معافیت پزشکی حین خدمت سربازی

شرایط اخذ معافیت پزشکی در حین خدمت سربازی چیست؟

281 28,962

همانگونه که در مطالب قبل خواندید عده زیادی از مشمولان قبل از اعزام به خدمت سربازی دارای عارضه یا بیماری ساده ای هستند. اما در حین انجام خدمت سربازی این بیماری یا عارضه کوچک موجب آزار فرد و سخت شدن شرایط خدمت سربازی می شود. همچنین ممکن است در حین خدمت نظام وظیفه، سرباز دچار آسیب دیدگی یا عارضه ای شود. در قوانین نظام وظیفه عمومی تمهیداتی برای این قبیل مشکلات اندیشیده شده است. در این شرایط سربازان می توانند از معافیت پزشکی حین خدمت سربازی استفاده کنند.

برای خیلی از مشمولان و سرباز ها این سوالات ایجاد می شود که:

 • اگر در حین خدمت سربازی دچار بیماری یا عارضه ای شدیم چه اقدامی باید انجام دهیم؟
 • آیا در حین انجام خدمت سربازی می توان معافیت پزشکی گرفت و به خدمت سربازی ادامه نداد؟
 • آیا اصلا به سرباز در حال خدمت سربازی معافیت می دهند؟
 • نحوه اقدام و نحوه درخواست معافیت پزشکی حین خدمت چگونه است؟

علاوه بر سوالات فوق، ممکن است موارد بیشتری نیز در مورد معافیت پزشکی در حین خدمت، برای سربازان مبهم باشد. در این مقاله بصورت جامع در خصوص معافیت پزشکی حین خدمت سربازی، بیماریها، نحوه اقدام و انواع معافیت های پزشکی در حین خدمت می پردازیم.

معافیت های پزشکی انواع مختلف دارد، باید به این نکته توجه کنید که بروز هر بیماری یا عارضه ای در حین خدمت نظام وظیفه منجر به اخذ معافیت نمی شود. بلکه ممکن است فقط به سرباز، مرخصی در حین خدمت داده شود تا پس از بهبودی مجددا به ادامه خدمت بپردازد.

در ادامه مقاله در خصوص تفاوت انواع معافیت ها و مرخصی شرح می دهیم.

انواع معافیت های پزشکی حین خدمت

معافیت دائم حین خدمت

در صورتی که فرد در حین خدمت باشد و بر اثر بیماری یا عارضه امکان ادامه خدمت سربازی برای او ممکن نباشد فرد معاف دائم از خدمت سربازی می شود. در این صورت دیگر نیازی نیست به خدمت ادامه بدهد و کارت معافیت پزشکی دریافت می کند. برای دریافت معافیت، سرباز باید خود را به بهداری یگان محل خدمتش معرفی کند و پس از معرفی به بیمارستان نسبت به اخذ معافیت اقدام نماید.

معافیت از خدمات رزم حین خدمت

برخی عارضه ها آنچنان شدید نیستند که سبب شود مشمول از خدمت معاف گردد. اما ممکن است بر اثر فعالیت های سنگین سربازی، آن عارضه تشدید شود. بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه، این گروه از سربازان می توانند در حین خدمت برای معافیت از رزم اقدام کنند. در این معافیت سرباز دیگر از انجام دادن فعالیت های سخت و سنگین سربازی معاف می شود. از جمله فعالیت هایی که به سربازان معاف از رزم ممکن است تعلق نگیرد می توان به رژه، برخی از پست های نگهبانی، عدم انجام فعالیت های سنگین مثل سینه خیز و …اشاره کرد.

معافیت موقت حین خدمت

در صورتی که سرباز در حین خدمت دچار عارضه ای شود به او معافیت موقت داده می شود تا طول مدت درمان را پشت سر بگذارد. در صورت درمان بیماری شخص مجددا به ادامه خدمت مشغول می شود و در صورت عدم درمان (بیش از حد طولانی شدن درمان در شرایط خاص) معافیت دائم می گیرد.

اکنون در اینجا دو سوال مهم پیش می آید:

 • تفاوت مرخصی با معافیت موقت پزشکی چیست؟
 • چه بیماری یا عارضه هایی شامل چه نوع معافیت هایی می شود؟

تفاوت مرخصی با معافیت موقت چیست؟

زمانی که به فرد سرباز، مرخصی داده می شود طول مدت مرخصی معمولا جزئی از دوران خدمت سربازی او محسوب می شود. این مرخصی کوتاه مدت است. اما در صورتی که انجام خدمت سربازی به دلیل مشکلات فردی یا خانوادگی برای سرباز مقدور نباشد، سرباز برای مدت مشخصی از انجام خدمت سربازی معاف می شود تا به مسائل شخصی خود بپردازد. پس از برطرف شدن مشکل، سرباز موظف است مجددا اقدامات اداری را انجام دهد و ادامه خدمت را از سر گیرد.

مدت زمان معافیت موقت، جز خدمت سربازی محسوب نمی شود. بنابراین میزان مدتی که سرباز در معافیت موقت بوده به خدمتش اضافه می شود.

چه بیماری یا عارضه هایی شامل چه نوع معافیت های پزشکی در حین خدمت می شود؟

اگر بیماری یا عارضه ای قابل درمان باشد به سرباز مرخصی داده می شود تا مراحل درمان را طی کند. در این شرایط نیازی به معافیت پزشکی نیست. در صورت تشخیص پزشکان مبنی بر طولانی بودن مدت درمان بیماری، به فرد معافیت موقت داده می شود تا مراحل و دوره درمان را سپری کند. سرباز پس از بهبودی کامل، باید اقدامات لازم جهت اعزام به خدمت را انجام دهد. جهت اطلاعات بیشتر می توانید با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاص نمایید.

ردیفنوع بیماریردیفنوع بیماری
۱شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی۲بیماریهای استخوان (اسکلت)
۳بیماری های عفونی۴ریه و قفسه صدری
۵روماتولوژی و بافت همبند۶جراحی مغز و اعصاب
۷قلب و عروق۱۰اعصاب و روان
۹گوش، حلق و بینی۱۰داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی)
۱۱چشم و عوارض بینایی۱۲بیماری های عمومی
۱۳دستگاه تناسلی و ادراری۱۴فک و دهان ودندان
۱۵خون و انکولوژی۱۶پوست و بافتهای زیر پوست
۱۷بیماریهای غدد مترشحه و داخلی
 • ممکن است بنا بر تشخیص پزشک، بیماری سرباز قابل درمان نباشد در این صورت سرباز معاف دائم می شود.

مراحل اقدام جهت اخذ معافیت پزشکی حین خدمت سربازی

با انواع معافیتهای پزشکی در حین خدمت سربازی و بیماری ها کمی آشنا شدید. اکنون لازم است بدانید در حین خدمت در صورت بروز بیماری یا عارضه چه اقداماتی را باید انجام داد. اگر سربازی در حین خدمت دچار بیماری یا عارضه ای شود باید طبق مراحل زیر اقدام نماید:

 • مراجعه به بهداری یگان محل خدمت
 • در صورت داشتن پرونده پزشکی ارائه مدارک پزشکی
 • در صورت نداشتن پرونده انجام معاینات لازم توسط بهداری
 • ارجاع فرد به بیمارستان مربوطه توسط بهداری
 • انجام معاینات توسط بیمارستان و در صورت نیاز بستری جهت درمان
 • و…

به شما توصیه می کنیم مقاله مشاوره معافیت سربازی را از دست ندهید

مصدومیت حین خدمت سربازی

در صورتی که جین خدمت مصدوم شدید مثلا بینی تان شکست می توانید از بیمه استفاده کنید. در نطر داشته باشید که جراحت و مصدومیت حین خدمت اگر شدید باشد می تواند منجر به معافیت شود اما به شما کارت جانبازی و … تعلق نخواهد گرفت. تنها در صورتی جانبازی و یا … به شما داده می شود که در هنگام رزم صانحه ای رخ داده باشد.

پاسخ به سوالات نظام وظیفه | باران مشاوره 70703025 021سوالات متداول


آیا افتادگی دریچه میترال منجر به معافیت پزشکی می شود؟
آیا در حین تحصیل نیز می توان برای اخذ معافیت پزشکی بیماری های قلبی اقدام کرد؟
اگر بر اساس رای کمیسیون معاف نشوم می توانم به رای کمیسیون پزشکی اعتراض کنم؟
وضعیت معافیت پزشکی بیماری قلبی برای سربازان حین خدمت چگونه است؟
آیا معافیت پزشکی قلبی تاثیری در استخدام دارد؟

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 281 تا
 1. مرتضی :

  سلام خسته نباشی من ۳ ماه خدمتم قبل خدمت بخاطر تتو و خودزنی معاف از رزم شدم ولی الان بخاطر مشکلات خوانوادگی و افسرگی ک گرفتم اصلا نمیتومم خدمتمو ادامه بدم همش استرس اینا دارم نمیتونم چیزی بخورم اصلا امکان معافیت دائم هست؟

  1. باران مشاوره :

   مرتضی جان بستگی به شدت بیماری شما دارد.

 2. محسن :

  سلام و خسته نباشید
  من حدودا یک سال پیش که دوزه اول واکسن کرونارو زدم عارضه ای همراه داشت یه غده کوچیک رو انگشت پای راستم درومد که موقع فشار اومدن یا تحرک زیاد درد میگیره به صورت عادی مشکل ندارم ایا معاف از رزم میشم؟

  1. باران مشاوره :

   محسن جان تا علت و نوع عارضه مشخص نشه نمیشه گفت معاف از رزم میشین یا نه.

 3. امیر :

  سلام و خسته نباشید من تو پادگان پام شکسته و انگشت کوچیک پام اصلا حرک نمیکنه اعصابش انگار از کار افتاده معافیت میتونم بگیرم ؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. شکستگی ها ی استخوانهای بلند :
   الف) شکستگی هائی‌که بعداز۹ ماه جوش‌نخورده باشدومفصل‌کاذب ایجادکرده باشدویا دروضع نامناسب جوش خورده‌و اشکال عملی ایجاد نموده باشد : معاف دائم
   ب) شکستگی های جوش خورده استخوانهای بلند و لگن با و یابدون نصب پیچ یا پلاک و یا کونچر و بدون عارضه: معاف از خدمات رزمی
   ج) شکستگیهای جوش نخورده بدون نصب پیچ و پلاک و کونچر که کمتراز ۶ماه از تاریخ شکستگی گذشته باشد: معاف موقت (به مدت حداکثر ۹ ماه از تاریخ شکستگی )

 4. علی :

  سلام و خسته نباشید.
  من الان ۱۵ ماه خدمت هستم و دچار کولیت روده شدم آیااقدام کلا معاف میشم ؟ یا فقط معاف از رزم؟ خودم دوست ندارم معافیت پزشگی بگیرم

  1. باران مشاوره :

   سلام. کلیه بیماریهای التهابی دستگاه گوارش (IBD) به ثبوت رسیده مانند کرون ، کولیت اولسرو و … (با تأیید پاتولوژی) : معاف دائم
   توضیحات:کولیت های مزمن غیر اختصاصی فاقد عارضه و زخم منفرد رکتوم،به استناد قسمت (الف)بند سایر بیماریها(معاف از رزم)قابل رسیدگی می باشد.

   1. شهرام :

    سلام خسته نباشید
    من در حین آموزشی هستم یک چشم ۶ درجه است و چشم دیگم ۵.۷۵ درجه ضعیفی نزدیک بینی داره آیا امکان داره معافم دائم بشم
    اگر درخواست بدم

    1. باران مشاوره :

     سلام
     اگه دیپلمه هستی با نمره ۶ در یک چشم معافی
     مگه اینکه موقع معاینه قطره ای بریزن که نمره کمی بیاد پایین تر

     1. علی :

      سلام وقت بخییر
      مدرکم دیپلمه یه چشم بیماری میوپی و سیکلوپلژی کامل داره نمره چشم چپ ۶ درجه است و چشمم راستم ۵.۷۵ در حال حاضر سرباز نیرو انتظامی هستم آیا معاف دائم میشم

     2. باران مشاوره :

      سلام. میوپی با سیکلوپلژی کامل :
      (میوپی با سیکلوپلژی کامل که در صورت همراه بودن با آستیگماتیسم با علامت مثبت منظور شود ولی محاسبه نگردد.)
      الف)میوپی بیش از۶ دیوپتر یک چشم : معاف دائم
      تبصره: برای دارندگان مدارک کارشناسی و بالاتر میوپی بیش از ۸ دیوپتر یک چشم: معاف دائم
      ب)میوپی از ۳ تا ۶ دیوپتر هر یک از چشمها : معاف از خدمات رزمی
      تبصره: برای دارندگان مدارک کارشناسی و بالاتر میوپی از ۳ تا ۸دیوپتر هر یک از چشمها: معاف از خدمات رزمی
      در مورد این بند مقرر گردید چنانچه هیپیرمتروپ و میوپ با استیگماتیسم همراه باشد واسفر و سیلندر همه علامت باشند در محاسبه،مجموع آنها در یک چشم در نظر گرفته شود.

    2. عماد :

     سلام من تو ارگان سپاه در حال خدمت هستم و بعد از یک کار سنگین که انجام دادم دچار بیضه درد شدید شدم و به دکتر که مراجعه کردم پس از انجام معاینه و سونوگرافی تشخیص واریکوسل گرید ۳ در هر دو بیضه رو داشتن و باید عمل بشم میخواستم ببینم ایا کمیسون ۱۳۴ به من تعلق میگیرد؟ و اینکه به گفته خوده شما معافیت موقت بعد از اتمام به مدت خدمت اضاف میشه ایا میشه معافیت موقت رو نداشته باشم؟یا برای این درجه از بیماری اجباریه؟؟

     1. باران مشاوره :

      سلام.در صورتی که بیماری تون نیاز به عمل جراحی داشته باشد برای شما معافیت موقت در نظر خواهند گرفت تا سیر مراحل درمکان و بهبودی تون صورت گیرد.و این تنها به تشخیص پزشکان نظام می باشد. در سال تنها یکماه از استزاحت پزشکی میتونین استفاده کنین برای موارد بیشتر برای شما معافیت موقت در نظر میگیرند که جز خدمت سربازی تون به حساب نخواهد آمد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: