مدارک مورد نیاز برای توجیه غیبت سربازی

مدارک لازم جهت توجیه غیبت خدمت سربازی چیست؟

80 8,062

بسیاری از مواقع فرد مشمول به دلیل پیامدهای ناخواسته مجبور به غیبت اولیه نظام وظیفه می شوند. برخی از دلایل باعث بخشودگی غیبت می شود اما مشروط بر آنکه مدارک مورد نیاز برای توجیه غیبت سربازی را بتوانید به درستی تهیه و ارائه دهید.

برای آشنایی با روش های توجیه کردن غیبت سربازی می توانید مقاله شرایط توجیه غیبت سربازی را مطالعه نمایید.

توجیه غیبت سربازی کار دشواری نیست. در صورتی که فرد مشمول بدلیل بروز برخی مشکلات و بلایا نتواند در موعد مقرر، برای اعزام به خدمت سربازی و یا رسیدگی به وضعیت نظام وظیفه خود اقدام کند، به راحتی با ارائه مدارک و مستندات لازم می تواند غیبت خود را موجه کند. در صورتی که فرد مشمول با غیبت اولیه نسبت خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کند، نمی تواند از تسهیلات سربازی همچون: کسری خدمت ایثارگری، کسری خدمت بسیج، انواع معافیت ایثارگری، معافیت کفالت، امریه سربازی و … بهره مند شود. تنها نوع معافیتی که با وجود داشتن غیبت می تواند به فرد مشمول تعلق بگیرد، معافیت پزشکی است.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی باران امروز تعطیل است. شما می توانید با مطالعه مقالات و دیدگاه های سایت، پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

مدارک مورد نیاز برای توجیه غیبت سربازی

مدارک و مستندات مربوط به موارد موجه برای توجیه غیبت مشمولان نظام وظیفه به شرح زیر می باشد:

 • در صورتی که فرد مشمول غیبت کند و در طول مدت غیبت وی، پدر یا برادر بالای ۱۸ سالش، نیازمند به مراقبت باشند، با تایید شورای پزشکی غیبت فرد مشمول موجه می شود. در صورتی که پدر یا برادر فرد مشمول به دلیل بیماری فوت کنند، با تأیید بیماری و نیازمند بودن آنان به مراقبت قبل از فوت توسط شورای پزشکی، غیبت فرد مشمول در مدت مراقبت از آنان موجه می باشد. به شما توصیه می کنیم مقاله مراقبت پدر یا برادر بالای ۱۸ سال را بخوانید.
 •  استعلام از سازمان تأمین اجتماعی محل مبنی بر عدم دریافت مستمری پدر و یا مادر.
 • انجام تحقیقات از شورای اسلامی محل سکونت توسط پلیس اطلاعات یا کلانتری محل مبنی بر صحت سرپرستی و امرار معاش خانواده توسط فرد مشمول.

مدارک پزشکی برای توجیه غیبت سربازی

 • مدارک مربوط به اقدامات پاراکلینیکی مراکز درمانی دانشگاه ها و یا نیروهای مسلح مانند نتیجه آزمایشات رادیوگرافی ها، رادیولوژی ها، آندوسکپی ها، سونوگرافی ها، سیتی اسکن ها، MRI و … که شرح بر بیماری یا صدمات وارده به فرد مشمول داشته و همچنین مورد تأیید پزشک معتمد بهداری فرماندهی انتظامی استان قرار بگیرد.
 • گواهی های صادره از مراکز درمانی و بیمارستان ها به همراه رونوشت خلاصه پرونده بیمارستانی مبنی بر بیماری و بستری بودن فرد مشمول یا همسر یا فرزند او با تأیید پزشک معتمد بهداری فرماندهی انتظامی استان.

حتما بخوانید: استعلام غیبت سربازی

مدارک گواهی فوت برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی فوت صادره از ثبت احوال در خصوص فوت یکی از بستگان درجه یک فرد مشمول (پدر، مادر، همسر، فرزند، برادر، خواهر و پدر یا مادر همسر).

مدارک از سازمان آتش نشانی برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی صادره از سازمان آتش نشانی محل مبنی بر ایجاد خسارت مالی به مشمول یا اعضای درجه یک خانواده و همچنین پدر یا مادر همسر او بر اثر بروز حوادثی مانند آتش سوزی و انفجار.

مدارک پزشکی قانونی برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی صادره از مراجع قضایی(پزشکی قانونی) و نیروی انتظامی محل مبنی بر وارد آمدن خسارات جسمی و روحی به فرد مشمول یا اعضای درجه یک خانواده و همچنین پدر یا مادر همسر ایشان بر اثر تصادف شدید اتومبیل (جرحی و فوتی) و یا حوادث مشابه مانند سقوط هواپیما، حوادث مربوط به قطار و …
 • استعلام از مراکز درمانی و بهداشتی یا پزشکی قانونی معتبر و همچنین تأیید مراجع انتظامی محل، مبنی بر اعتیاد شدید پدر یا سرپرست دیگر خانواده.مدارک توجیه غیبت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

بالایای طبیعی برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی صادره از بخشداری یا فرمانداری محل مبنی بر وارد آمدن خسارت جسمی، مالی و روحی به مشمول یا اعضای درجه یک خانواده وی و همچنین پدر یا مادر همسر به دلیل زلزله، سیل و طوفان و …

گواهی برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی صادره از بالاترین مقام اجرایی و اداری مراکز آموزش عالی و دانشگاهی وابسته به وزارت علوم، وزارت بهداشت، حوزه علمیه و آموزش و پرورش در مراکز شهرستان ها در خصوص چگونگی بروز مشکلات اداری در زمینه عدم اعلام به موقع آخرین وضعیت تحصیلی دانشجویان و طلاب و دانش آموزان به سازمان نظام وظیفه.
 • گواهی صادر شده از نیروی انسانی سازمان های بکارگیرنده مشمولان متعهد خدمت و همچنین نیروی انسانی نیروهای مسلح در زمینه چگونگی و نحوه بروز اشکالات اداری در خصوص عدم اعلام به موقع وضعیت خدمتی مشمولان به کارگرفته شده یا رها شده از خدمت.

مدارک مراجع قضایی برای توجیه غیبت سربازی

 • رونوشت از دادنامه و حکم صادره از مراجع قضایی درباره طلاق غیابی مادر به دلیل حبس، مفقودالاثر بودن یا اعتیاد شدید همسر مادر (پدر یا شوهر بعدی مادر).
 • رونوشت حکم صادره از مراجع قضایی صادر کننده حکم در خصوص توقیف یا در حبس بودن فرد مشمول و یا در حبس بودن، غایب، مفقودالاثر بودن پدر یا سرپرست دیگر خانواده با ذکر تاریخ شروع و پایان محکومیت.
 • برگه تحقیقات محلی کلانتری محل سکونت در خصوص شروع اختلاف مشمول با همسرش و یا مادر مشمول با همسرش و یا دادنامه و برگه های احضاریه صادره از مراجع قضایی در این رابطه.

مدارک ثبت احول برای توجیه غیبت سربازی

 • عقدنامه یا طلاقنامه و شناسنامه های فرد مشمول و همسرش.
 • استعلام از ثبت احوال و یا ثبت اسناد در خصوص صحت سابقه ازدواج یا طلاق در خصوص فرد مشمول نظام وظیفه و یا اعضای درجه یک خانواده او.

مدارک بهریستی برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی صادره از کمیته امداد یا بهزیستی استان محل سکونت مبنی بر تحت پوشش بودن اعضای درجه یک خانواده.
 • گواهی صادره از سازمان بهزیستی استان مبنی بر معلولیت اعضای درجه یک خانواده به همراه ذکر تاریخ معلولیت.
 • گواهی صادره به امضاء فرد مسئول اداره پست شهرستان محل سکونت فرد مشمول، مبنی بر عدم تحویل به موقع مرسوله به فرد مشمول با ذکر دلایل منطقی و قابل قبول.
 • گواهی صادره به امضاء مسئول دفتر خدمات الکترنیک انتظامی (پلیس+۱۰) مبنی بر قطعی شبکه ارتباطی و عدم امکان ثبت درخواست مشمول در آخرین روز مهلت معرفی با تأیید مدیر سیستم فاوای شهرستان.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

لزوم مشاوره سربازی

قوانین نظام وظیفه دارای پیچیدگی های بسیاری است.گاهی بسیاری از مشمولان به دلیل عدم آگاهی از این قوانین، حقشان از بین رفته است. از این روپیشنهاد می کنیم به منظور انجام درست امور مربوط به سربازی و نظام وظیفه حتما با یک مشاور مجرب در زمینه سربازی مشورت نمایید. گروه مشاوران باران با بهره گیری از مشاوران مجرب در زمینه نظام وظیفه آماده ارائه راه کارهای مناسب می باشد.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 80 تا
 1. یاسین عباسی :

  سلام خسته نباشید ، من در تاریخ ۱ شهریور ۹۸ اعزام شدم به خدمت و در تاریخ ۱ بهمن ۹۸ در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام کرده ام ، قبل از اعزام ۱۸۰ روز غیبت دارم ، برای تسویه حساب در پادگان می گن نباید غیبت قبل از سربازی داشته باشید – آیا راه حلی دارم که ادامه تحصیل بدم چون از تاریخ ۱ بهمن به پادگان مراجعه نکرده ام .

  1. باران مشاوره :

   آقای عباسی برای استفاده از ایست خدمت نباید غیبت داشته باشید. هیچ راه چاره ای ندارید. جز توجیه غیبت که آن هم آسان نیست.

 2. آرمان :

  با سلام و عرض خسته نباشید به مشاوران.
  من مهلت معرفی یکساله ام برای خدمت ۱اسفند ۹۸ تمام میشود
  من اگه ۱۰ اسفند اقدام کنم برای ثبت نام
  در خدمت ۱۰ روز غیبت آیا چقدراضافه خواهم خورد؟

  1. باران مشاوره :

   سه ماه اضافه خواهید داشت.

 3. ارسلان اکبرزاده :

  با سلام و خسته نباشید
  من قبل از تولد ۱۸ سالگی برای تحصیل به خارج از کشور مشغول تحصیل شدم و الان برای برگشت به ایران و ثبت نام در دانشگاه به دلیلی که اعلام به تحصیل نکردم ۲ سال غیبت خوردم ، میخواستم بدونم برای رفع غیبت چه کارهایی لازم بکنم و معمولا چه قدر زمان میبرد از اونجایی که مهلت ثبت نام دانشگاه محدوده.
  با تشکر

  1. باران مشاوره :

   مدارک تحصیل خود در خارج از کشور را نزد پلیس +۱۰ ببرید. اینکه چقدر طول می کشد مشخص نیست.

 4. محمود محمدی :

  سلام و خسته نباشید من اعزامی ۶/۱ ۹۷ هستم قرار بود معاف دائم بشم برای اسپلکتومی طحال کمیسیون پزشکی رای به معافیت داد سرهنگ هم امضا کرد وپول هم به حساب ریختم گفتن برو کارتت میاد بعد از چند مدت رفتم گفتن شورای عالی رای نداده وتو اعزامی ۴/۱ خورده بودی بخاطر همین سه ماه اضافه دفترچه یی زدن متاهل هم هستم جانشین منطقه هم یک سوم بیشتر نمی بخشه راهی ندازه بیشتر بخشیده بشه

  1. باران مشاوره :

   آقای محمدی متاسفانه راهی وجود ندارد بخشش حقی است که در اختیار فرمانده ها قرار دارد.

 5. مرتضی :

  سلام من اعزامی ۹۷.۵ هستم ۶ ماه اضاف سنواتی دارم بعد موقعه اعزام به خدمت من پام شکست نتوستم برم یعنی باید ۹۷.۲ میرفتم یه بار هم توجیه غیبت زدم نبخشیدن آخه سنواتی مارو کی میبخشه چرا بخشیده نمیشه

  1. باران مشاوره :

   آقا مرتضی بخشش در اختیار فرمانده است و ایشان اگر صلاح بداند شما را می بخشد. هیچ اجباری بر فرمانده ها برای بخشش اضافه خدمت وجود ندارد.

 6. ابوالفضل قوام پور :

  با سلام بنده اعزامی ۱۹/۱۰بود همون روز وارد پادگان شدم تاریخ واکسن ام خیلی گذشته بود به همین خاطر فرم عودت بهم دادن برج بعد اعزام بشم
  وقتی حالا برج اعزام گرفتم ۳ماه اضاف بهم دادن به دلیل غیبت

  تو خدا راهنمایی کنید چکار کنم

  1. باران مشاوره :

   از ظریق پلیس + ۱۰ پیگیری کنید.

 7. دانیال :

  سلام من الان ۱۲ ماه خدمت هستم ، ۴سال سابقه بسیج فعال دارم ولی ۶ ماه غیبت دفترچه هم دارم ….قرار هست غیبت ها بخشیده بشه آیا بعد از بخشش میتونم از کسری بسیج استفاده کنم؟
  و اینکه چند سالی هست که پدرو مادرم طلاق گرفتند

  1. باران مشاوره :

   آقا دانیال اولا قرار نیست عفو عمومی صادر شود.
   دوما اگر غیبت هم بخشیده شود تبعات غیبت مثل عدم اجازه برای کسری بسیج مشمولان غایب پابرجا خواهد ماند.

 8. ابراهیم غریبی :

  سلام . من ۹۸.۳.۱۹ اعزام ب خدمت شدم اما معافیت تحصیلم تا ۹۸.۱.۸ بوده . و ۳ ماه اضافه خدمت خوردم . اما من ۹۸.۱۲.۲۳ درخواست اعزام دادم اما چون بیماری قلب داشتم درگیر کمیسیون پزشکی شدم و منو معاف از رزم کردن .میخواستم بدونم مدارک کمیسیون پزشکی ببرم اضافه خدمتم بخشیده میشه؟ همچنین کسری ایثارگری و بسیجم تکلیفشون الان چیه بهم میدن یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   تمام مدارکی که در اختیار دارید را به پلیس+۱۰ ارائه دهید. اگر بخشیده شود کسری ها تعلق می گیرد.

 9. محمد.م :

  درصورت توجیه غیبت میشه از کسری ها یا معافیت استفاده کرد؟

  1. باران مشاوره :

   در صورت توجیه غیبت می توانید از کسری ها استفاده کنید.

 10. معين :

  با سلام بنده به دلیل کسری مدرک سه ما غیبت خوردم راهنمایی میفرمایید جهت توجیح غیبت تشکر

  1. باران مشاوره :

   معین جان متاسفانه قابل توجیه نمی باشد. فقط می توانید از فرماندهی مربوطه برای بخشش پیگیری کنید.

 11. اسرافیل :

  باسلام خسته نباشی تک هم میهنان عزیزوگرامی…من متولد ۷۸/۱/۳۰هستم و برای استخدامی نیروی انتظامی شرکت کردم ..از برج ۱۱/۹۷تا ب الان .من میخاستم برج ۱برم خدمت بنا به دلایلی ازجمله همزمان خوردن ازمایشات استحدامیم نتونسم برم…کد برج۱خورد برج ۲ اونموقهم تست ورزش استحدامی داشتم نتونسم تا ب ۲۰روز پیش کمصاحبه عقیدتی سیاسی انجام دادم تموم شد کلن مراحل استخدامیم. من ۹/۱۹رفتم خدمت والان مشمولم .و ۶ماه اضاف خوردم .مدارک ازمایشامم هس برا توجیه غیبت؟ ایا میشه کاری کرد یا ن؟
  لطفا پاسخ بدین مرسی.

 12. علی :

  شما ک همش میگید از طریق یگان

 13. فاطمه باقری :

  سلام خسته نباشید پسرم متولد۱۳۷۸است بخاطر من وخواهرش مجبورشد ترک تحصیل کنه تا خرج تحصیل خواهرش ومخارج خانه را پرداخت که بدلیل مشکلات زیاد نتونستم برای کفالتش سروقت اقدام کتم الان بهم گفتن باید کارت اشتغال به تحصیل ببرم بتونم کفالت بگیرم تورو خدا قسم تون میدم اگه راهی برای توجیح غیبتش است راهنمایی کنید بچه بدبختم به آتیش من وخواهرش تو زندگیش عقب موند

  1. باران مشاوره :

   سلام خانم باقری
   در صورتی که همسر ندارید و غیبت فرزندتان بعد از تجرد شما باشد، می توانید برای فرزندتان معافیت بگیرید.

 14. عباس :

  بنده به دلیل سکته مغزی پدرم و بیماری ام اس مادرم که باعث شد من مخارج و کمک به خانواده ام باشم و تک فرزند رکود میباشم غیبت اولیه داشته باشم

  1. باران مشاوره :

   با مرکز مشاوره تماس بگیرید.

 15. علی اسدی :

  من متولد ۱۷/۳/۱۳۷۸ هستم و سال ۹۶ وارد پیش دانشگاهی شدم و یه معافیت تحصیلی گرفتم ولی چند تا از درسامو افتاده بودم و مجبور بودم یه سال دیگه رو هم پیش بخونم .رفتم نظام وظیفه گفتن تا ۱۷/۳/۹۸ وخت داری همه رو پاس کنی . دی ماه ۹۷ همه رو پاس کردم به جز دیفرانسیل که افتاد برای خرداد .تو دهه اول خرداد امتحان دادم (۵/۳/۹۸)که قبول هم شدم ولی جوابش ۳۱/۳/۹۸ اومد .از مدرسه پرسیدم برای ثبت نام دانشگاه و اینکه سربازیم چی میشه گفتن هیچکاری نمیشه کرد تا بری شهریور دانشگاه ثبت نام کنی که اگه وارد دانشگاه شدی دانشجو وگرنه سرباز محسوب میشی.ولی به مدرسه بسنده نکردم و از نزدیکترین شعبه پلیس +۱۰ خونمونم قضیه رو جویا شدم که اونا هم همینو گفتن .مهر ماه برا ثبت نام دانشگاه رفتم که گفتن باید معافیت بگیرم .درخواستشو از تو همون دانشگاه فرستادن ولی رد شد با این عنوان (فارغ التحصیل بعد از سن بیست سال ) حالا میگن تنها راه سربازیه .کلی بدو بدو کردیم تا فهمیدیم میشه نامه توجیه نوشت. میخوا بدونم میشه با نامه یه کاریش کرد که من وارد دانشگاه شم یا نه ؟ خواهشا زودی جواب بدین تا خدایی نکرده اظافه خدمت نخوردم وضع بدتر شه.

  1. باران مشاوره :

   آقای اسدی سلام
   با مرکز مشاوره تماس بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: