معافیت مددجویان سربازی

آیا مشمولان تحت پوشش کمیته امداد از سربازی معاف می شوند؟

43 3,993

علاوه بر معافیت ماده شش بهزیستی معافیت دیگری تحت عنوان معافیت مددجویی سربازی وجود دارد. در واقع سازمان نظام وظیفه به مشمولان مددجو تسهیلاتی ارائه می کند. این تسهیلات گاها منجر به معافیت دائم سربازی می شود. برای استفاده از معافیت مددجویان سربازی باید موارد زیر را بررسی کنیم.

معافیت مددجویان از سربازی

مددجویان جز اقشاری هستند که به حمایت دولت و سایر نهاد ها نیاز دارند. از این رو دولت سعی نموده تا برای مددجویان امتیازاتی در نظر بگیرد. یکی از این امتیازات، تسهیلات سربازی برای مددجویان است.

صرف وجود مشکلات خانوادگی دلیل موجهی برای اخذ تسهیلات از سازمان نظام وظیفه نیست. بر اساس هماهنگی ها و برنامه ریزی های انجام شده بین سازمان وظیفه عمومی ناجا با کمیته امداد و بهزیستی، به مشمولان مددجو کارت معافیت دائم و … تعلق می گیرد. البته معافیت یا سایر تسهیلات مددجویان در صورتی ممکن است که مددجو شرایط لازم را داشته باشد.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی باران امروز تعطیل است. شما می توانید با مطالعه مقالات و دیدگاه های سایت، پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

شرایط مددجویان کمیته امداد برای سربازی

سازمان نظام وظیفه به مددجویان کمیته امداد با توجه به شرایط زندگی شان معافیت دائم از سربازی، خدمت نزدیک محل سکونت و … را اختصاص می دهد. در ادامه به جزئیات بیشتر تسهیلات مشمولان سرباز تحت پوشش کمیته امداد می پردازیم. معافیت مشمولان تحت پوشش کمیته امداد از سال ۸۷ شروع شد. البته همه مددجویان معاف نمی شوند.

معافیت سربازی کمیته امداد

معافیت دائم سربازی بر اساس قانون ۴۴، در دو حالت زیر به مشمولان تحت پوشش این سازمان داده می شود:

۱) معافیت کمیته امداد مادر بدون سرپرست

در این شرایط شما کفالت مادر از طریق کمیته امداد می گیرید. وقتی تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته باشید، شرط تک پسری از بین می رود. یعنی یکی از فرزندان پسر می تواند معافیت کفالت مادر را بگیرد.

 • اگر مادرتان مطلقه باشد باید سه سال از مدت طلاقش گذشته باشد و همچنین برای مدت مشخصی تحت پوشش کمیته امداد باشد تا بتوانید برای معافیت اقدام کنید.
 • اگر پدرتان فوت کرده است باید گواهی فوت ایشان را ارائه دهید. همچنین مادر شما باید برای مدت مشخص شده در قانون تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته باشد.

چنانچه تعداد پسر های خانواده بیش از یک نفر باشد مادر کفیل را انتخاب می کند

۲) معافیت سه خواهری کمیته امداد

اگر شما تحت پوشش کمیته امداد هستید و سه خواهر دارید می توانید از این معافیت استفاده کنید. البته باید تنها پسر خانواده باشید. خیلی ها معمولا می پرسند که با وجود برادری که سنش کمتر از ۱۸ سال است یا مفقودالاثر شده و یا در حبس است باز هم معافیت سه خواهری به آنها تعلق می گیرد یا خیر.

نکته: برای اخذ این معافیت خواهر های شما باید در قید حیات باشند.

برای اخذ معافیت سربازی سه خواهری از طریق کمیته امداد، آیا هر سه خواهر باید مجرد باشند؟

سایر تسهیلات سازمان نظام وظیفه برای مشمولان تحت پوشش کمیته امداد

محل خدمت مددجوان تحت پوشش کمیته امداد

انجام خدمت سربازی در نزدیک ترین پادگاه به محل زندگی یکی دیگر از تسهیلات سازمان نظام وظیفه برای مددجوان کمیته امداد است. اگر این افراد بعد از تقسیم نیرو پس از آموزشی در جایی دورتر از محل زندگیشان بیفتند می توانند درخواست انتقالی به پادگان های نزدیک محل سکونتشان را بدهند.

کاهش تعرفه صدور کارت

در طرح پرداخت جریمه ریالی مشمولان غایب به متقاضییانی که تحت پوشش کمیته امداد بودند تخفیف ۵۰ درصدی داده می شد. این تخفیف به ۷۰ درصد نیز رسید. مددجویان از تخفیف در تعرفه صدور کارت پایان خدمت نیز بهره مند می شوند.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

ارائه سنوات ارفاقی به مددجویان

دانش جویان باید هر مقطع تحصیلی را در مدت مشخصی به اتمام برسانند در غیر این صورت با معافیت تحصیلی آنها موافقت نمی شود. به منظور حمایت از افرادی که تحت پوشش کمیته امداد هستند، چنانچه مددجو با اتمام سنوات تحصیلی رو به رو شود به ایشان سنوات ارفاقی تعلق خواهد گرفت و وارد دوران غیبت سربازی نخواهد شد.

آیا مددجویان غایب خدمت مددجویان کمیته امداد معافیت تعلق می گیرد؟

مانند اکثر معافیت های سربازی، عدم سابقه غیبت جز یکی از شروط اصلی است. اما تحت شرایطی کمیته امداد حاضر است وضعیت شما را بررسی کند تا شما موفق به توجیه غیبت شوید و برای معافیت و … اقدام کنید. برای آگاهی بیشتر با مشاوره سربازی باران مشاوره تماس بگیرید.

شرایط مددجویان بهزیستی و کمیته امداد برای معافیت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

شرایط مددجویان تحت پوشش بهزیستی برای سربازی

همانطور که می دانید در خانواده هایی که یک یا چند نفر از اعضای خانواده دچار معلولیت هستند فشار بیشتری وجود دارد. بر اساس توافق نامه ای که بین سازمان بهزیستی و سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در سال ۱۳۸۲ منعقد شد، مددجویان تحت پوشش بهزیستی می توانند از تسهیلات سربازی مثل معافیت بهره مند شوند. در ادامه شرایط مددجویان تحت پوشش بهزیستی برای معافیت را بازگو می کنیم.

معافیت کفالت فرزند معلول

اگر شما دارای فرزند معلول هستید می توانید از معافیت بهزیستی استفاده کنید مشروط به اینکه فرزند شما تحت پوشش بهزیستی باشد. جنسیت فرزند اصلا مهم نیست و فقط نباید از خدمت سربازی غیبت داشته باشید یا غیبت خود را توجیه کرده باشید.

معافیت فرزندان معلولین (داشتن پدر یا مادر معلول)

اگر پدر یا مادر شما به دلیل معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشد و از نظر سازمان نظام وظیفه پدر یا مادرتان نیازمند به مراقبت تشخیص داده شود، شما یا یکی از برادرانتان از خدمت معاف می شوید. تعداد پسر های خانواده در این معافیت مهم نیست.

شرایط و نحوه مراقبت از فرد معلول در اخذ معافیت بهزیستی بسیار مهم است و معلول نباید در مراکز شبنه روزی بهزیستی نگهداری شود.

معافیت برادر یا خواهر تحت پوشش بهزیستی

برای اینکه از طریق خواهر یا برادر معلولتان معاف شوید باید بیش از یکی از خواهر ها یا برادر هایتان تحت پوشش بهزیستی باشند. یعنی باید حداقل دو نفر از فرزندان خانواده تحت پوشش این نهاد قرار گرقته باشند. تعداد برادر سالم خانواده در این معافیت مهم نیست.

اگر در خانواده شما فرد معلولی وجود دارد ممکن است از طریق معافیت ماده ۶ بهزیستی از انجام سربازی معاف شوید.

معافیت همسر معلول

داشتن همسر معلول هم می تواند منجر به اخذ معافیت شود. معافیت دائم برای همسر معلول سخت تر صادر می شود. ابتدا یک معافیت موقت برای مدت مشخصی می گیرید. در صورتی که بعد از اتمام معافیت ازدواج شما پایدار باشد معافیت شما تبدیل به معافیت دائم می شود.

اگر در زمان معافیت موقت، همسر معلول شما فوت کند ۶ ماه فرصت دارید تا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کنید. در غیر این صورت غیبت خواهید خورد.

آیا مرگ همسری که معلول بوده باعث ابطال کارت معافیت شوهرش می شود؟

آیا مشمولان غایب می تواند از معافیت بهزیستی استفاده کند؟

شرط اصلی استفاده از تسیهلات سازمان نظام وظیفه عدم وجود سابقه غیبت از سربازی است. معافیت بهزیستی نیز از این امر مستثنی نیست. اگر قبل از اینکه وارد غیبت شوید شرایط معافیت را داشته باشید، غیبت شما مانع از صدور کارت معافیت نمی شود.

اگر پس از اینکه وارد غیبت شدید شرایط معافیت را پیدا کردید باید بتوانید مدت غیبت خود را توجیه کنید. مددجویان تحت پوشش بهزیستی بند های خاصی را برای توجیه مدت غیبت دارند.

برخی از مدارک مورد نیاز برای معافیت مددجویان

 • برگ های وضعیت و معاینه اولیه مشمولین یعنی برگه شماره ۱ و ۲ دفترچه راهنما را کامل کنید.
 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه فرد متقاضی معافیت الزامی است. شناسنامه حتما باید عکس دار باشد. اگر کارت ملی ندارید کارت ملی موقت هم مورد قبول است.
 • علاوه بر عکس های الصاقی به برگه ها یک قطعه عکس رنگی ۴*۳ تمام رخ زمینه سفید همراه داشته باشید.
 • اصل و کپی گواهی آخرین مدرک تحصیلی که توسط مرجع صادرکننده یا دفتر ثبت اسناد برابر با اصل شده باشد نیز لازم است.

مراحل اخذ معافیت مددجویی

همانطور که گفتیم معافیت مدجویی شامل مشمولان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد می شود. اکثر مدارک و روند اخذ معافیت مددجویان شبیه به هم است و باید این مدارک به پلیس + ۱۰ تحویل داده شود. فقط قبل از اینکه به دفاتر پلیس + ۱۰ بروید، باید از نهادی که شما را تحت پوشش قرار داده تاییده بگیرید.

 • بسته به اینکه تحت پوشش بهزیستی باشید یا کمیته امداد، نحوه اخذ تاییده برای معافیت مددجویی متفاوت می شود.

مشاوره معافیت مددجویی

با توجه به زیاد بودن تصبره ها و قوانین انواع معافیت مددجویی، بهتر است با یک مشاور آگاه در زمینه نظام وظیفه مشورت نمایید تا هرچه سریع تر برای اخذ معافیت مددجویان اقدام کنید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 43 تا
 1. مهسا :

  با سلام
  پدر شوهر من ۵۵ سالشه و بدلیل از کار افتادگی محدود یکی از دستاش تحت پوشش بهزیستی هستش
  و شدت جراحت بالا نیست…
  همسرم تک پسره و دو خواهر داره
  آیا میتونه معافیت سربازی برای کفالت پدرش رو بگیره؟
  یا اینکه میتونه خدمت در شهر محل سکونت رو داشته باشه؟
  شامل کدوم میشه

  1. باران مشاوره :

   مهسا خانم معمولا باید از کار افتادگی شدید باشد تا معافیت بدهندو بعید می دانم با این شرایط معافیت بگیرید. باز هم درخواست بدهد ضرر ندارد.

 2. علی :

  سلام سال ها قبل ک پدرم فوت کردن برادرم کوچک بودن و کفالت برادرصغیر گرفتم الان ازدواج کردم و برادر و مادرم عضو کمیته هستن ایا برادرم میتونه کفالت مادر را بگیره

  1. باران مشاوره :

   علی آقا هر خانواده فقط یک کفیل دارد.

 3. مراد :

  سلام خسته نباشید
  مادرم تحت پوشش کمیته هست، ما چهار برادر و دو خواهریم، برادر ارشدمون معافیت کفالت گرفت، حال من هم میتونم اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   آقای صدری دیگر این فرصت برای شما وجود ندارد.

 4. یزدان :

  سلام ببخشید من درحال خدمتم پدرومادرم هم جداشدن و تحت پوشش مددجویان بهزیستی هستم و کمک خرج خانواده هستم اگه اقدام کنم معافیت میدن

  1. باران مشاوره :

   به احتمال زیاد معاف می شوید.

 5. میلاد :

  سلام وقتتون بخیر
  بنده چهارخواهر دارم و تحت پوشش کمیته امداد هستیم.پدرم سنشون ۶۳سال است و دارای یک برادر نیز هستم که ازدواج کرده اند و مستقل زندگی میکنند
  من میتونم واسه معافیت کفالت یا مددجویی اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   میلاد جان چون برادر دارید معافیت مددجویی به شما تعلق نمی گیرد.

   1. نیاز :

    سلام من پدرم هشتاد وهشت سال دارای بردار بزرگتر که ازدواج کردن دارای ی خواهر و مادرم هم فوت کرده بنده فرزند آخر خانواده میتونم معافیت بگیرم یانه

    1. باران مشاوره :

     خیر مگر اینکه پدرتان تحت پوشش بهزیستی باشند.

 6. سامان :

  سلام وقت بخیر من مادرم دو سالی هس که زیر نظر کمیته امداده و پدرم هم طبق پزشکی قانونی هم از نظر مجاری و ادراری مشکل دارن هم از نظر دیسک کمر امروز رفتم پرسیدم و بهم گفتن باید برم موارد خاص بپرسم ببینم بهم تعلق میگیره یا نه آیا شما اطلاعی دارید؟

  1. باران مشاوره :

   سامان جان شما نمی توانید برای کفالت مادر اقدام کنید زیرا پدرتان در قید حیات است و از مادرتان طلاق نگرفته است. اگر تک پسر بالای ۱۸ سال هستید برای کفالت پدر اقدام کنید.

 7. احسان :

  سلام
  من پدرم بدلیل معلولیت جسمی تحت پوشش بهزیستی و از کار افتاده ایا میتوانم معاف شوم یا خدمت را در شهر خدم بگذرانم

  1. باران مشاوره :

   احسان جان ممکن است بتوانید. باید این مضوع را در زمان آموزشی به اطلاع یگان نیروی انسانی و فرمانده برسانید و مدارک بهزیستی را ارائه دهید. اگر معلولیت شدید است شانستان را برای معافیت بهزیستی نیز امتحان کنید.

 8. ابوالفضل :

  باعرض سلام
  من ۲۷سالمه وپدرم فوت شده ومادرم ۶۰سالشه وشش ساله که تحت پوشش کمیته امداده وهیچ حقوقی به جزکمیته نداره ومخارجش بامنه
  بااینکه غیبت دارم آیامیتونم ازمعافیت استفاده کنم
  ممنون میشم جواب بدین

  1. باران مشاوره :

   آقای قاسمی اگر مدت غیببتان کم باشد ممکن است بتوانید با کمک کمیته امداد غیبت را توجیه و سپس برای معافیت اقدام کنید.

 9. حسین :

  با سلام پدر من ۷ سال است فوت کرده و ما ۱۰ سال است که تحت پوشش کمیته امداد هستیم برادر بزرگم ۵ سال از من بزرگ تره و کفالت از مادرم رو گرفته به خاطر پدر فوتی و ما هنوز هم تحت پوشش هستیم الا برادرم ازدواج کرده و ۲ تا فرزند داره خودش هم تصادف کرده و دیسک گردن گرفته آیا من میتونیم از کمیته امداد معافیت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   حسین جان شما دیگر نمی توانید معافیت کفالت بگیرید. هر خانواده یک کفیل نیاز دارد.

 10. احمد صادقی :

  سلام
  وقتبخیر
  پدرم ۲ سال پیش فوت کردند
  مادرم تحت پوشش کمیته هستند
  سه برادر هستیم
  بردار بزرگم کفالت پدر گرفتند چندین سال پیش و الان اقامت و پاسپورت ایتالیا دارند
  بردار وسطیم تحت پوشش بهزیستی هستن
  بنده میتونم معاف بشوم؟

  1. باران مشاوره :

   آقای صادقی عزیز با توجه به اینکه برادر شما معافیت کفالت دارند، دیگر شما نمی توانید اقدامی انجام دهید.

 11. مهسا :

  سلام همسرم پدرشون ۷سالی هست ک عضو بهزیستی هستن و ازقسمت پا معلول هستن و همسرم یک برادر کوچیکتر داره ک الان سربازه. ایا میتونه معاف بشه؟ خرجیه پدر معلول و برادر سربازش رو میده. همسرم ۲۸سالشه و ۸سال غیبت سربازی داره و یک بارم خودش عمل ریه انجام داده ریه هاش آب اورده بود چستیوپ گذاشتن براش

  1. باران مشاوره :

   مهسا خانم
   معافیت کفالت شامل همسرتان نمی شود. ایشان می توانند بابت بیماری خودشان برای معافیت پزشکی درخواست دهند.

 12. ایمان :

  سلام
  میخواستم بدونم اگر پدر معلول تحت پوشش کمیته امداد باشه، میتونه یکی از فرزندان پسر معاف بشن؟؟؟یا اینکه حتما باید از بهزیستی اقدام کنن؟

  1. باران مشاوره :

   آقا ایمان لازم است پدر تحت پوشش بهزیستی باشد.

 13. .... :

  با سلام من اعزامی ۹۸/۹/۱۹ هستم و غیبتی هم ندارم پدر و مادرم ۷ سال میشه که از هم جدا شدند و بردار بزرگترم هم کارت پایان خدمت قرمز داره و الانم زندان هستش و مادرم هم حدود ۲ ماهی میشه که عضو کمیته امداد شده میخواستم بدونم میشه معافیت کفالت بگیرم یا خیر ?

  1. باران مشاوره :

   آقا وحید در حال حاضر نمی توانید برای معافیت کفالت اقدام کنید. شما دارای برادر هستید. شرط کمیته امداد نیز برای معافیت این است مادر دو سال باید تحت پوشش باشد.

 14. حمید :

  با سلام
  ما تو خانوادمون دو تا معلول تحت حمایت بهزیستی داریم.ولی متاسفانه سال قبل یکیشون فوت کرد آیا امکان معافیت برای برادرم وجود داره؟

  1. باران مشاوره :

   حمید آقا خیر، متاسفانه معافیت شامل نمی شود.

 15. رولا :

  سلام
  من ۹۷/۲/۱ اعزام بودم نرفتم دوماه بعدش رفتم خدمت الان ۹۰ روز اضاف سنواتی دارم تحت پوشش کمیته امداد هستیم ۲۷ سالمه بنظر شما میتونم توجیه غیبت بزنم اگه بشه از کجا باید شروه بکنم
  ممنون از سایت و مشاوره های خوب و مفیدتون

  1. باران مشاوره :

   سلام
   باید از کمیته امداد نامه تهیه کنید. در غیر این صورت نمی توانید توجیه کنید.

 16. jaafar :

  باسلام من درحال خدمت هستم وپدرم ۵سال فوت شده ومادرم تحت کمیته هس وبردارم استفاده نکرده ینی نرفته وغیبت دارم شامل حال من میشه یاخیر

  1. باران مشاوره :

   خیر، به دلیل غیبت برادر، معافیت شامل شما نمی شود.

 17. حمید :

  با سلام
  پدر بنده ۱۰ سال تحت پوشش بهزیستی بوده. حدود یک سال و شش ماه هست که پدر فوت کردن وبعد از ایشون مادر تحت پوشش کمیته قرار دارن (حدود یک سال و ۳ ماه هست که تحت پوشش هستن)… ۲ برادر بزرگتر از خودم دارم که هر دو خدمت سربازی رفته اند و معافیت نگرفته اند. بنده برای معافیت اقدام کردم و هم جلسه بدوی و هم جلسه تجدید نظر استان رای منفی داد. این موضوع خلاف قانون هست و الان نمیدونم از کجا و چه جوری باید پیگیر حق و حقوقم باشم. از نظام وظیفه هم میپرسم که علت رای منفی شما چیه میگن که محرمانه هست و …
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. باران مشاوره :

   حمید جان شما یکبار مجاز به اعتراض هستید، در نهایت برای اعتراض می توانید به دیوان عالی مراجعه نمایید.

   1. حمید :

    آیا قابل پیگیری هست ؟
    در واقع نظام وظیفه این حق رو دارد که خلاف قانون رای بدهد ؟

    1. باران مشاوره :

     رای بر اساس آیین نامه می باشد.

     1. حمید :

      ممنون از پاسخ شما
      محبت فرمودین

 18. علیرضا :

  سلام وقت بخیر من برادرم عضو سازمان بهزیستیه.و کلن دوتا برادریم.مادمم حدود ۷ ساله جدا از پدرم زندگی میکنن میخواستم بدونم میتونم معاف شم یا خیر

  1. باران مشاوره :

   سلام علیرضا عزیز
   در صورتی که مادر طلاق گرفته باشند و برادرتان معلول باشند به طوری که ناتوان تشخیص داده شوند، معافیت شامل شما می شود.

 19. شایان :

  سلام وقت بخیر
  من قصد دارم برای معافیت مددجویان اقدام کنم. مادرم فعلا از هیچ ارگانی جز کمیته مستمری دریافت نمیکند.
  اما تازگی مادر بزرگم فوت شده و مادرم قصد دارد بعد از معافیت بنده برای گرفتن مستمری ایشان اقدام کند.آیا این کار بعدا مشکلی در وضعیت نظام وظیفه من ایجاد میکند.؟

  1. باران مشاوره :

   شایان عزیز سلام
   بر اساس قوانین سازمان وظیفه عمومی میزان درآمد و منبع درامد خانواده شما ملاک معافیت گرفتن یا نگرفتن نیست.
   اما اگر پوشش کمیته امداد خارج شوید و بعد از ان برای معافیت اقدام کنید، معافیت مددجویی به شما تعلق نخواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: