معافیت مددجویان سربازی

آیا مشمولان تحت پوشش کمیته امداد از سربازی معاف می شوند؟

83 10,037

علاوه بر معافیت ماده شش بهزیستی معافیت دیگری تحت عنوان معافیت مددجویی سربازی وجود دارد. در واقع سازمان نظام وظیفه به مشمولان مددجو تسهیلاتی ارائه می کند. این تسهیلات گاها منجر به معافیت دائم سربازی می شود. برای استفاده از معافیت مددجویان سربازی باید موارد زیر را بررسی کنیم.

معافیت مددجویان از سربازی

مددجویان جز اقشاری هستند که به حمایت دولت و سایر نهاد ها نیاز دارند. از این رو دولت سعی نموده تا برای مددجویان امتیازاتی در نظر بگیرد. یکی از این امتیازات، تسهیلات سربازی برای مددجویان است.

صرف وجود مشکلات خانوادگی دلیل موجهی برای اخذ تسهیلات از سازمان نظام وظیفه نیست. بر اساس هماهنگی ها و برنامه ریزی های انجام شده بین سازمان وظیفه عمومی ناجا با کمیته امداد و بهزیستی، به مشمولان مددجو کارت معافیت دائم و … تعلق می گیرد. البته معافیت یا سایر تسهیلات مددجویان در صورتی ممکن است که مددجو شرایط لازم را داشته باشد.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت مددجویان سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

شرایط مددجویان کمیته امداد برای سربازی

سازمان نظام وظیفه به مددجویان کمیته امداد با توجه به شرایط زندگی شان معافیت دائم از سربازی، خدمت نزدیک محل سکونت و … را اختصاص می دهد. در ادامه به جزئیات بیشتر تسهیلات مشمولان سرباز تحت پوشش کمیته امداد می پردازیم. معافیت مشمولان تحت پوشش کمیته امداد از سال ۸۷ شروع شد. البته همه مددجویان معاف نمی شوند.

معافیت سربازی کمیته امداد

معافیت دائم سربازی بر اساس قانون ۴۴، در دو حالت زیر به مشمولان تحت پوشش این سازمان داده می شود:

۱) معافیت کمیته امداد مادر بدون سرپرست

در این شرایط شما کفالت مادر از طریق کمیته امداد می گیرید. وقتی تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته باشید، شرط تک پسری از بین می رود. یعنی یکی از فرزندان پسر می تواند معافیت کفالت مادر را بگیرد.

 • اگر مادرتان مطلقه باشد باید سه سال از مدت طلاقش گذشته باشد و همچنین برای مدت مشخصی تحت پوشش کمیته امداد باشد تا بتوانید برای معافیت اقدام کنید.
 • اگر پدرتان فوت کرده است باید گواهی فوت ایشان را ارائه دهید. همچنین مادر شما باید برای مدت مشخص شده در قانون تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته باشد.

چنانچه تعداد پسر های خانواده بیش از یک نفر باشد مادر کفیل را انتخاب می کند

۲) معافیت سه خواهری کمیته امداد

اگر شما تحت پوشش کمیته امداد هستید و سه خواهر دارید می توانید از این معافیت استفاده کنید. البته باید تنها پسر خانواده باشید. خیلی ها معمولا می پرسند که با وجود برادری که سنش کمتر از ۱۸ سال است یا مفقودالاثر شده و یا در حبس است باز هم معافیت سه خواهری به آنها تعلق می گیرد یا خیر.

نکته: برای اخذ این معافیت خواهر های شما باید در قید حیات باشند.

برای اخذ معافیت سربازی سه خواهری از طریق کمیته امداد، آیا هر سه خواهر باید مجرد باشند؟

سایر تسهیلات سازمان نظام وظیفه برای مشمولان تحت پوشش کمیته امداد

محل خدمت مددجوان تحت پوشش کمیته امداد

انجام خدمت سربازی در نزدیک ترین پادگاه به محل زندگی یکی دیگر از تسهیلات سازمان نظام وظیفه برای مددجوان کمیته امداد است. اگر این افراد بعد از تقسیم نیرو پس از آموزشی در جایی دورتر از محل زندگیشان بیفتند می توانند درخواست انتقالی به پادگان های نزدیک محل سکونتشان را بدهند.

کاهش تعرفه صدور کارت

در طرح پرداخت جریمه ریالی مشمولان غایب به متقاضییانی که تحت پوشش کمیته امداد بودند تخفیف ۵۰ درصدی داده می شد. این تخفیف به ۷۰ درصد نیز رسید. مددجویان از تخفیف در تعرفه صدور کارت پایان خدمت نیز بهره مند می شوند.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

ارائه سنوات ارفاقی به مددجویان

دانش جویان باید هر مقطع تحصیلی را در مدت مشخصی به اتمام برسانند در غیر این صورت با معافیت تحصیلی آنها موافقت نمی شود. به منظور حمایت از افرادی که تحت پوشش کمیته امداد هستند، چنانچه مددجو با اتمام سنوات تحصیلی رو به رو شود به ایشان سنوات ارفاقی تعلق خواهد گرفت و وارد دوران غیبت سربازی نخواهد شد.

آیا مددجویان غایب خدمت مددجویان کمیته امداد معافیت تعلق می گیرد؟

مانند اکثر معافیت های سربازی، عدم سابقه غیبت جز یکی از شروط اصلی است. اما تحت شرایطی کمیته امداد حاضر است وضعیت شما را بررسی کند تا شما موفق به توجیه غیبت شوید و برای معافیت و … اقدام کنید. برای آگاهی بیشتر با مشاوره سربازی باران مشاوره تماس بگیرید.

شرایط مددجویان بهزیستی و کمیته امداد برای معافیت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

شرایط مددجویان تحت پوشش بهزیستی برای سربازی

همانطور که می دانید در خانواده هایی که یک یا چند نفر از اعضای خانواده دچار معلولیت هستند فشار بیشتری وجود دارد. بر اساس توافق نامه ای که بین سازمان بهزیستی و سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در سال ۱۳۸۲ منعقد شد، مددجویان تحت پوشش بهزیستی می توانند از تسهیلات سربازی مثل معافیت بهره مند شوند. در ادامه شرایط مددجویان تحت پوشش بهزیستی برای معافیت را بازگو می کنیم.

معافیت کفالت فرزند معلول

اگر شما دارای فرزند معلول هستید می توانید از معافیت بهزیستی استفاده کنید مشروط به اینکه فرزند شما تحت پوشش بهزیستی باشد. جنسیت فرزند اصلا مهم نیست و فقط نباید از خدمت سربازی غیبت داشته باشید یا غیبت خود را توجیه کرده باشید.

معافیت فرزندان معلولین (داشتن پدر یا مادر معلول)

اگر پدر یا مادر شما به دلیل معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشد و از نظر سازمان نظام وظیفه پدر یا مادرتان نیازمند به مراقبت تشخیص داده شود، شما یا یکی از برادرانتان از خدمت معاف می شوید. تعداد پسر های خانواده در این معافیت مهم نیست.

شرایط و نحوه مراقبت از فرد معلول در اخذ معافیت بهزیستی بسیار مهم است و معلول نباید در مراکز شبنه روزی بهزیستی نگهداری شود.

معافیت برادر یا خواهر تحت پوشش بهزیستی

برای اینکه از طریق خواهر یا برادر معلولتان معاف شوید باید بیش از یکی از خواهر ها یا برادر هایتان تحت پوشش بهزیستی باشند. یعنی باید حداقل دو نفر از فرزندان خانواده تحت پوشش این نهاد قرار گرقته باشند. تعداد برادر سالم خانواده در این معافیت مهم نیست.

اگر در خانواده شما فرد معلولی وجود دارد ممکن است از طریق معافیت ماده ۶ بهزیستی از انجام سربازی معاف شوید.

معافیت همسر معلول

داشتن همسر معلول هم می تواند منجر به اخذ معافیت شود. معافیت دائم برای همسر معلول سخت تر صادر می شود. ابتدا یک معافیت موقت برای مدت مشخصی می گیرید. در صورتی که بعد از اتمام معافیت ازدواج شما پایدار باشد معافیت شما تبدیل به معافیت دائم می شود.

اگر در زمان معافیت موقت، همسر معلول شما فوت کند ۶ ماه فرصت دارید تا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنید. در غیر این صورت غیبت خواهید خورد.

آیا مرگ همسری که معلول بوده باعث ابطال کارت معافیت شوهرش می شود؟

آیا مشمولان غایب می تواند از معافیت بهزیستی استفاده کند؟

شرط اصلی استفاده از تسیهلات سازمان نظام وظیفه عدم وجود سابقه غیبت از سربازی است. معافیت بهزیستی نیز از این امر مستثنی نیست. اگر قبل از اینکه وارد غیبت شوید شرایط معافیت را داشته باشید، غیبت شما مانع از صدور کارت معافیت نمی شود.

اگر پس از اینکه وارد غیبت شدید شرایط معافیت را پیدا کردید باید بتوانید مدت غیبت خود را توجیه کنید. مددجویان تحت پوشش بهزیستی بند های خاصی را برای توجیه مدت غیبت دارند.

برخی از مدارک مورد نیاز برای معافیت مددجویان

 • برگ های وضعیت و معاینه اولیه مشمولین یعنی برگه شماره ۱ و ۲ دفترچه راهنما را کامل کنید.
 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه فرد متقاضی معافیت الزامی است. شناسنامه حتما باید عکس دار باشد. اگر کارت ملی ندارید کارت ملی موقت هم مورد قبول است.
 • علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها یک قطعه عکس رنگی ۴*۳ تمام رخ زمینه سفید همراه داشته باشید.
 • اصل و کپی گواهی آخرین مدرک تحصیلی که توسط مرجع صادرکننده یا دفتر ثبت اسناد برابر با اصل شده باشد نیز لازم است.

مراحل اخذ معافیت مددجویی

همانطور که گفتیم معافیت مدجویی شامل مشمولان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد می شود. اکثر مدارک و روند اخذ معافیت مددجویان شبیه به هم است و باید این مدارک به پلیس + ۱۰ تحویل داده شود. فقط قبل از اینکه به دفاتر پلیس + ۱۰ بروید، باید از نهادی که شما را تحت پوشش قرار داده تاییده بگیرید.

 • بسته به اینکه تحت پوشش بهزیستی باشید یا کمیته امداد، نحوه اخذ تاییده برای معافیت مددجویی متفاوت می شود.

مشاوره معافیت مددجویی

با توجه به زیاد بودن تصبره ها و قوانین انواع معافیت مددجویی، بهتر است با یک مشاور آگاه در زمینه نظام وظیفه مشورت نمایید تا هرچه سریع تر برای اخذ معافیت مددجویان اقدام کنید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 83 تا
 1. علی :

  شرایط معافیت کمیته امداد رو میخواستم لطفا کامل توضیح بدید

  1. باران مشاوره :

   متن مقاله را با دقت بخوانید.

 2. mehdi :

  با سلام آیا معافیت مشابهی برای کفالت پدر وجود داره؟( مادر فوت شده باشه و پدر از کار افتاده و تحت پوشش کمیته امداد)

  1. باران مشاوره :

   اگر پدر از کار افتاده باشه و تحت پوشش جایی هم نباشه شما معاف می شی به شرطی که تنها کفیل محسوب بشی.

 3. علی :

  سلام برای کفالت مادرم تحت پوشش کمیته هست
  از تاریخ جدایی هنوز ۳۰ ماه نشده
  یه برادر کوچیک تر دارم که درست قبل ۳۰ ماه طلاق ۱۸ سالش میشه.معافیت ب کدوممون تعلق میگیره ؟اصن چند وقت باید تحت پوشش کمیته باشیم ؟!

  1. باران مشاوره :

   باید حداقل ۲ سال تحت پوشش دائمی باشید و مادرتان تصمیم می گیرد چه کسی کفیل شان باشد.

 4. ali :

  با سلام در مورد معافیت کمیته امداد باید مشمول هم تحت پوشش باشد یا تحت پوشش بودن مادر کفایت می‌کند؟

  1. باران مشاوره :

   علی آقا همین که مادر شما تحت پوشش باشد کفایت می کند.

 5. رضا اح :

  سلام وقتتون بخیر
  پدرم ۶۷ سالشه مادرم۶۶ تحت پوشش کمیته امداد هستیم
  ایا میشه معاف شد؟ چون پدرم سنش بالاست و مریض
  سه تا برادریم یکیش کارتشو خریده یکی هم معاف جسمی که هردو ازدواج کردن
  ممنون🙏

  1. باران مشاوره :

   رضا جان چون پدرتان در قید حیات است و برادر دارید به شما کفالت نمی دهند. باید تحت پوشش بهزیستی باشید تا بتوانید با وجود برادر و در قید حیات بودن پدر کفالت بگیرید.

 6. مهدی :

  سلام
  من تک پسرم و چهار خواهر دارم پدرم عضو بهزیستی هست مادرم هم از کمیته امداد ۱۵ سالی فرش تحت پوشش بود و فرش میبافت
  برای معافیت سه خواهر رفتم بهزیستی گفتن پدرت تحت پوشش هست ولی نمیتونیم برای معافیت اقدام کنیم چون معلول یا نقص عضو نیس. به کمیته امداد هم رفتم گفتن پرونده مادرم یه ساله بسته شده چون پدر دارم یا باید فوت کنه یا طلاق بگیرن اگه قرار بود فوت کنه یا طلاق بگیره خب چ لزومی داشت شرط سه خواهری بذارن؟
  الان من چیکار کنم کجا برم به گفته مطلب شماره دو شما برای کمیته امداد معافیت چیکار کنم اصلا معافیت میدن چرا میگن تحت پوشش هستی ولی نمیشه برای معافیت سربازی اقدام کنی
  یه راهنمای کامل کنید خواهشا

  1. باران مشاوره :

   آقا مهدی پرسش شما تکراری است و قبلا به آن پاسخ داده ایم.

 7. سامان :

  سلام.سال۹۳همراه مادر و۲خواهرم از پدر جدا شدیم اما سال۹۷ حکم طلاق صادرشد.من۹۵/۶معافیت تحصیلیم به اتمام رسید.قبل از حکم طلاق،مادرم به صورت موقت تحت پوشش کمیته درآمد و بعد از حکم دائم شد.برادر بزرگ‌تر از خودم دارم ک سربازی رفته.(طبق ماده۴۴مکرر،معافیت شامل من میشه،البته بدون غیبت)حالا شانسی برای معافیت دارم؟ممنون از راهنماییتون

  1. باران مشاوره :

   سامان جام نمی توانید معاف شوید چون غیبت دارید و شرایط معافیت را وقتی بدست آورده اید که وارد غیبت شده اید.

 8. فرشاد :

  سلام من سال ۹۲به گفته یکی از آشنا ها که گفت هنگام خدمت گرفتن معافیت آسان تر است به خدمت رفتم اما به هر دری زدم معاف نشدم و چون پدر مریضی دارم که قادر به کار کردن نیست مجبور شدم فرار کنم تا مادرم از گرسنگی نمیرد مستاجر هم هستیم و من تنها فرزند و سرپرست این خانواده هستم یکسال هست که عضو کمیته امداد شده ایم که آنقدر حقوقش ناچیز است کفاف یک هفته را نمیدهد این خر از ۷صبح تا شب کارگری میکنم ترو خدا اگه راهی یا ارگانی هست کمکم کنه معاف شم من سربازی برم خانوادم تو کوچه میمونن چند بار به نظام وظیفه رفتم اما بدون گوش دادن خواستن دستگیرم کنن که به بهانه های مختلف فرار کردم.

  1. باران مشاوره :

   آقا فرشاد شما چون سرباز فراری هستید همه چیز بستگی به رای قاضی دارد. تا تکلیف فرارتان را مشخص نکنید خبری از معافیت نیست. شخصا بعید می دانم معاف شوید اما ممکن است تسهیلاتی نظیر یخشش فرار سربازی، تغییر محل خدمت و نزدیکی به محل سکونت و … به شما بدهند.

 9. کامران :

  ممنون مشاور

 10. کامران :

  ممنون

 11. کامران :

  اقا معذرت میخام یه سوال دیگم داشتم اینه ک من الان حدود پنج ماهه در حال خدمت هستم این مشکلی برا معافیت ایجاد نمیکنه؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   خیر خللی وارد نمی کند.

 12. کامران :

  سلام خسته نباشید سال ۹۴ پدر و مادرم از هم جدا شدن و از سال ۹۴ عضو کمیته امداد هستیم برادرم یک سال از خودم بزرگتره و خدمتش رو تموم کرده منم الان پنج ماهه ک در حال خدمت سربازی هستم میخاستم بپرسم میتونم برا معافیت اقدام کنم؟؟

  1. باران مشاوره :

   آقا کامران شما شانس معافیت دارید.

 13. کامران :

  سلام مادرم به علت مطلقه بودن تحت پوشش کمییته امداد میباشد و من و برادرم با مادرم زندگی میکنیم برادرم یک سال از خودم بزرگ تر است و به خدمت سربازی رفته و تمام کرده است بنده نیز پنج ماهی هست ک در حال خدمت میباشم از شرایط معافیت کمیته امداد خبر نداشتم‌میشه راهنمایی کنید؟؟

  1. باران مشاوره :

   اگر مادرتان برای بیشتر از دوسال تحت پوشش دائمی کمیته باشند می توانید کفالت ایشان را بگیرید. البته عدم غیبت سنواتی هم دیگر شرط است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: