مدارک مورد نیاز برای توجیه غیبت سربازی

مدارک لازم جهت توجیه غیبت خدمت سربازی چیست؟

138 17,272

بسیاری از مواقع فرد مشمول به دلیل پیامدهای ناخواسته مجبور به غیبت اولیه نظام وظیفه می شوند. برخی از دلایل باعث بخشودگی غیبت می شود اما مشروط بر آنکه مدارک مورد نیاز برای توجیه غیبت سربازی را بتوانید به درستی تهیه و ارائه دهید.

برای آشنایی با روش های توجیه کردن غیبت سربازی می توانید مقاله شرایط توجیه غیبت سربازی را مطالعه نمایید.

توجیه غیبت سربازی کار دشواری نیست. در صورتی که فرد مشمول بدلیل بروز برخی مشکلات و بلایا نتواند در موعد مقرر، برای اعزام به خدمت سربازی و یا رسیدگی به وضعیت نظام وظیفه خود اقدام کند، به راحتی با ارائه مدارک و مستندات لازم می تواند غیبت خود را موجه کند. در صورتی که فرد مشمول با غیبت اولیه نسبت خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کند، نمی تواند از تسهیلات سربازی همچون: کسری خدمت ایثارگری، کسری خدمت بسیج، انواع معافیت ایثارگری، معافیت کفالت، امریه سربازی و … بهره مند شود. تنها نوع معافیتی که با وجود داشتن غیبت می تواند به فرد مشمول تعلق بگیرد، معافیت پزشکی است.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط مدارک مورد نیاز برای توجیه غیبت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

مدارک مورد نیاز برای توجیه غیبت سربازی

مدارک و مستندات مربوط به موارد موجه برای توجیه غیبت مشمولان نظام وظیفه به شرح زیر می باشد:

 • در صورتی که فرد مشمول غیبت کند و در طول مدت غیبت وی، پدر یا برادر بالای ۱۸ سالش، نیازمند به مراقبت باشند، با تایید شورای پزشکی غیبت فرد مشمول موجه می شود. در صورتی که پدر یا برادر فرد مشمول به دلیل بیماری فوت کنند، با تأیید بیماری و نیازمند بودن آنان به مراقبت قبل از فوت توسط شورای پزشکی، غیبت فرد مشمول در مدت مراقبت از آنان موجه می باشد. به شما توصیه می کنیم مقاله مراقبت پدر یا برادر بالای ۱۸ سال را بخوانید.
 •  استعلام از سازمان تأمین اجتماعی محل مبنی بر عدم دریافت مستمری پدر و یا مادر.
 • انجام تحقیقات از شورای اسلامی محل سکونت توسط پلیس اطلاعات یا کلانتری محل مبنی بر صحت سرپرستی و امرار معاش خانواده توسط فرد مشمول.

مدارک پزشکی برای توجیه غیبت سربازی

 • مدارک مربوط به اقدامات پاراکلینیکی مراکز درمانی دانشگاه ها و یا نیروهای مسلح مانند نتیجه آزمایشات رادیوگرافی ها، رادیولوژی ها، آندوسکپی ها، سونوگرافی ها، سیتی اسکن ها، MRI و … که شرح بر بیماری یا صدمات وارده به فرد مشمول داشته و همچنین مورد تأیید پزشک معتمد بهداری فرماندهی انتظامی استان قرار بگیرد.
 • گواهی های صادره از مراکز درمانی و بیمارستان ها به همراه رونوشت خلاصه پرونده بیمارستانی مبنی بر بیماری و بستری بودن فرد مشمول یا همسر یا فرزند او با تأیید پزشک معتمد بهداری فرماندهی انتظامی استان.

حتما بخوانید: استعلام غیبت سربازی

مدارک گواهی فوت برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی فوت صادره از ثبت احوال در خصوص فوت یکی از بستگان درجه یک فرد مشمول (پدر، مادر، همسر، فرزند، برادر، خواهر و پدر یا مادر همسر).

مدارک از سازمان آتش نشانی برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی صادره از سازمان آتش نشانی محل مبنی بر ایجاد خسارت مالی به مشمول یا اعضای درجه یک خانواده و همچنین پدر یا مادر همسر او بر اثر بروز حوادثی مانند آتش سوزی و انفجار.

مدارک پزشکی قانونی برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی صادره از مراجع قضایی(پزشکی قانونی) و نیروی انتظامی محل مبنی بر وارد آمدن خسارات جسمی و روحی به فرد مشمول یا اعضای درجه یک خانواده و همچنین پدر یا مادر همسر ایشان بر اثر تصادف شدید اتومبیل (جرحی و فوتی) و یا حوادث مشابه مانند سقوط هواپیما، حوادث مربوط به قطار و …
 • استعلام از مراکز درمانی و بهداشتی یا پزشکی قانونی معتبر و همچنین تأیید مراجع انتظامی محل، مبنی بر اعتیاد شدید پدر یا سرپرست دیگر خانواده.مدارک توجیه غیبت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

بالایای طبیعی برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی صادره از بخشداری یا فرمانداری محل مبنی بر وارد آمدن خسارت جسمی، مالی و روحی به مشمول یا اعضای درجه یک خانواده وی و همچنین پدر یا مادر همسر به دلیل زلزله، سیل و طوفان و …

گواهی برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی صادره از بالاترین مقام اجرایی و اداری مراکز آموزش عالی و دانشگاهی وابسته به وزارت علوم، وزارت بهداشت، حوزه علمیه و آموزش و پرورش در مراکز شهرستان ها در خصوص چگونگی بروز مشکلات اداری در زمینه عدم اعلام به موقع آخرین وضعیت تحصیلی دانشجویان و طلاب و دانش آموزان به سازمان نظام وظیفه.
 • گواهی صادر شده از نیروی انسانی سازمان های بکارگیرنده مشمولان متعهد خدمت و همچنین نیروی انسانی نیروهای مسلح در زمینه چگونگی و نحوه بروز اشکالات اداری در خصوص عدم اعلام به موقع وضعیت خدمتی مشمولان به کارگرفته شده یا رها شده از خدمت.

مدارک مراجع قضایی برای توجیه غیبت سربازی

 • رونوشت از دادنامه و حکم صادره از مراجع قضایی درباره طلاق غیابی مادر به دلیل حبس، مفقودالاثر بودن یا اعتیاد شدید همسر مادر (پدر یا شوهر بعدی مادر).
 • رونوشت حکم صادره از مراجع قضایی صادر کننده حکم در خصوص توقیف یا در حبس بودن فرد مشمول و یا در حبس بودن، غایب، مفقودالاثر بودن پدر یا سرپرست دیگر خانواده با ذکر تاریخ شروع و پایان محکومیت.
 • برگه تحقیقات محلی کلانتری محل سکونت در خصوص شروع اختلاف مشمول با همسرش و یا مادر مشمول با همسرش و یا دادنامه و برگه های احضاریه صادره از مراجع قضایی در این رابطه.

مدارک ثبت احول برای توجیه غیبت سربازی

 • عقدنامه یا طلاقنامه و شناسنامه های فرد مشمول و همسرش.
 • استعلام از ثبت احوال و یا ثبت اسناد در خصوص صحت سابقه ازدواج یا طلاق در خصوص فرد مشمول نظام وظیفه و یا اعضای درجه یک خانواده او.

مدارک بهریستی برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی صادره از کمیته امداد یا بهزیستی استان محل سکونت مبنی بر تحت پوشش بودن اعضای درجه یک خانواده.
 • گواهی صادره از سازمان بهزیستی استان مبنی بر معلولیت اعضای درجه یک خانواده به همراه ذکر تاریخ معلولیت.
 • گواهی صادره به امضاء فرد مسئول اداره پست شهرستان محل سکونت فرد مشمول، مبنی بر عدم تحویل به موقع مرسوله به فرد مشمول با ذکر دلایل منطقی و قابل قبول.
 • گواهی صادره به امضاء مسئول دفتر خدمات الکترنیک انتظامی (پلیس+۱۰) مبنی بر قطعی شبکه ارتباطی و عدم امکان ثبت درخواست مشمول در آخرین روز مهلت معرفی با تأیید مدیر سیستم فاوای شهرستان.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

لزوم مشاوره سربازی

قوانین نظام وظیفه دارای پیچیدگی های بسیاری است.گاهی بسیاری از مشمولان به دلیل عدم آگاهی از این قوانین، حقشان از بین رفته است. از این روپیشنهاد می کنیم به منظور انجام درست امور مربوط به سربازی و نظام وظیفه حتما با یک مشاور مجرب در زمینه سربازی مشورت نمایید. گروه مشاوران باران با بهره گیری از مشاوران مجرب در زمینه نظام وظیفه آماده ارائه راه کارهای مناسب می باشد.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 138 تا
 1. میثم :

  سلام. بنده یک ترم از کمیسیون موارد خاص دانشگاه سنوات گرفتم و فارغ التحصیل شدم ولی متاسفانه دانشگاه نه به من اطلاع داد که در پلیس بعلاوه ده ثبت کنم و نه خودش نامه زد به نظام وظیفه و نه نامه برام فرستاد که ببرم پلیس بعلاوه ده… الان درخواست اعزام دادم دیدم ۹۰ روز بی جهت اضافه خدمت زدن در حالیکه اصلا غیبتی نداشتم و معافیت تحصیلی داشتم خواهشا راهنمایی بفرمائید.

  1. باران مشاوره :

   میثم جان وظیفه عمومی قصور از سمت دانشگاه را نمی پذیرد بهتر است حضوری به وظیفه عمومی بروید

 2. محسن :

  سلام خدمت مشاوران سایت… من برای ۱ تیر ۱۴۰۰ دفترچه پست کرده بودم ولی بعدا متوجه شدم که میتونم از طریق بهزیستی و ماده ۶ معافیت بگیرم و بخاطر همین روز اعزام نرفتم ینی ۱ ماه غیبت دارم الان… به نظرتون باید چیکار کنم؟ و بکجا مراجعه کنم؟؟ امیدی هس یا ن؟؟ بنده تک فرزند خانواده هستم و پدرم کر و لال هستش (مطلق) مراحل کار رو توضیح بدین لطفا

  1. باران مشاوره :

   اگه شرایط معافیت رو قبل از غیبت داشته باشین شانس دارین

 3. kamran :

  با سلام
  بنده برای شورای عالی معرفی به بیمارستان خانواده ارتش شدم اما در تاریخی که اندسکوپی داشتم، به علت کرونا در بیمارستان به علت کرونا و درگیری ۴۰ درصدی ریه بستری شدم و نتوانستم برم و یک هفته بستری بودم. بند از بعد از اینکه تست کرونام منفی شد به بیمارستان مراجعه و وقت مجدد گرفتم اما در کمال تعجبت پروننده بنده به نظام وظیفه عودت زدند که باعث شد دوباره دفترچه پست کنم و ……
  حالا میخواشتم بدونم بنده غیبت خوردم ؟ اگر خوردم قابل توجیهه ؟
  چون بنده میخوام از معافیت تحصیلی جهت ادامه تحصیل در مقطع دکتری استفاده کنم و این موضوع خیلی مهمه

  1. باران مشاوره :

   اگه بیمار بوده باشین و اسناد مدارک موجود باشه امید به توجیه هست.

 4. وحید :

  سلام خسته نباشید من الان خدمت هستم ۶ ماه اضاف دفترچه دارم از تاریخ ۱۳۹۹/۷/۱ وارد غیبت شدم دلیل عدم معرفی این بود من از تاریخ ۱۳۹۹/۶/۲۰ به دلیل بیماری بستری بودم تا تاریخ ۱۳۹/۷/۱۰ و استراحت پزشکی در منزل دارم تا تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۱ و تاریخ ۱۳۹۹/۱۰/۱۷ دفترچه پست کردم خواستم بپرسم واقعا راهی هست برای توجیه غیبت؟؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   اگه مدارک و مستنداتت کامل هست و بیماری شما تو مراکز درمانی مورد تایید نیروهای مسلح تایید شده و مدارک بستری یا … موجوده شانس داری.

 5. امین **** :

  با سلام خدمت شما بنده اعزامی ۹۶/۱۰/۱ البته بعد گذارندم حدود ۲۲ روز وبه دلیل بیماری در مرکز اموزشی معرفی شدم به کمیسیون پزشکی معاف از رزم شناخته شدم اما بدلیل بیماری نتونستم ادامه بدم اما بعد درمان و رسیدگی در دادسرای نظامی اتهام فرار از خدمت و بدلیل وجود دلایل کافی و از جمله تحقیقات انجام شده و گزارش یگان نظامی متبوعه خدمتی برای قاضی محرز و مسلم بوده که نامه مربوطه را به یگان خدمتی بردم اما بدلیل این که دیگر سرباز اموزشی پذیرش نمیکنن نظر به تجدید دوره دادن که به تاریخ ۹۹/۹/۱ بوده که به یگان دیگری بوده که بعد از اتمام دوره اموزشی و حالا در یگان خدمتی خود به مدت ۸ ماه مشعول خدمت هستم یک نکته که وجود دارد این که در سیستم پلیس +۱۰ هنوز تاریخ سابق اعزام یعنی ۹۶ هست خواستم بدانم با توجه به این شرایط غیبت دارم یاخیر لطفا من را راهنمایی کنید با تشکر

  1. باران مشاوره :

   سلام اگ در اعزام اولیه غیبت نداشتی الانم غیبت نداری

 6. مازیار :

  سلام من سال ۹۷ دفترچه پست کردم اما نرفتم چون درگیر رابطه پدر و مادرم بودم که جداشدن و من نرفتم سرپرستی مادرم به عهده من بود الان برای توجیه غیبت چیکار کنم؟

  1. باران مشاوره :

   مازیار سه سال گذشته و این مدت قابل توجیه نیست

 7. Abas :

  سلام
  من ۲۸ یازده ۹۸ معافیت تحصیلیم تموم شده
  و یک ۹ نو نه اعزام شدم
  تو این مدت یه چند ماهی بیمارستان بستری بودم آیا غیبتم توجیه میشه
  باتشکر.

  1. باران مشاوره :

   توجیه کردن حدود ۹ ماه تاخیر تو اعزام به خدمت واقعا کار مشکلی هست و بعید می دونم توجیه بشه.

 8. ایمان :

  با سلام
  من اعزامی آبان ۹۹ هستم .
  دارای مدرک فوق لیسانس … تاریخ معافیت تحصیلیم بهمن ۹۷ تموم شده و غیبت خوردم …
  در سال ۹۵ ازدواج کردم و مشکلات زیادی خوردیم … و در سال ۹۷ و ۹۸ تحت دکترای روانپزشک بودم ….
  الان در حین خدمتم … میتونم برای توجیه غیبت اقدام کنم تا از کسری ایثارگری استفاده کنم …. لظفا راهنماییم کنید …
  باتشکر

  1. باران مشاوره :

   ۹۰ درصد درخواست های توجیه رد میشه و شانس شما هم برای توجیه خیلی کمه

 9. امین :

  سلام خسته نباشید غیر از ۱ سال تایم معرفی بنده ۶ ماه غیبت داشتم و در اون تایم هم اعتیاد به مواد مخدر داشتم و داشتم ترک میکردم اِن هم سربازم آیا میتونم غیبتم رو برطرف کنم

  1. سجاد :

   سلام من معافیت تحصیلیم تا تاریخ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰ بوده ،تاریخ
   ۱۳۹۹/۵/۸ ازدواج کردم الان می‌خوام برای خدمت درخواست بدم میتونم غیبت خودم رو توجیه کنم؟ از لحاظ بیماری هم ماه پیش کرونا داشتم ولی بستری نشدم یک ماه درگیر بودم تا چه اندازه با این دو علت میشه غیبت رو توجیه کرد

   1. باران مشاوره :

    سجاد جان با این موارد غیبت شش ماهه شما توجیه نمیشه.

 10. محمدرضا :

  سلام بنده ۷ سال غیبت سربازی دارم و به خاطر خوانوادم نتوانستم که به سربازی بروم ، پدرم زندان بوده ، ایا سندی میشه برای توجیه که پدرم زندان بوده برای غیبت سربازی؟

  1. باران مشاوره :

   ۷ سال غیبت توجیه نمیشه محمدرضا

 11. پارسا :

  ببخشید از طریق توجیه غیبت اصلاح
  نمیشه چون واقعا هزینه کرایه ندارم برم تهران ممنون میشم راهنمایی کنید ممنون

 12. پارسا :

  سلام ببخشیدمن توسیستم ناجا فراری واسم زدند درحالی که من سر خدمت بودم حالا توسیستم فرارمو درست کردند اما سنواتمو اصلاح نکردند باید درخواست توجیه غیبت بدم ممنون از لطفتون

  1. باران مشاوره :

   برو با نیرو انسانی صحبت کن

 13. پارسا :

  من ۵۲روز دیر امدم اونم کار دادگاهی داشتم نامه هایی دادگاهیم همش هست نامه پاسگاه دارم که محل زندگیمانو عوض کردیم به خاطر دشمن حالا چند درصد شانس دارم برایی توجیه معرفیم کنیدبرم از دادگاه نامه بیارم چکار کنم لطفا راهنماییم کنید

  1. باران مشاوره :

   پارسا جان تا الان ۷ بار این پرسش رو با جمله بندی مختلف از باران مشاوره پرسیدی و ماهم پاسخ دادیم.

 14. پارسا :

  ببخشید پس من شاکی داشتم و دادگاهی داشتم و نامه پزشک قانونی هست خانواده ام در خطر بوده چند درصد شانس داره برایی توجیه ممنون

  1. باران مشاوره :

   پارسا جان شانس داری براری توجیه مخصوصا اگه مدت غیبت کم باشه

 15. پارسا :

  ببخشیدمن ۵۲ دوروز دیر امدم پدرم کمپ بوده چه مدارکی لازم هست برایی توجیه غیبت

  1. باران مشاوره :

   برو پلیس +۱۰ و مدارک کمپ بودن پدرت رو ببر و درخواست توجیه بده، بعید می دونم توجیه بشه

 16. داریوش :

  با سلام.بنده متولدد ۷۷ هستم.وهنوز سربازی نرفتم.پدرم چندین ساله کارت از کارافتادگی دارد و زیر نظر بهزیستی هست.همچنین مادرم هم تحت پوشش هست و چندین سال میشه.برادر بزرگترم تصادف کرده و معلولیت بهزیستی داره و معاف شده.یک برادر دیگه هم دارم ک مشمول غایب هست. من شرایط برادر معلول تحت پوشش رو دارم.پدر از کار افتاده تحت پوشش رو دارم.و همچنین مادر.همه این موارد قبل از مشمول شدن من هست. راهی برای توجیه غیبت و معاف شدن هست؟

  1. باران مشاوره :

   داریوش جان توصیه می کنیم راه های قانونی توجیه غیبت معافیت بهزیستی را مطالعه کنید.

 17. علی مجدم :

  باسلام،بنده اعزامی ۹۷/۸/۱هستم و در تاریخ ۹۷/۵/۱۹فارغ تحصیل شدم،بنده ودر تاریخ ۹۷/۵/۲۵دفترچه پست کردم ،و وقتی دفترچه پست کردم گونه اضافه خدمت نداشتم ،مدت اضافه خدمتم صفر بود و در سال ۹۹/۳/۱۸ترخیص شدم و الانه بعد از یک ماه از پادگان به من زنگ زدن که من اضافه دارم ،رفتم حوزه نظام وظیفه شهرمون گفت شما به موقع دفترچه پست کردید و خودت حوزه نظام وظیفه نمیدونه که این اضافه از کجا اومده به من گفتم درخواست توجیه غیبت بزن،من درخواست توجیه غیبت زدم و به من گفتن جوابش ده روز طول میکشه ،بنظرتون من اضافه خدمت دارم درخواست توجیه غیبت بنده پذیرفته میشود .من در اول خدمت دوچار چنین اشتباهی نیز در سیستم ناجا هم شده ام ،من در صورتی که سر خدمت بودم سیستم ناجا برام فرار رد کرده بود تا اومدم اینو درست کردم شدم ۱۶ماه خدمت .من بنظرم هنوز مشکل سیستمی من برطرف نشده ،و یگان به من زنگ میزنه که باید برگردی سر خدمت در صورتی که من باهاشون تصفیه کرده ام

  1. باران مشاوره :

   این موضوع را باید از طریق وظیفه عمومی پیگیری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: