معافیت پزشکی در حین تحصیل

شرایط و بیماری های معافیت پزشکی حین تحصیل کدامند؟

53 10,387

همانگونه که می دانید معافیت پزشکی سربازی دارای شرایط خاصی می باشد. اما برخی تمایل دارند معافیت پزشکی در حین تحصیل را اخذ نمایند یعنی همزمان با معافیت تحصیلی خود، از معافیت پزشکی استفاده کنند و کارت معافیت دائم از سربازی را دریافت نمایند. اگر داشنجوی ترم آخر هستید بعد از فارغ التحصیلی باید به خدمت سربازی بروید. پس اگر شرایط معافیت پزشکی حین سربازی را دارید در ادامه با ما همراه باشید.

دسته بندی بیماری ها در قانون نظام وظیفه

بر اساس آخرین قوانین معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه افراد دارای بیماری به سه دسته تقسیم می شوند.

این سه گروه به شرح زیر می باشند:

 • مشمولانی که به دلیل بیماری یا نقص عضو فقط توان انجام خدمت در امور غیر رزمی را دارند که به عنوان معاف از رزم به خدمت اعزام خواهند شد.
 • افرادی که به دلیل بیماری جسمی و روانی موقتاً قادر به انجام خدمت نیستند که حداکثر تا ۲ سال از معافیت موقت استفاده خواهند کرد.
 • افرادی که به دلیل بیماری یا نقص عضو قادر به انجام خدمت دوره ضرورت نیستند که معاف دائم پزشکی از خدمت سربازی می شوند.

همه مشمولان قبل از اعزام به خدمت سربازی معاینه و کسانی که قادر به خدمت نیستند یا خودشان به رای پزشک اولیه اعتراض داشته باشند به شورای پزشکی شهرستان معرفی می شوند. کسانی که به رای شورای پزشکی شهرستان نیز اعتراض داشته باشند به شورای پزشکی استان معرفی خواهند شد و رای شورای مذکور لازم الاجرا خواهد بود.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت پزشکی در حین تحصیل و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

معافیت سربازی در حین تحصیل

افردی که در حال تحصیل هستند تا قبل از دیپلم و در دوران مدرسه، با توجه به اینکه به سن ۱۸ سالگی نرسیدند، مشمول نظام وظیفه محسوب نمی شوند. چون مشمول نیستند نمی توانند برای معافیت پزشکی و … اقدامی انجام دهند. بعد از پشت سر گذاشتن دوران متوسطه و بدو ورود به دانشگاه، با توجه به این که سن افراد به ۱۸ سال رسیده است، مشمول نظام وظیفه محسوب می شوند.

این مشمولین به دلیل اینکه در حال تحصیل هستند شامل معافیت تحصیلی می شوند، اما به دلیل محدودیت های معافیت تحصیلی، در حین تحصیل نیز استرس قوانین معافیت تحصیلی را همواره دارند. اکنون اگر فرد بتواند در حین تحصیل از معافیت های نظام وظیفه استفاده کند می تواند با آرامش خاطر به ادامه تحصیل بپردازد. جالب این است بدانید با توجه به قوانین نظام وظیفه، فرد می تواند فقط برای دو نوع از معافیت ها، در حین تحصیل اقدام کند:

در این مقاله قصد داریم به معرفی و شرایط اخذ معافیت پزشکی در حین تحصیل بپردازیم.

معافیت پزشکی در حین تحصیل

طبیعتا بسیاری از شما در زمینه معافیت پزشکی در حین تحصیل سوالاتی در ذهن دارید. در این مقاله سعی شده است به این سوالات و سوالات بسیاری دیگر که در ذهن شما عزیزان است پاسخ دهیم. با دسته بندی بیماری ها در قوانین نظام وظیفه آشنا شدید . اکنون لازم است در خصوص معافیت پزشکی در حین تحصیل بیشتر بدانید.

معافیت پزشکی از جمله معافیت هایی است که بسیاری از مشمولان از آن استفاده می کنند و بدون رفتن به خدمت سربازی، خیال خود را از نظام وظیفه راحت می کنند. مشمولانی که در حین تحصیل هستند و مبتلا به بیماری یا عارضه می باشند فقط در صورتی که دارای شرایط خاصی باشند می توانند نسبت به دریافت معافیت پزشکی اقدام کنند. این نوع معافیت شامل معافیت از رزم، معافیت موقت پزشکی و معافیت دائم پزشکی می باشد که با توجه به نوع بیماری یا عارضه به مشمولان دارای بیماری تعلق می گیرد.

ملاک معافیت بیماری های اعصاب و روان، پرونده بیمار در مراکز درمانی و مدارک پزشکی و بستری اوست

شرایط اخذ معافیت پزشکی در حین تحصیل بر اساس ماده ۱۰

درقانون قبلی تقاضای معافیت پزشکی در حین تحصیل ممنوع بود پس فردی که در حال تحصیل بوده و از معافیت تحصیلی استفاده می کرده، نمی توانسته درخواست معافیت پزشکی بدهد. از مرداد ماه سال ۹۷، بر اساس آیین نامه جدید نظام وظیفه، مقرر شد افراد در حین تحصیل نیز بتوانند نسبت به درخواست معافیت پزشکی اقدام کنند. اما بیماری این افراد باید دارای شرایط خاص باشد که به شرح زیر می باشد:

 • بیماری در بازه زمانی قابل درمان نباشد.
 • فرد در حال تحصیل دچار نقص عضو باشد.
 • مدرک تحصیلی در نوع معافیت پزشکی تاثیر نداشته باشد.

در صورتی که فردی دارای بیماری یا عارضه ای با شرایط بالا باشد می تواند همزمان با تحصیل نسبت به درخواست رسیدگی به معافیت پزشکی نظام وظیفه اقدام نماید و از معافیت پزشکی در حین تحصیل بهره ببرد.

شرایط اخذ معافیت پزشکی در حین تحصیل بر اساس ماده 10

مثال های برای معافیت پزشکی حین تحصیل

فردی از داشتن یک دست یا پا محروم است، چون نقص عضو این فرد تا پایان تحصیل درمان نمی شود و یا سطح مدرک تحصیلی در نوع معافیت فرد اثر گذار نمی باشد این فرد می تواند نسبت به اخذ معافیت پزشکی در حین تحصیل اقدام نماید.

قد فردی ۱۴۵ سانتیمتر است و دانشجوی مقطع کاردانی می باشد، با توجه به قانون معافیت پزشکی فرد با مدرک کاردانی می تواند از خدمت سربازی معاف دائم شود، اما در صورتی که فرد دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر باشد فقط می تواند معاف از خدمات رزمی شود و معاف دائم نمی شود، پس این فرد نمی تواند از معافیت پزشکی در حین تحصیل استفاده کند.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

لیست بیماری های معافیت پزشکی در حین تحصیل

در جدیدترین آیین نامه سازمان نظام وظیفه، بیماری های معافیت کننده پزشکی در ۱۷ دسته تقسیم شده اند. هر یک از این دسته ها شامل بیماری های زیادی می شود. مشمولان حین تحصیل تحت شرایطی می توانند برای از اخذ معافیت پزشکی حین تحصیل اقدام کنند. با کلیک روی هر بیماری به بخش مربوط به آن می روید.

ردیفنوع بیماریردیفنوع بیماری
۱شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی۲بیماریهای استخوان (اسکلت)
۳بیماری های عفونی۴ریه و قفسه صدری
۵روماتولوژی و بافت همبند۶جراحی مغز و اعصاب
۷قلب و عروق۱۰اعصاب و روان
۹گوش، حلق و بینی۱۰داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی)
۱۱چشم و عوارض بینایی۱۲بیماری های عمومی
۱۳دستگاه تناسلی و ادراری۱۴فک و دهان ودندان
۱۵خون و انکولوژی۱۶پوست و بافتهای زیر پوست
۱۷بیماریهای غدد مترشحه و داخلی

مدارک معافیت پزشکی در حین تحصیل

 • پرونده پزشکی ( در صورت دارا بودن پرونده)
 • ۴ قطعه عکس زمینه سفید ۴*۳
 • اصل و کپی شناسنامه
 • اصل و کپی کارت ملی
 • و ….

برای اقدام سریع تر برای معافیت پزشکی حین تحصیل می توانید با گروه مشاوره باران ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس گرفته و از خدمت معاف شوید.

نحوه اخذ معافیت پزشکی در حین تحصیل

 • مراجعه به پلیس+۱۰
 • دریافت فرم معافیت پزشکی
 • تکمیل فرم مشخصات فردی
 • تکمیل فرم معاینه اولیه توسط پزشک معالج
 • و …

سوال های متداول معافیت پزشکی در حین تحصیل

۱) اگر در حین تحصیل موفق به دریافت معافیت پزشکی نشویم می توانیم به تحصیل ادامه دهیم؟

 • بله. اگر بر اساس رای کمیسیون پزشکی معاف نشدید می توانید تا پایان دوران تحصیل، به تحصیل خود ادامه دهید و پس از اتمام دفترچه اعزام به خدمت خود را ارسال نمایید.

۲) در صورتی که در حین تحصیل با معافیت پزشکی موافقت نشود آیا می توان پس از اتمام تحصیل مجددا درخواست معافیت پزشکی کرد؟

 • بله. در صورتی که بیماری فرد مشمول تا پایان تحصیل تشدید شود، فرد مشمول می تواند پس از پایان تحصیل نسبت به درخواست معافیت پزشکی اقدام نماید.

مشاوره تلفنی معافیت پزشکی حین تحصیل

در پایان لازم است یاد آور شویم با توجه به اینکه نوع مدرک و مقطع تحصیلی در نوع معافیت پزشکی تاثیر گذار است افرادی که فارغ التحصیل می شوند با توجه به اینکه دارای تخصص می باشند، در صورتی که با وجود بیماری یا نقص عضو بدون سختی بتوانند به تخصص خود در جامعه بپردازند، این افراد از سربازی معاف نمی شوند و فقط معاف از رزم می شوند و در طول خدمت سربازی در تخصص خود به کار گرفته می شوند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 53 تا
 1. Alibayati :

  سلام من درماتیت دارم که به شدت اذیتم میکنه و مزمنه و دوساله که درگیرم باهاش.به گرما و اب و هوای خشک حساسم و پتو و بالشتمم نباید هرجنسی باشه و کلاه نمیتونم بزارم.ورزش و دو هم که میکنم دوباره سوزش میگیره پوستم،عرق کردن بده برام و به بعضی غذا ها حساسیت دارم از سرم تا سینم میسوزه و تیر میکشه جوری که دیوونم میکنه
  کلا همش تو خونم و از پا درم اورده و موقع تحصیل با کورتون سرپام که ضرر داره،ایا این شامل معافیت پزشکی حین تحصیل میشه؟

 2. بهنام :

  سلام خسته نباشید
  من ۲۰سالمهو پاهام پرانتزیه و شدت آن هم بالاست و من در حال حاضر دانشگاه تحصیل میکنم میخواستم بدونم من میتونم تو این شرایط معافیت پزشکی بگیرم

  1. باران مشاوره :

   بهنام جان با توجه به تعیین کننده بودن مدرک تحصیلی در معافیت شما، باید پس از اتمام تحصیل برای معافیت اقدام کنید. توصیه می کنم به مقاله معافیت پا پرانتزی مراجعه کنید.

 3. محمدعلی :

  سلام وقت بخیر خسته نباشید من ۲۲ سالمه و در سن ده سالگی از ناحیه مفصل هیپ دچار بیماری شدم ک مفصل پام از بین رفت و مجبورم شدم جراحی کنم و پلاتین بزارم و دوباره جراحی کردم و پلاتین رو در آوردم الانم هنوز ک ی سری محدودیت ها دارم مثلا نمیتونم چهار زانو بشینم و … میخواستم بدونم معاف میشم یا ن چون من رفتم دکتر اصلا نگاه نکرد و دکتر نظام وظیفه بود گفت معاف نمی شی در حالی ک ی دکتر دیگه ک اونم جزو نظام پزشکی بود گفت معاف میشی میخواستم نظر شمارو بدونم ک ببینم معاف میشم یا نه مدارک عمل پام رو هم گم کردم

  1. باران مشاوره :

   محمد علی عزیز ملاک قانون پزشک های وظیفه عمومی است و نظر پزشک خارج از سازمان اصلا ملاک نیست. داشتن محدودیت در نشستن و … ممکن است منجر به معافیت از رزم شود.

 4. مهران :

  سلام و عرض ادب
  ممنون میشوم راهنماییم کنید من الان دانشجوی ارشد هستم
  و مشکلم اینه با بیماری نارسایی حاد کلیه
  کلیه ی چپم رو از دست دادم کلیه ی راست هم مشکل برگشت ادرار به حالب و دوشاخه شدن ادرار رو دارم
  آیا میتوانم برای معافیت پزشکی اقدام کنم.؟

  1. باران مشاوره :

   مهران جان شانس معافیت شما زیاد است. اگر برگشت ادار شما دو طرفه یا یک طرفه مساوی یا بیشتر از درجه ۳ باشد معاف دائم خواهید گرفت.

 5. امیر :

  سلام بنده داسنجوی ترم اخر کاردانی هستم چهارسال پیش تصادف کردم و شکستگی زانو و قطع شدن رگ عروق خونی که پیوند کردم
  امیدی هست که معاف شوم در صمن دفورمیتی مچ پا هم دارم ۲ ساعت که راه بروم از پا میفتم لطفا راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   با توجه به دفورمیتی مچ اگر شدید باشد شانس معافیت دارید.

 6. بهنام :

  سلام.
  نزدیک به ۹ سال مبتلا به صرع هستم وتحت نظر پزشک معالجم میباشم و پرونده پزشکی دارم و هر شب داروی دپاکین مصرف میکنم و به صورت دوره ای باید آزمایش خون و نوار مغزی بگیرم. آیا میتوانم مشمول معافیت پزشکی در حین تحصیل شوم؟ اولین اقدام چیست؟

  1. باران مشاوره :

   بهنام جان در صورتی که شدید باشد و تسنج داشته باشید، شرایط معافیت را خواهید داشت.

 7. امیر :

  سلام.بیماری اعصاب و روان استرس شدید رو میشه حین تحصیل برای معافیت اقدام کرد؟

  1. باران مشاوره :

   خیر، در حین تحصیل نمی توانید اقدام کنید.

 8. کیومرث کریمی :

  سلام من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم و بیماری کولیت شدید عصبی روده دارم میتونم در حین تحصیل برای معافیت پزشکی اقدام کنم لطفا جواب بدین؟

  1. باران مشاوره :

   کیومرث عزیز در صورتی که کولیت باشد، می توانید در حین تحصیل برای معافیت اقدام کند.

 9. امید :

  باسلام. بنده ترنسکشوال هستم. از دختر به پسر. اگر برای معافیت پزشکی مدارک تحصیلی را نداشته باشم باید چکار کنم؟ معافیت نمی دهند؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   شما هر جا که تحصیل کرده باشید دارای پرونده می باشید. در صورت عدم وجود پرونده باید به اداره مربوطه مراجعه کنید.

 10. احمد :

  سلام وقت بخیر من دانشجوی ترم ۳ کارشناسی هستم و مدرک فوق دیپلم دارم اما هنوز مدرک کارشناسی نگرفتم میخواستم بدونم میتونم برای معافیت دائم ریه و قفسه صدری اقدام کنم؟
  سوال دیگه ام اینه مدرک تحصیلی روی معافیت ریه و قفسه صدری تاثیر گزار هست یا خیر ممنون میشم پاسخ بدید

  1. باران مشاوره :

   احمد آقا سلام
   بستگی به نوع عارضه دارد.

   1. احمد :

    شرمنده جناب بیماریم مربوط به مادرزادی ونقص دیافراگم هست اگهه ممکنه راهنماییم کنید مرسی

    1. باران مشاوره :

     برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 11. Rastin :

  سلام خسته نباشید ،
  سوالم از شما اینه که با بیماری زخم معده و عوارضی مانند نفخ ، ضعف کردن برای غذا زود زود ، بالا اومدن اسید معده گاهی ،تیرگی پوست و درد های گاه و بیگاه قفسه سینه و پایین قفسه سینه معاف میشه آدم یا نه .. طبق چیزی که من تو سایتتون خوندم معافیت دائم میخوره و به مدرک هم ربطی نداره ممنون میشم توضیح بدین و اگه میشه لطفا به ایمیلم ارسال کنید

  1. باران مشاوره :

   سلام آقای بختیاری
   بله، امکان معافیت وجود دارد. اما بستگی به شدت عارضه و نوع آن دارد.

 12. Yozar :

  من در حین خدمت بودم…بخاطر بیماری پرولاپس رکتوم برام وقت کمیسیون دادن و در شورای پزشکی معاف داعم شدم…و در حمین بازه ایست خدمت زدم..یعنی رفتم دانشگاه…حالا بیماریتان میگه برگ سبز و برگ سفید بیار ..سیستم نمیده باید چیکار کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   تمام ارگان ها نیرو می گیرند.

 13. امین :

  سلام.
  من سمت چپ صورتم فلج باز داره بیش دو سال هم هست و غیر قابل درمان من در حال حاضر دانشجو هستم ممکنه الان برا معافیت اقدام کنم.

  1. باران مشاوره :

   سلام امین جان
   در صورتی که عارضه مشهود باشد و در عملکرد صورت شما خلل ایجاد کرده باشد، شرایط معافیت را خواهید داشت.

 14. sadra :

  سلام
  ایا در حین تحصیل می توان با بیماری هیپرهیدروز (تعریق کف دست) معافیت دائم گرفت؟

  1. باران مشاوره :

   سلام حسن پوری
   بله می توانید. توصیه می کنم معافیت سربازی عرق کف دست یا پا را بخوانید تا از نوع این معافیت بیشتر اگاه شوید.

 15. sina :

  خواستم بدونم اسم طرف حتما تو سیستم ثبت می کنند و اگر معاف نشویم تکلیف چی؟؟/ بعد از این که تحصیل تموم شد باید اعزام خدمت بشیم

  1. باران مشاوره :

   سینا جان با مرکز مشاوره تلفنی باران تماس بگیرد.

 16. sina :

  سلام خواستم بدونم موقع تحصیل برای معافیت پزشکی درخواست بدیم اگر معاف نشویم دفترچه اعزام به خدمت میدن یا و تایید می کنن بعد از تمام تحصیل که اعزام به خدمت بشیم . یا ممکن دفترچه خدمت ندن تا خودمون هرموقع اقدام کنیم

  1. باران مشاوره :

   سینا عزیز سلام
   در صورت عدم معافیت، شما مجاز به ادامه تحصیل تا پایان دوره تحصیلاتتان می باشید.

 17. مهدی :

  سلام من دانشوی دکترا هستم و دیسک کمر دارم آیا اگر حین تحصیل اقدام کنم به من معافیت می دهند؟

  1. باران مشاوره :

   آقا مهدی سلام
   خیر، این عارضه در حین تحصیل قابل رسیدگی نمی باشد. مگر آنکه هرنی یا اکستروژن باشد.

  2. مهدی :

   با فرض هرنی دیسکال و دانشجوی دکترا بودن معافیت دائم به من تعلق میگیره؟ یا میگن چون فوق لیسانسی بهت معاف از رزم میدیم؟

   1. باران مشاوره :

    با مرکز مشاوره تماس بگیرید.

 18. ایوب :

  سلام من درحال تحصیل در مقطع کارشناسی هستم و شماره چشمم بالای ۶ آیا میتونم از معافیت پزشکی حین تحصیل استفاده کنم یا باید شماره چشمم بالای ۸ باشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام ایوب جان
   برای این نوع معافیت نمی توانید همزمان با تحصیل اقدام کنید. یا باید از تحصیل انصراف داده و یا پس از اخذ مدرک اقدام کنید.

 19. معین :

  سلام.من بیماری کولیت حاد(زخم روده)دارم.و طیق قوانین معاف هستم.و در ضمن دانشجو هستم و در حال تحصیل.می خواستم بپرسم اگه به هر دلیلی با معافیت من موافقت نشد برای تحصیل من مشکلی پیش نمیاد؟من میتونم ادامه تحصیل بدم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام معین جان
   در صورت عدم معافیت، خللی در تحصیل پیش نمی آید و شما تا پایان تحصیل می توانید از معافیت تحصیلی استفاده کنید.

 20. محمد :

  سلام
  پارگی رباط صلیبی و مینیسک یک زانو شامل معافیت می شود؟
  اگر عمل انجام شده باشد چطور؟
  میتوان در حین تحصیل اقدام کرد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام محمد جان
   بابت پارگی مینیسک زانو شرایط معافیت دائم را ندارید. اما بابت پارگی رباط اگر شدید باشد، بستگی به نوع و تعداد پارگی ها دارد که معاف شوید یا خیر.

 21. محمد :

  سلام
  یه چشم کلا نمی تونم ببینم
  و اون یکی چشم هم شماره ۶ است
  من دانشجوی پزشکی هستم خواستم بدونم چه نوع معافیتی به من میدن ؟
  حالا هم میتونم برم دنبال معافیتم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام آقا محمد
   در صورتی که یک چشم کلا توانایی دیدن نداشته باشد، می توانید در حین تحصیل اقدام کنید و از معافیت بهره مند شوید. اما در غیر اینصورت شما تا زمانی که مشغول به تحصیل هستید نمی توانید برای این نوع معافیت اقدام کنید.
   پس از فارغ التحصیلی نیز، چون پزشکی خوانده اید صد در صد معاف نمی شوید زیرا شرط معافیت پزشکان این است که به دلیل عارضه اصلا توانایی طبابت را نداشته باشند.

 22. مهران :

  سلام .من بیماری زخم روده دارم . براساس گفته شما معاف میشم وقبل از این هم از نظام وظیفه در مورد بیماریم سوال پرسیدم .ولی من دوره تحصیلی م تموم شده اما هنوز یکسال از معافیت تحصیلی من باقی مونده .الان سوال من اینه که اگه کمیسیون پزشکی من معاف نکنه اون یکسال معافیت من هم می پره یا نه هنوز می تونم از اون استفاده کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام مهران عزیز
   در صورت عدم معافیت عملا دیگر نمی توانید از آن فرصت یکساله استفاده کنید. البته بهتر است زیاد هم دیر اقدام نکنید که مرتکب غیبت نیز نشوید.

 23. مرتضی :

  با سلام
  بیماری کراتاکونوس (تخریب قرنیه) با نمره چشم بالای ۵ شامل معافیت پزشکی حین تحصیل میشود یا خیر
  لطفا جواب دهید
  ممنون

  1. باران مشاوره :

   مرتضی سلام
   در صورتی که قرنیه کامل نخریب شده باشد بله می توانید اقدام کنید. در غیر اینصورت در حین تحصیل نمی توانید اقدام کنید.

  2. حسن :

   سلام. بنده طلبه محصّل هستم و معافیت تحصیلی هم دارم دیروز به پلیس +۱۰ مراجعه کردم و خواستم که اقدام به گرفتن معافیت پزشکی کنم ((بنده بیماریهای آسم،سینوزیت و برونشیت دارم)) ، ولی به بنده گفتند تا اتمام تحصیل حوزه نمی توانم برای معافیت پزشکی اقدام کنم ، میخواستم بدونم که راه حلی برای معافیت پزشکی حین تحصیل نیست و اینکه چه بیماریهایی شامل اخذ معافیت پزشکی حین تحصیل میشوند. با تشکر

   1. باران مشاوره :

    حسن جان سلام
    تنها برخی بیماری ها قایت معاف کردن حین تحصیل را دارند و بیماری شما جز این دسته نیست. برای اطلاعات بیشتر به صفحه “معافیت پزشکی حین تحصیل” مراجعه کنید.

 24. محمد :

  سلام خدمت شما
  میخواستم بدونم کسی که مراحل معافیت پزشکی در حین تحصیل را طی کنید ولی در شورای پزشکی معاف از رزم شود ایا شخص میتواند اعتراض کند و این مراحل را دوباره از اول طی کند؟

  1. باران مشاوره :

   محمد جان سلام
   بر اساس قوانین مشمولین می توانند یک بار به رای کمیسیون پزشکی اعتراض کنند. در صورت اعتراض به رای این کمیسیون، نیاز نیست مراحل را مجددا طی نمایید بلکه پرونده شما مجددا در شورای عالی پزشکی بررسی می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: