معافیت پزشکی در حین تحصیل

شرایط و بیماری های معافیت پزشکی حین تحصیل کدامند؟

144 13,442

همانگونه که می دانید معافیت پزشکی سربازی دارای شرایط خاصی می باشد. اما برخی تمایل دارند معافیت پزشکی در حین تحصیل را اخذ نمایند یعنی همزمان با معافیت تحصیلی خود، از معافیت پزشکی استفاده کنند و کارت معافیت دائم از سربازی را دریافت نمایند. اگر داشنجوی ترم آخر هستید بعد از فارغ التحصیلی باید به خدمت سربازی بروید. پس اگر شرایط معافیت پزشکی حین سربازی را دارید در ادامه با ما همراه باشید.

دسته بندی بیماری ها در قانون نظام وظیفه

بر اساس آخرین قوانین معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه افراد دارای بیماری به سه دسته تقسیم می شوند.

این سه گروه به شرح زیر می باشند:

 • مشمولانی که به دلیل بیماری یا نقص عضو فقط توان انجام خدمت در امور غیر رزمی را دارند که به عنوان معاف از رزم به خدمت اعزام خواهند شد.
 • افرادی که به دلیل بیماری جسمی و روانی موقتاً قادر به انجام خدمت نیستند که حداکثر تا ۲ سال از معافیت موقت استفاده خواهند کرد.
 • افرادی که به دلیل بیماری یا نقص عضو قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند که معاف دائم پزشکی از خدمت سربازی می شوند.

همه مشمولان قبل از اعزام به خدمت سربازی معاینه و کسانی که قادر به خدمت نیستند یا خودشان به رای پزشک اولیه اعتراض داشته باشند به شورای پزشکی شهرستان معرفی می شوند. کسانی که به رای شورای پزشکی شهرستان نیز اعتراض داشته باشند به شورای پزشکی استان معرفی خواهند شد و رای شورای مذکور لازم الاجرا خواهد بود.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت پزشکی در حین تحصیل و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

معافیت سربازی در حین تحصیل

افردی که در حال تحصیل هستند تا قبل از دیپلم و در دوران مدرسه، با توجه به اینکه به سن ۱۸ سالگی نرسیدند، مشمول نظام وظیفه محسوب نمی شوند. چون مشمول نیستند نمی توانند برای معافیت پزشکی و … اقدامی انجام دهند. بعد از پشت سر گذاشتن دوران متوسطه و بدو ورود به دانشگاه، با توجه به این که سن افراد به ۱۸ سال رسیده است، مشمول نظام وظیفه محسوب می شوند.

این مشمولین به دلیل اینکه در حال تحصیل هستند شامل معافیت تحصیلی می شوند، اما به دلیل محدودیت های معافیت تحصیلی، در حین تحصیل نیز استرس قوانین معافیت تحصیلی را همواره دارند. اکنون اگر فرد بتواند در حین تحصیل از معافیت های نظام وظیفه استفاده کند می تواند با آرامش خاطر به ادامه تحصیل بپردازد. جالب این است بدانید با توجه به قوانین نظام وظیفه، فرد می تواند فقط برای دو نوع از معافیت ها، در حین تحصیل اقدام کند:

در این مقاله قصد داریم به معرفی و شرایط اخذ معافیت پزشکی در حین تحصیل بپردازیم.

معافیت پزشکی در حین تحصیل

طبیعتا بسیاری از شما در زمینه معافیت پزشکی در حین تحصیل سوالاتی در ذهن دارید. در این مقاله سعی شده است به این سوالات و سوالات بسیاری دیگر که در ذهن شما عزیزان است پاسخ دهیم. با دسته بندی بیماری ها در قوانین نظام وظیفه آشنا شدید . اکنون لازم است در خصوص معافیت پزشکی در حین تحصیل بیشتر بدانید.

معافیت پزشکی از جمله معافیت هایی است که بسیاری از مشمولان از آن استفاده می کنند و بدون رفتن به خدمت سربازی، خیال خود را از نظام وظیفه راحت می کنند. مشمولانی که در حین تحصیل هستند و مبتلا به بیماری یا عارضه می باشند فقط در صورتی که دارای شرایط خاصی باشند می توانند نسبت به دریافت معافیت پزشکی اقدام کنند. این نوع معافیت شامل معافیت از رزم، معافیت موقت پزشکی و معافیت دائم پزشکی می باشد که با توجه به نوع بیماری یا عارضه به مشمولان دارای بیماری تعلق می گیرد.

ملاک معافیت بیماری های اعصاب و روان، پرونده بیمار در مراکز درمانی و مدارک پزشکی و بستری اوست

شرایط اخذ معافیت پزشکی در حین تحصیل بر اساس ماده ۱۰

درقانون قبلی تقاضای معافیت پزشکی در حین تحصیل ممنوع بود پس فردی که در حال تحصیل بوده و از معافیت تحصیلی استفاده می کرده، نمی توانسته درخواست معافیت پزشکی بدهد. از مرداد ماه سال ۹۷، بر اساس آیین نامه جدید نظام وظیفه، مقرر شد افراد در حین تحصیل نیز بتوانند نسبت به درخواست معافیت پزشکی اقدام کنند. اما بیماری این افراد باید دارای شرایط خاص باشد که به شرح زیر می باشد:

 • بیماری در بازه زمانی قابل درمان نباشد.
 • فرد در حال تحصیل دچار نقص عضو باشد.
 • مدرک تحصیلی در نوع معافیت پزشکی تاثیر نداشته باشد.

در صورتی که فردی دارای بیماری یا عارضه ای با شرایط بالا باشد می تواند همزمان با تحصیل نسبت به درخواست رسیدگی به معافیت پزشکی نظام وظیفه اقدام نماید و از معافیت پزشکی در حین تحصیل بهره ببرد.

شرایط اخذ معافیت پزشکی در حین تحصیل بر اساس ماده 10

مثال های برای معافیت پزشکی حین تحصیل

فردی از داشتن یک دست یا پا محروم است، چون نقص عضو این فرد تا پایان تحصیل درمان نمی شود و یا سطح مدرک تحصیلی در نوع معافیت فرد اثر گذار نمی باشد این فرد می تواند نسبت به اخذ معافیت پزشکی در حین تحصیل اقدام نماید.

قد فردی ۱۴۵ سانتیمتر است و دانشجوی مقطع کاردانی می باشد، با توجه به قانون معافیت پزشکی فرد با مدرک کاردانی می تواند از خدمت سربازی معاف دائم شود، اما در صورتی که فرد دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر باشد فقط می تواند معاف از خدمات رزمی شود و معاف دائم نمی شود، پس این فرد نمی تواند از معافیت پزشکی در حین تحصیل استفاده کند.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

لیست بیماری های معافیت پزشکی در حین تحصیل

در جدیدترین آیین نامه سازمان نظام وظیفه، بیماری های معافیت کننده پزشکی در ۱۷ دسته تقسیم شده اند. هر یک از این دسته ها شامل بیماری های زیادی می شود. مشمولان حین تحصیل تحت شرایطی می توانند برای از اخذ معافیت پزشکی حین تحصیل اقدام کنند. با کلیک روی هر بیماری به بخش مربوط به آن می روید.

ردیفنوع بیماریردیفنوع بیماری
۱شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی۲بیماریهای استخوان (اسکلت)
۳بیماری های عفونی۴ریه و قفسه صدری
۵روماتولوژی و بافت همبند۶جراحی مغز و اعصاب
۷قلب و عروق۱۰اعصاب و روان
۹گوش، حلق و بینی۱۰داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی)
۱۱چشم و عوارض بینایی۱۲بیماری های عمومی
۱۳دستگاه تناسلی و ادراری۱۴فک و دهان ودندان
۱۵خون و انکولوژی۱۶پوست و بافتهای زیر پوست
۱۷بیماریهای غدد مترشحه و داخلی

مدارک معافیت پزشکی در حین تحصیل

 • پرونده پزشکی ( در صورت دارا بودن پرونده)
 • ۴ قطعه عکس زمینه سفید ۴*۳
 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • و ….

برای اقدام سریع تر برای معافیت پزشکی حین تحصیل می توانید با گروه مشاوره باران ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس گرفته و از خدمت معاف شوید.

نحوه اخذ معافیت پزشکی در حین تحصیل

 • مراجعه به پلیس+۱۰
 • دریافت فرم معافیت پزشکی
 • تکمیل فرم مشخصات فردی
 • تکمیل فرم معاینه اولیه توسط پزشک معالج
 • و …

سوال های متداول معافیت پزشکی در حین تحصیل

۱) اگر در حین تحصیل موفق به دریافت معافیت پزشکی نشویم می توانیم به تحصیل ادامه دهیم؟

 • بله. اگر بر اساس رای کمیسیون پزشکی معاف نشدید می توانید تا پایان دوران تحصیل، به تحصیل خود ادامه دهید و پس از اتمام دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال نمایید.

۲) در صورتی که در حین تحصیل با معافیت پزشکی موافقت نشود آیا می توان پس از اتمام تحصیل مجددا درخواست معافیت پزشکی کرد؟

 • بله. در صورتی که بیماری فرد مشمول تا پایان تحصیل تشدید شود، فرد مشمول می تواند پس از پایان تحصیل نسبت به درخواست معافیت پزشکی اقدام نماید.

مشاوره تلفنی معافیت پزشکی حین تحصیل

در پایان لازم است یاد آور شویم با توجه به اینکه نوع مدرک و مقطع تحصیلی در نوع معافیت پزشکی تاثیر گذار است افرادی که فارغ التحصیل می شوند با توجه به اینکه دارای تخصص می باشند، در صورتی که با وجود بیماری یا نقص عضو بدون سختی بتوانند به تخصص خود در جامعه بپردازند، این افراد از سربازی معاف نمی شوند و فقط معاف از رزم می شوند و در طول خدمت سربازی در تخصص خود به کار گرفته می شوند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 144 تا
 1. علیرضا :

  سلام
  من یک‌ هفته هست دچار هرنی دیسکال شدم
  پارگی دیسک گردن
  در حال حاظر دانشجوی ارشد هستم
  بد‌ون ترک تحصیل میتوانم برای معافیت اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   معافیت حین تحصیل قوانینش بسیار متغیره خود سازمان میگه برای اینکه بفهمی جدیدترین تصمیم در این زمینه چیه باید بری پلیس +۱۰ درخواست بدی ببینی سیستم ارور میده یا نه
   ولی در کل بعیده که حین خدمت بتونی

 2. امیر :

  بیماری واریکوسل دارم .ترم اخر دانشگاه هستم میتونم حین تحصیل اقدام کنم یا باید منتظر بمونم درسم تمومشه بعد .بخاطر اینکه اگه معافیت ندن باید برم سربازی یا میتونم درسم تموم کنم بعد برم میپرسم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   باید درستو تموم کنی یا انصراف بدی حین تحصیل نمیشه

   واریکوسل یکطرفه یا دو طرفه :
   الف) در صورتیکه نیاز به عمل جراحی داشته باشد (جهت عمل جراحی) : شش ماه معاف موقت
   ب) در صورتیکه بعداز عمل عود نماید و درجه ۳ و بالاتر باشد : معاف دائم
   توضیحات بند ۳۰ (ب): منظور از عود بیماری در این بند،مواردی است که واریکوسل از نظر شدت و درجه و ضرورت انجام عمل وجراحی،بدواًبه تایید اعضای شورای پزشکی رسیده و پس از عمل جراحی در مراکز درمانی معتبر(مراکز دانشگاهی و نیرو های مسلح)مجدداًعود نماید

 3. رضا :

  سلام من دانشجوی رشته پزشکی هستم
  میخواستم بدونم اگر یکی از بیماری هایی که در لیست معافیت هست را داشته باشم میتونم درخواست معافیت پزشکی بدم؟ و اینکه آیا به دانشجویان پزشکی معایفت دائم پزشکی میدن؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   فقط در صورتی به پزشک معافیت میدن که نتونه طبابت کنه

 4. Ehsan :

  سلام من این ترم دانشجوی کارشناسی شدم و بیماری چشمی دارم ایا ملاک مدرک در حال تحصیل میباشد یا اخرین مدرک تحصیلی؟سپاس

  1. باران مشاوره :

   سلام
   نمره یک چشم برای زیر لیسانس ۶ و برای بالاتر ۸ هست و نمیتونی حین تحصیل اقدام کنی.

 5. امیر :

  سلام من معاف از رزم شدم بعد از اونجا گفتن ده روز دیگه مراجعه کن پلیس+۱۰ ولی من امسال دانشگاه قبول شدم و معافیت دانشجویی گرفتم العان باید سربازی برم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   با ثبت نام دانشگاه اعرامت باطل میشه و معافیت تحصیلی برات صادر میشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: