلام من تمام شرایط ذکر شده درمقاله شما را دارم پدرم تحت پوشش بهزیستی با معلولیت شدید بینایی است اما مستمری بگیر بهزیستی نیستیم. ایا امکان معافیت برای من وجود دارد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   تحت پوشش بودن کافیه
   باید معلولیت شدید رو تایید کنن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: