طرح سرباز ماهر

شرایط عضویت در سامانه ماهر و مزایای طرح مهارت آموزی سربازی چیست؟

0 1,479

دیدگاه منفی اغلب پسران به سربازی و اتلاف وقت دانستن دو سال خدمت سربازی، مسئولان را بر آن داشت تا این مدت را به دوران مفیدتری تبدیل کنند. بنابراین قرارگاه مهارت آموزی کارکنان و سربازان وظیفه به دستور ستاد کل نیروهای مسلح و حمایت رهبر تصمیم گرفت برای سربازان دوره های مهارت آموزی برگزار و به آن ها مدرک ارائه کند.

این طرح نوپا در حال حاضر مورد حمایت برخی از وزارتخانه ها و سازمان هاست که مسلماً به تعدادشان افزوده خواهد شد. سازمان فنی و حرفه ای کشور قوی تر از هر ارگانی با قرارگاه مهارت آموزی همکاری می کند. آموزش، ارائه مدرک و تجهیز پادگان ها ار جمله فعالیت هایی است که این سازمان بر عهده دارد.

برای تشویق مشمولان سربازی به ثبت نام در دوره های مهارت آموزی مشوق هایی نیز در نظر گرفته شده است. در این مقاله علاوه بر پاسخ سوالات زیر، صفر تا صد مهارت آموزی را برایتان شرح می دهیم.

طرح مهارت آموزی سربازان یا همان سرباز ماهر از سال ۹۶ آغاز به کار کرد. در سال ۹۷ این طرح با جدیت بیشتری پیگیری شد تا جایی که قرار شد کسری بسیج و… در آینده فقط به سربازان مهارت دیده داده شود!!!

به طور خلاصه در طرح مهارت آموزی قرار است سرباز ها مهارت فنی یاد بگیرند تا در آینده بتوانند راحت تر شغل پیدا کنند.

سرباز ماهر چیست؟

سرباز ماهر نام طرحی است که تلاش دارد با آموزش های فنی و حرفه ای و ارائه مدرک به سربازان، آن ها را برای آموختن حرفه و ورود به بازار کار یاری کند. هدف دیگر این طرح استفاده بهینه از ظرفیت سربازان است.

در این طرح سربازان بر اساس سطح سواد، رشته تحصیلی و مهارت های خود طبقه بندی و در یگان مربوط مستقر خواهند شد. آن ها آموزش عمومی، آموزش‌های اجتماعی و آموزش‌های تخصصی را می گذرانند.

در پایان سال ۱۴۰۱، یادگیری مهارت، شرط صدور کارت پایان خدمت خواهد بود. سربازانی که معافیت پزشکی دارند یا از دیگر معافیت های خدمت استفاده کرده اند نیز باید مهارت بیاموزند و این قانون بلااستثناست.

ایده طرح از ماهر از کجا شروع شد؟

وقتی اسم برنامه های اضافی در سربازی می آید همه سربازان شروع به شکایت می کنند. اما در مورد طرح سرباز ماهر همه چیز متفاوت است.

پسرها بعد از اخذ دیپلم یک سال فرصت دارند در دانشگاه ثبت نام کنند در غیر این صورت باید به سربازی اعزام شوند. یکی از مهمترین دغدغه های مشمولان پیدا کردن شغل و درآمد پس از اتمام خدمت است.

نوجوانان به دلیل اشتغال به تحصیل، کم تر به این امر اقدام می کنند. این نوجوانان در صورتی که راغب به ادامه تحصیل نباشند، باید به خدمت سربازی بروند و پس از پایان خدمت مسلماً برای یافتن شغل با مشکل روبرو خواهند شد.

البته تعداد زیادی از دانش آموختگان دانشگاهی نیز با توجه به رشته تحصیلی به جهت فراگیری یک سری مطالب تئوری از آموختن مهارت محروم می شوند. بنابراین نمی توان در تمام زمینه ها، دانشگاه را بستری برای مهارت آموزی در نظر گرفت.

بعضی از پسرها هم بعد از تحصیل وارد بازار کار می شوند. این گروه معمولا تمایلی به سرباز شدن ندارند زیرا فکر می کنند سربازی باعث می شود از بازار کار فاصله بگیرند و پس از ترخیص شدن از خدمت از بازار کار عقب افتاده اند.

سرانجام سازمان نظام وظیفه با همراهی سازمان فنی و حرفه ای برای حل این مشکل دست به کار شدند و طرح مهارت آموزی کلید خورد. 

سامانه سرباز ماهر

برای شرکت در طرح مهارت آموزی باید به سامانه اینترنتی سرباز ماهر رجوع کنید و نیاز به هیچ گونه مراجعه حضوری نیست. حتماً نیاز نیست به سن مشمولیت برسید، از ۱۵ سالگی می توانید اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کنید. یادتان باشد که نهایتا تا ۴۵ روز قبل از اعزام به خدمت باید ثبت نام خود را انجام داده باشید.

به این ترتیب می توانید به جمع آوری امتیاز بپردازید و از مشوق هایی مانند انتخاب شهر دوران خدمت و بخشش غیبت استفاده کنید.

کار این سامانه قبل از خدمت شروع می شود و تا پایان دوره خدمت ادامه دارد. سامانه ماهر اطلاعات مربوط به دوره های مهارتی کسب شده شما را در فضای وب نگهداری می کند.

آدرس اینترنتی سامانه سرباز ماهر https://smaher.ir می باشد.

سامانه ماهر پس از جمع آوری اطلاعات، آن را به ستاد کل نیروهای مسلح ارسال می کند. بدین ترتیب زمانی که به سربازی اعزام می شوید تخصص و توانایی های شما به دستگاه ها و سازمان ها معرفی می شود تا هم خدمت تخصصی تری داشته باشید هم مهارت های شما تقویت شود. در حال حاضر این سامانه حدود ۵۱۲ مهارت را در بر می گیرد.

شما می توانید سه سال قبل از خدمت به آموختن مهارت و دریافت مدرک مورد تأیید سازمان نظام وظیفه بپردازید. به این ترتیب زمان خدمت سربازی براساس مهارت آموخته شده برای محل و نحوه خدمت شما تصمیم گیری می شود.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط طرح سرباز ماهر و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

مشوق های طرح سرباز ماهر

برای جذاب تر کردن طرح مهارت آموزی قرار شده تا سربازان مهارت دیده از امتیازاتی بهره مند شوند. پس از ثبت اطلاعاتتان در سامانه ماهر، کارشناسان شما را ارزیابی می کنند و امتیازی به شما تعلق می گیرد.

بر اساس امتیازی که گرفته اید می توانید از مشوق های قبل از خدمت، حین خدمت یا بعد از خدمت سامانه ماهر استفاده کنید. قرار است سالانه حدود ۲۰ هزار سرباز مشوق دریافت کنند.

اینفوگرافیک مشوق های طرح مهارت آموزی سرباز ماهر

مشوق های طرح مهارت آموزی سربازی

۱) انتخاب سازمان محل خدمت

 • شما می توانید سازمان محل خدمت خود (نیروی هوایی، دریایی، سپاه، ارتش و… ) را انتخاب کنید.

۲) خدمت سربازی در شهر مورد علاقه

 • علاوه بر نیرو می توانید شهر محل خدمت خود را انتخاب کنید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به خدمت سربازی در شهر خود رجوع کنید.

۳) امتیاز برای پذیرش امریه

۴) بخشش اضافه خدمت

 • در حال حاضر فرمانده ها بر اساس طرح میثاق ۶ می توانند اضافه خدمت دفترچه ای سربازان را ببخشند. بخشودگی غیبت دفترچه ای کسانی که با تأخیر حداکثر سه ماهه خود را معرفی کرده اند، یکی دیگر از مشوق های پیش از خدمت است.

۵) تسهیل در جا به جایی تاریخ اعزام

 • کسانی که به خدمت سربازی اعزام شده اند می دانند که تعجیل یا تعویق اعزام چندان هم آسان نیست. با ثبت نام در سامانه مهارت آموزی شانس شما در این خصوص بیشتر می شود.
 • ممکن است بخواهید تاریخ اعزام خود را برای چندین ماه به تعویق اندازید. با شرکت در کلاس های مهارت آموزی و شرکت در امتحان پایان دوره می توانید هم مدرک بگیرید و از تاخیر اعزام بین شش الی یک سال بهره مند شوید.

۶) جذب در نیروهای مسلح به عنوان مربی

 • افرادی که بسیار با مهارت شناخته شوند، می توانند به عنوان مربی در نیروهای مسلح مشغول به خدمت شوند.

۷) هزینه های دوره مهارت آموزی

 • قسمتی یا تمام هزینه دوره های مهارت آموزی قبل از اعزام، پرداخت می شود.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

ملاک امتیازدهی سامانه مهارت آموزی

 • تعداد مهارتی که شما در آن ها تبحر دارید
 • نیاز بازار کار و نیروهای مسلح به مهارت های ثبت شده تان
 • وضعیت مهارت در آینده
 • میزان تجربه عملی تان
 • میزان تحصیلات
 • میزان پیچیدگی مهارت
 • سایر افتخارات

اجباری بودن طرح مهارت آموزی

همانطور که گفتیم در پایان سال ۱۴۰۱ شرط صدور کارت پایان خدمت یادگیری مهارت می باشد. این قانون هیچ اسثتنایی ندارد بنابراین حتی کسانی که خواهان معافیت سربازی از طریق پزشکی و سایر معافیت های خدمت سربازی هستند نیز باید مهارتی را کسب کرده باشند.

همچنین قرار شده تا کسری بسیج فقط به سربازانی داده شود که مهارت دیده باشند. در حال حاضر همه سربازان ۵ مهارت عمومی را یاد می گیرند.

مهارت عمومی پنجگانه سربازی

 1. طرح مهارتی امداد و نجات و کمک های اولیه
 2. طرح های کسب و کار
 3. طرح های مهارتی مالی و اقتصادی
 4. مواجهه با فضای مجازی و نحوه صحیح استفاده از فضای مجازی برای کسب و کار
 5. طرح های مهارتی سبک زندگی

قانون سرباز ماهر و رشته های مهارت آموزی

شرایط سرباز ماهر

همه سربازان نیاز به گذراندن دوره تخصصی مهارت ندارند. اگر جزو گروه های زیر هستید فقط باید دوره های عمومی را سپری کنید و شرکت در دوره های تخصصی برای شما دلخواه خواهد بود. البته هیچ منعی برای شما وجود ندارد و در صورت تمایل می توانید در اوقات فراغت در سایر دوره ها نیز شرکت کنید.

 • اگر در گروه پزشکی، پیراپزشکی و دامپزشکی قرار دارید نیاز به آموزش مهارت آموزی مجدد نخواهید داشت.
 •  فارغ التحصیل دانشگاه های فنی و حرفه ای علمی و کاربردی و هنرستان ها و دانشراها نیاز به آموزش تخصصی ندارند. البته آموزش های پنجگانه برای این گروه نیز اجباری است.
 • دارندگان مدرک فنی و حرفه ای نیز نیاز به گذراندن دوره مهارت آموزی ندارند. اما آموزش مهارتی دارندگان مدرک وزارت جهاد کشاورزی، ورزش و جوانان و دستگاه های ذیربط نیاز به بررسی دارد.
 • اگر در رشته های غیرپزشکی مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر دارید به آموزش تخصصی احتیاج نخواهید داشت.
 • کارشناس، نیاز به گذراندن آموزش های تخصصی، عمومی و کارآفرینی دارد. ارزیابی عملکرد یگان کسانی که تخصصی به کار گرفته می شوند، ۵/۱ حساب می شود.
 • مشمولان فوق دیپلم و پایین تر (غیر از گروه ۲ و ۳) باید آموزش های مهارتی را بگذرانند.
 • برای دارندگان تخصص بدون مدرک، آزمون ادواری برگزار می شود.

دوره های سرباز ماهر

طرح مهارت آموزی کارکنان وظیفه شامل سه سطح است:

 1. قبل از خدمت (با همکاری تمام دستگاه های اجرایی کشور به انجام مشاوره شغلی می پردازد. دوره های مهارتی متناسب با توجه به منطقه جغرافیایی مشمولان را ارائه می دهد. به این ترتیب توانمندی سربازان را قبل از خدمت افزایش می دهد.)
 2. حین خدمت (قابلیت جوانان را توسعه می دهد و آن ها را برای ورود به بازار کار آماده می کند.)
 3. پس از خدمت (برای کارآفرینی و اشتغال افراد زمینه سازی می شود و تسهیلات لازم در اختیارشان قرار می گیرد.)

وام سربازی و گواهی نامه بین المللی سرباز ماهر

مشوق های سامانه ماهر مختص پیش از خدمت نیست. شما می توانید پس از پایان سربازی نیز از مزایای این طرح استفاده کنید.

 • پس از اتمام سربازی از طریق سامانه ماهرستان شرایط خوبی برای اشتغال خواهید داشت. در واقع سامانه ماهرستان پل ارتباطی بین کارفرما و کارجو خواهد بود.
 • با شرکت در طرح مهارت آموری گواهی بین المللی مهارت می گیرید.
 • اگر به دنبال تولید و کارآفرینی باشید، تسهیلات بانکی دریافت خواهید کرد و می توانید ۳۰ میلیون تا یک میلیاد وام دریافت کنید.
 • سربازان ماهر با توجه به داشتن مهارت، طبیعتاً در اولویت استخدام قرار خواهند گرفت.

نحوه ثبت نام در سامانه مهارت آموری ماهر

ثبت نام سرباز ماهر

 • تبعه ایران بودن
 • بالای ۱۵ سال سن داشتن
 • دارای شناسنامه معتبر عکس دار بودن (درخواست متقاضیان دارای کارت ملی بررسی می شود)

برای ثبت نام سرباز ماهر باید وارد سامانه سرباز ماهر شوید. در ادامه به طور گام به گام نحوه استفاده از سامانه ماهر و انتخاب مشوق های سربازی را به همراه فیلم و عکس، برایتان شرح داده ایم.

فیلم آموزش ثبت نام در سامانه سرباز ماهر

مرحله اول: ثبت نام اولیه

قدم اول برای ثبت نام در سامانه ماهر ایجاد یک حساب کاربری است. مطابق عکس زیر، نامه کاربری شما تلفن همراه و رمز عبور شما نیز دلخواه است.

برای آنکه کسی با شماره تلفن شما حساب کاربری ایجاد نکند، سامانه ماهر برای شماره تلفن وارد شده کد امنیتی ارسال می کند. پس سیم کارت فعال به سامانه بدهید.

ایجاد حساب کاربری در سامانه سرباز ماهر | باران مشاوره

مرحله دوم: ورود به حساب کاربری در سامانه ماهر

بعد از اینکه حساب کاربری ایجاد کردید باید به حساب خودتان وارد شوید. با ورود به حساب کاربری پنلی مطابق تصویر زیر به شما نمایش داده می شود. همانطور که می بینید امکان درج مهارت هایی که دارید، مهارت هایی که به آن علاقه مند هستید، انتخاب مشوق های سربازی و… وجود دارد.

شرط استفاده از هر کدام از این بخش ها تکمیل بخش اطلاعات فردی است.

راهنمای کامل پنل سامانه ماهر | باران مشاوره

مرحله سوم: تکمیل اطلاعات فردی

برای ثبت نام در دوره های مهارت آموزی و یا استفاده از مشوق های سربازی باید اطلاعات فردی خود را تکمیل کنید.

در این بخش می توانید اطلاعات فردی خود شامل فیلد های کد ملی، تاریخ تولد، نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه، محل صدور، وضعیت تأهل، قد، وزن، گروه خونی، رنگ چشم، رنگ مو، دین و… را ثبت یا ویرایش کنید.

در سایر زبانه ها هم باید مدارک هویتی، محل سکونت (انتخاب محل جغرافیائی)، سوابق کاری و… را مطابق عکس تکمیل کنید.

تکمیل ثبت نام و انتخاب دوره های مهارت آموزی | باران مشاوره

مرحله چهارم: مهارت ها و دوره های فراگرفته شده

همانطور که گفتیم در طرح مهارت آموزی سعی می شود تا از ظرفیت و توانایی شما در طول خدمت استفاده شود. ابتدا از پنل سامانه (مرحله دوم) روی آیکن “مهارت های فراگرفته شده” کلیک کنید و مثل فرم زیر، مهارت هایی که یاد گرفته اید را در سامانه درج کنید.

ثبت مهارت سربازی در سایت ماهر | مشاوره سربازی باران

همانطور که می بینید با ثبت هر مهارت، یک رکورد جدید ایجاد می شود. برای هر مهارتی که ایجاد کرده اید می توانید دوره های گذرانده شده را نیز وارد کنید.

ثبت دوره های گذرانده شده در سامانه ماهر | باران مشاوره

مرحله پنجم: مشوق های سربازی

این بخش از سامانه ماهر بیشترین جذابیت را برای شما دارد. شما فقط می توانید حداکثر ۵ مشوق را انتخاب کنید. همانطور که ابتدای مقاله گفتیم ملاک استفاده از مشوق های ماهر، سیستم امتیازبندی و امتیاز شما در مقایسه با هم ورودی های شماست.

از بخش پنل (مرحله شماره ۲) این بار بر روی آیکن مشوق ها کلیک کنید. در فرم زیر می توانید مشوق های سربازی را انتخاب یا حذف کنید.

نحوه انتخاب مشوق های سربازی طرح سرباز ماهر | باران مشاوره 707030250 21

سوالات متداول سرباز ماهر

 

 

 


آیا طرح مهارت آموزی سربازی کسری دارد؟

 • طرح مهارت آموزی دارای مشوق های زیادی است اما چیزی به نام کسری مهارت آموزی وجود ندارد.

آدرس سایت سرباز ماهر چیست؟

 • سامانه اینترنتی http://sarbazmaher.ir برای مهارت آموزی در نظر گرفته شده است؟

رشته های طرح سرباز ماهر کدامند؟

 • بیش از ۵۰۰ مهارت و رشته با توجه به نیاز بازار کار در سامانه قرار گرفته شده است.

در طرح مهارت آموزی چند مشوق می توانم بگیرم؟

شما می توانید حداکثر ۵ مشوق بگیرید. ملاک گرفتن مشوق هم سیستم امتیازبندی است.

طرح سرباز ماهر یا مهارت آموزشی سربازان، در حین خدمت هم انجام می شود؟

 • در حال حاضر باید نهایتا تا ۴۵ روز قبل از اعزام به خدمت در سامانه ماهر ثبت نام کنید.

آیا اعطای گواهی نامه مهارت آموزی صحت دارد؟

 • بله. سازمان فنی و حرفه ای پس از اخذ آزمون از افراد شاغل در کارگاه های مورد تایید، گواهی بین المللی مهارت در زمینه تخصص تان اعطا می کند.

هزینه صدور گواهی نامه بین المللی مهارت آموزی چقدر است؟

 • صدور گواهینامه بین المللی هزینه ای برای تان نخواهد داشت.

“با طرح سرباز ماهر وکیل شوید” به چه معنی است؟ 

 • تفاهم نامه ای بین مرکز وکلا و قرارگاه مهارت آموزی نیرو های مسلح منعقد شده که براساس آن شما می توانید در آزمون مرکز وکلا شرکت کنید. برای اطلاعات بیشتر به وکیل شدن با طرح سرباز ماهر مراجعه کنید.

از چه سنی می توانم در سامانه مهارت آموزی استفاده کنم؟

 • پسرها از سن ۱۵ سالگی به بعد می توانند در سامانه ماهر ثبت نام کنند.

من فنی کار هستم و تو سایت سرباز ماهر هم عضو شدم ولی مدرک ندارم. باید چه کاری انجام دهم؟

 • اوایل آمورش آزمون گرفته می شود.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: