معافیت کفالت مادر

چگونه معافیت کفالت مادر بگیریم؟

850 69,081

معافیت کفالت مادر (مادر فاقد شوهر یا مطلقه) یکی از انواع روش های معافیت کفالت است. اگر شما هم جز کسانی هستید که رفتن به خدمت سربازی برایتان دشوار است، نمی توانید دوری خانواده را تحمل کنید و حس می کنید در این دو سال که از بهترین سالهای زندگیتان است می توانید کارهای مهمتری انجام دهید پس لازم است مطالب زیر را بخوانید. توجه کنید که معافیت کفالت، معافیت دائم در زمان صلح است. حتی در زمان معافیت تحصیلی هم می توان برای معافیت کفالت اقدام نمود.

 • با خواندن این مقاله پاسخ سوالات زیر را پیدا می کنیم و می توانیم معافیت کفالت مادر خود را هر چه سریع تر بگیریم.

معافیت کفالت مادر

بنا بر قوانین سازمان نظام وظیفه اگر سرپرست خانواده هستید می توانید برای از خدمت سربازی معاف شوید. یکی از مواردی که به عنوان سرپرست خانواده می توانید برای معافیت سربازی اقدام کنید، گرفتن کفالت مادر است. برای گرفتن معافیت کفالت مادر، مادر شما باید مطلقه بوده یا پدر شما در قید حیات نباشد. اگر شرایط زیر را داشته باشید می توانید برای اخذ معافیت کفالت مادر اقدام کنید.

چهار شرط اصلی معافیت کفالت مادر فاقد شوهر

 1.  متقاضی تک فرزند پسر بالای ۱۸ سال سن باشد. اگر تک فرزند نبود شرایط ایین نامه را داشته باشد.
 2. متقاضی نظام وظیفه سربازی، غیبت نداشته باشد.
 3. پدر متفاضی در قید حیات نباشد.
 4. اگر مادر طلاق گرفته باشد یا پدر در حبس باشد باز هم امکان استفاده از معافیت کفالت مادر وجود دارد.

چهار شرط اصلی معافیت کفالت مادر طلاق گرفته

 1. متقاضی تک پسر بالای ۱۸ سال بوده و غیبت غیر موجه نداشته باشد.
 2. مادر پس از طلاق ازدواج مجدد نکرده باشد.
 3. طلاقنامه به صورت رسمی و محضری باشد.
 4. از طلاق مادر مدت مشخصی که در آیین نامه طلاق آمده گذشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر شما می توانید معافیت سربازی از طریق طلاق پدر و مادر را بخوانید.

مهمترین نکته در استفاده از معافیت کفالت مادر

نداشتن غیبت مهمترین شرط برای استفاده از معافیت کفالت مادر می باشد. علاوه بر این، مشمول باید همه شرایط گفته شده در قانون را داشته باشد. پس قبل از هر اقدامی استعلام غیبت سربازی خود را بگیرید. برای کسب اطلاع از آخرین قوانین و تبصره ها برای معافیت کفالت مادر فاقد شوهر با مرکز مشاوره نظام وظیفه باران تماس بگیرید.

تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر چگونه است؟

یکی از مهمترین مستنداتی که در معافیت کفالت مادر (مطلقه یا قافد شوهر) تاثیر دارد تخقیقات محلی می باشد. بر اساس بند ب ماده ۱۳۰ آیین نامه سازمان نظام وظیفه، این تحقیقات توسط کلانتری منطقه سکونت انجام می شود. پس باید توجه کنید که اطلاعات ثبت شده شما برای گرفتن کفالت مادر بسیار مهم است و باید بر اساس واقعیت باشد. چنانچه شما اطلاعات نادرستی ثبت کرده باشید، درخواست معافیت شما باطل خواهد شد.

برگ تحقیق وضعیت برای معافیت کفالت

زمانی که برای اخذ معافیت کفالت مادر اقدام می کنید باید تعداد فرم را تکمیل نمایید. یکی از این فرم ها، برگ تحقیق وضعیت می باشد. در این برگ شما باید مشخصات اعضای خانواده خود را به طور کامل ثبت نمایید. بر اساس اظهارات شما در این برگه تحقیقات از سوی سازمان نظام وظیفه صورت می گیرد.

برگ تحقیق وضعیت |مشاوره تلفنی باران 70703025 021

اعتراض به رای صادر شده تحقیقات محلی

اگر در مرحله تحقیقات محلی، معافیت کفالت شما باطل شود شما این حق را دارید که به رای صادره اعتراض کنید. برای اعتراض می توانید در خواست خود را از طریق دفاتر پلیس + ۱۰ برای شورای عالی تجدید نظر ارسال کنید.

برای اطلاعات بیشتر به شما توصیه می کنیم استشهاد محلی برای معافیت از خدمت را خوانده یا با باران مشاوره تماس بگیرید.

مهمترین مدارک مورد نیاز برای انواع معافیت کفالت مادر

موارد زیر برخی از مدارکی هستند که شما حتما برای معافیت کفالت مادر طاق گرفته یا فاقد شوهر باید تهیه کنید.

 • مدارک شناسایی خود با کسانی که لازم است سازمان نظام وظیفه عمومی از وضعیت آنها مطلع باشد.
 • در صورتی که مادر شما طلاق گرفته مدارک طلاق را ارائه کنید.
 • اگر پدر شما در قید حیات نیست، ارائه گواهی فوت الزامی می باشد.
 • ۱۳- برگ استشهاد تایید وضعیت سه نفر از بستگانتان که مراجع انتظامی آن را تایید کرده باشد.
 • برگ استعلام آخرین وضعیت.
 • برگ معاینه اولیه.
 • گواهی فوت خواهر یا برادر.
 • برگ تحقیق وضعیت توسط نیرو انتظامی.

سوالات کمیسیون معافیت کفالت مادر چیست؟

معمولا مشمولانی که درخواست معافیت های کفالت را دارند سوالات زیادی در خصوص کمیسیون معافیت کفالت مادر دارند. این کمیسیون مرجعیست که رای نهایی وضعیت نظام وظیفه را صادر می کند. بر اساس ماده (۲۴) قانون خدمت وظیفه عمومی، کمیسیون معافیت کفالت مادر به وضع کسانی که می خواهند کفالت مادرشان را بر عهده بگیرند در مراکز شهرستان ها و بخش‌ ها رسیدگی می کند. اشخاص زیر اعضای این کمیسیون را تشکیل می دهند. مدارک و مستندات شما در نهایت باید در جلسه این کمیسیون بررسی شود.

 • بخشدار محل یا نماینده او.
 • رییس سازمان وظیفه عمومی محل یا نماینده او.
 • نماینده دادستان شهرستان و در صورت نبودن دادسرا و وجود دادگاه صلح نماینده دادگاه.
 • یک نفر از نمایندگان شورای اسلامی شهرستان یا شورای اسلامی بخش یا شهر به معرفی شورای مربوطه.

فقط دو گام تا گرفتن معافیت کفالت مادر

مانند معافیت کفالت پدر، معافیت کفالت مادر (مادر مطلقه یا مادر فاقد شوهر) نیز دارای دو مرحله است. در اولین مرحله باید مدارک خود را به همراه برگه آماده به خدمت خود به یکی از مراکز پلیس + ۱۰ بفرستید. در گام دوم (گام پایانی) مدارک لازم را در کمیسیونی که زمان برگزاری آن از طرف سازمان نظام وظیفه عمومی به شما اعلام می گردد، ارائه می کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که حضور مادر در جلسه هیات رسیدگی ضروری است.

همین حالا برای اخذ معافیت کفالت مادر اقدام کنید. با ما تماس بگیرید. ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

لطفا قبل از هر اقدامی مطالب زیر را بخوانید

کفیل کیست و چند نوع کفیل داریم؟

برای استفاده از معافیت کفالت باید بدانیم کفیل هستیم یا خیر. منظور از کفیل (یگانه سرپرست) تنها مراقب و نگه دارنده یا سرپرست می باشد. کفیل به سه دسته تقسیم می شود.

 • تنها فرزند پسر بیش از ۱۸ سال هر پدر یا مادر
 • تنها نوه پسر بیش از ۱۸ سال هر پدر بزرگ یا مادر بزرگ
 • تنها برادر بیش از ۱۸ سال خواهر یا برادر خود

چه مدارکی برای تشخیص یگانه سرپرست مشمول مورد نیاز است؟

 • فتوکپی شناسنامه افراد ذینفع که مأمور مربوطه با اصل سند شناسایی تطبیق داده و زیر آن نام ونشان خود را با ذکر تاریخ تایید وامضاء می نماید.
 • استشهاد (گواهی) امضا شده توسط سه نفر از بستگان مشمول که به تایید مراجع انتظامی محل برسد.
 • انجام تحقیقات در مورد درستی ادعای مشمول و استشهاد (گواهی) بستگان  توسط مأموران حوزه یا پاسگاه انتظامی یا کلانتری مربوط و تایید هویت بستگان.

پاسخ به سوالات نظام وظیفه | باران مشاوره 70703025 021

سوالات متداول معافیت کفالت مادر طلاق گرفته یا فاقد شوهر

۱) مادر من پس از طلاق، مجددا ازدواج کرده است. اگر ناپدری من به دلیل بیماری نیازمند مراقبت باشد، آیا من می توانم از سربازی معاف شوم؟
 • بله. در صورتی که مادر شما ازواج کرده باشد و ناپدری شما به دلیل بیماری ناتوان شده باشد شما می توانید برای معافیت کفالت اقدام کنید.
۲) مادر من پس طلاق با مردی ازدواج کرده که صاحب فرزند پسری است که به سن مشمولیت رسیده است. اکنون مادر من از آن مرد نیز جدا شده. آیا شرایط معافیت کفالت مادر شامل حال من هم می شود؟
 • با توجه به اینکه فرزند آن مرد حاصل ازدواج مادرتان با او نیست، شما می توانید پس از طلاق مادر، نسبت به اخذ معافیت کفالت مادر طلاق گرفته اقدام کنید.
۳) چه زمانی می توان برای گرفتن معافیت کفالت مادر اقدام کنم؟
 • زمانی که شما به سن مشمولیت سربازی رسیده باشید می توانید برای این معافیت اقدام کنید.
۴) آیا همزمان با معافیت تحصیلی می توان درخواست معافیت کفالت مادر داد؟
 • با توجه به قانون همزمان با معافیت تحصیلی می توانید برای اخذ معافیت کفالت مادر اقدام کنید.
۵) مادر من شناسنامه ندارد. به دلیل اینکه نمی خواهم غیبت بخورم می خواهم هر چه سریع تر برای معافیت کفالت اقدام کنم. آیا با این شرایط می توانم معاف شوم؟
 • همانطور که در مدارک مورد نیاز این معافیت نوشتیم، مدارک هویتی شما و مادرتان را حتما باید ارائه کنید. زیرا باید نسبت بین شما و مادرتان از این طریق احراز شود. در غیر این صورت نمی توان به ادعای شما رسیدگی کرد.
۶) معافیت کفالت موقت مادر چه شرایطی دارد؟
 • بنابر آیین نامه سازمان نظام وظیفه چناچه مدت مشخص شده در آیین نامه از طلاق نگذشته باشد به شما معافیت موقت تعلق می گیرد.
۷) من معافیت موقت کفالت مادر را دریافت کرده ام. اگر برادر من در طول مدت معافیت موقت، به سن ۱۸ سالگی برسد، چه اتفاقی می افتد؟
 • با توجه به اینکه یکی از شروط اصلی معافیت کفالت مادر نداشتن برادر بیشتر از ۱۸ سال است، پس اگر در طول مدت معافیت موقت شما برادرتان به سن ۱۸ سال برسد، معافیت موقت کفالت مادر شما باطل شده و شما باید خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی نمایید.
۸) اگر برادر پس از اخذ معافیت کفالت مادر فوت کند، من می توانم برای این معافیت اقدام کنم؟
 • بله با توجه به قانون تحت شرایطی شما ممکن است از خدمت سربازی با این کفالت معاف شوید.

داشتن خواهر یا خواهران نمی تواند مانعی برای گرفتن معافیت کفالت مادر باشد

۹) در صورتی که مادر من شاغل بوده و یا از نظر جسمی مشکلی نداشته باشد (ناتوان نباشد)، آیا من می توانم معافیت کفالت ایشان را بگیرم؟
 • همانطور که مطالعه کردید شرط اصلی برای گرفتن معافیت کفالت مادر، مجرد بودن ایشان می باشد. پس بر خلاف معافیت کفالت پدر، برای گرفتن این معافیت نیاز به ناتوانی مادر نیست. همچنین اشتغال مادر نیز نمی تواتد مانعی برای گرفتن معافیت کفالت باشد.
۱۰) با توجه به اینکه در استشهاد محلی، ثابت شده که پدر مادر من بیشتر سه سال است که از یکدیگر طلاق گرفته اند اما ثبت رسمی طلاق آنها یک ماه پیش انجام شده. با توجه به مهم بودن تاریخ طلاق در نوع معافیت کفالت مادر، تاریخ وقوع طلاق برای قانون ملاک است یا تاریخ ثبت؟
 • ملاک رسیدگی تاریخ ثبت طلاق مادر در دفاتر اسناد رسمی است.
۱۲) مادر من شناسنامه اش را گم کرده است. آیا مدارک من برای گرفتن کفالت ایشان از نظر سازمان نظام وظیفه ناقص است؟
 •  تا زمانی که بر اساس مدارک مستدل از جمله شناسنامه رابطه نسبیت بین شما و مادرتان احراز نشود، طبیعتا نمی توان به ادعای کفالت رسیدگی کرد.

معافیت چیست و چرا برای گرفتن آن به مشاوره نیاز داریم؟

سازمان وظیفه عمومی به بعصی از مشمولین این امتیاز را می دهد که دیرتر به خدمت بروند یا کلا از خدمت سربازی معاف شوند. متاسفانه بسیاری از افرادی که می توانند از خدمت سربازی معاف شوند به دلیل ندانستن قوانین و شرایط معافیت خود را از دست می دهند و مجبور می شوند دوسال به خدمت نظام وظیفه سربازی بروند. در بسیاری از موارد، مشمول به دلیل اینکه در مهلت لازم اقدام نکرده است معافیت خود را از دست داده.

باران، سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 850 تا
 1. Shayan :

  سلام خسته نباشید من ۱۲سال پیش پدرم فوت کردن ومن با مادرم و برادر کوچک تر از خودم که ۱۳ ساله هست زندگی میکنم اما پدربزرگم از موقع فوت پدرم سرپرستی ما را بر عهده دارد میخواستم بدونم واجد شرایط گرفتن معافیت کفالت مادرم یا برادرم هستم

  1. باران مشاوره :

   شایان جان اینکه سرپرستی رو به عهده گرفته برای باران مشاوره مجهول است. برای پاسخ به سوال شما نیازمند پرسش و پاسخ هستیم. به طور کلی برای معافیت باید ثابت کنید که شما کفیل هستید.

 2. محمد :

  سلام
  من ۲۱ سالم هست دانشجوهستم پدر مادرم بتازگی و بصورت توافقی و محضری ازهم طلاق گرفتن
  بجز یک خواهر که ازدواج کرده برادر و خواهر دیگری ندارم
  میتوانم این مسیر رو دنبال کنم و معاف بشم؟

  1. باران مشاوره :

   محمد جان شما شرایط اولیه معافیت رو دارید. باید ثابت کنید کفیل هستید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: