مدارک مورد نیاز برای توجیه غیبت سربازی

مدارک لازم جهت توجیه غیبت خدمت سربازی چیست؟

249 18,007
۴/۵ - (۴ امتیاز)

بسیاری از مواقع فرد مشمول به دلیل پیامدهای ناخواسته مجبور به غیبت اولیه نظام وظیفه می شوند. برخی از دلایل باعث بخشودگی غیبت می شود اما مشروط بر آنکه مدارک مورد نیاز برای توجیه غیبت سربازی را بتوانید به درستی تهیه و ارائه دهید.

برای آشنایی با روش های توجیه کردن غیبت سربازی می توانید مقاله شرایط توجیه غیبت سربازی را مطالعه نمایید.

توجیه غیبت سربازی کار دشواری نیست. در صورتی که فرد مشمول بدلیل بروز برخی مشکلات و بلایا نتواند در موعد مقرر، برای اعزام به خدمت سربازی و یا رسیدگی به وضعیت نظام وظیفه خود اقدام کند، به راحتی با ارائه مدارک و مستندات لازم می تواند غیبت خود را موجه کند. در صورتی که فرد مشمول با غیبت اولیه نسبت خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کند، نمی تواند از تسهیلات سربازی همچون: کسری خدمت ایثارگری، کسری خدمت بسیج، انواع معافیت ایثارگری، معافیت کفالت، امریه سربازی و … بهره مند شود. تنها نوع معافیتی که با وجود داشتن غیبت می تواند به فرد مشمول تعلق بگیرد، معافیت پزشکی است.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط مدارک مورد نیاز برای توجیه غیبت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

مدارک مورد نیاز برای توجیه غیبت سربازی

مدارک و مستندات مربوط به موارد موجه برای توجیه غیبت مشمولان نظام وظیفه به شرح زیر می باشد:

 • در صورتی که فرد مشمول غیبت کند و در طول مدت غیبت وی، پدر یا برادر بالای ۱۸ سالش، نیازمند به مراقبت باشند، با تایید شورای پزشکی غیبت فرد مشمول موجه می شود. در صورتی که پدر یا برادر فرد مشمول به دلیل بیماری فوت کنند، با تأیید بیماری و نیازمند بودن آنان به مراقبت قبل از فوت توسط شورای پزشکی، غیبت فرد مشمول در مدت مراقبت از آنان موجه می باشد. به شما توصیه می کنیم مقاله مراقبت پدر یا برادر بالای ۱۸ سال را بخوانید.
 •  استعلام از سازمان تأمین اجتماعی محل مبنی بر عدم دریافت مستمری پدر و یا مادر.
 • انجام تحقیقات از شورای اسلامی محل سکونت توسط پلیس اطلاعات یا کلانتری محل مبنی بر صحت سرپرستی و امرار معاش خانواده توسط فرد مشمول.

مدارک پزشکی برای توجیه غیبت سربازی

 • مدارک مربوط به اقدامات پاراکلینیکی مراکز درمانی دانشگاه ها و یا نیروهای مسلح مانند نتیجه آزمایشات رادیوگرافی ها، رادیولوژی ها، آندوسکپی ها، سونوگرافی ها، سیتی اسکن ها، MRI و … که شرح بر بیماری یا صدمات وارده به فرد مشمول داشته و همچنین مورد تأیید پزشک معتمد بهداری فرماندهی انتظامی استان قرار بگیرد.
 • گواهی های صادره از مراکز درمانی و بیمارستان ها به همراه رونوشت خلاصه پرونده بیمارستانی مبنی بر بیماری و بستری بودن فرد مشمول یا همسر یا فرزند او با تأیید پزشک معتمد بهداری فرماندهی انتظامی استان.

حتما بخوانید: استعلام غیبت سربازی

مدارک گواهی فوت برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی فوت صادره از ثبت احوال در خصوص فوت یکی از بستگان درجه یک فرد مشمول (پدر، مادر، همسر، فرزند، برادر، خواهر و پدر یا مادر همسر).

مدارک از سازمان آتش نشانی برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی صادره از سازمان آتش نشانی محل مبنی بر ایجاد خسارت مالی به مشمول یا اعضای درجه یک خانواده و همچنین پدر یا مادر همسر او بر اثر بروز حوادثی مانند آتش سوزی و انفجار.

مدارک پزشکی قانونی برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی صادره از مراجع قضایی(پزشکی قانونی) و نیروی انتظامی محل مبنی بر وارد آمدن خسارات جسمی و روحی به فرد مشمول یا اعضای درجه یک خانواده و همچنین پدر یا مادر همسر ایشان بر اثر تصادف شدید اتومبیل (جرحی و فوتی) و یا حوادث مشابه مانند سقوط هواپیما، حوادث مربوط به قطار و …
 • استعلام از مراکز درمانی و بهداشتی یا پزشکی قانونی معتبر و همچنین تأیید مراجع انتظامی محل، مبنی بر اعتیاد شدید پدر یا سرپرست دیگر خانواده.مدارک توجیه غیبت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

بالایای طبیعی برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی صادره از بخشداری یا فرمانداری محل مبنی بر وارد آمدن خسارت جسمی، مالی و روحی به مشمول یا اعضای درجه یک خانواده وی و همچنین پدر یا مادر همسر به دلیل زلزله، سیل و طوفان و …

گواهی برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی صادره از بالاترین مقام اجرایی و اداری مراکز آموزش عالی و دانشگاهی وابسته به وزارت علوم، وزارت بهداشت، حوزه علمیه و آموزش و پرورش در مراکز شهرستان ها در خصوص چگونگی بروز مشکلات اداری در زمینه عدم اعلام به موقع آخرین وضعیت تحصیلی دانشجویان و طلاب و دانش آموزان به سازمان نظام وظیفه.
 • گواهی صادر شده از نیروی انسانی سازمان های بکارگیرنده مشمولان متعهد خدمت و همچنین نیروی انسانی نیروهای مسلح در زمینه چگونگی و نحوه بروز اشکالات اداری در خصوص عدم اعلام به موقع وضعیت خدمتی مشمولان به کارگرفته شده یا رها شده از خدمت.

مدارک مراجع قضایی برای توجیه غیبت سربازی

 • رونوشت از دادنامه و حکم صادره از مراجع قضایی درباره طلاق غیابی مادر به دلیل حبس، مفقودالاثر بودن یا اعتیاد شدید همسر مادر (پدر یا شوهر بعدی مادر).
 • رونوشت حکم صادره از مراجع قضایی صادر کننده حکم در خصوص توقیف یا در حبس بودن فرد مشمول و یا در حبس بودن، غایب، مفقودالاثر بودن پدر یا سرپرست دیگر خانواده با ذکر تاریخ شروع و پایان محکومیت.
 • برگه تحقیقات محلی کلانتری محل سکونت در خصوص شروع اختلاف مشمول با همسرش و یا مادر مشمول با همسرش و یا دادنامه و برگه های احضاریه صادره از مراجع قضایی در این رابطه.

مدارک ثبت احول برای توجیه غیبت سربازی

 • عقدنامه یا طلاقنامه و شناسنامه های فرد مشمول و همسرش.
 • استعلام از ثبت احوال و یا ثبت اسناد در خصوص صحت سابقه ازدواج یا طلاق در خصوص فرد مشمول نظام وظیفه و یا اعضای درجه یک خانواده او.

مدارک بهریستی برای توجیه غیبت سربازی

 • گواهی صادره از کمیته امداد یا بهزیستی استان محل سکونت مبنی بر تحت پوشش بودن اعضای درجه یک خانواده.
 • گواهی صادره از سازمان بهزیستی استان مبنی بر معلولیت اعضای درجه یک خانواده به همراه ذکر تاریخ معلولیت.
 • گواهی صادره به امضاء فرد مسئول اداره پست شهرستان محل سکونت فرد مشمول، مبنی بر عدم تحویل به موقع مرسوله به فرد مشمول با ذکر دلایل منطقی و قابل قبول.
 • گواهی صادره به امضاء مسئول دفتر خدمات الکترنیک انتظامی (پلیس+۱۰) مبنی بر قطعی شبکه ارتباطی و عدم امکان ثبت درخواست مشمول در آخرین روز مهلت معرفی با تأیید مدیر سیستم فاوای شهرستان.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

لزوم مشاوره سربازی

قوانین نظام وظیفه دارای پیچیدگی های بسیاری است.گاهی بسیاری از مشمولان به دلیل عدم آگاهی از این قوانین، حقشان از بین رفته است. از این روپیشنهاد می کنیم به منظور انجام درست امور مربوط به سربازی و نظام وظیفه حتما با یک مشاور مجرب در زمینه سربازی مشورت نمایید. گروه مشاوران باران با بهره گیری از مشاوران مجرب در زمینه نظام وظیفه آماده ارائه راه کارهای مناسب می باشد.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 249 تا
 1. پیام :

  سلام و عرض خسته نباشید
  میشه ب خاطر بیماری اعصاب و روان و نبود شرایط روحیه ای خدمتی توجیه غیبت کرد ؟ تو پرونده خدمتیمم ذکر شده که بیماری اعصاب و روان دارم . اگه میشه شرایطشو بگین ممنون میشم

  1. باران مشاوره :

   سلام.تنها در صورتی که بیماری داشنه باشین که در طول زمان غیبت توسط پزشکتون تحت درمان بوده باشین و ان طول درمان برای ان بیماری خاص همراه با مدارکی که برای نظام وظیفه ارسال میکنید به تایید کارشناس نظام وظیفه برسد شما میتونین از توجیه غیبت بهره مند بشین.

 2. رضا :

  سلام دانشگاه انصراف منو بهمن ۹۹ زده ولی خرداد ۱۴۰۰ بهم خبر انصرافو دادن و اینکه بخاطر مشکلات مالی و خانوادگی نمیتونستم خدمت کنم در حال حاضر شرایطشو دارم برای توجیه غیبت باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید

  1. باران مشاوره :

   سلام. شما باید به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنید و درخواست بررسی توجیه غیبتتون رو داشته باشین.برای هر موردی که عنوان میکنین هم باید مدارکش رو ضمیمه درخواستتون کنین بعد از ۷۲ ساعت کارشناسان نظام وظیفه نتیجه درخواستتون رو به شما اعلام خواهند کرد.

 3. اکبر :

  سلام و عرض ادب
  من ۲ ماه و یک روز دیر دفترچه پست کردم و سه ماه اضافه خوردم
  در آن زمان من کمپ ترک اعتیاد بودم آیا با گرفتن مدرکی که آن زمان کمپ بودم میتونم توجیه غیبت کنم
  و اینکه میترسم ببرم این مدرکی توجیه بشه ولی تو سابقم باشه واسه بعداً که بخوام سره کار برم آیا چیزی ثبت میشه واسه اینکه جایی استعلام بگیرن بفهمند یا نه ممنون میشم از راهنماییتون.

  1. باران مشاوره :

   سلام. مدارک مربوط به موردی که عنوان کردین رو برای نظام وظیفه ارسال کنید بعد از بررسی کارشناسان مربوطه جوابتون رو خواهند داد .. ولی برای موردی که عنوان کردین احتمالا تا یکماه رو توجیه میکنن.خیر موردی در سوابقتون ثبت نخواهد شد.

 4. فرهاد :

  سلام. وقتتون بخیر. پدرم دارای بیماری صعب العلاج صرع و تشنج هست. من میتونستم معافیت کفالت بگیرم. ولی اطلاع نداشتم ازین موضوع. و الان ۶ ماه غیبت خوردم. در حالی که الان در حال خدمتم. اعزام ۱/۱۰ . میخواستم ببینم اگر مدارک پزشکی بیماری پدرمو ببرم که در زمان شروع غیبت مشغول مراقبت ازش بودم. میشه غیبتمو توجیه کنم و معافیت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه قبل از غیبت واجد شرایط بودی بله

 5. منصور :

  سلام خسته نباشید من وسط دانشگاه انصراف دادم و بعد دو هفته ثبت نام کردم و اعاده به تحصیل من ثبت نشده بودو به من نگفتن درحالی ک من درجریان نبودم و مشغول ادامه تحصیل بودم و بعد ازگرفتن مدرک فوق دیپلم فهمیدم غیب خوردم و مدرکمم ثبت نشده درحالی ک مدرکمو گرفتم چه جوری توجیه کنم ممنون میشم کمکم کنیدم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   چرا بعد از گرفتن مدرک؟؟؟
   الان که فهمیدی مشکل داری در اسرع وقت اقدام کن و کوتاهی دانشگاه رو پیگیری کن

 6. محمد :

  سلام. برادر من در حال حاضر مشغول به خدمت هستند‌. اما چون در ابتدا منتظر نتایج کنکور ارشد بودند خودشون رو معرفی نکردن و وقفه ی یک‌ماهه افتاد. پیشنهادی برای توجیه غیبت دارید

  1. باران مشاوره :

   سلام
   پیشنهاد چی؟؟
   به این راحتیا قبول نمیکنن. مگه مشکل پزشکی حاد و پرونده کامل پزشکی داشته باشه

 7. عادل :

  سلام من سال ۹۵ رفتم دانشگاه برج ۱۰ سال ۹۸ لیسانسم تموم شد بعد تو همون دانشگاه یه کلاس آموزش پیش دبستانی ثبت نام کردم تا غیبت نخورم و اشتغال به تحصیل داشته باشم اون موقع به من گفتن که این کلاسا رو که ثبت نام کنی اشتغال به تحصیل داری و غیبت نمیخوری کلاسا هم به علت کرونا افتاد عقب که برج ۸و۹ ۱۴۰۰برگزار شد ولی حالا به من میگن اون کلاسا اشتغال به تحصیل نداشته وشما یک سال غیبت خوردی من چطوری میتونم این غیبت رو توجیه کنم آیا میشه بین لیسانس و فوق لیسانس مرخصی رد کنم من تحت سرپرستی کمیته امداد خمینی هم هستم میخوام غیبتم پاک شه سرباز معلم بشم

  1. باران مشاوره :

   سلام. متاسفانه چنین چیزی برای توجیه غیبت توسط نظام وظیفه مورد قبول قرار نخواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: