معافیت مددجویان سربازی

آیا مشمولان تحت پوشش کمیته امداد از سربازی معاف می شوند؟

269 14,105

علاوه بر معافیت ماده شش بهزیستی معافیت دیگری تحت عنوان معافیت مددجویی سربازی وجود دارد. در واقع سازمان نظام وظیفه به مشمولان مددجو تسهیلاتی ارائه می کند. این تسهیلات گاها منجر به معافیت دائم سربازی می شود. برای استفاده از معافیت مددجویان سربازی باید موارد زیر را بررسی کنیم.

معافیت مددجویان از سربازی

مددجویان جز اقشاری هستند که به حمایت دولت و سایر نهاد ها نیاز دارند. از این رو دولت سعی نموده تا برای مددجویان امتیازاتی در نظر بگیرد. یکی از این امتیازات، تسهیلات سربازی برای مددجویان است.

صرف وجود مشکلات خانوادگی دلیل موجهی برای اخذ تسهیلات از سازمان نظام وظیفه نیست. بر اساس هماهنگی ها و برنامه ریزی های انجام شده بین سازمان وظیفه عمومی ناجا با کمیته امداد و بهزیستی، به مشمولان مددجو کارت معافیت دائم و … تعلق می گیرد. البته معافیت یا سایر تسهیلات مددجویان در صورتی ممکن است که مددجو شرایط لازم را داشته باشد.

شرایط مددجویان کمیته امداد برای سربازی

سازمان نظام وظیفه به مددجویان کمیته امداد با توجه به شرایط زندگی شان معافیت دائم از سربازی، خدمت نزدیک محل سکونت و … را اختصاص می دهد. در ادامه به جزئیات بیشتر تسهیلات مشمولان سرباز تحت پوشش کمیته امداد می پردازیم. معافیت مشمولان تحت پوشش کمیته امداد از سال ۸۷ شروع شد. البته همه مددجویان معاف نمی شوند.

معافیت سربازی کمیته امداد

معافیت دائم سربازی بر اساس قانون ۴۴، در دو حالت زیر به مشمولان تحت پوشش این سازمان داده می شود:

۱) معافیت کمیته امداد مادر بدون سرپرست

در این شرایط شما کفالت مادر از طریق کمیته امداد می گیرید. وقتی تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته باشید، شرط تک پسری از بین می رود. یعنی یکی از فرزندان پسر می تواند معافیت کفالت مادر را بگیرد.

 • اگر مادرتان مطلقه باشد باید سه سال از مدت طلاقش گذشته باشد و همچنین برای مدت مشخصی تحت پوشش کمیته امداد باشد تا بتوانید برای معافیت اقدام کنید.
 • اگر پدرتان فوت کرده است باید گواهی فوت ایشان را ارائه دهید. همچنین مادر شما باید برای مدت مشخص شده در قانون تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته باشد.

چنانچه تعداد پسر های خانواده بیش از یک نفر باشد مادر کفیل را انتخاب می کند

۲) معافیت سه خواهری کمیته امداد

اگر شما تحت پوشش کمیته امداد هستید و سه خواهر دارید می توانید از این معافیت استفاده کنید. البته باید تنها پسر خانواده باشید. خیلی ها معمولا می پرسند که با وجود برادری که سنش کمتر از ۱۸ سال است یا مفقودالاثر شده و یا در حبس است باز هم معافیت سه خواهری به آنها تعلق می گیرد یا خیر.

نکته: برای اخذ این معافیت خواهر های شما باید در قید حیات باشند.

برای اخذ معافیت سربازی سه خواهری از طریق کمیته امداد، آیا هر سه خواهر باید مجرد باشند؟

سایر تسهیلات سازمان نظام وظیفه برای مشمولان تحت پوشش کمیته امداد

محل خدمت مددجوان تحت پوشش کمیته امداد

انجام خدمت سربازی در نزدیک ترین پادگاه به محل زندگی یکی دیگر از تسهیلات سازمان نظام وظیفه برای مددجوان کمیته امداد است. اگر این افراد بعد از تقسیم نیرو پس از آموزشی در جایی دورتر از محل زندگیشان بیفتند می توانند درخواست انتقالی به پادگان های نزدیک محل سکونتشان را بدهند.

کاهش تعرفه صدور کارت

در طرح پرداخت جریمه ریالی مشمولان غایب به متقاضییانی که تحت پوشش کمیته امداد بودند تخفیف ۵۰ درصدی داده می شد. این تخفیف به ۷۰ درصد نیز رسید. مددجویان از تخفیف در تعرفه صدور کارت پایان خدمت نیز بهره مند می شوند.

ارائه سنوات ارفاقی به مددجویان

دانش جویان باید هر مقطع تحصیلی را در مدت مشخصی به اتمام برسانند در غیر این صورت با معافیت تحصیلی آنها موافقت نمی شود. به منظور حمایت از افرادی که تحت پوشش کمیته امداد هستند، چنانچه مددجو با اتمام سنوات تحصیلی رو به رو شود به ایشان سنوات ارفاقی تعلق خواهد گرفت و وارد دوران غیبت سربازی نخواهد شد.

آیا مددجویان غایب خدمت مددجویان کمیته امداد معافیت تعلق می گیرد؟

مانند اکثر معافیت های سربازی، عدم سابقه غیبت جز یکی از شروط اصلی است. اما تحت شرایطی کمیته امداد حاضر است وضعیت شما را بررسی کند تا شما موفق به توجیه غیبت شوید و برای معافیت و … اقدام کنید. برای آگاهی بیشتر با مشاوره سربازی باران مشاوره تماس بگیرید.

شرایط مددجویان بهزیستی و کمیته امداد برای معافیت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

شرایط مددجویان تحت پوشش بهزیستی برای سربازی

همانطور که می دانید در خانواده هایی که یک یا چند نفر از اعضای خانواده دچار معلولیت هستند فشار بیشتری وجود دارد. بر اساس توافق نامه ای که بین سازمان بهزیستی و سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در سال ۱۳۸۲ منعقد شد، مددجویان تحت پوشش بهزیستی می توانند از تسهیلات سربازی مثل معافیت بهره مند شوند. در ادامه شرایط مددجویان تحت پوشش بهزیستی برای معافیت را بازگو می کنیم.

معافیت کفالت فرزند معلول

اگر شما دارای فرزند معلول هستید می توانید از معافیت بهزیستی استفاده کنید مشروط به اینکه فرزند شما تحت پوشش بهزیستی باشد. جنسیت فرزند اصلا مهم نیست و فقط نباید از خدمت سربازی غیبت داشته باشید یا غیبت خود را توجیه کرده باشید.

معافیت فرزندان معلولین (داشتن پدر یا مادر معلول)

اگر پدر یا مادر شما به دلیل معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشد و از نظر سازمان نظام وظیفه پدر یا مادرتان نیازمند به مراقبت تشخیص داده شود، شما یا یکی از برادرانتان از خدمت معاف می شوید. تعداد پسر های خانواده در این معافیت مهم نیست.

شرایط و نحوه مراقبت از فرد معلول در اخذ معافیت بهزیستی بسیار مهم است و معلول نباید در مراکز شبنه روزی بهزیستی نگهداری شود.

معافیت برادر یا خواهر تحت پوشش بهزیستی

برای اینکه از طریق خواهر یا برادر معلولتان معاف شوید باید بیش از یکی از خواهر ها یا برادر هایتان تحت پوشش بهزیستی باشند. یعنی باید حداقل دو نفر از فرزندان خانواده تحت پوشش این نهاد قرار گرقته باشند. تعداد برادر سالم خانواده در این معافیت مهم نیست.

اگر در خانواده شما فرد معلولی وجود دارد ممکن است از طریق معافیت ماده ۶ بهزیستی از انجام سربازی معاف شوید.

معافیت همسر معلول

داشتن همسر معلول هم می تواند منجر به اخذ معافیت شود. معافیت دائم برای همسر معلول سخت تر صادر می شود. ابتدا یک معافیت موقت برای مدت مشخصی می گیرید. در صورتی که بعد از اتمام معافیت ازدواج شما پایدار باشد معافیت شما تبدیل به معافیت دائم می شود.

اگر در زمان معافیت موقت، همسر معلول شما فوت کند ۶ ماه فرصت دارید تا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنید. در غیر این صورت غیبت خواهید خورد.

آیا مرگ همسری که معلول بوده باعث ابطال کارت معافیت شوهرش می شود؟

آیا مشمولان غایب می تواند از معافیت بهزیستی استفاده کند؟

شرط اصلی استفاده از تسیهلات سازمان نظام وظیفه عدم وجود سابقه غیبت از سربازی است. معافیت بهزیستی نیز از این امر مستثنی نیست. اگر قبل از اینکه وارد غیبت شوید شرایط معافیت را داشته باشید، غیبت شما مانع از صدور کارت معافیت نمی شود.

اگر پس از اینکه وارد غیبت شدید شرایط معافیت را پیدا کردید باید بتوانید مدت غیبت خود را توجیه کنید. مددجویان تحت پوشش بهزیستی بند های خاصی را برای توجیه مدت غیبت دارند.

برخی از مدارک مورد نیاز برای معافیت مددجویان

 • برگ های وضعیت و معاینه اولیه مشمولین یعنی برگه شماره ۱ و ۲ دفترچه راهنما را کامل کنید.
 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه فرد متقاضی معافیت الزامی است. شناسنامه حتما باید عکس دار باشد. اگر کارت ملی ندارید کارت ملی موقت هم مورد قبول است.
 • علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها یک قطعه عکس رنگی ۴*۳ تمام رخ زمینه سفید همراه داشته باشید.
 • اصل و کپی گواهی آخرین مدرک تحصیلی که توسط مرجع صادرکننده یا دفتر ثبت اسناد برابر با اصل شده باشد نیز لازم است.

مراحل اخذ معافیت مددجویی

همانطور که گفتیم معافیت مدجویی شامل مشمولان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد می شود. اکثر مدارک و روند اخذ معافیت مددجویان شبیه به هم است و باید این مدارک به پلیس + ۱۰ تحویل داده شود. فقط قبل از اینکه به دفاتر پلیس + ۱۰ بروید، باید از نهادی که شما را تحت پوشش قرار داده تاییده بگیرید.

 • بسته به اینکه تحت پوشش بهزیستی باشید یا کمیته امداد، نحوه اخذ تاییده برای معافیت مددجویی متفاوت می شود.

مشاوره معافیت مددجویی

با توجه به زیاد بودن تصبره ها و قوانین انواع معافیت مددجویی، بهتر است با یک مشاور آگاه در زمینه نظام وظیفه مشورت نمایید تا هرچه سریع تر برای اخذ معافیت مددجویان اقدام کنید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 269 تا
 1. علی جعفری :

  سلام وقت بخیر
  ببخشید من پدرم فوت شده چند سال پیش
  و همچنین یک برادر و خواهر ناتنی از مادرم دارم و
  من و مادرم توی کمیته امداد عضو هستیم
  برادر ناتنی من که از مادرم هستش معافیت خودشو از طریق خواهر ناتنی من گرفته

  میخواستم بدونم ایا من‌ میتونم معافیت مادرمو از طریق کمیته بگیرم ؟

  1. باران مشاوره :

   شما شانس اولیه معافیت رو دارید

   1. علی :

    سلام وخسته نباشد

    پدر من بالای ۸۰ سال ودو برادر بزرگتر از خودم دارم ومتاهل ومعافیت دارن

    ویک برادر کوچکتر از خودم مجرد ومعافیت داره

    من ۳۲ سال دارم وزیر تظر کمیته امداد هستیم

    آیا معافیت شاملم میشه

    یا میتونم با پرداخت جریمه غیبت معافیت بگیرم؟

    متشکر

    1. باران مشاوره :

     طرح خرید دیگر وجود ندارد اگر خودتون تحت پوشش هستید این شانس را دارید در شهر خودتان خدمت کنید

 2. حمید رضا :

  سلام
  پدرم یک سال پیش فوت کرد و الان تحت پوشش کمیته امداد هستیم و من تازه از دانشگاه فارغ تحصیل شدم؛
  اگه برای معافیت از طریق کمیته امداد اقدام کنم ایا خانوادم از پوشش کمیته بیرون میاد؟

  1. باران مشاوره :

   این موضوع را باید از بهزیستی بپرسید

 3. مهدی :

  سلام
  من ۲ برادر بزرگتر از خودم دارم و الان به مدت ۲ ماه هست که مشغول به خدمت هستم در حین خدمت پدرم فوت کرد تحت پوشش هم هستیم اگه اقدام کنیم شانسی برای معافیت داریم؟

  1. باران مشاوره :

   مهدی جان شرایط اولیه رو دارید

  2. حسام :

   سلام شبتون بخیر خسته نباشد
   من ۲۴سالمه و حین خدمت هستم ۳خواهر و ۲برادر کوچیک دارم تحت پوشش کمیته هستیم پدرم ازدواج مجدد داشته و مخارج ما با یارانه و کمیته هستش
   ایا راهی برای معافیت وجود دارد؟
   تشکر

   1. باران مشاوره :

    به سوال شما یک بار پاسخ دادیم

 4. علی :

  سلام
  مادربزرگ پدری من سالهاست تحت پوشش کمیته امداد و سال هاست من ازشون مراقبت میکنم تنها پسر مادر بزرگم که در قید حیاته پدرمه و من تنها پسر خونوادم
  میخواستم ببینم میتونم از طریق مادربزرگم اقدام به معافیت دائم کنم ؟

  1. باران مشاوره :

   مادر بزرگ باید فاقد فرزند باشد. به صفحه معافیت کفالت مادربزرگ مراجعه کنید

 5. علی :

  با سلام و عرض ادب
  بنده یه خواهر بزرگتر از خودم دارم که دارای معلولیت ذهنی شدید هست و تحت پوشش بهزیستی هم هست،
  برادری هم دارم که از خواهرم بزرگتره و سال ها پیش معافیتش رو بخاطر همین شرایط گرفته
  میخواستم بپرسم الان معافیت به من هم تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان اگز یکی از برادر ها کفالت گرفته به شما دیگر کفالت نمی دهند.

   1. حسین حیدری :

    سلام من حسین حیدری هستم ۲۴سال ۲برادر دارم خدمت تمام کردن وازواج کردن وجدا شودن از ما و پدر ۶۵ سال مادر ۵۰ من موندم مادرم دیابت هست کسی تو خونه نیست کار میکنه فقد من پدرم تو کمیته امداد هم هست میتونم معاف بشم ممنون از شما

    1. باران مشاوره :

     حسین جان به شما معافیت نمی دهند.

 6. عرفان :

  سلام خسته نباشید
  من ۲۲ سال سن دارم من چهارتا برادر و پنج تا خواهر دارم دو برادر و خواهر ازدواج کرده ،برادر بزرگترم معافیت نداره بردار دوم کارمند معافیت داره اینها متأهل هستم من سرپرست خانواده هستم سه خواهر مجرد و یک برادر زیر ۱۸ سال دادم پدرم تقربیا ۱۱ سال هست فوت کرده و مادر بیماری خاص داره تحت مراقبت باید قرار بگیره ،تحت کمیته امداد هستیم آیا من میتونم کارت پایان خدمت بگیرم

  1. باران مشاوره :

   عرفان جان باید اطلاعات بیشتری از شما داشته باشیم

 7. امیر :

  سلام من ۲۰ سال سن دارم معافیت دانشجویی دارم و از تحصیل انصراف دادام اما مهلت معافیت دانشجوییم تموم نشده هنوز و فقط یک برادر دارم که داری معلولیت شدید جسمی و تحت پوشش بهزیستی هست و پدرم هم دارای معلولیت متوسط شنوایی که تحت پوشش بهزیستی هستن به من معافیت تعلق میگیره

  1. باران مشاوره :

   امیر جان شما شرایط اولیه معافیت را دارید. باید شرایطتان را دقیق تر بررسی کنیم.

 8. مهدی :

  سلام بنده تک پسرم پدرم مریضی اعصاب و روان داره تحت پوشش بهزیستی هم هستن سابقه بستری هم دوتا در دو بیمارستان روانی دارند چجوری اقدام کنم و معافیت کفالت بگیرم

  1. باران مشاوره :

   شما شانس اولیه معافیت رو داری.

   1. علیرضا :

    با سلام پدرم سالهاست تو یکی از کشورهای حوضه خلیج فارس زندانه.تک پسر هستم و کل خانواده یعنی مادر و خواهر کوچکترم و خودم تحت پوشش بهزیستی هستیم.(معلولیت خاصی نداریم یعنی سالم هستیم) آیا امکان گرفتن معافی یا راهی برای من امکان پذیر است؟

    1. باران مشاوره :

     علیرضا باید شرایط تان را دقیق تر بررسی کنیم. نیاز به اطلاعات بیشتری هستیم از مشاوره تلفنی استفاده کنید.

   2. علی :

    سلام پدر من بدلیل کم شنوایی تحت پوشش بهزیستی هستند و سمعک هم استفاده میکنند ،مشکلات چسبندگی کتف و مشکلات زانو هم دارند سنخ ایشون ۷۰سال هسته و تنها پسر ایشون نیز هستم ،ایا میتونم کفالت بگیرم ؟!

    1. باران مشاوره :

     علی جان شرط کفالت سن ۷۵ است در غیر این صورت باید شرایط جسمانی پدر مورد ارزیابی دقیق تری قرار بگیرد تا بتوانیم شانس معافیت را تخمین بزنیم

 9. یوسف جبری :

  با سلام وخسته نباشین من مادرم۱۸سال ک طلاق گرفته و زیر نظر کمیتس فقط اون زیر نظر کمیتس من بهاش نیستم میتونم کفالتشو بگیرم یا خیر

  1. باران مشاوره :

   سلام بله

 10. احمد :

  سلام اخرین مدرک تحصیلی واسه معافیت وقتی در حال تحصیل از دانشگاه باشیم باید از کجا بیاریم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه منظورتون معافیتهای پزشکی هست که در آن نوع مدرک تحصیلی تاثیرگذار می باشد تنها در صورتی که وضعیت تحصیلی تون(فرغ التحصیل-انصراف و اخراج) توسط دانشگاه مشخص گردد شما اجازه اقدام برای آن مورد پزشکی را خواهید داشت.

 11. امید :

  سلام. من ۳۳ سال سن دارم خودم و خانم بنده زیر نظر بهزستی هستیم. خودم اعصاب روان دارم. خانم بنده معلول زانی هستش. دو فرزند داریم. آرش ۹ سال عرشیا ۸ سال. من درخواست بدم مشکلی ندارد معاف از خدمت میشوم… با تشکر از مشاورین نظام وظیفه

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که وارد غیبت سربازی شده باشید از معافیت ماده ۶ بهزیستی نمیتونین استفاده ببرید.

 12. Mobin :

  سلام من ۲۰سال سن دارم ما چهارتا برادر و دوتا خواهر هستیم دوتا از برادرهایم وهردو خواهرم ازدواج کردن و فقط بزرگترین برادرم کارت پایان خدمت داره بقیه برادر هایم ندارند پدرم تقریباً ۲۰ ساله که فوت شده وما چندین سال تحت پوشش کمیته امداد بودیم ولی مادرم دوباره ازدواج کرده ایا من میتونم کارت معافیت بگیرم من کوچکترین عضو خانواده هستم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

  2. حسن :

   خسته نباشید بنده ۲۵ سالمه سه برادر و یک خواهر بزرگتر از خودم دارم که همشون متاهلن و جدا از ما و من با پدر و مادرم زندگی میکنم غیبت سربازی هم ندارم و پدرم تحت پوشش کمیته امداد هستش شانسی دارم که اقدام کنم برا معافیت؟؟؟؟

   1. باران مشاوره :

    چون برادر دارید معافیت به شما تعلق نمی گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: