معافیت کفالت مادر

چگونه معافیت کفالت مادر بگیریم؟

846 68,403

معافیت کفالت مادر (مادر فاقد شوهر یا مطلقه) یکی از انواع روش های معافیت کفالت است. اگر شما هم جز کسانی هستید که رفتن به خدمت سربازی برایتان دشوار است، نمی توانید دوری خانواده را تحمل کنید و حس می کنید در این دو سال که از بهترین سالهای زندگیتان است می توانید کارهای مهمتری انجام دهید پس لازم است مطالب زیر را بخوانید. توجه کنید که معافیت کفالت، معافیت دائم در زمان صلح است. حتی در زمان معافیت تحصیلی هم می توان برای معافیت کفالت اقدام نمود.

 • با خواندن این مقاله پاسخ سوالات زیر را پیدا می کنیم و می توانیم معافیت کفالت مادر خود را هر چه سریع تر بگیریم.

معافیت کفالت مادر

بنا بر قوانین سازمان نظام وظیفه اگر سرپرست خانواده هستید می توانید برای از خدمت سربازی معاف شوید. یکی از مواردی که به عنوان سرپرست خانواده می توانید برای معافیت سربازی اقدام کنید، گرفتن کفالت مادر است. برای گرفتن معافیت کفالت مادر، مادر شما باید مطلقه بوده یا پدر شما در قید حیات نباشد. اگر شرایط زیر را داشته باشید می توانید برای اخذ معافیت کفالت مادر اقدام کنید.

چهار شرط اصلی معافیت کفالت مادر فاقد شوهر

 1.  متقاضی تک فرزند پسر بالای ۱۸ سال سن باشد. اگر تک فرزند نبود شرایط ایین نامه را داشته باشد.
 2. متقاضی نظام وظیفه سربازی، غیبت نداشته باشد.
 3. پدر متفاضی در قید حیات نباشد.
 4. اگر مادر طلاق گرفته باشد یا پدر در حبس باشد باز هم امکان استفاده از معافیت کفالت مادر وجود دارد.

چهار شرط اصلی معافیت کفالت مادر طلاق گرفته

 1. متقاضی تک پسر بالای ۱۸ سال بوده و غیبت غیر موجه نداشته باشد.
 2. مادر پس از طلاق ازدواج مجدد نکرده باشد.
 3. طلاقنامه به صورت رسمی و محضری باشد.
 4. از طلاق مادر مدت مشخصی که در آیین نامه طلاق آمده گذشته باشد.

برای اطلاعات بیشتر شما می توانید معافیت سربازی از طریق طلاق پدر و مادر را بخوانید.

مهمترین نکته در استفاده از معافیت کفالت مادر

نداشتن غیبت مهمترین شرط برای استفاده از معافیت کفالت مادر می باشد. علاوه بر این، مشمول باید همه شرایط گفته شده در قانون را داشته باشد. پس قبل از هر اقدامی استعلام غیبت سربازی خود را بگیرید. برای کسب اطلاع از آخرین قوانین و تبصره ها برای معافیت کفالت مادر فاقد شوهر با مرکز مشاوره نظام وظیفه باران تماس بگیرید.

تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر چگونه است؟

یکی از مهمترین مستنداتی که در معافیت کفالت مادر (مطلقه یا قافد شوهر) تاثیر دارد تخقیقات محلی می باشد. بر اساس بند ب ماده ۱۳۰ آیین نامه سازمان نظام وظیفه، این تحقیقات توسط کلانتری منطقه سکونت انجام می شود. پس باید توجه کنید که اطلاعات ثبت شده شما برای گرفتن کفالت مادر بسیار مهم است و باید بر اساس واقعیت باشد. چنانچه شما اطلاعات نادرستی ثبت کرده باشید، درخواست معافیت شما باطل خواهد شد.

برگ تحقیق وضعیت برای معافیت کفالت

زمانی که برای اخذ معافیت کفالت مادر اقدام می کنید باید تعداد فرم را تکمیل نمایید. یکی از این فرم ها، برگ تحقیق وضعیت می باشد. در این برگ شما باید مشخصات اعضای خانواده خود را به طور کامل ثبت نمایید. بر اساس اظهارات شما در این برگه تحقیقات از سوی سازمان نظام وظیفه صورت می گیرد.

برگ تحقیق وضعیت |مشاوره تلفنی باران 70703025 021

اعتراض به رای صادر شده تحقیقات محلی

اگر در مرحله تحقیقات محلی، معافیت کفالت شما باطل شود شما این حق را دارید که به رای صادره اعتراض کنید. برای اعتراض می توانید در خواست خود را از طریق دفاتر پلیس + ۱۰ برای شورای عالی تجدید نظر ارسال کنید.

برای اطلاعات بیشتر به شما توصیه می کنیم استشهاد محلی برای معافیت از خدمت را خوانده یا با باران مشاوره تماس بگیرید.

مهمترین مدارک مورد نیاز برای انواع معافیت کفالت مادر

موارد زیر برخی از مدارکی هستند که شما حتما برای معافیت کفالت مادر طاق گرفته یا فاقد شوهر باید تهیه کنید.

 • مدارک شناسایی خود با کسانی که لازم است سازمان نظام وظیفه عمومی از وضعیت آنها مطلع باشد.
 • در صورتی که مادر شما طلاق گرفته مدارک طلاق را ارائه کنید.
 • اگر پدر شما در قید حیات نیست، ارائه گواهی فوت الزامی می باشد.
 • ۱۳- برگ استشهاد تایید وضعیت سه نفر از بستگانتان که مراجع انتظامی آن را تایید کرده باشد.
 • برگ استعلام آخرین وضعیت.
 • برگ معاینه اولیه.
 • گواهی فوت خواهر یا برادر.
 • برگ تحقیق وضعیت توسط نیرو انتظامی.

سوالات کمیسیون معافیت کفالت مادر چیست؟

معمولا مشمولانی که درخواست معافیت های کفالت را دارند سوالات زیادی در خصوص کمیسیون معافیت کفالت مادر دارند. این کمیسیون مرجعیست که رای نهایی وضعیت نظام وظیفه را صادر می کند. بر اساس ماده (۲۴) قانون خدمت وظیفه عمومی، کمیسیون معافیت کفالت مادر به وضع کسانی که می خواهند کفالت مادرشان را بر عهده بگیرند در مراکز شهرستان ها و بخش‌ ها رسیدگی می کند. اشخاص زیر اعضای این کمیسیون را تشکیل می دهند. مدارک و مستندات شما در نهایت باید در جلسه این کمیسیون بررسی شود.

 • بخشدار محل یا نماینده او.
 • رییس سازمان وظیفه عمومی محل یا نماینده او.
 • نماینده دادستان شهرستان و در صورت نبودن دادسرا و وجود دادگاه صلح نماینده دادگاه.
 • یک نفر از نمایندگان شورای اسلامی شهرستان یا شورای اسلامی بخش یا شهر به معرفی شورای مربوطه.

فقط دو گام تا گرفتن معافیت کفالت مادر

مانند معافیت کفالت پدر، معافیت کفالت مادر (مادر مطلقه یا مادر فاقد شوهر) نیز دارای دو مرحله است. در اولین مرحله باید مدارک خود را به همراه برگه آماده به خدمت خود به یکی از مراکز پلیس + ۱۰ بفرستید. در گام دوم (گام پایانی) مدارک لازم را در کمیسیونی که زمان برگزاری آن از طرف سازمان نظام وظیفه عمومی به شما اعلام می گردد، ارائه می کنید. این نکته را به یاد داشته باشید که حضور مادر در جلسه هیات رسیدگی ضروری است.

همین حالا برای اخذ معافیت کفالت مادر اقدام کنید. با ما تماس بگیرید. ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

لطفا قبل از هر اقدامی مطالب زیر را بخوانید

کفیل کیست و چند نوع کفیل داریم؟

برای استفاده از معافیت کفالت باید بدانیم کفیل هستیم یا خیر. منظور از کفیل (یگانه سرپرست) تنها مراقب و نگه دارنده یا سرپرست می باشد. کفیل به سه دسته تقسیم می شود.

 • تنها فرزند پسر بیش از ۱۸ سال هر پدر یا مادر
 • تنها نوه پسر بیش از ۱۸ سال هر پدر بزرگ یا مادر بزرگ
 • تنها برادر بیش از ۱۸ سال خواهر یا برادر خود

چه مدارکی برای تشخیص یگانه سرپرست مشمول مورد نیاز است؟

 • فتوکپی شناسنامه افراد ذینفع که مأمور مربوطه با اصل سند شناسایی تطبیق داده و زیر آن نام ونشان خود را با ذکر تاریخ تایید وامضاء می نماید.
 • استشهاد (گواهی) امضا شده توسط سه نفر از بستگان مشمول که به تایید مراجع انتظامی محل برسد.
 • انجام تحقیقات در مورد درستی ادعای مشمول و استشهاد (گواهی) بستگان  توسط مأموران حوزه یا پاسگاه انتظامی یا کلانتری مربوط و تایید هویت بستگان.

پاسخ به سوالات نظام وظیفه | باران مشاوره 70703025 021

سوالات متداول معافیت کفالت مادر طلاق گرفته یا فاقد شوهر

۱) مادر من پس از طلاق، مجددا ازدواج کرده است. اگر ناپدری من به دلیل بیماری نیازمند مراقبت باشد، آیا من می توانم از سربازی معاف شوم؟
 • بله. در صورتی که مادر شما ازواج کرده باشد و ناپدری شما به دلیل بیماری ناتوان شده باشد شما می توانید برای معافیت کفالت اقدام کنید.
۲) مادر من پس طلاق با مردی ازدواج کرده که صاحب فرزند پسری است که به سن مشمولیت رسیده است. اکنون مادر من از آن مرد نیز جدا شده. آیا شرایط معافیت کفالت مادر شامل حال من هم می شود؟
 • با توجه به اینکه فرزند آن مرد حاصل ازدواج مادرتان با او نیست، شما می توانید پس از طلاق مادر، نسبت به اخذ معافیت کفالت مادر طلاق گرفته اقدام کنید.
۳) چه زمانی می توان برای گرفتن معافیت کفالت مادر اقدام کنم؟
 • زمانی که شما به سن مشمولیت سربازی رسیده باشید می توانید برای این معافیت اقدام کنید.
۴) آیا همزمان با معافیت تحصیلی می توان درخواست معافیت کفالت مادر داد؟
 • با توجه به قانون همزمان با معافیت تحصیلی می توانید برای اخذ معافیت کفالت مادر اقدام کنید.
۵) مادر من شناسنامه ندارد. به دلیل اینکه نمی خواهم غیبت بخورم می خواهم هر چه سریع تر برای معافیت کفالت اقدام کنم. آیا با این شرایط می توانم معاف شوم؟
 • همانطور که در مدارک مورد نیاز این معافیت نوشتیم، مدارک هویتی شما و مادرتان را حتما باید ارائه کنید. زیرا باید نسبت بین شما و مادرتان از این طریق احراز شود. در غیر این صورت نمی توان به ادعای شما رسیدگی کرد.
۶) معافیت کفالت موقت مادر چه شرایطی دارد؟
 • بنابر آیین نامه سازمان نظام وظیفه چناچه مدت مشخص شده در آیین نامه از طلاق نگذشته باشد به شما معافیت موقت تعلق می گیرد.
۷) من معافیت موقت کفالت مادر را دریافت کرده ام. اگر برادر من در طول مدت معافیت موقت، به سن ۱۸ سالگی برسد، چه اتفاقی می افتد؟
 • با توجه به اینکه یکی از شروط اصلی معافیت کفالت مادر نداشتن برادر بیشتر از ۱۸ سال است، پس اگر در طول مدت معافیت موقت شما برادرتان به سن ۱۸ سال برسد، معافیت موقت کفالت مادر شما باطل شده و شما باید خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی نمایید.
۸) اگر برادر پس از اخذ معافیت کفالت مادر فوت کند، من می توانم برای این معافیت اقدام کنم؟
 • بله با توجه به قانون تحت شرایطی شما ممکن است از خدمت سربازی با این کفالت معاف شوید.

داشتن خواهر یا خواهران نمی تواند مانعی برای گرفتن معافیت کفالت مادر باشد

۹) در صورتی که مادر من شاغل بوده و یا از نظر جسمی مشکلی نداشته باشد (ناتوان نباشد)، آیا من می توانم معافیت کفالت ایشان را بگیرم؟
 • همانطور که مطالعه کردید شرط اصلی برای گرفتن معافیت کفالت مادر، مجرد بودن ایشان می باشد. پس بر خلاف معافیت کفالت پدر، برای گرفتن این معافیت نیاز به ناتوانی مادر نیست. همچنین اشتغال مادر نیز نمی تواتد مانعی برای گرفتن معافیت کفالت باشد.
۱۰) با توجه به اینکه در استشهاد محلی، ثابت شده که پدر مادر من بیشتر سه سال است که از یکدیگر طلاق گرفته اند اما ثبت رسمی طلاق آنها یک ماه پیش انجام شده. با توجه به مهم بودن تاریخ طلاق در نوع معافیت کفالت مادر، تاریخ وقوع طلاق برای قانون ملاک است یا تاریخ ثبت؟
 • ملاک رسیدگی تاریخ ثبت طلاق مادر در دفاتر اسناد رسمی است.
۱۲) مادر من شناسنامه اش را گم کرده است. آیا مدارک من برای گرفتن کفالت ایشان از نظر سازمان نظام وظیفه ناقص است؟
 •  تا زمانی که بر اساس مدارک مستدل از جمله شناسنامه رابطه نسبیت بین شما و مادرتان احراز نشود، طبیعتا نمی توان به ادعای کفالت رسیدگی کرد.

معافیت چیست و چرا برای گرفتن آن به مشاوره نیاز داریم؟

سازمان وظیفه عمومی به بعصی از مشمولین این امتیاز را می دهد که دیرتر به خدمت بروند یا کلا از خدمت سربازی معاف شوند. متاسفانه بسیاری از افرادی که می توانند از خدمت سربازی معاف شوند به دلیل ندانستن قوانین و شرایط معافیت خود را از دست می دهند و مجبور می شوند دوسال به خدمت نظام وظیفه سربازی بروند. در بسیاری از موارد، مشمول به دلیل اینکه در مهلت لازم اقدام نکرده است معافیت خود را از دست داده.

باران، سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 846 تا
 1. مختاری :

  سلام ، من مرداد ۱۴۰۰ از همسرم جدا شدم، پسرم متولد مهر ۸۴ است، الان سال یازدهمه، یعنی مهر ۱۴۰۲ ۱۸ سالش تموم میشه، جایی خوندم که مادر زیر ۵۰ سال سخت به پسرش معافیت کفالت میدن, با مشاور صحبت کردم گفتن که سال دیگه برای معافیت اقدام نکنین چون بهش تعلق نمیگیره من خودم ۴۲ سال دارم ، ایا میشه حین تحصیل یعنی اواخر سال دیگه که ۱۸ سالش تموم شده و ۳۰ ماه از تاریخ طلاقمون گذشته اقدام کنم برای معافیت کفالت؟ در ضمن پسرم تک فرزنده و پدرش قصد ازدواج مجدد با کسی دیگه رو داره، اگه بعد از دیپلم شرایطی برای تحصیلش خارج کشور پیش بیاد من چطور میتونم معافیت کفالت براش بگیرم؟
  ممنون میشم که راهنماییم کنین

  1. باران مشاوره :

   آقای مختاری باید شرایط شما رو دقیق تر ارزیابی کنیم از خطوط مشاوره استفاده کنید

 2. Amir :

  سلام
  وقت بخیر
  من پدرم بالای ۷۵ سال هس و مادرم بیماری دارند و ناتوان هستند اما یک برادر بالای ۱۸ سال مجرد دارم که کنار ما نیستند و شهر دیگه ای کار می کنند ایا می توانم معافیت کفالت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   شرط کفالت تک پسر سالم بالای ۱۸ سال هست.

 3. امیر :

  سلام وقت بخیر ، ایا برای معافیت موقت کفالت مادری نیز کارت صادر میشود؟

  1. باران مشاوره :

   خیر معافیت موقت کارت ندارد

 4. نادر :

  سلام وقت بخیر من درخواست کفالت مادرم رو در بهزیستی ثبت کردم که موافقت شد و الان در مرحله کمیسیون شهرستان هستش زمان درخواست من معافیت تحصیلی داشتم و غیبتی نداشتم ولی الان که جواب رسیده من ۲۰ روز در غیبت هستم امکان داره رد کنن یا نه

  1. باران مشاوره :

   چون قبل غیبت اقدام کردی، اگه تو کمیسیون رفتن هم تاخیر نداشتی ایرادی نداره

 5. آریا :

  سلام من بیسا و دو سالمه,طلاق توافقی پدر و مادرم امروز ثبت شده ، تک پسرم و تا حالا معافیت دانشجویی داشتم ، غیبت ندارم.چگونه می تونم معافیت کفالت مادرم که بازنشسته آموزش و پرورش هستند رو بگیرم؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   آریا به طلاق طوافقی سخت معافیت می دهند چون فکر نمی کنند طلاق صوری است. ابتدا مقاله معافیت صوری طلاق رو بخونید. خواندن مقاله شرایط معافیت طلاق هم به شما توصیه می شود. برای کفالت مادر هم از دانشگاه برگ اشتغال به تحصیل بگیرید و به پلیس + ۱۰ مراجعه کنید. توصیه می کنیم قبل از شروع فرایند معافیت با باران مشاوره تماس بگیرید.

 6. alireza :

  سلام خسته نباشید من پدرم تازه فوت کرده قبلاپدرمادرم ازهم جداشدن ولی بعدش صیغه دائم کردن بعد۱ماه منم سربازم درحین خدمتم
  تک فرزندم هستم یه خواهردارم که متاهل هستش و ازپدری باهم یکی نیسیم ناخواهریم میشه من شرایط معافیت دارم الان یانه

  1. باران مشاوره :

   سلام
   تک پسر مادر مجرد اگه غیبت نداشته باشه معافیت کفالت میگیره
   (الان بعضی ایراد میگیرن که مادر مجرد چیه؟ از نظر بنده خانمی که ازدواج نکرده، همسرش فوت کرده، یا طلاق گرفته مجرده. الفاظ مطلقه و بیوه رو نمی پسندم)

 7. حسینی :

  سلام آیا ازدواج مشمول مانع کفالت مادر مطلقه می‌شود یا خیر؟راهنمایی کنید لطفا

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر

 8. مهدی :

  سلام
  مادر من سال ۸۶ طلاق گرفته و برادرم معافیت پزشکی دارد. من سال ۸۵ از دانشگاه ترک تحصیل کردم. میتونم معافیت بگیرم

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر وجود برادر و همینطور غیبتی که در حال حاضر شامل حال شما شده برای شما ممانعت دارد.

 9. احمد :

  با سلام پدر بنده اخیرا فوت کردند و ایشان دو تا زن داشتند و سه تا پسر…

  در شناسنامه مادر من دو تا پسر هست که یکیش منم و یکی دیگر برادرم ک مبتلا به بیماری لاعلاج هست و فلج است قبلا هم کفالت پدرم را گرفته بود و مادرمم تحت پوشش کمیته امداد هست. خودمم دانشجو ام وبدون غیبت . معاف میشوم؟

  اگر اره ممنون میشم روندش را به من بگید🌹🌹

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که محجوریت(نیازمند مراقبت بودن) برادرتون در کمیسیون پزشکی نظام وظیفه به اثبات برسد میتونین برای کفالت هم برادر و هم مادرتون اقدام کنید.فرم های مربوطه رو از طریق پلیس +۱۰ دریافت میکنید بعد تکمیل و ارسال فرم ها و تایید کارشناسان نظام وظیفه برای انجام بررسی نهایی به کمیسیون کفالت نظام وظیفه معرفی خواهید شد.

 10. محمد :

  سلام پدرم ۱۷سال قبل فوت کرده الان من میخواستم کفالت بگیرم و من یه خواهر مطلقه به همراه دخترش و مادر دارم و برادرم ۱۸ سال قبل ازدواج کرده و ۱۸ساله اجاره نشینه و۲فرزند و یه خانم داره در واقع اون نان آور وسرپرست خونواده خودش هس و مادرم هم انسولینی وهم نارسایی کلیوی هس بااین حال میتونم کفالت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   وجود برادر بالای ۱۸ سال مانع کفالت هست

 11. امیر :

  سلام مادرم و پدرم تقریبا ۴سال هست به صورت توافقی جدا شدن پدرم یه مدت منزل رو ترک کرد اما گاهی میومد خونه ما بخاطر یکسری شرایط نتونستیم از پدرم شکایت کنیم بخاطر نفقه یا مهریه چون مادرم مهریه کمی داشت وپدرم شغل و اموالی نداشت بخوایم از اون برداریم از طرفی هرماه مبلغی برای خرجی به مادرم میداد و اینکه اگه شکایت میکردیم کلا فرار میکرد دیگه نمیتدنستیم پیداش کنیم که بعد مدتی پدرم به مادرم پیشنهاد طلاق توافقی داد پول رهن خونه رو برداره و جدا بشن که سال نود و هفت به طور رسمی جدا شدن من برای معافیت کفالت رفتم گفتن چون توافقی هست و هیچ شکایت از همسر ندارید درخواستتون رد میشه امکان صوری بودن وجود داره تجدید نظر زدم الان تحقیقات محلی به در پوشش خاستگار اومدن و همسایه گفت که منو مادرم با هم زندگی میکنیم و مردی خونه ما رفت و آمد نداره در آخر هم ازش امضا گرفتن آیا با این تحقیقات محلی که انجام دادن تو تشکیل کمیسیون که باید من و مادرم بریم امکان داره معافیت دائم بدن یا ممکنه بازم درخواستم رد بشه

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه برای کمیسیون نظام وظیفه قطعی بشه ک مادرتون طلاقش در جهت معافیت شما نبوده و شما حضورتون در خانواده برای گذران امورات خانواده ضروری هست به شما معافیت دائم رو اعطا خواهند کرد.

   1. سرباز :

    سلام، بنده در حال خدمت هستم
    غیبت پشت دفترچه ای داشتم و مادرم سرپرست میباشد
    برادر بزرگتر دارم که دارای شرایط خاص معافیت گرفته و از نظر قانونی توانایی کمک خرج بودن را ندارد
    با این شرایط میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

    1. باران مشاوره :

     سلام
     خیر غیبت مانع معافیته

 12. صالح :

  سلام برای معافیت مادر عضو کیمته ؛ گفتین که سه سال از طلاق گذشته باشه . ایا میشه برای این سه سال معافیت موقت گرفت بعد درصورت اثبات جدایی بعد از سه سال و سوری نبودنش بعد پگییری کرد برای معافیت داعم ؟! مثل معافیت کفالت در روال عادی که این فرصت رو گذشته .( به هرحال اون مادر و فرزندان کوچیکتر احیتاج به کفالت دارند با این وضعیت گرونی کشور ایا تا سه ااصلا این خانواده دوام میاره بنظرتون ؟) یه عده میان طلاق کاذب میسازن درست ایا درسته بخاطر اون یه عده حق بقیه رو محدود کنیم در قوانین !

  1. باران مشاوره :

   سلام.برای گرفتن معافیت دائم از طریق کفالت مادر باید سی ماه از زمان طلاق رسمی گذشته باشد در صورتی که در بازه سی ماهه بعد از طلاق باشین با تایید کمیسیون نظام وظیفه و بررسی وضعیت کفالت به شما تا انتهای سی ماه معافیت موقت داده می شود.

 13. علی :

  سلام . من ۲۰ سالمه و غیبت ندارم. والدین تازه جداشدند و من با مادرم زندگی میکنم ولی به یک محله دیگه رفتیم برای زندگی . برای تحقیقات محلی مشکلی داره ؟ چون کسی اونجا مارو نمیشناسه . و اینکه من کار نمیکنم . میتونم معافیت کفالت مادر بگیرم یا حتما باید منبع درآمد باشم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   مشکلی پیش نمیاد
   کار کردن شما هم شرط معافیت نیست
   ولی برای اینکه یه سری ریزه کاری های واجب رو برای گرفتن کارت بدونی حتما زنگ بزن و با کارشناسمون مشورت کن

 14. شایان :

  سلام، من دانشجو هستم و غیبت هم نداشتم پدرم تازه فوت کرده و برادر کوچکترم ۱۶ سالشه من برای گرفتن کفالت مادر مشکلی ندارم؟
  چون برام کمیسیون کفالت نوشته شده نگران هستم رد بشم…

  1. باران مشاوره :

   سلام

 15. علیرضا :

  سلام مجدد، ببخشید وقتتون رو گرفتم، گفتین که در صورت طلاق مادر میشه معافیت کفالت گرفت و شرایط کامل رو دارم ۸ ساله طلاق گرفته و ازدواج هم نکرده ولی یه مشکلی هست، من یه برادر بالای ۱۸ سال دارم آیا مانعی برای گرفتن معافیت کفالت مادر ایجاد نمیکنه؟؟ اینم اضافه کنم که فقط مادر تحت پوشش کمیته امداد هستن

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر تنها حالتی که میتوان با وجود برادر بالای ۱۸ سال از طریق معافیت کفالت مادر اقدام کرد این هست که مادر عضو کمیته امداد یا بهزیستی باشد.در اون صورت انتخاب اینکه کدام فرزند کفالت رو بعهده بگیرد به انتخاب مادر می باشد.

   1. علی :

    سلام بنده بیست سالم هست و مشمول غایب هستم آیا با وجود غیبت هم میشه کفالت مادر رو گرفت؟

    1. باران مشاوره :

     سلام
     خیر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: