معافیت ماده ۶ بهزیستی

مراحل اخذ معافیت ماده 6 بهزیستی چیست؟

331 26,116

یکی از انواع معافیت های سربازی، معافیت ماده ۶ بهزیستی است. مشمولان بسیاری هستند که خودشان یا از اعضای خانواده ایشان به عنوان مددجو تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند. معافیت ماده ۶ بهزیستی با توافق بین سازمان بهزیستی و ستاد کل نیروهای مسلح صورت گرفته است.

در دواقع این معافیت به منظور حمایت از خانواده افراد تحت پوشش بهزیستی در نظر گرفته شده است. در این مقاله قصد داریم در خصوص معافیت ماده ۶ بهزیستی اطلاعات بیشتری را در اختیار مشمولان قرار دهیم.

مددجو به چه کسی می گویند؟

مددجوی بهزیستی کسی است که به واسطه معلولیت و یا نیاز به حمایت روحی و … تحت پوشش و حمایت سازمان بهزیستی قرار می گیرد. در سازمان بهزیستی معلولیت ها در ۶ گروه اصلی دسته بندی می شوند. این گروه ها شرح زیر می باشد. هرکدام از این گروه ها خود نیز زیر شاخه هایی دارند که طیف وسیعی را شامل می شوند.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت ماده ۶ بهزیستی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

معافیت ماده ۶ بهزیستی چیست؟

در واقع معافیت ماده ۶ به منظور حمایت از خانواده هایی است که یک یا دو نفر از اعضای آن خانواده تحت پوشش بهزیستی هستند. این معافیت طی تفاهم نامه ای با سازمان نظام وظیفه عمومی در دهه هشتاد منعقد شد.

در این نوع معافیت در صورتی که یک یا دو نفر از اعضای خانواده شما تحت پوشش بهزیستی باشد، می توانید به واسطه معافیت ماده ۶ بهزیستی از معافیت کفالت استفاده کنید و از خدمت سربازی معاف شوید. در ادامه شرایط و قوانین این معافیت بهزیستی را بیان خواهیم نمود.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

پنج قوانین برای استفاده از معافیت ماده ۶ بهزیستی

برای گرفتن معافیت مددجویی بهزیستی باید وضعیت خانوادگی شما در یکی از حالات زیر باشد:

 1. پدر یا مادرتان به دلیل معلولیت، تحت پوشش بهزیستی باشد.
 2. حداقل دو نفر از اعضای خانواده (خواهر و برادر) به واسطه معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشند.
 3. شما متاهل باشید و همسرتان به خاطر معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشد.
 4. فرزندتان به دلیل معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشد.
 5. حتما لازم نیست مادرتان معلولیت داشته باشد. حتی در صورتی که مادرتان معلول هم نباشد و مادرتان تحت پوشش این سازمان باشد باز هم می توانید برای معافیت اقدام کنید.

در صورتی که شما در خانواده ای زندگی می کنید که شرایط فوق را دارد، می توانید به راحتی و بدون هیچ گونه نگرانی از معافیت ماده ۶ استفاده کنید و از خدمت سربازی معاف شوید.

شرایط اخذ معافیت ماده 6 بهزیستی | مشاوره تفنی 70703025 021

شرط اخذ معافیت ماده ۶ بهزیستی

قوانین استفاده از معافیت ماده ۶ را گفتیم. اکنون لازم است بدانید خود شما هم باید شرایط خاصی را داشته باشد تا بتواند از این معافیت استفاده کنید.

 • شما نباید دارای غیبت سربازی باشید. یعنی در دوران غیبت قبل از تاریخ اعزام قرار نگرفته باشید.
 • برای اخذ معافیت تعداد برادرها در یک خانواده مهم نیست. در صورت وجود یک یا چند برادر در خانواده ای یک یا دو نفر از اعضای آن تحت پوشش بهزیستی هستند، یکی از برادرها می تواند از معافیت ماده ۶ بهزیستی استفاده کند.

تفاوت معافیت های کفالت با معافیت بهزیستی

در معافیت های کفالت علاوه بر عدم وجود عیبت، باید تنها پسر سالم بالای ۱۸ سال خانواده باشید. مزیت استفاده از معافیت ماده ۶ بهزیستی تین است که در صورت وجود چندین پسر بالای ۱۸ سال در خانواده باز هم یکی از آنها می تواند از خدمت سربازی استفاده کند.

آیا می دانستید مشمولان غایب هم تحت شرایطی می توانند از معافیت بهزیستی استفاده کنند.

مراحل معافیت ماده ۶ بهزیستی

با توجه به مطالب مذکور، در صورتی که شرایط معافیت سربازی از طریق ماده شش بهزیستی را دارید، به اداره مربوطه مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت نمایید. در مرحله دوم کمیسیون صحت ادعای شما را بررسی کرده و در صورت تایید با اخذ معرفی نامه به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کنید.

در دفاتر پلیس + ۱۰ درخواست معافیتتان را ثبت می کنید. چنانچه در انجام مراحل معافیت ماده ۶ بهزیستی با سوالی مواجه شدید می توانید از مشاوره نظام وظیفه استفاده نمایید.

استشهاد محلی برای معافیت ماده شیش بهزیستی

معافیت ماده ۶ جز معافیت های کفالت سربازی به حساب می آید. یکی از مراحل اصلی برخی از معافیت های کفالت، انجام استشهاد محلی معافیت کفالت سربازی و پر کردن فرم تحقیقات محلی است.
در این مرحله باید فرم های دریافتی از پلیس + ۱۰ را پر کنید. برای انجام استشهاد محلی شما باید شرح حال خود را در برگه ای تهیه کرده و به امضای شاهدان خود برسانید. باید توجه داشته باشید که اگر اطلاعات غلطی بدهید معافیت شما ابطال می گردد.

معافیت مشمولان دارای مادر فاقد شوهر و یا فرزند معلول

بر اساس دستورالعملی که دفتر توانمندسازی خانواده منتشر کرده است، اگر مادر فاقد شوهر (همسر فوت کرده باشد یا طلاق رسمی گرفته باشد) و تحت پوشش بهزیستی باشد، یکی از فرزندانش از سربازی معاف می شود. همچنین مشمولانی که دارای حداقل یک فرزند معلول در خانواده باشند، می توانند بر اساس این توافق نامه از خدمت سربازی معاف شوند.

مهمترین نکته برای گرفتن معافیت از طریق بهزیستی

از سال ۱۳۸۲ بر اساس توافق نامه ای بین سازمان بهزیستی و سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا منعقد شد، فرزند سالم خانواده های دارای معلول می تواند از تسهیلات سربازی بهره مند شود. با توجه به اینکه هدف از این نوع معافیت تشویق خانواده به مراقبت از افراد معلول در منزل است، اگر معلول در مراکز شبانه روزی و خارج از محیط خانه نگهداری شود فرد مشمول نمی تواند از این معافیت استفاده کند.

مشاوره معافیت بهزیستی

با توجه به قوانین و تبصره های متعدد برای اخذ معافیت بهزیستی گاها مشمولان برای اخذ این معافیت سردرگم هستند. جالب است بدانید که هر نوع معلولیتی سبب اخذ معافیت از طریق بهزیستی نمی شود.

بر اساس تبصره ماده «۱»قانون حمایت جامع از حقوق معلولان، معلولیت در سه حوزه جسمی، ذهنی و روانی دسته بندی شده است. منظور از معلولیت جسمی–حرکتی وجود معلولیت در حوزه های جسمی (ارتوپدی،جراحی مغز و اعصاب و …)بینایی ،شنوایی و گفتاری می شود.

معافیت بهزیستی به هر سه حوزه فوق تعلق نمی گیرد!!! از این رو اخذ مشاوره برای معافیت بهزیستی امری ضروری به نظر می رسد.

یکی دیگر از متداول ترین ابهامات کسانی که مادرشان تحت پوشش بهزیستی است این است که “آیا وضعیت جسمانی پدر در اخذ این معافیت تاثیرگذار است؟” یعنی “اگر پدر سالم باشد باز هم می توان از معافیت ماده ۶ استفاده کرد؟”

برای اخذ پاسخ سوالات خود از باران مشاوره کمک بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 331 تا
 1. مصطفی :

  سلام و وقت بخیر
  من حدود ۵ماه هست که سرباز فراری هستم، اگر با یک معلول جسمی حرکتی عقد کنم میتوانم از معافیت استفاده کنم یا خیر؟ اصلا راهی برای معافیت از راه های دیگر هست؟

  1. باران مشاوره :

   باید شرایط معافیت رو قبل از ورود به غیبت داشته باشی.

 2. ایمان :

  سلام من پدرم فوت شده و یک خواهر دارم که عضو بهزیستی هستش و یک برادر دارم که ازدواج کرده است.
  من میتونم از طریق کفالت خواهرم معاف بشم ؟
  ممنون

  1. باران مشاوره :

   ایمان جان وجود برادر مانع گرفتن کفالت خواهرت میشه حتی اگر ازدواج کرده باشه

   1. ایمان :

    اگر برادرم خارج از کشور باشد چی ؟ نمیتونم کفالت خواهرم یا مادرم رو بگیرم، توی قانون بالا نوشته توی کفالت خواهر برادر هیچ تاثیری نداره ؟
    ممنون

 3. حسین اکبری 75 :

  سلام وقت بخیر

  من پدرم پاهاش دچار شکستگی شدید و در رفتی هستن که بعد از عمل جراحی دچار بدشکلی شدن و اینکه یه پاشم کج شده و فعالیتش با مشکل و کمک صورت میگیره
  به نظرتون با این وضعیت در کمیسیون قبول میشه

  1. باران مشاوره :

   آقای اکبری معمولا به کسایی که معلولیت شدید دارن تعلق می گیره.

 4. هوشنگ توانا :

  سلام. پدر من ۸۲ سالشه و بیماری ام اس از نوع سوم پیش رونده داره.در غذا خوردن و صحبت کردن مشکل حاد داره و با ویلچر حرکت میکنه و قادر به انجام کارهای روزمره ش نیست. من غیبت دارم. میتونم برم خدمت و از داخل خدمت برای استفاده از معافیت کفالت ماده ۶ بهزیستی استفاده بکنم؟

  1. باران مشاوره :

   خیر به غایب کفالت نمیدن مگه اینکه بهزیستی همکاری کنه برای توجیه غیبت شما.

   1. هوشنگ توانا :

    سپاس از وقت و پاسختون. من حتی در حین خدمت هم نمیتونم برای معافیت اقدام کنم؟ حتی اگر اضافه خدمتم بخشیده بشه؟

    1. باران مشاوره :

     اکه غیبتت توجیه شه می تونی.

 5. امین :

  سلام خسته نباشید..پدر من معلولیت شدید …
  هم اعصاب و روان
  هم شنوایی
  و هم بینایی دارن با درصد های بالا
  اما واسه معافیت در بهزیستی کمیسیون گرفتیم ولی رد شد دلیلش رو هم نمیگن هر جور حساب میکنم ۱۰۰ درصد باید معاف میشدم که نشد خواستم بپرسم دلیلش چی میتونه باشه…ممنون

  1. باران مشاوره :

   امین جات باران مشاوره قادر به پاسخ به این سوال نیست.

 6. امید :

  سلام‌وقت‌بخیر‌‌بنده‌۲۵روز‌غیبت‌دارم‌پدرم‌معلولیت‌بینایی‌داره‌تحت‌پوشش‌بهزیستی‌هستیم‌سرپرست‌خانواده‌‌هستم‌برم‌ستاد‌کل‌همه‌اضافامو‌میبخشن‌‌یا‌نه

  1. باران مشاوره :

   ببینی بخشش بر اساس طرح میثاق ۶ هست و البته بعضی وقتا بهزیستی و کمیته امداد رایزنی می کنن برای بخشش اضافه خدمت یا جا به جایی سرباز و …

 7. سپنتا :

  سلام وقت بخیر
  بنده ۲۱ سالم هست و یک سالی هست مبتلا به بیماری MS هستم ایا میتونم اقدام به تحت پوشش بهزیستی قرار گرفتن بکنم و شرایط چی هست ایا اصلا مشمول تحت پوشش قرار گرفتن میشم و اینکه ایا میشه اقدام به معافیت ازین طریق کرد ؟؟یعنی از طریق بیماری تحت پوشش قرار بگیرم و ازین طریق بتونم معافیت بگیرم؟؟

  1. باران مشاوره :

   اینکه بهزیستی تحت چه شرایطی شما رو تحت پوشش قرار میده رو باران مشاوره نمی دونه

 8. حمید :

  سلام..وقت بخیر..من فرزندم تحت پوشش بهزیستی هست بخاطر ناتوانی جسمی ولی غیبت دارم …میتونم برای معافیت اقدام کنم؟؟

  1. باران مشاوره :

   حمید توجیه غیبت ماده ۶ بهزیستی را جست و جو کنید.

   1. نیما :

    سلام وقتتون بخیر، من کارای معافیتم انجام دادم ۳ برگ معافیتم گرفتم مدارک رو هم تهیه کردم به پلیس +۱۰ دادم مدارک داخل پوشه گذاشت اعم از کپی شناسنامه و عکس و … من یادم رفت بپرسم اون پوشه به من نداد اون پوشه باید دست خودشون باشه؟
    یه برگه فقط داد بهم که درخواست معافیت هست برای نظام وظیفه

    ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. باران مشاوره :

     همون برگه درخواست معافیت که بهت داده رسیدت هست.

 9. ابوالفضل :

  سلام خسته نباشین
  ببخشین من خودم به خاطر مشکل بینایی تحت پوشش بهزیستی هستم و الان مدرک کارشناسیمو گرفتم.
  ایا معافیت شامل حال بنده میشه
  ممنونم

  1. باران مشاوره :

   بستگی به مشکل بینایی تان دارد.

 10. امید :

  سلام من پدرم یه گوشش شنواییش ۷۵درصدازبین رفته ویکی دیگه ۴۵درصدمیتونم برای معافیت اقدام کننم‌ ممنون

  1. باران مشاوره :

   امید جان به مقاله معافیت کفالت پدر رفته و آیین نامه کسان مشمول را مطالعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: