معافیت ماده ۶ بهزیستی

مراحل اخذ معافیت ماده 6 بهزیستی چیست؟

383 26,958

یکی از انواع معافیت های سربازی، معافیت ماده ۶ بهزیستی است. مشمولان بسیاری هستند که خودشان یا از اعضای خانواده ایشان به عنوان مددجو تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند. معافیت ماده ۶ بهزیستی با توافق بین سازمان بهزیستی و ستاد کل نیروهای مسلح صورت گرفته است.

در دواقع این معافیت به منظور حمایت از خانواده افراد تحت پوشش بهزیستی در نظر گرفته شده است. در این مقاله قصد داریم در خصوص معافیت ماده ۶ بهزیستی اطلاعات بیشتری را در اختیار مشمولان قرار دهیم.

مددجو به چه کسی می گویند؟

مددجوی بهزیستی کسی است که به واسطه معلولیت و یا نیاز به حمایت روحی و … تحت پوشش و حمایت سازمان بهزیستی قرار می گیرد. در سازمان بهزیستی معلولیت ها در ۶ گروه اصلی دسته بندی می شوند. این گروه ها شرح زیر می باشد. هرکدام از این گروه ها خود نیز زیر شاخه هایی دارند که طیف وسیعی را شامل می شوند.

معافیت ماده ۶ بهزیستی چیست؟

در واقع معافیت ماده ۶ به منظور حمایت از خانواده هایی است که یک یا دو نفر از اعضای آن خانواده تحت پوشش بهزیستی هستند. این معافیت طی تفاهم نامه ای با سازمان نظام وظیفه عمومی در دهه هشتاد منعقد شد.

در این نوع معافیت در صورتی که یک یا دو نفر از اعضای خانواده شما تحت پوشش بهزیستی باشد، می توانید به واسطه معافیت ماده ۶ بهزیستی از معافیت کفالت استفاده کنید و از خدمت سربازی معاف شوید. در ادامه شرایط و قوانین این معافیت بهزیستی را بیان خواهیم نمود.

پنج قانون برای استفاده از معافیت ماده ۶ بهزیستی

برای گرفتن معافیت مددجویی بهزیستی باید وضعیت خانوادگی شما در یکی از حالات زیر باشد:

 1. پدر یا مادرتان به دلیل معلولیت، تحت پوشش بهزیستی باشد.
 2. حداقل دو نفر از اعضای خانواده (خواهر و برادر) به واسطه معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشند.
 3. شما متاهل باشید و همسرتان به خاطر معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشد.
 4. فرزندتان به دلیل معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشد.
 5. حتما لازم نیست مادرتان معلولیت داشته باشد. حتی در صورتی که مادرتان معلول هم نباشد و مادرتان تحت پوشش این سازمان باشد باز هم می توانید برای معافیت اقدام کنید.

در صورتی که شما در خانواده ای زندگی می کنید که شرایط فوق را دارد، می توانید به راحتی و بدون هیچ گونه نگرانی از معافیت ماده ۶ استفاده کنید و از خدمت سربازی معاف شوید.

شرایط اخذ معافیت ماده 6 بهزیستی | مشاوره تفنی 70703025 021

شرط اخذ معافیت ماده ۶ بهزیستی

قوانین استفاده از معافیت ماده ۶ را گفتیم. اکنون لازم است بدانید خود شما هم باید شرایط خاصی را داشته باشد تا بتواند از این معافیت استفاده کنید.

 • شما نباید دارای غیبت سربازی باشید. یعنی در دوران غیبت قبل از تاریخ اعزام قرار نگرفته باشید.
 • برای اخذ معافیت تعداد برادرها در یک خانواده مهم نیست. در صورت وجود یک یا چند برادر در خانواده ای یک یا دو نفر از اعضای آن تحت پوشش بهزیستی هستند، یکی از برادرها می تواند از معافیت ماده ۶ بهزیستی استفاده کند.

تفاوت معافیت های کفالت با معافیت بهزیستی

در معافیت های کفالت علاوه بر عدم وجود عیبت، باید تنها پسر سالم بالای ۱۸ سال خانواده باشید. مزیت استفاده از معافیت ماده ۶ بهزیستی تین است که در صورت وجود چندین پسر بالای ۱۸ سال در خانواده باز هم یکی از آنها می تواند از خدمت سربازی استفاده کند.

آیا می دانستید مشمولان غایب هم تحت شرایطی می توانند از معافیت بهزیستی استفاده کنند.

مراحل معافیت ماده ۶ بهزیستی

با توجه به مطالب مذکور، در صورتی که شرایط معافیت سربازی از طریق ماده شش بهزیستی را دارید، به اداره مربوطه مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت نمایید. در مرحله دوم کمیسیون صحت ادعای شما را بررسی کرده و در صورت تایید با اخذ معرفی نامه به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کنید.

در دفاتر پلیس + ۱۰ درخواست معافیتتان را ثبت می کنید. چنانچه در انجام مراحل معافیت ماده ۶ بهزیستی با سوالی مواجه شدید می توانید از مشاوره نظام وظیفه استفاده نمایید.

استشهاد محلی برای معافیت ماده شیش بهزیستی

معافیت ماده ۶ جز معافیت های کفالت سربازی به حساب می آید. یکی از مراحل اصلی برخی از معافیت های کفالت، انجام استشهاد محلی معافیت کفالت سربازی و پر کردن فرم تحقیقات محلی است.
در این مرحله باید فرم های دریافتی از پلیس + ۱۰ را پر کنید. برای انجام استشهاد محلی شما باید شرح حال خود را در برگه ای تهیه کرده و به امضای شاهدان خود برسانید. باید توجه داشته باشید که اگر اطلاعات غلطی بدهید معافیت شما ابطال می گردد.

معافیت مشمولان دارای مادر فاقد شوهر و یا فرزند معلول

بر اساس دستورالعملی که دفتر توانمندسازی خانواده منتشر کرده است، اگر مادر فاقد شوهر (همسر فوت کرده باشد یا طلاق رسمی گرفته باشد) و تحت پوشش بهزیستی باشد، یکی از فرزندانش از سربازی معاف می شود. همچنین مشمولانی که دارای حداقل یک فرزند معلول در خانواده باشند، می توانند بر اساس این توافق نامه از خدمت سربازی معاف شوند.

مهمترین نکته برای گرفتن معافیت از طریق بهزیستی

از سال ۱۳۸۲ بر اساس توافق نامه ای بین سازمان بهزیستی و سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا منعقد شد، فرزند سالم خانواده های دارای معلول می تواند از تسهیلات سربازی بهره مند شود. با توجه به اینکه هدف از این نوع معافیت تشویق خانواده به مراقبت از افراد معلول در منزل است، اگر معلول در مراکز شبانه روزی و خارج از محیط خانه نگهداری شود فرد مشمول نمی تواند از این معافیت استفاده کند.

مشاوره معافیت بهزیستی

با توجه به قوانین و تبصره های متعدد برای اخذ معافیت بهزیستی گاها مشمولان برای اخذ این معافیت سردرگم هستند. جالب است بدانید که هر نوع معلولیتی سبب اخذ معافیت از طریق بهزیستی نمی شود.

بر اساس تبصره ماده «۱»قانون حمایت جامع از حقوق معلولان، معلولیت در سه حوزه جسمی، ذهنی و روانی دسته بندی شده است. منظور از معلولیت جسمی–حرکتی وجود معلولیت در حوزه های جسمی (ارتوپدی،جراحی مغز و اعصاب و …)بینایی ،شنوایی و گفتاری می شود.

معافیت بهزیستی به هر سه حوزه فوق تعلق نمی گیرد!!! از این رو اخذ مشاوره برای معافیت بهزیستی امری ضروری به نظر می رسد.

یکی دیگر از متداول ترین ابهامات کسانی که مادرشان تحت پوشش بهزیستی است این است که “آیا وضعیت جسمانی پدر در اخذ این معافیت تاثیرگذار است؟” یعنی “اگر پدر سالم باشد باز هم می توان از معافیت ماده ۶ استفاده کرد؟”

برای اخذ پاسخ سوالات خود از باران مشاوره کمک بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 383 تا
 1. سیدابوالحسن یوسفی شریک آباد :

  سلام من ۱۴۰۱/۰۶/۲۳معرفی به صدور کارت شدم چندماه دیگه کارت معافیت کفالت پدر نیازمند مراقبت ماده۶بهزیستی به درخانه مان پست می شود

  1. باران مشاوره :

   سلام
   نهایتا تا ۴۵ روز

 2. وحید کشاورز :

  سلام من مشمول خدمت سربازی هستم و غیبتی ندارم تا الان.
  پدره من سکته مغزی کردن و یک طرف بدن فلج هستش ولی عضو بهزیستی نیستن، اگر اقدام کنیم برای بهزیستی بعد از اون میتونیم از بند ۶ بهزیستی برای معافیت استفاده کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   برای استفاده از بند ۶ باید یکسال عضو باشی تا بهت نامه بدن
   اگه تا اون موقع غیبت نمیخوری مشکلی نیست

 3. رضا :

  سلام . برادر بزرگ من از طریق کفالت پدرم که معلول بوده معافیت گرفته
  الان من میتوانم از طریف کفالت مادرم که به دلیل بیماری مزمن تحت پوشش است ، برای کفالت او اقدام و از معافیت استفاده کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.یله در صورتی که معلولیت ایشون شدید باش میتونین از طریق کفالت ماده ۶ بهزیستی برای معافیت اقدام کنید.

 4. محمد :

  سلام
  من دو تا برادر بزرگتر دارم که سربازی رفتن
  مادرم عضو بهزیستی و میخواد من و به عنوان کفیل از طریق بهزیستی انتخاب کنه
  من العان ۲ ماه از سربازیم گدشته ، بهزیستی گفته برای معافیت باید یک سال بگذره از زمانی که مادرم حقوق میگیره و العان تازه ۴ ماهه که از بهزیستی حقوق میگیره
  سوال اولم الان در سرباز هستم میتونم از این قانون معافیت استفاده کنم؟
  سوال دوم اگر بتونم اون زمان معاف بشم اما در حین خدمت اضافه خدمت خورده باشم مثلا چند روز ، این ممکنه مانع معافیتم بشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   غیبت مانع معافیتت میشه مگه اینکه توجیهش کنی
   بعد از حقوق گرفتن مادر میتونی با نوجیه غیبت اقدام کنی

 5. امین :

  سلام وقت بخیر من پدرم زنده هستن مادرم بخاطر سکته و خشک شدن یه دست و پاش تحت چوشش بهزیستی قرار گرفته برهدر بزرگمم ازدواج کرده و جدا زندگی میکنه میخواستم بدونم کفالت مادر شامل من میشه؟ اخه با توجه به متنی که خوندم ظاهرا وجود پدر و برادر نباید مانع باشه

  1. باران مشاوره :

   سلام
   وجود پدر مانعه

   1. امین :

    اخه من هر۰ی خوندم در مورد پدر چیزی نگفته بود تازه نوشته شده که تو این نوع کفالت پدر انتخاب میکنه کدوم فرزند معاف شه خب وقتی این گفته شده پس نباید مانع شه که

    1. باران مشاوره :

     عزیز یک فرزند مادر تحت پوشش که شوهر نداشته باشه معافه
     مادر شما همسر داره
     مگه انکه پدر از کار افتاده باشه

 6. امیرعلی فومژد :

  ممنون از پاسخگوییتون من با توجه به این که برادر بزرگتر دارم معافیت کفالت نمیتوانم اقدام کنم و معافیت ماده ۶ که از نظر تعداد برادران محدودیت ندارد میتونم آیا معافیت ماده۶ هم مانند معافیت کفالت توجه ایی به داشتن معافیت موقت ندارد ؟

  1. باران مشاوره :

   میتونی حین تحصیل اقدام کنی

 7. امیرعلی فومژد :

  سلام
  من پدرم عضو بهزیستی هست و جسمی حرکتی شدید هست آیا من با وجود اینکه معافیت تحصیلی دارم میتونم برای معافیت ماده۶ اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما میتونین برای معافیت کفالت پدر اقدام کنید و در صورتی که در کمیسیون پزشکی نظام وطیفه ایشون رو نیازمند مراقبت تشخیص بدن (برای انجام کارهای شخصی خودش هم نیازمند کمک باشد) برای شما معافیت د ائم از طریق کفالت پدر را در نظر خواهند گرفت.

 8. بهزاد :

  سلام وقت بخیر
  من برای ماده ۶ بهزیستی اقدام کردم، بعد از اینکه درجه معلولیت شدید صادر شد خود بهزیستی تماس گرفت که به بیمارستان نظامی مراجعه کنم، بعد از حدود ۲ ماه تماس گرفتن که جواب بیمارستان آمده و یک کمیسیون دیگه در خود بهزیستی برگزار شد، و بعد از کمیسیون بهم نامه ۳ برگی دادن برای پلیس + ۱۰، بعد از تکمیل فرم های و مدارک در پلیس + ۱۰، پرونده و دادن برای مراجعه به نظام وظیفه استان، در آنجا هم یک کمیسون دیگر برگزار شد و گفتن نتیجه و یک ماه دیگه بیاید بهتون بگیم، میشه بفرمایید الان تو کدوم فرآیند هستم؟ از خود بهزیستی پرسیدیم گفتند شما بیمارستان نظامی رفتی یک کمیسیون بیشتر برگذار نمیشه، اما اینکه گفتند یک ماه دیگه بیاید خوب عجیب بود، ممنون میشم جواب بدید متاسفانه تو تعطیلات عید هم هستیم و بی خبری و استرس خیلی اذیت می کنه. ممنون

  1. باران مشاوره :

   سلام. جواب نهایی کمیسیون کفالت ماده ۶ بهزیستی ملاک هست و از طریق قسمت مربوط به خود مشمول در سایت نظام وظیفه میتونین نتیجه و رای کمیسیون رو مطلع بشین.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: